I 1 W. Buchenwald-moordenaar in Cairo toch door Interpol gegrepen! PUZZEL Zal Egypte dr. Eisele uitleveren Onze dageli jkse Uit alle De onschuldige moordenaar De vreemde geschiedenis van de misdadiger, die vrij dokterspraktijk uitoefende Jodenhater Packardverdwijnt van Amerikaanse automarkt Stralingseffect blijft 26 generaties merkbaar Pater J. v. d. Burg SJC 25 jaar priester 76.859 nieuwe t.v.'s in eerste helft 1958 Ballon ging in de storm niet varen V li MAANDAG 14 JULI 1958 PAGINA 4 n - - iÜflillS (Van onze correspondent) BONN, hedenmorgen Ongetwijfeld tot veler genoegen is de vroegere SS-Sturmführer dr. Hans Eisele, de kamparts van Buchenwald, dit weekeinde in Cairo door de Interpol in hechtenis genomen. Naar blijkt uit berichten, die hier in Bonn uit de Egyptische hoofdstad zijn binnengekomen, wordt op het ogenblik in Cairo overwogen, wat er met Eisele, die einde vorige maand haastig uit YVt st-Duitsland vertrok en met een Italiaans schip, de ,-Esperia", naar Alexandrië overstak, moet worden gedaan. Van Duitse zijde is er een verzoek om uitlevering gedaan, ofschoon er geen uitleveringsverdrag tussen West-Duitsland en Egypte bestaat Eisele zelf heeft, onmiddellijk na zijn arrestatie, van zijn cel in het politie hoofdkwartier te Cairo uit naar de minister van binnenlandse zaken geschreven en hem om „politiek asiel" verzocht. Naar verluidt, zou de regering te Cairo eerst nog wat meer van deze affaire willen weten, alvorens een beslissing te nemen. Zij heeft inmiddels de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek in Bonn opdracht gegeven nadere inlichtingen in te winnen. Oplossing van zaterdag Héél merkwaardig „Oude jongens. Schandaal i Voor Rotterdams seminarie BOERDERIJ VERWOEST DOOR „STORMACHTIG" VUUR ZEVENJARIGE JONGEN IN VENLO VERDRONKEN Passau West-Duitsland Londen Moskou Haifa Israël Karlsruhe (West-Duitsland) Kaapstad (Zuid-Afrïka) Kimberley (Afrika) door AGATHA CHRISTIE Slaven en slavendrijvers 1. Slaven Er zijn er een half miljoen in het Midden Oosten Deze oernuchtere balans werd opgemaakt in een tijd, dat de Spoetniks, de Pompelmoesen, de Explorers al vrij rond de aarde zweefden. In een eeuw, die iedereen beschaafd noemt. Die de „rechten van de mens verzekerd heeft", zoals dat heet. Maar in Saoudi-Arabië alleen bloeit en woekert de slavernij even welig als honderd, vijftig jaar geleden. Elk jaar komen er honderden bij. Mensen, negers die als vee verkwanseld en getaxeerd worden. De ronselpraktijken zijn simpel en niet eens sluw. Maar toch tippelen de slachtoffers grotendeels analfabeten er steevast in, telkens weer. De neger die pas tot de Islam bekeerd is, droomt natuurlijk als elke rechtgeaarde Mohammedaan van een tocht naar Mekka, naar de Zwarte Steen.. „Dat kan," verzekeren gewetenloze Arabische reisagenten, „dat zullen wij wel opknappen voor jullie...." 2. Een week later.... De tocht begint. Dwars door een schroeiende woestijn. Per vrachtauto. De negers worden dpor elkaar geschud, maar dat hebben ze er wel voor over. En graag. Eindelijkde Rode Zee! Een snel, ruim schip stoomt dan verder naar de Aziatische kust. Na een paar da gen ControlePaspoorten! Wie heeft daarop nu gerekend? Het reisburea u zou toch overal voor zorgen? Geen papieren? Gesnauw. Handboeien klikken. GevangenisZe hoeven niet lang in de cel te blij ven. De poort zwaait openZijn ze vrij? Nee! De negers worden samengedreven, in een trein gesmeten en naar.... de slavenmarkt gestuurd. v.." 