Dagblad voor Schiedam en omstreken Eisenhower: help het Midden-Oosten allereerst economisch op de been! Arabische Staten zelf, Hammerskjoeld en cle Wereldbank moeten het beginsein geven Eisenhowers plan: zes punten Nationale pleisteractie m Amerika schenkt 400 miljoen voor Midden-Oosten-project Bezorgheicl over lot van K.L.M.- superconnie Ruim 10 kilometer fpg|>er I MAANRAKET: kans op succes niet meer dan 1 op 10 Rampzalige duivenvlucht .„.dus bierweer Prinses Margaret weer thuis Belofte herhaald Welkom .Nautilus' Gunstige reacties op Eisenhowers plan Bezitters dankbaar voor geboden hulp Omstandigheden zaten tegen WIN f1000.- DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1968 Y.S. op de bres voor gezonde^ toestand in Oosten J Koninklijk gezin op Elba gearriveerd Reeds urenlang geen contact met de ,.Hugo de Groot*' Engeland overweegt bouw atoom-onderzee- tanker Tijdstip van lancering nog onbekend Gevolgen van deze ampvlucht Postduiven op vlucht geen dieren mishande- ling BERICHT. V. PRESIDENT EISENHOWER heeft gistermiddag een indrukwekkende rede voor de Algemene ergaderinjg (Assemblee) varr de Verenigde Naties ®eh politiek program voor het Midden-Oosten ge- °rmuleerd. Van de zes punten.' die hij daarbij op- s°fnde, trok verreweg de meeste aandacht zijn sug- *>estie om een enorm regionaal ontwikkelingsplan te stellen, dat het Midden-Oosten economisch op e been moet helpen absolute voorwaarde voor stabilisering van de toestand in dit rumoerige ®eel van de wereld. „Ik vraag niet het leiderschap ^°or mijn land bij een dergelijke onderneming," zei "e president. Het plan moet onder auspiciën van de J'olkerenorganisatie «-m met goedkeuring en onder heheer van de Arabische staten zelf worden uitge- v°erd. „De situatie van het ogenblik biedt ons allen ?chter de kans om mee te werken aan een grote htfernationale taak." DE ASSEMBLEE was bijeengeroepen om te oor delen over de crisis in het Midden-Oosten Deze heeft echter allang haar scherpe kanten verloren. De verwachting was dan ook, dat het debat in hoofdzaak een propagandistische veldslag worden zou. Eisenhower heeft in zijn rede inderdaad alle propagandistische kansen aangegrepen, maar daar naast bleken zijn voorstellen dermate constructief, dat het karakter van het debat er reeds de eerste dag door beïnvloed werd. De meeste delegaties wensten tijd voor nadere studie. Slechts de Sovjet minister Gromyko (die tot het laatste moment wijzigingen in zijn tekst zat aan te brengen), de vertegenwoordiger van de Verenigde Arabische Republiek, Fawzi en de Jordaniër Rifai verschenen nog op het spreekgestoelte. Zij bleven er evenwel korter dan men gewoon van hen was. V. N. -strijdmach 1 op de zondag van de barmhartige Samaritaan Oprechte indruk SCHIPHOL, donderdagmiddag (Van onze verslaggever) Wat is er gebeurd met de KLM- superconnie „Hugo de Groot'? Sinds tien minuten over half vi.il hebben radio-operateurs van ver schillende vliegvelden onophoude lijk getracht contact te krijgen met dit KLM-toestel, dat met eenen negentig passagiers aan boord een extra-vlucht maakte in de dienst KL 607 van Schiphol naar New York en dat omstreeks kwart over twaalf vanmiddag op het vliegveld van Gander had moeten landen. Op het ogenblik zoeken drie Shak- leton-vliegtuigen van de Royal Air Force de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland af. Aan dit opsporingswerk wordt ook meegedaan door vliegtuigen van