Aantal doden op de weg blijft relatief - stijgen Noord-Holland was een uur stroomloos Jonge boeren en tuinders bouwen school en bedrijf geen regen - zon Nadelig saldo Land bouw Egalisatiefonds: bijna 1,8 miljard Boodschap van Prinses Wilhelmina Apeldoorns oudste inwoonster 101 Negen maanden geëist tegen roulette bankhouder Smokkelauto vloog in brand DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Toen ik ^jlfitlStöWC King^Siz probeerde, werd ik spoedig overtuigd van hun uitmuntende (sublieme) kwaliteit, en bovendien hun zacht, voldoening schenkend, heerlijk aroma. Echt, ze zijn A onvergelijkelijk. NATIONAAL MANDOLINE FESTIVAL KIND OVERBOORD GEVALLEN Zaak uit de enclave Baarle-Nassau In volle vaart... achteruit naar de grens In ons grillige klimaat wordt de regenjas meer en meer „overgangsjas". Vandaar dat Kreymborg aan Waarborg-regenjassen zoveel zorg besteedt, vooral wat kwaliteit, model en afwerking betreft. Uw ideale najaarsdracht. Katoenen regenjas Regenjas in wollen gabardine Gedurende ongeveer een uur Is de ge hele provincie Noord-Holland gistermid dag zonder elektriciteit geweest. Om streeks half drie ontstond een storing, die, voorzover men tot op heden heeft kunnen nagaan, in de omgeving van de hoogovens is ontstaan. De juiste oorzaak is nog niet hekend. Door deze storing nam de span ning af. Om te voorkomen, dat de machi nes te veel te verwerken zouden krijgen, werd de centrale van het net afgescha keld. Richting voor richting werd de stroom daarna opnieuw over de provincie ver deeld en na half vier was het gehele net weer voorzien. In het Gooi duurde de storing slechts achttien minuten. Amster dam, dat eën eigen centrale heeft, was de enige gemeente in de provincie, waar de onregelmatigheid zich niet voordeed. De elektrische treinen op de baanvak ken in Noord-Holland stonden eveneens lange tijd stil en óp het baanvak boven Alkmaar liet de stroom zelfs 1% uur ver stek gaan. Ongeveer achthonderd leidinggevende personen uit de Kath- Ned. Jonge Boe ren en Tuindersbond en van de Kath. Ned. Bocrinnenjeugdbond hebben zich gisteren op de nationale kaderdag van deze or- ganisatie in Nijmegen, unaniem achter het plan geschaard om in Tanganyika een project tot ontwikkeling te brengen. De bedoeling is in het noordelijk deel van dit gebied een landbouwschool en een boerderij te bouwen uit de geldmiddelen, die door de jonge boeren en tuinders wor den bijeengebracht. Bouw en inrichting van school en boer derij zullen een bedrag van 2 ton vergen en dit geld zal door de jaarlijkse bij drage van 1,- per lid van de organisa tie, gedurende vijf jaar, worden bijeen gebracht. Theo van Steen, directeur van Ons Erf, spoorde de aanwezigen aan om onmiddellijk met deze actie te beginnen cn een daad te stellen. Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt. De Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1957 van het Landbouw-Egalisatiefonds aangebo den, waaruit blijkt dat het nadelige saldo f 471.334.100 bedraagt, 312.351.100 hoger dan oorspronkelijk geraamd. Tevens worden thans, adus de memorie van toelichting, de saldi van de jaren 1949 tot en met 1956 opgenomen, zodat het totale nadelige saldo over 1957 1.785.038.600 wordt. De voornaamste oorzaken van deze verhoging zijn: hogere garantieprijzen en/of lager gemiddelde opbrengsten dan waarmede in de oorspronkelijke begroting gerekend werd voor binnenlandse granen, melk en export-vleesprodukten (circa 260.000.000) en de lagere dan oorspron kelijk geraamdg suikeropbrengsten uit binnenlandse bietenoogsten, waardoor im port van suiker noodzakelijk was, waarop een nadelig saldo van 43.500.000. Deze nationale kaderdag, welke in het teken van de Afrika-alarmactie stond, werd begonnen met een H. Mis in de Karmelkerk, opgedragen door rector >J. .loosten, de nationale aalmoezenier. Prof. Bours uil Roermond hield een predikatie Rector Joosten werd geassisteerd door mgr. H. van Elswijk, bisschop van Moro- go in Tanganyika. Aan het begin van de middagvergade ring begroette de voorzitter van de K'N. J.B.T.B., Jan Bruggink, de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, mgr. H. van Elswijk, prof. Zeegers en pater v. d. Linden van het Kardinaal van Ros- Kum-instituut, vertegenwoordigers van de Katholieke Jeugdraad en van de jonge renorganisaties van de Katholieke Arbei dersbeweging. Prof. Bours sprak hierna over „de we reld waarin