m Haus liep zich in eigen race naar halve finale X i VOOR HALVE PRIJS voor 40 cent PUZZEL mz.zzmmzzzM Tuuen hemel en aarde een tablei chocolade een tube mayonaise DE KOFFIE- EN THEEZAAK m Poolse overwinning op 10.000 meter Onze dagelijkse ZiZ Pracht handen S| Europa's atleten in titelstrijd Europees speer-record voor mevrouw Zatopek Hong aarse vluchtelin gen in Stockholm geweerd VB WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 PAGINA 4 Ml! Albert Hofstede sprong te kort Record voor Zatopkova Voor Cujé te snel Engelse zege De uitslagen OOK IN REUTLINGEN. F. F. TEGEN FLAMINGO'S PASTOOR B. A. OOSTEWECHEL t GOUDEN KLOOSTERFEEST SOEUR GEORGINE ADJUDANT SCHREEF REKESTEN VOOR DIENST PLICHTIGEN „Alleen hulpvaardigheid en menslievendheid" BESTRIJDERS VAN BOS BRAND IN HOOG SOEREN BIJEEN BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST EINDHOVENS STATIONS CHEF VEERTIG JAAR IN SPOORWEGDIENST Bij aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie bij aankoop van een blikje zalm geldig tot en met 26 aug. 1958 DUITSER GING ER MET DOKTERSAUTO VANDOOR Medische instrumenten werden begraven NEEFJE HAD EEN REUZEBOF 50.000ste bezoeker van „Wonderland" MILITAIRE COLONNE REED IN OP VOETGANGERS In hoger beroep vrijspraek geëist MEISJE BIJ HET SPELEN VERDRONKEN JONGEN VERDRONK IN ZWEMBAD M F 'ir k knp; u Oplossing van gisteren Hamea-Gelei B. M. R. S. door 0TT0 LUDWIG Speciale berichtgeving) STOCKHOLM, dinsdag. HEI EERSTE, bescheiden maar desondanks mooie en bemoedigende sucoes voor de Oranje-ploeg op de Europese atletiek-kampioenschappen in Stockholm is geboekt: de PSV-er Henk Haus heeft zich, buiten verwach. ting, weten te plaatsen voor de halve finales van de 800 m. Haus heeft 'n uit stekende race gelopen: zijn „eigen" race. Gestart in de buitenbaan kwam hij overeenkomstig het consigne van coach Korver zo snel mogelijk naar binnen en., nam de kop! Hij liep in dié positie de eerste ronde in 51,9 scc. en handhaafde zich nog een halve ronde. Toen begonnen de Engelsman Johnson en de Hon gaar Szentgali reeds aan hun eindspurt, maar Haus verweerde zich uitstekend. Hij moest de fjsander Markusson nog laten passeren, maar hield van zijn voorsprong voldoende over om de vierde plaats te redden: in 1 min. 51,. sec., juist voldoende voor de halve finales. Zijn clubgenoot Henk Heida trof het minder goed, kreeg ook niet de kans om zich naar de kop te vechten, bleef steeds achter de Pool Makomaski hangen en kwam daar ook op het laatste rechte eind niet voorbij. Heida finishte in 1 min. 52,3 sec. op de zesde plaats en was daarmee uitgeschakeld. Overigens behoeft Henk Haus in die halve finales ook geen enkele illusie meer te koesteren. DE ORANJE-PLOEG had bij haar rondgang tijdens het défilé een enorm applaus van de 18.000 toeschouwers ge kregen, Nederland heeft' hier in Scandi navië altijd nog heel veel goodwill. Reus Kees Koch droeg de nationale driekleur en de officials Fanny Blankers-Koen, Jo Moerman en Piet Korver voerden de ploeg aan; de vier atleten die deze eerste dag in het strijdperk moesten, Ab Hof stede, Hein Cujé, Henk Haus en Hein Reida, namen niet aan het défilé deel. Van alle buitenlandse ploegen kregen de Duitsers verreweg de luidste bijval; ken nelijk is er weer een uitgebreid legioen „Schlachtenbummler" mee naar de Zweedse hoofdstad getrokken. Saluutschoten, hymnen en een door Jussi Björling onder ontroerende stilte ge zongen religieus lied begeleidden de ope ningsceremonie, die door de sportieve Prins Bertil van Zweden werd verricht. EN METEEN Is er op deze eerste dag al een Europees record gebroken. Het was de Tsjechische atlete Dana Zatop kova, de echtgenote van Emil De Loko- motief (die zelf thuis gebleven is), reeds kampioene èn recordhoudster op het speerwerpen en thans opnieuw onbe dreigd naar het goud. Reeds bij haar eerste finale-worp (voor de kwalificatieproeven had zij haar hand bij wijze van spreken niet omgedraaid) had zij de 18.000 toeschouwers tot gejuich gebracht: 56 meter en 2 centimeter! Dat betekende een verbetering van haar eigen Europees record met 34 centimeter. De blonde Tsjechin kon daarna