Over verdere huurverhoging en afschaffing melksubsidies Opnieuw mooi septemberweer en wordt een gelukkiger mens! it en Zwart FESTIVAL VAN VENETIE Regering vraagt S.E.R. advies Na de aanvaring Valksstemming in Little Rack vervroegd Alec Guinness acteur-auteur Chinese clerus heeft China-encycliek ontvangen Prof. Smits van Waesberghe Wat gebeurt er, als iemand verstikt raakt ondereen griezelige lawine paperassen? Verbetering van liet handschrift WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Geen enkele verrassing Na dertig jaar ABT VAN ZUNDERT AFGETREDEN ??The Black Orchid" Japanse filmpoézie In Minnesota Bommenwerper stortte neer op boerderij Voorzitter van Gregorius- vereniging EEN TIJDJE GELEDEN bracht een druk bezet zakenman een bezoek aan dr. Nila Banton Smith van de Universiteit in New York. „Helpt U mij alstublieft", smeekte de man, „mijn huwelijk dreigt op een misluk king uit te lopen." Het was waar, wat de zakenman zei: elke avond kwam hij thuis met een volgepropte tas met rapporten, brieven, kran ten, etc. Voordat hij door de stapel heen was, wees de klok al hele kleine uurtjes aan. Van uitgaan kwam niets, naar de radio luisteren of naar de televisie kijken nog minder. Elke avond zat de man in zijn studeerkamer en las, las, tot het hem groen en geel voor de ogen werd. Maar vrouwlief eiste terecht dat haar man toch minstens een paar avonden per week normaal gezellig in de huiskamer bij haar en de kinderen doorbracht. Daar kon echter niets van komen, want de zakenman moest teveel lezen. Tot op een kwade dag de bom barstte en de vrouw dreigde, het huis te verlaten, als er geen verandering kwam. Ten einde raad ging de man toen naar dr. Smith. Zij hielp de man en het huwelijk was g<?red. Zij veranderde niets aan de geestesgesteldheid van de man, noch stelde zij hem voor, een bontjas voor zijn vrouw te kopen. Zij leerde hem al leen lezen. Goed lezen, in een tempo van 750 woorden per minuut. De eerste les Voor gevorderden Neem de proef! jv, 1 Knappe mislukkingen III (slot). (Van onze bijzondere medewerker) VENETIë, september 1958. De filmsterren zijn tóch in Venetië geweest. Niet alleen de kleine onbekende, die juist door een festival bekendheid willen krijgen, maar ook de groten, die zo'n festijn luister bijzetten. Want het is een feit, dat een filmfestival zonder sterren een doodse aangelegenheid is, zelfs al zijn de films goed. De komst van filmsterren gaat gepaard met een opgewonden nieuws gierigheid hoe de droom van 't publiek er in werkelijkheid uit.ziet. Brigitte Bardot is hier geweest en blijkt de meest populaire filmster van liet moment te zijn, te oordelen naar het applaus, dat het publiek haar geeft. Zelfs Sophia Loren, voor het eerst sinds enige tijd weer op vaderlandse bodem, kon niet tegen haar op. Bardot speelt in een film van Claude Autant-Lara „En Cas de Malheur", naar een roman van Georges Simenon. De mensen, die in de film optreden, staan aan de morele zelfkant van het le ven. Het zijn een advocaat, die zijn reputatie op het spel zet door een jonge juwelendievegge te verdedigen en voor haar vrijspraak weet te krijgen, hoewel zij schuldig is aan het delict. Om haar dankbaarheid te tonen, laat zij zich dóór hem in een huis installeren. De film is in zijn karakteriseringen zeer ge slaagd. maar al kan men Autant-Lara's standpunt begrijpen dat men niet al leen films over goede mensen hoeft te hiaken en dat slechte mensen óók hun Verhaal hebben, dit houdt niet in, dat we alle, aan het pornografische grenzende details van deze film hoeven te accep teren. „Une Vie", de andere hier vertoon de Franse film van Alexandre As- truc gaat dezelfde kant op. Een he- reboer trouwt met een meisje en is haar ha enige tijd reeds ontrouw. Evenals te „En Cas de Malheur" wordt het kwaad gestraft, zoals dat altijd in een film gebeurt, maar Astruc heeft zich toch t? veel in details verdiept. Hij heeft een voorliefde om de