de opsporings- en reddingsdienst van het vliegveld van St. John's in New Foundland. I i'i'/fywimyn HET WEER j vQqr morgen ^STANDVASTIG 'i WEER «st I Foto's van de maan Wegens de feestdag van MARIA TEN HEMELOPNEMING zal ons blad morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. at,J; IMC0S nieuwe amsche courant Plan voor rumoerig tie van een speciale strijdmacht van de V.N. De noodzaak van zo'n leger Is svel duidelijk gedemonstreerd door de gevaar lijke gebeurtenissen, waaraan twee van onze leden hebben bloot gestaan. Hier gekomen somde de president de zes punten van zijn program voor het Midden- Oosten op: 1. De V.N. moeten zorg dragen voor Li banon. 2. De V.N- moeten maatregelen nemen ter bescherming van de vrede in Jordanië. 3. De V.N. moeten een einde maken aan het -buitenland:-© gestook. 4. Er moet een V.N.-strijdmacht ko men. v 5. Er moet een regionaal ontwikkelings plan komen en 6. De V.N. moeten stappen ondernemen om een nieuwe „bewapeningsspiraal" te verhinderen. EISENHOWER LEEK WAT zenuwachtig toen h|j de zaal binnenkwam. Zijn s'eU was echter helder en vast, toen hij zijn rede uitsprak en deze, sprekend het gevaar van een „nieuwe spiraal van bewapeningswedloop" in het ''dóen-Oosten, aldus besloot: „De droom van de wereldoverheersing door één 'Mogendheid is een onmogelijke droom. De huidige wapens, de moderne coni- 'Monicatiemiddelen en de steeds groter wordende kring van nieuwe naties maken duidelijk, dat we naar een open wereld-gemeenschap toe moeten. Het con- 'ePt van de open wereld-gemeenschap zal uiteindelijk de sleutel geven voor hel Esteem van een bewapeningscontrole, waarop iedereen kan vertrouwen. Met Mieuwe energie en met nieuw initiatief moeten we zoeken naar de weg tot een ^ede, gebaseerd op effectieve controle van de bewapening, economische voor dgang en de vrijheid van alle volkeren om geleld te worden door regeringen, zij zelf hebben gekozen. Slechts op die wijze gebruiken we de talenten, die '°d ons heeft gegeven om de levens (e verrijken van de individuele menselijke <v*"zens, die uiteindelijk onze zorg, onze verantwoordelijkheid en onze kracht M'tniakcn. In deze memorabele taak ligt genoeg werk. genoeg beloning en genoeg *uimte voor de ambities van elke leider ter wereld." flicten, die de vrede in gevaar brengen De Verenigde Naties hebben in deze een bijzóndere verantwoordelijkheid, omdat zij bij de Palestijnse wapenstilstand be trokken zijn geweest en de zorg op zich hebben genomen voor de Palestijnse vluchtelingen. BEHALVE OP HET ECONOMISCHE hulpprogram ging president Eisenhower nog uitvoerig in op de Amerikaanse in terventie in Libanon het punt, dat door de Sovjet-Unie en de Verenigde Arabischc- Republiek in dit debat centraal was ge steld. De president herhaalde z(jn belofte, dat de Amerikaanse troepen „volledig zouden worden teruggetrokken" uit Liba non als dat wordt gevraagd door de „wettig geïnstalleerde regering" of als de actie door de Verenigde Naties wordt overgenomen of, een derde mogelijkheid, als Libanon niet langer aan het oorspron kelijke gevaar is blootgesteld. De president vroeg vervolgens zoals verwacht de aandacht voor de kwestie van de haatverwekkende en tot revolutie en infiltratie ophitsende uitzendingen van sommige. Arabische radio-stations. De gevaren van indirecte agressie en infil tratie vereisen, zo zei hij verder, de crea- Zondag a.s., de zondag van de Barm hartige Samaritaan, zal de E.H B.O. weer de traditionele Pleisteractie houden. Aan alle kerken in Nederland zal de Katho lieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken tijdens een vrije collecte né de H.H. Missen aan kerkbezoekers pleis ters ter hand stellen. Of men dan een normale pleister krijgt óf een stuk van waarde zal reeds dezelfde avond blijken. De Katholieke Radio Omroep maakt nl. des avonds tussen 20.45 en 20.55 uur het geheim bekend, dat aan prijsbepalemde pleisters is verbonden. 