m Qm de Mauwe wimpel Tabaksdetaillisten kregen de laatste jaren gevoelige klappen PUZZFX Landbouwcongres te Wenen In geval van succes wellicht onderhandeling op hoog niveau Tussen hemel en aarde SPORTNOTITIES v a Onze dafypJjikse DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 PAGINA Jubileumcongres St.-Antoniusin Amsterdam Grote passiviteit bij si gar ettenverkoor) Contributieverhoging STAKING TE MILLINGEN OPGEHEVEN Zelf sigaretten laten fabriceren? Pastoor H. J. A. Koopman f Bouwer Catharinakerk in Tuinstad Slotermeer Overaanbod is zinloos Amerikaans-Chinees gesprek Industriële produktie in juli gedaald Tweede kwartaal Daling vrachten wilde vaart in angustus Gehuwde onderwijzeres terug: naar de school Oplossing van gisteren BOERDERIJ AFGEBRAND R.-K. KERK. INSTELLINGEN VOOR MAATSCH. WERK IN DUITSCHLAND m m 1 1 i illi lirll B M. R. S; Eef Kamerbeek won 110 m. horden in Boekarest Nel Zwier 2e bij hoogspringen NEDERLANDSE BOKSERS HADDEN SUCCES RONDE VAN POLEN ENGELSE LEAGUE door 0TT0 LUDWIG Uit het Duits vertaald door JAN H. P. JACOBS 17 Het trotse snelheidsrecord van de Great Eastern bleef veer tien jaar lang onbedreigd. Pas in 1873 veroverde de Baltic de Blauwe Wimpel, door met een gemiddeld tempo van vijftien knopen de Oceaan over te steken. In die tussentijd had Frank rijk ook zijn best gedaan om een woordje mee te spreken. De Washington ondernam een mislukte poging in 1864. Een teken aan de scheepswand was de spotgoedkope prijs voor een ticket eerste klas, nog geen vijftig gulden, alles inbegrepen. Na de Baltic leek de strijd even geluwd, toen kwam de geweldige Fran se Bretagne (7000 ton) onweerstaanbaar opzetten. En m 1830 lukt het Met een snelheid van 19 en een halve knoop kliefde het schip door de grauwe golven. Twee jaar later nam Amerika revanche. The City of Paris haalde het in 20 knopen. Maar in 1892 heroverden de Fransen toch weer de Blauwe Wimpel door hun Touraine de fantastische snelheid van 22 knopen te laten afleggen. 18 Maar toch, als puntje bij paaltje kwam, konden deze sche pen geen van alle met de Great Eastern concurreren. Ze haalden het er gewoon niet bij. Alleen de Luciana deed een serieuze gooi om de Great Eastern naar de kroon te steken 21.000 ton en met een snelheid van 22 knopen waren de voornaamste troeven van deze passagiersboot die in 1893 het tijdperk van de reuzenschepen inluidde- De gigantische Kaiser Wilhelm der Gros se haalde 22 knopen in 1897 en twee jaar later bracht zijn twee lingschip de „Duitsland" het wereldrecord op 23,5 knopen. De Engelsen hadden natuurlijk niet stilgezeten, de eerste zeenatie ter wereld stuurde een gloednieuwe vloot de oceaan op en éen van die eenheden de Mauretania kon in 1908 de Blauwe Wimpel gaan voeren, want het schip had een gemiddeld tem po van 26 knopen kunnen volhouden. De Lusitania en 'n Engels man evenaarde dit record maar dit schitterende en weergaloze schip zou niet lang de wereldzeeën bevaren. Op 7 mei 1915 boor de een Duitse U-boot zonder enige voorafgaande waarschuwing de I^ucitania de bodem in. 19 „Unsinkable" onzinkbaar, de „Koningin der Wereldzeeën" al deze benamingen sloegen op de Titanic, die, nog voor ze de rederij zou verlaten, al wereldberoemd zou worden, We schre ven 1912 als een luxe-fort, massief en onwrikbaar, 268 meter lang 10 verdiepingen hoog, met een tonnemaat van 50.000 ton, ruimte voor 2600 passagiers, uitgerust met tot nog toe niet ge- evenaarde luxe en show, zo lag de Titanic op zee De tiende april had deze oceaanreus de hayen van Southampton verlaten on der het gejuich van tienduizenden. Drie dagen later verbrijzelde een ijsberg de scheepswand. En, terwijl de kranten nog uitbun dig lovende artikelen schreven over de Titanic, zonk de passa- giersboot in enkele uren tijds, meer dan 1500 passagiers naar de diepte trekkend. 