Woensdag2u Augustus ma Dagblad voor Schiedam en omstreken1 Stuur meer van die goede families Brabantse NCB-ouders terug van bezoek aan „Canada-kinderen" Fruit goedkoop Nederland m De Gaulle begint vandaag zijn 20.000 km Afrika-tournee Positie van negers in Little Rock oninklijke familie opnieuw naar de Expo NL I jeebleis Echtpaar gaat in zeiljacht wereld rond Auto's vlogen op elkaar Kind verpletterd door vuilnisauto X Amsterdam komt niet zonder melk Bed van twee meter in vliegtuig Gouverneur Faubus blijft obstinaat Triton te water gelaten Nederlanders doen het uit- stekend in Canada keen werkloosheid onder Nederlandse emigranten °orlopig geen Sovjet- S(,hot naar de maan het weer Temperaturen Belgische maatregelen oorzaak van scherpe prijsval? Vermoedelijk van 25 tot 28 augustus l/oodwill Prof. van Wijngaarden in Schotland zwaar gewond Nederlander bij Parijs om het leven gekomen Optimisme in Genève -J i w Piof. Lovell meent: ,;°R MORGEN IETS HOGERE Stimulans voor Canadezen Bed van twee meter Van navigatie weet ik niet veel... Vier doden bij botsing Achtste atoomonderzeeboot Constateren kernproeven nieuwe amsche courant Landgenoot zorgt voor beste naam tle is bedoeld voor nd het skiën! euren zijn wit, blauw en goud. De stola completeert het geheel. CnC^Utse prof, i 3 pi-ux. Bernard Lovell, leider ff ïart: °edieningsgroep van de reusachti- R0sfeoi scoop te Jodrell Bank, heeft in teSenover een correspondent van k Sn< .Verklaard, dat hij niet gelooft, dat So ^■'ets spoedig zullen proberen een »ert> ,v.far de maan te 'zenden. Volgens g bigji Ien zij wachten tot meer op het >- ra. Y®n ruimteraketten bekend is en 'techniek verbeterd zal zijn. Prof. d actVoont in Moskou het internatio- a6 S0Jl r°n°misch congres bij. Hij heeft s'Wa diensten van zijn telescoop c«viet-?T n voor llet §eval men in de le naaanraketten zou willen lan- 'i. (Van onze Amsterdamse redactie) „Kjjk jongens, hier staat de tarwe nog op het veld. Onze kinderen in Canada had den ze al lang geoogst". Ze verloochenden hun aard niet, de 69 ouders van emigran ten in Canada, toen ze gistermiddag om kwart over drie met een door de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond gechar terde D.C.-6B van de Pan American Air ways op Schiphol terugkeerden van een bezoek van maar liefst twee maanden aan hun geëmigreerde zonen en dochters, die practisch allemaal in Canada een boe renbedrijf hadden gesticht. Het zonnetje scheen nog allervriendelijkst, toen het vliegtuig boven het vaderland kwam. Veel te vroeg overigens en daarom kreeg de machine van de verkeerstoren verlof nog een half uurtje boven het IJsselmeer te cirkelen. De Brabanders kregen zo nog een extra mooie kijk op de inpolderingen en de grote massa afhalers ze waren met busladingen gekomen! miste daar door de aankomst niet. Het vaderland liet trouwens ook even zien, dat het momen teel de natte moesson doormaakt, want de ouders hadden juist voet op de vaste grond gezet of een zwaar onweer brak los. De twee maanden waren voor de reizi gers omgevlogen, maar allen waren toch ook blij weer thuis te zijn. Het echtpaar C. Vermunt uit Achtmaal had een heer lijke tijd doorgemaakt bij hun zes kinde ren en de vijf in het Brabantse land ach tergeblevenen zullen van vader en moeder wel heel wat te horen krijgen. Moeder en dochter Van Hasselt uit Oploo hadden nu met eigen ogen kunnen aanschouwen hoe goed haar vijf zonen en broers wel boer den en het zal er wel van komen, dat zus lief ze spoedig volgt. De oudste passagier, de 86-jarige heer J' Aarts uit St.-Oedenrode, had het vlie gen helemaal niet naar gevonden; het was immers de snelste manier geweest om bij zijn zoon in Vancouver te komen! Behalve al die ouders waren er ook een paar verloofde meisjes meegeweest en de volgende chartervlucht „misschien gaan we in 1959 met twee vliegtuigen, zo groot is de belangstelling", zei ons de RAPTIM-reisleider, de heer Storimans kan voor sommige van haar wel een „en kele reis" worden. Kapelaan A. Merkx, geestelijk advi seur van de N.C.B., had de reis mee gemaakt en de twee maanden benut om door heel Canada Nederlandse families op te zoeken. „Ik ben wel bij honderd gezinnen thuis geweest", vertelde hij ons. „Onder de Nederlanders heerst praktisch geen werkloosheid. Er is wel veel trek van de jongeren naar de grote stad of de fabriek. De Canadezen staan met verbazing te kijken naar de prach tige resultaten, die de Nederlandse emi granten op hun boerenbedrijven boeken en dat stimuleert hen vaak tot navol ging. De bisschop van Nova Scotia ge tuigde tegenover kapelaait Merkx, dat de werklust van de Nederlanders een merkbaar gunstige invloed had op hun Canadese collega's. De geestelijk adviseur had verscheidene oud-N.C.B.