Dagblad voor Schiedam en omstreken Alarm door Oogstraming De jeugd kan gaan sparen met premie Nederland betwist Zweden het voogdijschap over 13-jarige Slotfase dramatische affaire voor Internationaal Hof Hl! ■Mi ls»«issa gsSg< 1 «255 itésjg/ Veeblef* Meer veiligheid In veilige handen Goede beurt van staatssecretaris Schmelzer Morgen begint de zaak Elisabeth Boll Bedankt, volle neef WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 En nu maar aan het sparen door de jongeren Oiitploffiiigsniecliaiiisine werkte niet De beperking van de Duitse kolen-invoer Telegrammen worden duurder ieu misdrukken van 4 ct.-postzegel verkocht Meer graan, véél meer aardappelen Jeugdspaarwet z.h.s. aanvaard r I Zweedse opvoeding bij liaar grootouders 4/ooifwill DEPRESSIES houden de overhand Verenigde Staten ondernemen diplomatieke stappen Voor enkele landen buiten Europa 2,g- i WÊÊÊtëÊi Positieve gevoelens Gelukwensen Appèl verworpen Pogingen van Ongeveer een iveek Regering antwoordt HET WEER VOOR MORGEN AjpH't'My/l1/ PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Gewone Man" zei er de 1616e en laatste maal het zijne van 1 nieuwe schiedamsche courant Een tijdbom op de Eiffeltoren bii vondst toeriste Hp de vierde verdieping van de Eiffeltoren te Parijs is gisteren een tijdbom ge- v'onden met twee kilogram dynamiet. Het tijdmechanisme was op zeven uur Rf'steld, maar heeft kennelijk niet gewerkt. De bom werd ontdekt door een toeriste, die direct alarm sloeg. Twee functiona rissen droegen de bom daarop naar de hoogste verdieping, waar geen toeristen baren. Inmiddels was de politie gealarmeerd, die het gevaarlijke apparaat door experts liet weghalen- ^rnoed wordt; dat d* aanslag gericht was op de televisiezender boven in «e Eiffeltoren. Men heeft dan ook besloten met ingang van gisteren geen bezoe kers meer toe te laten tot de bovenste verdiepingen. Op het ogenblik dat de "om werd gevonden, bevonden zich 300 mensen on de toren Dc Verenigde Staten hebben, naar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag jl. bekendmaakte, diploma tieke stappen bij West-Duitsland onderno men in verband met het deze maand geno men Duitse besluit tot beperking van de koleninvoer. Medegedeeld werd, dat contracten voor 41 miljoen ton Amerikaanse kolen, die in de komende drie jaar geleverd had den moeten worden, getroffen worden door het Duitse besluit, waarbij de proce dure van vergunningen voor invoer werd ingesteld. Voorts heeft gisteren een groep Alge- pinse verzetslieden een opslagplaats van Franse leger in een voorstad van J^arseille aangevallen met drie handgra naten en machinepistolen, aldus heeft de Politie gisteren te Parijs medegedeeld. Wachtposten schoten terug en de hand- 5ranaten ontploften in open terrein en l'ohtten geen schade aan. Niemand werd betroffen. Voor de Simca-autofabrioken in een Pa- •bse voorstad, een bolwerk van anti-com- J'Unistische vakbonden, is het gisteren Pveneens tot gevechten gekamen tussen ■Vbeiders en betogers, die o.a. leuzen rie- Pon als „Het fascisme krijgt geen kans" n „niet voor de Gaulle". Vijf mensen JPoesten in een ziekenhuis worden opge-1 oomen. drie van hen hadden kogehvon- i «en. Het bezoeken van Algerijnen in Franse *6vangenissen is gisteren om veiligheids- edencn verboden. Om dezelfde redenen (Van onze Haagse redactie), h Het ingang van 1 oktober heeft dc Hl. de tarieven van telegrammen naar jjlkcle landen buiten Europa verhoogd. H betreft hier een verhoging van ge adeld 20 pet. die geldt voor telegram- A'cn naar Nieuw-Zeeland, Canada, JWstralIë, Zuid-Afrika, Jordanië en Is- De verhoging geldt niet voor de ver- Staten. De woordprjjs voor enkele de genoemde landen Is verhoogd van j ".81 tot 0,98 en voor andere van 0,98 \.f 1,17. ij He tarieven der brieftelegrammcn, die C helft van de telegramprijs bedragen, j. an automatisch relatief evenveel om- ,°°6. Deze verhogingen zijn een gevolg n de door de betrokken buitenlandse r.'aatschappijen verlangde