Dagblad voor Schiedam en omstreken Zoals het Oosten verwijderd is van het Westen°^.^ar 1 Vanavond spoedzitting van V,N.-Assemblee Kerk in Hongarije onder druk regering I m pl UIT OOGPUNT VAN MENS- LIEVENDHEID Vakbondsleider is overleden V «li •"Assemblee* Botsina tussen Vee -tankschepen FEESTJE ONDER TOEZICHT Schadeloosstelling nazi-slachtoffers Lodge vraagt Sobolef: Vrijdag 8 augustus 1958 r ROTTERDAM WIL OF ROZEN(BURG) ZITTEN i Laat het Russische volk de waarheid vernemen „Maaltijduit automaat) „Begrijpelijke verlegen heid" bes spaan ^randende geiser en Mantelpak vol benzine Prof. J. Groot kanunnik Rotterdams kapittel Personenauto ramde Haagse touringcar Pas volgende tveek doden, 12 vermisten Explosie in Apeldoorn Sovjet-voorstel ingetrokken Terugtrekking uit Libanon 4 -1 Cholera in Nepal PRIJS VOOR POND DODE VLIEGEN VERHOOGD Bestuurder ernstig gewond HET WEER VOOR MORGEN lie uwe amsche courant scherpe kloof in de weg tussen 111When en Berlijn Hier is de r'",s> waar het ijzeren gordijn oost 'vest in tweeën deeltKan men C'1 een symboliseher voorstelling "'nken, van de kloof, die ligt °°stèn en liet westen scheidt....? Adlai Stevenson, de voormalige democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft gisteren in Moskou gezegd, de in druk te hebben, dat Kroesjtsjef de mogelijkheid van bijwoning van een bijzondere bijeenkomst van de Algemene vergadering niet uit sluit- Stevenson heeft dinsdag een onder houd van meer dan twee uur met de Russische premier gehad. Kort voor de publikatie van Kroesjtsjefs laatste voorstel aan het westen. (Van onze Amsterdamse redactie) De „automatisering" breidt zich steeds verder uit. In Amsterdam- Zuid. op de hoek van de Beetho- venstraat en de Gerrit van der Veenstraat. staat sinds kort een grote automatiek opgesteld, waar uit men allerlei levensmiddelen kan trekken en als het moet zelfs een volledige maaltijd kan samenstellen. Omdat de priU van de diverse artikelen moeilijk -,n ronde bedra gen van een gulden is uit te druk ken,- heett de automatiekhouder een coöperati'ewinkel combina ties van artikelen gevonden, die het vaak we] doen. Het apparaat heeft 120 gekoelde vakken, die ge vuld zijn met alle soorten kruide nierswaren. Voor moeder de vrouw die na sluitingstijd van de winkels tot de ontdekking komt, dat zij nog sommige ingrediënten voor het avondmaal mist. is deze automatiek zeker een uitkomst. Gaan de Amerikanen Libanon? DE ALGEMENE VERGADERING komt vanavond om tien uur Neder, landse'tijd in spoc-aie spoedzitting bijeen voor een debat over het Midden-Oosten. Dc Veiligheidsraad nam liet besluit tot het uitschrijven van deze bijeenkomst vanmorgen vroeg met algemene stemmen. Deze zeldzame eenstemmigheid tussen de elf leden van de raad kon worden bereikt, nadat de Brit Sir Pierson Dixon en Jorge lllueca van Panama op een Amerikaanse resolutie amendementen hadden voorgesteld, welke aan Russische bezwaren tegemoet kwamen rugtrekking te bewerkstelligen. Door de Amerikaanse en de Britse „agressie" was er z.i. jn het Midden-Oosten het gevaar van een oorlog ontstaan. Dit vraagstuk hing als een zwaard van Damocles bo ven de Algemene Vergadering. bpjj'J r«n aanvaring lussen twee lanksche- \e l'Ü de ingang van. de haven van fort op Rhode Island zijn vijftien ,cden om het leven gekomen. Twaalf tle 'Jen er vermist. Op beide schepen, ''lel oi' van ruim 10.000 ton en de Oerc Graham, ontstond brand. De eer- kjs 'anker was leeg, maar de Graham in^.'het benzine geladen. Men is het vuur yodels meester geworden. t|e;es-en-twintig zeelieden zijn naar het enhuis gebracht. Vfvronw De G. aan de Colynstraat te leion n heeft ernstige brandwonden op- 1 toen zij bezig was haar met hen- Gereinigde mantelpakje in de goot- '5 J1 "a te spoelen met water. Juist boven ?