Zunderts bloemencorso zalgeuren met ruimtevaart-taferelen 11* m International Katholiek te Brussel Parlement van Arkansas keurt wetsontwerpen van Faubus goed Compromis bereikt in IJslands visserij geschil ct Fel republikein en voorstander van apartheid 1^% 1 m Een boodschap van Z. H. de Paus 20 sprietjes in mooi rood blikje f l.xo Bij cle dood van Premier Strijdom Vb ^AMP in formosaanse j vuurwerkfabriek Hamniarskjoeld in Amman Japanse scheepswerven willen meer orders in Europa zien te krijgen Voor de zitting van het Hooggerechtshof Integratie alléén indien liet volk dit wenst Hoover'schenkt zijn pensioen weg Hoofdstad „West-Irian" tijdelijk overgebracht Vrijspraak na 35 jaar DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 PAGINA V" Vettige sfeer bij voorbereiding Pauze afgeschaft Anderhalf miljoen hloemen m °OSTENRIJKERS WENSEN GEEN VERGEMAKKE LIJKING VAN ECHTSCHEI DING DIPLOMATIEKE BETREK KINGEN TUSSEN RABAT EN AIOSKOU WERELDBANK ZAL INDIA FINANCIEEL STEUNEN VLUCHTELINGEN IN BRUSSEL NIEUW HUWELIJK VAN KONING HOESSEIN? Eisenhower: reeksen processen KONING BOUDEWIJN MET VAKANTIE VERTROKKEN DE „VEELZIJDIGE" CARRIERE VAN ZIJN WAARSCHIJNLIJKE OPVOLGER CHARLES SWART Fel republikein Zijn opvolger Journalist Filmster Minister van Justitie 1 ,py DIT JAAR 28 PRAALWAGENS (Van onze verslaggever) ZUNDERT, woensdag. BUURTSCHAPPEN zijn wèer aangeraakt tav van Zun- door het i - erstokje van de bloemenfee: in het e'e dorp wordt, evenals in andere Ur^i, weer druk gepraat, getekend en FeHmmerd om straks, wanneer het he- ei}de Zundertse bloemencorso zal ''^trukken''de bloemetjes zo specta- fj'1. r mogelijk buiten te zetten. Tra- 'tiegetrouw zal het corso worden ge houden op de eerste zondag in sep- etnber, dat is ditmaal dus op 7 sep- ember a.s. en traditiegetrouw zal ook ?!f keer weer het hele dorp meewer- aan de voorbereiding. Niet tradi- le9etrouw is het element, dat dit keer ,n de praalwagens naar voren zal wor- en gebracht: het element ruimte- laart, waarover in het komende corso ,,°°i" Zundert bloemrijk zal worden Verhaald. Och ja, men moet, ook in de voorstel- jvgen, tenslotte met zijn tijd meegaan. zo heeft de buurtschap Stuivezand dus n Praalwagen „Verkenner 17" in petto, .JiRr ÉmJa tv nrnert de buurtschap Lent aan j^.het heelal", zal dc rt®ide uitbeelden hoe het maanmannetje „Strijd zal de buurtschap Laer- der v .ieugd de eerste maanreizigers ont- jJ'Pgt en zal de buurtschap Wernthouts- rSTerrijk zestigduizend bloemen wij- aan de „Verkeersduivel in het Heel al Men kan dus moeilijk zeggen dat de eemkunstenaars van Zundert niet voor- strevend zijn, Het totaal aantal wagens overtreft dat van het vorig jaar met twee: ditmaal zullen er 28 aan de stoet deelnemen, waaronder De Vuurvogel (naar het ballet van Strawinsky), Liebestraum (bloemen- fantasie, geïnspireerd op de muziek van Franz Liszt), Tuin in het Paradijs (naar het sprookje van Andersen) en Marco Polo als gezant in China". „Er wordt", zo vertelt de burgemeester van Zundert, de heer G, Manders, „op het ogenblik met bijzonder veel plezier aan het corso gewerkt. Vergeet niet, dat dit de zeventiende maal is, dat wij iets dergelijks organiseren en dat men op den duur wel eens de kans loopt op een. nou ja, laten we zeggen, inzinking. Maar daarvan is, zeker dit jaar, beslist geen sprake. Integendeel, we hebben zelfs verschillende vernieuwingen aan gebracht en iedereen is even enthou siast". Die vernieuwingen omvatten een luxu eus in kleuren uitgevoerd programma boekje en een verandering van het tra ditionele parcours. Tot dusverre was dit parcours 7600 meter lang, iets té lang, vond men in Zundert, waar men intussen wel de ervaring heeft opgedaan, dat een corso nimmer in strijd zal komen met de snelheidsbepalingen, want het gemiddel de ligt zo om de twee kilometer per uur. Laten we het parcours wat inkrimpen, zo werd voorgesteld