120 „prijzenpieiste-rs" va,n 100. totaal bedrag 12.000. zijn door notaris mr. M. J Meijer te Amsterdam tussen de overige pleisters gevoegd, maar er wordt dringend „Jordanië," zo vervolgde de president, aangeraden het couvertje dicht te houden „is een ander spoedeisend probleem. Tn- tot de radio-uitzending, omdat mè-n zelf dien wij daar niet onmiddellijk hande- i het „geheim" toch niet kan ontdekken, lend optreden, kan een nieuwe gevaar- j De opbrengst van de collecte wordt lijke crisis ontstaan, want de methode i aangewend voor het aanschaffen van de van indirects agressie, die in Jordanië j nódige reddingmaterialen en uitbreiding wordt waargenomen, kan leiden tot con- van het cers-te-hulp-we-rk iin Nederland. Het koninklijke jacht de „Piet Hein" is gisteren in de haven van Porto Ferraio op Elba aangekomen. De prinsessen zijn terstond daarna aan landigegaan en heb ben een wandeltocht gemaakt door het pittoreske plaatsje. Een grote menigte stond op de lende in de Engelse havenstad Portland tor begroeting van de Amerikaanse atoom-duikboot onder het ijs doorgevaren. De „N autilus voerde een blauive vlag, waarop mei gouden letters dit belangrijke feit stond aangetekend. Nautiluswelke van de Noordpool is In Washington |/'dt vernomen al dus meldde Reuters correspondent gis teravond in aansluiting op het debat in de V.N.-Assemblee dat de Verenigde Staten bereid zijn 480 miljoen gulden beschikbaar te stellen ais aandeel in het ontwikkeiings-project voor het Midden- Oosten. Dit project zal evenwel, zoals president Eisenhower duidelijk naar vo ren bracht, onder leiding van de Arabi sche staten zelf moeten werken en de Verenigde Staten zullen alleen dan hulp verlenen als de Arabische naties zelf hun medewerking aan het project geven. In politieke kringen in Washington was men bijzonder verheugd over de „con structieve toon" van Eisenhowers speech. Opmerkelijk was. dat de president op geen enkele wijze de Verenigde Arabi sche Republiek of president Nasser kriti seerde. Hij scheen de kansen op èen brede Arabische steun voor het ontwik keiings-project zo groot mogelijk te wil len maken. Men neemt aan, dat tot dé particuliere organisaties, die volgens Eisenhower bij het overleg betrokken zouden kunnen worden, ook de olie-maatschappijen zul len behoren. Bij deze maatschappijev zou er een grote bereidheid bestaan aan een dergelijk regionaal project mee te werken als verzekering tegen de moge lijkheid, dat zij t.z.t. mogelijk gedwóngen zullen worden uit het Midden-Oosten te verdwijnen. In het 'gebouw van de Verenigde Na ties zijn de Britse en Amerikaanse dele gaties gisteravond begonnen mét beraad slagingen over de werkwijze, die nu, na de rede van president Eisenhower, bij het debat zal moeten worden gevolgd. De eerste reacties op Eisenhowers rede waren in V.N.