Voet je. voor. voet je rijden kostte vele kostbare liters IL BARBIERE Dl SEVIGLIA ONDERWIJS ALS SOCIAAL PROBLEEM Paus over nauwer contact tussen gezin en school De ontwikkeling bij de nieuwe deelnemingen Emballagefahr. en Houthandel boekte over 1957 verlies Uit alle |PS| iteift* Naar het slot van het Holland-Festival Jaarverslag Billiton Mij Beter resultaat van Billiton Suriname Ruiterfeest in het Amsterdamse Bos Totale omzetten gedaald Van Waveren's Graan handel lijdt verlies Panglieotan passeert dividend (v.j. 6 pet.) VB DINSDAG 15 JULI 1958 PAGINA JN Bus en wegomlegging Inspannend karwei F amilie-kwestie Strenge keuring SCHILDERS VAN TRIO WEER AAN HET WERK Op dezelfde voorwaarden VOORSCHOTEN HEEFT 13.000 INWONERS Jerewan Sovjet-Rusland Praag Brussel Magadan (Oost.Siberië) New York I New York 11 Moskou Van jachthoorn tot kampvuur AMATEURGIDSENBOND BESTAAT 25 JAAR Gem. Mijnbouw Mij Billiton Taxatie van het bedrijf als „Going concern" Geen bevredigend resultaat Kamativi Tin AAN BOORD V.G. 19 —79 (Van onze speciale verslaggever) Voetje voor voetje, treuzelend bij iedere kilometerpaal met een gemiddelde snelheid die beslist niet hoger lag dan vijf kilometer per uur zo naderde gisteren de zuinigheidskaravaan, die om precies acht uur op de Place Demand Cocq in Brussel was gestart de eerste ravitailleringspost van deze 2710 kilometer lange rally het parkeerterrein aan de West-Kruiskade te te Rotterdam. Aarzelend, treuzelend, „slenterend" zoals de routiniers zeg gen. En dat kwam dan omdat de uit 53 auto's bestaande karavaan, die er sedert de start een prettig (en zuinig) tempo in had gehouden, ongeveer tien kilometer vóór Rotterdam werd overvallen door zo ongeveer het allerergste wat men een zuinigheidsrijder maar kan aandoen: een file Een onafzienbare, eindeloze file, die zich voortbewoog met het tempo van een kreupele slak. Er scheen geen schot in te komen en in menige auto, bestuurd door een nerveuze, die elk ogenblik weer ten koste van de in deze rally oh zo kostbare benzine, één, twee of hooguit drie meter mocht „optrekken", is (jan ook hardgrondig het ogenblik verwenst, waarop de gemeente Rotterdam besloot alhier het reeftterdeel van de weg op te breken en dat andere ogenblik (ongeveer tien uur vanmorgen), waarop die rode autobus met schoolkindertjes op geluk kig onbloedige wijze in aanraking kwam met een ander automobiel, een botspartij, die tenslotte de oorzaak werd van deze benzineverslindende, rampzali ge file. Maar goed, we hebben het, onder zeer veel verwensingen, toch nog overleefd, en het lunchpakket, dat in het kleurrijk tentje op het terrein van de Wostkruis- kade werd uitgereikt, was van een der gelijke omvang, dat de meest boze ge- zchten hier in het zonnetje tot de juiste, vriendelijke verhoudingen wei-den terug gebracht. Afgezien van deze handicap verliep de rit volgens het boekje. Angstig voor zichtig werd op dit eerste traject reeds het gaspedaal bespeelden dat is ge loof mij op mijn woord, een bijzonder in spannend karwei, want nog nimmer lok ten de „Verleidelijke gelegenheden tot ac- celleren" sterker dan vandaag. Nu mag ik u wel verklappen, dat het aan boord van de V.G. 19-19 ietwat ruiger toegaat, ten eerste omdat uw chauf ferende verslaggever, bekend met zijn eigen temperament, het maar beter heeft geacht om buiten mededinging in te schrijven en derhalve met accellereren tóch geen bekers kan verspelen en op de tweede plaats omdat Troetel, mijn trou we automobiel, ondanks alle standjes, nog steeds niet tot de ware zuinigheid is bekeerd, een karakterfout, die hij toch beslist niet van zijn baas had mogen over nemen. Maar al met al zit ik met de stuk ken en kunt u gerust aannemen dat Maus Getsonidas economischer zal rij den dan ik. Nu hangt deze dreiging meer rally-rijders boven het hoofd. Want hoe wel er in de stoet deelnemers uit zes ver schillende landen meerijden en alle maal cracks, die met een paar druppel tjes benzine wonderen kunnen doen en dit in het verleden bewezen hebben óók toch wordt de Nederlander „Gatje" als een van de'voornaamste kroonprinsen ge zien in deze Mobilgas-Run. Maus won enkele maanden geleden met een Ci troen E.D. 19 de Caltex Economie Test en de vlijtige