-ers ontmoet, die in hun nieuwe vaderland bewuster katholiek waren en ook op dit punt voor de Canadezen een voorbeeld waren geworden. „De Neder landers hebben de kerken en scholen weer gevuld", merkte de kapelaan op- Hij was in een school in Park Hill geweest, die vóór de komst van onze landgenoten twee leerlingen telde en nu 50. Een andere school had er voordien 5 en thans 90. De vrouwen wennen momenteel beter dan een aantal jaren geleden tijdens het begin van do emigratie. Ze zjjn over het algemeen mentaal beter voorbereid. Het grootste bezwaar, dat de kapelaan nog te horen had gekregen, ging over het tekort aan ontspanningsmogeljjkheid voor de gro tere jongens, zo van 15 jaar tot aan de verkeringstijd. „Ze weten met hun zondag echt geen raad. En als ze eenmaal aan verkering toe zjjn, willen ze beslist een Nederlands meisje. De Canadese „lusten" ze blijkbaar niet". Geen gezintien met grote In verband met de scherpe val van de prijzen van het fruit in de afgelopen we ken heeft het Tweede-Kamerlid Van Dijk aan de minister van Landbouw gevraagd of naar zijn mening, indien de prijsont wikkeling zich op dit niveau zou voort zetten, gevaar zal bestaan, dat de interne financiële weerstandskrachten van de betrokken bedrijven zal worden verzwakt speciaal van de zeer grote groep, die ver leden jaar een slechte oogst heeft gehad en dus toen niet van de hoge prijzen heeft kunnen profiteren. In verband met dit alles vraagt de heer Van Dijk of de slui ting van de Belgische grens voor de in voer van Nederlandse appels op 15 de zer heeft plaatsgehad overeenkomstig het landbouwprotocol. Hoe verhielden zich de Belgische markt prijzen tot de vastgestelde Belgische mini mumprijzen en hoelang bewogen zich die Belgische prijzen omstreeks dat niveau? Kan de minister mededelen: a. welke Nederlandse tuinbouwprodukten thans nog in België kunnen worden ingevoerd en of het prijsverloop van deze produkten zo danig is, dat eerlang ook grenssluiting voor onze produkten is te verwachten, b. van welke Belgische tuinbouwprodukten nu de import in Nederland vrij is, c. of het prijsverloop van alle sub b bedoelde pro dukten in Nederland zodanig is, dat in het kader van het landbouwprotocol Neder land verplicht is deze Belgische produk ten nog te accepteren? Kan de minister verder mededelen; a. of de Belgische minimumimportprijzen voor tuinbouwprodukten en in het bijzon der voor appelen zijn gebaseerd op kost prijsberekeningen; b. of de in België gemaakte kostprijsberekeningen zijns in ziens de toets van vergelijking met die, door het L.E.I. opgemaakt, kunnen door staan en met name of, indien hem derge lijke berekeningen in Nederland werden voorgelegd, hij deze, indien nodig, als ba sis voor zijn beleid zou aanvaarden? Kan de minister tenslotte, zo vraagt de heer Van Dijk, mededelen, welke tuin bouwprodukten en in het bijzonder welke fruitsoorten thans nog uit andere landen dan België hier te lande worden geïmpor teerd? kinderen De priester zou, gezien de ervaringen, waarvan hii nu zoveel gehoord en gezien had, beslist gezinnen met grotere kinde ren niet aanraden te gaan emigreren. Jon ge ouders en jonge kinderen assimileren beter. Vaak denkt men, dat het voor ge zinnen met oudere kinderen toch ook goed is om te gaan pionieren in den vreemde, omdat de jeugd dan mee verdient. Maar volgens de kapelaan nemen die kinderen heel gauw de Canadese mentaliteit van de,, „zelf-besteding der eigen verdiensten aan en daarom lijkt het hem beter, dat alleen die grotere gezinnen met oudere kinderen, waarin een zeer hechte gezins band bestaat, hun geluk in Canada gaan beproeven. De hulp, die de Nederlanders van hun eigen geestelijkheid krijgen, is enorm, aldus de N.C.B.