■lïTM?-' mmmmÊÈÈMÊsm Reis van premier Fanf ani wekt grote verwachtingen Vooral grote belangstelling in Vaticaanse kringen Nog meer katholieke scholen voor negers moeten sluiten Italië en de crisis in het Nabije Oosten Waar ligt de grens voor scherpe kantjes? INDE Bantoe-ondenvijswet in Zuid-Afrika WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PAGINA 5 ïlilöffi SliPg Waarom? Bemiddelingsplan Osservatore waarschuwt Op stap Thuiskomst Drie soorten bromfietsen Geen scherpe „versieringen" Geen voorrang voor achteruitrijders Geen sirenes meer Rood knipperlicht bij bruggen Auto rij bewijs voor scootmobiels Rood licht bij panne Verplichte ontstoring V Nieuwe regels voor de weggebruiker Mistkapjes, hoewel functioneel, kunnen een ernstige bedrei ging vormen voor de voetganger, fietser of bromfietser, dia door de auto wordt geschept. Of deze accesoires per 1 januari a.s. verboden zullen zijn, zal echter straks welicht door de rechter moeten worden uitgemaakt. Dit broodmes is zo aangebracht, dat er wel geen gerechtelijk vonnis voor nodig zal zijn om de automobilist te overtuigen van de bedreiging, die dit sierlijke maar weinig nuttige ornament" ongetwijfeld zal inhouden, wanneer een weggebruiker er mee in aanraking komt. (Van onze correspondent) ROME, augustus. Dat Italië's nieuwe premier met de handen over elkaar zit, kan niet bepaald gezegd worden. Fanfani verkreeg het vertrouwen van de Kamer (met een meerderheid van drie stemmen, maar zelfs dat is en blijft een meerderheid) en vertrok meteen naar Washington, waar hij enkele dagen intens contact had met Eisenhower, Dulles en alle andere leidende per soonlijkheden. Vandaar ging het naar Londen voor het weekend, om ver volgens Adenauer te bezoeken. Fanfani en Adenauer zijn oude bekenden, ook al kan men hier dan wellicht niet van de hechte vriendschap spreken, die bestond tussen de oude kanselier en wijlen De Gasperi. Fanfani geniet echter bij de Duitsers groot gezag en er gaan nog steeds verhalen, dat zijn partij, de Demo- crazia Cristiana, van de Duitse katholieke partij de fondsen zou hebben geleend voor de recente verkiezingscampagne. En een groeien van het prestige van Sovjet-Rusland in het Nabije Oostgn zou tot bedenkelijke gevolgen kunnen lei den Tenslotte is het al sedert eeuwen een van de voornaamste politieke doel einden van Rusland Tsaristische of niet om een actieve rol te spelen, zo al niet regelrecht de hegemonie te ver krijgen. in het Nabije en Midden OosT»n. Wellicht nooit tevoren waren de kansen op althan» een begir. van succos in deze richting zó gunstig. En waar de H, Stoel nimmer heeft op gehouden zich direct te interesseren nee: bepaalde rechten voor zich op te eisen! in het gebied, waarbij de heilige plaatsen op enigerlei wijze betrokken zijn (al was het indirect; en de toekomst be looft ernstige moeilijkheden voor de inn- ge staat Israël!), ligt het voor de hand, dat de huidige internationale politieke cri sis ook door het Vaticaan met meer. dan gewone aandacht wordt gevolgd. Tenslotte staat er ook nog een bezoek van Fanfani aan generaal De Gaulle op het programma. Dit bezoek zal deze week nog plaats hebben. Al deze interna tionale contacten zijn uiterst nuttig, juist in de huidige crisis-toestand in het Nabije Oosten, waarbij Italië om voor de hand liggende redenen van geografische «n economische aard sterk geïnteresseerd is. Daarom zal het interessant zijn te ver nemen en na de terugkeer van de mi nister-president. die zoals bekend tevens minister van buitenlandse zaken is, zal hij dit aan de betrokken Kamer-commis sie bekend maken of de geruchten waar zijn, dat Italië een soort bemiddelings plan aan Washington, Londen, Bonn en Parijs zal hebben voorgelegd. Hiervoor bestaat in brede kring grote belangstelling. In dit kader is een artikel van de plaats vervangend hoofdredacteur van de Osser- vatore in het zondagsblad van zondag jl. van betekenis. Hij wijst erop, hoe moei zaam de voorbereidingen tot nu toe verlo pen voor de veelbesproken conferentie óp