Kard. Manning 150 jaar geleden geboren w*. t Netto winst AKU 2e kwartaal f 3.6 (v.j. f 3.4) miljoen Het zal marmer sneeuwen in Ruslands handel met de V.S. De krijgsmacht Sovjets der l Amsterdam Dpnamen voor filmversie Anne Franks dagboek van In memoriam mgr. dr. F. Feron Verstandige maatregel? Groot kerkvorst en nationale figuur N Eisenhower: langlopende kredieten voor Sovjet-Unie „erg moeilijk" Winstmarge 9.45 (v.j. 9.21) pet. tegen 12.32 pet. in eerste kwartaal van dit jaar Lager resultaat bedrijven Voortrekkers gaan in Friesland bouwen Nederland zendt zijn missionarissen uit Prinsessen gaan over Invasie in N.-Guinea nog steeds NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG VB DINSDAG 15 JULI 1958 PAGINA 3 Organisatie Huwelijk en bekering Manning en Newman Plechtigheid in Haarlemse kathedraal Uit zijn werk weggerukt Behoefte aan gebed Grote figuur t. IN de pers is hier en daar melding gemaakt van een „verstandige j maatregel" welke door één der ommandanten van de Koninklijke Landmacht zou ziin eenomen door de zou zijn genomen, door de tenstplichtigen, die voor het „afwer- van de herhalingsoefeningen met meer benodigd waren (onderhoud h inleveren materieel, administra tie afwerking, enz.) voortijdig met tein verlof te sturen in afwachting an groot verlof enige dagen later, y wil dus zeggen met behoud van idij, jaarwedde, toelage, enz. Deze maatregel werd genomen om onnodig ®zighouden en klungelen van een ®r°°t deel van de troep te voorkomen. Nu komt het ons voor, dat de waar- bering „verstandige maatregel" min of t-6r gebrek aan „verstand van zaken" berust, want wij kunnen deze maatregel in de vorm waarin zij heeft P'aats gehad allerminst toejuichen. Het is zeker niet een verschijnsel \an vandaag, dat bij de aanvang en het emde van herhalingsoefeningen slechts een gedeelte van de troep daadwerke- hjk kan worden gebruikt. Het duurt mj de aanvang soms één of meer dagen v°°r de inleidende maatregelen zijn genomen (op orde brengen kantonne- 'bent, ontvangen en distribueren van materieel over de onderdelen, enz.), terwijl ook bij het einde gedurende fen of meer dagen altijd werkzaam heden moeten worden verricht, waar- mj het gros van de troep niet nodig is 'schoonmaken en onderhoud groot materieel, inleveren wapens, naeht- mgergoederen enz.). De sterkte welke Voor deze werkzaamheden benodigd is, kan vrij nauwkeurig worden bepaald. ]\T U vragen wij ons in gemoede af, •i-M Waarom het nodig is de gehele de troep voor de volle periode onder wapenen te roepen om een groot gedeelte in het begin soms een beetje ,e laten klungelen en dit gedeelte de matste dagen op kosten van de oor- °gsbegroting met klein verlof te stu- 1, ren. Bij een goed beleid en vooruitzien *>U het meer voor de hand liggen, dat 06 dienstplichtigen niet langer worden °Pgeroepen dan voor de oefeningen h°dig en efficiënt is. Niet alleen wor- ?en daardoor belangrijke sommen voor Rijk, doch voor velé dienstplich ten ook een aantal dagen herhalings oefeningen bespaard. Als alle comman danten de gesignaleerde „verstandige JPaatregel" zouden nemen, dan zou dit jmt Rijk onnodig belangrijke sommen kosten. Indien voor de daadwerkelijke °efenperiode bij een totaal toege dane duur der herhalingsoefeningen van bv. 30 dagen 26 dagen zijn uit getrokken, het gros van de troep ook slechts voor 26 dagen wordt opgeroe pen en het „kwartiermakers-" en „af- Werkgedeelte" (30 a 40 pet) voor 30 dagen. Wij geven toe, dat de voorbereiding van de herhalingsoefeningen iets inge wikkelder wordt, doch dat is de taak van de vredes(kern)staven der onder delen. Wij voelen ons niet geroepen de uit Pet voorgaande voortvloeiende bespa- r'hg voor het Rijk hier te besommen, Mi weten alleen dat het een respecta bel bedrag zou worden met betrekking de jaarlijks voor herhalingsoefe ningen op te roepen dienst- en reser- VePlichtigen. De