de Kerk leeft". Hij bezag de wereldsituatie om te constateren, dat de niet-blanke volkeren wantrouwend tegen- over het westen staan- Na de situatie in de verschillende landen te hebben be schouwd kwam hij tot de conclusie, dat de kansen van de Kerk in deze tijd en met name in Afrika groot zijn. De Kerk moet evenwel het snelle groeiproces van Afrika bijhouden om de ontwortelde mens een nieuwe levenshouding te geven. Hij wekte de katholieken op nu het internationale werk positief tegemoet te treden, om de missie-apparatuur kwanti- tatief ep kwalitatief uit te bouwen, om de i Kerk naar buiten te doen zijn wat zij I krachtens haar innerlijk wezen is: de ko- ningin van de wereld, onder alle volke ren gekend en geëerd. Frans Habraken uit Rotterdam vertelde hierna over zijn ervaringen in het apos- tolaatswerk in Afrika, waar hij als Ka- jotter heeft gewerkt onder moeilijke om standigheden. Hij deed een beroep op de jongeren om voort te gaan met de belang rijke taak welke voor hen in Afrika is weggelegd. De nationale Afrika-dag werd opgeluis terd door het optreden van de Trouba dours van koning Boudewijn uit Kamina in de Belgische Kongo. Onder leiding van pater-Guido Haazen o.f.m. vertolkte deze dansgroep op uitmuntende wijze Kongole se en andere volksdansen en liederen, met begeleiding van inheemse instrumen ten. De jongens oogstten een daverend applaus. YANG Zondag 28 september wordt te Schiedam in gebouw „Arcade" een nationaal man dolinefestival gehouden, uitgeschreven door het Nederlands Verbond van Man doline Orkesten. Er zijn 18 deelnemende orkesten, waaronder twee die hoge onder scheiding wisten te behalen op het wereld muziekconcours te Kerkrade. Er zullen ook een drietal accordeonorkesten optre den. Het festival wordt gehouden in verband met het 5-jarig bestaan van de mandoli nevereniging „La Matinata" te Schiedam. de velen, in het verbond verenigd, die met ijver, geestdrift en opoffering van veel vrijheid het Nederlandse volk verant woordelijkheidsbesef trachten te leren, dat tot grondslag heeft: eerbied voor het leven van de mede-weggebruiker. „Gelukkig heeft de invoering van de maximum-snelheid in de bebouwde kom men een gunstige uitwerking gehad. Ik moge de hoop uitspreken, dat dit ook zijn uitwerking zal hebben op een rustiger, beheerster verkeer langs de grote wegen". Overeenkomstig het voorstel van de Prinses nam de vergadering een ogenblik stilte in acht voor wie door verkeerson gelukken het leven verloren en voor de genen, die voor hun leven werden ver minkt. „De ongevallen-statistieken geven In verhouding tot de toeneming van het ver keer in vele landen een relatieve afne ming van het aantal verkeersslachtoffers te zien. Voor ons land gaat zulks even eens op, wanneer men het aantal doden in relatie brengt tot de omvang van het motorvoertuigenpark. In verhouding tot de bevolkingsaanwas - blijkt er echter geenszins sprake te zijn van een relatieve afneming, doch van een relatieve stij ging: in 1947 een dode per 10.078 inwoners: in 1957 een per 6.181". Aldus zeide jhr. Th. Röell, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer op de algemene vergade ring van dit verband, die gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam werd gehouden. „Het stemt het verbond tot voldoening", aldus spreker, „dat de verkeersopvoeding van de Nederlandse jeugd tot een inte grerend bestanddeel van het leerplan voor de lagere scholen is gemaakt. Het zelfde geldt voor het kweekschoolonder- wijs. Toch blijven er nog wensen leven". Spreker dacht met name aan het van overheidswege leggen van de basis voor de elementaire verkeersopvoeding van de kleuter. Als uitvloeisel van het contact met soortgelijke organisaties in andere Euro pese landen zal van 22 tot en met 28 ok tober in ons land een internationale ver lichtingsactie worden gehouden, waarbij onder het motto „een verblinde bestuur der is stekeblind" de aandacht zal wor den gevraagd voor de verblinding bij het nachtelijke rijverkeer. Spreker deelde aan het slot van zijn rede mee, dat medio 1959 een gaote natio nale actie voor de verkeersveiligheid zgl beginnen, onder leiding van de heer Ber gers. Eerbied voor het leven Op de vergadering heeft de voorzitter een boodschap van Prinses Wilhelmina aan de vergadering voorgelezen. Hierin geeft de Prinses uiting aan haar bijzon dere waardering voor de toewijding van wij tot iets groots in