-kringen gunstig. Verschei dene gedelegeerden gaven verslaggevers te kennen, dat Eisenhower, wiens optre den al'tijd al een bijzonder oprechte in druk maakt, het debat bijzonder heeft geïnspireerd. Hij bracht verscheidene ideeën naar voren op een w|jze, dat geen enkele delegatie gereed en bereid was gisteren reeds het debat voort te zetten. De meeste afvaardigingen consulteer den onmiddellijk hun regeringen om hun standpunt te kunnen bepalen. Het debat zou hedenmiddag worden voortgezet met een rede van de Britse minister Selwyn Lloyd. Men verwacht niet, dat onmiddel lijk al een resolutie ter tafel zal worden gelegd, waarin president Eisenhowers ideeën zijn verwerkt. Groot-Brittannië onderzoekt de moge lijkheid van de bouw van een onderzee- tankboot met atoomaandrjjving, aldus is gisteren te Londen bekendgemaakt. De Saunders-Roemaatsehappü is verzocht een ontwerp te maken voor een dergelijke duikboot van 80.000 ton en met een vaar- snelheid van ongeveer 35 knopen. Margaret van Engeland is na reis door Canada teruggekeerd jl Engeland. Bij haar aankomst op Londensè vliegveld London Air- rt regende hel hard, maar dat Verhield de prinses er niet van om h onder haar paraplu opgewekt te wuiven en te glimlachen. 'fU (Van onze verslaggever) Met zeer gemengde gevoelens hebben de postduivenhouders aangesloten hij de Rotterdamse Postduiven-bond kennis genomen van hel relaas door de kapitein van de Delfzijlse coaster aan de pers gedaaa, waarin hij verteld heeft van het succesvolle reddingswerk waarhij een groot aantal postduiven van een wisse dood gered mocht worden. ^Mvankeiyk enkele opklaringen, later het zuidwesten uit plaatselijk enige 'v, h. Zwakke tot matige wind tussen en zuid. Weinig verandering in ^'Mperatuur. 13 augustus: zon op 5.22, onder 20.06: n op 5.53, onder 19.49. De postduiven-houders zij-n kapitein Dui ker dankbaar voor de hu-l-p aan d-e i-n nood verkerende snelvk-e-gers verleend. Onder de geredde d eren kunnen zich ook de hunne bevonden hebben, die door deze hulp weer veilig op hu-n hokken zijn te ruggekeerd.- De wijze waarop deze jeugdige gezag voerder zi-ch over he-t bedrijven van de duivensport heeft uitgelaten, is echter nóet bepaald in goede aarde gevallen. U-it het commentaar en de door d-e gezagvoer der de-r coaster getrokken conclusies over het vliegen met te z.-g jonge duiven, spreekt zo weinig terzakekundiiigheiti, dat de geuite woorden hem gaa-rne vergeven worden. Bij ra-mpen welfke mens of dd©r treffen is altijd de eerste reactie het stellen va-n d-e vraag, had dit. niet voorkomen kun-nen w.cirdein? Wij hebben gemeend o-n-s licht eens te moeten opsteken bij enkele post duivenhouders om hun meni-n-g e-n oor deel te vragen. Hetgeen wij over de-ze rampzalige vluch-t bij hen mochten ver nemen, geven wij hieronder weer. Niets wees erop. da-t d-e liefdadigheids- vlucht voor jo-nge du-i-ven ap Noyon (Fr.) zo catastrofaalvoor de vogels en -hun eigenaars zou eindi-gen. Een ramp waarbij naar wel aan-ge-n-omen mag wo-rde-n, bijn-a een derde va-n de door de 'plaatselijke dui- venhoud-ers meegegeven duiven (ruim 1000) niet op hun hokken zijn terugge keerd. De duiven waren per trein ver voerd, d-aa-r de kortgeleden in gebruik gestelde duive-nwagens nog niet op Frank- rijks wegen worden toegelaten. Oogeneohijn-lijk was het daar in Noyon uitstekend vliegweer met 'n matige Oost tot Z.O.