beheersing zit hem derhal ve nog in de benen. En daarbij komt dan ook nog, dat de beroemde Amerikaanse rijder Mei Als- bury, die door de Amerikaanse journa listen als ,.'s werelds zuinigste automo bilist" wordt betiteld en die, nadat hij met zijn Chrysler Imperial maar 11,43 liter per honderd kilometer verbruikte officieel tot winnaar van de Amerikaanse Mobil Economy Run werd uitgeroepen, voor deze Europese rally op het laatste ogenblik verstek heeft laten gaan. Officieel heet het, dat Mei geen vlieg tuig kon krijgen om zijn zware automo biel snel naar het vasteland te kunnen transporteren, doch men fluitert dat Mei het risico niet aandurfde in de strijd met de economische Europese wagens zijn ti tel in de waagschaal te stellen. En daar om zou Mei met een zuinig gezicht voor de eer hebben bedankt. Het is bovendien zeer goed mogelijk, dat zijn familie „er achter heeft gezeten", want vader Mei is een bekend zuinigheidsrijder, die al vele bekers in de wacht sleepte, Georgie, de broer van Mei, werd dit jaar tweede in de Amerikaanse rally en moeder Mei schreef het vorig jaar deze titel op haar naam. En nu begrijpt u wel,z o'n familie Is zuinig op haar titels,... Al met al is Maus Gatsonidas dus een geduchte concurrent kwijt en men is erg benieuwd hoe hij het er dit keer. met de heer Jetten sr. als tweede rijder, zal afbrengen. De heer Bijlsma, die ook tot de Nederlandse deelnemres behoort. liep gisteren in Brussel nog luid te ker men om een bijrijder, wijl zijn zusje ziek was geworden. Op het laatste ogen blik had het meiske, dat als tweede rij der zou fungeren, moeten afzeggen en thans bleek wel. dat zij een lege, moei lijk te vullen plaats achterliet. Maar goed, op het laatste ogenblik heeft de heer Bijlsma toch nog steun gekregen van de heer Hardebest. die vanmorgen, met Bijlsma aan de start verscheen. Bij de keuring van de automobielen zijn zondagmorgen in Brussel geen smoes jes gemaakt. Terwijl de officicials met strenge ogen toekeken hadden alle deel nemers zich te onderwerpen aan een bij zonder degelijke „van-top-tot-tee-'-m- spectie". De auto moest geheel stanoaard zijn. Geen prutserijtjes. Extra-gewicht mocht niet in rekening worden gebracht. Aangenomen werd, dat de automobiel woog, wat er in de catalogus als ledig ge wicht werd aangegeven, vermeerderd met vijfenzeventig kilo voor elke passagier. Toen dit bekend werd heeft Maus Gatso- nidea als een haas alle accessoires, die hij tijdens de Caltex-rit naar Kopenha gen toen de automobielen werden ge wogen wel aan boord had, in de gara ge weggestoptnu betekende extra gewicht immers extra benzineverbruik. Vandaar: géén moyennemeter, géén zwa re kriek, géén brandblusapparaat. Twee wagens werden na inspectie naar huis gestuurd omdat de deskundigen hadden ontdekt dat de motoren op de een of andere manier toch (kunstmatig) te zuinig waren afgesteld. Wie de test goed doorstond, mocht vandaag mee naar Rotterdam. Vanuit Rotterdam leidt de route van de eerste dag vervolgens naar Luxemburg. En daarna? Ik mag het u niet vertellen, want de route is strikt geheim. Bekend is slechts, dat de finish is te vinden in Biarritz, bii Hotel du Palais. De juiste route wordt elke dag eerst een half uur voor de start be kendgemaakt. De drieënvijftig automobielen die gisteren Rotterdam weer hebben ver laten. zullen de eerstkomende vijf da gen door zes landen sluipen, heel voor zichtig. heel beheerst, heel zuinig. Met Troetel, de gulzigaard, die echter tijdens zo'n volle benzinemaaltijd ook wel hard wil hollen, zal het wellicht geen kunst zijn het peloton bij te houden, alhoewel er met trajecten van gemiddeld vijf honderd kilometer per dag toch behoor lijke snelheden moeten worden gemaakt. Vaarwel Rotterdam het aperitiefje is ge- note. Nu beginnen we aan de hoofdmaal tijd. Eerst in Biarritz zullen we weten wie uit het peloton de meest bescheiden chauffeur is De ongeveer 160 schilders van het Am sterdamse schildersbedrijf „Trio", die donderdag in staking waren gegaan, om dat zij zich niet konden verenigen met de nieuwe c.a.o. bouwbedrijf, hebben gisteren het werk heryat. pe directie deelde desgevraagd mee, dat ii_et personeel thans op dezelfde voor waarden werkt als voor het uitbreken