°'steen bevond zich de geiser, waar- t'"ld waakvlammetje brandde. Er ont- een hevige explosie, terwijl de I11 het debat had de Rus Sobolef nl. verklaard, dat hij dc verwijzing naar de klachten van Libanon en Jordanië over inmenging van dc zijde der Verenigd Arabische Republiek wilde zien geschrapt evenals de verwijzing naar een resolutie van 1950, waarin wordt gesproken van „een samenkomst (van dc Algemene Ver gadering) in het belang van de vrede". Sir Pierson Dixon stelde nu voor, de verwijzing naar de formule geheel weg telaten, terwijl de Panamese afgevaar digde de suggestie deed, alleen naar de agendapunten betreffende de Libanese en de Jordaanse klacht te verwijzen zonder deze klachten bij name te noemen. Cabot Logde van de V.S. ging met deze amen dementen akkoord teneinde, zoals hij zei, Sobolef „een begrijpelijke verlegenheid te besparen". Nadat de geamendeerde Amerikaanse ontwerp-resolutie was aanvaard, trok de Sovjet-afgevaardigde zijn voorstel voor een speciale bijeenkomst van de Algerhe- ne Vergadering ter aanbeveling van de onverwijlde terugtrekking van de Ame- rikaartse en de Britse strijdkachten uit Libanon en Jordanië, in. Hij verklaarde echter dat de Sovjet-Unie streeft naar „doeltreffende maatregelen" om de te- lj 'hg van mevrouw De G. vlam vatte. nian ko>n erger voorkomen, pe 10 braQd werd spoedig met hulp 5 huren geblust. Er ging voo-r onge- Vujl aa,n Mecüittgstiukken en vitrage De betekenis van het bezoek, dat vol gens Magyar Kurlr, het Hongaarse katho lieke persbureau het Hongaarse episco paat op 23 juli aan minister-president Ferencz Muennich gebracht heeft, wordt thans duidelijk nijv een artikel van Janos Horvath, verschenen in een te Budapest uitgegeven tijdschrift „Belpolitikai Szem- le". Daarin geeft Horvath als directeur van het officiële bureau voor kerkelijke zaken zijn mening over de actuele ver houding tussen kerk en staat. Reeds geruime tijd wordt geregeld in een in Wenen verschijnend blad voor Hon gaarse vluchtelingen geschreven, dat het episcopaat in Hongarije sterk onder druk van de regering staat. Ook valt het op. dat de voorzitter der Hongaars0 bisschop- Pen 1 -Ikenmale op officiële bijeenkom sten van de regering verschijnt. Volgens de mededelingen van Horvath kan men de katholieke clerus in drie groe- Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel dr. J. C. Groot, professor aan het filosoficum te Warmond. Dr. Groot volgt als zodanig mgr. J. H. Niekei op. pen verdelen: de prognessieven, de ont houders en da actieve reactionairen. Horvath schrijft verder, dat de sinds 1957 met de kerk begonnen onderhandelin. gen er op ,-ericht zijn deze reactionairen te isoleren. Dit kan niet doelmatig ge- schicden, als de staat niet samen mc& de „loyale" kerkelijke autoriteiten tegen de ze klerikale reactie kan optreden. Ruime staatshulp en sociale bijstand verleent de regering aan de progressieve krachten. „Wij pakken op dit gebied alles ?ani wai 'n lle' belang van volk en staat ls' jaar" z0 voegt Horvath er aan toe, „politieke samenwerking betekent geen ideologische toenadering. De godsdiensti ge wereldbeschouwing kunnen wij niet aanvaarden. Met ideologische middelen voeren wij de strijd tegen de godsdienstige wereldopvatting". Geen commentaar levert het artikel op andere geruchten, welke in kringen der Hongaarse vluchtelingen de ronde doen. Volgens deze zou de Hongaarse regering ook druk op het episcopaat uitoefenen om te verkrijgen, dat het kardinaal Mindszen- ty bewegen zou de ambassade der V.S. te verlaten. De Hongaarse regering zou er voortdurend op zinspelen, dat een vreem de mogendheid niet het recht heeft, voor onbepaalde tijd vreemdelingen in zijn am bassade te herbergen. Aldus bericht het K.N.P. Men verwacht dat de bijeenkomst spoe dig verdaagd zal worden, waarschijnlijk tot volgende week woensdag. Volgens doorgaans welingelichte kringen zullen dan, wanneer het feitelijke debat begint verscheidene ministers van buitenlandse zaken, zoals Dulles van de V.S., Sidney Smith van Canada, Selwyn Lloyd van En geland en Fawzi van de Verenigde Ara bische Republiek, naar New York zijn gekomen. De aanwezigheid van deze mi nisters zou de Sovjet-regering er toe kunnen brenger», minister Grnmyko af te vaardigen. Dit zou, volgens genoemde kringen, besprekingen achter de scher men onder auspiciën van secretaris-gene raal Hdmmarskjoeld zeer waarschijnlijk maken. TE WASHINGTON WORDT aangeno men, dat de Verenigde Staten kort na het begin van d« spoedzitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties over het Midden-Oosten bereid zijn circa 2.1100 militairen uit Libanon terug te trekken. Aldus hebben functionarissen van het „State Department" medegedeed. Het