maatregel van de commandant ^as slechts in een bepaald opzicht ver- handig, maar per saldo niet vroegtij dig genoeg voorzien. En duur. AAST de steeds toenemende belangstelling voor Newman, wiens genialiteit ver boven zijn eigen tijd is uitgestegen, is de figuur van Manning in onze dagen steeds meer in de schaduw getreden. Ter wijl Newman tijdens zijn leven in Engeland en ook daarbuiten dikwijls met een zekere achterdocht werd bezien, zijn onze voorouders sterk gefascineerd geweest door Manning, de krachtige bestuurder van een katholieke minderheid, die nog maar pas uit de catacomben in het volle licht was gekomen, en een strijder voor sociale rechtvaardig heid. Voor de Nederlander Schaep- man was de strijder voor de onfeil baarheidsverklaring van de Paus en voor de verbetering van de maat schappelijke positie van de arbeider aantrekkelijker dan de subtiele en voorzichtige geleerde Newman. Het was typerend, dat de jonge stu- De latere kardinaal Manning, toen hij nog Anglicaans aartsdiaken was te Chichester. De apostolische successie was voor deze systematisch denkende geest een van de belangrijkste kenmerken van de Kerk van Christus. Zijn steeds sterker geworden overtuiging, dat deze ontbrak in de Kerk van Engeland, en zijn afkeer van d€ staatsinmenging brachten hem vooral tot zijn overgang naar Rome. Dp Passiezondag, 6 april 1851, is hij met zijn vriend Hope-Scott, die met hem de moeilijke periode van geloofs twijfel had doorgeworsteld, naar het huis van father Brownbill S.J. gewan deld, waar zij hun geloofsbelijdenis in de Katholieke Kerk hebben afgelegd. Pries- dent Henry Manning op het beroemde college van Harrow ai de bijnaam kreeg van „the general". Hij was blijkbaar in zijn studententijd ai een geboren leider en daarbij ook nog een uitstekend cri cketer en bokser. De talentvolle jonge man zou waarschijnlijk de voetstappen van zijn vader zijn gevolgd in de poli tiek en in de financiële wereld. Zijn va der was dertig jaar lid van het parle ment en tenslotte „governor" van de „Bank of England". God had echter andere plannen voor de jonge Henry. Geldelijke tegMislagen van zijn vader dwongen Henry ertoe on middellijk een betrekking te zoeken als ambtenaar bij het ministerie van kolo niën. Het was in deze periode van zijn leven, dat hij in zich de roeping voelde tot het geestelijk ambt in de Kerk van Engeland, die juist in die dagen wakker geschud was door de klaroenstoot van de Oxford Beweging. Rector geworden van de kleine plattelandsparochie te La- vington, in het diocees Oxford, trad hij in 1833 in het huwelijk. Binnen vier jaar echter was hij weduwnaar. „Nooit heeft hij die liefde voor zijn vrouw vergeten, wat andere biografen ook mogen zeg gen", zo vertelde mij onlangs sir Shane Leslie, een van de bekwaamste Manning- kenners. „Inderdaad sprak hij nooit in zijn later leven over zijn overleden vrouw, met de typische geslotenheid die hem eigen was. maar tot op zijn sterf bed had hij altijd het gebedenboek bij zich dat zij hem gegeven had". Ofschoon Manning niet zeer actief heeft deelgenomen aan de Oxford-Bewe- ging en zelfs weinig belangstelling had voor het ritualisme, was hij toch be zield door hetzelfde enthousiasme voor de Kerk die hem dierbaar was ais de grote stuwers van de Tractarian Move- ment. Toen hij op de jeugdige leeftijd van 32 jaar aartsdiaken van Chichester werd benoemd, gaf hij zich vol aposto lische geladenheid aan de zielzorg bin nen de Kerk van Engeland. Ook toen hij na Newmans vaarwel aan de Anglicaanse kerk in Oxford preekte, beleed Manning nog krachtig zijn Anglicaanse overtuiging. Op 5 no vember, de herdenkingsdag van het bus kruitverraad in Engeland, „heeft hij de Paus verbrand" met een heftigheid die deed vermoeden, dat hij zichzelf voelde wankelen in zijn overtuiging en door de ze felle reactie van eigen innerlijke ge voelens wilde