naar Advocaat kreeg er van Algerijnse bazooka-affaire wordt naar recht opgelost Militaire hulp van V.S. aan is opgeschort Irak lekker hè... f/s/ 1 I Amerikanen uit Saoedi-Arabië T.V.-ZENDER ROERMOND GAAT PROEFZENDEN W Britse regering zet Cyprus-plan door Oudheidkundig6 vondsten in Italf ruim 25 cent p. pakje goedkoper dan voorheen Geen twee soorten justitie Goede zaken op Sonsbeek Indonesië in de korte broek Oppositie tegen vijf- heuvelenplan Botsing tussen militaire auto en vliegtuig Nijmeegse Waalkade wordt verstevigd NSC DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1953 PAGINA 6 l PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK-Z. H. ONBEKENDE VLIEG TUIGEN BOVEN SUMATRA EN BORNEO PARTIJFUNCTIONARISSEN IN SLOWAKIJE GEROYEERD PATER DR. VERHEIJEN O.E.S.A. Verzoek van K.N.M.V AANHANGWAGENS ACHTER MOTORRIJWIELEN Reeds 26 beelden aangekocht DOESBURGSE MARTINI TOREN KAN HERBOUWD WORDEN AMERIKAANSE ONDERSCHEI DING VOOR NEDERLANDSE LUCHTMACHTATTACHE ARBEIDERS STALEN OUDE ZEGELBOEKJES Officiële indienststelling in oktober Charmant van je, Jan, om je zuster zo'n nieuw fruitzuiver Fruit-telia snoepje aan te bieden. En dat je vriendelijk gebaar beloond zal worden, geloof dat maarwant ook je grote zus heeft altijd die heerlijke Fruit-tella's bij zich. Heerlijk, die Fruit-tella's, je hebt echt fruit op je tong - en zo lekker lang! U proeft het fruit er bovenuit l Korporaal-monteur gedood Raad stelt half miljoen beschikbaar Roemenië DOODSTRAF OP DIEFSTAL Sr S N. N t»r de roomboter A LAkIwoa l\orz/w\L deze „opeenvo ALS de Parijse krijgsraad gisteren besloten heeft om, te tweeden male in enkele weken fijds, het proces over de „bazooka-affaire" te onderbreken, dan zal dit zeker niet gezien moeten worden als een poging om deze zaak in de doofpot te doen verdwijnen. In de doofpot heeft het bazooka-schandaal inderdaad reeds al te lang gesluimerd. Het strekt de rege ring van generaal De Gaulle in niet geringe mate tot eer, dat zij deze zaak met spoed voor de krijgsraad heeft doen brengen. Misschien zullen de lezers zich de feiten herinneren omtrent deze affaire, waarover wij verschillende malen ge schreven hebben. De zes mannen, die thans voor de Parijse krijgsraad terecht staan, zijn degenen, die op 16 januari van het vorige jaar te Algiers met een bazooka een aanslag pleegden op het leven van generaal Salan. Door een gelukkig toeval bleef de opperbevel hebber ongedeerd, doch een van de officieren van de staf, majoor Rodier, kwam om het leven. Over de motieven en het doel van deze aanslag heeft nimmer enige schijn van twijfel be staan. De daders zijn allen actieve „contraterroristen", uiterst-arechts ge oriënteerde elementen, en het mislukte complot van de 16e januari 1957 had een soortgelijk doel als de aanstichters van de coup van 13 mei jl. nastreefden, nl. proclamatie van een afzonderlijke Algerijnse regering, samengesteld uit extreem-rechtse civiele en militaire figuren. Bij de toestanden zoals die in hef Frankrijk van vóói Je Gaulle beston den, is het mogelijk geweest, dat de als zodanig bekende daders van deze hoogst ernstige aanslag, na een sum mier politie-onderzoek op vrije voeten werden gesteld. Zoiets is natuurlijk alleen maar mogelijk krachtens uit drukkelijke of stilzwijgende toestem ming van de hoogste instanties. Bij vroegere gelegenheden is er hier ver schillende malen op gewezen hoeveel verbittering juist deze bazooka-affairre onder de Arabische bevolking van Algerije heeft gewekt. En terecht. Want hoe willen de