Chefarine ,4 E AMPHORA Juvenaat „Mariahof te Tilburg ingezegend Man en paard in de Limburgse politiek PUZZEL _MARGE Bj WÉWirSt KOU.JUÉ» JIMMY HEEFT NU KANSEN GENOEG GEHAD Radio-Cairo strooit met zwavelzuur Uit alle SS?* Topconferentie India-Pakistan Politieke malaise in Argentinië Postmerk Vrijthof Onze dagelijkse INDE v B v 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Werkgroep voor Duitsland's hereniging zo zacht, zo vol van geur! Broeders-Poenitenten eindelijk thuis na twintig jaar zwerven Visserij kwestie niet voor Intern. Gerechtshof WOENSDAG 10 SEPTEMBER 195« PAGINA 5 Discriminatie LITTLE ROCK Plan ter voorkoming van ongeregeldheden Propaganda lncennes frankrijk Stamroy reterp (Friesland) r'lllouse eerenberg Londen Haat over de radio Chantage Westduits voorstel: Minstens ambassadeursniveau Jozef de Grote Stemmen een kunst Orthodox en dissident De les STAALPRODUKTIE E.G.K.S. Oplossing van gisteren Kaas Met Zevenmijlslaarzen door het Midden-Oosten (Van onze speciale correspondent) CAIRO, September „Ze moeten Jimmy eens goed de waarheid zeggen. Als hij zo doorgaat, vernietigt hij zichzelf pn tienduizenden anderen...." De woorden kwamen tot me uit de mond van een van de weinige Europese zakenlieden in Egypte, die nog baas in eigen huis ge- Neven zijn. Maar de handel ging slecht, niet in het minst omdat de deviezenpositie in het land van de Nijl het punt nul genaderd schijnt te hebben. Jimmy! Wie is Jimmy? De vreemdeling, die in Egypte rondzwerft, vraagt er slechts één keer naar en grimlacht om het antwoord. „Jimmy is Gamal Abdel Nasser", hoort hij en hij ziet hoe er in de richting van een portret aan de muur wordt geknikt, dat een charmeur met een brede grijns uitbeeldt. „Twee maanden geleden keette hij Bil] en zes maanden geleden Don Juan.Hoe we hem kierna zullen noemen, weten we niet ka; Het is gevaarlijk in het land van de Nijl Nasser bij de naam te noe men, als men hem of zijn daden kri- tizeert. Het wemelt er van luister vinken: kleine mensen veelal, die voor een paar piaster de klikspaan spelen en voor wie de betiteling in formant bepaald te zwaar zou zijn „Ik moet er van uit gaan. dat ik hiemand kan vertrouwen", zei een tegenstander van het regime tegen me. „Steeds weer hoort men van Wensen, die voor een paar jaar ver dwijnen, omdat ze onvoorzichtig in "Un uitlatingen zijn geweest.." Kan men aan de ene kant zeggen, dat Nasser overal in Egypte vij anden heeft, aan de andere kant is net ook weer niet zo, dat het ver- zet tegen hem groeiende is. De men sen, die zijn val wensen, behoren tot dezelfde groepen, die hier twee ■iaar geleden ook al over spraken. Het zijn gedupeerden, zoals zaken lieden, middenstanders en christe nen. Vooral de christenen van de tweehonderdduizend niet-kopten. die voor de landing in Port Said ne procureur-generaal van het Ameri- aanse Hooggerechtshof, William Rogers, he-V' S'steren aan de gemeentelijke over- Otn Van k'ttle Rock een plan gestuurd de orde te handhaven in geval van ^uwe rassenonlusten in de stad bij de ePassing van Integratie op de scholen. bekend komt morgen het Hoog- midrtoiv °f bijeen om te beslissen of de leerifi e school te Little Rock neger- dan ,en onmiddellijk moet toelaten, krii een uitstel van twee en half jaar to„ voor de toepassing van rassenin- csratie. Het plan van Rogers is een voorzorgs maatregel voor het geval het Hoogge- Behtshof directe integratie beveelt. v *h een brief aan het stadsbestuur be- t s.tigde hij de geruchten, dat het minis- (jrie van justitie besloten heeft tijdelijk Uit Stac* van de Marshall te Little Rock va te breiden. (Een Marshal] staat los de gemeentepolitie en treedt pas op tj^bneer federale wetten overtreden wor- in Egypte woonden, z. Jen er in middels ai zo'n vijftigduizend ver trokken zijn hebben het zwaar te verduren Nassers wi] om het land van de Nijl uit de greep van Europa te trekken en er een puur mohamme daans rijk van te maken, heeft hen tot burgers van de tweede graad ge degradeerd en hen het slachtoffer van een groot aantal discrimineren de bepalingen doen worden. Naar elk bedrijf, dat mensen em- ployeert, is bijvoorbeeld een missive uitgegaan, waarin gesteld wordt, dat negentig procent van de werk nemers de mohammedaanse religie moet