het hoogste niveau Amerika en Groot- Brittannië willen deze conferentie doen plaats hebben binnen het kader van de Verenigde Naties, terwijl Moskou daaraan de eis verbindt, dat ook de Arabische 'sta ten zullen zijn vertegenwoordigd. Frank rijk wil de conferentie buiten het kader van de V. N.. om de wel begrijpelijke re den. dat binnen dit kader ook de kwes tie van Noord-Afrika ter sprake zou kun nen worden gebracht, terwijl Parijs dit als een zuiver interne Franse aangelegen heid beschouwt. Het Vaticaanse blad wijst er voorts op, dat waar de zaken dus zo staan de positie van landen als Weet-Duits- land en Italië, die bovendien met de lan den van het Nabije Oosten voortreffe lijke politieke en economische relaties onderhouden, aan belang heeft gewon nen. En het zijn bovendien Duitsland er, Italië, die hebben bewezen oog te heb ben voor wat werkelijk gerechtvaar digd is in de eisen van de Arabische vol keren Tegelijkertijd echter houden de ze landen streng vast aan het versterken van de westelijke solidariteit. In dit verband bezien verkrijgt de grote reis van Fanfani inderdaad een bijzonde re betekenis juist op dit ogenblik. Zijn contacten met Washington, Londen en Bonn kunnen dan ook van groot belang zijn voor de verdere ontwikkeling. Het spreekt overigens vanzelf, dat het feit. dat Fanfani onmiddellijk na zijn of ficiële investituur deze belangrijke reis ondernam, bij zeer vele Italianen de in druk heeft gevestigd, dat „Italië weer een grote mogendheid is geworden". Ande ren daarentegen praten hier ietwat iro nisch over. HET Vaticaanse orgaan waarschuwt zow,el tegen overschatting van Italiës be tekenis en rol, als tegen ónder-chatKng hiervon. Intussen is Italië een belangrijke Middellandse Zee-mogendheid, die sedert onheuglijke tijden zeer nauwe relaties on derhoudt met de landen van het Nabije Oosten. Dit kan inderdaad niet worden ontkend; en men zal er rekening mee moeten houden. Van andere Vaticaanse zijde hebben we vernomen, dat de hoogste kerkelijke instanties toch wel met bezorgdheid dé toekomst tegemoet zien. Het grote ge vaar bestaat, dat h;t terugtrekken van de Amerikaanse en britse leger-onderdelen wat toch ooit zal moeten gebeuren in ieder geval zal worden uitgebuit als een „morele overwinning", zo al niet uitslui tend van Nasser, dan toch (op de achter grond) van Moskou. DE MILDHEID, waarmee de vakan- tievierder het buitenleven wil accepte ren, is vaak ontroerend. Neem eens een kijkje in een camping, waar het gezin onder zeildoek blij tezamen hokt rond de etenspot, die onder de meest primitieve omstandigheden door de huisvrouw werd bereid. Ge wordt er stil van. Ge realiseert u, dat het leven hier heel andere waarden heeft dan thuis. Wanneer een werkgever zijn onder geschikte zou verplichten per auto een traject van zeshonderd en vijftig kilo meter praktisch zonder rust) af te leg gen, zou hij worden aangeklaagd, maar de toerist knapt hetzelfde kar weitje fluitend en zingend op en noemt het naderhatid een makkie. Wanneer u uw vrouw zoudt dwingen voor slechts één week het van gasfornuis, de ijs kast, het gootsteentjehet strijkijzer en de wasmachine af te blijven en haar Imishoudentje zonder deze hulp middelen te voeren, dan zou zij moord en brand schreeuwen, maar op het kampeerterrein worden gezinnen van zes kinderen gevoed met behulp van één primus en doet mams de was in een weckfles. Ze voelt zich er wél bij en zingt opgewekt een liedje over te rug naar de natuur". Nu is echter het merkwaardigte, dat de meeste kam peerders nooit helemaal consequent zyn. Zij verlaten hun huis met de ge makkelijke stoelen, maar nemen klap stoeltjes mee. Zij verlaten het huis met de gemakkelijke bedden, maar voor zien zich van luchtmatrassen. Zij slui ten, wanneer zij weg gaan, thuis de gaskraan af, maar als bruintje het even kan trekken, wordt er een fles met butaan-gas in de auto geladen. Mannen laten de kostuums thuis en kleden zich in korte hempjes en kam- peerbroekjes, maar in twee campings vertrouwde mij een vakantievierder