filmmid delen te gebruiken om hun eigen wille, efl niet om het filmmedium functioneel toe te passen, door er een verhaal mee te vertellen. Zijn werk wordt daarom Vooral in Frankrijk bewonderd, waar zijn „literaire" voorkeur modever-1 schijnsel is. Maar „Une Vie", naar een {"oman van Guy de Maupassant, is vol- 1 •temen mislukt, als men nagaat dat hij het leven van een vrouw heeft wil- 'en voordragen en niet verder is geko- teen dan het scheppen van sfeer. Ma- *te Schell is in haar vertolking meer tegetogen dan we van haar gewend *'jn. Dit zou men een winstpunt kunnen hoemen, maar het is tevens het enige Positieve dat men van ..Une Vie" kan teggen schijnt, is de regisseur er in geslaagd een ontroerende film te maken die boeit en verbijstert door zijn gegeven. Alec Guinness' nieuwe film „The Horse's Mouth" heeft in Venetië zijn- werelpremière beleefd. Ditmaal heeft hij zijn eigen scenario geschreven, ge ïnspireerd op de gelijknamige roman van Joyce Carey. Het gehele verhaal richt zich op de rol van Guinness, die als de schilder Gulley Jinson alle aan dacht voor zich opeist. De bijfiguren zijn vage wezens, die niet gestalte kun nen krijgen. De creatie van Guinness is alleszins de moeite waard. Hij geeft enige staal tjes van zijn kunnen weg en acteert dik. Dit past echter bij het karakter van Gulley, een schavuit, die zich door geen wet laat weerhouden als hij de passie van het creëren, het schilderen, over zich voelt komen. „The Horse's Mouth" is voornamelijk een komedie, maar krijgt tegen het einde een ernstiger noot. Dit is tevens het zwakste gedeelte van de film, die met een anticlimax eindigt. Het is verwonderlijk, dal het Negen tiende Filmfestival van Venetië geen enkele grote verrassing of openbaring heeft opgeleverd, noch een veelbeloven de nieuweling heeft gepresenteerd, wiens werk iets in de toekomst kan feaan betekenen. Het was voornamelijk goed vakwerk, dat een enkele maal boven de middel maat lag. De beste regisseurs kan men Alexander Ford en Jiri Weiss noemen, wier films een sterke band met de rea Iiteit van alledag hadden en zich niet verscholen achter onwezenlijke gege vens, die de greep op de werkelijkheid moesten ontberen. Vele van de films die geromantiseerde realiteit waren, zoals de Italiaanse film „La Sfida" een eersteling van regisseur Francesco Rosi, hadden in de verwerking van rea Iiteit naar film, een onwerkelijk accent gekregen. In de Informatieve Sectie waren nog wel ontdekkingen te doen. Ingmar Berg mans „Aan het einde van de dag", be kroond in Berlijn, bewees dat deze Zweed één van Europa's beste regis seurs kan worden genoemd, een schep pende, originele kracht, in wiens werk men hoe langer hoe meer een hang naar het filosofische gaat bespeuren. Boris Morris, die al eerder een film maakte, „The little Fugitive", is een bijna unieke instelling in Amerika. Zijn film „Weddings and Babies" is niet in een studio opgenomen, maar in de straten en huizen van New York. Hij heeft een eenvoudig verhaal, zeer re- eel en toch poëtisch, gebruikt om een sterke film te maken. Het hoogtepunt van het festival was echter de Retrospectieve Sectie, waarin men werd geconfronteerd met het werk van de actrice Asta Nielsen en van Erich von Stroheim in zijn hoeda nigheid van regisseur, schrijver en ac teur. De glansperiode van deze laatste ligt in de jaren twintig, toen hij zijn films „Greed" en „The Merry Widow" maakte. Von Stroheim is het voorbeeld van de vrijheid en onafhankelijkheid zoekende filmregisseur, die door Holly wood aan banden wordt gelegd en in zijn creatieve streven wordt gedwars boomd en gehinderd, maar die deson danks toch met films te voorschijn komt, welke na dertig jaar niet alleen inte ressant zijn, maar ook boeiend en hét in enige gevallen kunnen opnemen tegen de produkten, die naar de Gouden Leeuw hebben gedongen. (Van onze correspondent) De recente publikaties over een actie tot verbetering van het