en hoewel vele inwo- ners van Zundert, die nu in het „afge sneden gebied woonden en die consta teerden, dat het corso nu niet aan hun neus zou voorbijgaan, een boos gezicht trokken, is tenslotte besloten, de route in te korten tot 5400 meter. Een voordeel van deze nieuwe regeling is. dat het tri- bunepubliek de gehele stoet nu twee keer en zonder pauze zal kunnen zien voor bijtrekken. Het kortere traject maakt pauzeren overbodig, hetgeen ook voor de „wagenbezettingen" plezieriger zal zijn. Voorts heeft Zundert, wjjs geworden door dc ervaring, de verkeersproblemen grondig ter hand genomen. De parkeer- gelcgcnhcden zullen dit keer dichter bij het corso liggen dan voorheen en dc meeste entree-poorten zullen worden ge vestigd op bruggetjes. Over de verkeers regeling zal men zich evenmin zorgen be hoeven te maken, want voor het feest zuilen niet minder dan 586 politiemannen naar Zundert komen. Hoeveel bezoekers men die eerste zon dag van sept, in Zundert verwacht? De burgemeester voorspelt, zonder overdrij ving. tenminste honderdduizend. „Reke nen wij daarbij ook nog de belangstellen den. die maandag nog naar de wagens komen kijken, dan komen we zeker op een totaal van honderdvijftig duizend. U begrijpt dat er, met zoveel kijkers in het verschiet, met zorg en liefde aan de wagens zal worden gewerkt". Natuurlijk wil men, in dit stadium, in Zundert nog niet al teveel geheimen ver klappen, maar wel staat vast, dat zich in 't corso twee „reuzen-wagens" zullen be vinden van veertien meter lang, zes meter hoog en ruim vier meter breed. Met de harmonieën, dansgroepen en fanfares mee, zal het corso in totaal twee-en-veer tig „nummers" tellen. In Zundert staan de (degelijke) tribu nes nu al opgesteld en vertellen grote borden in vlammende letters, wat er op de eerste zondag van september te ge beuren staat. De jury is geformeerd (met twee nieuwe leden: prof. M. A. Mars boom van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen en de heer J. Lauwers, diensthoofd Parken en Plant soenen te Antwerpen) en het wachten is nu alleen nog maar op de bijna zes kilo meter lange stoet, die, versierd met ruim anderhalf miljoen bloemen, in het kleine Brabantse dorpje voor een kleurrijk sprookje zal gaan zorgen. Mid on b (Van onze Brusselse correspondent) Ongeveer vierhonderd geleerden uit een dertigtal landen zijn in bet auditorium van Civitas Dei op het Wercldtcntoon- stellingsterrein bijeen voor het bijwonen van het Internationaal Katholiek Bijbel- ïongres. Onder hen merkten wij op: de hoog vaardige excellenties de kardinalen Van i °eij en Ruffené, aartsbisschop van Pa- Mmo; verder tal van bisschoppen, de Pauselijke nuntius, en andere vooraan staanden. Voorzitter van het congres is c'e Leuvense hoogleraar dr. mag. Coppeus. Kardinaal Van Roeij zeide in de ope ningstoespraak, dat dit congres de aan- ?.aeht en de belangstelling van de katho- leke wereld opeist en hoog boven andere n°hgressen uitsteekt, omdat het immers studie betreft van de bijbel, het ge- Je boek bij uitstek, waarin de H. Geest 5, door middel van een mensenhand, l goddelijke mysteries heeft willen open- )aren. Merkwaardig is hier ook het aan- en het gehalte van de befaamde pro- essoren en meesters in de bijbelse we elschappen, die tot de meest gekende atholieke scholen behoren. De kardinaal ?e'de nog. dat hij het zich als een plicht jeeft geacht de aandacht van de H. Va- ?er te vestigen op het uitzonderlijk be- 'atlg van het congres en de Paus is zo ®°ed geweest, in een eigenhandig schrij- e« een boodschap te sturen. £>e bejaarde kerkvoogd gaf alsdan voor ging van die Pauselijke boodschap. De 41 Vader zegt daarin ondermeer: "Sedert de aanvang van Ons pontifi- Cc,at zijn wij er om bezorgd de studie de H. Schrift te bevorderen. Vóór vijftien jaar reeds wensten Wij, in onze encycliek „Diveno afflante spiritu", „al zonen van de Kerk, die