toe, dat hij zijn smoking in zijn kof fer had zitten, omdat je immers nooit kon weten of het niet eens gezellig zou kunnen worden. Over de frisse camping, waar ieder een het stoere buitenleven leidt, schijnt toch de stille dreiging van heimwee te hangen, de dreiging van verlangen naar het comfort van thuis. Maar praat er nooit over, want dan wordt iedereen boos. Thuis kan je altijd nog zitten, nu zijn we op reis. Na de verschrikkelijke overstromingdie deze week het Oostenrijkse toeristen gebied rond de Millstaettersee teisterde zijn opruimingsploegen druk in de weer om de wegen vrij te maken van puin en modder. Opnieuw zijn drie katholieke onderwijsinstellingen voor negers in Zuid-Afrika gedwongen hun poorten te sluiten daar de regering er kenning geweigerd heeft. Het zijn het St. Eugenecollege, de enige ka tholieke middelbare school voor negers in het bisdom Johannesburg, de St. Louis Bertrand middelbare meisjesschool in Potchefstroom en de St. Mary missieschool in Kriigersdorp. Dit zijn binnen enkele weken zes instellingen, die door de Bantoe-onderwijswet der Zuid-Afrikaanse regering werden getroffen Volgens de Bantoe-onderwijswet moeten alle scholen voor negers ingeschreven staan bij het ministerie voor inheemse zaken. De regering weigert eenvoudig de bij de wet ver plichte aangifte te aanvaarden waardoor de school verplicht wordt te sluiten. Tegenover de pers heeft de chef van de voorlichtingsdienst vèn liet ministerie voor inheemse zaken, C. W. Prinsloo, dit besluit verklaard, door aan te voeren, dat behalve de katholieke scholen ook vijftig Afrikaanse onderwijsinstellingen, welke tot de grote confessionele sekten beho ren eveneens moeten storten. Prinsloo wees erop, dat het ministerie reeds drie jaar geleden tal van confessionele groe peringen had gewaarschuwd dat eind 1958 onderwijsinstellingen, welke niet ge legen zijn in de Afrikaanse reservaten of in de stadswijken, welke voor de Afri kanen zijn gereserveerd, de inschrijving zou worden geweigerd. Naar aanleiding van het regerings bevel om de katholieke scholen in zijn diocees te sluiten, heeft mgr. Hugh Boyle, bisschop van Johannesburg, ver klaard, dat dit bevel niet bij verrassing is gekomen. Evenwel blijft het feit een ernstig gebeuren; het kind wordt uit zijn eigen omgeving weggenomen en de ouders moeten het naar een school zenden, welke zij niet wensen. De bisschop oe fent kritiek uit op de vreemde politiek van de regering, die wegens gebrek aan eigen leerkrachten Europese onder wijzers naar Zuid-Afrika haalt, maar hen in de vrije uitoefening van hun werk in grote mate hindert. Mgr. Boyle ziet hoe de gevolgen van de goddeloze staatsopvoeding zich in de gangsterterreur in de Zuid-Afrikaanse steden openbaren. Het aantal misdaden is enorm groot. Deze tekenen zijn niet mis te verstaan. Nu is het nog niet te laat, aldus de bis schop, de scholen lierug te geven aan de genen, die de Afrikanen hun plichten te- enover God, henzelf en hun naaste leren. Over tien jaar is dit niet meer het geval en zou de regering het geld. dat thans voor de scholen wordt gebruikt, voor ge vangenissen moeten aanwenden. Over het financiële verlies, per 1 januari zijn alle subsidies aan katholieke missie- sohoten ingetrokken, verklaarde de bis schop. dat dit geenszins opweegt tegen het verlies van de scholen zelf. Tenslotte zeide de bisschop, dat nu meer dan ooit behoefte is aan christelijke in vloed in de scholen van Zuid-Afrika, al dus bericht het K.N.P. HET VERLANGEN om op reis te gaan, hoe groot ook de ontberingen zyn, die ginds te wachten staan, teis tert velen. We moeten er eens uit.. Liefst ver weg. Waarom In een kli nische les heeft prof. dr. H. C. Rumke uit Utrecht deze vraag behandeld en hy stelde vast, dat in de laatste decen nia het reizen in vakantietyd buiten sporig is toegenomen. Er worden reisgezelschappen .ge vormd: er komen steeds meer bus ondernemingen. Men kan wel zeggen, dat er tot dit doel een geheel aparte industrie is ontstaan. Gaat het om be vrediging van een