20 In 1929 veroverde de Bremen de Blauwe Wimpel met een gemiddelde van 27 knopen. In hetzelfde jaar nog mocht een andere Duitser, de Europa, die 28 knopen haalde, de zo begeerde vlag hijsen. Italië, dat nog niets van zich had laten horen, stuurde zijn Rex de oceaan op met bijna 30 knopen gemiddeld, En toen zeven jaar na die topprestatie, leverden in 1940 de Normandie en de Queen Mary een verbitterde strijd om de Blauwe Wimpel (Van onze Amsterdamse redactie) Men dient er in de kringen voor de tabakverwerkende industrie voor te blij ven zorgen, dat de individuele detail list belangstelling behoudt voor de indi viduele fabrikant. De fabrikanten moe ten niet doorgaan met voorschriften in kartelverband uit te vaardigen, die dit contact kapot maken. Er behoort een ef ficiënte economische binding te ztfn tus sen fabrikant en detaillist. De industrie dient het belang in te zien van een be tere zelfstandige positie van de tabaks detaillist. Aldus sprak de heer L. P. A. Delsing, voorzitter van de Ned. Kath Bond van Sigarenwinkeliers „St.-Anto nius" tijdens de jaarvergadering in Am sterdam. Deze bijeenkomst maakte deel uit van het tweedaagse congres, dat deze organisatie gisteren en vandaag in de hoofdstad heeft belegd in verband met haar veertig-jarig jubileum. De heer Delsing merkte in zijn rede verder op, dat de positie van de ta baksdetaillist de laatste jaren enkele gevoelige klappen heeft opgelopen. Het is bijv. te betreuren, dat de laatste ver hoging van de omzetbelasting op siga retten met 2 procent niet tevens is aan gewend om de lage winstmarge iets op te trekken. Het ministerie van Economische Zaken had zijn goedkeuring aan een der gelijke stap al gegeven. Door het besluit van de fabrikanten om de prijzen niet met 10 cent per pakje te verhogen werd echter de winstmarge nog klei ner. Het gevolg is, aldus spreker, dat er in de kringen van de detaillisten een gro te passiviteit heerst ten aanzien van de sigarettenverkoop. Hij pleitte voorts voor maatrege len. die strekken ter bevordering van de yakkennis en de voorlichting - b.v. over de gevolgen van de Euromarkt voor de detaillist - en die het hoofd bestuur in staat stellen bij de verschil lende instanties beslagen ten ijs te ko men. Het bestuur, zo zei hij moet in staat zijn een beroep te doen op des kundige adviseurs en te beschikken over de geldmiddelen waaruit de dien sten van een econoom kunnen worden gehonoreerd Over het bestuursvoorstel om de con tributie in verband met de nieuwe werk zaamheden te verhogen is uitvoerig ge- Maandagmiddag om twee uur hebben de ruim 300 arbeiders der N.V. Scheepswer ven voorheen H. H. Bodewes te Millingen het werk, dat zij zaterdagmorgen zonder medeweten van de vakbonden hadden neergelegd, hervat. Zij gingen akkoord met het compromis, dat in besprekingen met standsorganisaties en van deze met de directie werd bereikt. Op die afdelin gen, waar het nieuwe tariefsysteem nog niet is ingevoerd, zal het loon volgens de oude methode worden berekend. Horizontaal: 1. liefdegod 5. rhoesplant zangnoot 9. dwalen 12. meisjesnaam 13. persbureau 15. boos 16. kinversiersel 18. oud (eng.) 19. overheidsinstelling 20. familielid 22. insekt 24. pens. voor naamw. 25. uitstekend 27. water in Fries land 28. getroffen 30. watervlakte /3. meisjesnaam 35. Frans pers. voornaamw. 37. onder andere (afk.) 39. gewicht der verpakking 42. Chinese maat 43. kaart- term 45. waterfles 47. hemellichaam 48. overblijfsel Verticaal: 1. gravin van Holland 2. af zichtelijk wezen 3. eerwaarde heer (Lat. afk.) 4. stofmaat 5. voegwoord 6. plotse ling 7. nauw 10. herkauwer 11. landbouw werktuig 14. kern 15. alphenweide 17. vriend (Fr.) 19. godsdienst (afk.) 20. zwaardvis 21. eenh. v. stroomsterkte (afk.) 23. voorzetsel 25. roofdier 26. offertafel 29. water in Brabant 31. uitroep 32. steen massa 34. de oudere (afk.) 36. hefwerk tuig 38. deel der wet (afk.) 40. klaar 41. godsdienst (afk.) 42. verbinding 44. dub belklank 46. zangnoot discussieerd. Het is tenslotte aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Bij de bestuursverkiezing zijn herkozen de heren G. A. van de Brink uit Den Haag P. J. Prijden uit Endhoven en G. v. Wes- terloo uit Amsterdam. In de vacature, ont staan door het Overlijden van de heer J. A. M. Meeuwissen werd voorzien door de benoeming van de heer M. P. A. Ooms uit Bergen op Zoom. Na de vergade ring recipieerde het bestuur ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan, waarbij velen van de ruim 800 leden, die de bond telt en andere belangstellenden hun ge lukwensen zijn komen aanbieden Vanmorgen om half negen is een plech tige H. Mis opgedragen in de kapel van het Sint Bernardusgesticht. Tijdens de tweede vergadering is het woord gevoerd door de geestelijk adviseur van de