zich op de- studie toeleggen, tot dit werk meer meer aan te zetten" en hen aan te Moedigen „om hun zo nutttige taak Vtat ijver door te zetten en er met ®teeds vernieuwde werkkracht al hun °r9 aan te besteden en Zoals u wel bekend is, hebben wij v.adien aan exegeten en professoren in j.e Heilige Schrift herhaaldelijk duide- Jph blijken gegeven van Onze voort- aUri - - 'het vad rende bezorgdheid. Het is dan ook -t een waar genoegen dat Wij onze 'mderlijke heilwensen toesturen aan .,e katholieke professoren die eerst- daa ?bt en in Brussel zullen samenkomen, elkaar hun rijke kennis mee te de- - en om de wetenschappen te bevor- ^Gren die nodig zijn tot. een klaarder JOrijpen van de gewijde teksten. Dat J met vertrouwen hun opzoekingen J?,e meerderheid der Oostenrijkse be- vA, ng heeft zich uitgesproken tegen 'cht,ing der echtscheidingsmogelijk- ji5rj€n. Dit iG het resultaat van een opinie, tu'mg door het Oostenrijkse Gallup-insti- l3»y In percentages uitgedrukt blijkt t^'n..van de ondervraagden voorstander 6C, 2jjn van vergemakkelijking der echt- lijjMding, 25®/» wil de echtscheiding moei- t?g r bereikbaar maken, terwijl 15% zich elke echtscheiding verzet, 2% had Vyijh mening, 45% tenslotte wilde geen 0®ng in de bestaande wetgeving. Al- «leidt het KNP. *0fL6en vuurwerkfabriek te Tsjiaji (Zuid- Gig sa) heeft zich dinsdag een ontplof te^ Vo°rgedaan, die aan 23 mensen, me- JvCt,,e,els jonge meisjes, die in de fabriek "Mich bet leven heeft gekost, aldus Vahnp en' die gisteren in Taipeh zijn ont- 13 mensen werden gewond, zeker «r nog vermist. voortzetten, in onderdanigheid aan de Kerk, de trouwe bewaarster en ver klaarster van de H. Schrift, en gesterkt door Onze waardering voor hun soms moeizame maar tevens zo belangrijke taak: zodoende dragen zij grotendeels bij tot het heil van de zielen, tot de welvaart van de Katholieke Kerk, tot de eer en de glorie van God, en ver vullen zij een opdracht die nauw ver bonden is met het apostolaat". Waarde van H. Schrift Het eerste referaat werd uitgebracht door Z.Exc. mgr. dr. mag. Charul, bisschop van Namen, oud-professor in de H. Schrift. Hij situeerde in zijn onderwerp, ..wat de Kerk van de exegeten verwacht", hun plaats in de zielzorg en in de Kerk, Het geloof werd ons medegedeeld, doch de bijbelgeleerden zijn er om het wezen lijke op te sporen in ons geloof. De Kerk rekent hierdoor op de godgeleerden. De exegeten moeten de waarde van de H. Schrift op de voorgrond brengen. Zij moe ten dat doen in een geest van volledige onderdanigheid aan de hiërarchie. De Kerk verwacht van de exegeten dat zij hun kostbare medewerking in de zielzorg zouden doen gelden. Hun noodzakelijke vorming moet tot het uiterste worden ge dreven. De werkvergaderingen van het congres worden te Leuven voortgezet. In Marokkaanse regeringskringen is bekendgemaakt, dat spoedig diplomatieke betrekkingen tussen Marokko en de Sov jet-Unie zullen worden aangeknoopt, waarbij ambassadeurs zullen worden uit gewisseld. Gisteren was de laatste dag van de in ternationale besprekingen, die op het hoofdkantoor van de Wereldbank te Was hington werden gehouden over de wijze, waarop India kan worden geholpen bij het overwinnen van zijn betalingsbalans- moeilijkheden. Volgens welingelichte kringen zijn er in deze conferentie geen vaste besluiten ge nomen, daar de vertegenwoordigers der deelnemende landen hiertoe niet de be voegdheid hebben. Een woordvoerder van de Wereldbank heeft na afloop van de conferentie echter medegedeeld, dat de besprekingen zeer geslaagd zijn. Hij zeide, dat uit de voor nemens, die op de conferentie kenbaar zijn gemaakt, valt op te maken, dat India in het komende jaar aanzienlijke extra- hulp zal ontvangen. Secretaris-generaal Hammarskjocld Is gisteren te Amman, de hoofdstad van Jordanië, aangekomen waar hij een begin zal maken met de uitvoering van dc vre