31 a d voor Schiedam en omstreken Pro-Egyptische officieren aan de macht Kroonprins Abdoel Illali en premier Noeri al Said gedood De „Prinses Irene" liep vlot van stapel Mgr. dr. F. Féron plotseling overleden Zweden leven mee met (nog zieke) prinses Margaretlia V Stormweer en weaeevaar Bus, truck en personenauto botsten bij Breezand Interpol greep toch Buchenwald- Pieters Graafland naar Feijenoord MAANDAG 14 JULI 1958 moordenaar V. A. R. erkend Vicaris-capiiularis van het bisdom Roermond werd dood achter zijn bureau gevonden Bittere verwijten in de pers Kamerheer: „Het is allemaal heel gewoon" Vijf autobussen afgekeurd „Mia" leefde zeker nog 22 minuten.. 1 Oranje-Lijn vaart naar het hart van Amerika Twaalf personen gewond Auto iu Smildervaart: inzittenden gered Door ruwe zee van zeilboot geslagen Kind in plasticboot de zee opgedreven HET WEER VOOR MORGEN VRIJ ZONNIG WEER Tweehonclerdzestig kinderen moesten thuis blijven Niet ernstig Maar luchtmacht kon haar niet terugvinden Moedig werk.van twee redders nieuwe amsche courant Staatsgreep in Irak Op dit ogenblik is nog niets bekend om trent koning Faisal. De 23-jarige koning besteeg de Iraakse troon in 1933, waar door een eind kwam aan het regentschap van Emir Abdoel Illah, dat veertien jaar had geduurd..Op 28 augustus 1954 werden alle politieke partijen in Irak ontbonden. Irak, dat een bevolking heeft van bijna S miljoen, is een van de grootste olie pro ducerende landen in de wereld met een jaarlijkse produktie van meer dan 30 mil joen ton. In mei j.l. werd in Irak een algemene verkiezing gehouden, waarbij als belang rijkste punt gold de federatie met Jorda nië. Deze verkiezing resulteerde in een overweldigende overwinning van de pro- westerse geperaal Noeri al Said en op 20 mei werd; de nieuwe regering van de Arabische Unie gevormd met generaal Noeri al Said aan het hoofd. Perioden met zcmneschjjn en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen west en zuid. Vannacht tamelijk koud, morgenmid dag iets hogere temperaturen dan van daag. Dinsdag 15 juli: zon op 4.37, onder 30.54 uur, maan op 3.33 onder 19.30 uur. Een radiostation dat zichzelf Radio-Bagdad noemde en waarvan de uitzen dingen zijn opgevangen in Beiroet en Tel Aviv, deelde vanmorgen mede, dat de Iraakse regering omver is geworpen door een revolutie van „jonge officieren en dat generaal Noeri al Said, de pro-westerse premier en kroonprins Abdoel Illah, gedood zijn en hun lichamen verbrand. In de uitzending werd voorts ge legd, dat een „nieuwe soevereine raad" in het leven is geroepen en dat het volk de lichamen van generaal Noeri ai Said en „zijn meester" op straat kon zien Generaal Noeri werd ..de tiran, die de vijand was van God en het volk" genoemd. Er werd niets gezegd over koning Feisal, die samen me« generaal Noeri van daag in Istanboei were! verwacht voor een bijeenkomst van de vier Mohammc- daansc statenleden van bet Bagdadpact, waarop volgens Mohammedaanse kringen misschien rer blok zou worden gevormd tegen de Verenigde Arabische Republiek van president Nasser. Volgens Radio-Damascus was een telegram uit Bagdad naar president Nasser gezonden, waarin werd verklaard, dat Irak de- Verenigde Arabische Republiek erkende. Zoals men weet vormde Irak met Jor- dame een Arabische l'nie met aan het hoofd koning Feisal en generaal Noeri al Said als premier i/a de totstandkoming ven de Verenigde Arabische Republiek. Vanmorgen is door Radio-Bagdad een decreet omgeroepen, waarbij de monarchie wordt afgeschaft en ten republiek wordt ingesteld. Prinses Irene heeft sa-terdag op de tverf van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwedete Hardinxveld-Giessendam de Prinses Irene te water gelaten. Rechts het schip glijdt van de helling. Onder: Prinses Irene wuift naar de „Prinses Irene In Tel Aviv werd een mededeling van Radio-Bagdad