staat zijn. Maar dan moet er perspectief worden gege- .ven, ook bij de politiek van de beste dingsbeperking. Dat heeft de regering in onvoldoende mate gedaan. Een regering moet fantasie tonen. Waarom wordt er over de vele zo nood zakelijke dingen als een weduwe- en wezenvoorziening en een algemene kin derbijslag niet wat gezegd ter bemoedi ging? Wanneer men ons volk meer pers pectief over de economische ontwikke lingskansen Zou geven, zou dit de pro- duktlvit-eit enorm kunnen stimuleren. Dit na te'laten is een fout. Vele Nederlanders zijn bereid zich wat te ontzeggen, op voorwaarde dat-zij we ten waarvoor. Dit schijnt de regering niet goed te begrijpen, hetgeen ten zeer ste betreurt moet worden, niet voor de regering, maar -voor ons volk. (Van een medewerker) HET jaar 1959 is wel reeds in het verschiet zichtbaar, maar het duurt toch altijd nog drie maan den, vóór in de gezinnen afscheid van 1958 genomen zal worden. Reeds nu evenwel wordt er van verschillen de kanten gedebatteerd over 1959. De oorzaak van deze strijd is te vinden in de jongste Troonrede en in het verzoek van de regering aan de So ciaal-Economische Raad om een ad vies over een eventuele huurverho ging en een eventuele afschaffing van de consumenten-melksubsidies. daar het duidelijk door de regering is gesteld, dat er van een compenserende loonsverhoging niet veel sprake kan zijn. Wanneer de lonen nominaal niet om hoog mogen, terwijl elk gezin voor zijn huis en zijn melk méér zal moeten be talen, zal vanzelfsprekend het reële in komen van deze gezinnen achteruitgaan. Men zal dan gedwongen worden elders te bezuinigen. Men kan het de vakbeweging niet kwalijk nemen, dat zij reeds in het ge weer is gekomen, omdat zij terecht ern stige gevaren vreest voor de welvaart van die bevolkingsgroep, welke zij re presenteert. Wanneer men bedenkt, hoe in vele andere landen de vakbeweging na de oorlog meer is uit geweest op directe voordelen, dan op het verlenen van de zo noodzakelijke hulp bij de na-oorlogse opbouw, dan mag men bij de Nederlandse vakbeweging een gro tere verantwoordelijkheid constateren. politiek is voor haarzelf zeker niet altijd gemakkelijk geweest; zij heeft het dikwijls moeilijk gehad om haar stand punt bij de leden ingang te doen vinden. Tegen deze achtergrond moet men de losgebrande strijd over welvaartsverde ling in 1959 zien. (Van onze correspondent) Apeldoorns oudste inwoonster, opoe Van de Gronden heeft gisteren haar 101e verjaardag gevierd. Namens het Apel- doornse gemeentebestuur bood de chef van de afdeling bevolking, de heer H. Groenenberg zijn "gelukwensen aan en deed deze vergezeld gaan van een fles eau de cologne en een bloemstuk, 's Middags kwam burgemeester mr. A. L. des Tombe op visite. De gezondheid ,van opoe Van de Gronden laat nog niets te wensen over. (Van onze correspondent) Té Grouw is dinsdag de zesjarige Ma- rietje van der Heiden tijdens het lossen van zand van het schip „Animo" over boord gevallen, zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt. Toen men het kind miste, vond men haar na een tijd zoeken verdronken in het water. Het zijn de drie grote centralen van werknemersorganisaties die, elk op min of meer felle toon, reeds tegen, een huurverhoging en afschaffing van de melksubsidies van leer zijn getrokken, Woensdagmiddag heeft het gerechtshof te 's-H-ertogenbosoh de behandeling voort gezet van de zaak tegen A. de L. uit 's-Gravenhage, die zich had te verant woorden wegens het instandhouden van een roulette te Baarle-Nassau in december 1956 Hij was daarvoor door de Bredase rechtbank veroordeeld tof een jaar ge vangenisstraf. waarvan zes maanden voor waardelijk. De zitting was vorige maal aangehouden om nog een getuige te verhoren, een zekere M. uit 's-Gravenhage, aangaande dé rol die verdachte in deze roulette affaire heeft gespeeld. Deze getuige kwam verklaren, dat De L. slechts een onder geschikte figuur is geweest en hijzelf de grote man.