Machtige zege van de kopman der Nelux-ploeg Zelfs klipgeit Bahamontes boog op de Ventoux het hoofd voor Luxemburger 9ok dagploegprijs voor Nelux m m Goldsclimidt triomfeerde Jeng André Darrigade won Nimes zijn vierde etappe in de sprint Bahamontes mikt niet uitsluitend op bergen mèt Charly TOUR DE FRANCE 1958 O IptF >Ü4d 'S If ïiSSpl De Nelux-ploeg Wim van Est kreeg tocli zijn zesde plaats MAANDAG 14 JULI 1958 PAGINA 5 M, Afschuwelijke lijdenstocht Goede beurt van Damen •f ié IS; 11 Wimme toch zesde Geen lunch De berg der verschrikkin Gauls triomf wer d Door MARTIN W. DUYZINGS AVIGNON, zondagavond. N MALAUCèNE brandden, laat vanavond, nog de lichten. e» Was er in de rimboe: een klein, doch comfortabel "lel, ergens in een wijde vlakte, waaruit donker nu dreigend, de Mont Ventoux omhoog rees- Een duis- ere gigant met een, door de eeuwen kaalgevreten °P die, ook nu nog geteisterd door de mistral, tot 8an de sterren leek te reiken. de vlakte hing sedert uren de stilte. Ginds in Car- ®e"tras stonden, terwijl de publiciteitskaravaan, die hier de Tour zo luidkeels voorafgaat, nog gillend ,?°r de straten trok, de hardnekkigen nog altijd in 'chte, donkere drommen voor Hotel de L'Univers, ^'aar Federico Bahamontes met een mager, geel gelaat achter een tweepersoons-biefstuk te bezichtigen valt; Voor de entree van Hotel du Theatre, waar monsieur ,'dot, de Franse ploegleider, die in deze Tour opeens j,r'e jaar ouder geworden schijnt, de verzamelde tattse journalisten te woord had gestaan met een tedevoering, die minder over de nederlaag der Franse j^l'onalen ging, dan over Charly Gaul, dat kleine, °ele, altijd wat argwanend in het rond kijkende ^a*»netje uit het Luxemburgse Groothertogdom. 0t'h in Malaucène brandden de straatlantaarns voor ®ts' 'n de smalle, naar een wonderlijk mengsel van A'tenmest en lavendel geurende dorpsstraat. Want in "laucène waren de inboorlingen al naar bed. Ook 1 hadden vandaag de reus beklommen. Vroeg reeds de ochtend waren zij naar boven gegaan, tot ver °rbij Saint-Estève, waar de hitte nog moordender v0i ^ijnt dan in de wijde vlakten van de Provence; of hoger, voorbij het eenzame huis van de kanton- ler> waar nergens nog een dorre struik het leven tekt. tussen de wit-gebleekte stenen en waar men, eeuwig, gegrepen wordt door de mistral, die loeiend door de ravijnen giert en die. als in een tornado, het grijze, verstikkende stof over het smalle, boven de af grond zwevende bergpad jaagt, het stof dat op den duur van ieder mensengelaat een grillig verwrongen masker maakt. Ook de inboorlingen van Malaucène hadden er van middag gestaan. Ze hadden de hitte getrotseerd en, hogerop, de mistral. Ze hadden dorst geleden mèt die 95 twintigsle-eeuwse slaven van de wielersport, die vandaag door Jacques Goddet tegen de Mont Ventoux omhoog gezonden werden in de wreedste, moordend- ste tijdrace van alle tijden. Ze hadden hun favorieten aangevuurd Raphaël Geminiani, die later op de top van Ventoux, in de schaduw van het weerstation, dat daar ruim achttien honderd meter hoog uitrijst hoven de Provence, op nieuw de gele trui rond zijn vermagerde schouders kreeg; en Jacques Anquetil en Louison Bobet; zij had den verbluft toegezien, hoe Federico Bahamontes, die zaterdag al tussen Beziers en Nimes heel een lange, moordende middag in de voorste loopgraven gestre den had, vandaag opnieuw met kop en schouders uit stak boven dat wat er van de eens zo befaamde Franse klimspecialisten nog is overgebleven. En