Franse gezags dragers hun gezicht tegenover de inheemse bevolking behouden, als er, naar iedereen vrijelijk kan consta- teren, in Algerije twee soorten van justitie zijn: één soort, dat voor de terroristen van het FLN gereserveerd is en een ander soort voor de Europese ultra's en contra-terroristen? HET Is, zoals gezegd, op Initiatief van de regering-De Gaulle ge weest, dat de bazooka-affaire onlangs op 24 juli, aanhangig is ge maakt. De verdediging, geleid door het om zijn extreem-rechtse denkbeelden wijd en zijd bekende Kamerlid Maïtre Tixier-Vignancour, heeft onmiddellijk bij de opening van het proces een verdaging weten te verkrijgen uit hoofde van de gezondheidstoestand van de voornaamste verdachte, René Kovacs, die op een brancard de rechts zaal werd binnengebracht. Doch on middellijk nadat tot dit uitstel was beslist, gaf de minister voor de strijd krachten bevel om het proces zo spoedig mogelijk voort te zetten. Eergisteren vond deze heropening plaats, doch opnieuw vroeg de verde diging om verdaging, ditmaal omdat Kovacs twee dagen eerder een operatie naar achteraf blijkt aan de blinde darm zou hebben ondergaan. Of deze operatie inderdaad urgent was werd minder duidelijk, en de regerings commissaris bij de krijgsraad deed de enigszins ongebruikelijke stap om de raadsman Me Tixier-Vignancour er ongenadig maar dan ook ongenadig van langs te geven. Hij de regerings commissaris stak zijn woede over deze „opeenvolging van manoeuvres" om uitstel te bewerken niet onder stoelen of banken en hij beschuldigde de verdediger zelfs van chantage. Men kan er dus wel zeker van zijn, dat dit proces, na het nieuwe uitstel, dat de krijgsraad zich gedwongen heeft gezien te geven, zo spoedig mogelijk zal worden heropend. Het is bijzonder verheugend, dat de regering van generaal De Gaulle, aldus resoluut een einde maakt aan een aantal erbarmelijke wantoestanden. Hiermede vervult deze regering de hoop die velen al sinds lang hebben gekoesterd. Want hef alternatief voor een politiek, zoals die onder de voor gaande regeringen in zwang was, was niet zoals de ultra's het plachten voor te stellen zoete broodjes bak ken met de terroristen van het FLN. Het ging er eenvoudig om, dat Frank rijk puur en simpel recht deed, in politiek opzicht, in sociaal opzicht, in economisch opzicht, in justitieel op zicht. De velen in Frankrijk en in Algerije, die in de afgelopen uitzichtloze jaren naar De Gaulle hebben uitgezien als naar degene, die eindelijk recht zou komen doen, schijnen niet in hun ver wachtingen teleurgesteld te worden. Men kan zich alleen afvragen of De Gaulle niet te laat is gekomen. Het hoofd van de inlichtingendienst van de Indonesische luchtmacht heeft gisteren bekend gemaakt, dat onbekende vliegtui gen zijn waargenomen, die over Zuid- Sumatra en het Indonesische gedeelte van Borneo vlogen. Hij richtte tot de bevol king een waarschuwing „om waakzaam te blijven, ook al is de ruggegraat van de revolutie gebroken". Drie vooraanstaande leden van de com munistische partij in West-Slowakije zijn uit de partij gezet wegens tegen de partij gerichte activiteit en lidmaatschap van een fascistische groepering uit de oorlogstijd. De uitgestotenen zijn volgens het communistische partijblad ..Rude Pra- vo" leden van het politbureau van de plaatselijke partij afdeling te Povazska Bystrica. Pater dr. Métóh&or Vertoe ij en O.E.S.A., stads 1953 docent aan de Katholieke Universiteit (het Imsitituit Caitlholique) van Parijs is met ingang van het nieuwe cursusjaar benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aldaar. Zijn leer,opdracht omvat de La. tijnse taalkunde en de taalkundige aepec. ten van. het Christelijk Latijn. Nu het kamperen sedert enige jaren hand over hand is toegenomen, bereikt de K.N.M.V. uit binnen- en buitenland een steeds groeiend aantal klachten over het ontbreken van de mogelijkheid voor motor- toeristen om hun uitrusting en bagage mee te voeren in aanhangwagentjes, zoals deze overal elders zijn toegestaan. Nederland neemt, wat dit betreft, een uitzonderings positie in. Zoals de situatie thans is, dient men bin nen ónze landsgrenzen of wel de uitrusting op het motorrijwiel te verstouwen, óf in dien men een aanhangwagentje wil gebrui_ ken, dit voertuig voor het Nederlandse traject per trein te doen vervoeren. Het laatste is zeer omslachtig en kostbaar, het eerste biedt slechts beperkte mogelijk heid, daar de bestuurbaarheid van het mo torrijwiel niet in het gedrang mag komen. Derhalve heeft de K.N.M.V. tot de mi nister van verkeer en waterstaat het ver zoek gericht ook op de Nederlandse wegen het gebruik van aanhangwagens achter motorrijwielen mogelijk te maken. (Van onze correspondent). De beeldhouwtentoonstelling Sonsbeek te Arnhem mag zich in een grote be langstelling verheugen. Niet alleen even aart het aantal bezoekers dat der vorige exposities, maar er worden ook goede zaken gedaan. De gemeente Eindhoven, die reeds het beeld „Levensvreugde" van de Italiaan Mascherini had gekocht, heeft nu het oog laten vallen op een werk van de Zwitser Otto Banninger. De gemeente kocht van hem een bronzen paard van ruim een meter hoog voor 6.675,Met de aankoop van „De Zwaan" van Thea v. d. Plant door een Montessori-school te Alkmaar en „Diskussion" van Kerchner door een architectenbureau In Enschede, is het aantal verkochte beelden reeds tot 26 g6st6§6n. Met enkele andere grote gemeenten worden nog onderhandelingen over ver dere aankopen gevoerd. De Martinitoren van Doesburg, die bij de bevrijding op 15 april 1945 door de be zetter werd opgeblazen, zal worden her bouwd met subsidie van het Rijk. De mi nister van O., K. en W. heeft het §e' meentebestuur van Doesburg doen we ten, dat te zijner tijd subsidie zal wor den verleend. De financiering van de herbouw zal echter pas van 1962 af ten laste van 's Rijks schatkist kunnen ko men. Burgemeester Van Tuyll van Seroos- kerken deelde dit tijdens de jongste raadsvergadering mede. Een mededeling die met vreugde werd begroet. De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer Philip Young, heeft gister middag kolonel-vlieger-waarnemer H. A. J. Oostindien, die van augustus 1954 tot januari 1958 luchtmachtattaché van Ne derland te Washington is geweest, de ver sierselen die behoren bij het officierschap in het Amerikaanse legioen van verdien ste op de borst gespeld. De plechtigheid had plaats in hotel des Indes in Den Haag. Zij ging vooraf aan een lunchbij eenkomst en werd van Neder landse zijde o.m. bijgewoond door dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassa deur in de V.S. De Groninger politierechter kreeg gis teren 17 mensen uit Veendam. Wilder- vank. Muntendam, Oud en Nieuwe Pekel a o,p het matje wegens diefstal van zegel- boekjes; het waren arbeiders, werkzaam op een strokartonfabriek in Veendam. De zegedboekjes waren in omloop ge bracht door de Nederlandse Grossróre- verenigtag De huisvrouwen kregen ze,gels en konden deze inwisselen tegen geld. De oude boekjes waren ter vernietiging aan geboden aan de strokartonfabriek. Ar beiders namen ze echter mee, weekten de zegels eraf en leverden dóe opnieuw m bij de winkelier. De officier van justitie achtte diefstal bewezen en eiste boeten van 25 tot 175 De politierechter vonniste milder. Hij legde n.i. boeten op variërend van 1 tot 50, precies de helft van de t waarde van het aantal meegenomen zegelhoekjes. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat het Amerikaanse militaire hulpprogram aan Irak is opgeschort, toen het revolutionaire bewind oP 14 juli de macht aan zich trok. De nieuwe regering heeft volgens het Amerikaanse ministe rie, niet verzocht om hervatting van het program. Enige onderdelen van militaire uitrus tingen die op weg waren naar Irak toen de revolutie uitbrak, waren afgeleverd. Met ingang van maandag zal worden begonnen met proefuitzendingen van de nieuwe t.v.-zender Roermond, die zal werken op kanaal 5, hetzelfde waarop de zender Mierlo thans uitzendt. De proef uitzendingen zullen gedurende een week beperkt blijven tot het geven van een ter plaatse elektronisch opgewekt testbeeld (blokkenpatroon) en wel op werkdagen van 10-12 uur en van 14-17 uur. voorzover althans op deze uren geen uitzendingen plaats vinden door de zender Mierlo. Proefuitzendingen, zoals die normaal geschieden op dinsdag, donderdag en za terdag, zullen van maandag af niet meer plaats vinden op de zender Mierlo. Be houdens onvoorziene omstandigheden zal op 1 september bovendien de taak van de t.v. zender Mierlo geheel worden overgenomen door die van Roermond. De officiële indienststelling van de nieuwe zender zal op een nader aan te kondigen datum, vermoedelijk in okto ber, geschieden. De extra proefuitzen dingen, die tot 1 oktober zullen worden voortgezet, zijn bedoeld om het draaien van de antennes in de richting van de nieuwe zender wat bij vele kijkers zal dienen te geschieden, teneinde een zo goed mogelijk beeld te verkrijgen te vergemakkelijken. Maar verdere leveranties van dit soort worden thans niet gedaan, aldus het mi nisterie van buitenlandse zaken- Een woordvoerder van net state ue- partment sprak met nadruk 'n bericht te gen. dat het Amerikaanse militaire hulp program voor Irak wordt voortgezet. Wel voortgang vindt het program voor de op leiding van politiepersoneel dat deel uitmaakt van het Amerikaanse technische steunprogram in Irak. Op grond van dit program worden aan Irak leveranties ge daan van uitrusting, als lichte wapens en motorfietsen, aldus de woordvoerder. De nieuwe Iraakse regering had wel ver zocht om voortzetting van het program voor de opleiding van politiepersoneel, maar niet om onderhandelingen over een mogelijke hervatting van het militaire hulpprogram. Volgens de correspondent in Caïro van de „American Broadcasting Company" heeft kroonprins Feisal van Saoedi-Ara bië deze week, bij zijn besprekingen met president Nasser, beloofd, dat Saoedi- Arabië het vertrek van de Amerikanen van de luchtbasis Dahran zal eisen, als de huidige overeenkomst over die basis in 1962 afloopt. De correspondent ver klaarde. dat hij dit in Egyptische rege ringskringen heeft vernomen. De kroonprins zou aansluiting van Saoedi-Arabië bij de Verenigde Arabische Republiek hebben aangeboden, doch Nas ser zou geen federatie willen met een land, waar nog buitenlandse militaire bases zijn. Daarop zou Feisal hebben beloofd, dat het contract met de V.S. niet zou worden verlengd. De Jordaanse regering is bereid de In donesische legatie in Amman de belangen van de V.A.R in Jordanië te laten