--Toch kon hij niet ontkennen, dat ook de L financieel een belangrijk aandeel in de zaak had gehad. Verdachte verklaarde, dat hij de zaak in opdracht van de aandeelhouders had opgezet en eerst zelf was gaan meedoen, toen hij merkte, dat er geen geld kwam opdagen. Hij heeft daardoor een bedrag van 19.000 van zichzelf kunnen redden Een tweede, belangrijke vraag was of de Nederlandse justitie bevoegd is om over zaken, die zich in dit gebied hebben afgespeeld, recht te.spreken. Het betreft hier de enclave in Baarle-Nassau. die door beide landen betwist wordt en waar over volgend jaar een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof wordt ver- Wacht. De advocaat-generaal, mr. Moons, acht te deze kwestie niet van invloed, omdat he» feit dat hier begaan is, °°k in België strafbaar is en de dagvaarding op Neder lands gebied ter hand is gesteld. Hij eiste negen maanden gevangenisstraf met af trek. waarvan zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Het hof zal op 8 oktober arrest wijzen. Een Nederlandse smokkelauto, die gis termiddag om vier uur tussen Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen en het Belgische Plaatsje Middelburg, België binnenreed, stuitte daarbij op een Belgische douane- Patrouille. De bestuurder reed in volle Vaart achteruit naar Nederlands gebied terug. Daarbij botste de auto tegen eert boom en vloog in brand. De bestuurder Wist zich uit het wrak te bevrijden en aan de douane-ambtenaren te ontkomen. Öe auto die een lading van naar schatting ®00 kg boter had, brandde geheel uit en aen glibberige botermassa bleef op de ^eg achter. De Aardenburgse brandweer lorgd« voor de opruiming, md** DE regering heeft met de Troonrede en het verzoek aan de Sociaal- Economische Raad beslist geen krachtig figuur geslagen. De indruk is gewekt, dat de regering niet meer goed weet, hoe de voornaamste vraagstukken op sociaal-economisch terrein op te los sen. De K.A.B. heeft wel heel scherp stelling genomen door te verklaren: zo wel de Troonrede als de adviesaanvrage van de regering aan de S.E.R. inzake huurpolitiek en melksubsidies moeten worden gekenschetst als zonder perspec tief en tegelijk fantasieloos. De regering maakt de psychologische blunder om geen perspectieven te ope nen, nadat ons volk anderhalf jaar be stedingsbeperking achter de rug heeft en zich angstig heeft moeten maken over de dalende mogelijkheden van de werk gelegenheid. HET is natuurlijk niet mogelijk precies na te gaah hoe het over leg over de grote sociaal-econo mische vraagstukken in de boezem van de regering is verlopen. Maar men kan zich afvragen of een jarenlange politiek welke steunt op 'n aantal glo bale en onzekere cijfermatige bereke ningen, uiteindelijk niet tot dit resul taat heeft geleid. Wanneer men bij voorbeeld de onderscheiden jaarplan nen van het Centraal Planbureau ter hand neemt, dan valt het op, dat elke berekening en prognose veelal met zóveel slagen om de arm wordt ge publiceerd, dat de waarde ervan voor het praktische regeringsbeleid niet erg hoog kan worden aangesla gen. Maar ondanks deze reserves, worden dergelijke berekeningen als een leidraad geaccepteerd. Niets is zo gevaarlijk als dergelijke cijfers, die ondanks hun onzekerheid de ruimte ingestuurd worden en daar een verlammende invloed uitoefenen op de fantasie van hen, die de eerste verant woordelijkheid dragen. Zolang het cij fermateriaal gedeeltelijk onzeker is en vooral, zolang vele krachten in het so ciaal-economische leven volkomen on meetbaar zijn (vergelijk hierover de eerlijke opmerkingen in het S.E.R.-rap- port over de werktijdverkorting), is het zeker niet in het landsbelang om veel met dergelijke berekeningen te werken en te schermen. De regering voelt kennelijk niet aan, dat in brede lagen van het volk het besef leeft, dat de moderne techniek en de moderne economie tot prestaties in staat zijn waar men een dertig jaar ge leden niet van kon dromen. Anderzijds is ons volk waarlijk niet zo onrealistisch,' dat het niet bereid zou zijn moeilijke vraagstukken tot een oplossing te bren gen. Als wij alleen maar denken aan onze geweldige taak op het terrein van de industrialisatie, welke door ons volk echt niet in een soort paniekstemming wordt volbracht, dan blijkt «faiid*ii)ic dat nieuwste Italiaanse 1- en 2-rij modellen in Egyptisch- katoen en prachtige ribcord kwaliteiten. Nieuwste herfsttinten (ook blauw). Katoenen ruitvoering en changeant mouwvoering. Met of zonder ceintuur, raglan of met ingezette mouw. Diverse lengten. Vanaf 35.- moderne dessins - o.a. visgraat in de nieuwste kleur nuances en multi-colors. Waterafstotend. Modieuze modellen in diverse lengten. n rs Vanaf - BINNENWEG - EENDRACHTSTRAAT ZWARTJANSTRAAT 60-64 BEIJERLANDSELAAN 87—93 NW. BINNENWEG/AELBRECHTSKADE ROTTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3