-aalmoezenier- „Hun werk is boven alle lof verheven". Hij kon dit waarderende getuigenis geven, want hij had tijdens zijn rondtocht met vijf bisschoppen gesproken. Bisschoppen, die hem ook dringend gevraagd hadden om „a.u.b. meer van die goede katho lieke Nederlandse families te sturen". De ouders werden op Schiphol afgehaald o.m. door voorzitter en secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, de heren J. Zegers en ir. J. Wellen. Het was oen hele drukte op de Amsterdamse luchthaven, waar de verschijning van een echte Brabantse moeder met de authen tieke „poffer" op toch altijd nog een bij zonderheid blijft, ook al is Schiphol nog aan zo veel gewend- Geassisteerd door een politicman plaatst .generaal De Gaulle een krans aan de voet van het moneiment ter ere van de tijdens de tweede wereldoorlog gevallen politiemannen hij het hoofdbureau van politie te Parijs. De plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de herdenking van de veertiende verjaardag van de bevrijding van Parijs. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft mededeling ontvangen, dat het overleg tussen de Amsterdamse melkbe- drijven en sliitersorganisaties ertoe heeft geleid, dat volgende week in de nor male melkdistributie geen stagnatie zal komen. >av tst >iyjav°nd cn vannacht hier en daar Cn Plaatselijk nog enkele buien, enkele opklaringen; op de Plaatsen droog weer en iets •hatD temperaturen. Overwegend •>aa^ee wind krimpend van zuidwest zuidoost. 9nr.s augustus: zon op S.32, onder maan op 13.43, onder 23.00 uur. Gouverneur Orval Faubus van Arkan sas heeft gisteren tegenover verslagge vers verklaard, dat het bestuur van de middelbare school in Little Rock het recht heeft zich met gebruikmaking van elk wettig middel te verzetten tegen het be vel tot integratie. Hij leverde hiermee commentaar op de uitspraak van het hof van beroep in St. Louis, waarin het vonnis van een districts- rechtcr wordt vernietigd- De districtsrechter had bepaald dat de integratie voor de duur van 2'/» jaar moest worden opgeschort. In wat hij een „beroep tot matiging" noemde stelde Faubus bepaalde gedrags lijnen voor, die het bestuur van de school volgens hem kan volgen. In de eerste plaats zouden de ouders van de negerleer lingen en de functionarissen van het Ame rikaanse genootschap voor de vooruit gang van kleurlingen bijeen kunnen ko men om de toestand te bespreken. Voorts zouden de ouders van de negerleerlingen het besluit kunnen nemen een „periode van ontspanning" te scheppen door hun kinderen naar een school voor negers te sturen. Faubus zei dat dit veel zou bijdra gen tot vermindering van de spanning. doorgaan, aftreden zou het het Als dit niet mocht schoolbestuur kunnen mogelijk te maken dat er een nieuw be stuur wordt gekozen „dat de moed heeft te handelen volgens zijn verlangen", aldus Faubus. Hij weigerde te antwoorden op de vraag of hij de nationale garde weer zou oproepen als hij het nodig zou vinden. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Onvoorziene omstandigheden daargelaten, vertrekt generaal De Gaulle hedenmiddag om zes uur voor de bijna 20.000 km lange reis door Afrika om de Franse gebiedsdelen te gaan uitnodigen aan het referendum deel te nemen, dat. van beslissende betekenis dient le zijn voor hun betrekkingen met de Franse republiek Mer; kan niet zeggen, dat de tegenwoordige premier zijn tijd ongebruikt laat. De Gaulle onderneemt de reis onmiddellijk nadat de ministerraad het ontwerp.grondwet kan hebben goedgekeurd en het voor de definitieve redactie aan de Raad van State zal hebben toevertrouwd. De president van de republiek is gisternamiddag van zijn vakantieverblijf, bet kasteel Vizile in de Daufiné, in Parijs teruggekeerd om de ministerraad te presideren. Aangezien Parijs in deze dagen de be vrijding van 1944 viert, die aanving met de komst van de divisie Leclerq en de opstand van de Parijse politie, heeft ge neraal De Gaulle gisteren de herden king geopend met een toespraak tot de Parijse politie. Deze was in parade op gesteld op het enorme plein van de po- litieprefectuur, dat toen het bolwerk yan het verzet werd. De rede was die van een veldheer tot zijn troepen. Hij