behar tigen. De diplomatieke betrekkingen tus sen Jordanië en de V.A.R- zijn sedert 20 zal ook zorgdragen voor de eigendommen van de V.A.R. in Jordanië, zo is gisteren officieel in Amman bekendgemaakt. Op de gehele Indonesische man nelijke gemeenschap ia gisteren 'n beroep gedaan om voortaan ge kleed te gaan in kniebroeken en overhemden met korte mouwen. Deze aansporing om op het ge bruik van textiel te bezuinigen i3 uitgegaan van een jeugdorganisatie „Simpat Sembllan" geheten, die daartoe werd geïnspireerd door de redevoering van president Soé- karno op de onafhankelijkheidsdag, waarin hij zeide dat de jonge Indo nesische republiek thans de fase van de „sociaal-economische revo lutie" is ingegaan, „Simpat Sembilan" drong er bij de regering op aan om de invoer van eerste klas textiel te staken, terwijl de strijdkrachten en de regeringsambtenaren werden uitge nodigd het voorbeeld te geven door het dragen van kortere broeken en kortere mouwen. Ongeveer vijfhonderd Nijmegenaren hebben hun adhesie betuigd met een in brochurevorm vervat bezwaarschrift te gen de afbraak van de Commanderie van St.-Jan te Nijmegen, welk is voorzien in het Vijfheuvelenplan dat, zoals gemeld, woensdag in de gemeenteraad ter discus sie zal komen. Vrijdagavond zal in de Commanderie, waarover wij in ons blad van zestien augustus uitvoerig schreven, een bij eenkomst worden gehouden, waarin men in een onderling gesprek de bezwaren, die er bestaan, zowel tegen het Vijfheu velenplan als tegen de afbraak van de Commanderie, wil bespreken. Anton van Duinkerken zal deze avond een inleiding houden over een onderwerp, dat nauw verband houdt met stijl en levenskunst. Bij oen voorlopig monument van zandzakken werden de helikopterpiloten van de Sabena geëerd voor taak tiidens de watersnood 1953. Uit de handen van de l'r jarige Daniel Bezuyen ontvangt (le chef van de Belgische heli- kopterdienst een geschenk. Op de voorgrond de ouders en zuster, van Daniël die allen door helikopters werden gered. Pool8e persbureau P.A.P, Op de vliegbasis Eindhoven is dinsdag middag een ongeluk gebeurd, dat het lo ven heeft gekost aan de 30-jarige korpo raal eerste klasse vliegtuigmonteur P. 3. Eataster uit Eindhoven. De Luchtmacht voorlichtingsdienst deelt daarover mede, dat de chauffeur van een militaire vracht auto, tijdens een rit over de basis, onvol doende rekening hield met de hoogte van de kap van de laadbak. Bij het passeren van een stilstaand vliegtuig werd daar- i door de staart van dit toestel geraakt, j Dit vliegtuig, waaraan werkzaamheden werden verricht, reed door de duw van de I auto enige meters vooruit. De 30-jariige i korporaal L, die zich op dat ogenblik on- i der het toestel bevond, werd aan het hoofd gewond. In zorgwekkende toestand is hij naar het Binnengasthuis te Eindho ven gebracht en vandaar naar een zie kenhuis in Tilburg. In de loop van de avond is hij daar overleden. De heer L was gehuwd en vader van twee kinderen. De Indonesische scheepsvaartonderneming „Pelajaran Masional" heeft onlangs de Poolse autoriteiten voorgesteld dat 80 Poolse zeelieden dienst zullen doen op Indonesische schepen. De besprekingen hierover hebben thans tot een bevredi gend resultaat geleid. 