'S 3. De slavernij zal uit zichzelf wegkwijnen. Kwestie van bloedarmoede, wordt er ergens beweerd. De feiten bewijzen het tegendeel-Invoer verboden, zegt de wetMaar de dou ane knijpt een, desnoods twee oogjes dicht als er zo'n volle schuit voorbij stoomt. Er is nog handel in mensenvlees. Er zijn nog slaven!. s 4. Overal en altijd en de hele geschiedenis door zijn er sla ven geweest. Ze vertegenwoordigden een zekere handelswaar de, meer niet. De Romeinen, twintigduizend alles tezamen, haddener 400.000. Hoe die behandeld en mishandeld wer den, bewijst een lukraak gekozen voorbeeldje: De slaaf Vedius wordt door zijn meester ter dood veroordeeld. Reden? Hij heeft een glas gebroken. Het vonnis luidt: voor de moeralen! Dat zijn grote, slangachtige wezens die de vijvers der patri ciërs bevolken Hans Eisele heeft zich zaterdagavond, bjj zijn overbrenging naar het politie bureau te Cairo, nogal vreemd gedragen. Toen hij de journalisten zag, die hem opwachtten, barstte hjj in tranen uit: „Ik bij het slachtoffer van joodse ver volging. Vertel de hele wereld a.u.h., dat ik onschuldig ben. Van een Duitse autoriteit heb ik gehoord, dat de Joden processen nodig hebben zoals er tegen mij een zal worden gevoerd teneinde hun zaak en het belang van Israel te dienen. Ik hoop bij overste Zakaria Moheiddin (de minister van binnenlandse zaken) ontvangen te worden en ik zal hem dat dan vertellen." Het slachtoffer van de jodenEisele was met al zijn verdriet wel zo slim om dit argument in Egypte te gebruiken. Het tekent ook zijn blijkbaar nog altijd gren zeloos anti-semitisme. Men zal zich herinneren hoe deze Bu chenwald-moordenaar einde vorige maand, 24 uur vóór de ondertekening van zijn arrestatiebevel, uit West-Duitsland verdween. Eiseles voorgenomen arrestatie stond in verband met de getuigenissen van gewezen gevangenen van het concentratie kamp Buchenwald tijdens het in juni ge voerde proces tegen de SS-beul Somraer. In de zaal te Bayreuth, waar Sommer te recht stond, hebben verschillende getui gen verhaald, hoe Eisele, zonder daartoe bevel te hebben ontvangen en uit de rein ste willekeur en lust om te moorden, tal— HORIZONTAAL: 1 kippeëigenschap; 4 binnenkort; 11 kunstmatige verhoging; 13 uitheems zoogdier; 14 knolgewas; 16 deel v.e. muziekinstrument; 18 niets uitgezon derd; 20 voorzetsel; 21 element; 24 het ro- meinse rijk (afk.)25 voorzetsel; 26 Ned. Spoorwegen (afk.); 27 water in Friesland; 28 water in Friesland; 29 voegwoord; 30 boomrest; 32 bijbelse figuur; 34 ongeor dende troep; 35 bijenhoudend; 37 tijd perk; 39 zeer klein; 41 spoorstaaf; 43 ge wassen; 44 luchtstrijdkrachten (afk.) VERTICAAL: 1 rang in het leger (afk.); 2 aanzien; 3 temperatuurseenheid; 5 maan stand (afk.); 6 steenmassa; 7 jongensnaam; 8 levenslucht; 9 opschrijven; 10 languit; 12 vis; 15 opgeteld; 17 drie gelijk geboren kinderen; 19 titel (afk.); 22 meisjesnaam; 23 op enige afstand; 27 Europese vulkaan; 30 selenium (afk.); 31 Russisch gebergte; 33 putemmer; 34 Engelsman; 36 wandver siering; 38 verhoogde toon; 40 pers. voor- naamw.; 42 maanstand (afk.). HORIZONTAAL: - al; 3 los; 5 gal; 7 pa; 9 bea; 11 the; 12 lijn; 13 klaver; 15 vrezen; 17 adelaar; 18 leed; 19 el; 20 rm; 21 oker; 24 ere; 26 bananen; 30 notaris; 34 Algiers; 38 akkoord; 42 tam; 43 peul; 44 ra; 45 e.k.; 47 peer; 48 Siberië; 50 gemaai; 51 inmaak; 53 kin; 54 lak; 55 lap 57 on; 58 ode; 59 ada; 60 to. VERTICAAL: 1 ab; 2 lek; 3 lava; 4 stre len; 5 gevaren; 6 leer; 7 pijn 8 an; 10 alleen; 12 lekker; 14 ede; 16 ram; 18 leb; 22 Rus; 23 in 25 st.; 27 aal; 28 aai; 29 eer; 31 ook; 32 ado; 33 Ier; 34 aap; 35 geuzen; 36 es; 37 stabile; 38 Amerika; 39 km; 40 overal; 41 dor; 44 ria; 46 kin; 48 sago; 49 emma 50 gin; 52 kat; 53 ko; 56 po. rijke gevangenen heeft gedood met gif- en luchtinjecties „abspritzen" noemde hij dat Er zjjn bij deze affaire