rustig toe zien hoe haar rivalen vergeefse moeite deden om in de buurt te komen. Haar titel stond vast. HENK HAUS zijn eigen race 1 DE TWEEDE kam- pioen werd de Pool Krzyskowiak op de 10.000 meter, na egn race die 3 ronden voor de finish reeds haar climax had be reikt. Toen zette de Pool reeds zijn aanval in. waarvoor de lan- ge Engelse politieman Eldon (krampachtig met de handen hoog voor de borst vijf kl- I lometer lang aan de I kop gegaan) maar ook j de Russen Zhukov en BPudov moesten capi- 1 tuleren. De tijd van j Krzyskowiak beteken- I de geen nieuw record, maar wel de beste tijd ooit bij Europese kampioenschappen ge lopen (28 minuten 26 seconden.). Hein Cujé, de moedige Zeeuw, die het Oranje op deze 10.000 meter moest hooghouden, kon het aanvangstempo reeds niet bijbenen, werd reeds spoedig volkomen losgelopen en eindigde ver in de achterhoede op de 17e plaats in 30 minuten 9 seconden. Teleurstellend was tenslotte, dat Albert Hofstede zich ,bij het verspringen niet voor de finale wist te plaatsen. Zijn spron gen waren resp. 7.01, 7.02 en 6.41 meter; kwalificatiegrens was 7.15 meter. DE DERDE titel van deze eerste dag ging naar de Engelsman Stan Vickers, verrassend winnaar op de 20 kilometer snelwandelen. Hij finishte met ruime voorsprong. De Duitser Lindner, die als tweede de sintelbaan opkwam, werd daar wegens onreglementair lopen gediskwali ficeerd; en daarmee voltrok zich dan ook het eerste kleine drama van dit toer nooi. De sprint-favorieten lieten zich in de series 100 meter niet in de kaart kijken: de Duitse hazenwinden Germar en Hary kuierden in 10.9 sec. op hun ak kertje naar de halve finales. Maar de Franse outsider Delecour vond het de moeite waard om er 10.4 sec. uit te lopen. Verder werden de series 400 meter da mes en heren gelopen, waarbij de kers verse wereldrecordhoudster Mollie Hissox (Engeland) zich slechts op het nippertje voor de finale kon klassiflceren. Haar landgenoot Salisbury was bij de heren de snelste. De uitslagen van de series 800 meter heren: de eerste vier plaatsen zich voor de halve finale luiden: le serie: 1. Derek Johnson (Eng.) 1 min. 49,5 sec; 2. Szentgali (Hong.) 1.50; 3. Markusson (IJsland) 1.50.5; 4. Henk Haus (Nederland) 1.51. 2e serie: 1. Mike Rawson (Eng.) 1 min 50,4 sec; 2. Depastas (Griek.) 1.50.7; 3. Salonen (Lin.) 1.50.7; 4. Makomaski (Polen) 1.51.2; 5. Vervoort (Frankrijk) 1.51.6; 6. Henk Heida (Nederland) 1.52.3. 3e serie: 1, Herbert Missalla (Duits land) 1 min 50 sec; 2. Boysen (Noor wegen) 1.50.5; 3. Waegli (Zwits.) 1.50.6; 4. Kazimierski (Polen) 1.50.8. 4e serie: 1. Paul Schmidt (Duitsland) 1 min 51,4 sec; 2. Baraldi (Italië) 1.51.8; 3. Kovacs (Hongarije) 1.52.0; 4. Gott- friedsson (Zweden) 1.52.0; De uitslagen van het nummer 20 km snelwandelen luidt: 1. Stan Vickers (Eng.) 1 uur 33 min 9 sec; 2. Spirin (Rusl.) 1 uur 35 min 4,2 sec; 3. Back (Zweden) 1.35.22,2; 4. Carlsson (Zwe den) 1.35.38,4; 5. Marquis (Zwitserl.) 1.35.59,4; 6. Dordani (Italië) 1.36.16,2. De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Zdzislaw Krzyskowiak (Polen) 28 min 56 sec; 2. Zhukov (Rusland) 28.58,6; 3. Pudov (Rusland) 29.02.2; 4. Eldon (Engeland) 29.02.8; 5. Ozog (Polen) 29.03.2; 6. Merriman Engeland) 29.03.8; 7. Mimoun (Frankrijk) 29.30,6; 8. Amo- ros (Spanje) 29.31,4; 9. Stritof (Zuid- Slavië) 29.34,8; 10. Thoegersen (Dene marken) 29.51,2; 17. Hein Cu je (Ne derland) 30.9,0. De uitslag van het speerwerpen dames luidt: 1. Dana Zatopkova (Tsj. Slow) (Nieuw Europees record); 2. Zalagaitite (Rusl.) 51.30 m; 3. Krueger-Neumann (Duitsl.) 