m a I 1 PONTIFICALE UITVAART VAN MGR. FERON Basis voor gemeenschappelijke landbouwpolitiek is gelegd IIFORD wbS"R0LFILM i De onschuldige moordenaar Kardinaal en rij van bisschoppen leidden hem ten grave Diiits-Nederlands kaasgeschil opgelost Collectic-Regnaul t deels naar Haarlem? Voorlichting is derde zuil voor de landbouw VB VRIJDAG 18 JULI 1958 PAGINA to GEEN VOORRANG VOOR DIJKLEGER DUITSE MIDDENSTANDERS AAN DE GRENS IN VERZET Tegen inkopen in Nederland Een sigaar van prima kwaliteit. Vervaardigd met edel Sumatradek. IMPERIAL 22ct. w OPLICHTING VOOR GEZIN IN NOOD BIJNA 400 REPATRIANTEN OP EINDHOVENS STATION GEHUURDE AUTO ZESMAAL VERKOCHT BIJ BONDSSPAARBANKEN WERD f ,8,5 MLN GESPAARD ZWARE PAKHUISBRAND IN SNEEK ZEEPOST Administratie Overeenstemming Produktiviteit Z. AMERIKA WIL KOFFIE- UITVOER REGULEREN Geen vakantie zonder LAZARISTEN NAAR DE MISSIE BRITS TEKORT IN E. B. U. Dr. Vondeling te Arnhem door AGATHA CHRISTIE 5V« PCT. LENING SINT- ANTONIUS ZIEKENHUIS Slaven en slavendrijvers 17. Onder invloed van het Christendom wordt de slavernij iets minder hard. Duizenden krijgen de vrijheid, maar de meesten komen na een tijdje terug bij hun meester, doodeen voudig, omdat ze nergens anders een job kunnen vinden.. Hennes laat 1250 slaven vrij op Eerste PaasdagDe wet ten worden milder. De slaaf is al iets meer dan een beest. 18. In de Middeleeuwen ziet de toestand er al rooskleuri ger uit. De slaven zijn horigen geworden of lijfeigenen met een betrekkelijke vrijheid. Maar de zweep knalt nog steeds. Het land mogen ze nooit ofte nimmer verlaten. Ze kunnen alleen maar per gezin en per lap grond verkocht worden. Ze hebben privé-bezit en ze kennen zelfs een zekere mate van verantwoordelijkheid. Maar als de lijfeigene sterft, dan gaat heel zijn eigendom over naar de heer Langzamerhand komt de kentering. Bevrijde slaven stichten dorpen. In Frankrijk eerst, dan Engeland, Spanje, Pruisen, Oostenrijk en Rusland 19. In die tijd schuimen de Muzelmannen de kusten van de Middellandse Zee af. Ze vallen dorpjes binnen. Even flitst het kromzwaard Honderden gevangenen worden in donkere scheepsruimen gesmeten In de twaalfde en dertiende eeuw kopen de monniken tiental len slaven vrij. Maar het zou pertinente geschiedenisverval sing zijn te beweren, dat alleen de Mohammedanen slaven hielden. De „Christenen" waren er evengoed sterk in. In Ge nua en Venetië kochten ze zoveel Turken, als ze maar nodig hadden. Oog om oog, tand om tand, luidde het weinig aanlok kelijk devies. Bij de slag van Lepanto tussen Christenen en Moslims werden er 30.000 galeislaven weerloos en vast- gesmeed aan hun kettingen, terwijl de pijlen rondsuisden gedood. Op een hondse manier en zonder een schijn van kans iiïii 20. Twaalf oktober 1492.... Driemaal kust Columbus de grond van 't land, dat hij zo juist ontdekt heeft Dan plant hij er het kruis. Maar ook in de nieuwe wereld is het weer het oude liedje. De „beschaving" brengt ook de slavernij. Negers worden over de grote plas naar een nieuw en onvriendelijk vaderland gedreven. Door Spanjaarden, Hollanders, Portugezen, Engelsen en Italianen.. Drie eeuwen lang zal deze aanvoer duren. In Afrika begint de tragedie. Negers worden de schepen in geslagen, door Ara bieren en christenendie dan verder wel voor het trans port zorgenVoor elke slaaf die de overkant haalt, ster ven er tien. Als ratten „Hij heeft heel de rijkdom van zijn geest s missaris der Koningin in de provincie en hart totaal in dienst gesteld van deLimburg, mr. dr. F, Houbeis. de burge priesteropleiding, het bisdom, de missie en de missiekerk". Deze zin kan men le zen op het bidprentje van mgr. mag. dr. F. J. Feron, die gistermorgen te Roer mond ten grave werd gedragen. De belangstelling bij deze plechtigheid, welke geheel in zijn geest zeer eenvoudig