alad voor Schiedam en omstreken Ike stuurt Sovjet-nota terug Weer bommen op Quemoy Urk was dankbaar Prijsvorming kan meer aan werking concurrentie worden overgelaten Nederlands echtpaar slachtoffer van autobotsing Dan hoopt „Chrissemeuje" 109 jaar te worden Bisdom Rotterdam heeft zorgen Zij is in ieder geval reeds de oudste van deze eeuw MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 Minister Zijlsira is voorzichtig optimist Hogere netto-winst bij slagers en kruideniers Uitstel in Warschau Helikopterbemanning, die Urker redde, werd gehuldigd Amsterdams accountant zwaar gewond, zijn echtgenote gedood Proefneming OP 2 OKTOBER Straalbommenwerper verongelukt bij demonstraties Geen nieuwe kerken in komend jaar Nieuwe bombardementen Tweemaal getrouwd 'fl ó'l HET WEER VOOR MORGEN ENKELE BUIEN in-dit nieuwe leaamsche courant Brief beledi heicl komt, aldus de premier, in het bij zonder uit doordat de „zogenaamde rege ring van Formosa" de plaats van commu nistisch China in de Veiligheidsraad be zet houdt. Men kan nauwelijks voorstellen hoe ontspanning in het Verre Oosten mo gelijk is, zonder dat een redelijke oplos sing wordt gevonden voor de vertegen woordiging van China in de Verenigde Naties, aldus Gerhardsen. Blijkens cijfers die het Economisch In stituut voor de Middenstand aan de mi nister van Economische Zaken heeft over gelegd, zijn de in de kruideniers- en in de slagersbranche behaalde gemiddelde nettowinsten van 1956 naar 1957 verder gestegen. Voor de kruideniers kwam de nettowinst van 8,7 pet op 8,8 pet, terwijl zij voor de slagers van 9,3 naar 10,9 pet steeg bij een hogere omzet. Bij de textieldetailhandel wordt een te genovergesteid beeld geconstateerd. De gemiddelde nettowinst daalde in 1957 t.o.v. 1956 van 11,9 pet tot 11 pet bij een ge ringe daling van de omzet. Hierbij dient te worden bedacht, dat. 1956 voor de tex tieldetailhandel een topjaar was; in ver gelijking met 1955 blijkt in deze branche de absolute nettowinst slechts in geringe mate te zijn teruggelopen. buitenlandse zaken, Tsjen Ji, heeft za terdag te Peking een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de span ning in de Straat van Formosa niet kan verminderen voordat de Amerikaanse troepen zullen zijn teruggetrokken, aldus het perbureau Nieuw-China. Tsjen Ji zei dit naar aanleiding van een voorste] van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, tot een sta ken van het vuren. Volgens Tsjen Ji heeft de Chinese rege ring vertrouwen in de huidige Ameri- kaans-Chinese besprekingen, maar Dulles heeft gezegd de geschillen tussen de twee landen voor de Verenigde Naties te zul len brengen. Over het voorstel tot staken van het vuren zei Tsjen Ji, dat er niet gevochten wordt tussen Amerikanen en Chinezen zodat dit voorstel op niets slaat. Gerhardsen kritiseert V. S. De Noorse premier, Gerhardsen, heeft gisteren in een interview te Oslo gezegd, dat de grondslag van een stabilisering van de toestand in het Verre Oosten aanvaar ding van de soevereiniteit van de Chinese volksrepubliek moet zijn. Gerhardsen noemde het een dwazé toe^ stand, dat het land met de grootste be volking ter wereld niet in de Verenigde Naties vertegenwoordigd is. Deze dwaas- President Eisenhower heeft de jongste nota van Kroesjtsjef over de crisis rond Formosa gisteren aan de afzender teruggestuurd. Het is voor het eerst, dat de Amerikaanse regering een Sovjet-nota niet heeft wensen te accepteren Eisenhower noemde Kroesjtsjefs nota „beledigend en heftig" en „onaanvaard baar op grond van het gevestigde internationale gebruik". Volgens de president staat hef stuk vol valse beschuldigingen en bevat het ontoelaatbare bedreiging- Ren. Zoals men zich zal herinneren, waarschuwde Kroesjtsjef de Amerikanen om ofwel hun strijdkrachten uit het gebied rond Formosa terug te trekken, ofwel het risico te nemen door de communisten te worden verjaagd. Diplomaten on Amerikaanse functionarissen te Washington zijn het er volgens Reuter over eens, dat