belijden en dat van de overige tien procent zeven procent Kopt en drie procent katholiek of protestant mag zijn Een christen, die dan ook ergens een betrekking heeft, leeft in voortdurende angst, dat hij haar zal verliezen, omdat het hem zo goed als onmogelijk is gemaakt een nieuwe functie te aanvaarden. Een andere maatregel, die noga) wat stof heeft doen opwaaien, doch die typisch voor de houding van het gros der christenen in het Na bije Oosten niet meer dan wat zwakke protesten heeft uitgelokt, is het verplicht stellen van Koranon- derricht voor christelijke scholen. De schoolbesturen hebben thans ge steld, dat zij tot sluiting zullen over gaan, zodra de mohammedaanse religie in praktijk moet worden ge bracht, m.a.w. als er bidmatjes moe ten komen, of als er vaste uren voor het gebed worden ingesteld. Tegenover het meer lijdelijke dan actieve verzet der verdrukten staat het niet te loochenen feit, dat de po pulariteit van Nasser in het leger, zowel als onder de massa van het volk stijgende is. Negentig procent der Egyptische bevolking draagt „de meest besproken dictator ter wereld" op de handen, voorname lijk, omdat hij weet hoe de ooster se geest werkt en hoe hij zich dient te „verkopen". Nassers propaganda-chefs hebben hem tot het idool der Arabische we reld gemaakt, de man ook, die „met succes imperialistische machten als Engeland, Frankrijk en Amerika de loef heeft afgestoken" De gebeurte nissen in Irak en Libanon hebben het nationaal zelfbewustzijn verder aanzienlijk versterkt, omdat de Egyp- tenaren is geleerd, dat het pan-ara- bische streven in Cairo zetelt en dat deze „typische Nasser-ideologie" TRE jJjje dachten, dat alleen onze vader- 2 dse dierentuin-olifanten wel eens v onhebbelijk waren. Maar nee, jj a?g het maar aan de Spaanse se- die de schrik van haar leven Ij eeS. toen ze de olifanten stond te ^onderen in de plaatselijke dler- si.®rde. Met een werkelijk handige en was ai weer verdwenen naar de paal. Toen ging de Duitser zijn geld eens na en inderdaad miste hij dat bankje van honderd mark. Verte] de ze Duitser nóóit meer iets onaange naams over de Nederlandse douane mannen. werkelijk arf-beweging wist zo'n kolos de a.anse haar handtas te ontfutselen dezelfde vaart ging het geval de 0]]f t0 ahtsmond in. Even later kreeg ze nog wat terug, want jumbo spuw- tiwt'e lippenstift, poederdoosje en de w'Men beugel van de tas uit. De rest, va bonder helaas ook het paspoort de senorita, plus haar geld en ir, hele lading foto's bleven achter ee>n ollfantenmaag, zijnde kennelijk delicatesse. Is een struise boerendochter, bia„ ie Velde, en ze is bovendien heel <ter. Daarom gaat ze naar Wage- waar ze agrarische sociolo- Saat studeren. Baukje is echter originele jongedame en wenst op honl n n MM mm I J rt fl4tt heel aparte manier naar de stu- bihl^bstad te emigreren. Ze doet dit aêh 'ih op de rug van „Walbecka", Wi ®I even struise merrie uit vaders 'V| Al vele maanden ligt Els Lenaers ziek te bed en een bus met Belgische meisjes, die in Nederland werken, kwam elke dag voorbij haar raam. Langzamerhand was er tussen de Bel gische jongedames en Els een vriend schap gegroeid, die zich uitte in zwaai en en elkaar groeten, totdat op een keer de Belgische meisjes het zieke meisje verrasten met een prachtige fruitmand, en dat niet alleen, maar bovendien nog met een radiotoestel. Wie goed doet, goed ontmoet. De Luxemburgse Radio hoorde van het geval en vond het zo leuk. dat men besloot de sympathieke geste van de Belgische meisjes te belonen. In de Eindhovense fabriek werden de meis jes onthaald en onder hen werd een prachtig gouden polshorloge verloot, terwijl er ook andere presentjes we)r- den uitgedeeld. En Els Lenaers deel de later ook nog in de algemene vreugde. t$f voorziene paardestal. Ze komt za- Madrid 3e aK op tijd om de aanvang van W ntgroening mee te maken en eer- V, Sezegd is haar komst zelfs een van de feestelijkheden. Donder- ibi,j°chtend vertrekt ze en zaterdag- vet(i wenst ze te arriveren. Ze is r niet van plan haar colleges ?c0 hoard te bezoeken, want na de ont- ?'ng keert ze nog even terug naar 5; boerderij om „Walbecka" weer e leveren. Wet ze was er eigenlijk helemaal W. Van onder de indruk, madame llj.^Sp Cm<-r a 1 Woj,.