van de staking. De schilders zijn op sche pen en terreinen in de Amsterdamse ha- van werkzaam. (Van onze correspondent) Gistermiddag om 12 uur is de burge meester van Voorschoten, de heer C. J. van der Hoeven, met als geschenk een spaorbankboekje op kraamvisite ge weest bij de familie C. IIoek-Grooten- dorst, Donklaan 12, waar zondag het eerste kindje, Regina, was geboren. Toen de heer Hoek gistermorgen het meisje bij de burgerlijke stand ging aangeven hoorde hij dat zij de dertien- duizendste ingeschrevene van Voorscho ten was. WINDSTREKEN In het Araratdal, een deel van het Sovjet-imperium, waar men niet over tekort aan zonneschijn te klagen heeft per jaar telt men daar ge middeld 2600 uur zonneschijn heeft men een zonnekrachtcentrale ontwor pen. Deze centrale zal jaarlijks 2.200.000 kilowattuur en 24.000 ton stoom voor industrie en landbouw op wekken De ministers van vervoer In de lan den van het communistische blok zijn hier bij elkaar geweest en men is overeengekomen dat de treinen in hun gebied wat sneller zullen gaan rijden, terwijl de passagiers tevens wat meer comfort geboden zal worden. Boven dien besloot men de tarieven in de verschillende landen gelijk te schake len. Mogelijk zetten de heren de bloe metjes ook wel eens een avondje bui ten, maar de afgevaardigden naar het congres van het Europees Verbond van Bloemisten, dat hier op het ogen blik gehouden wordt, gaan toch ook zaken doen. Er zijn bloemisten uit Duitsland, Engeland, "Oostenrijk, Bel gië. Frankrijk, Spanje Italië, Neder land en Zwitserland en men zal zich o.a. bezighouden met onderwerpen als coördinatie van beroepsoplei ding, de vakscholen voor bloemisten, de stages en de diploma's, de afzet op de Europese markten en de be scherming van de handel U ziet, dat de heren hun tijd werkelijk niet in ledigheid gaan doorbrengen in de Ex- po-stad We hebben alweer nieuws over ede le metalen. In een goudmijn alhier vond men een klomp goud. die bijna 7 kilogrammen woog. Om precies te zijn: 6807 gram. Dit vertelde een arts. die terugkeer de van een bezoek aan de Sovjet-Unie. De Russische geleerden gebruiken vooral het bloed van mensen, die bij een ongeluk plotseling om het leven zijn gekomen, voor het toedienen van transfusies. De Russen beweren, dat dit bloed minder reacties verwekt dan wanneer men het bloed van levende personen gebruikt. Het was heel vroeg in de ochtend, dat mister Hsi-Ling Cheng, eerste se cretaris van de nationalistisch Chi nese delegatie naar de Veiligheids raad, even nadat hij een vriend naar een bus gebracht had, door bandie ten overvallen werd. Men beroofde hem van twintig dollar en een kost baar armbandhorloge. De Chinees ging zijn overvallers achterna en wist hen aan de politie aan te wijzen. Dit is de vierde maal binnen enkele maan den, dat personen, die in verband staan met de V.N. bij overvallen be trokken zijn geweest, als slachtoffers wel te verstaan. Onder hen waren de ambassadeur van Nepal bij de V.N. die bij een overval in Central Park messteken opliep en beroofd werd: ook madame Odile Cillars. secretares se van de Franse ambassadeur bij de V.N. liep messteken op, ook al in het Central Park. Tenslotte werd de 16-ja- rige dochter van de Perzische perma nente vertegenwoordiger bij de V.N. door messteken gewond; zij echter niet in het Central Park, maar voor de verandering in Bronx Park. In ieder geval lijken de New Yorkse par ken een tamelijk onveilige omgeving voor wandelaars en vooral voor V.N.- personeel v De Sovjet wis- en natuurkun dige Lednef heeft na twintig jaren stu die vastgesteld, dat het „verloren continent Atlantis" werkelijk heeft be staan. De Russische geleerde is van mening, dat Atlantis een reusachtig eiland is geweest ten westen van Gi braltar. Het voornaamste bewijs van zijn stelling put de heer Lednef uit de merkwaardige overeenkomst tus sen de vorm van de oceaanbedding in dit gebied en de aardrijkskundige be schrijving van Atlantis, die de Griek se filosoof Plato heeft nagelaten. Overvol was de Kon. Schouwburg bij de opvoering van Rossini's onvolprezen II Barbieri Di Seviglia hier door De Nederlandse Opera ten tonele gevoerd. En deze grote belangstelling, die overi gens in dit veel te kleine