tenslotte hadden zij, kauwend op het stof, dat kra kend tussen hun kiezen woei, óók nog die bittere teleurstelling moeten slikken. De teleurstelling van een Frans-nationale nederlaag en de bittere weten schap, dat Charly Gaul vandaag op de Ventoux ein delijk woord gehouden had: een triomfantelijke zege, een derde plaats opeens in het algemeen klassement, de ploegendagprijs voor de Nederlands-Luxemburgse wielergemeenschap enmet geen vier minuten achterstand meer op Raphaël Geminiani en, straks in de Alpen, de gele trui èn de Tour-overwinning inder daad voor het grijpen. I TRIOMF van een koel-bereke- "end mannetje! Öe overwinning van een kleine W^mburger die in deze Tour startte hoofd en hart vol bittere wraak- fe0,°elens (aan het adres van Louison voorbeeld, en aan het adres voormalige Luxemburgse ploeg- Nicolas Frantz) doch die zich niet- j,111 niet tot dwaze avonturen liet ver- bj0eh De coup-de-théatre van een kam- iijy6"' die reeds eenmaal, in de eerste ütAlt van deze Tour zijn naaste tegen. '*4» rs bonend uitdaagde en die van- flgj. op weg naar de Alpen liet zien hij bi) niét te hoog heeft gegokt toen tt!Sinds in Luxemburg van de naaste "Te bloedverwanten afscheid nam btu be verzekering, dal ze straks ift PAS al! in het Pare des Princes h>jn e eretribune zouden zitten, teneinde beien schor te schreeuwen voor de i eBenwoordiger van een land, dat e'ka *es S°e(ie beroepsrenners meer bij )'ti| ar kan harken, maar wèl een op- Sjy voor Nicolas-Frantz-de-wiel- b|0c "r> de man, die in de oertijd, toen Vi'eiders en soigneurs er nog niet ti,, p toe deden, tot tweemaal toe al -p nse en Belgische favorieten in *our naar de weerlicht fietste. js l be'°.n:lf!Triomf!.... Vj Journalisten aller landen, die onder- wel begrijpen, dat de vijf ver- be telefoontoestellen, welke men in Ayj b'izonder optimistische bui op de Ayj. Ventoux had geïnstalleerd, niet in S 4n°uden ziin om k°P« van ,meer luW Sulzig hun schrijfmachines uit- =ende reporters te slikken, hadden CUl ns °P de huldiging van Charly de omarmingen voor Raphaël Ge- ?hi omarmingen voor Raphaël Ge- en het einde van Vittorio Fa- tere tranenstroom gewacht. Ze lt°'?ef, 'n bun wagens geklommen en ver- {>,bs hadden ze zich aan de andere Sbity *an de Ventoux, dwars door de «tl u.ikste verkeersopstopping aller tij- de gemeenste aller afdalingen, omlaag laten vallen naar de telefooncen trale van Carpentras of Avignon en daór hadden ze hun beste poëzie van deze Tour gedicht: 400 maal een ode aan een klein mannetje, dat een groot kampioen bleek. Doch het kleine mannetje, dat vandaag inderdaad een groot kampioen gebleken was, had vanavond in de stilte van zijn hotelkamer daar, in Malaucène, met de Ventoux nog dicht, dreigend en ongenaak baar in de buurt, die afschuwelijke lij denstocht, waaraan ook hij vanmiddag ten prooi was geweest, nog eenmaal, rillend van de koorts en met nog altijd een ste kende pijn ter hoogte van de lendenen, aan zich laten voorbij gaan. Wéér had hij dat afschuwelijke decor voor zich gezien, die enorme bergreus die daar, zonder enige overgang, omhoog rijst uit de dorre vlakten van de Pro vence; en voor de hitte, die voorbij Sainte-Colombe, waar men de eerste hair pins tegenkomt, met stijgpercentages van meer dan 10 zich al lang niet meer mengt met de zoete geur van de lavendel, die, ginds in de vlakte, voortgedragen wordt door de lauwe wind was er op losgelaten, de kleine man uit Luxemburg, zoals vóór hem ook Don Federico Bahamontes er