50.50 m. Ook in Reutlinigen (Duitsland) hebben de Australische zwemsters haar overmacht gedemonstreerd. De 100 meter vrije slag wend gewonnen door Dawn Eraser im 1.02,4 Sandra Morgan en Lorraine Orapp deelden de tweede en derde plaats met 1.05,6, Ursula Wiimkller was de snelste Duitse in 1.07,4. Beverley Baiinibridige won de 100 meter vlinderslag in 1.16,1; Ilsa Konrads werd weer onbedreigd winnares van de 400 meter vrije stag in 5.08,1, voor Lorraine Crapp in 5.10,8. Twee uitgeweken Hongaarse atleten, de 5000 meter loper Sandor Rosznoy en de 800 en 150 meter specialist Josef Cegledi. mogen niet voor Oostenrijk, het land waarin zij thans woonachtig zijn, deel nemen aan de Europese atletiekkampioen- schappen in Stockholm. Als reden voor deze weigering werd op gegeven, dat beiden vroeger Hongarije in internationale wedstrijden vertegenwoor- difd hebben en dat het niet in overeen stemming is met het reglement van de kampioenschappen dat. zij nu een ander land vertegenwoordigen. Dinsdag is oip het Prinses Wilbeimrlna- terrein te Enschede de tweedaagse oricket- wedstirijd begonnen tussen de Flamingo's en de Free Foresters; de gasten kwamen twee uur te laat tengevolge van autopech. Onze landgenoten zijn het eerst aan bat gegaan. Zij scoorden 122 rums alil out, waarvan De Baare 19. Herklots 24, Leef- tiimk 22, Va.n Staay 20 en Terwiel 20 runs. De bowllngcijfers van de Free Foresters luidden Paul 5 vo,or 50, Boadfoat 4 voor 43, Bromage 0 voo-r 11. Wd'llat 1 voor 2. De Baare en Herklots hadden een goede stand voor het tweede wicket van 41 runs. maar daarna vielen de wickets snel. De Free Foresters scoorden tot 7 uur 44 runs 'voor het verlies van 2 wickets. Uit Alexandrië is hier te lande bericht ontvangen, dat in een ziekenhuis aldaar is overleden de zeereerw. heer Bern. Alb. Oostewechel, pastoor te Heteren. Pastoor Oostewechel nam deel aan de Franciscaanse bedevaart naar het H. Land en is tijdens de reis over de Middellandse Zee ziek geworden. Zijn toestand werd zo ernstig, dat men het nodig oordeelde hem in Alexandrië aan land te brengen en in een ziekenhuis te laten opnemen. Nadat hem de laatste H.H. Sacramenten waren toegediend is hij daar twee uur na aan komst overleden. De thans overledene was 12 juni 1909 in Schalkhaar geboren. Na zijn studies aan de seminaries van het aartsbisdom te heb ben beëindigd werd hij 22 juli 1934 pries ter gewijd. Daarna was hij kapelaan te Gaanderen van 1934 tot 1936, te Groenlo van 1936 tot 1943 en te Hengelo (O.) van 1943 tot 1954. Op 7 mei van laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot pastoor in He teren. Begin september zal het 60 3aar zbn geleden, dat mej. Margaretha Stroot- mann als Soeur Georgine haar intrede deed in de Congregatie der Zusters Franciscanessen Penitenten-RecoUecti- nen van Roosendaal. Soeur Georgine werd te Amsterdam ge boren en is jarenlang werkzaam gew-est aan de meisjesschool an de Goudsesin- gel 1 te Rotterdam, tot ziI werd overge plaatst naar de school aan de Brouwers gracht te Den Haag. Hier werd zij belast met «je leiding der Fröbelschool, totdat haar leeftijd een wat rustiger werkkring wenselijk maakte. Sinds enige jaren voert ZÜ d® admini stratie van de school met internaat St.- Jozef te Monster (Z.-H.), waar zaterdag a.s. haar gouden feest door familie en communiteit zal worden gevierd. Achter de Engelsman Derek Johson, de Hongaar Szentgali en de IJslander Markusson veroverde onze landgenoot Henk Haus (P.S.V., Eindhovenop de vierde plaats in de series 800 meter (waarmee hij zich voor de halve finales klasseerdehet eerste bescheiden succesje voor de Oranje.atleten. Het hoog militair gerechtshof heeft de vrijspraak van de krijgsraad in de zaak van de adjudant-onderofficier en admi nistrateur IJ. C. B., werkzaam bij de sec tie gppstpliike gezondheidszorg te Den Haag bevestigd. Onder meer was hem ten laste gelegd dat hij in strijd met zijn plicht voor een aantal jonge lieden rekesten heeft oge maakt om uitstel voor hen te krijgen ;<r eerste oefening en dat hij daarvoor giften heeft aangenomen. De krijgsraad te velde west had B. bij vonnis van 26 maart vtj- gesproken van het ten laste gelegde, doch de auditeur-militair was hiertegen in appèl gegaan. Bij de behandeling verleden week voor het hof had B. nogmaals verzekerd, dat hij slechts uit hulpvaardigheid en mens lievendheid en nimmer uit winstbelap heeft gehandeld. De advocaat-fiscaa! meende, dat beklaagde zich schromel'jl; had misdragen, doch zag geen mogelijk heid tot strafrechtelijke veroordpling in deze zaak. Het opstellen van de verzoek schriften is immers niet in militaire dienst geschied en er is geen schade voor de dienst ontstaan. Na