bestrijden. ter gewijd, werd hij na twee-en-half jaar kanunnik van Westminster en in 1857 werd hij tot proost benoemd van het kapittel van de kathedraal van West minster. Door Paus Pius IX werd hij in 1865 tot aartsbisschop van Westminster verheven en in 1875 ontving hij de kar dinaalshoed. Zijn grote verdiensten liggen vooral op organisatorisch terrein en onder zijn 'bisschoppelijke leiding is de katholieke school in Engeland na de aanvaarding van de onderwijswet van 1870, een van de belangrijkste zorgen geworden van priesters en leken. Zijn leus luidde: „Schools before churches". Hij was vertegenwoordigd bij het Va- tikaans Concilie van 1870. waar hij een van de grote voorstanders was van de definitie van de pauselijke onfeilbaar baarheid. Zijn ideeën over het hoger onderwijs zijn echter geen zegen geweest voor de Katholieke Kerk in Engeland. Zijn ver bod voor de katholieken om aan de uni versiteiten van Oxford en Cambridge te studeren en zijn verzet tegen Newman's plannen hebben nog tot in onze dagen toe een vertragende werking gehad op de volledige katholieke emancipatie in Engeland. Zijn eigen stichting, het ka tholieke universiteitscollege in Kensing ton is een fatale mislukking geworden. <ïp het maatschappelijk terrein heeft de realisf Manning beseft, dat de Kerk niet achter mocht blijven in haar taak de grote beginselen der sociale recht vaardigheid vast te leggen in de nieuwe situatie die door de grote industriële re volutie was geschapen. Ziin optreden bh de grote havenstaking in Londen in 1889 heeft hem tot een nationale figuur ge maakt. Het is te betreuren dat de twee grote tijdgenoten Manning en Newman, gezien hun uiteenlopende persoonlijkheid, dik wijls met elkaar in conflict zijn geko men. Toch kunnen wij misschien David Mathew nazeggen in ziin boek over ..Ca tholicism in Engeland": „Zij hebben elkaar ook uitstekend aangevuld''. Drs. Th. ZWARTKRUIS. o Post belastingen gehalveerd De omzet van de AKU-bedrjjven is ir. het tweede kwartaal van dit jaar gedaald tot 48.7 miljoen, vergeleken met f 55.4 miljoen in hetzelfde kwartaal van 1957. De kosten liepen eveneens terug en wel van f 50.3 miljoen in het tweede kwartaal 1957 tot f 44.1 miljoen in het tweede kwar taal van dit jaar. Als gevolg van een en ander daalde het resultaat van de AKU- bedrijven in het tweede kwartaal tot 4.6 miljoen, vergeleken met f 5.1 miljoen in dezelfde maanden van vorig jaar. Aan dividenden en interest van deelne mingen werd in het tweede kwartaal min der ontvangen dan vorig jaar, nl. 0.7 (1.3) miljoen; diverse baten en lasten ga ven ook een kleiner voordelig saldo te zien. t.w. 0.1 (0.6) miljoen. Doordat voor belastingen in het tweede kwartaal slechts 1.8 miljoen in mindering werd gebracht, hetgeen de helft is van het bedrag, dat in het tweede kwartaal 1957 voor dit doel einde werd bestemd, komt de netto winst voor het tweede kwartaal van dit jaar op f 3.6 miljoen nog iets hoger uit dan die van de overeenkomstige maanden van 1957 (3.4 miljoen). Scherpe daling t.o.v. eerste kwartaal T.o.v. het eerste kwartaal van dit jaar is het resultaat van de bedrijven in het tweede kwartaal scherp gedaald van f 7.0 miljoen tot het reeds gemelde c\jfer van f 4.6 miljoen. De omzet daalde namelijk van f 56.8 miljoen tot 48.7 miljoen, ter wijl de kosten terugliepen van 49.8 mil joen tot 44.1 miljoen. Dividenden en interest van deelnemin gen gaven van het eerste op het tweede kwartaal echter een stijging te zien van f 0.3 miljoen tot f 0.7 miljoen, terwijl di verse baten en lasten in het tweede kwartaal een voordelig, saldo te zien ga ven van 0.1 miljoen (in le kwartaal nihil). Ook hier is het voornamelijk aan de daling van de belastingpost van f 3.7 mil joen in het eerste kwartaal tot f 1.8 mil joen in het tweede kwartaal te danken, dat de winst voor beide kwartalen uit komt op 3.6 miljoen. de de