merkwaardige dingen aan het licht gekomen. Is het niet verbazingwekkend, dat Eisele, die vlak na de oorlog ter dood veroordeeld werd. maar al spoedig de gevangenisdeuren voor hem zag opengaan, jarenlang in Miinchen ongehinderd eendokters praktijk heeft kunnen uitoefenen, terwijl b(j politie-autoriteiten toeh heel wat be kend was van zjjn misdadige activiteiten in Buchenwald, waarvoor hjj niet was berecht? Reeds Eugen Kogon heeft in zijn ruim verspreide boek „De SS-Staat" gewezen op de activiteit van Eisele (de naam werd overigens in dat boek niet helemaal juist gespeld). En in Benedikt Kautsky's in 1946 te Zürich verschenen „Duivel en ver doemden" is zelfs een hele paragraaf aan deze arts gewijd. Daarin wordt verteld, dat Eisele, een Sudetenduitser zich zo goed als niet heeft bekommerd om de zieken in het kamp en wat dit betreft al leen het allernoodzakelijkste, voorgeschre ven administratieve werk verrichtte. Hij was een fel anti-semiet en vooral de me dische hulp aan (vele Amsterdamse) Jood se gevangenen kwam bij hem volledig in het gedrang. Zijn „specialiteit" was de „jacht op de zigeuners". Wanneer hij een zigeuner in het kamp ontdekte, noteerde hij het kampnummer en liet hij d-e be trokkene zo snel mogelijk „voor een be handeling" naar „das Rivier", de „zieken barak" overbrengen. Daar werd de man met injecties langzaam ter dood gebracht. Eisele vond het heerlijk met de injectie naald te spelen en te experimenteren Kautsky schat het aantal van deze ge vallen, gevallen dus met dodelijke afloop, op zestig. „En als ik me goed herinner." schrijft Kautsky, „dan begon in diezelfde tijd de massale liquidatie van tbc-pa- tiënten, invaliden, ouden van dagen enz prachtige objecten voor Eiseles „absprit zen" Zoals gezegd: het Münchense Polizeipra- sidium had van dergelijk belastend mate riaal op de hoogte kunnen zijn. Maar af gezien daarvan, zelfs na de getuigenis sen in het proces-Sommer zag dit PrS- sidium, of liever de zgn. „moordcommis- sie' géén aanleiding het Openbaar Ministe rie in deze zaak te mengen, ofschoon dit toch een wettelijke verplichting is. De moordcommissie is ook passief gebleven, toen reeds eerder, medio mei, van de bur gerij uit klachten tegen Eisele werden in gediend en toen op 30 mei nieuw materiaal aan haar werd voorgelegd. Nu is het bekend, dat er in het Polize!- prasidium van München, evenals in dat van andere steden, tal van voormalige le den van de geheime staatspolitie zitten. Hebben zij, gedachtig de solidariteit van „oude jongens onder elkaar" Eisele de Een van Anverika's befaamdste autotypes de „Packard", zal dit jaar van de markt verdwijnen. Dit is aangekondigd door de Studebaker-Packardmaatschappij. Deze maatschappij zal zich nu voortaan gaan bezig houden met de fabricage van klei. nere wagens een facet van de markt, dat door de „grote drie" in de Ameri kaanse autoindustrie Ford, Chrysler en General Motors volledig zou wor den verwaarloosd. De nieuwe wagens van Studebaker.Packard" zullen een smallere wielbasis krygen, de tegen woordige zo befaaamde vinnen" missen en minder chroom, minder P.K. en min der topsnelheid hebben. Na het verdwijnen van de Packard zul len er nog maar 16 verschillende types auto's op de Amerikaanse markt ver schijnen. Sedert de autoindustrie in 189S ontstond zijn er 2700 verschillende types geweest. Het vorige jaar verdwenen de Hudson en de Nash nog van het toneel. hand boven het hoofd gehouden? Het mi nisterie van justitie in Bonn neemt dat nog niet aan. Zij denkt eerder, dat de politie heeft gewacht om het Openbaar Ministerie een, zoals men dat noemt, „zo volledig mogelijk dossier" aan te kunnen bieden. Maar dat. is