doel van deze .beperking van de Amerikaanse strijdkrachten zou zijn de Russische beschuldigingen van agressie te doorkruisen. Als eerste afdeling zal dan waarschijn lijk een bataljon mariniers ter sterkte van 1.800 man Libanon verlaten, aldus hebben de functionarissen verklaard Deze terug trekking zou dan geschieden op initiatief van de regering te Washington en niet op verzoek van de Libanese regering. In Colombo, op C(0 Ion, hebben de zg. „Vel-eesten" plaats gevon den: een fes tiviteit ter gelegenheid van de over- winning op een vijande lijke stam. Maar zó en feest kon het toch niet zijn of politie en leger moesten zwaar bewa pend, 'n oogje in het zeil houden Duitsland zoekt een weg voor uitbetalingen Westduitse regeringsdeskundigen wer ken zo is gisteren te Bonn vernomen, mo menteel aan antwoordnota's voor Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk, De nemarken, Griekenland, Engeland, Italië, Oostenrijk, Noorwegen en Zwitserland ter zake van schadeloosstellingen voor nazi- slachtoffers, welke niet onder de West duitse schadevergoedingswet vallen. Over dc inhoud van de nota's wordt vooralsnog het strengste stilzwijgen bewaard, even als over de datum van indiening der no ta's- Men zoekt inmiddels naar mogelijkhe den om in enige vorm aan de verzoeken van de elf betrokken landen tegemoet te komen. De Westduitse regering heeft de betrok ken regeringen in februari 1957 medege deeld dat, uit financiële en juridische over wegingen, geen uitbreiding kan worden gegeven aan de reeds gedefinieerde cate gorieën van hen, die als voormalige slachtoffers der nazi's voor schadeloos stelling in aanmerking komen. Zij heeft zich echter bereid verklaard om, uit een oogpunt van menslievendheid, financiële tegemoetkoming te verlenen aan hen, dia buiten de voor afzonderlijke personen of bepaalde groepen getroffen schadëloosstel- lingsregelingen vallen. Dit is nog steeds het standpunt der Westduitse regering. Men overweegt te Bonn thans een stich-i ging in het leven te roepen, die zich met I toe zoals bekend circa 300 mensen aan de- deze gevallen zou moeten bezig houden. I ze ziekte bezweken, Als overwegingen, waarom het de West duitse regering niet mogelijk is officieel uitbreiding te geven aan de categorie van hen, die, als voormalige nazi-slachtoffers, recht op schadeloosstelling bezitten, wor den genoemd: 1. Dergelijke personen moeten op een bepaalde datum in 1937 in Duitsland woon achtig zijn geweest. 2. West-Duitsland heeft na 1945 aanzien lijke herstelbetalingen gedaan, die niet in de laatste plaats als schadeloosstellings uitkeringen waren bestemd. 3. Volgens artikel vijf van de Londense overeenkomst betreffende de Duitse schul den kunnen geen uit de tweede wereld oorlog voortkomende aanspraken tot gel ding worden gebracht. 4. De regeling voor de Duitse schade loosstellingen is onder invloed en met goedkeuring van de voormalige bezetten de mogendhedén in Duitsland tot stand ge komen. 5. De Westduitse republiek heeft thans reeds schadeioosstellingverplichtingen op De regering van Nepal heeft gisteren de prijs voor een pond dode vliegen ver dubbeld en wel van 36 tot 72 cent om de cholera-epidemie in het dal van Katman- de een halt toe te roepen. Er zijn tot nu zich genomen, die een totaal bedrag van veertien tot 24 miljard mark belopen, dat waarschijnlijk nog zal worden overschre den en dat over vijf jaar geheel zal zijn uitgekeerd. Een uitbreiding van de categorie recht hebbenden zou tot nieuwe aanspraken lei den, waarvan de financiële gevolgen niet te overzien zouden zijn- Op de verkeersweg UtrechtDen Haag, onder de gemeente Waardcr, is gister middag een grote personenauto door de scheidingsheg gevlogen en heeft op de andere rijbaan een touringcar uit Den Haag geramd. Door de botsing raakte ook de chauffeur van de bus de macht over het stuur kwijt en vloog op zijn beurt door de heg naar de andere rijbaan. Hier kon de chauffeur van een grote vrachtauto, dank zij grote tegenwoordig heid van geest, een tweede botsing voor komen. De bestuurder van de personen auto. de heer A. uit Driebergen, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Woerden vervoerd. Vier van de inzitten den van de touringcar, ailem afkomstig uit