op losge laten werd. Zonder gegevens omtrent de posities van hun naaste concurrenten, die later pas in Bedoin, ten overstaan van een enorme mensenmenigte, van start gezonden werden. HU had, zoals i Don Frederico, die eerste bittere sensa- l lie geslikt. De sensatie van een. vier kilometer vóór het begin van de klim, geprojecteerde start met 1001 handicaps voor lieden met een klein versnellings gamma, als Bahamontes en Gaul en met al de voordelen voor, bijvoorbeeld Jac ques Anquetil, het Franse wielerwonder- kind, dat aan vier snellopende, lichtelijk dalende kilometers royaal voldoende heeft om bijna een minuut op Gaul en Bahamontes uit te lopen en dat dan door de toeschouwers omhoog ge- schrééuwd en, als hel maar even kan, omhoog geduwd wordt; door de duizen den en nog eens duizenden die, zoals de inboorlingen van Malaucène tegen de Mont Ventoux omhoog geklommen zijn om hun favorieten aan te vuren, om de „dwangarbeiders van de weg", met wijd- hiigende mond en niets-ziende, star- starende holle ogen te zien lijden en óók als het kan wat Tour-sensatie van dichtbij te zien. Halverwege Halverwege de col pas had Jeng Gold- schmidt, die met een volop kokende automobiel, traag en nerveus achter Charly Gaul naar boven geklommen was, een paar gegevens opgevangen, die de kleine man- houvast boden. Hij wés de snelste op dat moment. Zelfs Frederico Bahamontes, die stellig zijn alleredelste topvorm vandaag niet mee naar boven sleepte, had op Gaul toen al veertien se conden verspeeld en van de voor het al gemeen klassement werkelijk gevaarlijke concurrentie zat de Belg Brankart al meer dan een minuut achteruit te wach ten op een inzinking, die men toen al met het blote oog kon zien aankomen. Dat gaf de kleine Luxemburger een stuk zelfvertrouwen! Lieden als Jacques Anquetil, Bobet en Geminiani. die na hem de heren met de chronometers daar hal verwege de Ventoux bereikten, hadden méér en kostbaarder gegevens gekregen. Want voor zij intussen niet alleen nog maar dartel dansende sterretjes voor hun ogen zagen, tuurden ze nu naar een lijst van doorkomsten, dat er toen, juist hal verwege, na 10 kilomter en 750 meters in grove trekken als volgt uitzag: 1. Gaul 28 min. 34 sec. 2. Bahamontes 28.48. 3. Brankart 30.05. 4. Dotto 30.12. 5. Anquetil 30.17. 6. Planckaert 30.28. 7. Schmitz 30.44. 8. Rohrbach 30.51. 9. Bobet 31.00. 10. Geminiani 31.08. 11. Annaert 31.09. 12. Graczyk 31.19. 13. Adriaensscns 31.28. 14. Piet Damen 31.30. 15. Fried rich 31.32. 16. Darrigade 31.47. 17. Ernzcr 31.49. 18. Gilbert Desmet 31.50. 19. Ncncini 31.54. 20. Delberghe 31.55. 22. Favero 32.12. 23. Mahé 32.27. 27. Botella 32.51. 28. Bauvin 32.51. 32. Bergoud 33.15. 37. Christian 33.25. 41. Wim van Est 33.46. 47. Piet van Est 34.02. 50 Voorting 34.05. 52. Kersten 34.23. 57. Piet de Jongh 34.37. 68. Bolzan 35.18. Voor de aardigheid: de man. die er het halverwege het slechtst afbracht, de regio naal Moucheraux, maakte 39.55 en ver speelde dus tóen al 11 minuten op Gaul, kwam ook te laat binnen, maar werd toch geklasseerd. Vergeefse galmende rede. voering Hij had het niet gezien, Charly Gaul, maar later hadden anderen het hem ver- gg- teld: hoe Marcel Bidot van dat lijstje danig geschrokken was en hoe de, anders zo kal me en beschaafde sig- nor Alfredo Binda, plotseling in paniek boven op de motorkap van zijn ploegleiders- wagen klom teneinde Vittorio Favero, die druk doende was zijn gele trui aan Raphaël Geminiani te verspe len, met een galmende