primaire aandrift, een drang naar leren kennen, de roep der verte, een fundamentele, explora- tieve aandriftGeheel uit te sluiten is dit niet. Het reizen waarover het hier gaat is echter zo duidelijk een tijdsverschijnsel, dat het niet waar schijnlijk is, dat hierin de voornaam ste drijvende kracht schuilt. Een veel belangrijker drijfveer schijnt de bevre diging, die „het reizen voor het gevoel voor eigenwaarde geeft, zo stelt de auteur. Reizen is van belang voor het sociale prestige. De status wordt er door verhoogd. Het duidelijk, dat het prestige stijgt, naarmate het reisdoel verder is. Voor velen geeft het een aanzienlijk grotere voldoening, non chalant te kunnen zeggen: overmor gen ben ik in Helsinki, dan in Helsinki te zijn. Men lette op de conversatie van vele mensen: dikwijls gaat het meer om een wedijverend opnoemen van plaatsnamen, dan om een uitwis- seling van werkelijke ervaringen. Slechts weinigen hebben de innerlijke échtheid van Dostojewski's Mychkin die, naar zn indrukken over een reis naar Zwitserland gevraagd, dromerig en verrukt zeide: ..Daar heb ik een ezeltje gezien dat mij diep heeft ont roerd". Mychkin had gelijk, dit zijn onze beste reisindrukken, die voor goed in ons blijven en die wij nooit zullen verge ten". SPECIAAL AUTOMOBILISTEN hebben de neiging als dwazen van de ene plaats naar de andere te rijden. Zij zien in veertien dagen grote delen van Duitsland, Zwitserland, Italië en Frankrijk, doch in hoofdzaak verkeers borden, wegen en kruispunten. Zij gun nen zich geen dag rust, maar jakkeren onvermoeibaar door. Die vermoeidheid komt eerst later, icanneer zij uitgeput en zelfs licht depressief weer thuisko men. De enige ezels, die zij zich herin neren, waren de collega's automobilis ten, die zy onderweg tegenkwamen en die verkeerd inhaalden, geen voorrang verleenden of 's avonds niet wilden dimmen. Afgemat door de vermoeienis sen beklimmen zij na afloop van de vakantie weer hun bureaustoel. Geluk kig zegt prof. Rumke: „door de ar- bcidstherapie van het dagelijks leven herstellen zij meestal weer in korte tijd". (Van onze verkeersredacteur) ROTTERDAM, augustus 1958. Nu ons wegenverkeersreglement, dat speciaal de laatste jaren in vele kringen onomwonden tot „pensioengerechtigd" werd verklaard, door de recente wijzigingen van 4 juli j.l. een verjongingskuur heeft onder gaan, is het wellicht nuttig de weggebruiker te wijzen op de regels waaraan hij zich nu of in de toekomst zal moeten houden. Het hui dige reglement heeft het twijfelachtige voordeel, dat veel zaken on veranderd zijn gebleven. Zo is, alhoewel daar van zeer vele kanten met klem om is gevraagd, nog altijd geen bevredigende maatregel tot bevordering van het rij-onderwijs getroffen en mag elke gemotori seerde weggebruiker nog steeds door Nederland romdstuiven, zónder zi-oh te hebben verzekerd tegen Wettelijke Aansprakelijkheid. Geluk kig eisen alle ons omringende landen wel een W.A.-verzekehng (óók van bromfietsers), zodat, dankzij de buitenlandse wetgevers, o'p dit gebied ook in Nederland van een vooruitgang kan worden gesproken. Op andere punten wordt, in ons verjongde verkeersreglement, wèl enige vooruitgang geboekt: wij zuilen u een opsomming geven van de nieuwe regelingen en de consequenties, die daaraan zijn verbon den. Na jaren ziet eindelijk een nieuwe bromfietsregeling het licht. Met in gang van 24 juli jl. onderscheidt men drie soorten bromfietsen. TEN EERSTE: de brommers, die na 1 juli jl. per type als voertuig zijn goedgekeurd, dus niet harder kunnen rijden dan veertig kilometer per uur en van rijkskeur zijn voor zien. TEN TWEEDE: de brommers, Waarvan de motor na 1 juli jl. is goedgekeurd en van een rijkskeur is voorzien (dus niet harder kan rijden dan veertig kilometer per uur) en waarvan het voertuig voldoet aan bepaalde „rijwieleigenschappen". TEN DERDE: de bestaande brom fietsen die een motor hebben, die in de staatscourant is gepubliceerd, pe- ze laatste categorie wordt tot 1 ja nuari 1963 erkend. Voorts moeten alle bromfieten