Dagblad voor Schiedam en omstreken Kerk en arbeidswereld in de Westduitse Bondsrepubliek Carillon met pianoklavier mm Kroesjtsjef terug naar Moskou Oost-Duitsland vrijgesteld van legeringskosten STRATEN STONDEN BLANK IN HULST 1BBB ËÊm m Prinses Margaretha weer in liet nieuws Nieuw model dwarsligger Ciborie van verwoeste dekenale kerk in kantine van bouwkeet Seminarie-dagen in het Bisdom Rotterdam r Bi 51 1 J Onweer woedde boven Nederland mi Zomers met' warme lucht aar een rode vri j handelszone? ivimsttfjanbel ©Parties Morgen ballon-opstijging in Lisse ZATERDAG 12 JULI 1958 Arbeid, boodschap der Kerk en hiernamaals "D J Fobriekservaringen van jonge theologen ..IR Geschenk aan bouwpastoor N__ lS$ HET WEER VOOR MORGEN X'''Uh\ MEER WIND De Sovjet-partijsecretaris Kroesjtsjef is gisteren na af loop van de morgenzitting van het partijcongres van de Oostduitse communisten in Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken, terwijl het con gres nog tot woensdag voort duurt. Een Oostduitse func tionaris verklaarde, dat drin gende werkzaamheden in Moskou de oorzaak zijn van dit overhaast vertrek. Regenjas bij de hand houden 350 Kippen afgemaakt Autobenzine halve cent per liter duurder uu DE CIBORIE van de St.-Lau rentiuskerk, die in de mei dagen van '40 tussen het Rotter damse puin werd teruggevonden, heeft een nieuwe bestemming ge kregen. Het bisdom Rotterdam heeft haar geschonken aan de St.- Uitgevoerd m mlie-werk (lood op zilver). voorde, waar de zeereerw- heer F J. Bank noemd. tot bouwpastoor is be- Voor de jeugd De lucht in hieuwe leaamscne courant Werknemer als KOSTENFACTOR ^ze foto laat zien hoe de Thor-Able "iket van de Amerikaanse Luchtmacht Net een muis in de neuskegel, werd "fgevuurd in het proefcentrum voor Raketten en geleide projektielen te ^ape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. De raket met de muis •Mia" is neergekomen in de buurt van 'tet eiland Ascension. De afgelegde "■fstand. ongeveer 9.000 km. is nage noeg die tussen Washington en Mos- kou. Tot nu toe zijn alle op grote *chaal ingestelde pogingen om de ^euskegel niet da muis -terug te vin- clen mislukt aft tel tel 'l een café te Amsterdam heeft de ekende „orgeldeskundige mr. oinke de Waard vrijdagavond het yeinste-grootste carillon -ter wereld 'h gebruik gesteld. Groot, gezien het "ntal klokken; 49. Klein, gezien de fmeting van de klokjes. De be- ^Peling is ook al uniek: deze ge. *chiedt namelijk door middel van pianoklavier. De ontwerper van let carillonde heer Groenendijk 'jt Amsterdam, heeft zes en een live maand nodig gehad om een n ander naar behoren te kunnen monteren. „De arbeider acht zich nog steeds een kostenfactor in de naar winst strevende onderneming. Hij kan zich daarmee niet verzoenen. Daarom spreekt de. ver- zoeningsboodschap der Kerk hem niet aan. Ook de boodschap der Verlossing kan hij slechts zien ,als een troosten met het hiernamaals voor het door hem geleden tekort op aarde, want voor de verlossing van zijn kwalen verklaart de Kerk Zich incompetent*'. Tot deze constateringen komen deelnemers aan de cursus voor bedryfsapostolaat, welke in Mainz gehouden is, en waaraan pries terstudenten van de West-Duitse groot-seminaries hebben deelgenomen. Deze cursussen worden van grote be tekenis geacht voor de opleiding der pries terstudenten. Dhar de deelnemers prac- tisch moeten werken in de bedrijven, krijgen zij een juist inzicht in de reali teit der arbeiderswereld. De ervaringen, die de priesterstudenten opdoen, doen hen beseffen dat hun idee omtrent de reik wijdte der Kerk in de wereld der arbei ders correctie behoeft. Uit de rapporten, die de studenten na hun praktische werk in de fabrieken moesten indienen, blijkt onder meer, dat de lichamelijke vermoeidheid niet opwoog tegen de ervaring, dat zij als ploegarbeider van het normale leven hunner omgeving afgesloten waren. Zij voelden zich aan de rand van het maat schappelijke