redevoering tot nóg meer haast aan te vu ren. Doch de arme Vittorio was er toen al niet veel beter aan toe dan zijn beroemde ploegmaat Gastone Nencini, die halver wege de col zelfs aan Pietje Damen royaal 20 seconden had ver- diep-treurende ogen naar het bord staarde, dat hem duidelijk maakte, dat de kwelling nog precies tien volle kilometers duren zou. Ook Charly Gaul had dat bord gezien. Doch dat bord zei ook hem in feite niet veel. Want de Mont Vxtoux is niet al leen maar een ruim 1800 meter hoge berg, verdwaald in een landschap waar in hij niet thuishoort, doch de Mont Ventoux is een verschrikking en op de Mont Ventoux meet men niet met nor male maten. Want drie kilometer voorbij het lage, gele huis van de kantonnier, waar vandaag de chronometrenrs geves tigd waren, klimt men daar op de Ven toux boven de boomgrens uit. Dan loopt men verloren op een smal en giftig klimmend bergpad, dat in een eindeloze serie serpentines een juweel van een af grond markeert. Dan raakt men ver dwaald in een wereld van niets dan door do zon gebleekte stenen. En dan pas ontdekt men, waaraan de Mont Ventoux zijn naam te danken heeft gehad, want daar, daar opeens, merkt men de mat- makende. dodelijke macht van de mistral die eenwig de naakte top van deze berg reus teistert. De Ventoux dicteert het tempo Charly Gaul had daar ook, terugscha kelend op zijn kleinste versnelling, zijn eigen tempo willen draaien. Maar het was hem vergaan, zoals het vóór hem Federico Bahamontes was vergaan. Het is de Ventoux, die het ritme der pedalen decreteert en ook Charly Gaul had moe ten forceren Hij was uit het zadel ge gaan, zijn hele gewicht leggend in iedere pedaaitrap. Hij had geworsteld met iedere nieuwe hairpin en soms had hij, zoals Bahamontes, haast smekend omhoog ge keken naar de top met dat weerstation, dat onbereikbaar leek en dat maar niet naderbij wilde komen. iSors voor zich uitkijkend, geen acht slaand op de adviezen van zijn ploegleider en nog minder op de toejuichingen van het publiek klimt de Luxemburger Charly Gaul in een verbijsterend hoog tempo naar de top van de Ventoux, waar hij als winnaar zal arriveren NENCINI gekweld speeld en die met Anderen, vóór hem en na hem, hadden het nóg moeilijker gehad. Pietje Damen, de kleine man uit Lieshout, had er zich op leeggereden, doch hij had er een veer tiende plaats mee bereikt. Dat had er tenslotte toe bijgedragen dat de Benelux- i equipe daar op de top van de Ventoux, dank zij Gaul, Jcmpie Schmitz en die kleine Brabantse debutant, niet alleen met de etappe-zege, doch bovendien met de ploegen-dagprjjs aan de haal was ge gaan. En Wim van Est had zich leeggereden, ook zonder dat hij forceren wilde. En Vittorio Favero had er zichzelf op afge beuld, totdat hijer tenslotte uitzag als een verre, volmaakt ondervoede neef. die net te voet van Napels naar Genua is komen lopen op één beschuit en één zachtge- kookt eitje. Iederéén had voor die klim met de laatste reserves betaald. En wie opeens tot de ontdekking kwam, dat die reserves waren uitgeput, hij reed onvermijdelijk een inzinking binnen. En dóéraan is het te danken dat ge Jacques Anquetil in de uitslag pas op de zevende plaats vindt, hoewel hij halverwege de Ventoux nog in vijfde positie lag en hoewel Marcel Bidot alle gelegenheid kreeg hem duidelijk te maken, dat hij harder moest, véél harder, als hij niet al te veel op Charly Gaul ver spelen wilde. Een jaar van zijn leven Zo hadden de touschouwers daar hoog boven de