theater nauwe lijks tot uitdrukking komt. vindt haar oorsprong minder in het tableau de la troupe der Ned. Opera als wel in het toverwoord van de „Seviliaanse Bar bier" die voor eeuwig aan die van de Italiaanse componist Rossini is gekop peld. Het magische van deze opera schuilt hierin dat ze het werk is van een genie die ,n luttele dagen tijds het klanken beeld op papier heeft gesmeten, zo snel componerend dat geen kopiist hem kon bijhouden. Hji wierp tegelijk het hefe dramatisch-litterair gegeven van de Franse toneeldichter de Beaumarchais ver over boord om het om te smelten in zijn geest tot «en allervermakelijkste komedie vol narrenwijsheid en vol spran kelende humor, die iedere puritein van schrik doet verstijven. Daarom is het een hachelijke onderne ming om met zeer kundige, zeer dege lijke, zeer vocaal-geschoolde maar nuch tere krachten uit ons poldergebied zulk een stuk op de planken te zetten op ge vaar af barbierstypen te scheppen die meer op die van Hazerswoude of Wad- dinxveen gelijken dan op die van Se- viila of Pesaro, waar de wieg van Ros sini stond. Dit gevaar inziende heeft de directie van de Ned. Opera de titelrol voor deze uitzonderlijke festival-gelegen heid toevertrouwd aan een fenomeen dat men hier nog nauwelijks kende (ten zij van grammofoonplaten) Renato Ca- pecchi. Een beter Figaro had men moei lijk kunnen vinden. Hij verenigt nl. zo veel kwaliteiten in zich dat men zijn verschijning pp ons toneel welhaast als ideaal mag tietitelen. Zijn stem heeft de merkwaardigheid dat, ze even stralend is in het tenor- als baritonregister zonder dat men deze overgang waarneemt. Ver der (s hij een speler die zich volkomen één weet met de figuur welke hij moet uitbeelden en daarbij zulk een natuur lijk gebarenspel te zien geeft dat men zelf al ziende en luisterend zich met deze Figaro vereenzelvigd voelt. In lijnrecht contrast st-ond Luigi Pon- tigigia als de graaf van Almaviva. Al wat natuurlijk was in het optreden van Capeochi was gekunsteld bij Pontiggia. Alle belevenis van binnen uit werd bij Z.H. de Paus heeft door zijn substi- zpwel in de 'atemationale ais nationale tuut-staatssecretaris mgr. Dell'Acqua gemeenschap. Dit is tegenwoordig ech- Renato Capeochi als Figaro, Cora Canne Meijer als Rosina en Frits Ollendorff als Bartolo. een boodschap gezonden aan Charles Flory, de voorzitter van de Franse ,Se- maines Sociales", bij gelegenheid van de week die zaterdag te Versailles is begonnen en die gewijd is aan het „on derwijs als sociaal probleem „Terecht", aldus dit schrijven, ivordt grote aandacht aan het onderwijsvraag stuk *besteed omdat het een vraagstuk :s dat ouders en kinderen. Kerk en Staat, te allen tijde aangaat. Voor de katholieken geidt bij de uenandeling vain het onderwijs allereerst,'wat in de encycliek Divimi Illius Magistri is vast gelegd: deze beginselen blijven onver anderd. Maar daarmee is men er niet, aldus de H. Vader, want de beginselen moeten worden toegepast op de huidige maatschappij. De H. Stoel juicht bv. bijzonder toe, dat thans het contact tussen gezin en school nauwer wordt. Er zijn op dit gebied al goede initiatieven ontwikkeld. Maar zij kunnen nog meer worden uit gebreid. De voornaamste reden om hieraan verder te werken, is dat de ouders alle belang hebben bij de intel lectuele. zedelijke en vaktechnische vorming, welke hun kinderen moeten ontvangen. Juist daarom is het school, vraagstuk vooral een sociaal vraagstuk. Het onderwijs moet erop gericht zijn de jongeren er op voor te bereiden, dat zij vroeg of laat in verschillende ar beidsmilieus terecht zullen komen. Deze overgang van school naar arbeidsmilieu moet zonder moeite kunnen geschieden, ter nog lang niet altijd^ het geval. De H. Vader, akJus de brief, heeft er bij de vorige Sociale Week reeds op ëe' wezen, dat in de tegenwoordige maat schappij velen die zich christenen noe men, niet beantwoorden aan de h<j>"e eisen, welke het moderne leven aan de staatsburgers stelt. Zelfs niet degenen* die "in deze verwarde tijden verant woordelijkheid dragen. Bij de jeugd n11 moet men beginnen de achterstand te halen. Het schrijven stelt verder vast, dat er nog een andere factor van kapitaal belang is, namelijk de