de vrijspraak van gisteren werden de adjudant door de ouders van jongelui wie op grond van hun gezondheidstoestand uitstel van eerste oefening of vrijstelling van militaire dienstplicht was verleend, bloemen aangeboden. (Van onze correspondent) Ongeveer vijftig vertegenwoordigers van regionale bosbrandweerorganisaties uit alle bosrijke delen van ons land, wa ren gisteren present op een contactdag, die voor hen in Hoog Soeren werd gehou den. Deze dag was georganiseerd door de commissie Bosbrandweer van het be drijfschap voor de bosbouw en de hout teelt met het doel het contact te ver sterken. Onder de belangstellenden bevon- j den zich o.m. de commissaris der konin- gin in Gelderland» mr. H. W. Bloemers en de burgemeester van Apeldoorn mr. i A. L. des Tombe. De voorzitter van de bosbrandweer- commissie ir. P. de Fremerij uit Zei- hem wees erop, hoe in vroeger jaren bos- en heidebranden een onheilspellende omvang aannamen, doordat de organi satie van de bestrijding nog niet zo per fect was en de communicatiemiddelen eveneens beperkt waren. Het is thans mo gelijk dank zij de moderne communica tiemiddelen, branden in de kiem te smo ren. Het gaat om snel handelen, snel waarnemen en 'n snelle berichtgeving, al dus spreker. Een belangrijk onderdeel in dit systeem is de telecommunicatie, waar bij van kortegolfzenders wordt gebruik gemaakt zowel voor onderling gebruik op de plaats waar de brand woedt, als met dè centrale post. Ook vliegtuigen worden te genwoordig voornamelijk in de provin cie Utrecht gebruikt ais waarnemings posten, waarbij de piloten aanwijzingen kunnen geven over de ontwikkeling van de brand, waardoor een effectieve be strijding kan worden bereikt. Op een weiland in de nabijheid van een hotel te Hoog Soeren werd een rookont wikkeling veroorzaakt, die vanzelfspre kend door de altijd op zijn hoede zijnde brandweerpost van Hoog Soeren werd waargenomen. De gesprekken, die daar na over en weer door de post en de cen trale post in Apeldoorn werden gevoerd, alsmede van de onmiddellijk uitgerukte brandweerwagen uit, kon men via een geluidsinstallatie van seconde tot seconde volgen. Het was dan ook geen verrassing voor de aanwezigen, toen de rode brandweer wagen nog geen tien minuten na de brand melding op het terrein van de vermeen de brand arriveerde. Hier was overigens al geen rookwolkje meer te zien. Na deze demonstratie maakten de deel nemers van de gelegenheid gebruik de centrale post van de Veluwse bosbrand- weer te Apeldoorn te bezichtigen, alsme de de tentoonstelling, die momenfijfd in Apeldoorn wordt gehouden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Apeldoornse vrijwillige brandweer. (Van onze correspondent) In De Lutte is gisteren de boerderij van de landbouwer G. J. K. door brand ver nield De motorspuit van de brandweer van De Lutte was defect, zodat moest wor den gewacht op die van Losser De schade is aanzienlijk; van de inboedel en de land bouwwerktuigen kon vrijwel niets wor den gered. Niet minder dan vijftien sprekers en een groot aantal andere belangstellenden heb ben dinsdag de heer L v. Duist, sedert 1 januari van dit jaar hoofdstationschef van Eindhoven, gehuldigd met diens veer tigjarig jubileum. In de overvolle S.O.V.-kantine van Van Gend en Loos hebben niet alleen vele epoorwegfunctionaris6en uit Eindho ven maar ook velen uit de standplaatsen, waar de heer Van Duist voorheen zijn werd verricht heeft, hem een hartelijke hulde bereid. Vele geschenken werden hem overhandigd en uit Deventer was men zelfs met Deventer koek aangeko men. terwijl ook een deputatie helemaal uit Groningen met vriendelijke woorden en geschenken acte de présence gaf. Vertegenwoordigers van Van Gend en Loos, van de Philips Expeditie en van St. Raphaël gaven ook blijk van belang stelling. van 59 cent deGruyter Een jaar gevangenisstraf met aftrek drie maanden voorwaardelijk met ee proeftijd van drie jaar eiste de offic'e. van justitie bij de Utrechtse rechtban gisteren tegen de 28-jarige Duitser J- "V '6. uit Hildesheim. die zich moest veraf1* voorden wegens diefstal van een pers°' nenauto en een aantal medische