valleien van de Provence, zich schrap zettend tegen de mistral, dan in derdaad hun sensa tie gekregen. Ze hadden om Dotto en Rohrbach (ge plaagd bovendien nog door een lekke band!) gejuicht, de twee Franse regio- r.alen, die het van daag beter deden dan heel de eens zo trotse Franse equipe. Ze hadden Bobet aangemoe digd, een onherken bare Bobet, die ten slotte naar boven kwam in een stijl, alsof hij nimmer een groot kampioen geweest ware; zij hadden Anquetil door zijn inzinking heengeschreeuwd; ze hadden Gemini ani, die oude vecht jas, de morele steun gegeven, waarom hij had ge vraagd en die hem vandaag inderdaad in de gele trui hielp. DOTTO uitstekend Doch voor het overige hadden zij een Franse nederlaag en een Luxemburgse bedreiging moeten doorslikken. Want Charly Gaul drong op de Ventoux door tot op de derde plaats in het algemeen klassement, geen vier minuten achter Geminiani, die met een gezicht als een verweerde grafsteen, weerloos een verse gele trui over zijn vermagerde schouders liet trekken. En, zoals gezegd, vervolgens waren de journalisten dan omlaag gerend naar het dal, om er in Carpentras of in Avignon' hun epos op te dichten. En de meesten hunner hadden niet i eens gemerkt, dat na afloop van die etappe, ook Charly Gaul, de triom- j fator, bleek en kokhalzend naar de ambulancewagen moest, teneinde dr. Dumas gelegenheid te geven hem weer min of meer bij zijn positieven te brengen. In dat verborgen hotel letje daar in Malaucène heeft men vanavond bewezen, hoe ook de grote triomfator van deze dag zijn over winning in een onmenselijke tijdrace tegen een onmenselijk zware col wellicht betaald heeft met een jaar van zijn jonge, kostbare leven. Door MARTIN W. DUYZINGS NIMES, zaterdag. In Arboras demarreerde Federico, De hitte was daar moordend geweest. De wolken die, statig voortdrijvend aan het blauw van de hemel, ginds in Beziers de ochtend nog draaglijk hadden gemaakt, hingen, ver achter ons, nog steeds boven de kust. Doch als men voorbij Gignac ook de laatste magere akker achter zich liet en men zich, zoals gisteren verloor in de dorre, rauwe, mateloos eenzame en juist daardoor zo mateloos indrukwekkende woestenij der Cevennen, vond men zichzelf terug in een alles verzengende zonnegloed en zocht men vergeefs nog naar een koele dronk, of naar een vleugje milde schaduw. De karavaan had daar niets triomfantelijks meer. In het peloton, dat traag, als een afgebeulde, kleurrijke slang zijn weg zocht tussen de rotsen, drom den de groten en de kleinen nu dicht opeen, uit lijfsbehoud, en had men zich al verzoend met de wetenschap, dat ook deze zeventiende Tour etappe, aan de vooravond van de zo gevreesde, moordende tijd-race tegen de Mont Ventoux, in de Tour-geschiedenis zou ondergaan als een taaie, toonloze, monotone lijdenstocht, met ginds in Nimes ten gerieve van liet, aldaar samengestroomde publiek een massa-sprint, als doekje voor het bloeden. AVIGNON, zondagavond. DIE SLAG was dan vandaag niet alleen voor Charly Gaul, maar óók voor Jeng Goldsclimidt. Want hij was alles blijven zetten op troefaas Charly en vandaag kreeg hij gelijk. Had Jeng niet gezegd: Charly is in staat in de Ventoux met minstens droe of vier minuten al zijn tegenstanders 1e ver slaan, wel te verstaan zijn naaste con currenten in het algemeen klassement? Het is uitgekomen. Er is geen twijfel meer aan: voor allie hier voorradige experts geldt Charly Gaul van vandaag af weer als dè grote kanshebber voor de eindoverwinning in