jeugdbeweging- Op dit gebied moeten de onderwijs krachten de beperktheid van hun vak bekwaamheid erkennen en tegelijk moeten zij weten, dat. zij ook op dit gé- bied belangrijke arbeid kunnen ver richten. Het zou verkeerd zijn de jeugd beweging te beschouwen als een nor male bijlage van het onderricht in da scholen. Integendeel, het ware wense lijk. dat de opvoeding in het gezin aan gevuld werd in de school en verder i*1 de verschillende jeugdbewegingen. P.e ondervinding Teert ook, dat aan de jeugd een zo gevarieerd mogelijke op voeding moet worden gegeven, die wer kelijk aangepast is aan de huidige tijd- Het is gewenst daarbij steeds een be roep te doen op eigen initiatief. De openbare gezagsdragers zouden eventu eel de verschillende initiatieven harmo nieus kunnen uitwerken ten bate van het algemeen welzijn, aldus de brief. hem tot sentimentaliteit en zelfs koket terie gedegradeerd en het is moeilijk te vatten hoe een directie van de Ned. Opera tot zuik een misgreep k-wam. Er waren nog méér contrasten: we za gen een aannemelijke Rosina door Cora Canne Meyer; een geestige Bartolo van Fritz Ollendorf en een prachtig-burleske Basilio van Guus Hoekman tegenover de flauwe-zouteloze regie van Frans Boerlage en de eentonige decors van Nic. Wijnberg. Het orkest kende zeker zijn partii van de eerste viool tot de paukenist toe doch de dirigent Arrigo Guarneri deed alsctf hij een opera van Giuck leidde: correct, evenwichtig en precies, eigenschappen die men juist bij het opentrekken van een flea champagne en het savoureren, daarvan pleegt te ver geten.... Zodat er over het geheel ge nomen discrepanties in deze vertoning onstonden die bij wijs beleid zeker op een Holland-Festival niet hadden mo gen voorkomen. In het jaarverslag over 1957 van de N.V. Billiton Mij wordt medegedeeld, dat de bij exploratie van de Nigadoo Mines Ltd. verkregen monsters de resultaten die bij het boren waren verkregen, bevestigden. Het afdiepen van een schacht maakte ver dere voortgang. Tevens werd een lood-, koper- en zinkverwerkingsinstallatie aan geschaft. In deze proeffabriek werd een In verscheidene delen van Irak wordt momenteel hevig gevochten. Ook in de Libanon is het verre van rustig. De foto toont een zwaar beschadigd gebouw, na een bom aanslag, waarbij 3 personen werden gedood en 50 gewond Een juist opgericht comité, dat zich „Van Jachthoorn tot Kampvuur" noemt, zal tijdens het weekeinde van - 20 tot 21 september ter gelegenheid van de inge bruikstelling van de nieuiwe manege in het Amsterdamse Bos een uitgebreid landelijk ruiterfeest in dit bos geven, waaraan talloze hippische organisaties zullen deelnemen. Op vrijdag 19 september wordt met medewerking van het Stedelijk Museum te Amsterdam in de bovenruimte van het restaurant, der nieuwe manege een ten toonstelling „Het Paard in de Kunst" ge opend. In de arena is zaterdag de manifestatie „moed, beleid en trouw" van de lande lijke rijverenigingen, boerenwagenclubs, folklore enz. Zondagochtend en middag een groot concours hippique met demon straties. In het Amsterdamse Bos worden za terdagmiddag en zondag ringrijderijen, korte baan,races voor dravers, ruiter stoeten. jachten voor de jeugd en voor senioren, hogeschool, voltige en vrij heidsdressuur, alsmede een ponyshow en nog andere evenementen gehouden. In de manege zal men zaterdagavond een ruiterfeest en jachtmaaltijd met hip pische floor show kunnen zien. Voor dit feest zal een terrein van 30 hectaren in het bos worden gereser veerd. Het comité hoopt er zoveel succes mee te zullen hebben, dat. er een jaar lijks terugkerende gebeurtenis van ge maakt zal kunnen worden. Op 15 juli bestaat de Ned. Amateurgid- senbond B. B. T. B. B. A. (Bont ter Be hartiging van de Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilistent 25 jaar. Omdat 15 juli in de vakantieperiode valt, heeft het bestuur besloten de officiële vie ring van het jubileum op 20 september in Utrecht, waar de bond werd opgericht, te houden. Het doel van de B.B.T.B.B.A., waarvan voornamelijk scholieren en studenten lid zijn, is buitenlanders gratis door stad en land rond te leiden en op alle mogelij ke wijze van dienst te zijn, De N.V. Emballagefabrieken en Hout