hogere vergoe- .levens heeft de P.T.T. besloten een U "tal post- en telegraafkantoren op zon- i -•biddag tussen een en twee uur te ,,'.J'ten. Een juiste opgave van de steden, I yarop deze maatregel van toepassing za] door de P.T.T. nog nader worden 1 Strekt. mensen op de toren. zullen de Algerijnse gevangenen tot nader order niet meer, als zij ondervraagd moe ten worden van de gevangenissen naar het paleis van justitie in Parijs worden overgebracht. Op de plaatsen in Parijs, ivaar politie mannen de wacht moeten houden, zijn in verband met de voortdurende aan vallen van Algerijnen, betonnen scher men geplaatst, waarachter de posten zich in geval van gevaar kunnen ver schuilen. De foto lóónt een Parijse po litieman achter zijn beschutting bij liet j politiebureau aan de Place Saint Sulpice Volgens de door het C.B.S. gepubliceerde uitkomsten van de voorlopige oogstra ming,-welke op 10 september j.l. is gehou den, wordt van winter- en zomertarwe een lagere opbrengst (per* ha) verwacht dan in 1957, nl resp. 6 en 9 percent. De totale tarweproduktie is echter, uitsluitend ten gevolge van een groter areaal, rond 19.000 ton hoger en bedraagt thans 412.000 ton 5 procent). Van haver wordt een opbrengst ver wacht van rond 3.300 kg (per ha), hetgeen 4 procent meer is dan 'in 1957. Door een inkrimping van de beteelde oppervlakte daalde echter de totale produktie tot 425.000 ton 10 procent). De totale opbrengst van de gemengde granen steeg met 17 procent tot 130.000 ton. De opbrengst per ha van het blauw- maanzaad is vrijwel gelijk aan die in 1957. Door een grotere uitzaai vertoont de totale produktie een stijging met 25 procent tot 6.400 ton. De brulo-opbrengst per ha van de klei- aardappelen is 3 procent lager dan die in het voorgaande jaar. Daar het uitval percentage thans aanzienlijk gunstiger wordt beoordeeld dan in 1957, vertoont dc totale netto-produktie een stijging met 363.000 ton 40 procent) tot 1.263.000 ton. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteravond haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp, houdende regelen ter bevordering van het sparen door jeugdige personen, nadat vooral door staatssecretaris Schmelzer j een verdediging van het ontwerp was gegeven, die kennelijk zozeer insloeg, dat de heer De Wilde (VVD), die zich tijdens het debat lang niet had doen kennen als een voorstander, na de rede van de staatssecretaris zijn voldoening over diens frisse wijze van beantwoorden uitsprak. Deze functionaris, zo had de heer ischmelzer zelf geczegd, zou wel alle problemen willen oplossen. Als dit bet klimaat van het kabinet is, dan zouden wij er wel in willen stappen, aldus een kennelijk zeer tevreden heer De Wilde. Deze Jeugdspaarwet is bedoeld voor toe treding van jongelui in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Voor ex-militairen zal onder bepaalde omstandigheden het begin van de deelneming worden opengesteld tot het be reiken van de 24-jarige leeftijd. De vast stelling van de duur der spaarperiode en van de daarmee samenhangende bepalin gen zal in een algemene maatregel van bestuur en voor zover nodig in uitvoe ringsbeschikkingen geschieden. De periode, waarin gespaard moet wor den om aanspraak te krijgen op de premie, welke tien procent zal bedragen, wordt op tenminste zes jaren gesteld, welke periode maximaal drie jaren kan worden verlengd. Een minimum spaarbedrag om 1-echt op de premie te krijgen is bepaald op 30.het maximumbedrag wordt op 2Ó0 per jaar gesteld. Dit wetsontwerp was een onderwerp van debat in de Eerste Kamer tijdens de mid dagvergadering. Van heler harte heeft dit ontwerp zijn steun, aldus verklaarde de heer Ruppert (A.R.). Hoewel bezit op zich zelf geen voorwaarde voor geluk is, meende hij toch wel, dat enig persoonlijk bezit het besef van persoonlijke verantwoordelijkheid kan namelijk geschieden als waar is, wat wordt beweerd, dat deze de spaarbanken gead viseerd zou hebben alleen inlagen van mi nimaal 