was, was tegelijk een weerspiegeling van de genoemde activiteiten, die door wijleh mgr. Feron het liefst en het meest in stilte werden gedaan. Hij overleed als bestuurder van het vacante bisdom Roermond, na vele jaren als de naaste medewerker van mgr. Lem- mens en een korte periode onder mgr. Hanssen een werkzaam aandeel in het be stuur van het diocees te hebben gehad en na reeds eerder als kanunnik van het ka thedraal kapittel van Roermond bij dit bestuur te zijn betrokken. Ruim dertig jaar leidde hij als professor de theologanten op voor het priesterschap. In deze periode we- hij ongeveer een kwart eeuw president van dit seminarie, dat hij in een geest van wijze voortva rendheid aanpaste aan nieuwe eisen en nieuwe tijden in de priesteropleiding Was het een wonder dat de scharen priesters, die in de begrafenisstoet mee trokken, welhaast even groot was als op 28 juni bij de begrafenis van mgr. Hans sen. Bij de omvangrijke werkzaamheden in eigen kring van bisdom en seminarie had hij als liefste wens steeds nog op eigen wijze aan zielzorg te doen. Hij was de gevierde spreker cn predikant bij allerlei gebeurtenissen. Van zeker even groot belang is zijn werk voor de zielen in spreek- en werkkamer geweest, waar in de loop der jaren duizenden hem over de meest verscheiden vraagstukken raad hebben gevraagd. Problemen, die wel ergens in het zielzorgelijk vlak la gen en waarmee men wanneer men elders niet had kunnen slagen, bij de man met het grote priesterhart en grote psy chologische inzicht, president Feron, aan kwam. Daarom kwamen op deze dag honder den mensen uit allerlei rang en stand hem de laatste eer bewijzen. Mgr. Feron's blik ging echter ook ver der dan deze kring. De missies en de wereld waren geïntegreerd in zijn ge dachten en actieleven. En daarom liepen in deze begrafenisstoet mee een Chinese kardinaal, een negerbissch- en diverse missiebisschoppen. Voor sommigen hun ner was hun aanwezigheid i Nederland helaas een gevolg van '-erkvervolging in eigen diocesen, waaruit zij verbannen zijn. De lange stoet, die van het groot-semi narie in de Swalmerstraat naar de kathe draal trok, werd geopend door de kruis drager en de acolieten. Vervolgens door de harmonie van Roermond die treur muziek speelde. Daarna volgden diverse afvaardigingen, o.a. van het bisdom Aken, waar mgr. Feron zondag nog had gesproken en waarvan een afgevaardig de, mgr. dr. F. Hiinne.mann. aanwezig was. De groot-vicaris an Luik, mgr. St- menon, vertegenwoordigde de bisschop van het diocees. Dan mannelijke en vrouwelijke religieuzen en vervolgens een zeer grote stoet geestelijken. De se minaristen en professoren van het groot seminarie, prelaten onder wie mgr. Op de Coul, mgr. Van Hussen en mgr. J. Damen. De Cistercienser abten Dom Hieronymus Beiering van Lilbosch en Dom Amandus Prick van de abdij te Te- gelen. De apostolisch prefect van Keta- pang op Borneo, mgr. Gabriel Cillekens en de bisschoppen mgr. W. M. Bekkers van het bisdom Den Bosch en G. Cobben, bisschop van Helsingfors, en mgr. Otun- ga, bisschop van Kisumu (Kenya), de missiebisschoppen Buddenbrock en We ber, de vicarissen-generaal Schaaper van Rotterdam, Groot van Haarlem en Van Dijk van Groningen als afgevaardigden van de bisschoppen van deze diocesen, de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B J. Aifrink, de pauselijke internuntius mgr. -Paolo Giobbe en tenslotte Thomas kardinaal Tien, verba) n bisschop van Peking. Achter het stoffelijk overschot gingen de familieleden van mgr. Feron, de com- meester van Roermond dr. R. Geuljans, en mr. W. Baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, Kamerle den en leden van Gedeputeerde Staten van Limburg, militaire, rechtelijke en andere autoriteiten, onder andere de hoofdlegeraalmoezenier rag' Van Strae- len. In