desmissie, die "hem door de Algemene Ver gadering der V.N. is toevertrouwd. Hij werd op het vliegveld welkom geheten door o.a. premier Rifai. In Libanon is de censuur op persberich ten vupr het buitenian^ woensdag na een opschorting van 24 uur, weer van kracht geworden. De. maatregel geldt niet voor de binnenlandse pers. Plannen om in Hamburg een bouwcentrum te slichten Japan is voornemens te Hamburg een scheepsbouwcentrum te stichten met het doel te trachten meer orders van Euro pese reders te verkrijgen, zo blijkt uit een bekendmaking van het Japanse mi nisterie van verkeer. Het ministerie zal uit de belastingmiddelen 47 miljoen yen vragen om dit plan te subsidiëren, dat waarschijnlijk zal worden uitgevoerd door de Japanse vereniging van scheeps- exporteurs. Het Japanse ministerie van verkeer maakte voorts bekend, dat in het. finan ciële jaar 1957/1958 de Japanse werven aanvragen hebben ontvangen inzake de bouw van 6.930.000 bruto register ton scheepsruimte ter waarde van 2,4 mil jard. De meeste van deze aanvragen moesten worden afgewezen, omdat de Ja. panse regering staat op het opnemen, van een dollarclausule in de contracten voor de export van schepen tegen betaling in sterling. Het ministerie dringt er thans echter bij de regering op aan de scheeps werven machtiging te verlenen schepen tegen betaling in sterling zonder een dollarclausule te exporteren. Als gevolg van een achteruitgang van de orders van Griekse reders in het lo pende jaar hebben de Japanse werven meer belangstelling voor de Europese markt gekregen. Op de grote weg RotterdamDen Bosch onder de gemeente Herwijnen in de Betu we is woensdagochtend een Volkswagen in volle vaart tegen een uit tegenoverge stelde richting naderende grote vrachtauto, beladen met stenen, gebotst. De per sonenwagen vloog in brand, waardoor beide inzittenden in de vlammen omkwamen. De foto toont de volkomen vernielde Volkswagen in de berm van de weg. Uit goed ingelichte kringen wordt In Brussel vernomen, dat sedert de vorige maand meer dan 300 bezoekers van de Wereldtentoonstelling, die uit communis tische landen kwamen, asiel hebben ge vraagd. Dc Belgische regering zou be sloten hebben deze mensen de status van vluchteling toe te kennen. Het zouden circa honderd Joegoslaven vijftig Polen en een aantal Russen, Hon garen, Bulgaren en Tsjechen zijn. Een particuliere organisatie heeft in Brussel reeds ontvangcentra voor de vluchtelin gen ingericht. Te Londen wordt van welingelichte zijde vernomen, dat koning Hoessein van Jor danië, die gescheiden is van zijn eerste echtgenote, ex-koningin Dinah, voorne mens is een tweede huwelijk te sluiten en wel met de zeventienjarige prinses Hoe- zaima van Irak, een nicht van de ver moorde koning van dat land, Feisal. Prinses Hoezaima bezocht, tezamen met haar zuster Nefisah, een kostschool in Zwitserland. De beide huizen van het parlement van de Amerikaanse staat Arkansas hebben gisteren met overweldigende meerder heid een door gouverneur Faubus voorge steld wetsontwerp goedgekeurd, dat hem machtigt dc openbare scholen te slui ten wanneer de opheffing van de rassen scheiding wordt afgedwongen, hetzij door middel van troepen, hetzij door een be slissing van het Opperste Gerechtshof in Washington. Volgens waarnemers heeft het parle ment van Arkansas ongewoon snel ge handeld, om het Opperste Gerechtshof dat vandaag in Washington de kwestie-Little Rock zou bespreken, voor een voldongen feit te stellen. Het Huis van Afgevaardigden van Ar kansas nam het wetsontwerp aan met 94 stemmen vóór en één tegen, de senaat keurde het met 33 tegen nul stemmen goed. Het parlement van Arkansas heeft De visserijdeskundigen der NATO-lan- den, die op het ogenblik het geschil be spreken, voortvloeiend uit het besluit van de IJslandse regering om haar grenzen voor de visserij van 4 tot 12 mijl uit de kust uit te breiden, hebben