G commentaar Mei de alpenkruinen voor het venster Foto-wedstrijd van de Maasbode-Pers 1958 In twee dagen van Genève naar Nice r- De Zeeuwse Veren Verantwoord eigenbelang Achterstand in motorisering Garantie voor 36-jarige Rolls Royce Wal kost mijn auto? Totaal dertig prijzen waaronder vijf hoofdprijzen De Maasbode-Pers ZATERDAG 12 JULI 1958 Nieuwe weg door een onvergetelijk Frans paradijs Dit zijn de wedstrijd- voorwaarden voor de deelnemers aan de Fotowedstrijd 1958 eerste prijs 150.- tweede prijs 100.- derde prijs 75.- vierde prijs 50.- vijfde prijs 25.- 25 prijzen van elk 5.- Het heeft ons bijzonder genoegen gedaan, dat wij in het betoog van het K.V.P.-Kamerlid mr. N. H. L. van den Heuvel inzake de Zeeuwse veertarieven tijdens de behandeling in de Tweede Kamer op woensdag j.l. verscheidene der argumenten terug vonden, die wij hebben aangevoerd in ons betoog voor niet-kostenverhogende veren (zie ons nummer van 16 juni j.l.). Wij hadden deze argumenten ontleend aan een rapport, dat de financiële en economische aspecten van het betrokken gewest onder de loep nam en dat in 1948 aan de Nederlandsche Bank en aan de hoofddirectie van Directe en Indirecte Belastingen vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen was toegezonden. In dit rapport waren gegevens verwerkt, die uiterst nauwgezet waren verzameld en die weliswaar de stand van zaken in genoemd jaar weergaven, doch waarvan de feitelijkheden actueel zijn en blijven, zolang Zeeuwsch-Vlaanderen niet over een vaste verbinding beschikt met het overige Nederland. Indertijd heeft dit rapport dienst gedaan om voor al de industrie te helpen aan voldoende tegemoet komendheid van overheidswege, om haar outillage up to date te houden, opdat Zeeuwsch-Vlaanderen, als randgebied van het Westvlaamse en Noord franse industriële bekken zijn belangrijke industri ële rol kon blijven meespelen. Uiteraard heeft toen de vervoerskwestie ook een belangrijke rol ge speeld, vooral als kostenfactor in de Zeeuws- Vlaamse industrie. Deze werd van twee kanten bedreigd. Van de zuidelijke kant door een moderne toerusting (tien jaar geleden leefden wjj in de tijd van de zeer harde frank en de uiterst zachte gulden) en van de noor delijke zijde door een voortdurend isolement. Dit isolement werd ten dele opgeheven door de vrije veren en al mogen wij ons nu verheugen over de houding van de Tweede Kamer, die in enkele moties liet blijken, dat zij gevoel heeft voor de specifieke moeilijkheden van Zeeuwsch-Vlaanderen, te betreuren is het dat minister Algera zich zo weinig bereid toont tot verdere tegemoetkomingen en daar blijk van gaf door aanvaarding van de moties van de heren Van den Heuvel, Westerhout en Verkerk te ontraden. Want al werden dan de moties van de heren Westerhout en Van den Heu vel door de Kamer aangenomen, zekerheid, dat zij door de minister ten uitvoer worden gelegd is niet verkregen. Zonder twijfel zullen thans Gedeputeerde Staten van Zeeland in hun verlangens niet willen achter blijven bij de Tweede Kamer. Ook van die kant zal de minister dus wel de wind van voren krijgen. Wij zijn dan ook benieuwd of de moties tóch nog niet aanvaardbaar zullen blijken. Met de moties wordt beoogd het vrije vervoer van voetgangers, fietsers en bromfietsers te hand haven (beide moties) en de overige tariefsverho gingen als een maximum en als van tijdelijke aard te beschouwen (motie-v. d. Heuvel). Daarmede zou althans het langzaam verkeer ge holpen zijn. Niet echter het industrieel, cultureel en toeristisch verkeer. De enige oplossing en daarmede blijven wij in gezelschap van de K.V.P.