® Blanc. Ze had zoj.uist haar hoop achter de rug een vlucht ?te] ®bkele uren in een passaglerstoe- en vond het eigenlijk niets op- V ®nder dan de reis per dilligen- Set 'ke tijd ze zich ook nog wel %0j 'e herinneren in de Franse pro- Ze is dan ook 105 jaar oud, ma il on voor alle zekerheid had ze °®htertje meegenomen, die ech- t tl; m tje Ui Cv gvli UAH CAI* wwn °k al niet meer tot de jongste bloempjes behoort met haar 'aar ^>en1ks was een Duits toerist a Oge nd hotel in deze plaats bin- stapt of er meldde zich een dou- enaar. Of er soms juist een at was aangekomen? Inderdaad, i"ban zo. En prompt haalde de "beambte een bankje van hon- j- veriarh fe voorschijn, duwde dat K hi„TUwereerde Duitse toerist in S ,jJ?hen, zei: „Dat is van u, ik u het aan de grens verloor" Wanneer iemand in zee valt van een zich voortspoedend schip, wel, de man die zo ongelukkig is, doet maar het bes te zijn ziel in Gods barmhartigheid aan te bevelen, want zoeken naar een drenkeling in voile zee is iets hope loos. Dat gebeurde Dietrich Nottrod en slechts één man aan boord bemerk te zijn val. Dat was zijn maat, Hel mut Georges en deze deed iets onge looflijks: hij sprong zijn vriend ach terna. Toen waren er twee schip breukelingen. maar aangezien nie mand aan hoord verder iets bemerkt had. waren ze al heel spoedig alleen met verder niets dan mijlen water om zich heen. En toch werden ze ge red, want een klein scheepje kruiste zeer toevallig hun weg en ontdekte hen. Beiden zijn nu ergens in Portu gal aan land gebracht. Eigenlijk moest gisteren héél En geland in 2feeststemming zijn. Want die dag was het driehonderd jaar gele den, dat de thee haar triomftocht door Engeland begon en ieder, die ooit in Engeland is geweest of met Engel sen te doen gehad heeft, weet, dat de Engelsen ze'fs bijna een voetbal wedstrijd voor een „nice cup of tea" laten staan. Op 9 september 1658 ver scheen er namelijk in de „Common wealth Century" een advertentie, waarin gemeld werd. dat in een café bij de Royal Exchange, de Beurs, „de voortreffelijke door alle deelmeesters goedgekeurde Chinese drank" te koop was, „welke de Chinezen tcha en ande re naties tay of tee noemen". thans ook in de andere landen van het Midden Oosten wordt beleden. Tegelijkertijd heeft het regime er ook voor gezorgd, dat de financieel- economische débacie, waarop de ver vreemding van het Westen uitgelo pen is, geen onmiddellijke conse quenties voor de gewone man heeft gehad. Een rigoureus systeem van prijsbeheersing bijvoorbeeld is ais een zware last op de inflatie spiraal gezet. De voornamelijk Engel se en Franse import-goederen, die voor de nationalisatie van het Suez- kanaal in de winkels lagen, zijn voor het grootste deel door Tsjechische en Italiaanse vervangen, terwijl ook de produktie op de eigen markt is op gevoerd. Dat de kwaliteit aanzienlijk minder is en de keuze bijna is ge halveerd, deert slechts weinigen on der de vele miljoenen. Mensen, die te vee! verdienen om te sterven en te weinig om te leven, zijn alleen maar bij de prijs van de allereerste levensbehoeften geïntereseerd en deze worden merendeels door Egyp te zelf gedekt. Nassers sterkste wapen is onge twijfeld Radio-Cairo, dat zowel bin nen als buiten de grenzen opereert. De Goebbeis-stemmen, welke dage lijks door de luidsprekers klinken, bezingen de lof van „de sterke man aan de Nijl", wekken haat en ver achting op en verspreiden de grofste leugens. Het behoeft weinig fantasie zich een voorstelling van de macht van het gesproken woord te maken, als men weet, dat verreweg het grootste deel van de Egyptische bevolking ongeletterd is. Met dit voor ogen wekt het dan ook nau welijks verbazing, dat de smade lijke nederlaag van het leger in de Sinai (1956) voor miljoenen Egyp- tenaren een éclatante overwinning is geworden en dat alle politieke data zó zijn verdraaid, dat het on begonnen werk is er een objectie ver licht op te laten vallen. Van de omvang van Uadio-Cairo moet men zich geen geringe voor stelling maken. Via twaalf zen ders wordt er bijna vierhonderd uur per week een zee van zwavelzuur op de landen van het Midden-Oos ten en Afrika uitgestrooid en in Tsjechoslowakije zi'n nog zes nieu we zenders in de maak. Irak en Li banon zfln reeds dankbare objec ten