de stoet liep ook mee ds. Geleijn- se namens de andere kerkgenootschap pen. In de kathedrale kerk werd een pontifi cale Mis van Requiem opgedragen door mgr. Lemmens. oud-bisschop van Roer mond, geassisteerd door mgr. Bemelmans, deken van Heerlen, en de kanunniken G. Jansen van het groot-seminarie en M. Strijkers, deken van Venlo, als troondia- kens, pastoor G. Luchtman, van Heerlen- Heksenberg. klasgenoot van mgr. Feron, als diaken en de seminarist F. Vroemen, familielid van de overledene, als subdia ken. Na de H. Mis heeft eerst mgr. Lem mens in een eenvoudig, kort woord mgr. Feron herdacht. Hij al dit nog nader doen in een brief tot de gelovigen van het bisdom Roermond. Van de ^ransel heeft vervolgens mgr. A. Terstappen, plebaan-deken van Roermond, in een korte levensschets een lijkrede lag niet in de geest van de overledene gewezen op de betekenis en rijke kwa liteiten en op de grote werkzaamheid van de overledene, die vanuit zijn brede priesterschap op vele terreinen de beste kwaliteiten van zijn hart en geest heeft gegeven tot de dood hem midden in dit werk heeft verrast. Nadat mgr. Lemmens de absoute had verricht, trok van de kathedraal de be grafenisstoet via Neerstraat en Kapel- lerlaan naar het oude kerkhof bij de Ka pel in het Zand, waar mgr. Lemmens de laatste absoute gaf in de bisschopskapel. Hier is mgr. Feron (symbolisch zowel voor zijn aandeel in het bisschoppelijke bestuur als voor het feit, dat hij is ge storven als vicaris-capltularis van het bisdom) ais eerste niet-bisschop in deze kapel bijgezet. Minister Struycken voelt er niet voor, dat in de Wet op de noodwachten een voorrang voor oproepen voor het dijkle- ger wordt vastgelegd. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt hij, dat de in het wetsontwerp voor gestelde regeling een soepele plaatselijke behartiging zowel van de belangen van het dijkleger als van die van de nood- wacht mogelijk maakt. In de bij Winterswijk gelegen Duitse grensstad Bocholt hebben dezer dagen Duitse middenstanders een resolutie aan genomen, waarin van de Bondsregering wordt geëist, dat groot- en kleinhande laren in West-Duitsland dezelfde invoer- mogelijkheden zullen krijgen als de parti culiere verbruikers reeds hebben. Deze eis is een van de vele aanvra gen, die Duitse middenstanders in het grensgebied tot de Westduitse regering gericht hebben, om maatregelen te ne men tegen de steeds groeiende stroom van Duitsers, die soms van verre ko men, hun inkopen doen in Nederlandse grensplaatsen. Op de vergadering te Bocholt is ver klaard, dat de omzetten der winkeliers in het Duitse grensgebied voor ssmmige artikelen met 10 tot 80 procent zijn ge daald. Omdat, haar gezin in financiële moei lijkheden verkeerde heeft de 32-jarige typiste J. S. in Den Haas een reek* van oplichterijen gepleegd. Bij een juwelier kreeg ze voor ƒ150 een gouden armband op zicht en verkocht die terstond voor een lage prijs. Verder heeft zij met al lerlei verhalen twee radiotoestellen in huurkoop weten te krijgen en eveneens een bandrecorder, die alle ook direct werden verkocht. De vrouw, die al vijf keer eerder is veroordeeld, hoorde zich nu door de Haagse rechtbank een half jaar met af trek opleggen en zal daarna ter beschik king van de regering worden gesteld. Aan het Eindhovense station is gisteren een trein uit Genua aangekomen met 395 repatrianten uit Indonesië. Zij werden door ambtenaren van het ministerie van Maatschappelijk Werk en door leden van het Eindhovense Rode Kruis ontvangen en in autobussen naar de grote Philips-kantine aan de Beuken laan overgebracht. Hier wachtte hun een maaltijd en werden aan de kinderen ver snaperingen en speelgoed uitgedeeld. Alle repatrianten werden doorgelicht. Zij zijn 's avonds nog naar contractpen sions, voornamelijk in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland overgebracht. Zij waren 23 juni uit Tandjongpriok ver trokken met het Italiaanse schip „Sidney" van de Napolitaanse maatschappij „Flotta Lauro". Zaterdagmiddag zal te Eindhoven nog een trein, uit Triëst, met ruim 200 re patrianten aankomen, die door het Itaj liaanse schip „Flaminia" uit Indonesië zijn overgebracht. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 32-jarige Barbara van der V. uit Den Haag wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waar van vijf maanden voorwaardelijk met af trek van voorarrest. Zij had vorig najaar een auto gehuurd en deze zes maal ver kocht. Bij elke verkoop kreeg zij enige honderden guldens handgeld. Ze vertelde steeds aan de koper, dat ze de auto nog even moest houden, totdat zijzelf een nieu we had gekocht. Bij de spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond is in juni in gelegd 85.823.607 en terugbetaald 77.322.797. Er was dus een spaarover schot van 8.500.810. (Van onze correspondent) De Sneeker brandweer moest gistermid dag om vier uur met groot materiaal uit rukken voor een felle uitslaande brand in een opslagplaats voor lompen en oud pa pier van de heer S. Velleman aan de tji- sterkade. In de pakhuizen was tevens een gedeelte van een meubefabriqk gevestigd. Het vuur vond gretig voedsel in de brand bare materialen en werd bovendien nog aangewakkerd door de harde wind. Na een uur was men de vlammen niettemin mees ter, maar kon niet verhinderen, dat de opslagplaats en de meubelfabriek geheel uitbrandden. Een grote hoeveelheid hout en enkele machines gingen verloren. De naast gelegen panden, waaronder een jeugdherberg en enkele houtloodsen. ble ven gespaard. De schade is groot. Beide eigenaren waren verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. „Brasil Star" 22/7; Australië: s.s, „Stratheden", 22/7; Brazilië: m.s. „Brasil Star", 22/7; Canada:. s.s. „Maasdam", 23/7, m.s. „Johan van Olden- barnevelt", 26/7; Chili: via New York, 23/7; Indonesië: s.s. „Salatiga". 24/7; Ned. An tillen: m.s. „Jason", 22/7; Ned. Nieuw- Guinea: s.s. „Salatiga", 24/7; Nieuw-Zee- land: via Engeland. 26/7; Suriname: m.s. „Stentor", 23/7; Unie van Z.-Afrika: m.s. „Jagersfontein, 23/7; Zuid-West-Afrika: m.s. „Carnarvon Castle", 26/7; Brits Oost-Afrika: s.s. „Ferdinand de Lesseps", 26/7. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. (Van onze landbouwmedewerker) De voorzitter van de landbouwconferen- tie te Stresa, oud-minister Mansholt, heeft gisteren op een persconferentie te Den Haag nader gemotiveerd, waarom h(J de ze conferentie geslaagd acht. HQ zeide, dat de Europese Commissie een basis heeft gekregen waarop zij voorstellen vo°r een gemeenschappelijke landbouw politiek in de Europese Economische Ge meenschap kan uitwerken. Anders dan op vroegere conferenties is de bereidheid gebleken om tot zo'n politiek te komen. Alle delegaties waren ervan overtuigd dat men er niet langer komt door nationale oplossingen te zoeken en elkaar de lasten daarvan op de hals te schuiven. Overigens zullen de moeilijkheden bfl de uitwerking nog groot genoeg zijn. In Stresa is geen enkel vraagstuk opgelost; er is slechts een basis gelegd. Het lfgt niet in de bedoeling om regel matig conferenties a la Stresa te gaan houden. Op die manier zou men er niet komen. De Europese Commissie zal ech ter in nauwkeurig overleg met de zes regeringen en het agrarisch bedrijfsleven voorstellen gaan uitwerken. In de hoofd stad van de Gemeenschap zal een admini stratie worden opgezet van alle maatrege len, die in de aangesloten landen op agra risch gebied zullen worden genomen. Dit om te voorkomen dat de landbouwpolitiek in de onderscheiden staten in de over gangsperiode naar de vrije uitwisseling van produkten verder uit elkaar zullen groeien. De Europese Commissie zal zelfs zo ver gaan, dat zij van te voren op de hoogte wordt gesteld van maatregelen, die de regering of het georganiseerde be drijfsleven van een deelnemend land wil treffen. De Commissie betreurt het bijvoorbeeld dat haar bemiddeling in het Duits-Neder landse kaasgeschil pas achteraf is inge roepen. De heer Mansholt meende overi gens, dat deze bemiddeling kans op suc ces zal hebben zonder dat Duitsland een beroep heeft te doen op artikel 43 van het E.E.G.