overeenstem ming bereikt over een compromisoplos sing. die waarschijnlijk door alle betrok ken landen zal worden aanvaard, aldus is uit welingelichte kringen te Oslo ver nomen. Het compromis werd gisteren door de Noorse regering in Oslo besproken. Na afloop van de buitengewone bijeenkomst van de regering werd geen communiqué gepubliceerd, maar in genoemde kringen is gezegd, dat men reden heeft om aan te nemen, dat de Noorse regering erin toegestemd heeft, dat de besprekingen van de deskundigen te Parijs worden voortge zet met het ontwerp-compromis als grond slag. Ook uit Denemarken komen berichten, dat een compromis is bereikt. Het blad van de Deense regeringspartij „Social- Demokraten" meent te weten, dat het compromis over de IJslandse visserij kwestie erop neerkomt, dat vreemde vis sers tot op zes mijl van de IJslandse kust mogen vissen, dus zes mfll binnen de zone, die per 1 september als territoriale wateren geldt. De huidige grens is vier mijl. De regeling zou volgens „Social Demo- kraten" drie jaar van kracht blijven in gaande 1 september. Gedurende deze tijd zou een nieuwe V.N.-confcrentlc worden gehouden om een internationale overeen komst voor visserljgrenzen op te stellen. Groot-Brittannië, Denemarken, Noorwe gen. België, Nederland, Frankrijk en West-Duitsland zouden de breedte van 12 mijl erkennen onder voorwaarde, dat zij mogen vissen binnen een bepaald ge bied naar aangenomen wordt tussen zes en twaalf mijl van de IJslandse kust. Al dus de „Social-Demokraten". voorts nog vijf andere wetsontwerpen aanvaard, die betrekking hebben op het vraagstuk der rassenscheiding. Zij heb ben ten doel de rassenscheiding o. d. scho len in de staat te handhaven, tenzij de deelnemers aan een speciale volksstem ming in de schooldistricten zich zouden uitspreken voor opheffing ervan. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower gisteren bekendge maakt, dat de Amerikaanse regering vandaag in de speciale zitting van het Opperste Gerechtshof een verklaring zal indienen over de kwestie Little Rock. De verklaring zal het standpunt weergeven, zoals de president dat vorige week tot uit drukking heeft gebracht, nl. dat de lands regering niet haar verantwoordelijkheid zal verloochenen, indien men gerechtelij ke bevelen tot integratie op de scholen opzettelijk negeert. Eisenhower weigerde te zeggen of hij persoonlijk voor deze in tegratie is. Gevraagd naar zijn mening over Fau bus wens naar een soortgelijke wet als van Virginia, krachtens welke elke staats school voor de opheffing der rassenschei ding verplicht is. gesloten kan worden zei de president, dat, indien zulke wetten van kracht worden, de uitvoering van zul ke wetten gevolgd zou worden door reek sen van processen. Oud-president Herbert Hoover van Amerika heeft gisteren te New York ver klaard, dat hij zijn jaarlijkse pensioen van 25.000 dollar, dat het Congres dezer dagen aan voormalige presidenten heeft toegekend, aan liefdadigheidsinstellingen zal geven. (Van onze correspondent) Brussel, hedenmorgen. Koning Boudewijn. die sedert een tien tal dagen met zijn familie op het kasteel van Ciergnon verbleef, heeft België gis teren per auto verlaten om in het buiten land nog een paar dagen vakantie te nemen. HOFNAR oden.11 De zondagmorgen in alle vroegte overleden premier van Zuid-Afrika, Johannes Gerhardus Strijdom, was een fel en verbeten strijder voor de belangen van de Zuidafrikaanse na tionalistische partij. Als overtuigd voorstander van de rassenscheiding en fel verdediger van de politiek van Apartheid", bewerkte hij de over winning van deze partij in het lang durige constitutionele geschil, dat ein digde met de uitsluiting van de kleur lingen van de kiezerslijsten. Hij ver klaarde, dat Apartheidde enig mogelijke politiek was, die de blan ken in Zuid-Afrika zou kunnen red den. De niet-blanken stond hij toe in afgesloten