niet de taak van de moordcommissie. Die heeft de plicht zo snel en effectief mogelijk aangiften te ontvangen en door te geven. En deze plicht is dus geschonden. Afgezien van de „activiteiten" van de Münchense politie-autoriteiten, is trou wens ook het Beierse Openbare Ministerie in gebreke gebleven. Het verleden van de eerste verantwoordelijke bij deze instan tie, de officier van justitie Von Decker, is dan ook niet zo fris. Dat verklaart mis schien, dat deze man, die vier laar gele den de eerste btrouwbare aanwijzingen kreeg, nimmer heeft gereageerd. Von Decker is inmiddels voorlopig uit zijn functie geschorst. De wijze, waarop in Beieren het geval- Eisele is behandeld zal nog wel aanlei ding gaan geven tot een groot schandaal. Wat Eisele zelf betreft is de hoop, dat de Verenigde Arabische Republiek hem zal uitleveren, of althans uit het land zal zetten, nu, na het ingrijpen van de Inter pol, wat gestegen. Weliswaar bestaat er geen uitleveringsverdrag, maar Nasser heeft toch een belangrijke kredietovereeu- komst met Bonn en misschien kan zijn minister dat bewegen de Duitse wensen aangaande Eisele in te willigen. Men kan toch niet volhouden, dat deze Buchen wald-moordenaar een politiek misdadiger is. Twee geleerden van de universiteit van Texas, dr. Wilson S. Stone en Florence D. Wilson, hebben zaterdag te Austin medegedeeld, dat bevolkingsgroepen die gevolgen van sterke radio-actieve stra ling te boven kunnen komen, maar dat dit wel een proces kan zijn van 500 tot 900 jaar. Zij waren tot deze conclu sie gekomen op grond van proeven met vliegen, die in de omgeving van de terreinen voor kernproeven in de Stille Oceaan aan directe straling blootgesteld zijn geweest. Afstammelingen van mensen, die in sterke mate met radio-activiteit van een atoombom zijn besmet, zullen pas in de 26 tot 40c generatie vrij zijn van ern stige genetische schade ten gevolge van de atoomontploffing, aldus dr. Stone. Deze gevolgtrekkingen slaan, aldus dr. Stone alleen op mensen die bij een kern ontploffing directe radio-actieve straling hebben overleefd. Voor mensen, die hon derden kilometers van de plaats van de ontploffing verwijderd zouden zijn en daarom slechts lichte genetische schade zouden hebben opgelopen, gaat de door Stone en Florence Wilson vastgestelde tijdsduur niet op. De grootste hoeveelheid straling, die bij de Britse atoomproeven van het vorige jaar in het gebied van Maralinga is gemeten was minder dan iemand krijgt die drie weken een horloge met licht gevende wijzers en cijfers draagt. Dit is gisteren officieel te Canberra bekend gemaakt. Dit gunstige resultaat zou het gevolg zijn van het gebruik van hoge torens voor de explosies en van de geheel nieu we techniek om een atoombom onder een ballon te bevestigen en op grote hoogte tot ontploffing te brengen Pater J. J. G. van der Burg S.J.C. in Den Haag viert woensdag zijn zilve ren priesterfeest. Zijn officiële hoedanig heid klinkt wat ambtelijk en adminis tratief, hij is namelijk waarnemend hoofdaalmoezenier bij de inrichtingen van justitie, aalmoezenier van het Huis van Bewaring, de Centrale Penitentiaire Inrichting en het Psychopatenasiel te Scheveningen. In werkelijkheid is er maar één woord voor nodig om deze priester volledig te karakteriseren; met al zijn harte lijke nimmer opgedrongen genegenheid is hij namelijk een „vriend" voor al de genen, die met hem in aanraking ko men. Op 1 juli van dit jaar bedroeg het aan tal geregistreerde t.v.