de Tour 1958. Wanneer hij verder blijft rijden zoals vandaag, dan is niemand van de Franse nationale equipe en ook Geminiani niet in staat hem, straks, op de grimmige Izoard te verhinderen, desnoods met een minuut of zeven voorsprong te grjjpen. Inderdaad rekent men er op, dat straks in Brianpon, Charly de drager van de gele trui zal zijn. Allesbeheersend is echter de vraag: hoevéél voorsprong heeft Charly dan op de grote concurrenten? Want vergeet niet dat er nog een tijdrit komt tussen Besaingon en Dijon, die speciaal voor de heer Anquetil is gemaakt. Die tijdrit moet Anquetil winnen en het hangt er dan alleen maar van af tegen hoeveel minuten voorsprong van Charly Gaul het Franse fietswonder zal moeten op boksen. En dan zou het, voor het eerst sinds 1947 toen Robic in de allerlaatste etappe de Tour nog in zijn voordeel lie. sliste wel weer eens kunnen zijn, dat die Route Triomfale", die laatste grote wandelrit naar Parijs opnieuw een vecht-race zou kunnen worden waarin er inderdaad nog een kans zou bestaan voor een der grote concurrenten enkele laatste beslissende seconden voordeel te behalen. Maar nogmaals: Gaul zal dan moeten blijven rijden, zoals hij vandaag deed, en wanneer dus in de komende dagen blijkt dat hij niet met een inzinking moet betalen voor zijn bijna bovenmen selijke prestatie van vandaag. Verder gelieve men er rekening mee te hou den, dat het werkelijk niet hindert, welke Fransman hem dan het meest op de hielen zal zitten In die laatste etappes. Want evenmin als er twijfel aan bestaat, dat morgen de zon opkomt, bestaat er twijfel, dat, met de Parijse haven in zicht, alle Fransen, regionaal of nationaal zich niet tot één grote ge meenschap zullen aaneensluiten ter meerdere eer en glorie van het Franse vaderland. Damen deed van- daag wat van l.em al verwacht werd: hij leverde een uitstekende pres tatie met zijn 11e plaats. De rest van de Nederland se equipe ligt dit werk minder of helemaal niet, hoewel men er ook rekening mee moet houden, dat iemand als Voor ting zich bewust heeft ingehouden. Zijn kracht kan Gaul straks mis schien nog. hard nodig hebben. Overigens is het opvallend, hoe de Luxemburgers Schmitz en Ernzer, die in de eerste 2 weken van de Tour niet veel lieten zien er steeds beter gaan inkomen, hetgeen ook een geduchte versterking voor de Nehix-slrijdmacht betekent. v h 4a DAMEN weer uitstekend En toen. in Arboras, demarreerde Fede rico Bahamontes, Zijn demarrage be hoorde, zei men, tot de betere waanzin van deze vijfenveertigste Tour de France, en Dalmacio Langarica, de Spaanse ploeg leider haastte zich dan ook, met alles wat zijn Peugot maar iopen wilde, naar voren teneinde Don Federico luidkeels en ont moedigend toe te spreken. Doch Don Federico, met twee onbe duidende cols en met voor het overige no,g honderdvijftig matmakende kilo meters door die moordende hitte voor de boeg. richtte zich nog eenmaal recht, keek zijn ploegleider diep in de donkere ogen, schold hem vervolgens naar goed Spaans gebruik voor schurftige hond en ging dan opnieuw met heel zijn gewicht in de pedalen. Men zag hoe Dalmacio Langarica, bleek en sidderend van pure woede, heel even zat te overwegen of hij Don Fede rico. de fietsende dwaas uit Toledo, zijn zin zou geven of dat hij hem maar ge woon radicaal met zijn Peugot tegen de wereld zou rijden. Toen liet hij zich met een gebaar van diepe wanhoop onver richt ter zake achteruit zakken. Hij kón toch nog niet weten, dat Don Federico met