-verdrag, dat een lid-staat de mogelijkheid biedt ter bescherming van de eigen markt vergunning te vragen om een heffing te leggen op de invoer van een agrarisch produkt, waarvan de on derlinge handel reeds is geliberaliseerd. Hij zeide niet te kunnen zeggen of de Bondsrepubliek met succes een beroep op deze bepaling zou kunnen doen. Wij tekenen hierbij aan dat inmiddels te Hamburg overeenstemming is bereikt. Duitsland zal zich onthouden van maatre gelen maar Nederland zal een invoerhef fing leggen op de kaas. Deze overeenstem ming is bereikt kunnen worden omdat de Denen bereid bleken ook hun kaasexport met een heffing te belasten. Zoals wij maandag reeds schreven zou de Deense houding beslissend zijn voor de vraag of een onderlinge oplossing mo gelijk zou zijn. Hoewel wij nog niet over nadere bijzonderheden beschikken nemen wij aan, dat thans een situatie is bereikt, waarbij op een hoger prijsniveau de con currentieverhoudingen tussen Deense en Nederlandse kaas op de Duitse markt ge heel of nagenoeg ongewijzigd zijn geble ven. De resolutie van Stresa besprekend, waarin wij ook in ons blad van maandag enige beschouwingen hebben gewijd, zeide dr. Mansholt het van bijzondere betekenis te achten, dat nu in tegenstelling met vroeger is erkend dat de agrarische han del met derde landen van betekenis Is voor de hele gemeenschap. Unaniem is uitgesproken, dat deze handel niet mag worden belemmerd. De controverse in belangen, die vroeger werd gezien tussen Nederland en Italië als agrarische expor- -W teurs enerzijds en de overige partners an- j zameling telt reeds voor zijn overig Naar aanleiding van de komende vel- ling (op 22 en 23 oktober a.s.) van <fe collectie Regnault in het gebouw van Art' et Amicitiae te Amsterdam, hebben leden van de gemeenteraad van Haar* lem, de heren J. Voogd (P.v.d.A.) e" Jac. van Velzen (K.V.P.) gevraagd B. en W. bereid zijn al het mogelijke doen om te voorkomen dat een groot <fe van deze kunstschatten Nederland zou ver laten. door bijv. ten behoeve van het Fran8 Halsmuseum aankopen te verrichten' Voorts vragen deze heren of B. en de mogelijkheid zien met andere Neder landse gemeenten samen te werken opóa' de Nederlandse overheids-representatie oP deze veiling zo sterk mogelijk is. Ondertussen hoopt men In Amsterdam alsnog een regeling met de erven ReZ' nault te kunnen treffen, om althans een deel van de nalatenschap van de op juni 1954 te Laren overleden industrie8, en verzamelaar voor rijk en gemeelde te behouden. Wel zijn 35 van de schilderijen, gouachees. aquarellen. teK^" ningen en beeldhouwwerken die de vef- derzijds, is afgezworen. De Gemeenschap zal niet de weg van de autarkie opgaan. Voorts hechtte de heer Mansholt grote waarde aan het verband dat is gelegd tos sen de opvoering van de produktiviteit en het evenwicht tossen vraag en aanbod. Niet steeds zal de produktiviteit moeten worden opgevoerd door meer produktie maar zonodig ook door dezelfde of een kleinere produktie met aanwending van minder of veel minder arbeid. De Commissie zal streven naar een zo goed mogelijk evenwicht in vraag en aan bod zodat ingrijpen tot een minimum be perkt kan blijven. Daarbij is van belang dat voor het eerst algemeen is aanvaard, dat landen met relatief lage kostprijzen het recht hebben concurrerend te zijn