Washington hoopt op een diplomatiek wonder Libanon heeft nieuwe regering „Adelborst" no-iron shirts Peek VAN PLEIN tot gesloten getto Versnelde repatriëring kostte ons land bijna f 34 miljoen Herenmode Tip Uit alle „DELTA"-LIJN IN HOEDEN y b Warschau-conferentie vastgelopen Frankrijk bouwt atoomtankschip Ghanees opperhoofd in hechtenis NATO-Raad in april te Washington bijeen Mohammedaanse rebellenleider Karami premier Anglo-Amerikaanse samenwerking op ge bied van kernwapens geneesmiddel Japan vraagt hulp voor aankoop uranium Een pleidooi voor tolerantie Onderdak bij particulier weinig gebruikt Schneider komt terug op zijn verklaringen Afluisteren van telefoongesprekken Geen Sovjet-films meer in Belgrado DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 PAGINA 6 COMMUNISTISCHE AGENTEN IN Z.-KOREA GEARRESTEERD SOVJETS DROEGEN LIJKEN VAN AMERIKANEN OVER HET 102e ELEMENT f 75* m Mijnhordfs Zenuwtabletten Ir. C. F. LELY PLOTSELING OVERLEDEN Internationaal atoombureau Londen Duisburg (Duitsland) Moskou Brugge België Manchester (Engeland) Liverpool (Engeland) Rio de Janeiro (Brazilië) V In gezaghebbende kringen in Washing ton heeft men gisteren verklaard, dat de Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau zijn vastgelopen. De communis ten eisen als prijs voor toestemming in een staken van het vuren slechts ontrui ming van Quemoy door de nationalisti sche troepen, doch ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in he^ge- bied van Formosa. In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van vandaag in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een diplomatiek wonder nodig om de twee par tijen nader tot elkaar te brengen. De kloof is zeer wijd en de communisten zijn bijzonder vasthoudend, aldus de com mentaren in de Amerikaanse hoofdstad. Functionarissen verklaarden, dat de eisen, zoals deze door Radio-Peking zijn omge roepen, meer dan propaganda-aanvallen ter versterking van de diplomatieke druk op de V. S. zijn. Niettemin zijn er in "Washington geen tekenen, die erop wijzen dat de V. S. be reid zijn militaire druk tegen communis tisch China te gebruiken om een staken van de beschieting van Quemoy en het afzien van geweld in het gebied van For mosa af te dwingen. De Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam, die de besprekingen in Warschau voert, heeft opdracht om als voorwaar de voor elke regeling een bestand te eisen, doch hij heeft geen opdracht om de communisten mee te delen dat het alternatief vergeldingsaanvallen vanuit de lucht pp het communistische vaste land zal zijn. jjDe Amerikaanse minister van defensie, McElroy, verklaarde gisteren in commen taar op aanhoudende geruchten, dat de V. S. wellicht de nationalisten zullen toe staan het vasteland te bombarderen, dat Frankrijk zal naar verwacht wordt In 1961 zijn eerste met kernenergie voort bewogen tankschip te water laten, aldus Franse koopvaardijkringen in Parijs. Men verwacht, dat het een supertank schip zal zijn, dat 56.000 i 60.000 ton zal meten. Met een model op schaal van de romp voorzien van controle- en registratiein- "strumenten zullen deze weke experimen tele proefnemingen worden gedaan aldus deze kringen. Men verwacht, dat de bouwkosten on geveer 15 a 20 procent hoger zullen zijn dan die voor de conventionele tanksche pen, maar deskundigen voorspellen op de lange duur lagere kosten per ton vervoer de vracht. Sedert het bestand in Korea, in 1953 zijn in Zuid-Korea 776 communistische agenten gearresteerd. 