handschrift, heb ben, naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, grote weerklank gevonden in verschillende geledingen van ons volk, met name in de kringen van de handel, maar ook in onderwijskringen. Verschei dene enthousiaste medestanders hebben het bestuur van de Stichting tot Verbete ring van het Handschrift hun medewer king verzekerd en er kwam zelfs een nieuw bestuurslid „uit de bus", nl. de be kende auteur op schriftgebied, Ben Engel hart (pseudoniem van broeder Erich uit Oudenbosch). Uit alle reacties bleek, dat het hand schrift op de helling moet. Niet alleen omdat een duidelijk en vlotlopend hand schrift in de handelspraktijk economische verliezen voorkomt, maar ook omdat het een aangename arbeidssfeer schept en een onontbeerlijk middel is -in het maat schappelijk verkeer. i Het bestuur van dé stichting is door een en ander gesterkt in zijn opvatting, dat een aanpak van deze aangelegenheid goede kans van slagen biedt. Door middel van publikaties wil men nu het publiek wijzen op de belangrijkheid van het hand schrift en van een juiste plaatsing van het schrift op het blad; voorts op de mo gelijkheden tot verbetering van het hand schrift. Wedstrijden en tentoonstellingen zullen daarbij aanmoedigende factoren worden. Tenslotte wil de stichting door middel van cursussen voor het bedrijfsleven e.a. groeperingen nog directer en actiever me dewerken aan handschriftverbetering. Zij wil trachten de pogingen van anderen, die zich inspannen om het handschrift te verbeteren, te coördineren en zichzelf zo snel mogelijk overbodig maken, wanneer die anderen haar taak op elk van de door haar bestreken gebieden overgeno men hebben. Bij het laatste algemene kapittel va® de Trappisten Orde te Citeaux heeft Don Alfonsus van Kalken wegens vergevor derde leeftijd zijn ontslag aangeboden al» abt van „Maria Toevlucht'', de Trap pistenabdij te Zundert. De keuze van een opvolger wordt binnen enige weken ver wacht. De regering heeft de Sociaal-Economische Raad verzocht advies uit te biengen over een gehele of gedeeltelijke afschaffing van de consinmenten- snbsidies op melk, zomede over een verdere huurverhoging en wel in het kader van een aanvaardbare ontwikkeling van het loon. en prijspeil. Hierbij dienen tevens te worden betrokken de vraagstukken, die op het gehied van het loonpeil reeds min of meer aan de orde zijn. Aan het houden binnen aanvaardbare De regering wjjst erop dat de subsidies grenzen van het loon- en prijspeil moet J in de exploitatie van woningen op de'be- tezamen met een gezonde positie van 1 8 op ae De '1 ijdens het voorlezen van de Troon rede door H. M. Koningin Juliana waarmee dinsdagmiddag het nieuw zittingsjaar van de Staten-Generaal werd geopend. Optimistischer van toon Is de Ame rikaanse film „The Black Orchid" van Martin Ritt. Ook hier kan men zeggen dat Sophia Doren, die tot beste actrice teerd gekozen, een betere prestatie heeft geleverd dan in vorige films evenals haar collega's Brigitte Bardot en Maria Schell. De Zwarte Orchidee" is de weduwe inxeen gangster, een Italiaanse, die nu he f te York woont. In zekere zin eR zij de dood van haar man op haar geweten, want door haar veeleisendheid haar begeerte om alle mooie din- ë.®n te kopen en te willen bezitten, die *}J niet in Italië kende en hier te koop Jet is haar man uit geldnood het pad {ten de misdaad opgegaan. Haar zoon- "e zit in een opvoedingsgesticht, als zij ten weduwnaar ontmoet. Ze gaat weer teeugde in het leven scheppen, maar ®en huwelijk stuit af op de onwil van te dochter van de man, die haar vader teet wil laten hertrouwen en haar eigen huwelijk daarvoor zelfs in de waag- tehaal stelt. Martin Ritt zouden we berucht wil- ®n noemen om de wijze, waarop hij •.nappy-endings" forceert. We hebben 2at kunnen zien in „The Long, Hot teaimer", die bedorven werd door zijn jtelossing voor alle problemen op het tetste moment. Ook „The Black Or- hid" lijdt