-ontvangers 315.878 tegen 308.126 op 1 juni, In totaal werden in de loop van het eerste halfjaar van 1958 76.859 tv-toestellen aangegeven te gen 60.532 in dezelfde periode van 1957. d.w z bijna 27 procent meer. Dit resul taat komt geheel voor rekening van het eerste kwartaal van dit jaar, toen 52.312 ontvangers werden geregistreerd tegen 34.048 in het corresponderende tijdvak van het jaar daarvoor, een relatieve stijging van bijna 54 procent. Het tweede kwartaal vertoont een ge heel ander beeld. Met 24.547 tv-appara- ten bleef het registratietotaal ruim 7 procent ten achter bij de 26.484, die in dezelfde periode van verleden jaar wer den ingeschreven. Evenals in de twee voorgane jaren heeft, althans tot nu toe. ook dit jaar de maand juni weer de kleinste toene ming van het aantal geregistreerde tv- toestellen (7.752) opgeleverd. Op 1 juli 1958 waren er 2.426.902 ra diotoestellen aangegeven tegen 2.417.429 op 1 juni jl. Het aantal aangeslotenen op het draadomroepnet bedroeg op 1 juli 515.550 tegen 517.108 op 1 juni Jl. (Van onze correspondent) Zesduizend mensen waren zondagmid dag naar Lisse gekomen om daar de eer ste ballonvaart te zien die zou worden gehouden om het nog te bouwen klein seminarie van het uisdom Rotterdam fi nancieel te steunen. Zesduizend mensen hebben enkele uren geluisterd naar de verwaaide klanken van vier muziekkorp sen, die uit Noordwijkerhout. Sassenheim, Lisse en Voorhout waren gekomen om het evenement op nootjes te laten lopen. Maar alle zesduizend zijn kort na vieren naar huis gegaan, na een laatste blik ge worpen te hebben op de keurig uitgesprei de ballon met de flessen gas er naast, die door de felle rukwinden geen varens kans had gekregen. De heer Boesman zag er om drie uur al heel weinig in; de berichten van het K.N.M.I. waren weinig geruststellend en dus begon hij maar niet aan het vullen van de ballon. Een uur later wist hij heel zeker, dat het festijn geen doorgang zou vinden, want de wind rukte nog nijdiger dan om drie uur en omdat het vullen van de ballon ruim anderhalf uur duurt, zou het na die tijd toch te laat zijn geworden, zelfs ai zouden de rukwinden op slag zijn gaan liggen om zo hun passieve steun te geven aan het klein-seminarie, dat in Noordwijkerhout zal worden gebouwd. Een schadepost betekent deze verwaai de zondag echter niet voor het bisdom, want eind augustus of begin september zullen de zesduizend mensen weer naar Lisse kunnen komen en de gekochte toe- gangsbewijzen worden voor die gelegen heid bewaard. Vóór die tijd zullen er nog twee ballons opstijgen: aanstaande zondag in Poeldijk en zondag over een week 27 juli in Langeraar, Gisterenavond is brand uitgebroken ln een boerderij, gelegen aan de nieuwe verbindingsweg tussen Rijksweg 4A en de provinciale weg Leiden-Oude Wetering. Aangewakkerd door een zuidwester storm stond het gehele perceel binnen korte tijd in lichterlaaie. De gehele boer derij met rieten dak. de gehele inboedel, de stal en de overvolle hooiberg gingen verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een elektrische leiding naar de kaasmakerij. (Van onze correspondent) In het zwembad de Onderste Molen te Venlo is zaterdag de 7-jarige jongen H- Dorssers uit Teegelen verdronken, toen hij zich in het diepe bassin had begeven. Zijn vader had zich juist even verwijderd. Ofschoon de jongen spoedig werd gevon den bleken de levensgeesten reeds gewe- 'ken. WINDSTREKEN Hij is dit op de eerste plaats voor zijn „jongens" uit de Scheveningse gestich ten, voor de Haagse reclasseerder, voor zijn mede-aalmoezeniers, zijn collega's predikanten, voor de departementsambte naren van het ministerie van justitie voor het gevangenispersoneel van direc teur tot bewaarder en dan heeft men nog veel meer dan de helft vergeten, waar onder de vele particulieren, die allen te zamen een flinke parochie