-woordvoerder zien wij in de overneming door het Rijk van de veren, die een onderbreking vormen van het Rijks wegennet, welk net juist in dit deel des lands belangrijke internationale aansluitin gen heeft. Eerst wanneer het Rijk belast is met de zorg voor de veerdiensten zal het aan Zeeuwsch- Vlaanderen dezelfde rechten kunnen en moeten geven als die, welke het heeft geschonken aan andere Nederlandse gebieden. Tenzij nu eens ernstig werk wordt gemaakt van een vaste verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en het overige Nederland. Maar behalve de enorme kosten daaraan verbonden, zal hier ook de met België bestaande Schelde-overeenkomst een rol in gaan spelen. Dat wordt een zaak op lange termijn. Op een of ander departement in Washington wordt thans ijverig een aide-mémoire bestudeerd, waarin een aantal traditionele scheepvaartlanden, onder welke Nederland, protest aantekent tegen de Amerikaanse scheepvaartpolitiek. De heren zullen er niet veel tijd voor nodig hebben. Zij krijgen iets dergelijks niet voor de eerste keer onder ogen en bovendien is het betoog zo helder als glas. Na een aantal welgemeende reverenties ten op zichte van de plaats van Amerika in onze vrije wereld, wordt duidelijk gesteld, dat het van zijn hulpbetoon aan vreemde landen gebruik maakt om zijn koopvaardij te stimuleren. Waarschijnlijk op datzelfde departement heeft men namelijk indertijd een complex van maatregelen bedacht, dat voor het vervoer van goederen in het kader van dit hulp betoon een normale en faire concurrentie onmoge lijk maakt. De traditionele scheepvaartlanden wor den van dit vervoer vrijwel uitgesloten ten gerieve van de eigen koopvaardij, die tegen hoge vracht prijzen, vastgesteld onafhankelijk van de marktver houdingen, de ladingen voor zich reserveert. De regeringen verwijten de Amerikanen aller eerst, dat zij de landen die de hulp behoeven, te kort doen, daar de hoge vrachtprijzen uit de be schikbare fondsen betaald worden, waardoor minder gelden beschikbaar komen voor de goede ren. Dit is een nobel en onbaatzuchtig verwijt. Vervolgens stellen zü, dat de wereldeconomie er niet mee wordt gediend, daar er een verschuiving optreedt In de richting van de duurdere vloten, waardoor de transportkosten in hun geheel hoger komen te liggen. Ook deze aanmerking heeft een facet, dat boven het eigenbelang uitgaat. Tenslotte wijzen zy Amerika op zijn positie als „leader" en op de verderfelijke invloed, welke van zijn voorbeeld uitgaat op de landen, die kennelijk niet zo'n hoog moreel bezitten als de traditionele scheepvaartlanden en het Amerikaanse voorbeeld navolgen. Brazilië, Argentinië, Ecuador en India kunnen nu reeds als epigonen worden aangewezen. Dit is ook een vaderlijke vermaning met een niet genoeg te prijzen didactische inslag. Waar het echter in de praktijk op neerkomt is, dat de traditionele scheepvaartlanden uit volkomen verantwoord eigenbelang vrezen, dat hun koop- vaardijen door deze politiek niet aan uitbreiding en vernieuwing toekomen, dat Amerika bezig is hun koopvaardijen uit te hollen. Welke gevolgen dit zal hebben voor de economieën van deze landen en voor de maritieme kracht van de vrije wereld, dienen de heren in Washington bij de bestudering van dit rapport wel mede te overwegen. Misschien, dat zij dan, terugdenkend aan de laatste wereld oorlog, een verantwoord eigenbelang terugvinden in het afschaffen van deze maatregelen. TUSSEN DE WIELEN De 1550 meter hoge Queyras, Vallei en weg van de Col d'Izoard. Evian-Nice, juli 1958 Een klein oponthoud heeft ons gelegenheid gegeven de autobus te verlaten en even de benen te strekken in het mos-zachte alpen gras. Geneeskrachtige alpenkrui den geuren onder de bescherming van de pijnbomen tegen de heuvel flanken. We hebben het gezicht op een romaanse gevel, de enig ongeschonden rest van de abdij kerk van Evian. De puinhopen doen de omvang van de abdij nog vermoeden, waar de monniken leefden