onder deze al te optimis- 'sche gang van zaken, waardoor aan 'te moeilijkheden een einde wordt ge- /teakt. Hier echter kan men de gang ah zaken nog wel aanvaarden. Ma „De Riksjaman", die bekroond j 1ted met de Gouden Leeuw hebben de jaPanners „Narayama Bushi Ko" (De tende van Narayama") vertoond, 'n t°6tische film van Kinoshita, die ver- At van een merkwaardig gebruik in temige districten van Japan. Het is s^r gewoonte, dat in arme gemeen- ja aPpen oude mensen van zeventig o'ter zich terugtrekken en „de berg op- fjte?" om daar te sterven, opdat hun ltteilie meer rijst zal hebben. Ofschoon dit barbaars en onmenselijk toe- Het Liberiaanse tankschip „Melika" is, gelijk gemeld, in aanvaring ge- woest met het Franse tankschip „Fernand.Gilabert" bij de „ingang" van de Perzische Golf. Een Engelse helikopter nadert de brandende „Melita". Een Amerikaanse „B 52"-bommenwer- per is gisteravond op een boerderij in de omgeving van St. Paul, in de staat Min nesota, neergestort. De boerderij vloog in brand. Het lot van de vijf man sterke beman ning is nog niet bekend. De boer, diens vader en zijn vrouw en kinderen werden naar een ziekenhuis overgebracht. (Van onze weerkundige medewekrer) De kleine depressie, die gisteren over N. Duitsland naar het oosten wegtrok, ver oorzaakte in ons land veel bewolking met plaatseslijk wat regen. De opklaringen kwamen niet verder dan de Zuid-Hollandse eilanden, zodat Den Haag gisteren on verwacht toch van het zonnetje verstoken bleef. Een nieuw en sterk hogedrukgebied, dat zich van Finland tot Engeland uitstrekt, komt langzaam naderbij en bracht vandaag al een merkbare verbetering,. De zwakke wind gaat naar noord-oost en voert geleidelijk drogere lucht aan. In de tweede helft van deze week zal deze ontwikkeling opnieuw een periode van mooi septemberweer met zich meebrengen. Het blijft droog en overdag wordt het zonnig, waarbij de tem peratuur tot 20 gr. C. of iets hoger kan stijgen. In de nacht en 's morgens komt daarbij plaatselijk nog mist voor. s Rijks financiën immers ook in de komende tijd een overwegende betekenis worden toegekend, wil het niet zo moei zaam bereikte evenwicht tussen middelen en bestedingen in onze volkshuishouding opnieuw in gevaar worden gebracht, waarmede een hervatting-van de opgaan de lijn van produktie en werkgelegenheid onmogelijk zou worden gemaakt. De regering stelt het op prijs vóór 1 de cember het advies althans een interim advies te ontvangen. In een schrijven aan de S.E.R. wordt opgemerkt, dat, gelijk uit de ingediende ontwerps-Rijksbegroting voor 1959 ander maal blijkt, de internationale situatie, de snelle bevolkingsgroei en de algemene économische, sociale en culturele ontwik keling van ons land de Overheid voor een reeks van uitgaven stellen, die onver mijdelijk in omvang toenemen. In dit ver band vormt de sterk toegenomen subsi- dielast een zorgelijk probleem. Met name de prijssubsidies waaronder vallen de subsidies voor de woningbouw zijn, hoewel het streven der regering er steeds op gericht is geweest deze hetzij te be perken, hetzij op den duur geheel af te schaffen, ten dele door onvoorziene om standigheden tot zeer grote hoogte ge stegen. Om essentiële staatstaken niet op onaanvaardbare wijze in het gedrang te brengen, is het daarom noodzakelijk te komen tot een wezenlijke verlaging van deze subsidielast. Daarnaast moet vooropgesteld blijven, dat de regering o.m. met het oog op de ontwikkeling van de export, en dus van de werkgelegenheid op lange termijn, de concurrentie-positie van ons bedrijfsleven van primair belang acht, hetgeen een zo groot mogelijke stabiliteit van ons loon- en prijsniveau in de naaste toekomst im pliceert. groting van 1959 een bedrag van in totaal rond 380 min belopen, terwijl daarnaast nog f 670 min voor woningwetvoorschot ten is uitgetrokken. Het subsidiebedrag zal zonder verdere maatregelen op het gebied van de huren nog een aanmerke