191 van hen werden in het afgelopen jaar aangehouden, zo heeft de Zuidkoreaanse minister van bin nenlandse zaken Kim Il-hwan, gisteren in Seoel bekendgemaakt. Hij zei voorts, dat in twee centra in Noord-Korea 1.300 com munistische angenten voor werk in Zuid- Korea worden opgeleid. ^Advertentie) dat juist iets is dat de V. S. niet wensen. „Laten wij de besprekingen in Warschau een kans van slagen geven", zei hij. Inmiddels is de omvang van de lucht brug voor het vervoer van Amerikaanse militaire goederen voor de Chinese natio nalisten sinds één september met vijftig procent toegenomen, zo is van officiële Amerikaanse zijde bekendgemaakt. Majoor Weldron. het hoofd van de mili taire luchttransportdienst op de basis Tra vis in Califomië, verklaarde,- dat aan de oorspronkelijke vereisten met het oog op de toekomst rondom Formosa is vol daan. Nana Ofori Atta, het 59-jarige opper hoofd van de rijke Ghanese stam der Akim Aboeakwa, ts gisteren bij het aan breken van de dag door met geweren, traangasbommen en gummistokken ge wapende politie uit zijn paleis gehaald en naar het hoofdbureau van politie te Koforidoea, dat buiten het gebied van de stam licht, overgebracht. De Ghanese regering had een op Atta betrekking hebbend afzettingsbesluit uit gevaardigd, doch deze had dit naast zich neergelegd. Nana Ofori Atta en zijn aanhangers wer den door de politie verrast. Zij boden geen tegenstand. De Ghanese regering had Atta, na een onderzoek in het gebied van zijn stam, afgezet. Op uitnodiging van de Amerikaanse re gering zal de voorjaarsvergadering van de ministers van buitenlandse zaken der vijf tien NATO-landen van 2 tot en met 4 april a. s. te Washington worden gehouden. Dit is door het NATO-hoofdkwartier te Parijs bekendgemaakt. Op 4 april zal het feit herdacht worden, dat precies tien jaar geleden België, Ca nada, Denemarken, Frankrijk, Gr.-Brit- tannië, Italië, Luxemburg, Nederland Noorwegen, Portugal, de Verenigde Sta ten en IJsland het Noordatlantische Ver drag in februari 1952, waarna West-Duits- land in mei 1955 tot de organisatie toetrad. Zoals gemeld komen de ministers van buitenlandse zaken en defensie van 16 tot en met 18 december te Parijs bijeen. De lijken van zes Amerikanen, die om het leven zijn gekomen toen hun vlieg tuig op 2 september in Sovjet-Armenië neerstortte, zijn gisteravond aan de Sov jet-Turkse grens door de Sovjets aan Amerikaanse functionarissen overgedra gen. Geleerden van het)Sovjet-unistituut voor kernenergie zijn erin geslaagd het 102e element te vervaardigen, zo heeft het offi ciële Sovjet-persbureau Tass gisteren be kendgemaakt. Men heeft dit bereikt door plutonium met zware zuurstofionen te bombarderen. Professor Flerof van het instituut heeft verklaard, dat men op deze manier ook nog andere elementen, voor bij het 102e zal kunnen bereiken. Volgens de theorie van Mendelef bestaan er in de natuur 92 elementen. Sedert de opkomst van de moderne natuurkunde zijn echter elementen entdekt, die in de natuur niet bestaan, de zogenaamde „transuranen". De elementen, die dicht bij het uranium liggen, bezitten een be trekkelijk lange levensduur en ziin vrij stabiel zoals b.v. plutonium. Doch hoe verder men zich van no. 92 verwij dert des te „vluchtiger" worden de ele menten. De levensduur van sommige van hen is slechts een fractie van een seconde. De nieuwe president van Libanon, Sjehab, heeft gisteren bij decreet een nieuwe regering bekend gemaakt, die onder leiding staat «van de 37-jarige Mohammedaanse rebellenleider Rasjid Karami. De president vaardigde gisteravond drie decreten uit. In het eerste aan. vaardde hij het aftreden van de oude regering. In het tweede deed hij een beroep op Karami om een nieuwe regering te vormen en in het derde decreet keurde hij de door Karami gevormde regering goed. In de nieuwe regering is Karami zowel premier als minister van defensie en binnenlandse zaken. De regering telt drie mohammedanen, vier christenen en een druze. i Een van de beste overhemden fa brieken maakte dit shirt exclusief voor P&C. Fijne kwaliteit poplin (krimpvrij),modern boordmodel, diverse mouwlengten. Zó gewassen, zó droog, altijd korrekt. 