voor het welzijn van de zieken en hun gebed afwisselden met landarbeid. Ruim dertig jaar geleden wandelden we hier met Pierre Termier, en het ge sprek van deze geleerde deed ons de wereld rondom vergeten; hij is intussen gestorven maar zijn werken hebben die zeldzame kracht behouden om in de natuur de Schepper te loven. Welke trek van haar gezicht de natuur ons wil vertonen, wij kunnen het gid- senwoord van deze grote geleerde niet vergeten. Om negen uur 's ocht»nds ver lieten we Evian aan het meer van Genève, waar we de dag er voor met de nachttrein uit Parijs waren aangekomen. Het meer lag breeduit, voortdurend en onrustig kabbelend met witte schuimkop- jes. Een lichte nevel maakte de Zwitserse overzijde onzichtbaar, maar liet voldoende zon door om een stralende Mont-Blanc te be loven. Al waren de Alpentoppen niet het doel van de tocht; niet de grandioze bergketens, de gletsjers of meren, de woeste stromen of grimmige rotssteilten, de schilderachtige bewoonde vlekken en de soms ook merk waardige steden van het hoogge bergte. Het ging om de nieuwste en mooiste weg naar Nice en de Cote d' Azur, het land van de zon waarnaar ieder haakt. De wegen naar het togristenpa- radijs, de Provence, zijn talrijk; Frankrijk heeft voor de bezoe kers geen krachtsinspanning ge spaard. Ieder van zijn provincies is van een net van verkeerswe gen voorzien. De spoorwegen hebben bij de aanleg daarvan een grote rol vervuld, en, merk waardig genoeg, niet alleen door de aanleg van het spoornet. Im mers van het ogenblik af dat de autobus in zwang kwam hebben de grote maatschappijen, die twintig jaar geleden in de Natio nale Spoorwegmaatschappij, de S.N.C.F., werden verenigd, van uit alle grote kruispunten gere gelde autobus-diensten voor de toeristen ingericht, die tegen woordig ieder bezienswaardig oord bereikbaar maken. En niet alleen zorgen deze diensten voor het vervoer van de toeristen, ook voor het onderdak dragen zij al le zorg. Dit bedrijf heeft intussen zulk een omvang gekregen, dat alle diensten in een ondermaat schappij van de S.N.C.F. zijn op genomen. Het toeristcnreisplan is neergelegd in de dienstregeling van de S.C.E.T.A. een veel lij viger boekdeel dan de algemene gids van de Franse Spoorwegen. Bij de uiterst nauwkeurige dienstregelingen van de autobus sen zijn ook de langs de route lig gende bezienswaardigheden opge nomen; in de prijzen zijn de uit stekende maaltijden inbegrepen. Er breekt geen rcisseizoen aan of er is weer een nieuwe dienst in gebruik gesteld, om het toeris me in Frankrijk te bevorderen. Om nu bij de reis naar het zon nige zuiden te blijven, dat reeds zo gemakkelijk bereikbaar is. dinsdag 8 juli j.l. is een van de merkwaardigste toeristenwegen naar het zuiden geopend. Met de Cote d'Azur bestaan reeds gro te spoorverbindingen, waaraan verleden jaar nog een bijzonder mooie is toegevoegd, die door Auvergne en de Cevennes naar Nimes, door onvergelijkelijk schone landstreken, die echter tot- nutoe door de uit Parijs komende toeristen werden verwaarloosd. Men heeft voor deze lijn speciale treinen laten bouwen, met salon achtige wagons waarvan de wan den één raam zijn. Buiten deze „route bleue" zijn er verscheide ne wegen die niet de Rhöne vol gen, maar via Grenoble door de Alpen leiden; van deze is de Rou te-Napoléon de meest bekende. De weg die op 8 juli is geopend is alleen bestemd voor personen auto's en autobussen, vrachtver keer is daar speciaal verboden. Tot begin september wordt deze weg route der „Hoge Alpen" ge naamd, langs de flanken der Al pen en over hooggelegen bergpas sen als zomerverbinding van Evian naar Nice gebruikt. Het is tegelijk het prachtigste middel om de Alpenlandschappen met heel hun naar het westen gekeer de afwisselende schoonheid te