instrd" menten. Toen de verdachte zich op 29 decernbef jl. te Den Dolder bevond, zag hij v°° een villa een geparkeerde auto staaf; welke aan een dokter toebehoorde en ee} aantal medische instrumenten ter waar" van tienduizend gulden bevatte. Hij nam de wagen en reed ern,e!! ïaar Duitsland, waar hij de instruments'; in een bos begroef, omdat hij er niet g0®? raad mee wist. Vervolgens vertrok bw met de gestolen auto naar Hamburg. waa' hij enige dagen later op verzoek van a Nederlandse justitie werd aangehouden- Uit het verhoor bleek, dat de man,0] verscheidene malen door Nederlands® instanties was veroordeeld, maar zo g°e als geen enkele straf had uitgezeten' omdat 'hij er steeds in was geslaagd ontvluchten. De rechtbank zal 2 septem ber vonnis wijzen. 580820 (Van onze correspondent) Mevrouw Van der Laak uit de Kange- roeitraat te Eindhoven was dinsdagmor gen met zes eigen kinderen en een neefje en een nichtje uit Geldrop naar „Wonder land" het dorado voor de vakantie vie rende jeugd in de lichtstad, gegaan, waar ze het hek omstreeks half elf passeerden Laat het G-eldropse neefje, Walter v. d. Laak, die vandaag woensdag, juist zes jaar is geworden, nu de 50.000ste bezoe ker van Wonderland zijn! Het was een heel feest. Het ventje werd allereerst in een Wonderlandtrapauto ge zet. waarin hij in triomf langs de stands reed, zodat zijn auto in een minimum van tijd onder de geschenken bedolven werd. Van de vice-voorzitter van de stichting ;,Eindhovens vakantie Comité", de heer A. v. d- Holst, kreeg hij bovendien een spaarbankboekje met vijftig gulden. Wonderland heeft reeds 4000 bezoekers meer dan verleden jaar om deze tijd en met de verlenging van de openlngsduur tot en met 30 augustus verwacht men zeker de 75.000 bezoekers te zullen bereiken. De adyocaat-fiscaal van het hoog mili tair gerechtshof te 's-Gravenhage, heeft gisteren vrijspraak gerequireerd in de zaak tegen de 20-jarige dienstplichtige sergeant L. N, en de dienstplichtige sol daten J. v. d. S., M. K. en J. K., allen uit Haarlem. Deze militairen werd ten laste gelegd op 13 februari van dit jaar, toen zij in colonne reden, in Leiden een aanrijding te hebben veroorzaakt, waarbij een moeder en haar achtjarig zoontje om het leven zijn gekomen. De sergeant was door de krijgsraad tot 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar veroordeeld, en de anderen tot geldboe ten, doch zij waren tegen dit vonnis in appèl gegaan. De veroorzaker van het on geval, de dienstplichtige soldaat M.. die tot een maand gevangenisstraf was ver oordeeld, was hiertegen niet in beroep gekomen. De advocaat-fiscaal was van oordeel, dat uit niets is gebleken, dat de colonne met een te grote snelheid zou hebben ge reden en in het bijzonder dus de sergeant niet strafbaar kan worden gesteld. Uit spraak over 14 dagen. (Van onze correspondent) Maandagavond om negen uuir is uit het water van de Kanaalweg te Leiden te genover de torenflat het lichaam van de zes jaar oude Henny Wansink opgehaald. Het kind was 's middags met haar broer tje aan het spelen geweest in het Room burgerpark vlak bij het water. (Van onze correspondent) Maandagmiddag omstreeks 3 uur is in het Arnhemse zwembad „Thialf" een tra gisch ongeluk overkomen aan de negen jarige Th. J. v. d. Horst uit Arnhem. De jongen was in het ondiepe bad aan het spelen, waarbij hij vermoedelijk onwel is geworden. Andere kinderen zagen hem op zeker ogenblik op de bodem van het bad liggen. IJlings gewaarschuwd perso neel van het zwembad bracht de jongen naar boven. Onmiddellijk toegepaste kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. 1* HBS vaW* a J6 bM? i/ Horizontaal: 1. cultuurstijl; 5. eet (oud); 9. reeds; 10. naaigerei; 12. deel v' d. bijbel (afk.); 13. meisjesnaam; 14. sP'" 16. afbeelding; 18. familielid; 19. jongens naam; 21. zuidvrucht; 23. bloeiwijze; teelt; 25. incasseren; 27. vogel; 29. maan stand (afk.); 30. tafelgerei; 32. soort t>n' derwijs (afk.); 33. soort steen; 34. jon gensnaam; 36. jongensnaam; 38. de so«n' ma van; 39. edelsteen; 40. vakantie, af wezigheid. Verticaal: 1. houten keet; 2. reeds; Frans onp. voornaamw.; 4. verlichtings artikel; 5. herkauwer; 6 eerw. heer O-1,.' afk.); 7. voorzetsel; 8. metaal; 11. groet' 15. sierlijk van lijn; 16. kleinood; u; meubilair; 18. zout, water; 20. voorzetsel' 22. onvruchtbaar; 25. elk; 26. telwoord' 27. afstandsmaat; 28. gids te water; kern; 35. zangnoot; 36. kledingstuk; zangnoot; 38. als eerder (afk.) Horizontaal: 1 standaard, 9 horde. 