President Eisenhower heeft premier Kroesjtsjef in een brief laten weten, dat een uitbreiding van de handel tussen de V.S. en de Sovjet-Unie „onder zekere omstandigheden" de betrekkingen tussen de twee landen zou kunnen verbeteren, maar dat Amerikaanse kredieten met lange looptijd ingewikkelde kwesties zou den doen ontstaan. Het schrijven, dat gisteren te Moskou werd overhandigd, vormt een antwoord op de brief van Kroesjtsjef van 2 juni, waarin de Sovjet-premier om een uitbrei ding van de AmerikaansRussische han del verzocht en te kennen gaf. dat de Sovjet-Unie van de V.S. langlopende exportkredieten wil hebben. Volgens Eisenhower zou de uitbreiding van de handel gunstige gevolgen hebben als zij gepaard ging met „ruime contacten tussen de twee volkeren en een bredere uitwisseling van gegevens, welke kunnen leiden tot een beter wederzijds begrip als basis voor een duurzame vrede". Aangezien de Amerikaanse buitenlandse handel door particuliere maatschappijen wordt gedreven, kunnen de Russische handelsondernemingen onmiddellijk en zonder dat de Amerikaanse regering speciaal behoeft op te treden, de handel met de V.S. uitbreiden, aldus Eisenhower. Hij was van oordeel, dat de Russen wel licht niet alle beschikbare mogelijkheden gebruiken, gezien het feit. dat de Ameri kaanse maatschappijen veel meer van de Sovjet-Unie hebben afgenomen dan om gekeerd. Daarom was de situatie meer geschikt voor een uitbreiding van de Sovjet-aankopen in de V.S. Met het oog op de juridische en politieke complicaties, die langlopende kredieten met zich mee zouden brengen, zou deze uitbreiding het beste volgens de normale betalingsrege ling kunnen geschieden. Het voornaamste punt op het program ma van de zomeractiviteiten 1958 der Katholieke Verkenners van de Nationale Jozefstam is de bouw van een kerk. pastorie en een woning voor. een aantal gezinsverzorgsters in de buurt van Sint- Annaparochie in Friesland. De bouw ge-f schiedt in samenwerking met de Bouw orde. De nationale voortrekkersstam heeft de vorige jaren al de aandacht getrokken door restauratie van de pastorie in het Noord-Franse plaatsje Avernes, waar een Nederlandse pastoor vier parochies be stuurt, en de bouw van een leerwerk plaats bij de technische landbouwschool te Pouilly in het Franse bisdom Soissons. het werkterrein van de Mission de France. De K.R.O. radio en televisie zal van de activiteiten van de voortrekkers enige uitzendingen verzorgen. Op zondag 27 juli a.s. organiseert Pauselijke Priester Missiebond voor tweede maal een nationale uitzendings plechtigheid van missionarissen, in de kathedrale basiliek van St.-Bavo te Haar lem. Aan deze plechtigheid, welke zal wor den geleid door mgr. J. P. Huibers. zul len honderden missionarissen deelnemen, pr:esters en broeders, zusters zowel ais leken-missionarissen. De missionarissen komen in het Krelage- huis bijeen, vanwaar zij om twee uur naar de kathedraal vertrekken; vooraf gegaan door de bisschop zullen zij de basi liek betreden, waar inmiddels de ge nodigden en familieleden hun plaatsen zullen hebben ingenomen. Tijdens deze plechtigheid, welke om half drie begint, zal mgr. Huibers de predi katie houden, waarna de uitzending van missionarissen en de zegening en uit reiking der missiekruisen za! plaats vin den, gevolgd door een kort lof. Dit kerkelijk afscheid zal ook deze keer in het programma van de K.R.O. worden uitgezonden. Na afloop komen missiona rissen en genodigden nog enige tijd bij een in het Krelagehuis. Prinses Margriet is bevorderd tot de vierde klasse gymnasium van het Incrementum van het Baarns Lyceum. Prinses Marijke is bevorderd tot de zesde klasse van de Nieuwe Baarnse school. Indonesische linkse pers betoogt noodzaak Het linkse dagblad „Pemoeda" in Dja karta heeft gisteren in een hoofdartikel be toogd, dat „een Indonesische landing in westelijk Nieuw-Guinea