aanschouwen. Chamonix en de Mont Blanc, al de bergpassen uit de Tour de France, bij de le zers ongetwijfeld met name be kend, als de Galibier, de Cayolle, de Izouard, de krochten van de Quyras en de Verdon, de pas sen van de Lautaret, de Vars, de kunstmeren en verdoken valleien van Tignes en Chambon, ver maarde vestingen als Vauban, Biangon en Barcelonette lig gen langs deze route, men kan de loop van de grote bergstromen FmÈmSSM volgen, van de Isère en de Var. het dunne lint bij de bron tot de brede stroom die zich in de Rho ne of in de zee werpt, het hele door Alpenmassieven omsloten, schilderachtige dal. Reeds vanaf het begin van deze eeuw zijn verschillende gebieden door bruikbare, vaak echter lang niet ongevaarlijke wegen voor het toerisme opengesteld, hebben zelfs uitstekende wegen toegang gegeven tot het hooggebergte. Ge durende de eerste tien jaren van deze eeuw zijn het vooral de Fran se Alpenjagers geweest, het spe ciaal voor de Alpen en hooggeberg te uitgeruste infanterie-korps, die de bergflanken voor strategi sche en toeristische doeleinden van wegen hebben voorzien. Deze hebben het langzamerhand moge lijk gemaakt de reis van Genève tot aan de Middellandse Zee in drie dagen te volbrengen. Door de nieuwe weg is deze tocht in twee dagen mogelijk geworden, en dan heeft men nog voldoende tijd over voor het middagmaal op de Mont-Blanc, overnachten te Bri- angon en nog een middagmaal te Barcelonette, om dan 's avonds Nice te bereiken. E. K. Volgens een schatting van de K.N.A.C. waren er aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar in Nederland 820.000 bromfietsen, 404.000 personenauto's, 130.500 vracht- en bestelauto's, 133.680 motorrijwielen, 44.120 scooters, 11.530 motordriewielers, 8350 autobussen, 5720 speciale voertuigen (brandweerauto's e.d.) en 5160 trek auto's. Een totaal dus van tegen de driekwart miljoen motorrijtuigen indien de bromfietsen even buiten beschouwing worden gelaten. Op dit moment heeft het totaal aantal motorrijtui gen de driekwart miljoen royaal overschreden, zo meent de K.N.A.C. Naar zeer ruwe schatting waren er b.v. op 1 juli 415.000 personenauto's. Deze grote getallen zeggen overigens nog niet, dat Nederland een sterk gemotoriseerd land is. In bijna alle andere Westeuropese landen ligt het aantal motorrijtuigen per duizend inwoners hoger (overwegend zelfs aanzienlijk hoger) dan hier. Nederland heeft nog een ernstige achter stand in motorisering in te halen, aldus de K.N.A.C. De laatste anderhalf jaar is daar echter weinig van gekomen, want tengevolge van de bestedingsbeperking en de nieuwe, zware lasten op het motorwegverkeer is aanzienlijke vertra ging ontstaan in de groei van het motorrijtuigen park. Het aantal nieuwe personenauto's, dat Neder land er vorig jaar bij kreeg, was 8 pet minder dan het aantal dat er in 1956 bijkwam; het aantal nieuwe motorrijwielen en scooters lag 26 pet lager, het aantal nieuwe vracht- en bestelauto's 24 pet lager. De terugslag is dit jaar nog groter geworden. Het aantal nieuwe personenauto's in de eerste vier maanden van dit jaar, bleef 15 pet onder het aantal nieuwe personenauto's in de overeenkomstige periode van 1957. De aan tallen nieuwe motorrijwielen plus scooters en vracht- plus bestelauto's vielen met respectie velijk 31 en 45 pet terug. Zesendertig jaar geleden leverde de Rolls Royce Comp. het chassis van een „Silver Ghost"' personenwagen aan mevrouw Christie, die in het zuidwesten van Engeland woonde. In de tijd, die lag tussen het plaatsen van deze order en de aflevering, nam de chauffeur van mevrouw Christie echter ontslag. Daarom besloot deze dame om geen carosserie op het chassis te laten plaatsen. Zij borg het chassis van deze „Ghost" op, d.w.z. zij zette het op steunen, liet het invetten, zodat de wagen in dezelfde con ditie bleef als bij aflevering door de Rolls Roycp fabrieken te Derby. In 1956 kwam het „GhosF'-chassis opnieuw voor het voetlicht, toen de executeurs van Mr5' Christie's testament het chassis ter verkoop aan boden. Het werd gekocht door Mr. Jack A. Frp? uit Washington (Michigan), die er een open tvpe Brewster carosserie op liet zetten. Deze caros serie kreeg hij van een Rolls, die in de j?