en te blijven. Tenslotte wees de heer Mans- holt op de zijns inziens grote betekenis van het feit. dat de waarde van het ge zinsbedrijf ook in economisch opzicht is erkend als grondslag van het te voe ren gemeenschappelijk beleid. Dit be- drijfstype zal de gelegenheid moeten heb ben om zich met moderne hulpmiddelen uit te rusten. Er zal in samenwerking met de boerenleenbanken, die in de E.E.G. tot een verbond zijn gekomen, voor worden gezorgd dat de kapitaalvoorziening van de agrarische bedrijfstak wordt veiligge steld. In betrouwbare kringen te New York wordt vernomen, dat veertien Zuidame- rikaanse landen het eens zijn geworden over een bepaalde vorm van controle op de koffie-export. De details moeten echter nog worden uitgewerkt. De hou ding van de Afrikaanse producenten kan echter aldus wordt opgemerkt, een strui kelblok worden bij de uitvoering der plannen. Als niet alle koffie-producerende landen zich bij het plan aansluiten zou de verwezenlijking ervan wei eens onmogelijk kunnen blijken- door de heer Regnault aan het Rijk ge' schonken. Het overige deel van de collec' tie is in het Stedelijk Museum te AflJ' sterdam gebleven waar het sinds derjy; jaar in bruikleen is ondergebracht. veiling in oktober zal dan ook voor be museum een gevoelig verlies betekenen De verzameling omvat werken o a. va Desmet (17 stuks). Chagall (12). Lur''a (II). Zadkine (9 gouaches en een bee!'"' Redon (3). Soutine (3), Picasso (2) K?" dinsky (2), Pascin (2). Rouault f2). H?" drik Chabot (2), Raoul Dufy (1) Me"1 digliani (1). Pechstein (11 Tot de 35 «'•T ken dm reeds het eigendom van het B' zijn het belangrijkste deel van de col lectie behoren werken van Frits v" den Bersthe f2). Braque (1). CnmOp" donck (2). Campigli (4). Chagall 1 Van Dongen (2). Permeke (2), en Zad* ne (2). De provinciaal der Lazaristen, de hoog- eerw. pater J. Zoetmulder heeft benoemd voor: het apostolisch vicariaat van Jimma in Ethiopië: de eerw. heren G. Reitjes, Broekhuizen en P. Overheijden, Steenber gen; voor het bisdom Willemstad (Cura- gao): de eerw. heren M. v.d. Maagdenberg, Sprundel en L. Timmermans, Tegeien; voor Chili: de heer M. v.d. Pas, Horst- Melderslo; voor Brazilië: de heren J. Pop- pelaers, Oosterhout; L. van Ginneken, Roosendaal en J. Vaessen, Maasbree; voor het apostolisch vicariaat van Soerabaja: de eerw. heer E. V. Bieler, Soerabaja. De eerw. heer W. Bellemakers, Brunssum, kreeg opdracht zijn studies te Rome voort te zetten. Verder hopen binnenkort naar Ethiopië te vertrekken de eerw. heren J. van Helden. Dieteren en G. Essing, Kerk- driei. Uit Rome werd bericht ontvangen, dat Z.H. de Paus tot Koptisch patriarch van Alexahdrië benoemd heeft Zijn Gelukza ligheid mgr. Stephanos Sidarouss, Lazarist. Engeland heeft in juni in de Europese Betalingsunie een netto deficit geboekt van 25.070.357. Van dit tekort is 75 pet. in goud aan de E.B.U. betaald en de overige 25 pet. werd toegevoegd aan het totale tekort van Engeland in de E.B.U dat thans 124.229.285 bedraagt. Engeland heeft de afgelopen maand 919.286 aan andere landen betaald ter vermindering van zijn schulden. Neder land ontving hiervan £327.143. (Van onze correspondent) Tijdens de besprekingen, welke min>s{t ter Vondeling woensdag in Arnhem he® gehad met de 24 in Gelderland wefU zame consulenten is in het bijzonder voorlichting ter iprake gekomen. v voorlichting is naast het onderzoek e,. het onderwijs de derde zuil. waarop JL landbouw' in ons land steunt. Doch overheid is, gezien de ervaringen de laatste jaren en gezien de huidige be' perkte middelen tot het inzicht gekome'J dat onderwijs en onderzoek moeten Pr valeren boven de voorlichting. Het landbouwonderwijs staat b.v. n°» niet op het niveau van het nijverheids"11,' derwijs en wat het onderzoek aangaaJ staan tal van