noodzakelijk is, om te verhinderen, dat dit land als pion zal worden gebruikt om tweedracht in In donesië te zaaien en het kolonialisme in dit deel van de wereld te handhaven." De eveneens linkse, „Bintang Timoer" welker uitgever lid is van de Nationale Raad, schreef, dat een landing van het Indonesische leger in Westelijk Nieuw-Gu nea een „conditio sine qua non" is voor de beveiliging van 't Indonesische grond gebied en de voltooiing van de Indonesi sche onafhankelijkheid. Beide artikelen zijn gebaseerd op de be kendmaking door de Nederlandse rege ring, dat een beperkt aantal troepen van de landmacht naar westelijk Nieuw-Gui nea zal worden gezonden. (Van onze militaire medewerker) J N ONS ARTIKEL onder de ti tel „Nuclaire bewapening of niet?" was de grondslag van ons betoog voornamelijk, dat de NATO zich bij haar defensie-strategie op de dreiging met de onbeperkte nuclaire oorlogsvoering moet baseren en zich op deze basis ook dient te bewape nen, wil zij een redelijke kans heb ben het communistische blok af te houden van agressie. Deze redene ring vloeit voort uit de omstandig heid, dat de Sovjets een sterk over heersende militaire positie zouden T c i hoofdstad verbljjft momenteel een i* Unit'» ntnllrn 11W m AVlIrn 1 c A it 1' unit", welke uit Amerika is over '1<n'n«n om °Pnamen 'e maken voor de Zal ."Het dagboek van Anne Frank". Zjj daq,n de komende dagen enige Amster- *tillee .straatbeelden vastleggen, welke Men "I "t'enen als authentieke achtergrond, id a. als uitgangspunt een hoekhuis A„n S'aalstraat uitgekozen, omdat het de a Lonkhuis aan de Prinsengracht aan specia rz.Üde weinig mogelijkheid biedt >hiij pUlaire opnamen te maken. De fa- het a kl811'5 ba<] tjjdens haar verblijf in k'eine -rhuis a»ecn het uitzicht op een Sedok» Het vertrek, waar zij onder- te jj-J1, Heeft gezeten en dat in de studio J>ieer,i Iywood zeer zorgvuldig is geco- "'iis Wordt nu gesitueerd in het hoek- ?eUr de Staalstraat, opdat de regis- Öst h.orgc Stevens de gelegenheid de oori beeïd, dat de hoofdstad tijdens rekken°gs^arcn hood, i» de film te be- - MitseeIe Nederlanders zullen verkleed als e°Me" militairen of als „atmosphere zoals de assistent producer George Stevens jr. het gisteren tijdens een oersconferentie te Amsterdam formu leerde, de Staalstraat vullen. Wind en weder dienende, zal volgende week dins dag of woensdag een 25 ton fijn gemalen marmer uit de hemel in de Staalstraat neerdalen om het effect te krijgen van een winters straatbeeld. Onder degenen, die deel uitmaken van de „unit" bevindt zich ook de Ameri kaanse Nederlander Tony van Ren- terghem. Deze vertelde, dat de heer Ste vens sr. minutieus te werk gaat. Van Hol landse families in de States leende hij vaatdoeken,^vergieten, koffiepotten e.d., opdat het interieur maar zo Nederlands mogelijk zal lijken. Een Nederlandse fiet senmaker in Amerika knutselde enkele rijwielen in elkaar, zoals er in de oorlog zijn gebruikt en, een Nederlandse bakker maakt oorlogsbrood en andere „lekker nijen", waarmee wij in de hongerwinter onze maag moesten volstoppen. De film ster Shirley Winters kreeg opdracht te zorgen, dat zij dertig pond aankwam voor haar rol als welvarende Hollandse huis- Door de 20th Century Fox and Netherlands Fox Coroporation N.V. werd een persconferentie gehouden in verband met plaatselijke opnamen van „Het dagboek van Anne Frankte Amsterdam. Op de foto van links naar rechts: Alfred Newman (musical director), George Stevens (ass. producer), George Agfa Agnar en Apotar de beroemde op kleuren gecorrigeerde Agfa-lenzen Vario-, Pronto- of Prontor SV sluiters falen nooit en hebben natuurlijk een flitséontact. Terecht zweren in Nederland duizenden foto amateurs bij het mooie, grote 6x9 formaat. Bij Agfa kunt (J ook hiervoor terecht. Het Agfa camera- assortiment biedt zowel voordeliger als hoger geprijsde camera's. Vraag