5.te accepteren. Mijn fractie staat met positieve gevoe lens tegenover het ontwerp, aldus ver klaarde de christelijk-historische heer Van Hulst, alhoewel hij toch ook wel enige bezwaren zag, terwijl de heer De Rijk (P.v.d.A) zei dat zijn fractie als enige waarde van het ontwerp ziet zijn opvoed kundig karakter. Gerekend wordt op een spaarbedrag van 150 miljoen, maar dat is een slag in de lucht, meende hij, zoals de regering trouwens zelf toegeeft. De premie is niet zó groot, dat men een ver dubbeling van de spaargewoonten -nag verwachten. Ook de heer De Wilde (V.V.D.) stond niet bepaald juichend tegenover het ontwerp. Hij zag het weer anders: sparen kan veel eenvoudiger bevorderd worden, terwijl het ook voordeliger is, door de fiscale schroef vooral voor ongehuwden wat minder aan te' draaien. Enig voordeel voor hem in heel het ontwerp: mogelijke bevordering van een spaargejvoonte. Het kabinet kreeg Een <0.45 transportvliegtuig van de Nationalistisch-Chinese luchtvloot is, met aan boord acht gewonde nationa listische soldaten en de eveneens gewonde specialist van het Ameri kaanse legerGeorge Johnston, te midden van een heftig communis- tisch-Chinees spervuur ontsnapt van het eiland Quemoy en veilig geland op een luchtbasis in de buurt van Taipe op Formosa. Een van de ge. wonde soldaten wordt. met. een draag- baar van boord gehaald. Johnston met belangstelling de resultaten tegemoet 1 j -, ziet van het verdere onderzoek naar was ae eerste Amerikaan, die door de beschieting van Quemoy getvond raakte. Anders klonk het geluid, dat dc heer Van Lieshout (K.V.P.) liet horen. Geluk wensen had hij voor minister en staats secretaris met dit wetsontwerp. Dat is een beleid dat goede hoop wekt om tot actieve bezitsvorming te geraken. Hij was echter ook tegen een minimuminleg van 5; de spaarbanken moeten vrij zijn in het bepalen van een lager minimum bedrag. meende hij, terwijl de heer Van Campen (K.V P.) nog opmerkte, dat hij bevorderen. Spaarzin stimuleren bij de jeugd is voor de toekomst van grote be-1 meteen tekenis. Onaanvaardbaar acht hij het, wan- j bezitsvorming is van deze regering niets neer de Spaarbankbond de goede uitvoe-1 te verwachten", zo zei de liberale heer ring der wet zou belemmeren. Dat zou De Wilde. ij'^an onze Amsterdamse redactie) Sm' Postkantoor in Sloten (gemeente Prdam) heeft gisteren tien misdruk- AVan vier cent verkocht aan de heer Aw Berendsen, woonachtig op de Noor- •;*H kerweg De heer Berendsen kocht nl. Hs eHen van honderd vier-centspostze- ,!j w11 van een der vellen bleek de eerste h tien zegels slechts half bedrukt te e perforatie was in orde. De „hal- X zijn voor filatelisten van waar- h°KVee' er ec'^er voor over zul- Hug ben om zo'n misdruk te bezitten, niet bekend. (Van onze Haagse redactie) Morgen om 11 uur vangt in het Vredespaleis de slotfase aan van een dra matische geschiedenis, waarvan de inzet wordt gevormd door een 13-jarig meisje, Marie Elisabeth Boil, dochter van de uit Groningen afkomstige reder Johannes Boll cn zijn Zweedse vrouw Gerd Elisabeth Lindvall. Vrij kort nadat de moeder (op 5 december) was gestorven, werd het kind onder voogdijschap gesteld, omdat de vader regelmatig van huis weg was. Nadat diverse Zweedse gerechtelijke instanties het Nederlandse voogdijschap van het kind, dat jarenlang bij de schoonouders was gehuisvest, hadden be twist, wordt deze zaak nu door het Internationale Hof van Justitie behandeld. Ter verkrijging van een juist inzicht in de achtergronden van deze affaire, laten wij hierbij een kort overzicht volgen van de gebeurtenissen, die aan deze zitting zijn voorafgegaan. vertrouwd aan mevrouw Cath. Idema Postema in Zeist. Dit gebeurde bij uit spraak van de Dordtse kantonrechter van 5 augustus 1954. Hierbij werd overwogen dat de vader regelmatig van huis weg was en daarom zijn voogdijschap wilde in trekken. ringsratt in Stockholm op 5 oktober van dat jaar, een zogenaamd „skyddsupp- fostran" werd