opgevangen volgens welke Abdoel Karim Kathcm benoemd Is tot premier van het nieuwe bewind en Ahmed Saleh el Azem tot chef-staf. Er werd aan toegevoegd, dat de Verenigde Arabi sche Republiek het nieuwe bewind in Irak heeft erkend. Bekend werd gemaakt, dat de Iraakse grenzen zjjn gesloten evenals de vliegvelden. Ook werd medegedeeld, Koning Feisal, over wiens lot nog dat een aantal hoofdofficieren van het le- niets bekend is. ger zjjn afgezet. Mgr. prof. dr. F. J. Féron, president van het groot-seminarie te Roermond, is he denmorgen plotseling overleden. Toen hij vanmorgen op het normale uur niet in de kapel verscheen om de H. Mis voor de seminaristen op te dragen, Is een van de studenten naar zijn kamer gegaan en waarschuwde vervolgens, toen hij geen gehoor kreeg, een der professoren. Deze ging daarop de kamer binnen en trof daar tot zijn ontsteltenis de president dood achter diens bureau aan. Zoals men weet is mgr. Féron op 28 juni j.l. na het overlijden van mgr. Hans- sen benoemd tot vicaris capitularis van het bisdom, zodat daaraan opnieuw de leider is ontvallen. Mgr. Féron werd geboren op 27 juni 1896 in Krawinkel. Hij studeerde aan het bisschoppelijk college in Sittard en ver volgens in Rolduc en het groot-seminarie te Roermond, waar hij op 12 maart 1921 door mgr. Schrijnen priester werd gewijd. Daarna zond de bisschop hem naar Rome om zijn studies voort te zetten en in juli 1925 verwierf hij daar de titel magister in de theologie. Nog in hetzelfde jaar volgde z|jn benoeming tot kapelaan in Valken burg, maar twee jaar later ging hij als professor in de dogmatiek, als opvolgci van mgr. P. Mannens naar het groot-se minarie. In 1934 benoemde mgr. Lem- mens hem tevens tot president van het seminarie, terwijl hij in 1936 als kanunnik zitting kreeg in het kathedraal kapittel. Tijdens de oorlog, in november 1942, be noemde mgr. Lemmens hem tot vicaris- generaal, terwijl hij president van het seminarie bleef. Zoals gezegd werd mgr. Féron na het overlijden van de bisschop, Feijenoord en Ajax zijn liet eens geworden over de transfer van Pieters Graafland naar Feijenoord, zodat de Rotterdammers in liet komende seizoen de ongetwijfeld grote steun van deze doelman in hun iT-rdediging zullen hebben. mgr. Hanssen, op 28 juni j.l. door het ka pittel tot vicaris capitularis gekozen en zo met het tijdelijk bestuur van het bis dom belast. Mgr. Féron was huisprclaat van Z.H. de Paus (1946) en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Uit Cairo is later bevestigd. dat de Iraakse „Soevereine Raad" een telegram aan president Nasser heeft gezonden, waarin ,,met grote trots" de erkenning van de Verenigde Arabische Republiek werd bekend gemaakt. Voor Radio-Bagdad werd een legercom muniqué voorgelezen, waarin een beroep op de bevolking werd gedaan om rustig te blijven en zich op een „gepaste manier te verheugen". „Doet niets, wat de bui tenlandse ambassades als een uitlokking kunnen opvatten en egn verontschuldiging, kan zijn voor de imperialisten om in tg grijpen," aldus het communiqué. In de gedeelten van Beiroet, de hoofd stad van Libanon, die in handen van da opstandelingen zijn, werd bij het, verne men Van het nieuws over de staatsgreep in Irak, in de straten gedanst. Het nieuwe be\vind in. Irak-'heeft in een proclamatie zich gericht—tot' de buiten landers in het land, waarin gezegd wordt, dat hun leven en góed veilig zullen zijn en beschermd zullen worden door het nieuwe derftocratischè regime, dat in het. land is ingesteld. Zaterdagmiddag opende Prinses Beatrix de nieuwe kennels van de Kon. Ned. Jachlvereniging. De Prinses liefkoost een der jacht honden. De Zweedse pers is in rep en roer over het verloop van de „romance" tus sen prinses Margaretlia en de jonge En gelsman Robin Dougtas-Home. Zoals gemeld heeft laatstgenoemde vrij dagavond „om zuiver