brochures bij Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. (Van onze correspondent) Opnieuw hebben de katholie ken van Limburg hun hoogste geestelijke leider verloren, voor de tweede maal binnen het tijds bestek van één maand. .Weggerukt midden uit het rus teloze leven werd mgr. Feron. Met meer reden dan ooit kan dit van hem worden gezegd. Zondag nog was hij 's morgens de predi kant tijdens de plechtige heilige Mis aan het begin van een jon gerendag in Aken, die daar in het kader van de Heiligdomsvaart werd gehouden. In drie talen klonken daar zijn bezielende woorden over de Katschhof voor de Domkerk, waar enkele duizen den jongelui uit België, Duitsland en Nederland samen waren ge stroomd. De eenheid van landen en volkeren in de katholieke Kerk was daar zijn thema. Niet voor het eerst werd het door hem behandeld. Groot stond zijn forse gestalte tegen de achtergrond van Davis (art director). Staande 1 ony de majestueuze kerk; krachtig en van Renterghem (techn. adviseur) Geheel rechts de echtgenote van Alfred Newman. vrouw en vervolgens om „ontstellend mager" te worden, zoals trouwens alle filmspelers hebben moeten doen. De heer Van Renterghem liep tijdens de opnamen in Hollywood rond verkleed als S.S.- officier met de opdracht de medewerken den werkelijk bang te maken. De heer Stevens zorgde verder, dat geluidsbanden telkens passende muziek voortbrachten. Hij waarschuwde de acteurs en actrices ook niet, toen er een ontploffing werd teweeg gebracht op het moment dat Anne Frank in haar dagboek iets vertelt over een bomaanval of het neerstorten van een vliegtuig. Onverwachts ook schudde toen het nagebouwde huis. De „inwoners" keken werkelijk benauwd en dat was precies, wat de heer Stevens wilde. December van dit jaar of januari 1959 zal „Het dagboek van Anne Frank" zijn voltooid. Waar de première zal plaats hebben is nog niet bepaald. enthousiast klonk zijn vurige op roep. En zoals zijn gewoonte was, schroomde hij niet de dingen bij de naam te noemen. Het slot van zijn rede luidde: „Wij werken veel te weinig samen; Frankrijk, Duiteland. België en Neder land. Neem maar eens de priesters bijv. daar zijn er zóveel, daar weer zóveel, daar diaspora, daar geen priesters, over al verschillend! Waar is de uitwisseling? Wij iren wel priesters naar de missie en wi' zijn er trots en fier op, maar in ons eigen Europa? Waar is de uitwisse ling? tenslotte ik moet het nu kort maker het ligt hem tenslotte aan de liefde weet: Christus is gekomen om de mensen de liefde te leren. Daar staat in de H Schrift; „Wie in de liefde blijft, blijft in God en God in hem". Ik eindig met u te groeten en ik zeg u: Laat deze dag n'e' alleen een symbool zijn van eenheid maar een opbouwend element van eenheid. Dan zal God met ons zijn en dan zullen de overwinning en vrede zijn aan Gods katholieke Kerk, de Kerk van de eenheid!" Na afloop van de H. Mis in Aken spoedde hij zich naar Maastricht, waar hij in de basiliek van Onze Lieve Vrouw een bedevaart van het dekenaat Kerkra- de naar Maria Sterre der Zee moest toe spreken. Opnieuw en voor het laatst hield hij hier een hartelijke toespraak, zoals hij er in zijn leven tientallen heeft gehouden, wanneer katholiek Nederland blij was of treurde. Omstreeks 7 uur zondagavond keerde mgr. Feron terug in het Groot-Seminarie te Roermond. Hij gebruikte het avond maal en trok zich daarna terug in zijn werkkamer. Maandagmorgen wij schreven het gisteren reeds verscheen hij om kwart over 7 niet in de sacristie om zich te kleden voor de Heilige Mis. Twee professoren spoedden zich naar zijn kamer. Zij vonden hem levenloos in de bureaustoel. De bureaulamp brand de nog. Op de schrijftafel lag de aan hef van een artikel, dat aanstaande vrijdag zou verschijnen in het diocesaan weekblad „Credo", waarvan de over ledene redacteur was. Bij zijn drukke werkzaamheden