gebieden te wonen vol gens hun natuur en hun eigen wijze van leven. Op basis van dit beginsel leidde hij de nationalistische partij vaar een overtuigende overwinning bij de algemene verkiezingen van april van dit jaar. Strijdom was er een uitgesproken voorstander van Zuid-Afrika tot een zelfstandige republiek te maken en het was onder zijn regering, dat de vlag van de unie als de enige offi ciële vlag van Zuid-Afrika werd er kend, zodat dus vanaf dat moment de vlag van het moederland Groot-Brit tannië bij officiële gelegenheden niet meer naast die van het Zuidaf rikaan se dominium wapperde. Ook het Zuidafrikaanse volkslied „Die Stem" werd onder Strijdoms re gering als enige volkslied geprocla meerd, terwijl het Britse „God save the queen", dat volgens traditie van gelijk nationaal belang was als Die Stem", niet meer werd gezongen en gespeeld. Het was de politiek van Strijdoms regering de republikeinse staatsvorm in Zuid-Afrika te vestigen, wanneer een voldoende meerderheid van de Europese stemmers zich hier vóór zou verklaren. De overleden premier werd in 1893 te Willomore in de Kaapkolonie ge boren uit boerenouders. Hij ontving zijn opleiding aan het oude Victoria- college, dat nu de universiteit van Stellenbosch is, en voorts aan de universiteit van Transvaal, waar hij zijn graad in de rechtswetenschappen behaalde. In 1918 werd de toen 24- jarige Strijdom advocaat te Pretoria, waarna hij vervolgens nog enige jaren in Nijlstroom als advocaat werkzaam was. In 1934 trok hij zich uit de advocatuur terug en wijdde hij zich geheel aan de politiek en aan de belangen van zijn boerderij in Trans vaal. Nadat hij in 1918 reeds was be noemd tot secretaris van de nationa listische partij, werd hij in 1929 tot parlementslid gekozen als afgevaar digde van Waterberg. Toen de na tionalistische partij in 1948 aan de macht kwam werd Strijdom onder premier Daniël Nlalan minister voor landverkaveling en bevloeiingswer ken. Na het aftreden van Malan als voorzitter van de nationalistische partij in november 1954 volgde Strij dom hem op. Nog dezelfde dag ver zocht de Britse gouverneur-generaal hem het premierschap op zich te ne men en een nieuw ministerie te vor men. De man, die naar wordt verwacht, Strijdom zal opvolgen, Charles Ro bert Swart, is een van de meest merk waardige politici, die men zich den ken kan. Behalve het feit, dat hij het langste lid was van het Zuidafrikaan se parlement (hij is ruim twee meter lang) is hij bovendien een man met een bijzonder veelzijdige carrière. Achtereenvolgens was hij wereldrei ziger, filmster,'journalist, boer, advo caat, lector aan een universiteit, leraar en minister. Als politicus is Swart een man, die geen compromissen kent. Hij is streng anti-communist en evenals Strijdom, een fervent verdediger van de doel stellingen van de nationalistische partij. In feite heeft hij de partij zelfs gesticht. Hij is dan ook een van de mannen, die verantwoordelijk zijn voor de beruchte politiek van rassen scheiding, die in alle talen met het Zuidafrikaanse woord „Apartheid" wordt aangeduid. Sioart werd geboren in de Oranje Vrijstaat in 1894. Zes jaar later kwam hij met zijn moeder in een concentra tiekamp terecht. Toen de oorlog voorbij tv as ging hij naar school. Hij was een uitstekend leerling, die als student aan de universiteit van Bloemfontein een uitstekend figuur sloeg. Toen hij twintig jaar was, nam hij deel aan een (mislukte) opstand, die bedoeld was als protest tegen het feit, dat zijn land aan de eerste we reldoorlog deelnam. Hij werd terzake van dit feit enige dagen in de gevan genis gezet. Nadat hij gedurende korte tijd lector was geweest in de rechtswetenschappen, werd hij plot seling aangegrepen door een verlan gen om te gaan trekken én zo be landde hij in de Verenigde Staten, Aan de Columbia universiteit be haalde hij zijn diploma in de journa