particuliere rede nen" een voor zaterdag vastgesteld be zoek aan de prinses afgezegd. Alge meen had men verwacht, dat na dit het tweetal bekend zou worden gemaakt. Het feit, dat het bezoek niet is door gegaan, werd door de Zweedse bladen onder grote koppen gemeld. De kop in het „Aftonbladet" luidde: „Sibylla zegt neen!" Prinses Sibylla is de moeder van prinses Margaretha. De liberale ...Expres sen" vroeg boven zijn nieuws „Waarom voor de tweede maal dit fiasco?". Het blad (Van onze correspondent) Door de Bredase politie werden zondag morgen vijf autobussen afgekeurd op het Pbn; van vertrek voor een excursie naar do Hoge Vel uwe. Hot werd een grote te leurstelling voor de 260 kinderen, die ''oeds in de wagens hadden plaatsgenomen voor een genoeglijk uitstapje en die nu £eer naar huis moesten terugkeren. De missen werden afgekeurd wegens de toe stand van de banden, daar het volgens r® Politie onverantwoord was om er mee "jden. De politie vond het dan ook Overbodig om een verder onderzoek naar toestand van de wagens in te stellen. bezoek aan tic prinses de verloving van j maakte voorts in een hoofdartikel onder de kop „Circus Bernadotte" bittere ver wijten aan het adres van het hof. Prinses Margaretha is nog steeds ziek. Volgens de opgave van de behande lend arts, dr- Eric Paalson, heeft ze een niersteen-aanval. Ze zou het gister avond reeds weer veel beter hebben ge maakt. Velen brengen de prinses in ver band met de (verstoorde?) romance. Er doen tal van verhalen de ronde. De waar nemende kamerheer van prinses Si bylla, graaf Geosta Loewenhaupt, die in deze zaak als woordvoerder van het paleis optreed, heeft echter getracht de gemoederen te kalmeren. „Naar mijn me ning", zo zei hij zaterdagavond op een persconferentie, „naar mijn mening ligt de beslissing in hun eigen handen. De prinses heeft werkelijk een niersteen- aanval, ofschoon deze niet van een ern stig karakter is", zo voegde hij er aan toe. Op de vraag, of de twee, die vrij dag langdurig met elkaar hebben gete lefoneerd soms ruzie hadden, lachte hij en zei hij: „Ik betwijfel het". „Heeft het telefoongesprek soms tot een breuk ge leid?" „Ik weet het niet". En voorts: „Prinses Sibylla heeft het tweetal meer vrijheid gegeven dan uit de persberich ten zou blijken". Graaf Loewenhaupt vond dat de jonge prinses en Douglas-Home eikaar in de afgelopen twee jaar vaak genoeg en in een rustige omgeving had den kunnen ontmoeten. „Naar mijn me ning ontwikkelt zich alles bijzonder na tuurlijk". De Zweden wachten af Zaterdag heeft de Amerikaanse lucht macht het zoeken naar de neuskegel van de Thor-Able raket met de levende muis stopgezet. De raket werd woensdag jl. gelanceerd. Men heeft over een gebied van 6000 mijl, tot midden in de Atlanti sche Oceaan gezocht. Raketgeleerden had den gehoopt de muisMia. een 3 maan den oud beestje, van het vrouwelijk ge slacht levend en wel terug te vinden. Mia, de muis in de Thor-Able-raket, heeft minstens 22 van de 30 minuten, die de tocht vergde, geleefd. Via radioseinen kon men de hartslag van het diertje re gistreren. De container, waarin de muis zich bevond, was luchtdicht afgesloten. Er was voor een week zuurstof „aan boord", alsmede wat water en een stukle aardap pel als voedsel. (Van onze verslaggever) PRINSES IRENE had twee forse armzwaaien voor haar eerste tewa terlating nodig. De eerste maal, dat zij de fles met de bruisende inhoud in de richting van de boeg wierp, werd de boog onderbroken door de bak geraniums, die de werf ter ver siering had aangebracht. De tweede maal, toen de prinses eenmaal geleerd had, dat bij een tewaterlating spier kracht te pas komt, zat er meer vaart achter de zwaai en spoot de fles ge renommeerde Albert George stuk op het staal van de „Prinses Irene", het nieuwe schip voor de Oranje-Lijn. „Ik doop ..uPrinses Irene en wens u en uw