als president van het Groot-Seminarie, als vicaris-generaal en sinds kort vicaris ca.pitularis. als veel gevraagd predikant, als vertrouwelijk toeverlaat voor de Limburgse clefljé vond hij altijd nog wel tijd om elke week enkele pagi na's te schrijven. A] was het midden in de nacht, zoals ook thans. Het moet omstreeks twee uur geweest zijn in de nacht van zondag op maandag, toen zijn hart het heeft begeven. Prof. P. Sanders heeft hem 's morgens nog het H. Oliesel toegediend. Midden uit zijn werk is mgr. Feron weggerukt. Wat werken was, dat wist hij als geen ander. Nooit spaarde hij zich. Het vorig jaar op een zonnige feestdag zei hij als terloops aan tafel: „Wat zou ik vanmiddag eens graag een stukje gaan wandelen. Ik kan me de tijd niet herinneren, dat ik dat heb ge daan." Zo vertelde gistermiddag een van zijn collega's, prof. P. van den Baar. „Zijn ascese bestond uit zijn werk. Het was zijn levensoffer, zijn kruis. Het werk heeft deze vitale mens het groot ste deel van zijn leven doen doorbrengen binnen de omraming van enkele kamers. Maar het werk was nog in andere zin zijn kruis. Toen de seminaristen mgr. Feron in 1946 kwamen huldigen bij ge legenheid van zijn zilveren priesterfeest, merkte hij openhartig op, dat hij het al tijd een van de moeilijkste dingen vond om het „bid en werk" met elkaar in de juiste verhouding te brengen. Zijn ver antwoordelijkheid. maar vooral zijn doorleefd geloof en priesterschap gaven hem de behoefte aan gebed. Maar ook dit stond zijn werk niet toe in die mate die hij wenste. De studenten hebben bij die bekentenis van hun president even vreemd opgekeken. Niet vanwege de openhartigheid erin dat waren ze van hem gewend maar omdat hij iedere dag op hetzelfde tijdstip als zij in de kapel was om de eerste uren van zijn lange dag volledig aan God te wij den.' Aldus een persoonlijke herinnering van een priester uit de gemeenschap van het Roermondse Groot-Seminarie, die gistermorgen als verbijsterd was bij hel bekend worden van de dood van mgr. Feron. Diep getroffen was ook de grijze emeritus-bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, die een bijzondere ge negenheid koesterde voor hem, die hij reeds korte tijd na het begin van zijn pontificaat aan zijn zijde koos als vi caris-generaal. Getroffen waren ook de priesters van Limburg, die in groten getale aan mgr. Feron hun vorming te danken hebben en die steeds terugkeer den naar de spreekkamer in Roermond, waar zij een man wisten met begrip voor al hun moeilijkheden. Maar niet alleen de priesters, ook de gelovigen kenden hem als een predikant die de zaken van het geloof „zo gewoon en zo menselijk" kon zeggen. Allen die van het sterven vernamen, waren verrast allereest en daarna geroerd. Frans Feron was een grote figuur in de katholieke Kerk van ons land. Groot en machtig was zijn gestalte, groot en veelomvattend zijn geest, groot en wijd zijn hart. De herinnering aan hem zal bij vele Nederlanders levend blijven. Donderdagmorgen zullen zij in persoon of in de geest aanwezig zijn in de Sint- Christoffelkathedraal te Roermond, waar mgr. dr. G. Lemmens dan om half 11 de plechtige uitvaartdienst zal opdragen. De bisschop, die zijn coadjutor en zijn vicaris overleeft, zal daarna de kist met het stoffelijk overschot volgen naar het Oude Kerkhof van Roermond bij de Ka pel in t Zand, waar de bijzetting in de Bisschopskapel plaats vindt. Tot don derdag blijft het stoffelijk overschot van mgr. Feron opgebaard in de spreekka mer in het Groot-Seminarie, waar hij in de loop der Jaren zovelen heeft onb vangen. gaan innemen, als de wederzijdse nucleaire potentie zou worden gean nuleerd. De juistheid van deze grondslag ^an Ti klinkende en verontrusten de cijfers worden gestaafd. On langs heeft het Amerikaanse depar tement van defensie een rapport ge publiceerd met gegevens over 4- Sovjetrussisehe