leven gedrongen, om van het kerkelijke leven helemaal te zwij gen. Dit, zo schrijven zij in hun rapporten, heeft ons een veel objectievere kijk gege ven op zaken, die in de prediking dikwijls een negatieve rol spelen, zoals materia lisme, de afgod van de levensstandaard enz. Het televisietoestel blijkt voor de ploegarbeider een wezenlijk middel te zijn om het contact met het culturele le ven niet geheel en al te verliezen; de mo tor een noodzakelijk hulpmiddel, om de Koeler Weer met enkele buien, maar ook perioden met opklaringen. Matige tot kluchtige, later mogeljjk verder toe nemende zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Zondag 13 juli: zon op 4.34. onder 20.36, maan op 1.54, onder 17.47. Maandag 14 juli: zon op 4.35, onder 20.55, maan op 2.39, onder 18.42. levensritme in zijn beroep, waarvan hij niet houden kan, te doorbreken. De verhouding van de arbeiders tot de Kerk verschilde geheel van hun houding tegenover de jonge theologen. Over 't al gemeen hadden zij waardering voor hen, dat zij door eigen arbeid de arbeiderswe reld wilden leren kennen. Om hun tijde lijke collega's een plezier te doen wilden zij wel over godsdienstige onderwerpen praten, doch feitelijk lagen deze buiten hun belangstellingssfeer. Atheistische scherpte was er niet bij, maar evenmin kritische zin voor het godsdienstige. Anders werden de gesprekken, wanneer de Kerk als zodanig ter sprake kwam. Voor de arbeiders blijkt de Kerk een in stelling te zijn, die zich zonder redelijke motieven en zonder daartoe gemachtigd te zjjn, aanmatigt eisen te stellen. Zij legt beperkingen op. zy ejsj belangstelling, tijd en geld. Bijzondere nadruk kreeg hier bij het gemengde huwelijk. „Waarom moe ten de Kerken dit huwelijk slecht maken?,' was een vaak gestelde vraag. overschietende tijd zo intensief^mogelijk te gebruiken; de vijftig gulden* voor de Dat de Kerk ook nog wat te bieden heeft, carnaval een verantwoorde uitgave om bleek voor geen enkele arbeider duidelijk tegemoet te komen aan zijn verlangen te zijn In ieder geval spraken zij daar tot afwisseling en één maal het trieste I niet over. Aldus meldt het K.N.P. ws, Hem werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door partijleider Ulbricht, pre mier Grotewohl en leden van de Sov jet-afvaardiging naar het Oostduitse partijcongres. Ook maarschalk Mali- nofski, de Sovjet-minister van defensie, (Van onze correspondent). Boven verscheidene delen van Neder land is het gisteren noodweer geweest. Omstreeks kwart voor zes ohtUstte zich boven Hulst een zware onweersbui met hagel. Hierna volgde een regenbui, die zo hevig was, dat men geen vijf meter Ver kon zien. In de stad stond al spoedig de gehele Westdijkstraat blank, waardoor de kel ders van de huizen onder water kwamen te staan. Hetzelfde gebeurde bij de Gentsepoort en de Bagijnenpoort. De brandweer moest met niet minder dan tien pompen het overtollige water weg zuigen. In Vogelwaarde in Zeeuwsch-Vlaande- ren sloeg de bliksem in een landbouw- schuur. Deze stond terstond in lichter laaie. Vermoedelijk is een varken in de vlammen omgekomen. De schuur ging verloren. Ook Veere werd door het noodweer ge troffen. Een wolkbreuk ontlastte zich omstreeks zes uur boven het stadje en zette het laagste gedeelte onder water. De kelders liepen vol en in vele huizen stond het water enige centimeters hoog. Tot tweemaal toe heeft het onweer dé spoorwegen gisteravond parten gespeeld. Om ruim half acht sloeg de bliksem in de dakveiligheid van een trein op het traject GeldermalsenDor echt. Men kon tijdig een zogenaamde „blauwe en gel" inzetten. Om tien minuten over acht sloeg de bliksem in de dakveiligheden van de trein GoudaAlphen. Hier duurde de stremming langer en moesten er twee treinen worden opgeheven. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in bet komende weekeinde zal een onstabiel karakter hebben. Op tal van plaatsen kan ook morgen de dag zonnig en hoopvol beginnen, maar een depressie, die over de Golf van Biskaye naar Frank rijk trekt, zal later op de dag ook in Ne derland de kans op enkele regen- en on weersbuien doen toenemen. Met de zuid oostelijke wind wordt er nu warmere lucht aangevoerd uit Duitsland en Frank rijk, waar vrijdagmiddag al temperaturen van 25 tot dicht bij 30 graden C. voor kwamen. Reeds vrijdagavond begon deze warme lucht, voorafgegaan door een onweers front, ons land binnen te drijven. Vooral in het westen en zuiden van Nederland viel daarbij regen en wei het meest in Zeeuws-Vlaanderen en in Zuid-Limburg: Valkenburg 25 en Vaals 28 mm. Ook vandaag kwam het op enkele plaat sen tot een bui. Het zomerweer is door deze ontwikkeling in een onbestendig sta dium komen te verkeren, maar belangrijk koelere lucht zal ons de eerstkomende da gen gelukkig nog niet bereiken, zodat, af gezien van een onweersbui, een zomers karakter in het weer zal blijven overheer sen. die met vakantie in Oost-Duitsland is, was op het vliegveld aanwezig. Otto Kuusinen, een der secretarissen van het. Centrale Comité van de Sov- jetrussische communistische partij, heeft de leiding van de Sovjet-afvaar diging van Kroesjtsjef overgenomen. Des morgens had Kroesjtsjef voor het congres een grote rede gehouden, waarin hij o.a. aankondigde, dat Oost- Duitsland van 1 januari 1959 af niets meer hoeft te betalen voor de legering van de Sovjet-troepen op Oostduits grondgebied. Deze mededeling heeft grote ver rassing gewekt. Nog ip 24 juni j.l. was te Oost-Berlijn door de Oostduit se minister van buitenlandse zaken Lothar Bolz en de Sovjetrussische ambassadeur Perwoechin een proto- Radio Boedapest heeft gisteravond be kendgemaakt, dat te Boedapest in het ministerie van Buitenlandse Zaken on derhandelingen zijn begonnen over een douane-unie tussen Hongarije en de Sov jet-Unie. Waarnemers te Wenen wezen er op, dat tot op heden nog niet bekend is, dat 'n land van 't oostelijk blok een douane unie met de Sovjet-Unie heeft. Men acht het waarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie met Hongarije begint, doch later de an dere landen van het oostelijk blok zal op nemen in een grote douane-unie, die dan een tegenwicht zou moeten vormen tegen de op te richten Europese vrijhandels zone. «rssdiEnUirn 3* tel: 122320 Rotterbam .%cl)ilbrrijtn bun ouör meesters' col getekend, waarbij die kosten met 350 miljoen mark voor de jaren 1958 en 195.9 gezamenlijk werden vermin derd. De algehele vrijstelling van be taling van legeringskosten schijnt (Van onze correspondent) In het buurtschap Rietmolen (gem. Neede) is op de erven van de landbou wers H. G. Kleinsman en H. J. Nien- huis pseudo-vogelpest geconstateerd. Om uitbreiding van de ziekte te voor komen zijn op deze bedrijven in totaal dus een nader besluit van recente I ongeveer 350 kippen en 200 eieren ver datum te zijn. j nietigd. Dc Engelsman Robin Douglas-Home, die naar dc hand van prinses Margaretha van Zweden dingt, heeft gisteravond meegedeeld, dat hij voorlopig geen be zoek aan Zweden zal brengen. De reden voor dit besluit wilde hij niet noemen. Twee dagen geleden was bekend ge maakt, dat prjnses Sibylla, de moeder van prinses Margaretha, Douglas-Home had uitgenodigd naar haar zomerverblijf „Solliden". In de Zweedse pers was al voorspeld, dat „in de nabije toekomst" de verloving van het paar zou worden bekend ge maakt. Een correspondent van Reuter be richtte gisteren nog over de maatrege len, die prinses Sibylla had genomen om nieuwsgierigen van haar zomerverblijf te weren tijdens het bezoek van Douglas- Home. Zij had om extra politie gevraagd om de pers op een afstand te houden. Een hofdame van het paleis „Solli den", .het zomerverblijf van prinses Si- bylle", heeft gisteravond meegedeeld, dat prinses Margaretha ziek is. Dr. Erik Paalsson van het Borgholm- ses Margaretha heeft bezocht. Zij had ziekenhuis heeft bevestigd, dat hij prin- een