't Is wéér P C die 'n merk-shirt heeft voor een extra verlaagde populaire prijs I De Amerikaanse en Britse ministers van defensie McElroy en Duncan Sandys heb ben in Washington drie dagen gesproken over maatregelen om te komen tot een doeltreffende samenwerking op het gebied van kernwapens. Dit wordt in een geza menlijk communiqué dat gisteravond is uitgegeven meegedeeld. Men heeft van gedachten gewisseld over de voorgestelde staking van de kern proeven en over een doeltreffend inter nationaal controlestelsel ter voorkoming van onverhoedse aanvallen. De beide ministers van defensie, zijn het er over eens, dat het militaire appa raat in hoge staat van paraatheid moet blijven. ge- zijn gedood en veertig tot vijftig wond. Er kwam snel een einde aan de inciden ten toen werd afgekondigd, dat burgers doodgeschoten. Premier Karami, de minister van on derwijs en gezondheid, Safieddin, en de minister van financiën, Naja, zijn moham medanen; de minister van buitenlandse zaken, Takla, de minister van arbeid en wapens ter plaatse zouduen worden justitie, Soda, de minister van economi sche zaken en voorlichting, Heloe, ende minister van economische zaken en voor lichting, Heloe, en de minister van open bare werken, verbindingen en plannen, Brad, zijn christenen; de, minister van landdbouw en P.T.T., Majjar, is een dru- Z6. Karami, Heloe en Takla zijn vroeger al eens minister geweest. In Beiroet is gisteren een totaal uit gaansverbod afgekondigd na een reeks van bloedige botsingen. Van officiële zijde te Beiroet is vernomen, dat gisteren bij de gevechten tien personen zijn gedood. De oppositieleider Saeb Salam zei ech ter, dat volgens door hem ontvangen in lichtingen vijftien van zijn volgelingen Ir. C. F. Lely, adjunct-directeur van openbare werken te Breda, die per 1 ok tober a.s. benoemd was tot mededirecteur van de dienst van gemeentewerken te Eindhoven, is gisteren plotseling in Eind hoven aan een hartaanval overleden. De heer Lely werd tijdens de raadsvergade ring van 30 juni in Eindhoven met grote meerderheid van stemmen gekozen- tot mededirecteur van ir. A. van Velzen, die op 1 september 1960 de dienst met pen sioen gaat verlaten Ir. Lely, die een kleinzoon was van minister Lely, de' ontwerper van de Zui derzeewerken, werd op 17 april 1921 te Zutphen geboren. In 1953 trad hij in dienst bij de gemeente Breda als adjunct directeur van openbare werken. De heer Lely was gehuwd en had drie kinderen. Japan is het eerste lid van het Inter nationaal Atoombureau in Wenen, dat om hulp van de organisatie voor de aan koop van uranium heeft gevraagd. De Japanse ambassadeur In Wenen. Foeroe- oetsji, die tevens de Japanse vertegenwoor diger bij de organisatie is, beeft, in een brief aan directeur-generaal Sterling Cole bemiddeling bii de aankoop in Canada van drie ton uranium van reactorgehalte ge vraagd. Op de conferentie van het bureau ver klaarde de Japanse ambassadeur gisteren dat de organisatie, in staat moet zijn om kernmateriaal voor vreedzame doelen goedkoper te verschaffen dan wanneer op grond van bilaterale overeenkomsten tussen koper en verkoper wordt gekocht. Anders zouden onder-ontwikkèlde if min- der-bevoorrechte landen elders hulp gaan zoeken.meende hij. De afgevaardigde van Oekraine, Sjmoend- ski, verklaarde dat de organisatie te lang zaam op gang komt. Ook hij meende dat de prijzen die het bureau voor kernma teriaal vaststelt de laagtste ter wereld moeten zijn en dat er geen winst mag worden gemaakt. De Fransman Couture had ook kritiek op het gebrek aan positieve activiteit van de organisatie. Zij is nog niet begon nen te functioneren als bemiddelaar voor de aankoop van atoommateriaal zei hij. DSTREKE1! Maandag stonden hier veertien men sen vergeefs op de autobus te wach ten. Is dat nu iets om er in. de krant over te schrijven, zult u zeggen? Is me al zo dikwijls gebeurd. Dat kan, maar deze mensen vonden het toch wel erg. Want het was de bus naar India en Australië. Het lijkt een vreemde onderneming, maar het was inderdaad zo. Per bus zouden deze mensen zo ver weg gaan (het is al eens eerder ook gebeurd). Tezamen hadden ze f 48-000 aan reisgeld voor uit betaald, maar toen de' busonder nemer niet kwam opdagen en hij op het adres, waar hij woonde, reeds enkele dagen verdwenen bleek, heeft men er maar politiewerk van ge maakt. De man was aan zijn klanten (en geld) gekomen via verlokkende advertenties in verschillende Engelse bladen en tijdschriften. Het was alleen maar een liefdadig heid sorganisatie van oud-Nazi's in deze stad. zei de man. toen