opvarenden een behouden vaart", sprak de koninklijke naam- geefster door de microfoons, terwijl het halve dorp Hardinxveld, dat zich op de werf had opgesteld, enthousiast juichte en het schip met voor op de boeg het Rotterdamse wapen waar onder de spreuk „Sterker door Strijd" gewillig in het water gleed. Het dorp Hardinkveld en speciaal de werf ,,De Merwede" beleefden zaterdag middag een hoogtepunt in hun bestaan. Het gehele dorp vlagde en de branden de zon kon de duizenden niet weer houden zich' uren tevoren naar de werf te begeven; diezelfde zon was voor de dorpsharmonie geen bezwaar zich over verhit te blazen op een degelijk reper toire vaderlandse liederen en burge meester A. L. C. Brinkman tenslotte had toch maar zijn jacquet uit de kast gehaald. Dat alles voor de prinses en voor het grootste schip, dat ooit in het dorp werd gebouwd. De prinses kwam in een pastelgeel deux-pièces en een wit dopje. Zij kreeg bloemen van het 5-jarig zoontje van de burgemeester, die een kostelijk stuk je verlegenheid ten toon spreidde en zag vervolgens voor de eerste maal op naar de geweldige boeg; de boeg van het schip, dat haar naam zal dragen over de oceaan naar Canada en tot in het hart van Amerika. De directeur van de werf, de heer C. Hoenderkamp, bood de prinses na de tewaterlating ais herinnering aan haar eerste stapelloop een gouden armband aan, bestaande uit drie rijen langwerpi ge blokjes, eindigende in drie kwastjes van gevlochten goud met een gestvleer- de overslaande sluiting. De directeur van de rederij, de heer A. Veder herin nerde eraan, dat er voor de Oranje Lijn een nieuw tijdperk gaat beginnen. Tot op h^len werden haar schepen slechts genoemd naar een van de man nelijke leden uit het geslacht Oranje Nassau. De heer Veder gaf een uiteen zetting over het gereedkomen van de St.-Lawrence Seaway, het volgend jaar, waardoor het mogelijk wordt met schepen van grotere tonnage naar Chi cago te varen. De „Prinses Irene" is aangepast aan de nieuwe mogelijkhe den en zal 8526 brt goederen en 110 pas sagiers naar het hart van Amerika kun-, nen vervoeren. Evenals de Prinses Mar griet", die overigens eerst over enkele jaren te water zal worden gelaten zal het schip een bewijs zijn van levens kracht en de perfectie van onze Neder landse koopvaardij. Prinses Irene had hier intussen al een vorstelijke toast op uitgebracht. Een hevige hotsing tussen een mili taire truck uit België en een Naco- bus uit Den Oever heeft zaterdagmid dag op rqksweg nr. 9 b(j Breezand twaalf gewonden gevergd, van wie er vlif, allen Belgische militairen, met ernstig letsel in het Sint-Lidwina-ziekenhuis te Den Helder zjjn opgenomen. Zes andere Belgische militairen kon den na verbonden te zijn, terugkeren naar Ford. Dirksz Admiraal. Het twaalfde slachtoffer was een vrouw. Inzittende van een kleine personenauto, die achter de truck reed en die door de tengevolge van de botsing stuurloos dwars over de weg slippende bus werd gegrepen. Hoe wel de kleine wagen van voren totaal werd vernield, liep de dame slechts een lichte hersenschudding op- De andere in zittende, eveneens een dame, kwam met de schrik vrij. De 45-jarige chauffeur van de Naco-bus die verder leeg was, J. C. Bellis uit Den Oever, bleef ongedeerd. Zijn bus werd ernstig beschadigd. De Belgische militairen waren dinsdag jl. in Den Helder aangekomen voor bet houden van schietoefeningen in de dui nen. Zij werden in Ford Dirksz Admiraal geiegerd. Zaterdag maakte een groepje van hen in enkele trucks, voorafgegaan door een jeep, een uitstapje naar de Afsluitdijk. Op de terugweg kreeg een der trucks met pech te kampen, kon op eigen kracht niet verder en werd door een andere truck op sleeptouw ge nomen. Of dit slepen in een te hoog tempo is gegaan, zal worden onderzocht. Oogge tuigen hebben verklaard, dat de trekken de truck onder Breezand Op