de bewoordingen van de Sovjet-nota scherper waren dan die in enig ander diplomatiek stuk, dat sinds het einde van de jongste wereldoorlog tussen heide landen is gewisseld. Algemeen was men, aldus dit persbureau, van oordeel, dat Eisenhower geen andere keus had gehad dan het stuk terug te sturen. In Warschau komen vandaag de Chinese en Amerikaanse ambassadeurs opnieuw bijeen om over de crisis rond Formosa te confereren. Aanvankelijk was deze bijeen komst op gistermorgen bepaald, maar zii Werd „om administratieve redenen" uit- Resteld. Tot dusver is omtrent de inhoud dezer besprekingen niets uitgelekt, doch de ontwikkelingen van de laatste etmalei Reven weinig redenen tot hoop op een spoedige wapenstilstand in de Straat van Formosa. Het Witte Huis maakte gisteren bekend, dat de president dezer dagen een ver klaring zal uitgeven over het Amerikaan se standpunt betreffende het Verre Oos ten en betreffende de propaganda-aanval- ten van Kroesjtsjef. Ook deze aankondi- Rmg werd beschouwd als een aanwijzing dat een nieuwe diplomatieke crisis op han den is en dat van de besprekingen in Warschau geen resultaat te verwachten valt. De meeste waarnemers In Washington Reloven, dat de Formosa-crisis op het ogenblik ernstiger is dan ooit tevoren. Intussen is Quemoy gisteren opnieuw ÏJftar gebombardeerd. De beschieting van eiland was zondag heviger dan in de 'gelopen week. Een hoge functionaris van het nationa- 'stische ministerie van defensie heeft gisteren op een bijeenkomst van de Kwo- •dintangpartjj in Taipeh verklaard, dat communisten 650.000 man troepen aan de kust van Zuidoost-China hebben bij- ingebracht voor een actie tegen Formo- Sa- In dit gebied zouden de communisten iorts een derde van hun vloot en 250 tot 200 straaljagers hebben geconcentreerd. Hok zouden zij beschikken over 90 Iljoes- •"h-bommenwerpers. Het ministerie van buitenlandse zaken Peking heeft in het afgelopen week einde een achtste en negende „ernstige ^aarschuwing" tot de regering van de Verenigd^ Staten gericht. Volgens com munistisch China hebben Amerikaanse Oorlogsschepen de Chinese territoriale ^ateren bij Goekien geschonden. Een der martuigen zou diep doorgedrongen zijn J1 de zone van de eilanden Matsoe en aisjoean. He communistisch-Chinese minister van Op grootse wijze heeft de Urker be volking zaterdag de bemanning van de helikopter „Sara 4" ingehaald. Om om streeks kwart over een daalde de heli kopter op het sportveld. Vrijwel geheel de bevolking stond rond het veld ge schaard. Hier waren ter begroeting aan wezig de burgemeester en wethouders der gemeente Urk. Zoals bekend is, heeft de bemanning van de helikopter op 18 maart onder zeer moeilijke omstandigheden een zwaar ge wonde jongeman van de UK 244, die in volle zee vertoefde, gehaald en naar Leeu warden overgebracht in een recordtijd. Hierdoor is het leven van de jonge Piet Bos gered De bemanning van de helikopter en de commandant van het vliegveld Valken burg begaven zich van het sportveld naar het gemeentehuis, waar ook de commis saris der Koningin in de provincie Over ijssel aanwezig was. Burgemeester Schip pers opende de bijeenkomst en dankte de mannen voor hun snelle optreden, waar van vooral dokter Hoekstra de eer toe komt. Aan hem werd ook de eremedaille der gemeente Urk in goud overhandigd. Aan de overige bemanningsleden werd de ze medaille in zilver uitgereikt. De commissaris der Koningin verklaar de er trots op te zijn, dat de mannen de traditie van de marine hoog hadden ge houden in dit zeer speciale geval. De commandant van de vliegbasis Val kenburg hield een korte toespraak en verklaarde, dat de marine altijd klaar staat om te helpen, maar dat hiervan ging van deze bemanning van de Sara 4 beschouwt hij (jan ook als een hulde voor de hele Marine Opsporings- en Red dingsdienst. De heer R. Bos, vader van de geredde, dankte allen voor de hulp. Van huizen en schepen was de vlag uit gestoken, waardoor het hele dorp een vro lijk aanzien had gekregen. Ruim baan voor... gezonde mededinging V.l.Tur. luitter zee 2e kl. vlieger P. A. de Bruin, luit. ter zee arts F. HHoekstra, P. Bos (de geredde jongen) en diens vader en moeder. Een ernstige autobotsing In de Spaanse, Dr*G. Brackel is een 65-jarige accoun- plaats Casteldefells nabij Barcelonatant uit Amsterdam. Hij is older meer heeft zaterdag het leven gekost aan me- bestuurslid van de R.