he politie op zijn kantoor eens kwam neuzen. Bij die liefdadigheid behoorde dan toch ook een serie grammofoonplaten van redevoeringen van de altijd wat hese Führer. terwijl er ook rede voeringen van nieuwe aanstaande „leidertjes" waren opgenomen Een bloempje uit zo'n snorkend geval; De slag van 1945 (zoals u weet de ver nietiging en overgave van het Duitse leger) was „een grandioos slotstuk, dat over duizend jaar of eerder in de geschiedenis zal worden geboekstaafd als een nieuw N-iebelungenlied". Het is allemaal maar een griezelig gedoe, wat die Russische geleerden uitspoken, maar ze schijnen er in ge slaagd te zijn de kop van ©en jacht hond over te planten op de hals van een hond van een ander ras. Deze hond heeft daardoor de beschikking over twee koppen, terwijl de toestand van het arme proefdier „tamelijk goed" wordt genoemd. Om het hele maal mooi te maken wordt er bij versneld, dat de hond via zijn twee koppen ook voedsel tot zich neemt. Als u het niet geloven wilt, kunt u het bij een Colombiaanse neuroloog en een Noorse chirurg navragen. Die zijn bij deze wonderlijke proefneming tegenwoordig geweest. Ier ome Degrijse is' al 65 ja-ar en JDöNS iBj oog tawctafcstaaa we gens moord op zijn vrouw. Hij werd tot levenslange dwangarbeid veroor deeld, een straf die hij ook dubbel en dwars verdient. Want deze man bracht zijn vrouw ter dood met 56 steken van breinaalden. De naar schatting bijna duizend wereldburgers in 42 landen gaan vrij dag een parlement kiezen. Dat doen ze per post. omdat het grootste deel van deze wereldburgers op de een of andere manier wei moeilijkheden heeft, met paspoorten, die ze als iets volkomen overbodigs zien. De wereld burgers hebben een eigen belasting stelsel een kwart van hun wee-k- salaris per jaar en een vlag met rood en wit, symbolen van rode en witte bloedlichaampjes. Er zijn 68 kandidaten voor de veertig zetels^ Het parlement stelt zich voor in 1959 in Wenen voor het eerst bij elkaar te komen. We hebben vandaag toevallig nogal wat naargeestige dingen bij eikaar en we beloven u, dat we naarstig zul len gaan zoeken naar wat vrolijker gebeurtenissen. Maar dit moet U dan toch nog maar even weten. Zestien jaar lang was Lawrence Farrell, een 42-jarige inwoner van deze Britse stad. een gelukkig getrouwd man. Totdat opeens een jaar geleden, vol komen ongemotiveerd naar later bleek, de jaloezie-duivel hem te pak ken kreeg en hij zijn vrouw van alles begon te verdenken. Zó waanzinnig maakte de man zichzelf met zijn krankzinnige verdenkingen, dat hij opeens een mes pakte en zijn vrouw in de wang begon te tatoeëren: zijn eigen initialen ,.Dan zal niemand meer naar haar kijken", zei hij tegen de politie. Zesendertig hechtingen kreeg mevrouw Farrell in het gezicht en men moet inderdaad even de adem inhouden, wanneer men haar plotse ling te zien krijgt. De rechter had een ei-gen waardering voor mister Farrells waarmerk: vijf jaar gevange nisstraf. Tweeëndertig Braziliaanse Indiana* maakten deel uit van de voorhoede van een regeringsexpeditie naar de nog volmaakt onbekende gebieden diep in het Amazone-gebied. De voor hoede bleek echter plotseling ver dwenen. Men vreest dat de mannen, die contact moesten opnemen met nog onbekende Indianenstammen, in een hinderlaag zijn gevallen, of dat ze zich bij hun onbekende broeders hebben aangesloten. De versnelde repatriëring van Neder landers uit Indonesië maakt een ver hoging van de gewone dienst nodig met een totaal van 33.901.000. Dit staat in de Memorie van Toelichting bij een wets ontwerp tot wijziging van de Begroting 1958 van het ministerie van maatsckappe- Hjk werk, dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. De belangrijkste verhogingen betreffen periodieke en overige uitkerin gen aan of ten behoeve van repatrianten 12,5 miljoen) en uitgaven ten behoeve van Nederlanders in Indonesië (eveneens 12,5 miljoen). Aan meub^elvoorschotten werd ruim I miljoen meer betaald dan oorspronkelijk was geraamd. In de M.v.T. deelt de minister mede, dat van de naar schatting 45.000 Neder landers die zich op 1 