geweest en de giftige pijlen der propaganda zijn thans op Jorda nië en Saoedie-Arabië gericht, zo mede op de onder Britse invloed staande sjeikdommen aan de Per zische Golf. In kringen, waar verzet tegen Nas ser bestaat, vraagt men zich af, of het niet hoog tijd wordt, dat het Westen, meer dan tot nog toe het geval is, aan de propaganda-oor- log in het Nabije Oosten deel gaat nemen. De honderdvijftig uur per week, die voornamelijk door Enge land, Frankrijk en Amerika aan het toedienen van tegen-injecties wor den besteed, acht men nauwelijks voldoende om gewicht in de schaal te leggen, te meer, daar ook de communistische zenders de Arabi sche wereld gedurende honderdder tig uur per week bestrijken. De ge dachten gaan uit naar stoorzenders, waarmee ook Nasser werkt, en naar radio-stations, die sterker zijn dan de huidige. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en,..doen wonderen/ Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al bertemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderenrf Tegelijkertijd hoopt men in deze zelfde kringen, dat het optreden der Verenigde Staten in Libanon ook een einde heeft gemaakt aan de stil le strijd, die naar de geruchten in Egypte willen, de Britse en Ameri kaanse inlichtingendiensten in Egyp te met elkaar voerden, Washington zou tot nog toe op de hand van Cairo geweest zijn en verschillenden van zijn agenten zouden opdracht heb ben gehad zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de gedragin gen van hun Engelse tegenhangers. „Er is maar één taal, die Nas ser begrijpt", zei een Egyptenaar, die fel tegen het regime was ge kant, tegen me. „en dat is de taai van hemzelf, die van de chantage.. Engeland en Amerika moeten hem in een privé-gesprek duidelijk maken, dat hij nu kansen genoeg heeft ge had en dat ze niets meer van hem gedogen. De houding in Liba non heeft aangetoond, dat de man benauwd genoeg is voor de krachten, welke hij heeft opgeroepen.. Men moet hem een soort ultimatum stel len, waarin de grenzen van zijn doen en laten worden afgebakend, en waarin het dreigement wordt ver vat, dat hij van het politieke toneel zal verdwijnen, als hij zich niet aan de voorwaarden houdt.." LINK VAN BRUGGEN De Westduitse regering heeft de diplo matieke vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de .V.S. gisteren een nota gezonden, waar- In de vorming van een werkgroep der vier mogendheden wordt voorgesteld, die de mogelijkheden van oplossing van de kwes tie der Duitse hereniging moet bestude ren. De werkgroep, die op een topconferentie of onafhankelijk daarvan opgericht zou kunnen worden, zou vervolgens aanbeve lingen voor de oplossing van de Duitse kwestie moeten doen. Het voorstel van de bondsregering is ge baseerd op een resolutie, die de Bonds dag op 2 juli J.l. eenstemmig heeft aan vaard. De werkgroep zou op zijn minst uit ambassadeurs moeten bestaan, aldus de Westduitse nota. '«Advertentie) DOUWE EGBERTS Ook in tins van 2S0 gram De Indiase premier, Nehroe, is giste ren te New Delhi met de premier van Pakistan, Firoz Khan Noon, besprekin gen begonnen over de tussen de beide landen bestaande grensgeschillen. De bei de premiers spraken gedurende bijna drie uur met elkaar in tegenwoordigheid van hun adviseurs. Na afloop van de bijeen komst werden geen bijzonderheden be kend gemaakt, maar wel werd aangekon digd, dat de premiers elkaar vandaag op nieuw zouden ontmoeten. Nehroe verwelkomde gistermorgen de Pakistaanse premier bij zijn aankomst te New Delhi. Het is de eerste bijeen komst der beide premiers sinds Noon zijn post heeft aanvaard. Verwacht wordt, dat Noon en Nehroe, behalve over de grensgeschillen, ook met eikaar zullen spreken over de verdeling van het water aan het Indus-bassin en als er nog tijd overblijft, over de soeve reiniteit over Kasjmir. De Argentijnse Luchtmacht is gisteren niet in de lucht geweest doordal veel vlie gend personeel weigerde dienst te doen als sympathiebetuiging voor collega's die de vorige week ontslag namen we gens „politieke benoemingen" door de Ar gentijnse regering. De regering is nu kennelijk gezwicht voor de verlangens van de officieren door de voormalige minister van 1 uchtvaart, Julio Cesar Krausse opnieuw met pen sioen te sturen. Zijn