uitgesproken. Elisabeth Boll werd in Nörrkoping ge boren op 7 mei 1945. Volgens de Neder landse wet, werd de vader bij het over lijden van zijn echtgenote automatisch „voogd" over het kind. Door de kanton rechter in Amsterdam werd de Dordtse notaris Jan Albert Idema aangewezen als medevoogd. Met toestemming van de Voogdijraad van Dordrecht en van de vader werd de heer Boll vervolgens ontheven van zijn voogdijschap en werd zijn dochtertje toe- Inmiddels was zijn dochtertje echter bij haar grootmoeder in Nörrkoping onder gebracht. Het kreeg daar een geheel Zweedse opvoeding. De familie van haar moeder wist inmiddels gedaan te krijgen dat over Elisabeth bij besluit van de Barnavardsnamnd (Voogdijraad) van Nörrkoping van 5 mei 1954, bevestigd door het besluit van de Lanstyrelse van Oster- götland van 22 juni 1954 en van de Rege- Hierdoor wordt de ouders de macht over het kind ontnomen en overgedragen aan de plaatselijke voogdijraad, die het kan plaatsen bij e enfamilie, die het kind adopteert. Deze familie heeft ook het toezicht op de opvoeding en neemt de ouderlijke rechten over. Tcgen deze maatregel tekenden zowel de heer Boll als de heer Idema appèl aan. Dit werd door de Lanstyrelse verworpen op 22 juni, en, nadat er een petitie aan dc koning van Zweden was gestuurd, ook door de Regeringsratt (5 november 1954). Op 3 juni 1955 volgde nog eens een uit— spraak van dc Voogdijraad in Nörrkoping, die de ontzetting uit de ouderlijke macht bevestigde. Daar inmiddels in Nederland het voogdijschap was overgedragen, werd het volgende appél aangetekend door me vrouw Idema en de andere voogd Idema De Lanstyrelse van Ostergötiand van 28 oktober 1955 nu vernietigde de vorige uit spraken. Nadat, de Voogdijraad van Nörr koping hiertegen appèl had aangetekend, volgde echter op 21 februari 1956 de laat ste uitspraak van de Zweedse Regerings ratt in Stockholm: de ontzetting moest gehandhaafd blijven. De Nederlandse regering bemoeide zich voor het eerst met deze zaak in september 1954 en heeft daarna zowel schriftelijk als mondeling herhaalde ma len pogingen in het werk gesteld de uit spraken van de diverse gerechtelijke in stanties ongedaan te maken. Zonder re sultaat. De juridische inzet, van deze zaak vormt de Conventie van 1902, die betrekking heeft op het voogdijschap over kinderen. De Conventie is gebaseerd op het prin cipe, dat de nationale wet moet worden toegepast en dat de nationale autoriteiten daartoe bevoegd zijn. Uitzonderingen kunnen slechts worden gemaakt, wanneer de nationale wet. niet voorziet in de bescherming van de per soon of de belangen van het kind. In het voogdijschap was na de dood van de moe der wettelijk voorzien. De Nederlandse regering verzoekt het hof Zweden te verplichten een einde te maken aan de genomen maatregelen, het geen dus impliceert dat Elisabeth Boll ook volgens de Zweedse wet weer onder Nederlands voogdijschap wordt gesteld. Beide landen hebben zich bfl voorbaat onderworpen aan de uitspraak van het Internationale Hof van Justitie. De zitting is publiek. Verwacht wordt, dat deze zaak ongeveer een week in beslag zal nemen. Verdediger van de Nederlandse regering is prof. mr. I. Kisch. maatregelen van fiscale aard, die de spaaractiviteit kunnen bevorderen. De heer Regout (K.V.P.) stak de rege ring vast een hart onder de riem als de resultaten van het jeugdsparen volgens het wetsontwerp zouden tegenvallen. Dat moet dan juist aanleiding zijn voor ver dere. maatregelen, meende hij, óók voor riiet-jeugdigen. De heer Vixsqboxse had eveneens nog een duit in het spaarzakje te doen. Hij was het eens met de opvattingen van zijn partijgenoot Van Hulst en stelde daarna, dat de bezitsvorming niets nieuws 'is, al zou men bij het lezen van de programs van sommige partijen denken, dat zij haar hebben uitgevonden, aldus deze christelijk- historische afgevaardigde. In de avondvergadering kwam de rege ring aan het woord. Nadat minister Struycken zijn erkentelijkheid had