-K. Vereniging van OUOCIL UllJ IC ucipcu, II Jet dl Udt IlltUVdlJ I nimmer ophef wordt gemaakt. De huldi-Onder handhaving van de tot dusverre geldende doelstelling van politiek en de daarbij in de afgelopen jaren in acht genomen biedt de huidige conjuncturele situatie in het algemeen de om de prijsvorming meer aan de werking van de concurrentie over te zo schrijft de minister van Economische Zaken in zijn Memorie van ting op de Begroting voor 1959. Dit geldt echter alleen voor de sectoren van het bedrijfsleven, waar de concurrentie voldoende werkzaam is. Voorzover dit niet het geval is, blijft vooroverleg met de overheid over prijsverhogingen in ieder geval noodza kelijk en zullen door een actief beleid op het gebied van de economische mededinging ontoelaatbare verstarringen of verhogingen van het prijs niveau worden tegengegaan. faterdag heeft de ambassadeur van 'ldia John A. Thivy in het Stedelijk Museum van Alkmaar de UNESCO- Q toonstelling „De weg tot elkaar" keopend. Mevr. Thivy kreeg bloemen ':n de ambassadeur ontving een "'asje, dat hij tijdens de rondgang angstvallig goed bewaarde. vrouw M. Brackel- De Bont uit Amster dam. Zij was in Spanje op vakantie met haar echtgenoot dr. G. Brackel, die bij het ongeval zeer ernstig werd gewond. Een zware vrachtauto botste met gro- te kracht tegen een andere wagen, juist i op het moment dat de Nederlandse auto j met het echtpaar Brackel naderde. De j vrachtauto schoof door de kracht van de botsing over de weg en duwde de Neder landse wagen van de rijbaan op een la ger gelegen kade. De vrachtwagen stort te eveneens van de weg, juiist boven op de personenauto, die totaal werd ver nield. Uit Barcelona ontboden brandweer lieden hebben het echtpaar met snijbran ders uit de verwrongen delen van de auto moeten halen. Bejaardentehuizen, lid van het R.-K. Schoolbestuur in Amsterdam en regent van de Stichting „Brentano's steun des ouderdoms". De stabilisatie van de kosten van le vensonderhoud sinds eind 1957 eft met name ook de daling van het indexcijfer in mei én julie 1958 wijzen erop, dat de algemene tendens tot prijsverhoging, waar van de laatste jaren steeds sprake- was thans is doorbroken en heeft plaatsge maakt voor een zekere neiging tot prijs daling- Ook de sterke verkorting dér le vertijden in de belangrijkste sectoren van de industrie wijst op een terugkeejr naar meer normale verhoudingen tusseh vraag en aanbod. w - Y: Van onze correspondent) Nederlands oudste, mevrouw Christina KarnebeckBaks in de Holter- liock ie Eibergen hoopt op 2 oktober 109 jaar te worden, een leeftijd, die waarschijnlijk nog nooit door een vrouw in ons land is bereikt. Zij is in elk geval de oudste van deze eeuw. Een opmerkelijk feit, maar „Chrissemeuje fmeuje.tante) zelf ziel liet geenszins als een reden tot opgewonden drukte. Het liefst brengt zij haar verjaardag in haar boerderijtje, op een steenworp af- stand van de Duitse grens, uitsluitend in de intieme kring van haar naaste fami- lie door. Dat pastoor B. A. W. Kaeter |weer de H. Mis in haar woning komt opdragen vindt zij prachtig en ook de tra ditionele visite van burgemeester L. H. van Wensen en van de beide plaatselijke muziekkorpsen, stelt zij op prijs, maar daarbij moet het dan ook blijven. De dokter acht het beslist niet meer ver antwoord de bele honderden, die „Chris semeuje" jaarlijks hun gelukwensen ple gen aan te bieden, bij de jarige toe te laten. Wankele gezondheid De gezondheidstoestand van mevrouw Karnebeek laat dit niet toe. In het voor jaar is zij ziek geweest. Wekenlang ge bruikte zij dagelijks slechts een aardap pel