Scheveniingen, liepen minder ernstige verwondingen op. Het verkeer ondervond op dit drukke uur geruime tijd vertraging. De personenauto wilde een bestelwagen passeren, slipte daarbij, sloeg over d-e kop en ging door de scheidingsheb. Op de andere rijbaan kon de eerste van twee achter elkaar rijdende bussen de nond- toMende personenwagen nog ontwijken. De chauffeur van een vrachtauto met aanhanger moest op de verkeersbrug bij Zaltbommel plotseling remmen, ten gevolge waarvan de aanhanger slipte en omviel. De lading, bestaande uit een grote hoeveelheid kistjes met lege bierflesjes vloog in het rond onder da verend gerinkel. In een oogwenk was het wegdek bezaaid met een dikke laag glasscherven, die ieder verkeer onmogelijk maakte. De Amerikaanse vakbondsfunctionaris die, naar hij zei, maandag door twee onbekende mannen Aet benzine werd overgoten en in brand werd gestoken, is gisteren in een ziekenhuis te Pontiao overleden. Eerder had gisteren de openbare aan klager van de Amerikaanse staat Mi chigan tegenover de pers als zijn me ning te kennen gegeven, dat Frank Kierdorf zijn brandwonden had opge lopen toen hij trachtte een winkelpand in Flint (op 59 km van "ontiac) in brand te steken. Twee uren na de brandstich ting in dit gebouw was Kierdorf het zie kenhuis in Pontiac binnengestrompeld Een politieonderzoek heeft uitgewezen dat Kierdorfs kleren slechts doorweekt zijn geweest van water, niet van benzine. Voorts was gebleken dat Kierdorf voor zijn aankomst in het ziekenhuis reeds medische behandeling had ondergaan. (••••••••••••••••••••••••••••••a Half tot swaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid en west. Zaterdag 9 augustus: zon op 5.13, onder 20.17 uur; maan onder 15.33 uur. Op dramatische wijze heeft de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Henry Cabot Lod ge, vannacht na de stemming over de Amerikaanse resolutie een be roep gedaan op de Sovjet-Unie om het storen van radio-uitzendingen en het censureren van de pers te staken, o-pdat het Russische volk zal kunnen kennis nemen van alle standpunten in de aanstaande bij zondere spoedzitting van de Alge mene Vergadering. „Indien de Sovjet-Unie ook maar enig belang heeft in het verminderen van de spanning, zal niets wat ZÜ kan doen er meer toe bijdragen", aldus Lod ge. Hij verzocht de Sovjets drin- genfl „toe te laten, dat de frisse lucht van de waarheid stroomt in de harten en geesten van het Rus sische volk". „Indien de Sovjet- Unie oprechte en constructieve be doelingen heeft, zal zij voor dit ver zoek niet doof blijven'', zo zei Lod ge. De Amerikaanse gedelegeerde zei, dat dc regering van de V. S. dit „meest dringende beroep" richtte tot de Sovjet-regering. „Laat het Russische volk en de vol ken in Oost-Europa alle kanten ho ren van de ernstige kwestie, die de wereld op de dag van vandaag ver deeld houdt", aldus Lodge. „Wij vragenxu het storen van de radio uitzendingen stop te zetten en het Russische volk toe te staan recht streeks te luisteren naar hetgeen er in de Algemene Vergadering ge beurt en niet naar wat de een of andere journalist of commentator zegt, maar laat het rechtstreeks tot het volk komen zoals het in de As- semblée wordt gezegd. Wij vragen u op te houden met de censuur op buitenlands nieuws en uw grenzen open te stellen voor een vrije stroom van informatie. Laat uw eigen volk de beschuldigingen ho ren, die u gedaan hebt en laat het de antwoorden horen, die worden gegeven door andere volken, die beschuldigd worden. Laat uw volk vertrouwt) raken met de vrees voor Sovjet-agressie, zowel direct als in direct, die gevoeld wordt door klei. ne naties in vele delen van de we reld", aldus de Amerikaanse afge vaardigde Cabot Lodge. De Sovjet-gedelegeerde, Arkady Sobolef, antwoordde, dat het. volk van zijn land „niet minder geïnfor meerd was dan dat van andere lan den". Sobolef verklaarde: „Het Sovjetvolk begrijpt zeer goed, wan neer er agressie is, vanwaar zij komt en tegen wie zij gericht is. Het Sovjet-volk kan een voorbeeld zijn voor andere volken door de manier waarop het de verschillen de stappen kan beoordelen, die zijn genomen om de rechten van kleine landen te schenden", aldus Sobolef.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1