terugroeping uit. pensioen ln actieve dienst bracht een golf van ont slagen teweeg, zodat de luchtmacht ten slotte geen voldoende hoge officieren meer voor sleutelposten had. (Krausse was van 1956 tot maart 1957 minister van lucht macht). Het leger blijft intussen door de cri sis, die niet alleen in de luchtvaart maar ook in de marine heerst, onaangetast. De minister van defensie, Del Mazo. heeft zijn ambt „tijdelijk en om gezondheids redenen" neergelegd en overgedragen aan minister Vitolo van binnenlandse zaken, een van president Frondizi's naaste ad viseurs. De regering heeft voorts een drei- zien. Het personeel van postkantoren gende golf stakingen onder het oog te werkt slechts twee dagen niet. het personeel van openbare gezondheids diensten, stuwadoors en artsen willen heden in staking gaan. Daarbij blijft het niet, want ook spoorwegpersoneel, on derwijzers, douaniers en vele anderen hebben kennis gegeven van hun plan nen in die richting. KMOEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro» Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gis- geren verklaard, dat de Britse regering niet van plan is bet conflict over de vis- scrijzone rond IJsland voor het interna tionale gerechtshof te Den Haag te bren gen. Zoals bekend heeft het verbond v an Britse reders maandag een voorstel in de ze richting gedaan De woordvoerder her. innerde eraan, dat IJsland de clausule inzake de bindende uitspraak van het in ternationale gerechtshof niet getekend heeft. fVan onze correspondent) Maandag 8 september werd de lijdens weg van 20 jaar, van de Broeders-Poe nitenten op indrukwekkende wijze afgeslo ten en bekroond met de inzegening en ingebruikneming van „Mariahof" aan de Bredaseweg te Tilburg. Iedere Tilburger spreekt eigenlijk nog steeds van „De Kiokkenberg" als hij het heeft over Piusoord, het gebouw, dat als eerste „Mariahof" in 1938 door de broe- ders-Poenitenten in gebruik werd geno men. Door de oorlog ging men zwerven: het gebouw werd namelijk door de be zetters in beslag genomen. De meest uit eenlopende gebouwen moesten gebruikt worden, o.a een gymnasium in Tilburg, het noviciaatshuis in Boekei en later een oude verffabriek in Tilburg. Deze laatste stelde aan de vindingrijk heid van de broeders wel heel hoge ei sen, om de ruimte nog iet of wat be woonbaar te maken. Na de oorlog deed de Nederlandse rege ring een beroep op de broeders om het gebouw aan de Bredaseweg ter beschik king te stellen voor de t. b. c.-verple- MAASTRICHT, 8 september. De stand van het kwik buiten in de schaduw inspireert nog steeds tot weinig meer dan zitten en puffen. De week die voorbij ging, doet dat ook. Ze was enerverend en warm, een week om even van te bekomen. Eigenlijk gebeurde er hier niets meer dan overal elders: we kozen onze wethouders. Beter: mén koos onze wethouders. (Schrijver dezes behoort niet tot enige raadsfractie en wenst ook niet de schijn daarvan op zich te laden. Hij is slechts een gewoon en argeloos kiezer). Zoals gebruikelijk in tijden van politieke agitatie ge beurden er bij ons in Limburg een paar rare dingen. Dingen die ons de interesse van heel het lieve vader land op de hals haalden. We voelden ze priemen de ogen van Fries en Drent, van Hollander en Zeeuw. Be straffend, laatdunkend dan wel gnui vend. Tot tweemaal toe hoorden we op zaterdagavond de vermanende stem van de heer Voskuil uit de luid spreker tot ons klinken. Een geluk kige omstandigheid was het daarbij, dat we hier van dergelijke vermanen niet piepen te schrikken en gewoon onze gang gaan, onze eigen gang. In Maastricht was er dan de heer Jozef Godfroy, een spontaan en exube rant levend man van velerlei goede wer ken. Van 1950 tot '54 beheerde hij in het edelachtbare college van Burge meester en Wethouders de portefeuille van Openbare-Werken Toen hij na vier jaar moest plaats maken voor een socia listische opvolger, bedankte hij op stel en sprong voor het lidmaatschap van de gemeenteraad. Hij ging. Zijn reputatie leed er niet onder. Door pecuniaire moeilijkheden kwam de carnavalsop tocht van Maastricht in gevaar. Wij za gen Jozef Godfroy met zijn meer dan zestig jaren des zaterdagsmiddags in de Grote Staat vanaf een vrachtauto dwei len verkopen. De opbrengst van die