en een sneetje brood. Dit deed haar krachten afnemen. Zij kwam wel weer ter been, maar zij werd toch niet meer de vitale vrouw, zoals velen haar tot voor kort kenden. Terwij zij ver leden zomer bij goed weer nog regelma tig een wandelingetje over het erf maakte. heeft zij dit jaar nog geen voet buiten de deur gezet. Het lopen valt haar moei- llijker, terwijl haar hardhorendheid is toe genomen. Ook het lezen gaat niet ge makkelijk meer. De krant, die vroeger zo veel voor haar betekende, kijkt zij nog amper in. Voor zover zij niet in bed ligt, zit zij in de keuken op haar vaste plaats je bij het raam te bidden. Jongste huisgenoot: een jaar Voor enige afleiding zorgt gelukkig haar .langste huisgenoot, de kleine Sylvia, een nichtje in de vijfde graad van een jaar oud. De kleuter is graag in haar ge zelschap en hoewel een gesprek tussen de twee niet mogelijk is. begrijpen zij el kaar uitstekend. Praten doet „Chrissemeuje" bijna niet meer. Zij is trouwens altijd zwijgzaam geweest. Zij zou overigens als geen an der, veel interessante dingen over vroe gere tijden kunnen vertellen. Het was on der het eerste ministerie Thorbecke, dat zij in de Holterhoek werd geboren op de plaats, waar zij verder haar hele leven heeft gewoond. Zij had al de pensioengerechtigde leeftijd bereikt toen de eerste wereldoorlog uitbrak en zij beleefde hier ook de tweede wereldoor log. Twee keer is „Chrissemeuje" getrouwd geweest. Haar tweede man stierf meer dan 35 jaar geleden. Kinderen heeft zij niet gehad. Later heeft zij haar achter neef, de lieer Nijrolder met zijn g&zin ontwikkeling is voor de minister 1958 aanleiding geweest bij wijze proef een overeenkomst te sluiten de stichting „Het Merkartikel" (waar groot aantal fabrikanten van merk artikelen in de voedingsmiddelenbranche is georganiseerd) waarbij werd bepaald, dat het overleg met de bij de stichting aangesloten fabrikanten over aangelegen heden de prijsvorming betreffende voor drie maanden zou worden opgeschort. Daarbij werd echter o.m. als voorwaar de gesteld, dat eventuele verlagingen van inkoopprijzen onverwijld zouden worden doorberekend. Met de chemische en de sigarenindustrie en t.a.v. niet-merkartike- len in de voedingsmiddelendetailhandel worden soortgelijke overeenkomsten aan gegaan. De uitkomsten van deze proefneming waren van dien aard, dat de minister daarin aanleiding heeft gevonden een ze kere mate van liberalisatie van het over heidsbeleid op het gebied van prijzen te overwegen. De vooruitzichten voor de prijsontwik keling lijken voor de komende periode gunstig. Het internationale prijsniveau van grond- en hulpstoffen vertoont een stabiel tot dalend niveau. In samenhang met de evenwichtiger verhoudingen tussen vraag en aanbod is de werking van het concur- rentiemechanisme versterkt, hetgeen op den duur zijn uitwerking op de prijsvor ming zal doen gelden. Concreet beleid Opent deze ontwikkeling enerzijds de mogelijkheid tot een liberalisatie van het prijsbeleid, anderzijds zal de mededinging dienen te worden versterkt, dat metter daad in alle sectoren van het bedrijfs leven ruim baan wordt gemaakt voor de krachten, die fundamenteel zijn voor het tot stand komen van een gezonde concur rentie en een prijspeil, dat daarmee in overeenstemming is. Zulk een versterking van het beleid, gericht op het tegengaan van een verstarring in de concurrentie verhoudingen is te meer nodig nu in som mige bedrijfstakken een zekere stagnatie in de groei van de omzet is te bespeu ren, hetgeen in bepaalde gevallen ertoe zou kunnen leiden, dat de betrokken on dernemers door gezamenlijke regeling of uitsluiting van de mededinging de moei lijkheden van een verminderde orderpor tefeuille pogen af te wentelen op hun af nemers. Het spreekt daartegenover vanzelf, dat mededingingsbeleid anderzijds soepel genoeg moet zijn om die bedrijfstakken, zich een desastreuze ontwikkeling dreigt te voltrekken, te steunen in hun or- deningspogingen- De bij het concrete beleid gevolgde ge