handel te Rotterdam bericht in haar ver- slag over 1957-1958, dat de totale omzet ten zowel financieel als kwantitatief la ger waren dan in het vorig boekjaar. In de eerste zes maanden van het verslag jaar konden de omzetten gehandhaafd worden op het niveau an 1956-1957. Een aanmerkelijke daling begon in oktober 1957 en continueerde zich. mede onder invloed van een langdurige winter tot half april. Ook bij de lagere omzetten zette een verschuiving naar metaal en papier door. De bezetting der verschillende af delingen varieerden dusdanig, dat in sommige afdelingen ,'erkort werd ge werkt, terwijl andere afdelingen ternau wernood aan de vraag konden voldoen. Terwijl de omzet in houten emballage verder daalde en de omzet in houten meubelen een zeer slechte periode ken de, kon de omzet in metaalmeubelen en metaalartikelen aanmerkelijk opgevoerd worden. De omzetten in de nieuwe arti kelen geraakten alle op hoger niveau. De onderbezettingsverliezen. vooral in de houtverwerkende industrie, hebben in het tweede halfjaar ven dusdanige in vloed gehad, dat de verlies- en winst rekening sluit met een negatief saldo. Het voordelig saldo van de bedrijfsreke- ning beliep 628.141 (v.j. f 1.098.734). Buitengewone baten en lasten leverden 18.177 (nihil) op. Voor afschrijvingen was 330.224 (381.615) benodigd, terwij] interest 340.274 (271.516) vergden. Het verliessaldo beloopt dan 24.180. Vorig boekjaar werd een winst gemaakt van 445.603, waarover een dividend van 8 pet werd uitgekeerd. Voorgesteld wordt het verliessaldo, na aftrek van het winstoverschot 1956-1957 ad 12.912 op rekening van.het boekjaar 1958-1959 over te nemen. Door de in de concernbalans opgeno men maatschappijen werd in het ver slagjaar 177.000 geïnvesteerd, terwijl aan -uitbreiding en vervanging van ma chines en wagenpark 54.000 werd ge- iuvesteerd, waarvan 266.000 voor nieu we artikelen. Het totale bedrag aan af schrijvingen voor in de concernbalans opgenomen maatschappijen bedraagt 520.494. De voorraden zijn zowel voor grondstoffen als halffabrikaten en ge reed produkt hoger dan bij het begin van het boekjaar. Het verslag vermeldt nog, dat de rela tief hoge aankopen in '957 en de omzet daling in dat jaar tot scherpe concur rentie in het binnenland hebben geleid en tot marges, welke teen redelijk ren dement overlieten en een goede bedrijfs uitoefening in de houtsector kunnen gaan belemmeren. De In het orig verslag ver melde Primo Prefab lr dde nog ï^iet tot een toepassing op grote schaal. De on derneming is er in geslaagd de licentie voor het Benelux-gebied te verwerven voor de vervaardiging van Aluh-ramen. Ten aanzien van de verwachtingen, zegt het verslag, dat 'e eerste maanden van het boekjaar 1958-J 959 een, zij het geringe, opleving te zien hebben gege ven. Toch meent de 'irectle geen oor deel te mogen geven ver de verwach tingen. In de bouwnijverheid, waarvan w(j in belangrijke mate toeleveringsbe drijf zijn, zou de bestedingsbeperking zeer wel aanleiding kunnen zijn, dat het regelmatig verloop van de laatste jaren overgaat in een schoksgewijs verlopende omzet voor volgende jaren, aldus het verslag. Blijkens ter inzage liggende cijfers der balans en de winst- en verliesreke ning van Van Waveren's Koninklijke Graanhandel heeft de onderneming over 1957 een verlies geleden van f 122.348, terwijl vorig jaar, toen nog een dividend van 6 pet op de gewone aandelen werd uitgekeerd, een winst geboekt werd van f 99.909. Uit dividend dochteronderneming werd verkregen f 67.451 (v.j. f 53.313), terwijl diverse baten f 117.499 (f 20.810) leverde, zodat de creditzijde van de verlies- en winstrekening een totaal aangeeft van f 307.298 (f 416.621). Vorig jaar werd op de prioriteits- en preferente aandelen een dividend van 6 pet. uitgekeerd. aanvang gemaakt met het onderzoek van het ondergronds gewonnen erts. De direc tie verwacht dat in de loop van dit jaar het onderzoek zowel in de mijn als In de proeffabriek zo ver gevorderd zal zijn, dat een beslissing genomen kan worden omtrent de toekomst van de mijn. Voorts werd geprospecteerd in Noord-West Quebec, waarbij resultaten werden ver kregen die deden besluiten het onderzoek voort te zetten. Aan het jaarverslag ont