transactie werd de aanzet van een fonds, waaruit een kostelijke cortège kon wor den gefinancierd. Het volk van onze goede stad is voor zulke dingen gevoe lig. Het gaf Godfroy de erenaam „Jozef de Grote". Hij ging voort met wel te doen en zag niet om. De vele schilders die Maastricht rijk is, klaagden bitter over het tekort aan expositieruimte. Godfroy richtte een tentoonstelllngs- comité op en werd er zelf voorzitter van. Hij omringde zich met deskundigen, want een artiest is hij niet en dat gaf hij ook onomwonden toe. Voor zijn werk waren schider en burger hem dankbaar. Toen nu in de aanvang van dit jaar de gemeenteraadsverkiezingen In zicht kwamen, gingen er stemmen op, dat Jozef de Grote weer moest meedoen en weer wethouder moest worden. Godfroy kwam op de lijst en met tweeduizend voorkeurstemmen in de raad. Tijdens een fractievergadering kort voor de tweede september spiegelde men hem zelfs voor, dat zijn zetel voortaan weer achter de groene tafel van B. en W. zou staan. Om dat klaar te krijgen, zouden alle 27 KVP-ers vier KVP-wethouders kiezen. De socialistische heer Pieters kon dan zijn koffertje pakken en weer leider worden van zijn 9 man sterke PvdA-fractie. Te elfder ure kwamen echter 13 KVP-ers tot andere gedachten. Zij hielpen de heer Pieters terug op zijn reeds verloren gewaande wethouders zetel. Zittende de vergadering deed Jozef Godfroy hetzelfde wat hij vier jaar ge leden had gedaan: hij ging. Zijn aan hangers op de publieke tribune applau disseerden en schreven ingezonden stuk ken naar de redactie van „De Nieuwe Limburger", die daar dezer dagen twee lange kolommen mee vulde. Tot zover het verhaal van Jozef de Grote. Er steekt een les in. Vergun mij, dat ik nog een moment wacht vooraleer ze eruit te halen. Er is meer gebeurd. In het mijnwerkersdorp Hoensbroek kwamen de raadsleden met vereende krachten niet verder dan de verkiezing van één wethouder. Op een gegeven moment waren er wel drie, maar toen sprong een pienter man uit zijn stoel omhoog om burgemeester Martin onder de aandacht te brengen dat de laatste stemming op volstrekt onwettige wijze was geschied Volgens artikel zoveel lid zoveel sub zoveel van de gemeentewet mochten de kandidaten zelf niet mee stemmen, wat zij desondanks hadden ge daan. Aldus werd de stemming nietig verklaard en opnieuw gehouden. Het malheur was terstond hersteld en leder ging tevreden naar huis Wat bleek echter? Ook deze stemming was ongeldig volgens artikel-lid-sub idem van de ge meentewet. Het zal nodig zijn, dat de vroede vaderen der Hoensbroekse ge meenschap nogmaals en voor het laatst de stembriefjes invullen. En dan met inachtneming van alle voorschriften. Het meest ongelofelijke verhaal werd uit Geleen bericht. De KVP kwam daar in mei uit de bus met 11 van de 21 raadszetels, hetgeen de KVP-ers in een zeer optimistische stemming naar de wethoudersverkiezing deed uitzien Ze kwamen op de kouwe koffie. Vier wet houders hadden ze. Ze verloren ze alle vier. Wel raakte één lid van de fractie in het college, maar als kampioen van een disstdentenpartijtje. De orthodoxen kwamen er hoegenaamd niet aan te pas en kondigden aan „in de oppositie" te zullen gaan De omgezwaaide wethouder en een ander raadslid die hetzelfde spel had willen spelen kregen aangezegd, dat zij geroyeerd zouden worden als lid van de Katholieke Volkspartij. Naar alie waarschijnlijkheid zullen ze zich dat rustig laten welgevallen. En nu"de les, want die zit erin. Althans volgens de politiek onbedre ven en argeloze toeschouwer die u dit schrijft. De gemeenteraden zijn een afspiegeling van het volk, inoe fen dat ook zijn. Maar het volk in Geleen denkt althans inzake de ge meentepolitiek, niet in categorieën van KVP en PvdA, tenminste niet uitsluitend. Het volk van Maastricht, hoewel negentigduizend zielen om vattend. doet dat evenmin. Het let in zijn gemeenteraad nog altijd eerder op mensen dan op partijen. Het noemt liever man en paard dan zijn gunst te schenken aan een papieren stuk. Dit alles moge wat erg sim plistisch gesteld zijn, akkoord. Maar er moet toch iets van aan zijn. De story van Jozef de Grote, die geen diplomaat en geen politicus is, maar gewoon een man met hart voor zijn stad, bewijst het. De gang van zaken in Geleen