bond, kapelaan Th. Timmermans. Onder de ruim twintig voorstellen, die door de verschillende afdelingen zijn in gediend en die daarna behandeld wer den is een voorstel van de afdeling Am sterdam een commissie te benoemen, even tueel in samenwerking met de andere or ganisaties, om de mogelijkheid te onder zoeken op coSperatieve basis of in n.v. vorm sigaretten te fabriceren, te doen fa briceren of te importeren tegen belang rijk hogere korting dan de huidige marge of op een andere wijze door commer ciële samenwerking tot margeverbetering te geraken. Het hoofdbestuur verklaart in z(jn pre-advies het idee gaarne te zullen uitwerken als de nodige middelen worden verschaft. Dezelfde afdeling stelt voor alles In het werk te stellen om de zusterorganisaties er toe te brengen mee te werken aan het instellen van een P.B.O- branchecommissie op korte termijn. (Van oinze Amsterdamse redactie) Gisternacht is in de leeftijd van 52 jaar in het Mariapaviljoen te Am sterdam overleden de zeereerw. heer H. J. A. Koopman, pastoor van de parochie van de H Catharina in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer. Pastoor Koopman is slechts korte tijd riek geweest. Vorige week maandag werd hij opgenomen in het Maria-paviljoén voor een operatie, die zich niet ernstig liet aanzien. Er traden echter complica ties op en afgelopen vrijdag moest de patiënt voorzien worden van de laatste Genademiddelen der H. Kerk. Om drie uur gisternacht is hij heengegaan. Pastoor Koopman werd op 29 december 1905 in Amsterdam geboren. Op 14 juni 1930 wijdde zijn neef. de missiebisschop mgr. W. Bouter hem in de Posthoorn parochie te Amsterdam, waartoe hij be hoorde tot priester. Op 18 augustus 1952 werd kapelaan Koopman, die toen ver bonden was aan de St.-Bavo te Haarlem, als standplaats toegewezen Halfweg, waarbij hem de opdracht werd gegeven de bouw van de St.-Catharinaparochie in de tuinstad Slotermeer voor te bereiden. In maart 1953 vestigde hij zich daar. In de Johannes Poststraat kreeg hij een kel der toegewezen die werd ingericht als „schuilkerkje''. Een jaar later hij was inmiddels officieel tot pastoor benoemd kon pastoor Koopman beschikken over een noodkerkje. Met groot enthousiasme heeft hij zich gegeven aan zijn opdracht een nieuwe parochie in te richten Zijn ideaal was een kruiskerk ',~t bouwen. Ge brek aan geldmiddelen deden hem echter van het plan afzien, maar hij vond een tussenweg. De kerk kreeg een basiliek- vorm. Twee jaar geleden werd het Gods huis geconsacreerd. Aan yzijn eigenlijke taak. een hechte parochiegemeenschap in het nieuwp stadsbeeld te éreëren. kon hij zich toen pas geheel wijden en hij heeft zich daarvan zo gekweten, dat hij zich de liefde en bewondering heeft verwor ven van zijn parochianen. De Amerikaanse en de Chinese ambassadeur ïn Warschau, Jacob Beam en Wang Ping.nan, hebben gisteren in het Mysliwski-palcis in Warschau een begin gemaakt met de AmerikaansChinese besprekingen die, naar men hoopt, een ontspanning Tan de toestand in het Verre Oosten zulién opleveren. Hun eerste gesprek duurde twee uur en veertig minuten. Donderdagochtend komen de ambassadeurs weer bijeen. Geen van beiden wilde gisteren na het eerste contact commentaar leveren. De Amerikanen willen dat de Chinezen afzien van geweld bij het verwezenlijken van hun gebiedseisen, doch de Chinezen verklaren dat de kwestle-Formosa en de nationalistische eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland een binnenlandse aangelegenheid zijn. Er zijn tot op he den geen aanwijzingen dat er wijziging is gekomen in deze standpunten, die tot de impasse in Genève hebben geleid. Waarnemers menen, dat op de eerste dag voornamelijk over de agenda der be sprekingen is onderhandeld. In Amerikaanse kringen in de Poolse hoofdstad wordt vernomen, dat de be sprekingen in geval van succes binnen een redelflke tijd zouden kunnen leiden lot directe onderhandelingen tussen de mi nisters van buitenlandse zaken, zo meldt AFP. Volgens genoemde kringen heeft de Amerikaanse ambassadeur op de bij eenkomst van gisteren namens zijn re gering een verklaring in deze zin afge legd. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren in Washington be kendgemaakt, dat een bataljon van 700 tot 800 man uitgerust met Nike-Hercules raketten naar het gebied van de Stilla Oceaan wordt gezonden. Er is niet of ficieel bekendgemaakt of het bataljon, dat over vier batterijen van elk twaalf lanceerinrichtingen beschikt, naar For mosa gaat. Voorts heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in de Amerikaanse hoofdstad meegedeeld, dat „routine voorzorgsmaatregelen" zijn ge nomen voor het geval de Amerikaanse burgers van Formosa geëvacueerd, zouden moeten worden. Men was echter nog niet met uitvoering van evacuatieplann'en be gonnen. De woordvoerder, Lincoln White, zei dit naar aanleiding van berichten over eva cuatieplannen die uit Formosa zijn ont vangen. Hij wilde geen commentaar leveren op suggesties, dat de evacuatie van Ameri kaanse burgers nodig zou zijn omdat men huizen nodig heeft voor 5.000 Amerikaan se militairen, die spoedig in Formosa zou den worden verwacht. In het congres van het verbond van de Europese landbouw heeft de Oostenrijkse minister van landbouw, Thoma, er op ge wezen dat in verschillende staten de pro- duktie van landbouwprodukten zo ver ont wikkeld werd, dat de eigen behoeften over troffen werden en een afzetgebied in het buitenland gezocht moest worden. Daarbij werden methoden toegepast, die zeer dringend aan een nauwkeurig on derzoek moeten worden onderworpen en gewijzigd dienen te worden. Het heeft geen zin met overaanbod markten te zoeken of uit te breiden. Om de landbouw te kunnen behouden blijft het noodzakelijk ook de landbouwer zijn redelijke loon te verzeke ren. Het zal derhalve wel een van de be- In de maand iuli is blijkens een pnbli- katie van het C.B S de algemene pro- dnktie-irdex gedaald tot 127. tegenover '30 de voorgaande maand en 128 in juli 1957 Daar het aantal arbeidsdagen in juli 25 (.juni 23 en .juli v.J 25) beliep, kwam de index voor de gemiddelde daeprndnk- tie op 119 tegenover 133 in juni en 120 in juli 1957. Juni Juli Juni Juli 1957 1958 Aantal arb.dagen 21% 25 23 25 Algem prod -index 125 128 130 127 Gem. dagprod 137 120 133 119 Het door het C.B S. berekende index cijfer voor de industriële produktie is In het tweede kwartaal van dit jaar beiand op 127. tegenover 120 In het voorgaande kwartaal en 129 in het tweede kwartaal van het vorige jaar. Het indexcijfer voor de personeels bezetting iieD in het tweede kwartaal terug tot 106 (1e kwartaal 108 en 2e kwar taal 1957 109) Ah gevolg van een en ander kwam de index voor de produktie per werknemer in het tweede kwartaal van dit jaar op 120 tegenover UI in het eerste kwartaal en 118 in het tweede kwartaal van 1957 Onderstaand staatje geeft van het ver loop der indices een overzicht: I II III IV Industriële prod. 125 129 120 127 Pers bezetting 110 109 108 106 Prod Der werknemer 114 118 111 120 I le kwart 1957; II 2e kwart 1957; III le kwart 1958: IV 2e kwart 1958. Het door de Engelse Scheepvaartkamer berekende indexcijfer voor de vrachtta rieven in de jwilde vaart is in de maand augustus, ondanks hogere sub-indices vopr steenkool en suiker met 1,6 gedaald tot 65,0. In de steenkolen-sector steeg de sub index van 52,1 in juli tot 59,5 in augustus Suiker kwam op 88,1 tegen 82,8 in juli. Granen daarentegen vertoonden _'n daling en wel van 58,9 in juli tot 58,2 in augus tus. Voor hout kwam het cijfer op 66,5 (v.m. 72,3) en voor esparto op 66,6 tegen 68,6 een maand tevoren. Het indexcijfer voor tijdscharters werd geschat op 55,1 tegen 60,1 in juli. Voor motorschepen beliep het cijfer 52,4 (58,4) en voor schepen met stookolie 56,0 tegen 61,8 in juli. langrijkste punten van beraadslaging van het verbond in de toekomst zijn hoe een overeenkomst tussen de producenten van de in aanmerking komende landen tot stand gebracht kan worden. Ing Hartmann, die over de Oostenrijkse land- en bosbouw sprak, deelde mede, dat het aandeel van de landbouw in het bruto nationale produkt in Oostenrijk voortdu rend kleiner wordt en gedaald Is van 22 pet. in 1937 tot 13 pet. In 1957. De Westduitse minister van landbouw, Luebke, wees erop, dat het mede tot de taak van het verbond van de Europese landbouw zou behoren bij de verwezenlij king van de besluiten, die door de zes E-G.K.S.