-~el' twintig in Springfield Massachusetts (U.S-A1 was gebouwd tijdens de korte periode, dat Ro^s Royce in feite een fabriek in Amerika had. Het interessante hierbij is, dat de wagen nadat de carosserie op het chassis was geplaat?' werd gezonden naar de servicefabrieken va" Rolls Royce in Londen. Bij controle bleek, dat wagen mechanisch nog even perfect was als b'J de aflevering. Daarom verleende Rolls Royce a?n dit eigenlijk oude chassis de normale gararit'e voor drie jaren tegen mechanische defecten, zo als bij haar voor nieuwe wagens gebruikelijk i5. Onder de titel: „De personenauto in het be drijf" heeft de Uitgeverij N. Samsom te Alphplj aan de Rijn een boekje uitgegeven, waarin word' getracht een zo nauwkeurige begroting te make11 van de kosten die het autorijden met verschi' lende typen wagens met zich brengt. Dit 's een belangwekkend onderwerp: het groeiende vaderlandse wagenpark stelt tienduizenden i'r' ma's en particulieren voor de vraag: welk bedral moet, mag cn kan ik voor een automobiel uit trekken en het beantwoorden van deze vraag 's bijzonder moeilijk, omdat men rekening heet' te houden met tal van factoren, die van gevs' tot geval verschillend zijn. Wagentype. afschrij vingstermijn, aantal af te leggen kilometers Pet jaar, graad van voorzichtigheid waarmee gere den wordt, ziedaar reeds enkele punten die he' kostencijfer beïnvloeden. Toch is de schrijver van het boekje, de heer A. W. Ganzevoort, chef van de Technische Dien*4 van de K.N.A.C. erin geslaagd in zijn „handlei ding" met alle variëteiten rekening te houden- De auteur toont aan, dat de totale exploitatie kosten van een personenauto, wanneer men jaarlijks 20.000 tot 30.000 kilometers rijdt, varië ren van 3000 tot 5000 gulden.. Er is dus een marge van 2000 gulden en in deze marge schui len, door deskundig beleid, vele mogelijkheden tot bezuiniging. Voor allen, die met kennis van zaken willen oordelen over de kosten van een automobiel is dit boekske, waarin achtereenvol gens de keuze van het type auto, de vergelijking van kostenbegroting en werkelijkheid, de reke ningcontrole, het probleem van het vervangings tijdstip, privé-rijden, verzekeringskwesties en autoi'inancieringen worden behandeld, een waar devolle handleiding. Het is jammer, dat de schrijver dit werkje nipt completeerde met enige belasting-technische tips- Adviezen op dit gebied hadden het boekje onge twijfeld nog leerzamer gemaakt. V. S- De helling van de Galibier, Voor de amateur-fotografen onder onze abonnees wordt er dit jaar wederom een foto. wedstrijd gehouden, waarvoor van 15 juli t.m. 30 septem ber a.s. zelf gemaakte foto's kunnen worden ingezonden. Evenals vorige keren zal bij de beoordeling door de jury niet zozeer worden gelet op technisch en esthetisch vol maakte foto's: een plaatje, dat wat men noemt „inslaat" en dat niet afkomstig behoeft te zijn van een vergevorderde amateur, zal misschien eerder voor een bekroning in aanmer king komen. Dat wil weer niet zeggen, dat er geen goed opgebouwde fo to's worden verwacht. Een kiek, zoals hierbij afgedrukt, zou een goede kans maken voor een prijs. Het schip (de „Friesland" van de K.R.L.) staat daar op het zogenaamde sterke punt, doordat ook de jongen er naar kijkt trekt het nog meer de aandacht en de reling geeft aan het beeld bo vendien nog een verbetering van de lijnvorming. Bij