wellicht nog meer. Enkele jaren geleden had men daar nog nooit van de KVP als gemeentelijke partij gehoord. Er waren toen gewoon ar beiders, middenstanders en boeren. Die zijn er nu ook nog, en in politiek opzicht wordt hun bestaan niet ont kend. Dat geeft aan de lokale politiek hier nog altijd een eigen, levendig karakter. Of het dit. in de toekomst zal bewaren is een vraag, waarop moeilijk een antwoord is te geven. Maar op dit ogenblik doet men goed er rekening mee te houden. ging. Hiermede was de stichting „Kiok kenberg" geboren. Eindelijk, in 1953, kon het gebouw door het Juvenaat betrokken worden, het werd herdoopt in Piusoord. Het had uiteraard heel wat geleden door de oorlog en het bleek, dat er naar uitbreiding moest wor den uitgekeken. Die vond men in veie barakken, waar in de verpleging van zwakzinnigen kon ge schieden. Intussen werden er plannen ge maakt voor een nieuwe Mariahof. Op 8 september 1957, dus 20 jaar na de eerste steenlegging. werd wederom de eerste steen gelegd, zodat er thans een riant fris, aantrekkelijk gebouw staat, vlak voor Piusoord, het oorspronkelijke Maria- oord. Het is inderdaad een ingewikkelde ge schiedenis geworden, maar daar denken de broeders maar liever niet meer aan. Het voornaamste is, dat ze nu in eigen huis wonen en, dat er nu in Piusoord ruimte vrijkomt voor ongeveer 120 patiën ten. Mgr. W. Bekkers, die de inzegening ver richtte, zei o. m. tot de deken van Til burg: Dit gebouw is een pareltje voor uw schoon dekenaat!" De staalproduktie van de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal heeft in augustus 4.369.000 ton bedragen tegen 4.789.000 to-n in de vorige maand. Duitsland heeft in augustus 1958 1 860.000, Saarland 285 000 ton, België 473 000 ton, Frankrijk 957 000 ton, Italië 410.000 ton. Luxemburg 263 000 ton en Nederland 121.000 ton geproduceerd. HORIZONTAAL: HORIZONTAAL: 1 plaats in Noord- Holland, 8. inst. v. geldverkeer; 9. meisjes, naam, 11. ieder, 12. nagerecht, 14. meisjes naam, 15. deel v.d. bijbel (afk.). 16. gebaar, 18. voegwoord, 19. speelgoed, 20. aanzien, 22. gcheepsstuur, 23. schouwburgplaats. 24. hevig, 26. plaats in Gelderland, 27. kin- dergroet. 29 begrip, 31. pers. voornaamw., 32. meisjesnaam. 34. zwaardvis. 35 lofdicht 36, reus. 38. in die tijd. 39. tegenstand VERTICAAL: 1. zoutachtig. 2. vaartuig, 3. Engelse ontkenning. 4. onbetrouwbaar. 5. Frans onp. voornaamw., 6. jongens naam, 7. dee! v. e. trap, 8. geslacht. 10. herinnering. 12. huid. 13. godheid. 16. naai gerei, 17. Ned. vliegveld, 19. kraag v.eT koorknaap. 21. strafwerktuig, 25. bos. 26 boom, 28. in het jaar, 30. borduursel! 3l! plan, gedachte, 33. vierhandig zoogdier 35. vrouwelijk zoogdier, 37. kanaaipeil' (afk). 38. bekende motorraces (afk HORIZONTAAL: 1. pyama. 5. laars, 9. oorzaak, 10. sprei, 12. arena. 14 t.a.t., 15. eng., 17. lor, 18. arak, 20. hart, 21. of-, 22. de, 23. boek, 26. smak, 29. ree, 30. are', 32. ale, 33. islam, 35. molen, 37. dreumes, 38. steen, 39. arena. VERTICAAL: 1. pasta, 2. aorta. 3. moe, 4. arie. 5. laag, 6. aar. 7. akela. 8. start, 11. pardoes. 13. normale, 16. nu. 19. kok. 20. hes, 23. brits, 24. eelde, 25. er, 27. malse, i 28. kenya, 30. amen, 31. emma, 34. are, 36. oer. WIJ NEDERLANDERS, zyn nogal kieskeurige kaas-eters. We leven in een land, dat, voor zover het niet is be- bouivd, doorlopend door koeien wordt afgegraasd en mogen dus zeggen, dat we dicht bij de „bronnen" zitten. De Ne derlander heeft nooit geaarzeld deze „bronnen" te benutten en vervaardigt al sedert eeuwen beste kaas. Dat onze naam tot ver m het buitenland door drong, getuigt wel het feit dat men in Timboektoe slechts ..kaaskoppen" be hoeft te zeggen om de inlandse bevol king tot een glimlach van herkenning en een „Ohloehee, Ollanderrrrrs.te bewegen. Schaam n daar niet voor, de exportcijfers bewijzen nog steeds het reclame-element dat in deze titelatuur schuilt. Al wat ons te doen staat is onze hoofden koel en de naam van onze kaas hoog te houden. Dat gebeurt ook, maar er is in de kaasmakende Nederlandse samenle ving de laatste tijd om precies te zyn de laatste vijftig jaar nog wel eens onenigheid geweest, omdat de fa brieken kazen maakten, die precies op boerenkazen leken en omdat de boeren kazen maken die