lenen wij voorts het volgende. Gedurende het verslagjaar werd het boorprogramma van de Mbeya Explora tion Co, waarin de N.V. tezamen met de Colonial Development Corp. deelneemt, vrijwel voltooid. Vastgesteld werd een ertsreserve van 14 miljoen ton met een gehalte van 0,34°/# nobiumpentoxyde en 3,8 miljoen ton met een gehalte van 0,79 Vu. Daarnaast bestaat een waarschijn lijke ertsreserve van 63 miljoen ton met een gehalte van 0,3 'In. Deze hoeveelheden zijn belangrijk groter dan per uit. 1956 bekend waren. De proeffabriek heeft een capaciteit van 150 ton erts per dag en produceert op bevredigende wijze laag waardige concentraties, die in onze research-installaties te Arnhem een ver dere behandeling ondergaan. De nodige apparatuur om laatstbedoelde werkzaam heden op de mijn te verrichten werd ten tijde van het schrijven van het verslag al daar aangebracht. Verwacht wordt dat binnenkort hoog waardige concentraten ter beschikking van toekomstige potentiële verbruikers zullen kunnen worden gesteld om de af zetmogelijkheden te onderzoeken. Het syndicaat, dat door ons tezamen met drie aluminiumconcerns in 1956 is opgericht, zette zijn bauxietexploratles voort. De exploratie in Angola heeft geen resultaat opgeleverd, zodat besloten is in dit gebied geen verder onderzoek in te stellen. In Guinee zijn aanwijzingen ver kregen van het bestaan van bauxietafzet- tingen. Omtrent de grootte daarvan als mede de kwaliteit zijn thans nog geen voldoende gegevens bekend. Voorberei dingen worden getroffen om in Suriname een intensief onderzoek naar bauxietafzet- tingen in te stellen. Ook in de verslagperiode was de pro- duktie van tin uit ertsen gewonnen door met ons gelieerde maatschappijen niet voldoende om aan de vraag te voldoen, zodat wij belangrijke hoeveelheden elders geproduceerd tin moesten aankopen. De kwantitatieve omzet overtrof die van het vorige jaar in belangrijke mate. De produktie van de Gem. Mijnbouw Mij Billiton vertoonde een lichte terug gang t.o.v. het voorafgaande jaar, de kostprijs daarentegen een kleine stijging. De in rupiah luidende resultaten over het boekjaar 1957 (werkjaar 1 juni 1956 t/m 31 mei 1957) werden gunstig beïnvloed door de monetaire maatregelen, die de Indonesische regering gedurende het ver slagjaar trof. De uiteindelijke resultaten van de G.M.B. waren over het boekjaar 1957 gunstiger dan die van het vooraf gaande jaar. Toestemming tot transfer van winsten over de boekjaren 1956 en 1957 was ten t(jde van het schrijven van het verslag nog niet verleend. Onze vennootschap ontving in de verslagperiode het slot- dividend over 1955 van deze N.V.. als mede interim-dividenden over 1956 en 1957, de beide laatste uit de in de Neder landse valutasfeer behaalde winsten. De regering van de Republik Indonesia besloot om haar medewerking te onthou den aan een verlenging van de levens duur van de G.M.B.welke op 28 februari 1958 eindigde. Bedoeld besluit had tot ge volg, dat deze vennootschap in liquidatie is getreden. De overname van de roerende en onroerende goederen moet volgens de statuten van de G.M.B. geschieden tegen betaling van een prijs vast te stellen door een commissie van taxatie, bestaande uit drie personen, van wie één wordt aange wezen door onze vennootschap, één door de minister van koloniën (thans de minis ter van de Republik Indonesia) en de derde door de beide aldus benoemden of bij gebreke van overeenstemming door de Arrondissementsrechtbank Den Haag. Bij de taxatie dient rekening gehouden te worden met de waarde die de activa op de liquidatie-datum hebben, mede in aan merking genomen de resterende erts reserve alsmede de handelswaarde der prodnkten. Een en ander betekent dat de overname dient te geschieden op hjisis van een taxatie van het bcui,if als „going concern". Thans valt niet te zeggen hoe veel de liquidatiewaarde, waarvan aan onze vennootschap toekomt, de boek waarde zal overtreffen. De beëindiging van de G.M.B. zal ten gevolge hebben dat onze N.V. na 1 maart 1958 niet meer deel zal hebben In de winsten, die uit de tinwinnïng op Billiton voortvloeien. De Singkep Tin Expl. Mij, waarvan z° goed als alle aandelen in het bezit zijn van de G.M.B., had te kampen met dólen de