21 Poolse koopvaar- dlj-officieren zullen binnenkort naar Indo nesië vertrekken en een functie krijgen op Indonesische schepen, aldus bericht het De Njjmeegse gemeenteraad heeft gis teravond goedkeuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om een bedrag van 515.000 beschikbaar te stellen voor maatregelen tegen verzakking van de Waaikade. Het bedrag zal worden opge nomen in een aparte lening bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De verzakkingen zijn geconstateerd voor de verankerde stalen damwand, die in 1956 over het oostelijk deel van de Waal kade voor de keermuur is gebouwd. Door dat er in het najaar van 1957 bagger- werkzaamheden zijn verricht op de bo dem van de rivier, traden bij de daarna volgende rivierstanden verplaatsingen van de damwand en verzakking van het omlig gende grondmassief op. De maatregelen, die gisteravond met algemene stemmen werden goedgekeurd, zijn voorgesteld door het laboratorium voor grondmechanica te Delft. De direc teur hiervan dr. ir. W. C. van Mierlo. gaf gisteravond een toelichtitng op de plannen, waarin hij zei, dat het zandmas- sief voor de damwand sterk zal worden verdicht, waardoor de passieve grond- weerstand in belangrijke mate kan wor den verhoogd. Bij dit werk, dat op korte termijn zal worden aangepakt, zal ge bruik gemaakt worden van het zogenaam de „riitteldruckverfatoren" een soort spi raalvormige beweging. Bovendien zullen vlak voor de damwand stalen i-profielen worden geslagen. Volgens Joegoslavische krantenberich ten uit Boekarest heeft Roemenië de doodstraf ingesteld op diefstal, verduiste ring of beschadiging van openbare eigen dommen. De economische misdrijven vormen nu een van de ernstigste binnenlandse vraag stukken in Roemenië, zo wordt gemeld. De regering had in het begin van de maand toepassing van zeer strenge maat regelen gelast. De berichten gewagen ten slotte van vele arrestaties. In de provincie Emilia zijn na 'Uef? dorp Persolino resten ontdekt van p® j,e« zettingen uit de overgangsperiode van stenen naar het bronzen tijdperk. pji» Tenslotte zijn in een Grieks-EtrusjF dodenstad bij Spina, inhet gebied Verrara, zwart geverniste vazen en dere gebruiksvoorwerpen gevonden' W Het verwerpen van het Britse plan vo®' Cyprus door de Griekse regering heeft Londen een zekere teleurstelling gewek-j maar de Britse regering heeft beslote^ haar plan toch ten uitvoer te leggen, 1 heeft een woordvoerder van het Bri's ministerie van buitenlandse zaken gistereP meegedeeld. Inmiddels is vandaag een rapport va^ het Britse ministrie van Koloniën oV® Cyprus gepubliceerd, waarin wordt ée, zegd. dat de meeste Cyprioten tegen j1 - einde van het vorige jaar genoeg hadd® van de gewelddaden en het bloedvergiet- maar dat zij hun mond hebben gehoud® met het oog op vreesaanjaglng door V®L zetslieden. In het rapport wordt een °v n. zicht gegeven van de politieke en ecoP- mische ontwikkeling op het eiland in 1® en wordt herinnerd aan de mislukte P,e gingen van de Britse regering gedureo°e het jaar om een vreedzame regeling treffen om aan de onrust op het eiïaP een einde te maken. De politieke situatie op het eind 1957 bleef ondanks benaderingen van - Griekse en Turkse regeringen ,t5e weerspannig'. Buiten Cyprus is de Br' regering onmachtig gebleven voortga"' te maken met haar pogingen om een aa> vaardbare oplossing voor alle betrokken te verzekeren. De Turkse regering v ,g hardde in verdeling van het eiland en Griekse regering bleef niets anders v gen dan zelfbeschikking, aldus het port. jü* Bij het strand van Santa Maria Di p cardi, in de omgeving van Catanzar® ft de Italiaanse provincie Calabrië, „s® men de begraafplaats van een Gr' n, nederzetting gevonden. Er werden v jji' Griekse maskers en grafopschriften getroffen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6