-landen bij de beraadslagingen te Stresa genomen werden, er zorg voor te dragen, dat de Europese boeren onbe zorgd de weg naar de toekomst kunnen bewandelen. De rentabiliteit moet de grondslag der produktiê in de landbouw zijn en er mogen geep produktiemiddelen beschikbaar worden gesteld voor produk- ten, waarvan de afzet niet verzekerd Is. De Europese economische gemeenschap kan slechts dan van lange duur zijn als eg samenwerking bestaat tussen de regerin gen en de vakorganisaties. Daarom werd ook het bestuur van het verbond van de Europese landbouw uitgenodigd voor de komende beraadslagingen van de E.E.G. Ter gelegenheid van het congres heeft bondskanselier Ing Raab namens de Bondsregering in het slot Schönbrunn een ontvangst gehouden waarvoor alle buiten landse afgevaardigden en de diplomatieke vertegenwoordigers van de aan het con gres deelnemende landen werden uitgeno digd. Bij het lager onderwijs zijn verleden jaar 5475 vacatures ontstaan. Door overlij den of verirek werden 3964 leerkrachten nodig en wegens uitbreiding van het on derwijs 1511. (In 1956 waren deze getal len 3570 en 1838). Voor 93 procent heeft men blijkens de zojuist door het C.B.S. ge publiceerde cijfers in de behoefte kunnen voorzien door de aanstelling van 5092 onderwijzers. Van dezen waren er 56 pro cent jonger dan 25 jaar, terwijl 716 gehuw de vrouwen, d.w-z. 22,5 procent van alle aangestelde onderwijzeressen, naar het on derwijs terugkeerden. Van degenen, die verleden jaar het on derwijs verlieten waren maar 14 procent 65 jaar of ouder. Het aantal beneden de 30 jaar was bijna driemaal zo groot, na melijk 39 procent. Horizontaal: 1. organisme 8. lam 10. eg 11. nurks 13. er 14. roi 15. eis 17. stern 19. rente 21. oad 22 een 23. emelt 26 ga ren 28. now 29. ent 30. ei 31. weesp 33. in 35. edo 37. zendeling Verticaal: 2. r.k. 3. aluin 4. nar 5. im ker 6. ma 7. verspelen 9. erkenning 11. nor 12. sie 14. reden 16. snert 18. tam 20. tee 24. low 25. tweed 26. gesol 27. anp 32 ede 34. ee 36. on In de buurtschap De Tol onder de ge meente Wehl is gisteravond omstreeks zes uur de boerderij van de wed. B. tot de grond afgebrand. Doordat er in de directe omgeving geen telefoonaansluiting is. duurde het enige tijd voor de brand weer kon worden gewaarschuwd, zodat die bij haar komst niets meer tegen hat vuur kon beginnen. Verzekering dekt een deel van de schade. De Centrale Trust Compagnie deelt als administratiekantoor voor de certificaten van de 7 net. 20-jarige verzekerde sinking fund goud obligaties ten' ste van de R.-K Kerkelijke Instellingen voor Maatsctiappe- lijk werk In Duitschland r-ed dat zij voor nemens is gebruik te maken van hét bod dat door het Deutsche C-ritasverband en het Verband der Deutsehen Koipinehauser op grond van de Londense schuldenover eenkomst wordt gedaan tot verwisseling van de bestaande stukken tn 5% pet. debt adjustment nrtes. verval lende 1 januari 1963. arbij S 1000 oude obligaties met inbegrip van gekapitaliseer de rente recht geven op nominaal 1000 notes. Vervolgens zal het administratie kantoor de nieuwe waarden verkopen en het netto provenu op- en tegen inlevering van de certificaten betaalbaar stellen De administratie zal derhalve worden opge heven. Alvorens tot verwisseling wordt overgegaan worden houders van certifica ten in de gelegenheid gesteld tot een to taal nominaal bedrag van 1000 aan certificaten kosteloos te verwisselen in een obligatie van 1000. radio en televisie ril m DINSDAG 16 SEPTEMBER Uitzending vanuit Eng Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. 22.00 Bij invitation. 22.45 uur: Martin Block. 23.15 uur: Lex Baxter en zijn orkest. -23.45 uur: Verzoekplaten. 00.30 uur: Sluiting WOENSDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM 1 402 m 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA l 7.00 Nws. 7.10 Gym. 8.00 Nws. 8.18 De Ont- bijtclub 9.05 Gym. v. d. vrouw 9.15 Gramm j (9.35—9.40 Waterst.) 10.00 Schoolradio 10.20 V 1 Engeland, BBC light progr. 15.00 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 VOOR DE KIND. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 Nws.) 15.00 Ork. conc. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Gevar. muz (Om 1830 Nws) 1845 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Ritm. muz. 20.30 Nws cn verz. progr. 2130 Nws. en gevar. progr 2200 Gramm. 2230 Nws. 22.40 Dansmuz 23.30 Nws. en lichte umz. 23.55 24.00 Nws. N.D.R.—W.D.R. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 1315 Ork conc. 1600 Pianorecital 17.00 Nws 1735 Verz. nrogr .19.00 Nws. 20.00 Jazzmuz. 21.00 GeVar %ogr. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz 23.15 Muz nacht- ».*u waiersi.i ïu.uu ouiuuimuiu v 24nn N m« t ichte muz d. vrouw 11.00 Gramm. 12.00 Dansmuz. 12.30 iProgl' J4UU Nws ülu L"01"6 muz' Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda 13.20 Hammondorgel en zang 13.45 Caus. 14.00 Gramm. 14.30 V. d. Jeugd 16.30 V. d. zieken 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgel 18.40 Act. 18.50 Klankb. 19.30 Herdenking 10-iarig bestaan v.d. Prix Italia 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Hoorsp. 22.00 Metropole orkest 22.20 Sport 22.30 Joods progr. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gramm. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Gewijd, muz. 7.50 eer? woord en piano 22.55 Nws, v. d. dag 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.30 Politie- Brussel 484 m. kapel 9.00 V. d. zieken 930 V. d vrouw 9.35 Caus 9.40 Gramm 10.30 Morgendienst 11.00 Radio philh. ork. en solist. 12.05 Clavecimbel en viool. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gramm. en act. 13.00 Nws 13.15 Caus. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gramm. 14,00 Gedeeltelijke uitz v.d. bijeenkomst v.d. Chr. Middenstandsbond 14.45 Kamerork. groot koor en sol. 16.00 V. d. jeugd 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gramm 18 00 Idem 18 15 Spectrum v.h. Chr Organisatie- en ver. leven 18.30 Koorzang 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gramm 20.00 Radiokrant 20.20 Evangelisatiebijeenkomst 21.30 Omr. ork. en solist. 22.00 Caus. 22.15 Muz. luisterwedstrijd 22.40 Gramm. 22.45 Avond overdenking 23.00 Nws 23.15—24.00 Gramm. Frankrijk 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.05 Gramm. 14.20 Recital 15.05 Symf. conc. 19.00 Gramm. 1930 Idem 2000 Lichte muz 20.40 Hoorspel 2310 en 23.35 Gramm. 23.53—24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 1230 Weerber 1234 Gramm. 13.00 Nws. 1315 Gramm 140 OSchoolradio 16.00 Koersen 1602 Gramm. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Concert 17.40 Gramm. 17.50 Boekbe spreking 18.00 Gramm. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Gramm. 21.00 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Zang 23.00 V. d. zeelieden. Engeland, BBC home serv. 330 m. 11.50 Gramm. 12.30 V. cl. boeren 12.55 Weer bericht 13 00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Lich te muz 14.15 Schots ork 15.00 Hoorsp 16.00 Vespers 16.45 Idian Summer 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.0 ONws 18.15 Stad en land 18.45 Volksdansen 19.00 Radio-portret 19.30» Symf. ork. koor en sol. 21.00 Nws. 21.15 Symf. ork., koor en sol. 22.05 Klankb 23.00 Nws 23.06- 2311 Koersen. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.00 Idem 14.15 Belgische muz. 15.15 Vrouwenkoren 15.30 en 16.05 Gramm. 16.15 Pianorecital 17.00 Nws. 17.35 Gramm. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp 22.00 Nws. 22;55 Idem. TELEVISIE VARA: 17.00 M. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.30 Gesprekken voor de camera 21.00 Spreekuur tv-spel DUITS TV-progr. 17.00 V. d. kind. 17.20 Quiz. v. d. jeugd 17.40— 18.00 Film 19.00—19.30 Hier und heute 20.00 Journ. 20.15 Weerber 20.20 Progr. over de Engelse humor 20.50 Film FRANS—BELG TV-progr. 16 0017.30 Wereldtentoonstelling 19.00 Reflets du libéralisme 19 30 V. d. jeugd 20.00 Journ. 20.25 TV-spel met muz. Daarno Lectures pour touw. Na afloop: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TV-progr. 17.30 Wereldtentoonstelling 19.00 Religieus progr. 19.30 Nws. 20.00 Documentaire 20 10 Bel gische en buitenl. journalisten zien de Expo 20.40 Zangrecital 21.00 TV-spel 22.30 Nws. en journ. Op de laatste dag van de internationale a tie tie fckampi oenschappen van Roemenië hebben de Nederlandse vertegenwoordi gers enige goede prestaties geleverd. Eef Kamerbeek won de 110 meter horden in 14.5 sec., slechts 0,1 sec. boven rijn Ne derlands record voor de Zweed Johans son, finalist tijdens de jongste Europese kampioenschappen met 14.6 sec. Nel Zwier eindigde bij het hoogspringen met 1.64 meter op de tweede plaats achter de Europese kampioene en wereldrecord houdster Yolanda Balas, die 1.78 meter bereikte, maar voor de Chinese relevatie op dit nummer Cheng Fen.e Yung die tot dezelfde hoogte kwam, maar meer fout- sprongen had. De Amsterdammer Harko Kokmeyer en de Surinamer Henri „Tiger" Sno hebben in een internationaal toernooi voor profs in de weltergewichtklasse te Luik, voor een overwinning gezorgd. Kokmeyer versloeg de Fransman Bra- him Kettani op punten. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar de Am sterdammer scoorde vooral door zijn grotere snelheid meer punten. De Surinamer Henri Sno versloeg de Belg Henry Leurquin door k.o. in de vierde ronde. Reeds in de eerste ronde moest de Belg voor 7 tellen naar het canvas. Hij herstelde zich maar in de vierde ronde trof hem een regen van slagen die hem deed wankelen. Zijn helper koos de wijste partij door de handdoek in de ring te werpen. De zesde etappe van de Ronde van Po len voor onafhankelijken van Poznan naar Walbrzych over 237 km. is gewon nen door de Belg Goossens in 6 uur 32 min. 01 sec. Tweede werd de Fransman Lepine in 6.34.51. De uitslag luidt verder: 12 Geldermans (Nederland) 6 uur 37 min. 33 sec.; 14. Ehlen (Nederland) 6.37.42; 60 Van der Ven (Nederland) 6.47.20; 61. Kool (Neder land) 7.00.51 en 62. Steenvoorden (Neder land) 7.02.-. Het algemeen klassement ziet er ais volgt uit: 1. Goossens 'Belg) 30.53."7; 2. Gornalzcyk (Polen) 30.59.15; 3. Everaerts (Belg) 30.59.16; 4. Vanderbroek (Belg) 31.00.095. Wieckowski (Polen) 31 00.32. De Nederlandse renners staan als volgt geklasseerd; 10. Geldermans 31.03.56; 23. Ehlen 31.10.34; 40. Kool 31 '"'.44; 49 Van der Ven 31.48.15; 61. Steenvoorden 32.23.48. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Blackburn Rovers Blackpool 00. Tweede divisie; Sheffield UnitedLi verpool 20. 32). Fritz Nettenmair sliep nog lekker, toen de nieuwe dag aanbrak Paul was al lang op; misschien had hij helemaal niet ge slapen. De tweestrijd, die zijn broer op zijn gezicht gelezen had. toen hij met de wethouder het huis verliet en die door de zorgen van de dag nauwelijks geweken was. verdreef 's nachts de slaap. Zijn broer had goed gezien; zijn zogenaamde grappige wending in hun gesprek had haar doel niet bereikt. En als Paul te rugbladerde in het boek van zijn herinne ringen. dan kon hij zich alleen maar ge sterkt voelen in de mening, dat zijn broer jaloers was. Dat verduidelijkte tal van dingen, die hij meegemaakt, maar niet begrepen had. De zogenaamde hekel van Christien scheen niet meer dan een voor wendsel van Fritz geweest te zijn, om hem van haar verwijderd te houden. Fritz moest bepaald gedacht hebben, dat Paul haar ook met andere ogen had kun nen zien dan als broer en zwager. Dat scheen begrijpelijk, omdat Fritz wist, dat zij meer voor hem betekend had, voordat zij zijn schoonzuster werd. Hij zou dat zijn broer in gedachten ook wel kunnen verwijten, als hij zichzelf niet moest bekennen, dat het medelijden, gewekt door de hondse behandeling, die Fritz zijn vrouw aandeed, zijn gevoelens voor haar een warmte verleend had die hem zelf verontrustte. Hij was er niet bang voor. dat hij zich daardoor zou laten meeslepen tot de ver wezenlijking van wat zijn broer vreesde, maar zijn nauwgezetheid van geweten zag in die grote hartelijkheid van gevoe lens al iets verkeerds. Maar. zo viel hem dan in. had Christien dan niet werkelijk afkeer van hem aan de dag gelegd en als dat zo was, waar kon zijn broer dan bang voor zijn? Op verwijtende toon had Fritz haar een sprookje genoemd, dus geloofde hij niet aan die afkeer en dacht hij, dat zijn vrouw zich maar zo voordeed. De neef in Keulen had het vaag gehad over de eigenaardigheden van de jaloers heid. hoe die uit zichzelf ontstaat en zich zelf voedt, hoe haar argwaan de grenzen van de werkelijkheid, ja zelfs van het mo gelijke in verregaande mate overschrijdt en tot daden verleidt, die anders alleen in waanzin verricht worden. Was het niet een dergelijk geval, dat Paul hier voor zich zag? Het speet hem voor zijn broer en hij voelde diep medelijden met de vrouw. Uit die gedachten en overwegingen werd hij opgeschrikt door Valentijn, die hem naar bendffefi riep Ongeruster dan hij gegaan was, kwam hij weer boven. Niet alleen de toestand van de kleine Annie, waar hij als een va der van hield, bedrukte hem; ook zijn me delijden met Annie's moeder was