instituten te Wageninfl" nog aan het begin van hun ontwikkel^ Onderzoekingen, als ten aanzien van"8 gebruik van atoomenergie in de la"J3f bouw mogen niet worden belemmerd- U minister memoreerde het baanbreke" werk. dat zijn voorganger dr. Mansh" te Wageningen heeft verricht. Wat daa in het landbouwkundig centrum aan derzoek en onderwijs wordt gedaan. m" voortgang kunnen vinden. i, Z. Exc. achtte het in dit stadium no"°t zakeliik na te gaan, in welke mate Jj bedrijfsleven kan bijdragen tot het vorderen en instandhouden van een d" e treffende voorlichting. Een beianerlj4, functie kunnen te dezer zake de sta" organisaties <W vervullen. Voor hen a persoonlijk contact met bedrljfsben" ten aanzien van agrarlsch-sociale vo" lichting uitnemende resultaten oplev"rfn. Streekverbeteringsnlannen biliven de aU« dacht vragen In dat verband noemde i minister de Bommelerwaard. het van Maas en Waal (West), de West Veluwe en het gebied rond ie trum, evenals het in voorbereiding z»n,K object in de gemeente Beesd Dit moet worden voortgezet en goed? v"" lichting kan daarbij dan ook niet w°r ontbeerd. 32 Wat ter wereld kan hij daarmee willen zeggen? vroeg Laurens en staarde mij met ongeveinsde verbazing aan. Weet jij het niet? Ik niet. Jij wel? Ik moest wel van neen schudden. Welke extra-koffiekop? Dat weet ik niet. Als hij iets over koffiekopjes moet weten, moet hij zich maar tot Dorcas of een van de meiden wenden, niet tot mij. Dat gaat mij niet aan. Ik weet niets over koffiekopjes behalve dat we een stel heb ben, die nooit gebruikt worden en die om te stelen zijn. Oud Worcester porselein. Je bent geen liefhebber van antiek, wel? Ik schudde mijn hoofd. Dan mis je heel wat. Een werkelijk fijn stukje oud porselein, wel, het is al een genot om er naar te kijken. Wel, nou, wat moet ik Poirot nu zeg gen? Zeg hem maar, dat ik niet weet, waar hij het over heeft. Het is Grieks voor me. 1,1 Best. Ik was al weer op weg terug naar huis, toen hij me toeriep: Hoor eens, wat was die boodschap ook weer? Zeg het nog eens. Vind de extra-koffiekop, en je kunt gerust zijn. Weet je nu heus niet, wat hij ermee wil? en ik zag hem onderzoekend aan. Neen, zei hij peinzend. Ik weet het niet. Ik., ik wou, dat ik het wist. Vanuit het huis klonk de bonzende gong en we gingen samen naar binnen. John had Poirot verzocht om te blijven lun chen en hij zat al aan tafel. Het jcheen een zwijgende afspraak te zijn, dat wij niet over het drama zou den praten. Wij spraken dus over de oorlog en over van alles en nog wat. Maar na de kaas en beschuitjes, toen Dorcas de kamer uit was boog Poirot zich plot seling naar mevrouw Cavendish. Neem mij niet kwalijk, madame, dat ik een pijnlijke herinnering wakker roep. maar ik heb een ideetje. Poirot's ideetjes waren zo langzamerhand een bron van vermaak geworden ik zou u wel een of twee dingen willen vragen. Mij? O goed. U is te vriendelijk, madame. Wat ik u wilde vragen is dit: Was de deur, die van mevrouw Inglethorpe's kamer naar die van mademoiselle Cynthia leidde ge grendeld? Natuurlijk was die gegrendeld. Dat heb ik toch al gezegd bij het onderzoek. Gegrendeld? Ja, zij keek verbaasd. Ik bedoel, legde Poirot uit, gegren deld en niet alleen maar op riot?. O, nu zie ik wat u weten wilt. Neen, ik zei gegrendeld en bedoelde, dat ze dicht was en ik kon haar niet open krij gen, maar ik geloof dat later alle deuren van binnen gegrendeld waren gevonden. Dus, voor zover u betreft, kon ze even goed op slot zijn geweest? O. ja. U heeft zelf dus niet opgemerkt, ma dame, toen u mevrouw Inglethorpe's ka mer binnentrad, of ze gegrendeld was of niet? Ik., ik geloof van wel. Maar u hebt het niet gezien? Neen. Ik., ik heb er niet naar ge keken. Maar ik wel, viel Laurens aar ineens in de rede. Ik heb gezien, dat ze wèl gegrendeld was. O dan