december 1957 nog in Indonesië bevonden, er tot 1 juni 1958 rond 33.000 vertrokken waren Uit diverse cijfers blijkt, dat van de huisvestingen door particulieren aange boden slechts een beperkt gebruik is gemaakt. Verschillende omstandigheden hebben hiertoe geleid en wel in het bij zonder het feit, dat een aanzienlijk percentage van de gerepatrieerden, aan vankelijk zelfs 45 procent, zelf een tijdelijk onderdak wist te vinden en het waren juist deze gezinnen, die, wanneer zij voor tijdelijke huisvesting op de overheid waren aangewezen, voor onderbrenging bij particulieren in aanmerking zouden zijn gekomen. Bovendien werd. door aantrekking van een gro-crt aantal nieuwe con-tractpen-si-ons, ruimere armslag verkregen Deze stand v-an zaken is voor de minister aanleiding om te overwegen v-an verdere onderbren ging bij particulieren af te zien. De definitieve oplossing van het huis vestingsprobleem voor de gerepatrieer den ligt in de toewijzing van een wo- nin<* Tot dusver kwamen voor dit doei jaarlijks ca. 1800 zogenaamde voorkeurs- woningen ter beschikking. Dit aantal is niet voldoende om het probleem binnen een redelijke termijn tot een oplossing te brengen. Om het grote tekort enigszins op te vangen zullen er van het contingent woningen, dat in verband naet de werk loosheidsbestrijding extra wordt gebouwd, 1500 voor huisvesting van repatrianten worden bestemd. Op de vijfde dag van het proces te Bonn tegen Robert Schneider, die ervan be schuldigd wordt zich ten onrechte als arts te hebben uitgegeven, hetgeen hem hielp bij het verkrijgen van een hoge functie bij de medisch-psychologische dienst van het Westduitse leger, is de beklaagde van zijn bekentenissen, die hij in het vooron derzock had afgelegd, teruggekomen. Hij verklaarde nu, dat de politie hem, onder meer door langdurige verhoren, onder druk had gezet, zodat hij had be- kend. Naar aanleiding van de veelvuldige klachten van de beklaagde over de onjuis te wijze, waarop hij. door de politie zou zijn behandeld, merkte de president van- de rechtbank op, dat hij dan maar eens moest uitbeelden, hoe een correct hande lende politiebeambte zich bij het vooron derzoek moest gedragen. De Zwitserse regering acht het afluis teren van telefoongesprekken van buiten landse diplomatieke vertegenwoordigin gen in Bern volkomen legaal als men van oordeel is, dat de veiligheid van Zwit serland in gevaar is. Dit heeft gisteren de minister van justitie en politie, Markus Feldmann, in antwoord op een vraag van een communistische volksvertegenwoordi ger verklaard. De minister herinnerde eraan, dat Ci Zwitserse autoriteiten dankzij het af tappen van telefoonlijnen onlangs hebben ontdekt, dat twee buitenlandse diploma ten L- een Hongaar en een Tsjech zich aan spionage tegen Zwitserland schuldig maakten. Op verzoek van de re gering te Bern warefi de betrokkenen daarop teruggeroepen. DEGENEN, die af en toe kennis nemen van de publikaties van de Plein-groep, zullen wel niet anders kunnen dan onder de indruk komen van het vurige idealisme, dat door deze groep jonge' katholieken aan de dag wordt gelegd. In een sa menleving, die soms schijnt te willen verstikken in conformisme en con venties vormt de stem van de Pl-ein- groep een verfrissend element. En meer dan dat: het schijnt ons toe dat 'n beweging als die van de Plein- groep in het samenspel van stemmen die in onze katholieke gemeenschap tot uiting komen, recht heeft op een heel eigen plaats en niét de minst belangrijke. Het is van essentieel belang, dat in een gemeenschap veel verschillende stemmen zich kunnen uiten over de grote vraagstukken, waarvoor deze ge meenschap zich ziet geplaatst. „Du choc des opinions jaillit la vérité", zegt het bekende Franse woord. In het con cert. of, als men wil: de kakofonie van uitgebrachte opinies, kan ieder ern stig en van goede wil bezield mens de noodzakelijke correctieven op zijn eigen standpunt vinden. Degene, die bij voor baat deze mogelijkheid tot zelf-correc- tie verwerpt, degene, die meent, dat hij alleen „de waarheid" in pacht heeft en dat zijn