roemde de Parijse In Ede icerd dinsdag de traditionele schapendag gehouden. De markt trok grote belangstelling vooral ook van toeristen. (V; ti °nze Brusselse correspondent) and met een nieuw bezoek van e lellJng te Brussel kan nader wor- dit niet één dag, maar °nihgin Juliana aan de Wereld- astelij Vj:,., Ch*inlUk "Jk vier va na dagen zal duren, - tot 28 augustus. Vv"rdt bevestigd, dat de koningin, n 25 behalve door Z. K. H. prins Bernhard, vergezeld zal worden door de prinsessen. De hoge gasten zullen in het gebouw van de Nederlandse ambassade hun in trek nemen. Zoals bekend heeft de koningin reeds tijdens Haar eerste bezoek te kennen ge geven, dat zij nog op de Wereldtentoon stelling zou terugkeren. politie, die zich toen op de vijand wierp met ontzaglijke moed en vol plichtsbesef en hij onderlijnde zeer krachtig, dat de politie slechts van dienen weet. dienen van de orde van Frankrijk. Maar met herinnering aan Brazzaville en de weerstand van het vrije Frankrijk, het verzet enz. voeg de hij er op de hem bekende, na drukkelijke wijze aan toe: en van hem zelf. Men verwacht van De Gaulle niets anders dan zijn vereenzelviging met Frankrijk. In de overtuiging, dat Braz zaville hem in de overzeese gebiedsde len een geweldige populariteit bij de kleurlingenbevolking heeft gegeven, on derneemt hij ook nu, nog voor de eigen lijke verkiezingscampagne voor het re ferendum aanvangt, de Afrikaanse reis, om West-, Midden, en Oost-Afrika de nieuwe grondwet aan te bieden, niet als met geweld opgelegd, maar voor aan vaarding aangeboden ter vrije keuze. Het interieur van de Super Star- liner van Air France, de Cham- ploin, heeft, met het oog op de reis, grote veranderingen ondergaan, zo dat De Gaulle nu niet alleen over een werkkamer en salons beschikt, maar ook over een bed van iets meer dan twee meter lengte. Tevens zijn de prachtige spijslijsten reeds gepubliceerd en het schijnt, dat generaal De Gaulle aan Bourgonje de voorkeur geeft en van ge- truffeerde schotels houdt. Op zijn reis is hij vergezeld van twee vleugeladju danten en verder minister Cornut-Gen- tille, van overzeese gebiedsdelen en mi nister van staat Pflimlin, alsook admi raal Gabanier. die nu chef van de grote staf van de defensie is. en een reeks van gouverneurs en hoge technische ambte naren en raadslieden. De bemanning van het vliegtuig is verdubbeld "en er zijn twee gezagvoerders, een en ander we gens de lange afstand die het vliegtuig moet afleggen. Telkens wordt in een ruk doorgevlogen, eerst naar Tanariva op de Afrikaanse oostkust, waar het vliegtuig donderdagavond aankomt. Vrijdag wordt Madagascar bezocht en vandaar gaat de reis naar Brazzaville in Mid den-Afrika, waar het vliegtuig zaterdag middag aankomt. Maandag wordt naar Abindjan gevlogen en naar Conakry en dinsdagochtend tien uur heeft de aan komst te Dakar op de westkust plaats. Woensdagochtend vertrek vandaar naar Algiers, alwaar de duur van het verblijf nog niet is vastgesteld, doch de terugkeer naar Parijs op 27 augustus is waarschijnlijk met het oog op de minis terraad. BINNENVERINGBED hei beste bed ooii gemaald ,||[l lil" Hazet-Fabrleken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mei exfra versterkte middensector In de IJmuidense haven is gisternacht het jeugdige Amsterdamse echtpaar Nagel en zijn jonge zoon Nollie aan een reis om de wereld met het zeiljacht „Zee- jutter" begonnen. Het drietal denkt over deze reis, die via Las Palmas en het Panamakanaal naar Sydney en het Suezkanaal en zo terug naar Nederland leidt, ruim vijf jaar te doen. Het jacht is niet voorzien van een motor, zodat de gehele tocht zeilend moet worden gemaakt; zoveel mogelijk zal van de stromen op de verschillende oceanen en zeeën worden geprofiteerd. De „Zeejutter" is een 9,60 meter lange, verbouwde stalen reddingsloep van het stoomschip „Volendam". In de afgelopen vijf jaar heeft de heer Nagel de sloep verbouwd tot een van twee masten voorzien kitsgetuigd jacht. De drie kooien, reserve-onderdelen en mondvoorraad bevinden zich in het voorschip; het dag verblijf en de tanks voor 700 liter drinkwater en 180 liter petroleum in het mid denschip, en een kleine keuken in het achterschip. Het scheepje heeft