listiek, waarna hij enige tijd in New Yo-'k en Washington werkzaam was als verslaggever van een krant. Ook dit werk bevredigde hem echter niet. De glans van het Amerikaanse filmcentrum Hollywood begon aan trekkingskracht op Swart uit te oefe nen. Hij vertrok naar deze stad en trachtte filmster te worden. Hij speelde in verschillende films. In een daarvan zelfs met de beroemde Boris Karlof. Hij slaagde er echter slechts één maal in een rol van enige bete kenis te krijgen, nl. die van sheriff in een wild-west film. Later schreef Swart talrijke artikelen en korte ver halen over zijn avonturen in Ame rika. In een daarvan zegt hij: „Ik heb zelfs op banken in parken ge slapen, ik heb in de rij gestaan voor een stuk brood, ik ben omgegaan met de misdadigers van de onderwereld. Ik kreeg daar de waarschuwing te maken dat ik weg kwam, anders zou den ze een kogel door me heen ja gen. Ik heb geleefd met de vrees, dat men mij onverwacht met een mes in de rug zou steken." Na zvn terugkeer naar Zuid-Afrika begon hij in ernst aan zijn politieke camere. Hij werd privé-secretaris van generaal Hertzog, de vader van het Afrikaanse nationalisme. Later had hij een belangrijk aandeel in de gebeurtenissen, die tenslotte leidden tot het verdwijnen van generaal Hertzog van het politieke toneel, en t'/erd een vurig aanhanger van Dr. Daniël Malans republikeinse nationa listische partij. Als lid van deze par tij werd hij in 1933 voor het eerst in het parlement gekozen en dat is hij sindsdien vrijwel zonder onder breking gebleven. In 1940 werd Swart de leider van de nationalisti sche partij in de Oranje Vrijstaat. Toen de partij in 1948 aan de macht kwam, werd hij minister van justitie, een post, die hij tot zijn verkiezing tot premier, dus tien jaar lang heeft bekleed. In deze functie verdedigde hij een aantal van de meest omstre den wetten van de afgelopen jaren, met name een wet van 1950, waarin het communisme in Zuid-Afrika werd verboden. Swart was reeds plaatsvervangend premier. Vijf dagen geleden werd hij door de Britse gouverneur benoemd tot waarnemend premier. Naar al gemeen wordt aangenomen zgl hij de nieuwe premier zijn van de Unie van 'Zuid-Afrika, De Indonesische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat de hoofdstad van de Indonesische provincie „West Irian" van Soa Sioe, op het eilandje Tidore, tijdelijk is overgebracht naar Djailolo, op de west kust van Halmaheira. De minister van binnenlandse zaken, Sanoesi Hardjadinata, die dit mededeel de, zeide, dat de verplaatsing is geschied om aan „regionale woelingen" het hoofd te bieden. De provincie West-Irian bestaat uit een aantal kleine eilanden tussen Celebes en Nederlands Nieuw-Guinea. De 56-jarige rentenier Johannes Ross- mann uit Gadernheim is gisteren. 35 jaar na zijn veroordeling tot 15 jaar tuchthuis straf wegens medeplichtigheid aan moord gerehabiliteerd. Een rechtbank te Darm- stadt kwam tot de conclusie, dat de mede plichtigheid van Rossmann aan het mis drijf niet meer met zekerheid vaststond en sprak Rossmann vrij. De moord was in 1922 door Johannes' broer Jakob gepleegd. Deze bekende des tijds en noemde Johannes aanstichter en medeplichtige. Jakob die tot 15 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, werd in 1940 in een psychiatrische inrichting op genomen. Johannes begon reeds tijdens zijn straf tijd aan zijn rehabilitatie te werken. Reeds voor 1940 voerde hij aan. dat zijn broer sedert 1922 ontoerekenlngsvaatbaar was en dat zijn verklaringen daarom geen rechts geldigheid hadden De rechtbank te Darmstadt had niet tot taak vast te stellen of de gerechtelij ke instantie, die Rossmann indertijd veroordeelden een fout had gemaakt, maar moest wel nagaan, of Rossmann thans nog medeplichtigheid kon worden ten laste gelegd. Dit bleek niet meer met zekerheid vast te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5