zijn dwaze demarrage weliswaar hier in Nimes een nieuwe et.appe-zege van André Darrigade zou veroorzaken, doch dat hij de enige super-klimmer die tot dan toe in deze Tour had getoond, dat hij inderdaad nog klimmen kon vandaag in een vlak en dood geheten etappe niet minder dan vijf minuten zou terugwinnen van de achterstand, welke hij in het algemeen klassement tussen Brussel en Versailles zo onbewogen en zo nonchalant bad op gelopen Zijn demarrage was overigens de eer ste niet geweest. Toen, direct voorbij Beziers, de hitte nog te dragen viel en de wedstrijdcommissarissen ons via „radio Tour" lieten weten, dat zij bij nader in zien Wim van Est vrijdag in Beziers tóch als zesde over de eindstreep hadden zien gaan, was Piet van Est al aan het demar reren geslagen, in gezelschap van Traxel, David en Lamy en binnen de korte keren tot bedaren gebracht door Darrigade en Vitorio 'Favero. de man in de Gele Trui Slechts enkele kilometers verderop was Piet Van Est opnieuw aan de haal gegaan, in gezelschap van de Breton Bourles dit maal, doch toen had de Franse natio naal Mahé die demarrage uitgeroeid, en vervolgens had nog voor Gignac, een onbeduidend heuveltje ons voor de zo veelste maal duidelijk gemaakt, dat er in deze karavaan heel wat lieden rondfiet sen die een uitvoerige rustkuur en een handje vol verstekende middelen onder hand bijzonder hard nodig hebben. Want zonder dat er .van een demarrage sprake was. was in de klim tegen dat onnozele heuveltje het peloton meteen in drie blokken uiteen gevallen en in brok 1 had men niet minder dan zeven Franse nationalen, zes Belgen, doch slechts twee Italianen (Nencini en Favero) en boven dien slechts twee leden van de Luxem burgNederlandse gemeenschap (Charly Gaul en Gerrit Voorting) aangetroffen; en in de jacht die. nog voor de eerste col van deze dag het. peloton opnieuw bereid had. had men ondermeer kunnen zien, dat Charly Gaul, die met een onwillig zadel sukkelde, al wel eens beter op dreef is geweest, dan daar, in die troosteloze rimboe tussen Beziers en Nimes. Toen. terwijl nu lieden als Walkowiak, Bertolo. Baff> en Nascimbene als uitge wrongen vaatdoeken in de achterhoede verbleven, had Don Federico dan maar gedemarreerd: van heel de karavaan had slechts Geminiani's donkere co-equipier .Tean Dotto de moed gehad om achter de Spaanse klimgeit aan te gaan en iedereen had tegen iedereen gezegd, dat het alle maal fietsende kolder uit Toledo beteken de Want als Bahamontes. jagend op het bergklassement. per se wat punten op de top van de Col du Vent (overigens slechts geldend voor de derde categorie) ver zamelen wilde, dan had hij met minder moeite en stellig met evenveel succes zijn demarrage tot een kilometer voor de kaal gebrande top kunnen bewaren. Doch ziet: Dalmacio Langarica vergiste zich en alle voorradige experts vergisten zich. Want Bahamontes, die op deze, door de zon geteisterde zaterdag wegvloog uit het peloton, had wel andere plannen en hij gedroeg zich, opèèns, alsof het niét waar was. dat men destijds in zijn wieg zijn schedelpan voornamelijk met zaagsel en met het. belegen muildiermest heeft opgevuld. Want hij rèèd zich niet leeg op de Co! du Vent. Hij stond genadig toe, dat Dotto in zijn schaduw omhoog klom, van hair pin naar hairpin, tot hoog boven de val leien. totdat men tenslotte terecht komt op een met bizarre rotsformaties versier de hoogvlakte die meer op een. nog niet door de sterrenwachten aller landen ont dekt maanlandschap lijkt