aanval van niersteen, die wel pijn- Met ingang van maandag a.s. zal de verkoopprijs voor autobenzine met 0.5 cent. en die voor tractorpetroleum met 0.25 cent ner liter worden verhoogd. Deze verhoging is, naar Shell-Neder- land meldt, een gevolg van de recente stijging van de wereldmarktprijs. De da lingen, die zich op die wereldmarkt ge durende de afgelopen maanden hebben voorgedaan, hebben toen ook hun weer spiegeling in de verkoopprijzen gevon den. lijk, maar niet gevaarlijk was. Aan Douglas-Home zou zijn meege deeld. dat zijn bezoek onder deze om standigheden niet kan doorgaan. De hofdame wist niet, of de Engels man later opnieuw zou worden uitge nodigd. Deze foto laat iets zien van het nieuwe model dwarsligger, dat bij de Nederlandse Spoorwegen is ge construeerd. Het bestaat uit blokken beton, die verspringend tegenover elkaar liggen; elk blok gekoppeld met twee overliggende door middel van uitneembare buizen. De vaste ligging van de rails wordt hierdoor sterk bevorderd, zowel op rechte stukken cds in bochten. De spoor staven worden met verende draad, klemmen elastisch op de betonblok ken geklemd. Proeven met t nieuwe systeem zijn volop gaandei functie van bouwpastoor de ciborie doen toekomen, als een waarlijk vorstelijke herinnering aan Rotterdam. In Rijswijk- Sleenvoörde, waar de mis nog opgedragen wordt in de kantine van een bouwkeet, is de vergulde zilveren kelk het fraaiste sieraad van dit tijdelijke Huis Gods. De ciborie werd vervaardigd in 1882 door de edelsmid G. B. Brom te Utrecht. Zij is ge'heel van verguld zilver, 65 cm. boog, grootste breedte 20 om, en weegt 1860 gram. Op de voet staat gegraveerd: O sacrum convivdum in quo Christus su- mitur. O heilig gastmaal, waarin Christus wordt genuttigd. Ter hoogte van de nodus staan óp 4 uitsteeksels de 4 evangelisten. c+a0r, De cuppa kan 1000-1200 hosties bevatten. Bernadettekerk te KlJSWljk-oteen- Qp ^eze cuppa staan Christus en de apos- Aan de omzwervingen van de ciborie is dus een einde gekomen. De gemeente Rotterdam, bij wie zij na het bombarde ment en de verwoesting van de dekenale elen bij het laatste Avondmaal met woorden: Rex sedet in eoena turba cinc- tus duodena se tenet in manibus se cibat ipse cibus. De Konung zit aan de maal. tijd omgeven door de groep van twaalf; Hij houdt zichzelf in Zijn handen; Hij spijst zich die zelf de Spijze is. Op de deksel, bekroond door een kruis waarin een relikwie kan worden gevat, kerk in de Houttuin was bezorgd, wees «taan de figuren van- St.-Laurentius, St - haar destijds toe aan het bisdom Haar- Willibrodus, St.-Nicolaas en nog een '.em da» op haar beurt de spijskelk in vrouwelijke heilige met een kroon op 1956 remitteerde aan de bisschop van Rot- haa>* hoofd. De gehele ciborie is verder lerdam. Mgr. A. C. Schaaper, vicaris-gq- bewerkt me: allerlei kunstzinnige sier- neraal heeft tenslotte de oud-kapelaan motieven, van de Mathenessekerk in diens nieuwe De Seminariedagcn die tot doel hebben de belangstelling voor het klein-seminarie in het bisdom Rotterdam te wekken, be loven een groot succes te worden. Zij worden gehouden: in het dekenaat Noord- wijk op 13 juli a.s. te Lisse, Gem. Sport park; in het dekenaat Poeldijk op 20 juli a.s. te Wateringen, Veloterrein; in het de kenaat Alphen a.d Rijn op 27 juli a.s. te Langeraar, Voetbalterrein. Hoewel de programma's op de dag der opstijgingen zullen variëren, loopt de voorbereiding in alle plaatsen parallel. Twee weken voor de resp. data worden affiches verspreid. Deze affiches stellen een schets van het nieuw te bouwen semi narie voor, waarboven een ballon opstijgt. Voorts wordt door de jeugd huis aan huis een programmaboekje te koop aangeboden tegen een uitzonderlijk lage prijs. Dit boekje bevat behalve de programma's een voorwoord van mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. Ook is er een uit eenzetting en een schets opgenomen van het te bouwen klein-seminarie