dragslijn kan aldus worden gekenschetst, dat er de voorkeur aan wordt gegeven de doeleinden van het kartelbeleid te be reiken door het uitoefenen van een zekere drang op de betrokkenen en dat eerst als daarmede geen resultaat wordt bereikt tot maatregelen met dwingend karakter wordt overgegaan. Nieuw onderzoek naar prijskartels Het eerste onderzoek naar de horizon tale prQskartels in de industriële en groothandelssector is nagenoeg beëindigd. In het afgelopen zittingsjaar konden nog zeven van deze kartels uit het kartelre- gister worden geschrapt. Gelet op de ge wijzigde canjunctuursituatie acht de mi nister het echter noodzakelijk de voorals nog gehandhaafde prijskartels opnieuw te bezien en met name te doen nagaan of daar, waar daling in de grondstoffen- prijzen is opgetreden, de betrokken kar- telprijzen op de juiste wijze zijn aan gepast. Over het aangekondigde onderzoek naar de prijsregelingen op het gebied van de detailhandel en het ambacht kan worden opgemerkt, dat de werkzaamheden zich thans nog in het stadium bevinden van het opnieuw inventariseren van deze re gelingen. Gebleken is nl., dat zich in deze regelingen zoveel wijzigingen hebben voor gedaan, dat het in de eerste plaats nood zakelijk is een nauwkeurig overzicht te verkrijgen van de betrokken materie. Tragische RAF-herdenking Een Avro-Vulcan straalbommenwerper is zaterdag op de RAF-basis Syerston, in de nabijheid van Newark, verongelukt tij dens een vliegtuigdemonstratie ter her denking van de „Battle of Britain". Niemand van het duizendkoppige pu bliek werd gedeerd. De Avro-Vulcan, een van de nieuwste Britse straalbommenwer- pers, met deltavleugels, verongelukte bij het opstijgen. Enkele regen- of onweersbuien, voor al in de kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Dinsdag 23 september: zon op 6.26 onder 18.38 uur; maan op 16.32, onder 1.42 uur. bij zich in genomen. Er groeiden' gezin tien kinderen op. Met de kleine Syl via doet op het erf al weer een nieuwe ge neratie haar intrede. „Chrissemeuje" kan zich al sinds 1953 de oudste inwoonster van ons land noemen. Van de eeuwwisseling af is twee maal de leeftijd van 106 jaar geregis treerd. De oudste overledenen hier te Jan- de, is een man van 110 jaar (Geert Adri- aan Boomgaard) geweest, die in 1899 is gestorven. Het Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Rotterdam staat er niet roos kleurig voor. Men ziet voor het volgend jaar geen mogelijkheid om nieuwe ker ken te financieren. Dit blijkt uit een mededeling van drs. IV. M. I. v. d. Ende, secretaris van dc kerkenbouw van dit bisdom. Deze mededeling wil echter niet zeggen dat parochies die zelf dc kos ten voor de bouw van een kerk kunnen opbrengen, niet de kans wordt gegeven dit te doen. In I960 verwacht men weer geld beschikbaar te hebben voor de voort zetting van de kerkenbouw, al is het na tuurlijk begrijpelijk dat dan een grotere achterstand dan nu reeds het geval is, zal zijn ontstaan. Terwijl de regering in de vorige weken de miljoenen-nota opstelde, heeft het bisdom Rotterdam de begroting opgesteld voor de kerkenbouw in 1959. Het resultaat is wel wat bescheidener dan dat van de regering. Het tekort bedraagt voor 1959 ongeveer f 5.000.000,- Want in 1959 zouden vijf kerken gebouwd moeten worden en ongeveer 6 noodkerken. De inkomsten van 1959 zijn echter al opgesoupeerd voor de bouw van de kerken van 1958. Dit is de positie van de kerkenbouw in het bisdom Rotterdam. Het bisdom is niet bang voor experimenten. Er is zelfs gepoogd tot aankoop over te gaan van de kerk du Christ Glorieux van de Brus selse Expo. Wegens technische en finan ciële moeilijkheden heeft men dit plan moeten laten varen. Een experiment echter, waarbij het Bisdom voor 5 miljoen zou gaan bouwen zonder financiële basis is onverantwoord. Daarom is er aan een aantal parochies een brief gezonden, waarin men de be sturen en de parochianen deelgenoot maakt van deze machteloosheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1