met ingang van 1 oktober 1958 zijn voorzien van een gele, rechthoekige plaat op of dicht boven het voorspatbord. (Neem daarvoor géén metaal, maar buigzaam plastic, anders zijn we nog yerder van huis). Aan de remvertraging wordt de zelfde eis gesteld 'als bij automobie len. De duo-passagier één per voertuig moet kunnen beschikken over een doelmatige zitplaats en over voetsteunen. Zoals gezegd: eindelijk een bromfietsregeling. Evenwel géén regeling, waarover alle betrokke nen juichen. Het betekent, dat de 800.000 bromfietsen, die nu aan het verkeer deelnemen, over vier en een half jaar verdwenen moe ten zijn. Het Tijdschrift voor Ver keerstechniek trekt hiertegen in het zojuist verschenen Augusttus- nummer nogal ongezouten van leer. Op z'n zachtst gezegd, zo kan mep, lezen, is dit merkwaardig. Immers, van deze 800.000 bromfietsen zul len er over vier en een half jaar zeker 100.000 a 200.000 echte rij wielen met hulpmotor de slijtagë- slag hebben overleefd, omdat zij niet zijn opgevoerd, door kalme heden werden bereden, bijvoor beeld alleen tijdens de week-ends Worden gebruikt en door de eige naars werden vertroeteld. Men kan d-an ook beter spreken van: soci- aal-economisch aanvaardbaar. Het blad wijt deze onrechtvaardigheid "in het feit, dat de overheid aan de ontwikkeling van de bromfiets in de richting van het motorrij wiel in de achter ons liggende li-en jaren niet éérder een halt heeft toegeroepen. Och, beter laat dan nóóit. Laat ons blij zijn dat de ambtelijke molens niet nog later zijn gaan malen. Een van de grote winstpunten in de nieuwe voorschriften is het ver bod van scherpe uitstekende delen aa" voertuigen, welke onnodig zijn en ingeval van botsing en aanrijding Verwondingen kunnen veroorzaken. Zwitserland kende deze bepa- ng al een jaar, maar daar is men wper het algemeen veel vlotter. Zo dient in dat land de automobi list, die een bril draagt, in zijn Wagen altijd een reservebril mee ie voeren. Een zeer verstandige Waatregel. Doch ter zake. Waar hgt de grens tussen hetgeen op het Gebied van de uitsteekselswel niet geoorloofd is? Mogen de ernpen voorzien zijn van de be- jcende zonneklepjes, die als sier- lVke messen hoor de wagen uit steken? Deze klepjes zijn func- 'O'ieet, Mogen op de voorspat- orden achteruitkijkspiegeltjes ,p°rden meegevoerd, die „geschep- e voet gangers ernstig kunnen erwonden? Achteruitkijkspiegel tjes zijn functioneel. De speren op de motorkappen moeten ver dwijnendat staat vast. Doch wat te denken van de sierlijke imitatie spaakwielen, die van het wiel af staan en als draaiende zeisen kun nen werken'. Voorlopig zijn het nog allemaal vragen. Duidelijke richtlijnen zijn nog niet uitgege ven. Na 1 januari 1959, wanneer deze bepaling van kracht zal wor den, zal het aan de politie zijn te oordelen. De moeilijkheid is ech ter, dat men geen opsomming kan geven van alle mogelijkheden. Scherpe kantjes, die bijvoorbeeld door de Rotterdamse politie nog juist als geoorloofd worden beoor deeld, kunnen in Amsterdam wor den verboden. Wellicht zal straks dan ook in alle twijfelgevallen en dat kunnen er heel wat zijn moeten worden gewacht op een uitspraak van de Hoge Raad. In tussen zal de rijksdienst voor het wegverkeer nadere richtlijnen vaststellen voor een typekeuring van nieuwe auto's, motorrijwielen en scooters. Het is echter voor iedereen aanbevelenswaardig zelf na te gaan, of het voertuig dat men bezit uitsteeksels bezit, die gevaar zouden kunnen opleveren en in twijfelgevallen de uitsteek sels te verwijderen. Dat is voor alle weggebruikers het veiligste. Daar hebben we hem, de achteruitrijder, die zich, als van rechts komend, tot dusver kon beroepen op het voorrangsrecht, maar aan wie thans dit privilegie is ontnomen. De volkswagen rijdt achteruit, komt van rechts, maar, let wel, de bu s heeft voorrang. Deze Volkswagen wil links-af slaan om het parkeerterrein op te rijden. De chauffeur sorteert vóór, steekt zyn pijl uit en zivenkt naar links. De juiste manoeuvre Néén. Volgens het jongste arrest