de betonweg even naar links uitweek en toen weer snel naar rechts reed, omdat de Naco- bus uit de tegenovergestelde richting na derde. De gesleepte auto, die getrouw het spoor van de eerste truck volgde, was niet voldoende naar rechts uitge weken en raakte de plotseling,opdoemende bus in de flank. Het gevolg was dat de truck terstond kantelde en opzij door gleed, terwijl van de bus de linkervoor- band sprong. Stuurloos zwaaide de bus de weg over en kraakte daarbij de per sonenauto- Bij een poging om een voor hem rij dende auto te passeren, slipte gisteren morgen om twaalf uur bij de Dicverbrug de- auto van de heer Tekelenburg uil Laren (N.H.), sloeg over de kop en ver dween daarna in de naast de weg lopen de Smildervaart. De heer Tekelenburg en zijn oudste dochter konden zich zelf zwemmende red den. Het jongste dochtertje werd vrij spoedig uit het water gehaald, doch me vrouw Tekelenburg kon niet terstond uit de wagen komen. Gelukkig bleef de auto vrij lang drijven, zodat ijlings toe geschoten omwonenden en inmiddels ge arriveerde automobilisten ook haar op het droge konden brengen. Tijdens een zware storm op de Wes- terschelde is zondagmiddag de 39-jarige heer H van Dam uit Oost en West Sou burg van een zeilboot geslagen en ver dronken. De heer Van D. was met zijn vergrote B.M, naar de jachthaven van Terneuzen gezeild, maar besloot wegens het slechte weer zijn jacht daar te la ten liggen. Enkele zeilers, die hetzelfde besluit hadden genomen gingen met een omgebouwde vissersboot de „Having" —eigendom van de heer F uit Vlissin- gen naar de Zeeuwse hoofdstad terug en bij hen sloot zich ook de heer Van D. aan. Vlak voor de haven van deze stad wer den twee personen over bood geslagen door de ruwe zee. Een 17-jarige zeevaart scholier wist zich zwemmend te redder en kon door de Having worden opgepikt De heer Van D. dreef echter weg. Bij de poging hem te redden sloeg de mo tor af en het scheepje werd een procV van de golven. Onmiddellijk werd hei anker uitgegooid, waardoor men uit dc kust kon blijven. Een loodsboot en een Belgische tendei hebben tot diep in de avond vergeef: I naar het slachtoffer gezocht. De heei I Van D. was gehuwd en had drie kinderen J (Van onze correspondent) Twee jongens uit Holwerd, de 14-jarigv Jappie Buwalda en de 13-jarige Rini« van de Hulst, waren gisteravond omstreeks zeven uur, terwijl er op het wad een vlie gende storm heerste, naar de pier gegaan De jongens gingen spelen in enkele plas tic bootjes die daar lagen gemeerd en did gebruikt worden door „Deltawerken". He: bootje, waarin Jappie Buwalda zat, raak. te echter los en dreef weg. Een echtpaar dat op de pier stond, zag het gebeuren maar moesflijdelijk" toezien, hoe het boot. je met het jongetje erin snel het onstui mige wad opdreef. De man waarschuwde de politie, die alarm sloeg. De redding boten van Ameland, Schiermonnikoog er Terschelling werden gewaarschuwd er twee mannen, de heren L. van Duiner uit Holwerd en Kleindorst uit Rotterdam werkzaam bij Deltawerken, sprongen ir een reddingvlet en gingen het bootje ach. terna. Zij vonden het met de geheel ver kleumde jongen erin omstreeks tien uur In Holwerd wachtte men intussen ir angstige spanning op de afloop van d< lang niet ongevaarlijke reddingstocht Twee vliegtuigen van de basis Valkenbu- verschenen vanmorgen om vier uur bo- van het wad. Na een half uur ontdekter ze op het kokende water je reddingvlet die daar voor anker lag. De reddingboo Insulinde van Oostmahorn voer op .aan wijzing van de vliegers naar de plaat* waar de vlet voor anker lag en bracht dc jongen en dien-s beide redders weer veil if aan de wal. Om half zeven vanmorgen arriveerde het drietal weer in Holwctyd drijfnat en door en door verkleumd 'na een nacht, waar'n zij duizend angetcr hadden uitgestaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1