uitge sproken voor de vele goede wensen, welke waren uitgedrukt en nadat hij enkele technische opmerkingen had gemaakt, kreeg staatssecretaris Schmelzer het woord. In antwoord op een opmerking van de heer Van Hulst aangaande de voor- lichting betreffen de het jeugdsparen. meldde hij, dat dit een onderwerp van intensief overleg met de spaarban ken vormt. Men denkt 3000 bladen en tijdschriften te bereikenterwijl ook radio en tele visie zullen worden ingeschakeld. Men zal verder door middel van adver- STAATS.SECRETARIS tenties ook gaan SCHMELZER werken; voor pro- fris paganda is in 1958 50.000 uitgetrok ken en in 1959 voorlopig 45.000. Dat zijn de spieringen, waarmee we de kabel jauwen hopen te vangen, aldus de staats secretaris. Wat de minimum-inleg van 5 betreft, de staatssecretaris zal opnieuw met de spaarinsteliingen overleg plegen om een lager minimum te bereiken. De fiscale schroef minder sterk aan draaien, vooral voor ongehuwden? De staatssecretaris wist cr op te antwoorden, dat verlaging van het tarief voor onge huwden hoge prioriteit geniet. Uiii"i,Him""fn,ir,j|!jj|i BINNENVERINGBED het besie bed ooit gemaald Hazet-Fabrielcen Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met exjra versterkte middensector Een depressie, die gisteren ten westen van Ierland was gelegen, trok vannacht naar het zeegebied ten westen van Schot land; vandaag koerst de storing lang zaam in de richting van het noorden van de Noordzee. Met harde tot stormachtige zuidweste lijke winden werd een hoeveelheid voch tige oceaanlucht via Zuid-Engeland naar onze streken gevoerd. Het doordringen van deze vochtige lucht ging gepaard met overvloedige regenval. Vele stations in ons land tapten de afgelopen nacht 20 tot 25 mm. regen af. Ook morgen zal het depressiesysteem het weer in ons land bepalen. Met wes telijke winden wordt echter iets koudere lucht naar ons land gevoerd waarin op klaringen maar ook enkele buien zullen voorkomen. De buiigheid in het noor den van het land zal groter zijn dan in de zuidelijke provincies, aldus meldt het K.N.M.I. te De Bilt, Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets lagere temperatu ren. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde westelijke wind. Donderdag 25 september: zon op 6.29, onder 18.34 uur; maan op 17.24, onder 3.54 uur. „Bedankt, volle neef, dat je altijd zo naar me geluisterd hebt. Geef me een poot en het ga je goed". Met dpze woorden, over het hoofd van zijn onzichtbare en onhoorbare neef en gericht tot de luisteraars, heeft „De Ge wone Man" er gisteravond in het KRO- programma voor de 1616e en laatste maai het zijne van gezegd. Een merkwaardige dag, deze eerste herfstdag, waarop de man, die op niet al te zwaarwichtige, meestal gemoedelijke en soms gevoelige wijze filosofeerde over de dingen van de dag, zijn laatste gesprek moest voeren met zijn tienduizenden trou we toehoorders. Een merkwaardige dag ook voor Wam Heskes, de man met de vele stemmen, waarvan er één bijna tien jaar lang heeft toebehoord aan „De Ge wone Man". Een afscheid, dat zwaar viel, van weers kanten. ai voltrok het zich in de luttele tijd van vijf minuten. Een afscheid, dat in net hart van de man, die de sfeer van de dag zoveel jaren lang onder woorden bracht, een storm van gemengde gevoe lens ontketende, zoals de herfst de na jaarsstormen oproept. „Maar najaarsstormen zijn niet vol te houden, volle neef. De rust keert terug en daarmee de berusting. En als de herfst zeggen? in de winter overgaat, brengt deze del „Beda Wam Heskes, de man met de vele stemmen. vrede. Je weet, volle neef, dat ik er tus senuit trek, maar ik ben niet in de stem ming er een drama van te maken". Ook de luisteraars zullen er geen drama van maken, maar zij zullen de eenvoudige, maar soms rake en wijze woorden van „De Gewone Man" missen. En mag een luisteraar nu ook nog iets overgaat, brengt deze de 1 „Bedankt, Wam Heskes"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1