iian de Hoge Raad dient de chauffeur zijn wagen geheel rechts van de weg op te stellen, te wachten tot de weg vrij is en daarna de inrit in te rijden. Voorsorteren is dus niet toegestaan. De auto op de onderste foto handelt juist. Vijf en een half jaar geleden be sliste de Hoge Raad der Nederland den dat de automobilist, die achter uitrijdend een kruispunt naderde, gelijk had wanneer hij, als van rechts komend, het voorrangsrecht opeiste. Thans is deze uitspraak on gedaan gemaakt. De wetgever heeft ons inziens terecht de achter uitrijder de voorrang ontnomen. Bo vendien is het nooit fatsoenlijk ach teruit naar een kruising te rijden. Per 1 januari 1961 zullen de sirenes voor politie- en ziekenwagens wor den vervangen door hoorns. De po litie krijgt een tweetonige hoorn, de ziekenwagen een drietonige. Voorts mogen politie en .brandweer door de rode stoplichten rijden. Was het tot dusverre zo, dat militaire colonnes, d;ie, in beweging gekomen bij groen licht, tijdens het passeren van het kruispunt het rode licht zagen ver schijnen, mochten doorrijden, thans is dit privilegie ook van kracht voor B.B.-colonnes. Het is bekend, dat militaire co lonnes aan bepaalde voorschriften moeten voldoen: zo moeten begin en einde duidelijk zijn aangege ven. Het is nu maar te hopen dat voor B.B .-colonnes (hoe te her kennen?) nu maar dezelfde voor schriften worden uitgevaardigd. Elke uitzondering op de stopregel van het groene licht verzwakt het vertrouwen in de veiligheid van het groene licht. Maar schoolklas- jes moeten gelukkig nog stoppen. Bij beweegbare bruggen mag in de toekomst een rood licht of knipper licht worden gebruikt. Het betekent definitief: stop, juist als dat al jarenlang gebruikelijk is bij spoor- wegovergangen. Waarom men eerst zo laat met deze toestemming over de brug komt, is niet bekend. Aan de merkwaardige toestand, dat een automobilist, wilde hij in een scootmobiel gaan rijden, een rijbe wijs voor een motorfiets diende te bezitten, is een einde gemaakt. Zijn rijbewijs geeft hem thans ook het recht een scootmobiel te besturen. Htjt scööterrijbewijs (A) geeft het zelfde voorrecht, indien de scoot mobiel drie wielen bezit of twee van de vier wielen zo dicht bij elkaar staan (een bandbreedte) dat zij als een wiel gerekend kunnen worden. Het bekende lijstje van plaatsen waar het verboden is te „wachten" is met één uitgebreid, namelijk de invoeg- en uitrijstroken bij aanslui ting van wegen. Terecht. Wie bij nacht is gedwongen op de rijweg stil te staan en niet beschikt over een deugdelijke achterverlich ting, dient het achteropkomende verkeer te waarschuwen door dertig meter achter het voertuig (of op legger) een rode reflector te plaat sen. Terecht. En dit zijn dan wel zo ongeveer de voornaamste punten uit het verjong de verkeersreglement. Rest ons te vermelden dat, volgens informaties van de K.N.A.C., er voor het einde van het jaar een wijziging van het radiostoringsreglement te wachten staat, waarin zal worden bepaald dat twaalf maanden na afkondiging alle motorrijtuigen en bromfietsen zullen moeten zijn voorzien van ontstoor- ders. (Een weinig kostbare voorzie ning, bestaande uit weerstandsbou gies en weerstandskabels, die het leven van tienduizenden radioluiste raars en (vooral) t.v.-kijkers onge twijfeld zal veraangenamen). In Frankrijk. Duitsland en Engeland is motorontstoring al geruime tijd ver plicht. En dan mogen wij, na al deze nieuwigheden in onze ,,verkeers- huishouding"tenslotte nog even wijzen op een recente uitspraak va,n de Hoge Raad, waarin wordt gezegd, dat voorsorteren, tenein de een links gelegen inrit in te rijden, niet geoorloofd is. De auto mobilist, die een links van de weg gelegen inrit wil bereiken, dient zich dus uiterst rechts van de weg op te stellen en te wachten tot de kust veilig is, om daarna de weg over te steken. Een belangrijke uitspraak, daar velen, denkend volgens een gewoonterecht te handelen, jaar-in jaar-uit, het middenpad verkozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5