precies op onze fa- óriekskazen leken. Zo op het oog kon men er weinig verschil in ontdekken. Toch pretendeerden de boeren, dat de fijnste kwaliteit toch altijd van de boer derij kwam en zij wilden dit door mid del van 'n eigen ryksmerk op de kaas vertellen, boerenkaas" moest er op komen te staan, opdat de consument zou weten, waarom hij voor deze kaas iets meer moest betalen. Doch de mi nister moest dit eigen rijksmerk in stellen en het duurde enige tijd, voor dat de desbetreffende vergunning werd verleend. Maar thans is het zover, dat op de Bodegraafse kaasmarkt boeren kaas met eigen etiket kan worden aan gevoerd. Gisteren, op de najaarsmarkt, werd dit feit met vreugde gevierd. Van heinde en verre kwamen de boeren met hun grote ronde kazen naar de markt, sommigen in ouderwetse romantische wagentjes, die door paarden werden getrokken, anderen in glimmende Opels, Chevrolets en Dodges. Men opende de portieren of trok de dekzei len weg en kijk, daar prijkte het nieu we merk op de ronde brokken „huis vlijt". ,,T\oeesestig per kilo", zegt de eige naar, „Tweevijfenveertig" zegt de hande laar. Ze klappen een tijdje met elkanders handen en als ik weer verder wandel hoor ik een van hen zeggen: ,Jan, we moeten nader tot elkander zien te ko men. Tien minuten later reeds is dat gelukt en zitten ze heel dicht naast elkaar achter de oude klare. Broeder lijk, als twee mensen die de wereld een voorbeeld willen geven. Bodegraven had er wel werk van ge maakt. Een historisch verantwoord kaas-gedicht, dat door een Kloris en een Katrijn in de stromende regen op de markt werd voorgedragen, een ker mis, een rondleiding door een kaas boerderij voor genodigden en een rui terfeest, omdat de paarden vandaag toch ook aan hun trek moesten komen. In zo'n kaasboerderij voelt de stads mens hoe klein hij is. „Laatst vroegen ze op een H.B.S. in Rotterdam wam de melk vandaan kwam, en toen antwoordde een stu dent: van de fabriek", vertelt een jon ge boerenvrouw giechelend. „Weten jullie het nou echt nietf" „Weten, weten, och iedereen heeft zo zyn vermoedens", wordt er dan geant woord. Tenslotte ben je gast. Overi gens een geboeide gast, want het werk van de zelfkazende boerin zoals dat heet is bijzonder interessant. Zij leerde het vak van haar ouders. My heeft ze het nu ook geleerd en ik kan het u nu wel weer vertellen, maar denk nu niet dat u straks, als u de krant uit hebt, kunt zeggen: Jan, zorg jij voor de borrel ,dan maak ik even wat kaas. E komt heel wat voor kij ken. Op de eerste plaats natuurlijk een koe. Is de nog „koewarme" melk in de tobbe gestort, voegt men zuursel en stremsel toe. Een half uur laten staan, de roermachine het werk laten doen en dan de kaas-stof de z.g. wrongiel met een mes fijnsnijden en de wei verwijderen. De wron gel in de kaasvorm brengen, het rijkskaasmerk Boerenkaas aan brengen en het geheel circa acht uur onder een pers leggen. Kaas vervol gens in de pekelbak deponeren en ten slotte enige tijd opslaan, liefst een week of drie. De kaasmakende boerin moet niet alleen de techniek grondig onder de knie hebben het werk luis- trt bijzonder nauw zij moet ook ge voel hebben voor de kaas. Het is een precies handwerk, dat vrouwelijke toe wijding vraagt. In Zuidholiand en Utrecht wordt op het ogenblik in circa iOOO boerderijen door de vrouw of de dochter nog kaas bereid: de jaarpro- duktie bedraagt ongeveer twaalf mil joen kilo. Tenslotte moet de vreemdeling dan natuurlijk proeven. Bodegraven we melt van kaaskarren, kaaskraamvies, kaaskooplui en kaasboeren, laat hem niet vertrekken voordat ook gastrono misch gastvrijheid is betoond. Zelfs verschijnt een Bodegraafse journalist voor een vraaggesprek. Wat de vreem deling in Bodegraven het meest heeft gefrappeerd t „Kaas, kaas heel veel kaas hier, ja; ppjf <s smggjj» opvallend veel kaas", geef ik als myn persoonlijke mening te kennen. De reporter knikt beleefd. .Ja, héél véél kaas, voeg ik er dan in mijn functie als woordvoerder nog aan toe. Hij knikt weer; was het hem óók op gevallen. of gaat hij er nu een primeur van maken. Ik hoop het niet. Ik had met dit nieuws graag de eerste willen zijn. Heb k me nu in Bodegraven de kaas van 'et brood laten etenf.-..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5