dan op la douce. douce France Hij bereikte als eerste dat plateau. Don Federico. Doch hij bereikte het zo fri£ als een stel hoenderen, en hij had ach zo wijs en aoh 'zo voorzicht:g, Dotto slechts drie seconden achter zich. En voor het overige had hij méér verdiend dan een bescheiden anderhalve minuut op een peloton, dat, t°en ondermeer ook Piet de Jongh reeds had verspeeld, een peloton, dat op de top werd aangevoerd door Darrigade, Favero. Bobet. Reitz. Graser. Plankaert, Charly Gaul en Gettit Voor ting. Jaap Kersten en Piet van Est. die in de klim een bandje lek gereden had. zaten er op 2.15. de Luxemburger Bolzan kwam mei drie minuten achterstand boven en Piet de Jongh zat toen al ver der achteruit. En vervolgens stortten wij ons dan om laag in een verrassend-,gemene afdaling naar Madières. waarin het doodgewoon een wonder was. dat wij het lieten bij één gekraakte motorfiets en bij één fotograaf van ..Paris-Presse", die mèt een gebroken been en zónder benedenlipnu in het ziekenhuis van Nimes gelegenheid heeft om over de risico's, aan zo'n Tour de France verbonden, wat dieper na te denken. In die afdaling nam het peloton geen risico's, hielden aldus Bahamontes en Dotto hun voorsprong, bereikten zij daar door, opnieuw met slechts drie seconden verschil, als eersten de top van de vrij tamme Col de Rogues, alwaar de experts hoog nonchalant hun chronometers ston den in te drukken in de overtuiging, dat Bahamontes nu. zijn gewoonte getrouw, zijn veroverde voorsprong zou gebruiken om onbewogen te gaan lunchen en om zich vervolgens even onbewogen te laten opslokken door het peloton dat, met 2.20 achterstand nu. Darrigade opnieuw de eer liet als derde over de top te gaan voor Favero, Adriaenssens. Bobet. Pietje Damen ,7e), Reitz en de Brit Robinson. Doch ziet: Bahamontes lunchte niet vandaag. Met Dotto nog steeds aan z|jn wiel, gierde hfl opnieuw omlaag, en hoewel zijn voorsprong maar rond de 2.07 bleef, bleek hij vandaag sterk genoeg om zich, voortreffelijk gesteund door de Franse regionaal, vijftig kilometers achtereen te handhaven. Het peloton zag hem hier in Nimes pas terug. Slechts elf moedigen waren het Dotto. Chaussabel. Stablinsky, Darrigade, Groussard. Morvan. de Deen Andresen, Rolland en de Spanjaard Botella die tenslotte na een wilde jacht de Spanjaard en aiens compagnon nog te pakken kre gen. En toén pas kreeg Bahamontes ge- ijk en.... kregen de verzamelde experts hem door Want tegen een rustig voort- suxkelend peloton reed deze sterke kop groep. waarin Bahamontes zich als een vorst liet voortsleuren, er zowaar nog vijf minuten voorsprong uit en pas hier aan Ie finish in Nimes begonnen plotseling alle concurrerende ploegleiders haastig uit te rekenen, dat iedere minuut welke men een heerschap als Bahamontes in de ..vlakie" cadeau geeft, straks in de Alpen vermoedelijk méér dan dubbel telt. Doch oP dat moment stond Bahamon tes, met de premie van honderdduizend franken voor de strqdlustigste man van deze dag in de hand, al vriendelijk voor de fotografen te poseren nadat, zoals gezegd, Darrigade met de etappe en de Franse nationale ploegcnprijs aan de haal was gegaan. Bijna vijftien minu ten later pas arriveerde het peloton, waarin men alle Luxemburgers en Ne derlanders aantrof, behalve Piet de Jongh, die ondermeer in gezelschap van Barbosa en Pierino Baffi, een inzinking met dertien minuten achterstand had betaald. I itslagen Tour pagina 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5