lijk accres vertonen. Op grond van een en ander moet er rekening mede worden ge houden, dat een verdere verhoging van de huren, gepaard gaande met een geleide lijke liquidatie van de woningbouwsubsi- dies, onvermijdelijk zal zijn. j De encycliek „Ad apostoloram princi- pis", waarin Paus Pius XII de onwettige bischopswijdingen in China veroordeeLt, is in het bezit gekomen van alle bis schoppen en priesters in China. Het Va- ticaan heeft hieromtrent zekerheid ge kregen Afschriften van de encycliek heb ben in de voornaamste steden en pro vincie» gecirculeerd. Ofschoon de encycliek het niets ont ziende geweld der Chinese vervolging scherp veroordeelt, heeft de regering te Peking in het geheel niet gereageerd. Aldus meldt het K.N.P. Zeker weten doen we het niet, maar wij zijn er niet geheel van overtuigd, dat deze strandminnende dames een leestempo halen van 1200 woorden per minuut Tot voorzitter van het diocesaan bestuur van het bisdom Haarlem van de Sint- Gregoriusvereniging is benoemd prof. dr. J. M. Smits van Waesberghe, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Prof. Smits van Waesberghe volgt in deze functie de onlangs overleden dr. Kat op. „Ik sta over mij zelf verbaasd" schijnt deze dame te willen zeggen, maar zij is dan ook een gelukkiger mens geworden, dank zij het over nemen van de ideeën van dr. Smith. Lees sneller het niet zo. dat tegenwoordig iedereen bedolven wordt onder een bijna griezelige lawine van paperassen? Volgens dr. Smith en zij kan het echt wel weten wordt op het merendeel van de kantoren, die de wereld kent, door de employe's twee uur per dag besteed aan het doorlezen van alle mogelijke rappor ten, bulletins, en wat dies meer zij De enige oplossing, volgens dr. Smith, om te voorkomen, dat er binnenkort op kantoren, ministeries etc. niets anders wordt ge daan dan lezen, is, de mensen te Ieren béter te lezen. Dat dit mogelijk is, heeft wereld en niet alléén Amerika, want is deze dame zelf bewezen. Zij is namelijk Deze zakenman is niet de enige, die door dr. Smith is geholpen Want sinds enige tijd leert deze deskundige op lees- gebied de mensen sneller en beter lezen. Uiteraard gaat het er dr. Smith woont tenslotte in New York op zijn Ameri kaans aan toe. Dr. Smith heeft namelijk een instituut opgericht, „The Reading Institute", waar ieder, die dit wil. kan leren, hoe hij op de juiste manier moet lezen. Hiermee heeft zij de wereld op een ont zettende manier aan haar verplicht. De In staat, om 1200 woorden per minuut op te nemen. Een normaal lezend mens komt niet verder dan 200 tot 250 woorden in het zelfde tijdsbestek. De fout van deze „langzame lezers" schuilt, alweer volgens dr. Smith, in het feit, dat zij. van jongaf aan geleerd heb ben, langzaam te lezen. „Er wordt aan de kinderen geleerd, woord voor woord op te nemen, hetgeen ten koste gaat van het tempo. Vlug lezen betekent allerminst, dat men de gedachten, die achter de gedrukte tekst schuil gaan, minder goed kan opne men. Integendeel, men moet juist leren, door snel te lezen, de hersens actiever te laten werken". De eerste les, die men krijgt, om sneller te lezen, is de raad, nooit terug te gaan tot de regels, die men al gehad heeft. Ook al is de verleiding daartoe nog zo sterk, dóórlezen, zegt dr. Smith. Vervolgens moet men gaan proberen, steeds meer woorden achter elkaar te lezen, inplaats van woord na' woord uit de tekst „te pikken". Om dit goed te kunnen doen, moet de lezer be seffen. dat een zin is opgebouwd uit een hoofdzin, bijzin en tussenzinnen, welke laatste twee van minder belang zijn, dan de eerste. Houdt de hoofdzin in de gaten en glijdt snel over de „franjes" heen. is de raad van dr. Smith. Vervolgens moet men zich gaan oefenen in het snel vinden van de hoofdzaak, die in het te lezen stuk wordt behandeld, vooral van belang is dit uiteraard in officiële rapporten e.d. Als men bepaalde woorden tegenkomt als: meer, ook, als