drie wa terdichte schotten. Gerard Nagel, die als lasser werkzaam is geweest op enige scheepswerven, wil de Atlantische Oceaan oversteken in de richting van Las Palmas op de Cana- rische eilanden. Daar heeft een oude vriend reeds werk voor hem gevonden. Zodra voldoende is verdiend, wordt de reis voortgezet. „Van navigatie weet ik niet veel af", vertelde de heer Nagel bij het vertrek uit IJmuiden. „Ik heb echter een hoop kaarten en een kompas aan boord. De koers kan ik uitzetten en een gegist bestekje komt dan ook wel. Verder zullen we afwachten waar de wind ons brengt." Prof. dr. ir. A. van Wijngaarden uit Amstelveen die met zijn echtgenote op va- kauf;ie was in Schotland is nabij Blair Atholl met zijn auto in botsing geko men met een Engelse personenauto. Zijn echtgenote, mevrouw B. van Wijngaarden, werd bij de botsing dusdanig aan het hoofd verwond, dat zij In het Bridge of Earn-ziekenhuis, waarheen het echtpaar is vervoerd, is overleden. Prof. Van Wijngaarden zelf is ernstig gewond. Het was een frontale botsing tussen de twee auto's. De inzittenden van de Engel se auto, een echtpaar en twee kinderen, zijn ernstig gewond. Prof. Van Wijngaar den is bijzonder hoogleraar vanwege de Stichting voor Hoger Onderwijs in de Toe gepaste Wiskunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Maandagavond ig de vijftigjarige ac countant N. W. Walther uit Aerdenhout bij een auto-ongeval op de route natio nale nr. 10 bij Rambouillet in Frankrijk om het leven gekomen. Zijn vrouw en vijftienjarige zoon, die bij hem in de wagen zaten,, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis van Rambouillet overge bracht. De auto van de heer W. kwam, met grote snelheid in de richting Parijs rij dend, in botsing met een Franse auto die, om nog onverklaarbare reden, plotseling naar de linkerkant van de weg uitweek. De drie inzittenden van deze wagen kwa men allen om het leven. Beide auto's werden geheel vernield. In de Spieghelstraat te Utrecht is gis terenmiddag door een noodlottig toeval een vuilnisauto het trottoir opgereden, waar een groepje kinderen aan het spe len was. Een van hen, de driejarige Yvon ne den Breejen, wist niet op tijd weg te komen en werd tussen de auto en de ge vel van een huis verpletterd. Mannen van de gemeentelijke reinigings dienst waren bezig vuilnisemmers te ledi gen in hun auto, die zoals gebruikelijk langzaam voortrolde. Terwijl de chauffeur J. van R., achter de wagen een emmer leeg schudde, zag de bijrijder, dat de au to gevaarlijk dicht een langs het trottoir geparkeerde auto naderde. Hij wilde daar om met het stuurwiel, dat buiten de cabi ne is aangebracht, de richting wijzigen maar zijn mouw haakte daarbij achter een gashandel. De vuilniswagen kreeg daardoor plotseling te veel gas en reed het trottoir op. De kinderen, die dat za gen gebeuren, stoven verschrikt uit elkaar maar de kleine Yvonne zag daar geen kans meer toe en werd door het gevaar te tegen het huis gedrukt. Zij was op slag dood. Oiulcr grote belangstelling is gisteren Amerika's achtste atoomonderzeeboot, de Triton", in Groton (Connecticut) te wa ter gelaten. Hef schip meet 5.900 ton en is circa 134 meter lang. De „Triton", die ruim 100 miljoen dollar heeft gekost, is de eerste onderzeeboot met twee atoommachines, die genoeg elektriciteit kunnen opwekken om een stad van meer dan 10.000 inwoners te verlichten. Het schip is uitgerust met een ultra-mo derne radarinstallatie. Admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber van de NATO- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan, noemde het schip „een door atoomkracht voortgedreven onzichtbaar elektronisch brein" voor het opspeuren van de vijand. De deskundigen van Oost en West, die sinds 1 juli in Genève bijeen zijn, heb ben gisteren conclusies over een contro lestelsel voor het registreren van schen dingen van een mogelijke overeenkomst inzake staking van proeven mefc kernwa pens goedgekeurd. De conferentie ging daarna verder met de bespreking van een eindrapport. Van gezaghebbende zijde is gezegd, dat de conferentie „zeer goede vorderingen" heeft gemaakt en van"-/ r,g of morgen de zitting zal besluiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1