door de architect van het gebouw, prof. ir. A. van Kranendonk, en verder geeft de ballon- commandant K. P. M. Jansen uit Oegst- geest een overzicht van wat een ballon nu eigenlijk is en waarom het mogelijk is met een ballon de lucht te bevaren. Voorts bevat het boekje bijzonderheden over de postkaarten, die per ballon vervoerd zul len worden, alsook gegevens over de hoogte- en afstandsschattingswedstrijö en over de fotowedstrijd. Speciale aandacht is besteed aan de schooljeugd. Voor hen is een boekje ge schreven „Ballonvaart", een verhande ling over de 1 geschiedenis en de techniek en de mogelijkheden voor deze tijd van de luchtballon. Het is de bedoeling dat de onderwijzers en onderwijzeressen en allen die bij het onderwijs betrokken zijn, dit boekje als leidraad gebruiken om de kinderen iets meer te vertellen over de luchtbalion, want na iedere op stijging is er voor de kinderen een op stelwedstrijd, waaraan fraaie prijzen verbonden zijn. Dit latuurli om de kinderen via de luchtballon te interesse ren voor het Klein Seminarie. Degenen, die het boekje nog niet ontvangen heb ben. kunnen het, zolang de voorraad strekt, alsnog gratis aanvragen aan het Secretariaat Seminarievaarten, Terwee- weg 43, Oegstgeest, onder vermelding van de onderwijsinstelling waaraan zij verbonden zijn. Voorts zullen op de dag der opstijging na alle H.H. Missen aan de kerken gelegen in het iietreffende Dekenaat, speldjes verkocht worden ten bate van de bouw van het Seminarie. 13 juli zal dan de jrote dag zijn voor Lisse, waar de evenementen gehouden zullen worden in 't Gemeentelijk Sport park. Voorafgaande aan de ballonopstij ging welke tegen half 5 zal plaatsvinden, zal door verschillende muziekkorpsen uit het Dekenaat een demonstratie worden gegeven van tamboers en pijpers. Zo de weertóestanden het toelaten, za] tegen 4 uur de ballon enige -belopstijgingen maken, waarvoor de bezoekers die een speciaal genummerd entreebewijs heb ben, de mogelijkheid tot het maken van een kabelopstijging wordt opengelaten. In Wateringen zal de actie reeds op zaterdag 19 juli beginnen met een mas sale tocht van alle katholieke muziek korpsen uit het Westland. De dag der op- te verlichten, stijging zal gevuld worden met sportde- monstraties op de verscl illende velden van het Velo-terrèin. Tevens zal een muziekfestival gehouden worden. Na het vertrek der ballon, eventueel eveneens voorafgegaan door kabelopstijgingen zal des avonds een „Ballonbal" de Semina riedag besluiten. De derde opstijging te Langeraar zal voortgegaan worden door een muzikale mars van verschillende plaatsen in de omgeving naar het Voetbaiterrein. Op het terrein zelf zal een liefdadigheids- kermis omlijst worden door muziek- en sportdemonstraties, waarna om half 5 de ballon het luchtruim zal kiezen. Ook hier zal des avonds een „Balionbai" het ein de vormen van de Seminariedag. De ballonopstijgingen zullen onder lei ding staan van de balloncommandant K. P. M. Jansen te Oegstgeest, een der com mandanten van de Haagse Balion Club. Op de verschillende teïreinen zullen voor verzamelaars van luchtpost de spe ciaal gestempelde ballonkaarten te koop zijn, alsook dc formulieren voor hoogte en afstandsschatting. De passagiers op de ballonvaarten zullen, resp. zijn: de zeereerw. heer E. E. F. Guljé secretaris van de bisschop; dr. J. L. Schaeffer, arts te Leiden, en prof. ir. A. van Kranendonk, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en archi tect van het nieuw te bouwen seminarie, die mogelijk tijdens de vaart zijn andere scheppingen vanuit de lucht zal kunnen inspecteren. Hoewel de allereerste opzet van deze actie is het opwekken van de belangstel ling voor de bouw van het klein-seminarie hopen de organisatoren toch aan het eind aan mgr. Jansen een chèque met een fors bedrag te kunnen aanbieden om hem daarmee de finarjciële zorgen althans iets S-fslA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1