10 Alida. 12 overste. 14 loge, 16 amen, 18 1'" 19 Reina. 22 dg, 23 etste, 24 orgel, 25 v.«" 26 ereis, 28 l.o.. 29 eren, 31 teer, 33 stel pen, 36 gesis, 38 reden, 40 meetronen. Verticaal; 1 so, 2 trog, 3 advertentie. nee, 5 aas, 6 altaarsteen, 7 riem, 8 d.d- 9 helleveeg. 11 aangloren. 13 rui, 15 ot ter. 17 edele, 2o eer, 21 N.O.I.. 27 eel, esse. 32 ende, 34 est, 35 pro, 37 em.. en. Advertentie Tube 95ct Het Is de Hememelfs die 't 'm do*' radio en televisie Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Woensdag 22.00 Martin Block 22.30 Jo Stafford zingt 22.45 Freddie Martin 23.00 Muziekland 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting DONDERDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.10 De groen teman 9.15 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gramm. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Kamerork. 12.00 We reldmuziekconcours Kerkrade 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. o! gramm. 13.20 Metropole Ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en plano 14.30 Hoorsp. 15.10 Cabaret 16.00 Varianten 17.00 V.d. jeugd 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Europese atletiekkamploenschappen te Stockholm. 18.25 Theaterork. 18.55 Europese atletiekkamploen schappen te Stockholm 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.05 Gramm. 20.00 Nws. 20.05 Opera. In de pauze: Caus. 22.50 Act 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Sport- act. 23.26-24.00 Gramm. Uit het Duits vertaald door JAN H P. JACOBS Waarom had hij onderdrukt, wat hij Paul had willen zeggen? En betrof het de zaak of de eer van het huls? En wist of vermoedde hij, dat degene die nu in zijn plaats voor deze twee dingen te zorgen had, tegen de tuindeur zou leunen en ho ren wat hij met Paul besprak of in alle geval zou zien, dat hij stiekem iets met hem te bepraten had, als hij het onder drukt deed? Had hij Paul daarom naar huis doen komen? En kon hij het nu nog altijd niet over zich verkrijgen, een „waarom" uit te spreken? Het was een zonderling samenzijn, toen ze daar 'smiddags in de huiskamer aan tafel zaten. De oude heer at, zoals altijd, op zijn kamertje. Ook de kinderen waren weg en kwamen pas na tafel weer binnen. De jonge vrouw hield zich meer in de keuken of ergens anders buiten de kamer op dan dat zij binnen was Gedurende de weinige minuten, dat zij mee aan tafel zat, was zij even zwijgzaam als bij de be groeting; haar voorhoofd was nog steeds erg somber. Fritz was al helemaal gewoon geraakt aan vaders toestand, alhoewel Paul daar nog diep van onder de indruk was- Maar Fritz sprak alleen over zijn eigenaardig heden. De man in de blauwe jas wist zelf niet, wat hij wilde en maakte zichzelf en al de anderen in huis het leven maar no deloos lastig. Als Paul over de zaak sprak en over de komende restauratie van het kerkdak, dan begon zijn broer te praten over al lerlei vermakelijkheden, waarmee hij het verblijf van zijn broer hoopte te kunnen opvrolijken; hij sprak over diens aanwe zigheid trouwens voortdurend als over iets tijdelijks. Zei Paul dan, dat hij niet gekomen was om zich te vermaken, maar om te wer ken, dan lachte Fritz alsof hij een onbe taalbare mop gehoord had; Paul wilde zeker helpen niets te doen, lachte hij. Maar, zei hij, hij hield wel van een grap je, hoe droog het ook werd voorgedragen. Daarna, toen zijn vrouw weg was, infor meerde hij naar de verhouding van Paul tot de dochter van de neef en had weer grote pret over zijn broer de grappenma ker, in wie men-helemaal niet meer de vroegere dromer terugkende. Na tafel kwamen de kinderen weer bin nen en daardoor was er meteen meer le ven en gemoedelijkheid. De hele namid dag werd Fritz, en naar het scheen zijn