toegeno men en er was een nieuwe vrees bijgeko men. die hij zich wei graag uit het hoofd gepraat wou hebben, als dat met zijn be hoefte aan duidelijkheid en met zijn nauw gezetheid in overeenstemming was te brengen. Toen het eerste licht van de nieuwe dag door zijn venster viel, stond hij op van de stoel, waar hij op was blijven zitten sinds hij weer boven was gekomen. Er was iets plechtigs in de manier, waarop hij dat deed Het was, alsof hij zei: Is het, zoals ik vrees dat het is. dan moet ik instaan voor ons beiden? Daar ben ik man voor Ik heb gezworen dat ik het huis en de er. van mijn vader zal red den en ik zal in iedef opzicht nakomen wat ik beloofd heb! Fritz Nettenmair werd eindelijk wakker. Van wat hij 'snachts allemaal gedroomd had, wrst hij niets meer. Alleen het resultaat van die droombeel den, een prettige bevredigden stemming, werkte in hem na.' Vergeefs probeerde hij te achterhalen, waar die stemming, die hem zolang vreemd gebleven was, van daar kon komen. Wat hem van de nachte lijke ervaringen nog inviel, was niej be paald geëigend om die goede stemming te verklaren. Hij wist alleen nog. ddt zijn vrquw wat aanstellerij en komedie van de „spionne" tot een ziekte had op geblazen om zodoende een voorwendsel te hebben met hém samen te kunnen zijn. Met „heml". Niet alleen in afin gesprekken met de knecht, maar ook bij zichzelf en als hij met zijn vrouw sprak noemde hij Pauls's naam nooit; mis schien, omdat zijn haat tegen de man op diens naam was overgedaan; misschien ook omdat hij dag en nacht alleen nog maar aan twee mensen dacht, die wer kelijk niet met elkaar te verwarren wa ren. Hij bezat niets meer ter wereld buiten zijn haat, en die kende maar twee men sen: „hem en haar" Hij stond er al over te prakkezeren. hoe hij aan de komedie van de kleine een eind zou maken, toen hij de deur uitging en voor een lijk stond. Een huivering overviel hem. Daar lag het do de kind voor hem als een waarschuwings teken; Niet verder op de weg die je bent ingeslagen!. Daar lag het kind, dat zijn kind was, nu dood. Anders joeg hij het van zich weg; thans bleef het en toonde geen vrees meer, maar vroeg hem, of hij het nu nog kon haten, of hij het nog met de naam kon noemen waarmee hij het in zijn haat betitelde. Gisteren zag hij niets toen hij over de angst van het kind heen die slag toebracht: dat deed de vader van het kind de moeder aan, over het stervende lichaampje van het kind zelf heen. Toen hij gisteren daar stond, zag hij van dat alles niets; nu zag hij het overal, waarheen hij zijn ontzette blik ook richtte, om het kind niet te hoeven zien Het stond voor hem, aanklager en ge tuige tegelijk Het getuigde voor de moe der. Zij wist, dat het sterven ging en aan het sterfbed van haar kind, deed de meest verdorvene niet, waarvan hij haar be tichtte. Het klaagde hem aan. Hij had een moeder bij het sterfbed van haar kind geslagen. Dat kon een man niet doen, zelf niet als de vrouw schuldig was En zij was het niet, dat getuigde van het kind. Nu begon het tot hem door te dringen, wat het ble ke, zwijgende gezicht van de moeder hem had toegeroepen: Je doodt het kind, sla niet!. En toen had hij toch geslagen Hij had het kind gedood. Dat drong als een blik semstraal tot hem door en nu zakte hij ineen voor het bed van het kind Hij lag daar een hele tijd. De bliksem, die hem velde, had alles in een klaar licht gesteld; hij had de twee. die hi.i vervolgde, onschuldig gezien Hij zag geen andere schuld, dan de zijne. Hij alleen had de ellende opgestapeld, die zo druk kend op hem rustte. De ene vracht op de andere en schuld op schuld. De dood van het kind was het toppunt. En mis schien zelfs dat nog niet. Want de armza lige man zag, dat hij terug moest. Hh speurde naar iedere strohalm in rijn gedachten die hem kon redden, die het vrijwaren kon. Daarbij hoorde hij ooK de zachte klanken weer, waar hij gisteren zijn hart voor sloot: Jij hebt gedacht, dat als hij komt. hij weer zo zal zijn als vroeger, voor dat ie ziek werd. Dat zou je moedei ook graag willen. Die klanken waren n's een zachte hand, die de ziel van de vrouw naar de zijne uitstrekte en ajs verzoe ning aanbood; zijn pijn en zijn angst grepen haastig naar de uitgestrekte hand. (Wordt vervu.gd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4