-wind. De duiven, die oorspron kelijk om 6 uur gelost zouden worden, heeft men wegens de hier en daar boven België hangende mistbanken vastgehou den -tot 7.05 uur. Het was stralend weer. Zowel op de plaats van lossing ad-s boven Nederland kwam geen mist v.oor. De con- voyeu-rs hebben gemeend, dat na een uur de boven België voorkomende morgen nevelen wel opgetrokken zouden zijn en hebben, hun verantwoordelijkheid volle dig bes-effe-nd, de korven geopend. De mist bleek niet .overal opgetrokken te zijn en duiven, dóe in mistbanken terecht ko men, zien de draden van liehtleidiingen en antennes niet. Doordat ongetwijfeld veel duiven z-ich hierdoor doodg-ev-lo-gen hebben, ontstonden de eerste verliezen. De m-i-s-t was echter miie-t de enige een zeker ook niet de belangrijkste oorzaak va-n de ramp De temperatuur steeg s-nel dus werd he-t zee-r warm e-n bovendien dreven de duiven in de richting van de zeekust, waar zij i-n brak- of zeewater hun dorst pro-be-erde-n te lessen. In m-is-tbainken terecht gek-o-m-ern duiven kwamen zelfs tot 60 mijl uit d-e kust. Voor een g-root aantal we-rd de, coaster „Solent" een veilige plaats. Heeft een duif eenmaal zout water gedronken, d-a-n is zijn dorst on-lesbaar geworden. Ze blijven drinken... ern drinken zi-ch ad-s het ware dood. V.oor vele liefhebbers is deze ra-mp- vlucht eert gevoelige slag. Vele jonge vo gels dii-e varnaf februari m-et zorg-en wo-r de-n omringd, omdat ze de toekomst vor men va-n" he-t ho-k, gingen verloren. Vo gels di-e bij voorafgaa-n-de vluchten goede prestatie-s leverden en waarop d-e hoop van d-e kweker was gevestigd, kunnen moeilijk gemist worden. Volgend jaar zal er opnieuw ge-kweekt moe-ten worden om de opgelopen achterstand in -te hal-en. Een onzer zegslieden uit dulvens-port- kringen gaf zijn mening over het ge beuren op de coaster „Solent" e-n de door de kapi-tein voor d-e duivensport zo laak baar g-eüite woorden, Da-t de heer Dui-ke-r de naar schatting 150 in barre nood ver kerende duiven, zo liefdevol heeft ver zorgd. vindt hij prachtig en een reden om hem hiervoor dankbaar te zijn. Met z'Jn beschuldigingen aan het adres van de duivenhouders heeft hij dingen gezegd, dd-e hij als duiven-liefhebber en kenner zeker niet beweerd zou hebben. D-e dui vensport wordt hierdoor, aldus onze zegs man, in een verkeerd daglicht gesteld; ter wijl va-n dierenmishandeling geen sprake kan zijn. Wa-s alles norm-aal verlopen, dan waren de d-uiven binnen d-e vie-r uur weer thu-is geweest. De af te legge-n 280 km. be-hoeven zelfs voor jonge postduivê-n, die, zoals d-eze, reeds vijf africhiiingsvluchten ach-te-r de rug hadden, geen bezwaar te zijn. He-t vliegen -is de duif van nature meegegeven en heeft d-a-n ook n-i-ets met mis-h-a-nde-ling uitstaande Een goede duivenhou-die-r zal wel d-e laatste zijn om zijn vóge-ls aan mis-hande-ling bloot te stellen. Zo-als er in alle t-a-kke-n va-n sportbeoefe ning excessen voorkomen, zal di-t bij de duiven-sport ook wel een-s voorkomé-n. Dergelijke dón-gen wreken zic-h echter, daar op dé lange d-uur de resultaten er ailtijd ond-e-r gaa-n lijden. De ramp we-lke d-e duiven zondag j.-l. heeft getroffen is ontstaan door samenloop van omstandig heden e-n komt in een dergelijke omvang gelukkig zelden voor. De kortelings be ëindigde vluchten me-t de oud-ere duiven zijn dit vliegse-izoen zonder noemenswaar dige verliezen aan duive-n verlopen. Men heeft d-oen voorkomen, zö lazen wij -in d-e dagblad-en, da-t de d-uivenh,oud-er er geen prijs o-p ste-lt een om de een of a-n-de-re reden eld-e-rs o-pg-eva-n-gen d-uif terug te be-kome-n. Zeke-r 75 pet. va-n d-e berichten, d-i-e bij het secretariaat b'.