vrouw, eveneens, uitsluitend in beslag ge nomen door het bal. Hij deed grote verfhalen over de bewij zen van eer en de attenties, die hem daar door de aanzienlijkste burgers gebracht werden. Hij werd zichtbaar opgewekter en begon hoe langer hoe trotser in de ka mer op en neer te lopen. Het gekraak van zijn blinkend gepoetste laarzen zei nu al vast, nog vóór de balgasten de kans daartoe hadden: Ha, daar is-ie; daar heb je hem! En als hij daartussendoor met zijn handen het geld in zijn broekzakken deed ram melen, klonk het uit alle hoeken: Nu wordt het geweldig! Nu ga je wat beleven! En hij liep maar voort tussen al wie hem verwelkomde; neen, hij liep niet meer, hij zweefde, hij zwom op de mu ziek; iedere dans was een jubelouverture op de naam Nettenmair; hij voelde geen bodem, geen voeten, geen benen meer on der zich; ja zelfs de jonge mevrouw Net tenmair, die naast hem zwom, hangend aan zijn rechtervin, de schoonste onder de schpnen, zoals hij de joviaalste onder de jovialen en de duim aan de hand van het bal was, zelfs de jonge vrouw merkte hij nog nauwelijks naast zich op. Twee uren later klonk het werkelijk van alle kanten: Daar is-ie! en werd er waar achtig uit alle hoeken geroepen: Nu wordt het geweidigi Overal waar zij voorbijkwamen, wer den er stoelen aangeboden. Geen hand werd zo vaak en langdurig geschud als die van de joviale Fritz Nettenmair, geen mens zoveel ongehuicheld lof In de oren geblazen als hem. Maar hoe beminnelijk was hij ook niet! Met wat voor minzaam heid aanvaardde hij niet al dat verdiende huldebetoon. Wat was hij geestig; hoe vriendelijk lachte hij. En niet alleen over zijn eigen grappen; want dat was geen kunst; die waren zó geestig, dat hij wel lachen moest, of hij wilde of niet, maar ook over andere, hoe weinig zij het, bij de zijne vergeleken, ook verdienden- Er wa ren ook wel mensen, die weinig notitie van hem namen, maar die zag hij niet eens en die het opzettelijk lieten blijken, waren filisters, doodgewone, onbeduiden de mensen, zoals hij zijn broer met ver achtelijk medelijden in het oor fluisterde. Men kon aan de manier, waarop Frltz de verschillende mensen bejegende, hun betekenis als mens of burger afmeten. Daar stond hij dan, met zijn rood hoofd in de schouders geborgen en die schou ders nog hoger opgetrokken dan ooit, de armen nu eens bevallig tegen het lichaam gedrukt, dan uitgestrekt, om met zijn stok de een of ander van de belangrijke mensen een gevoelige liefkozing toe te dienen, die altijd met een dankbaar lach je beantwoord werd. Toen het dansen begon, trok Fritz Net tenmair zijn broer in een zijkamertje. Je moet dansen, zei hij. Van mijn vrouw zou je de kous op de kop krijgen en dat zou ik niet prettig vinden, maar ik zal zorgen, dat je er eentje krijgt, die flink is en je in de maat kan houden. Nu, hou je taai kerel, ook als het niet direct wil vlotten! In de opwinding van zijn ijdelheid had Frits Nettenmair zes jaren vergeten. Zijn broer was voor hem nog de oude dromer, die hij nu en dan voor zijn eigen plezier tot een dans dwong. Toen hij zonder op Paul's weigering te letten, Paul naar het meisje toebracht, gaf deze maar toe, om niet onbeleefd te schijnen. Meneer Fritz Nettenmair was de goed moedigste mens van de wereld, zolang hij zichzelf het enige voorwerp van de al gemene bewondering wist. In zo'n stem ming kon hij voor degenen, die door zijn schittering in de schaduw gesteld werden, daden van opoffering verrichten. Dat deed hij nu ook. Toen hij zo tussen al die be langrijke mensen zat, die hij op champag ne trakteerde en in de ogen van zijn vrouw de voldoening las over de eer, waar hij onder beladen werd, kreeg hij het gevoel, dat hij zijn broer een groot onrecht verge ven had en dat hij zelf een buitengewoon edel mens was, die al dat eerbetoon vol komen verdiende maar in mateloze zelf- vergetenheid het toch nog klaarspeelde zich erdoor te laten ontroeren. Net danste Paul voorbij. Hij zag wel, dat dit niet meer de vroegere dromer was, maar dat vergaf hij hem ook. Aller ogen waren op de knappe danser gericht. Fritz deed zijn vrouw opstaan en in de zeker heid, hoezeer hij zijn broer wel zou moe ten overschaduwen, gaf hij zich aan de weldadige overweging over: wie weet hoe veel onrecht Paul hem nog niet aange daan had en toch zou Fritz hem dat kun nen vergeven. (Wordt vervolgd' HILVERSUM n. 298 m. 7.00 KRO. l0' NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gramm. 