zouden kun nen vormen. Een vriend is hij altijd ook gebleven voor de ambassadeurs der Zuidameri- kaanse staten, wier „huiskapelaan" hij was. Pater Van der Burg heeft namelijk negen jaar gearbeid als missionaris in Argentinië, waar hij benoemd werd tot deken en pastoor van Tafi Viejo in de provincie Tucuman. .De 10 jaren zielzorg in de gevange nissen, die op die negen Zuid-Ameri- kaanse jaren volgden, waren veel zwaar der. De hemel slechts weet hoeveel ma len hij in die jaren voor anderen de vuile was heeft gedaan om niet te spreken van de schijnbaar hopeloze tegenstellin gen tussen God en een of andere arme tobber, die hij op het laatste nippertje mocht helpen oplossen. Op zijn feestdag zal hij des morgens in de kerk van de H. H. Martelaren van Gorcum een H. Mis van dankbaarheid opdragen. Des midags van 14.30 tot 16.30 uur zal hem in het Paviljoen van het Ge meentemuseum in Den Haag een recep tie worden aangeboden, waar men pater Van der Burg zal kunnen gelukwensen Het zal hem alleen spijten, dat zijn „jon gens" uit de strafgestichten niet zullen kunnen komen. Op de afdeling verloren voorwerpen op het politiebureau was ook een papegaai treurig komen aanfladde ren. Nu zou u zo denken, dat een welopgevoede papegaai zijn eigen adres of althans de naam van de baas wel zal kunnen opdreunen. Maar dit exemplaar kwam niet verder, dan tot in het oneindige zijn eigen naam te roepen: „Hansi". Voor de rest kwam er echter niemand om Hansi. Tot na vijf dagen over Hansi plotse ling de geest vaardig werd en hij, toen er Iemand binnenkwam, keurig netjes liet horen: „Goede morgen, eerwaarde". Dat beperkte de gezichts kring al wat en het was helemaal voor elkaar, toen het dier kort, daar op uitschreeuwde: Postraat nummer 4. Snel ging men naar het door Hansi opgegeven adres en vond daar inder daad de treurende eerwaarde heer J. Baumgartner. die bijna troosteloos was over het verlies van de papegaai. De droefheid verkeerde toen echter snel in vreugde. Meer dan 200 sportlieden uit 25 ver schillende landen zullen elkaar, te beginnen met 24 juli, in sportieve strijd ontmoeten. Het bijzondere aan deze sportontmoetlng is, dat alle wed strijden worden uitgevochten ln in validenwagentjes, want er zullen alleen mensen met verlammingen aan meedoen. Er zal zelfs een défilé der „rolwagens" zijn. Onder de be dreven sporten, boogschieten, zwem men. speer- en hamerwerpen. tafel tennis en zelfs basketball. In bijna ontoegankelijke gebieden van Centraal-Mongolië zouden Russi sche geleerden aapmensen hebben ontdekt. Het zijn wezens, overdekt met r06sig haar, stevige ronde schou ders, zeer brede kaken, laag voor hoofd, terwijl ze met gebogen knieën lopen. Het volgend 3aar wordt in deze Israë lische havenstad een geheel Japans museum geopendd, terwijl Ejovendien een Japanner tot directeur wordt benoemd. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van de Nederlandse kunst handelaar F. Ticotin, zegt het Japan se persbureau Kyodo. Het is het federale gerechtshof in deze stad, dat tenslotte beslist heeft- dat Herr Karl Koelsche uit Siegen bij Keulen een ander telefoonnummer zal moeten aanvragen. Hij had name lijk het nummer 4711, een reeks cijfers die ook wel herinneringen wekken aan een bepaalde zeer be kende Duitse eau-de-colognefabriek. Wat kan die reukwaterfirma dan eigenlijk hebben tegen een vermel ding met koelen van letters van da' telefoonnummer op de vele vracht auto's van het bedrijf van Herr Koelsdhe in Siegen? Wel, toevallig rijden die auto's door heel West- Duitsland grote ladingen natuurlijk® mest. en de geur van deze handels waar doet toch aan alles denken, behalve aan het water, dat