is het uit. En Poirot zag er uit alsof hij teleurgesteld was. Na de lunch nodigde Poirot me uit, .met hem mee op te lopen naar huis. Ik stemde toe maar zónder veel enthousias me. Je bent boos, niet waar? vroeg hij, toen we door het park liepen. O, helemaal niet, zei ik koeltjes. Gelukkig. Dat is een pak van mijn hart. Zó had ik het niet bedoeld. Ik had ge hoopt, dat hij zien zou, hoe ik mij op een afstand hield. Toch droeg de harte lijkheid van zijn woorden er veel toe bij, om mijn kwade bui te doen afzakken. Ik ontdooide. Ik heb je boodschap aan Laurens overgebracht, zei ik. En wat zei hij? Wist hij er iets van? Geen zier. Hij had geen flauw idee, wat je bedoelde. Ik verwachtte, dat Poirot ontmoedigd zou zijn, maar tot mijn verwondering zeide hij, dat dót was, wat hij verwacht had en dat hij er blij om was. Mijn trots weerhield mij om verder te vragen. Poirot gooide het over een andere boeg. Waarom was mademoiselle Cynthia vandaag niet aan de lunch? Zij is weer aan het hospitaal. Zij is vandaag weer begonnen. Ah. Dat is een ijverige jonge da me. En knap. Zij is zoals de schilderij en, die ik in Italië gezien heb. Ik zou die apotheek van haar wel eens willen zien. Denk je, dat zij dat leuk zou vin den? Ik denk, dat zij het erg aardig zou vinden. Het is interessant. Gaat zij er iedere dag heen? Woensdags heeft zij vrij. En zij komt zaterdags met de lunch naar huis. Dat zijn haar enige vrije dagen. Ik zal er om denken. De vrouwen doen prachtwerk In deze tijd. En me juffrouw Cynthia is geleerd. Zij heeft een helder hoofd. Dat heeft zij. Zij heeft een erg moei lijk examen moeten doen. Dat geloof ik. Het is dan ook wel erg verantwoordelijk werk. Ik denk, dat zij er reuze zware vergiften hebben. Ja, dat heeft zij ons laten zien. Zij zijn achter slot in een kastje. Ik meen. dat zij erg voorzichtig moeten zijn en de sleutel er altijd uitnemen voor zij de ka mer uitgaan. Zo? Is dat kastje dicht bij het raam? Op de SU pet 30-jarige obiigatiel"n',)ê Stichting St.-Antonius Ziekenhui8 e- Sneek eerste serie is dermate IngesC" c- ven. dat emittenten besloten hebben K\ bruik te maken van het verleende F j(i inschrijvingen voor de eerste seri® aanmerking te nemen als inschrijv'" V voor de tweede serie. (De inschrijvin». 1 de eerste serie had betrekking op '<jJ miljoen a pari. Hiervan was r (st- f 250.000 op missievoorwaarden gep'a ,ef Het prospectus vermeldde dat bij tekening de tweede serie van de leno'{ onmiddellijk tot uitgifte kon komen- deze tweede serie beloopt 1 milj"e „nt Neen, helemaal aan de andere van de kamer. Waarom? Poirot haalde zijn schouders op. Ik vroeg het zo maar. Kom ie naar binnen? We waren nu aan zijn huis. - ie Neen, liever niet. Ik wou do" bossen terugwandelen. Er was geen zuchtje wind, zelf® tjilpen van de vogeltjes was lui en eo dempt. Ik slenterde er wat do"r ee^ ging toen liggen aan de voet va".en' prachtige oude beuk. Ik voelde me delijk gestemd tegenover de hele heid, ik vergaf zelfs Poirots 6e i(ie, zinnigheid. Werkelijk, ik had vrede de wereld. Toen gaapte ik. Ik dacht (re de misdaad en het scheen mij 'ar>^e8j leden en onwaar toe. Ik gaapte hei)K Toen geloofde ik, dat het nooit «eF,o"<7 was. Natuurlijk, het was meer een De waarheid was, dat Laurens A c(°' Inglethorpe had vermoord met een quethamer. Maar het was gek v8IUfi e om daar nu zo'n drukte over te maK steeds maar te roepen: Ik wil het niet hebben. Ik werd met een ruk wakker. ef.i Onmiddellijk begreep ik, dat ik v'l moeilijk parket was. Want. zoWa meter van mij af stonden John en ri) Cavendish en zij hadden hooglope" „otL zie. En zij hadden er geea flauwe f i van, dat ik zó dichtbij was en mij kon bewegen herhaalde Jon"'t n" En ik zeg je, Mary, dat Ik wil hebben. (Wordt vervol

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4