en etc. zijn dit voor de geoefende lezer als signalen, die betekenen dat hij wat sneller kan doorgaan, omdat na deze „signaal-woorden" meestal zaken komen van minder belang Woorden daar entegen als: daarentegen maar. nog. anders, ondanks, van de andere kant. zijn signalen, dat de aandacht nu extra ge spannen moet zijn: er komen belangrijke dingen aan de orde! Het onthouden van het gelezene is een tweede probleem. De kunst is uit de tekst te halen wat men nodig heeft voor on middellijk gebruik en andere zaken, die men in de toekomst misschien nog eens nodig heeft, in een apart vakje in de her sens op te bergen. Dit vergt uiteraard de nodige oefening. Iedereen echter, met een normaal verstand, is in staat, na enige training, dit kunstje voldoende onder de knie te krijgen. Is men eenmaal zover gevorderd op de weg naar beter en sneller lezen dan be hoort men tot de geoefende. Het gaat dan echt wel iets moeilijker worden, want, zo doceert dr. Smith, dan moet men gaan leren, om niet elke regel van begin tot eind te lezen. Men moet dan de ogen rich ten op het midden van de regel en telkens even snel naar links en rechts kijken, wat daar staat. Op zo'n manier kan men zich in een verbluffend tempo door de tekst* heenwerken. Dit leert men echter niet een, twee. drie en er gaat echt wel wat tijd overheen voor men zover gevorderd is Dit is, uiteraard heel in het kort, de methode, die dr. Smith toepast op de leer lingen van haar instituut. Er komen van zelfsprekend nog wel meer foefjes aan te pas, maar die behoren „tot het geheim van de smid". Een feit is echter wel. dat de afgestu deerden van dr. Smith haar onderwijs systeem hemelhoog prijzen. Een bekend Hollywood-acteur heeft verklaard, dat hij zijn manuscripten waarvoor' hij vroeger twee en een half uur nodig had, om ze door te lezen, nu in goed veertig minuten doorgenomen heeft. „Ik trainde mij zelf, zo zei hij. met een wekker naast mij. Na een paar minuten liet ik het ding aflopen en dan controleerde ik, hoeveel woorden ik had gelezen. Dan begon ik opnieuw Faubus, de gouverneur van Arkansas, die voorstander Is van schelding van blank en zwart op scholen, heeft giste ren het tijdstip van een plaatselijke volks stemming te Little Rock over de vraag of scholen uitsluitend voor blanken ook voor negers opengesteld moeten worden van 7 oktober tot 27 september vervroegd. Waarnemers geloven, dat de gouver neur het besluit genomen heeft omdat hij zich onder druk gesteld gevoelt van blan ke leerlingen die de vier betrokken scho len niet kunnen bezoeken en de ouders van deze leerlingen. Tot deze vier scho len behoort de centrale middelbare school die de gouverneur heeft laten sluiten op dat geen negers kunnen worden toegela ten zoals door het Amerikaanse hoogge rechtshof is bevolen. In zijn aankondiging van de vervroeging van de volksstemming hekelt Faubus het schoolbestuur van de centrale middelbare school te Little Rock vanwege het afge lasten van wedstrijden en andere buiten de schooluren in schoolverband georga niseerde activiteiten. Faubus zegt dat 't schoolbestuur nog steeds naar integratie streeft, zoals het altijd gedaan heeft. Het steeds proberend, sneller te lezen. Deze schoolbestuur, aldus Faubus gebruikt de in tvi ii nï nlrtlr/in/I L T11 M 1 -1 manier is mij uitstekend bevallen En als u nu zelf wilt weten, of u tot de categorie van snelle of minder snelle lezers behoort: dit artikel telt, tot aan de ze zin, precies 1032 woorden. Laten we aannemen, dat de goede leessnelheid 700 woorden rwr minuut bedraagt, dan mag u niet meer dan 85 seconden aan dit artikel hebben besteed! kinderen in zijn eigen campagne tot het uitoefenen van druk in deze koude oor log voor integratie. Aan een voorgenomen betoging voor een gesloten school te LitUe Rock hebben gisteren slechts 10 jongens deelgenomen. Zij gingen weg toen de politie dit ge lastte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3