7.45 Morgengebed lit. kal. 8.00 Nws 815 Gramm. 8.50 V. d-,,3, 10.00 Gramm. 10.30 Morgendienst 11.00 zieken 11.45 Gramm. 12.00 Middagklok-n?0",! klok 12.03 Gramm. 12.25 Wij van het 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 GrahL,, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. ,rf 13.20 Gramm. 13.30 Wereldmuzlekconc0 Kerkrade 1958. 14.00 Gramm. 14.45 V.d. vrig,. 15.15 Cello en piano 15.45 Koorzang 16.00 bellezing 16.30 Sopr. en plano 17.00 V.d. 1 elJfp 17.30 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Kla",id uit opnamen v.h. Congres Centraal BerM Amateuristische muziekbeoefening te GtrfV op 9 november 1957 18.30 Gramm. 19.00 en weerber. 19.10 Strljkwart. 19.30 Gevar. f"aj. 19.50 Pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 muz. 21.15 Caus. 21.30 Mil. Kapel. 22.00 TV schriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 GraiJL. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en ber. 23.15-24.00 Gramm. Engeland, BBC home service 330 m. .„rS- 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 ^at- 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 13.55 CrickehL,- sl. 14.00 Hoorsp. 15.00 Lichte muz. 15.45 KJ" d ken. 16.30 Gramm. 15.45 Caus. 17.00 v: «0 Kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 1815 Stad oD land. 18.40 Sportber. 18.45 Hobo en piano. I-pS- Ork conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 21.45 Gevar. muz. 22.15 Klankb 22.45 Gra 23.00 Nws 23.06-23.11 Koersen. Engeland, BB light progr. 1500 en 24,->0® 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en V. d. arb. Jl'oO Cricketrep. 13.55 Gramm. 13.45 V. d. kind. 0a Voordr. 1415 Gramm (Om 14.3 0 Nws.) 'V Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte cd 15.55 Sportrep. 16.10 Gevar. muz. 16.30 5® Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Lichte muz- LoK Nws. en lichte muz. 18.00 Cricketrep. 18.20 rep. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. Nws. en hoorsp 20.00 Gramm. 20 30 N«s- fd gevar. progr. 21.00 Hersengym 21.30 N«,si24(' gevar. muz. 22.00 Licht progr. 22.30 Nws. cf' Cricketuitsl. 22.45 Jazzmuz 23.30 Nws. e0 baretliedjes. 23.55-24.00 Nws. NDR—WDR. 309 m. ,.nt 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 t'ig.K muz. 14.00 Operettemuz. 16.00 Filmmuz- Ig.O" Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Solistenconc. fas- Nws. 19.50 Jazzmuz. 20.20 Hoorsp. 21.tó iie'5' 22.10 Operettemuz. 23.15 Lichte muz. 24.00 0.10-1.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. .JcH1' 12.00 Nws. 13.05 Gramm. 14.05 en 15.52 16.45 Orgelconc. 18.00 Opera. 23.52-24.00 Brussel 324 m -pd1- 12.00 Gramm 12.30 Weerber, 12.34 Gra pe" 13.00 Nws. 13.11 Dalogues deE armeltes- rSed' ra. 15.00 Gramm. 15.30 Idem. 16.00 16.02 Zang en pano. 16.45 Gramm. l?-°° i8f 17.10 Gramm. 17.45, 18.00 en 1815 Idem- fa V. d. sold. 19.00 Nws. 1930 Wereldtentod"^!" lng. 20.00 Ork. conc. 20.55 Gramm. rt*'s' conc. 22.00 Nws 22.15 Jazzmuz 2255-2300 Brussel 484 m. il" 12.00 Gramm 12.30 Idem 13.00 NW|' naH!' Idem. 14.30 Orgelconc. 15.30 Gramm. K>-05 rde1"' muz. 17.00 Nws. 17.35 Gramm. 183? pid*' 19.30 Nws. 20.56 Gramm. 21.30 Gevar. 22.00 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.55 Nws. TELEVISIE -t''- VARA: 19.30 Rep. NTS: 20.00 Journ ™eSz- „VARA: 20.20 Mensen, dingen, ">0*' 20.30 Spiegel der kunsten 21.00 LicMe 21.15 Film. V. DUITS prgr.: 17.00 V.d jeugd 17.38-'8VC0u''' d. kind. 19 00-19.30 Hier und Heute 20.00 J 20.15 TV-spei 21.40 Lichte muz. FRANS BELGISCH progr.: 16.30 Were'fjSfe toonstelling 17.30 - 18.50 Vd. jeugd. 20.00 20.30 Rep. 21.00 Wereldtentoonstelling Film 23.30 Wereidnws. VLAAMS-BELGISCH progr.: 18.00 Were'2o.3® toonstelllns 19 30 Nws 20.00 Interview Marien et i^ntheatei 21.00 Speelfilm 22.30 l ly 23.00 Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4