de foto's, die onze lezers dit jaar maken, is er mis schien ook" wel eens zo'n „uit schieter". In onze tijd van de automatische camera's, waar. bij als laatste nieuwtje de sluiters met lichtwaarden alle combinaties van diafragma en belichtingstijd met één meting vastleggen, zou men toch knappe foto's aan de lopende band verwachten. Niets is echter minder waar. De mo derne apparaten kunnen een groot technisch gemak zijn. de kwaliteit van de foto hangt echter af van degene, die het toestel hanteert. Men kan er van op aan, dat de jury van deze wedstrijd wel degelijk ook iets zal we ten te waarderen, afkomstig uit een gewoon boxje. Als het geen wordt ingezonden, maar getuigt van originaliteit of van fantasie. Vooral zulke fo to's worden ditmaal wederom •in groten getale verwacht. In de komende maanden zul len onze lezers nog wel eens aan deze wedstrijd worden herinnerd, omdat uit de reeds O) ontvangen inzendingen zo nu en dan een goede plaat wordt gekozen om hier te worden afgedrukt. De inzenders ervan zullen we als beloning tien gulden toezenden, terwijl de reeds gepubliceerde foto's blij ven mededingen naar de prij zen, welke na afloop van de wedstrijd worden toegekend. We drukken tenslotte hieron. der af de wedstrijd-voor waar den en de uit te loven prijzen. 1. De deelneming is uitsluitend opengesteld voor amateurs. 2. De foto's dienen gemaakt, te zijn in 1958. Zij kunnen worden in gezonden gedurende het tijdvak 15 juli tot en met. 30 sept. 1958. 3. Het maximum aantal door één persoon in te zenden foto's is VIJF, met dien verstande, dat niet meer dan één foto per in zender voor een prijs m aan merking kan komen. 4. Het formaat van de in te zen den foto's, liefst op glanzend papier, mag ten hoogste 18 x 24 cm. bedragen en mag niet klei ner zijn dan een briefkaart. Aan de achterzijde van elke foto moeten vermeld worden: a) naam. adres, beroep en zo mogelijk gironummer van.de inzender: b) datum van opname en merk van de camera waarmee de opname werd gemaakt. Toe voeging van technische gege vens. de titel van de foto en een korte beschrijving van de voorstelling is gewenst, doch niet noodzakelijk. 5. De ingezonden foto's zullen door een deskundige jury be oordeeld worden, wier uitspra ken beslissend zijn. Correspon dentie hierover is niet mogelijk. De foto's worden beoordeeld naar de keuze van het motief en de wijze waarop in technisch opzicht, gelet op het gebruikte toestel, de opname tot haar recht is gekomen. 6. De foto's zullen uitsluitend worden geretourneerd ais een gefrankeerde enveloppe, voor zien van volledig adres van de inzender, is bijgevoegd. 7. De directie behoudt zich het recht voor tijdens de wedstrijd reeds ingezonden foto's in haar uitgaven af te drukken. In dat geval zal aan de rechthebbende f jo.— per geplaatste foto wor den uitbetaald. Alle. dus ook de tussentijds gepubliceerde foto's dingen mede naar de uitgeloof de prijzen. De prijswinnaars gaan er mee akkoord, dat be kroonde- foto's na de wedstrijd in DE MAASBODE-PERS wor den gepubliceerd. 8. Inzenders worden geacht met deze wedstrijdvoorv/aarden ak koord te gaan, terwijl zij tevens zullen worden beschouwd als beschikkende over het auteurs recht der door hen ingezonden foto's. 9. Inzendingen (geen negatieven of kleurenfoto's) gelieve men uitsluitend te adresseren aan de REDACTIF. VAN DE MAAS BODE-PERS. POSTBUS 723, ROTTERDAM. De enveloppe voorzie men in de linker-bovojnhoek van het opschrift: Fotowedstrijd 1958. Geen andere stukken bijsluiten! De Maasbode-pers is uit de navolgende dagbladen samen gesteld: De Maasbode Het Nieuwe Dagblad Delfts Katholiek Dagblad De Westerbode Nieuwe Dordtsehe Courant Nieuwe Schiedamsche Courant Nieuwe Zuid-Hollander

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8