verkrijg baar is onder het merk 4711. Twaalf jaar lang is dr. John Talbot Robinson al bezig met opgravingen in de Sterkfontein-grot, ongeveer 65 kilometer van Kaapstad gelegen en hij hoopt binnenkort sporen te ont dekken van de oudste mens in de geschiedenis, die men al vast de telanthropus capensis heeft gedoopt- Verleden week heeft hij namelijk stenen werktuigen gevonden, waar van de ouderdom op 600 000 jaar wordt geschat Volgens hem moeten die werktuigen door het oudste men senras naar de grot zijn gebracht. O' het de telanthropus is kan alleen de ti.id leren, doch de vondsten van het afgelopen jaar hebben wel bewezen, dat de telanthropus de nu gevonden werktuigen 0ok heeft gebruikt, aldus meent deze geleerde. Al jarenlang werkte de neger Joseph Ntoanya in een diamantmijn, D® Beers Dutuitspan. Todat hij dezer dagen plotseling iets zag glinsteren en zomaar een diamant van ruim 103 karaat opraapte Joseph kreeg een beloning van 4500 voor zijn waarde volle vondst. 28. Hij zag er zo terneergeslagen en verde gen uit, dat ik mij haastte om hem te troosten. Kom, kom, oude kerel. Wat hindert dat? Je overwinning van daarnet heeft ons allen versteld doen staan. Dat was me even 'n verrassing. Ik geloof toch, dat er meer achter dat zaakje van mijnheer Inglethorpe en vrouw Raikes zit dan we dachten, anders zou hij niet zo stokstijf hardnekkig zijn mond gehouden hebben. Wat ga je nu doen? Waar zijn die lui van Scotland Yard? Die zijn met de bedienden bezig. Ik heb Japp alles laten zien. Maar hij heeft geen methode. Hij valt me tegen. Hallo, zei ik, toen ik uit het ven ster keek. Hier is dokter Bauerstein. Ik denk nu ook, dat je gelijk hebt Poirot. Ik vind het een rare vent. Hij is knap, zei Poirot peinzend. O, de duivel is knap. Ik kan je wel vertellen, dat het mij een groot plezier deed, dat hij er dinsdagavond zo fijn uit zag. Je hebt nooit zo iets gezien, en ik vertelde hem het avontuurtje van de dok ter. Hij zag er uit als een vogelver schrikker. Van top tot teen een modder- koek. Dus heb jij hem ook gezien? Ja, natuurlijk. Hij wilde eerst niet binnenkomen., het was vlak na het eten, maar mijnheer Inglethorpe stond erop. Wat? Poirot greep me stevig vast bij de schouders. Was dokter Bauerstein dinsdag avond hier? Hier? En je hebt er mij niets over gezegd? Waarom niet? Waarom niet? Hij scheen wild van opwinding. Maar beste Poirot, weerde ik af, ik dacht dat het je niet zou interesseren. Ik wist niet, dat het zo belangrijk was. Belangrijk? Buitengewoon belangrijk! Dus was dr. Bauerstein hier op de avond van de moord? Hastings, snap. je het nog niet? Dat verandert alles, alles. Ik had hem nog nooit zo nerveus gezien. Hij liet me los en' begon als in gedachten een paar kandelaars recht te zetten, ter wijl hij nog maar steeds mompelde: Ja, dat verandert alles, alles! Allons, zei hij. Wij moeten dadelijk handelen. Waar is mijnheer Cavendish? John was beneden. Poirot ging recht uit naar hem toe. Mijnheer Cavendish, ik heb een be langrijke boodschap in Tadminster. Een nieuw spoor. Mag ik uw auto laten voor komen? O natuurlijk. Nu dadelijk? Heel graag. John belde en bestelde de wagen. Bin nen de tien minuten snorden we het park door en de grote weg op naar Tadminster. Nu Poirot, begon ik, misschien wil je me nu zeggen, waar het allemaal over gaat? Kijk, mon ami, een groot gedeelte kun je wel raden. Je begrijpt ook wel, nu mijnheer Inglethorpe ertussenuit is, dat de hele toestand veranderd is. Wij staan tegenover een heel nieuw probleem. Wij weten nu, wie het vergif niet kocht. Wij hebben alle klaargemaakte sporen uit gewist. Nu moeten we de echte ontdekken. Ik heb vastgesteld, dat