-nn-en komen o-ve-r opgevangen duiven, worden beantwoord Ook hii-er zijn natuurlijk uit zonderingen. Wanneer een verongelukte dui-f in een asiel, na een zorgzame verple ging weer voldoende hersteld is, heeft men het dier maar los te l-aten en waar het zich ook mag bevinden, he,t vi-n-dit a-ls altijd, feilloos de weg naar het tih-uisholk t-e-rug. Na diirt betoog va-n een du-ivenhouder te hebben weergegeven, willen wij besluiten m-e-t te constateren, dat er aan de kusten en boven zee vaak and-ere vogels in n-ood verkeren. He-t is n-ooit n-a te gaan, hoeveel vogels e-r 'omkomen tijdens de trek naar warmere landen als d-e tijd daarvoor is aangebroken. Hoe vaak leest me-n niet va-n zeevogels, daelaan boord van d-e op zee varen-de schepen hulp en veiligheid zoe ken en deze daar aan boord, evenals de duiven tijdens de jongste rampvlucht, altijd zullen vinden. De commandant van de basis (e Cape Canaveral in Florida, generaal Donald M. Yates, heeft gisteravond meegedeeld, dat het tijdstip van de lancering van de Amerikaanse maanraket nog niet is vast gesteld. Berichten hierover, uit welke bron ook, z|jn bepaald onjuist, zo zei de generaal op een persconferentie, die was bijeengeroepen nadat het Franse persbu reau AFP had gepubliceerd, dat de raket a.s. zondag in de middag In de ruimte zou Worden afgeschoten. De generaal zei, dat hijzelf het juiste tijdstip van de lancering nog niet kende. Hij achtte overigens de kans op succes „niet meer dan een op tien". Onder „succes" verstond hij het geval, dat men er in 'zou slagen de raket binnen 50.000 mijl van de maan te krijgen. De generaal, die vertelde dat men wel druk bezig is met de voorbereidingen, zei, dat de raket uit vier trappen zal bestaan en een snelheid van 37-.800 kilometer per uur zal bereiken, d.i. ruim tien kilometer per seconde. „Ons instrumentarium zal ons onmiddellijk na de lancering kunnen ver tellen, of de poging zal slagen". Aan boord van de raket bevindt zich een foto- en zend-apparatuur. Men hoopt daarmee opnamen te kunnen maken van de van de aarde niet zichtbare zij de van de maan. Deze foto's zullen ra diografisch naar de aarde worden over gebracht. Met een magnetometer hoopi men Voorts de sterkten van de magne tische velden van aarde en maan te kun nen registreren. De raket zal niet op aarde terugkeren Een van de mogelijkheden is, dat zij za! opbranden bij terugkeer in de dafnpkring van de aarde. Weerdlenst London seint: komende dagen voornamelijk be wolkt met zo nu en dan regen buien. later in *t weekend meer zonnige perioden Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen R dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan "Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost^ zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wir.t 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 12.1 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT IS IMCOS? International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. DAQJE-UI7-MAAL Zet In kelder, koelkast of koel h'oekje flesjes bier en een aardappelsalade met haring, makreel of zalm klaar. Ga de hele dag de zon in. kom terug, roep na 2 minuten: 'Eeeeetenl' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Wat vond je 't meest frappante van Parijs? Zij: 'Dat je er zoveel vrouwen bier ziet drinken méér dan hierI'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1