krijgsmacht- Dit rapport werd uitvoerig besprokei :n de landelijkeAmerikaanse pers. Voorop zij gesteld, dat de gegevens uitsluitend betrekking hebben op de Sovjet-Unie zelf. Het behoeft geen betoog, dat de hierna vermelde cij fers nog belangrijk moeten worden verhoogd, als men rekening houdt met de strijdkrachten der satelliet- landen. In het rapport wordt verklaard dat de enorme Sovjet-landmacht in staat is een grote oorlog te land te voe ren, zonder dat daarbij toevlucht zou behoeven te worden genomen tot nucleaire wapens of -vernietigings middelen. Daarnaast is het Sovjet- leger in staat een grote atoomoorlog te voeren, terwijl de vrijwel onuit puttelijke bronnen van mensen en materiaal Rusland bovendien de mogelijkheid bieden met „vrijwilli gers" en materiële middelen steun te verlenen aan de agressieve operaties van bondgenoten in de aangrenzen de .gebieden. De SovjetUmie kan dit alles doen In het rustige besef, dat zij de enige n^ogendheid is, die een groot overwicht heeft aan potentiële landstrijdkrachten en dat zij grote en goed opgeleide reserves kan mo biliseren. Het is dan ook geen wonder, da( zij krachtig opponeert tegen het on beperkt gebruik van nucleaire verde. digings- en vergeldingsmiddelen om dat deze middelen een beletsel zi.jn om het grote overwicht aan poten tiële landstrijdkrachten tot gelding te brengen. De MILITAIRE KRACHT van d. Sovjet-Unie wordt in het rap port van het Amerikaanse de partement van defensie toegelich' met de volgende cijfers. De land macht omvat 2.500.000 ma" - der 175 parate divisies. Nu gold 't voor enige jaren, dat de gevecht en vuurkracht van een Russische di visie ver achter stond bij bijv Amerikaanse of Engelse divisie (NATO-divisic). Dit is echter verte den tijd en we kunnen gerust stellen dat de Russische divisie de Ameri kaanse tenminste evenaart. Daarnaast zijn in deze 2Va miljoer man. in hoger verband opgenomen artillerie-divisies, luchtdoeldivisies en vele gespecialiseerde eenhed- (genie-, chemische verbin-dings- en transporteenheden) begrepen, mechanisatie en motorisatie zijn in het Sovjet-leger ver doorge""- De luchtmacht beschiks over één miljoen man en rond 20.000 vlie:.. i gen. De zeemacht telt 500 onderzee boten, 25 moderne kruisers °r< moderne „destroyers" (torpedoja gers). De Sovjet-Unie heeft in de laats' jaren bij herhaling een verminderin van de strijdkrachten aangekondis- in totaal tot een sterkte van ruin- 2.000.000 man. Uit niets is gebleken dat deze aangekondigde benprV-- gen zijn door gevoerd. Integendeel, de Amerikaanse inlichtingendeskundi gen. die het rapport samenstelde: hebben duidelijke aanwijzingen da de gevechtswaarde is verhoogd dor de invoering van nieuwe en verbeten de wapens. Voorgaande cijfers spre ken nog meer wanneer we de Arm rikaanse strijdkrachten, welke ir eerste instantie het militaire ev wicht met Rusland zouden moeter dragen, daarnaast stellen Het Am< rikaanse leger heeft een sterkte van 900.000 man omvattende 15 divisie- De luchtmacht beschikt over 875.00' man en rond 20.300 operationele vliegtuigen. De Amerikaanse vlooi telt 402 oorlogsschepen, waarvan bijv 15 vliegkampschepen en 3 atoomon derzeeboten. VOLGENS HET rapport houdt dr moderne Sovjet-militaire theo rie zowel rekening met conven tionele oorlogvoering (hetgeen uiter aard niet is te verwonderen) als me' een strijd onder toepassing van de technisch modernste vormen (tacti sche atoomwapens). Het is voor hei Westen onmogelijk zich met deze Russiche krachten te meten znnde> economische, morele en sociale zelf moord te plegen en dezelfde midde len en methoden toe te passen waar toe alleen dictatoriale regimes in staat zijn. Voorshands blijven wij bouwen op de Atlantische notenf" nucleaire mid-delen inbegrepen, om als het nodig mocht blijken hiermee hard terug te slaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3