produktie en stijgende kostprijzen. Om dat bovendien het organisatorisch ver band met de G.M.B. per 1 maart 1958 werd verbroken, zal een voortzetting van het bedrijf op economisch verantwoords wijze in de toekomst met vele moeilijk heden gepaard gaan. De capaciteit van de ertsverwerkings- installatie van de Kamativi Tin Mines Ltd (Zuid-Rhodesia) werd in het verslag jaar van 600 ton tot 1000 ton per dag ver hoogd. Als gevolg hiervan steeg de pro duktie van tinconcentraten na de uitbrei ding belangrijk. De verwachting dat het kostenniveau nog verder zou stijgen, is niet uitgekomen als gevolg van ver door gevoerde efficiency-maatregelen. De lage tinprijs vormt een rem voor de volle ont wikkeling van dit bedrijf, waardoor ook in 1957 nog geen bevredigende resultaten werden bereikt, mede doordat gedurende de vergroting van de capaciteit van de ertsverwerkingsinstallatie de produktis enige maanden stilstond. Het belang bij de Kagera Mines Ltd., die nog slechts over liquide middelen be schikte en geen bedrijf meer uitoefende, werd verkocht. De opbrengst overtrof de boekwaarde. De Hollandsche Metallurgische Bedrij ven behaalde bevredigende resultaten, al bleven zij ten achter bij die van het voor gaande jaar. In het bedrijf werden naast tinertsen van voornamelijk Indonesische herkomst, ook lood-, wolfram-, vanadium- en bismut-houdende materialen en ertsen verwerkt. De hoeveelheid te verwerken tinerts zal in het lopende jaar aanmer kelijk geringer zijn. Produktie en afzet van de N.V. Billiton Mij Suriname bereikten een hoogte als nooit tevoren. De bedrijfsresultaten waren zeer bevredigend. In het tweede halfjaar van de verslagperiode ondervond ook de afzet van aluminium de invloed van een geleidelijk toenemende economische re cessie. In hoeverre dit van invloed zal zijn op de afzetmogelijkheden van bauxie» in de nabije toekomst, valt thans nog niet te )voorzien. Op langere termijn gezien wordt echter nog steeds een toe nemend verbruik van aluminium ver wacht. De omzetten van Adriaan Honig'5 Kunsthars-Industrie bleven slechts in zeer geringe mate achter bij 1956. De bruto winstmarge vertoonde echter een dalende tendens. De behaalde resultaten waren niettemin bevredigend. De resultaten van de N.V. Stannum. producente van isolatie materialen, waren lager dan in het voor gaande jaar. Het kapitaal van de Beleg gingsmij Billiton werd verdubbeld. He1 behaalde resultaat was even hoog als in 1956, met dien verstande, dat de koeten van uitbreiding van het kapitaal de netto winst Iets verlaagden. Het resultaat dat in 1957 met de ex ploitatie van het bedril': in Indonesi" door de N.V. Theecultuur-Mü „Pangheo- tan" is behaald, kan volgens het versla» op zich zelf als gunstig worden aange merkt. Het netto exploitatiesaldo belieP rp. 3.541.238 (v.j. rp. 2.085.794), waart»® rp. 1.419.537 (rp. 888.750) als winstreseri® 1957 wordt opgenomen in de balans. Voor afschrijvingen wordt besten»® rp. 869.608 (99.091), voor winstaandee» personeel rp. 77.866 (42.867), terwijl aa® de reserve belastingen wordt toegevoeg® rp. 1.174.226 (v.j. rp. 661.250, terwijl toe® nog rp. 393.836 naar de reserve voor i®' vesteringen ging). De aanvrage voor -vinsttransfer °vei 1956 werd niet in behandeling genome®- De Nederlandse verlies- en winstreke ning geeft een winst op produktenzake® aan van 39.185 (13.943). 'an interes» werd ontvangen 5.573 (6.752). Als sal® winst resteert 8.644 (v.j. 29.000 onttrekking van 31.502 aan de rekeni®® reserve diverse belangen), welke naa' nieuwe rekening is overgeboekt. Verle den jaar werd een dividend van 6 Pc uitgekeerd. Tot begin december kon de bedrijfsT voering op de onderneming ongestoof® plaats vinden. Daarna werd het bedril onder beheer gesteld. De directie kan nog niet beoordelen hoeverre de gebeurtenissen in Indones1 aanleiding geven wijzigingen te brenge® in de waardering van op de balo®, voorkomende post „bedrijf in Indonesie ad 431.458. T.z.t. zal zij dit nader orl" der het oog zien. t Zoals bekend is, zal door het bestu® aan de algemene vergadering worde® voorgesteld 25 pet in contanten terug l' betalen op het geplaatste aandelenkaP aal van 500.000. a 1 Ms

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6