iedereen, behalve mevrouw Cavendish, die met jou aan het tennissen was, voor mijnheer Inglethorpe heeft kunnen spelen op die maandag avond. Ook hebben we zijn verklaring, dat hij de koffie in de hal liet staan. Niemand heeft daar erg veel aandacht aan ge schonken, maar nu is 't van heel groot gewicht. Wij moeten er achter zien te ko men, wie dan wél de koffie naar mevrouw Inglethorpe heeft gebracht of wie er door de hal gelopen is, terwijl de koffie er stond. Uit wat- jij mij verteld hebt, kun nen we maar twee mensen absoluut uit sluiten, mevrouw Cavendish en juffrouw Cynthia. Ja, dat is zo. Ik voelde me erg ver licht. Mary Cavendish kon dus niet meer onder verdenking vallen. Omdat ik Alfred Inglethorpe moest vrijpraten heb ik meer gezegd dan ik op het moment kwijt wilde zijn. Zolang het scheen, dat ik hem achtervolgde, zou de echte dader minder op zijn hoede zijn. Nu zal hij dubbel oppassen. Ja, dubbel op passen. Hij brak ineens af. Zeg me eens, Hastings, koester jij geen verdenking? Ik durf het geen verdenking noemen, mompelde ik. Het is te gek. Toe nu, moedigde Poirot me aan. Wees niet bang. Biecht eens eerlijk op. Je moet dikwijls op je instincten afgaan. Nou vooruit dan, barstte ik los. Het is absurdmaar ik verdenk er juffrouw Howard van. dat zij niet alles zegt, wat zij weet. Juffrouw Howard? Ja, lach me maar uit Helemaal niet. Waarom zou ik? Ik kan er niets aan doen. ging ik hortend voort, het schijnt me toe, dat wij haar helemaal buiten beschouwing heb ben gelaten, alleen omdat zij niet in huis was. Evenwei, zij was maar vijftien kilo meter ver weg. Dat doet een auto in een half uur. Kunnen we met absolute ze kerheid zeggen, dat zij de nacht van de moord niet op Styles was? Ja, mijn vriend, dat kunnen we, zei Poirot onverwacht. Een van de eerste dingen die ik deed, was het hospitaal op bellen, waar zij werkte. En? Men zeide mij, dat juffrouw Ho ward dinsdagmiddag de dienst gedaan had en dat, toen er 's avonds onverwacht een konvooi gewonden binnenkwam, zij aan geboden had om ook nog de nachtdienst waar te nemen, wat dankbaar aanvaard werd. Dus dat is uitgesloten. O'h, zei ik. tamelijk uit het veld ge slagen. Heus, haar onnatuurlijke afkeer van Inglethorpe bracht me het eerst op het idee. Ik kan er niets aan doen, maar ik geloof, dat zij to alles in staat is om hem er tussen te halen. Ik dacht ook, dat zij wel Iets meer zou weten over het verbranden van het testament. Mis schien had zij het nieuwe verbrand, den kend, dat het het oude was, te zijner» gunste. Zij is zo vreselijk bitter tegen hem. Vind jij haar afkeer natuurlijk? Nee.zij is té heftig. Ik weet niet of zij niet een beetje bevooroordeeld 1* op dat punt. Het lijkt me haast een ma nie van haar. Neen, neen, nu ben je op het verkeer de pad. Er is niets zwaks in de constitutie van juffrouw Howard. Zij is een uitste kend voorbeeld van 'n evenwichtig wel doorvoed iemand. Een een nuchter ver stand erbij. Toch lijkt me haar afschuw var» Inglethorpe bijna een manie. Mijn idee wasik geloof nu wel, dat ik het mi' had, dat zij geprobeerd had. Inglethorpe te vergeven en dat op de een of andere manier mevrouw Inglethorpe het bij ver gissing innam. Maar ik heb er geen flauwe notie van hoe het gebeurd zou zijn. He' is absoluut belachelijk en absurd. Op één punt kon je toch wel gelijk hebben, 't Ie altijd verstandig iedereen te verdenken totdat je logisch kunt bewijzen, dat zij onschuldig zijn. Nu, wat voor re denen kunnen er voor pleiten, dat ju'" frouw Howard met voorbedachte rade me" vrouw Inglethorpe zou vergiftigen? Och kom, zij was dol op haar, rleP ik uit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4