tegenstanders per definitie voor 100 pet ongelijk hebben, zo iemand is niet alleen dwaas en bekrompen, maar bovendien, minstens potentieel een gevaarlijk fanaticus. ALS wij nu enkele kritische woor den willen laten volgen over da manier, waarop de Pleinbewe ging zich tegenwoordig manifesteert, dan is dat in de eerste plaats, omdat wij ons afvragen, of Plein niet hard op weg is om aan 'n zeker fanatisme ten offer te vallen. Blijkens de jong ste publikaties van de Pleinbeweging en heel speciaal wel het juli-nummer, d^t zich bezig houdt met het vraag stuk van oorlog en vrede in 't atoom tijdperk schijnt 'n zekere intransi- gentie me&r en meer de heersende toon te worden. Wij vragen ons ernstig af, of de Plein beweging, die krachtens haar beginse len juist op veelzijdige „ontmoeting" en „gesprek" gericht is, zodoende niet hard op weg is om alle mogelijkheden tot een dialoog met „de anderen" af te snij den. Anders gezegd: Is Plein niet bezig om, uit naam van „het gesprek" en „de ontmoeting", zichzelf te maken tot een nieuw exclusief clubje, of, om in zijn eigen terminologie te spreken tot een nieuw ..gesloten getto", waarin welis waar „allerlei grenzen van Kerk, le vensopvatting, ras, cultuur en welstand" mogen zijn overschreden, maar waar omheen een nieuwe, nog veel onover komelijker barrière, wordt geconstru eerd? Deze barrière wordt gevormd door een geheel van al te zeer geprononceer de, ja, pretentieuze opinies. Door de in- transigentie, waarmede Plein zijn par ticuliere x ideeën over politieke vraag stukken verkondigt, wordt een kloof ge schapen tussen deze beweging en al die velen, die ietwat traditioneler wegen mo gen gaan maar die daarom niettemin toch wel „mensen van goede wil" kun nen zijn. Wat echter bovenal voor velen onaanvaardbaar zal zijn, is de voort durende neiging van de Plein-beweging om een toon aan te slaan, alsof zij bij het formuleren van haar oordelen over tijdelijke en dus grotendeels contin- gente zaken, zou spreken namens „de katholieke beginselen". Dat is een hoogmoedige en pretentieuze houding. De Kerk is nu eenmaal geen instelling, die kant en klaar aan de gelovigen een uniforme gedragslijn in politieke zaken voorschrijft. Zij mag dat zelfs niet doen. Zii houdt inderdaad aan de gelovigen, óók in politieke zaken, een aantal fun damentele beginselen voor, maar zij laat aan de gelovige staatsburgers ampele vrijheid bij het toepassen dezer beginse len, d.w.z. dat in de schoot der Kerk heel wat verschillende politieke opinies mogelijk zijn. en mogelijke moeten zijn. Laat ons hiervan een concreet voor beeld geven. Het zojuist genoemde juli- nummer van „Plein 1958" bevat een editorial, dat in indrukwekkende taal opnieuw het favoriete Plein-thema van de „wereldgerechtigheid" propageert. Met het algemene beginsel, dat de we reldgerechtigheid het fundament van de wereldvrede moet zijn, zal ieder mens ter wereld, katholiek of wat dan ook, het wel graag eens zijn. Maar het is nog een heel ander iets om uit te ma ken, wat deze gerechtigheid nu precies in dit of dat concrete geval eist. Met name is het wel wat voortvarend om zoals dit editorial doet zonder se rieus bewijs te concluderen, dat een toe passing van het gerechtigheidsbeginsel op de huidige wereldsituatie een abso lute en ongenuanceerde veroordeling zou eisen van „zoiets bestiaals, mensont erends en godslasterlijks als de atoom- of waterstofbom". En dit nu, is precies wat dit editorial doet. Het acht het overbodig onderscheid te maken tus sen het daadwerkelijk gebruik van kern wapens (in een kernoorlog dus) en het simpele voorhanden houden van zulke wapens (bij wijze van „afschrikking" b.v.); het onderscheidt evenmin de qua vernietigend effect zeer verschillende soorten kernwapens, die in feite bestaan. Alle vooraanstaande katholieke moraal theologen om maar niet te spreken van de Paus maken deze onderschei dingen niettemin wel zeer duidelijk. DIT brengt ons tot een tweede, zeer ernstige, kritische opmerking. Ook deze opmerking betreft juist als de vorige niet de eigenlijke inhoud en strekking van de door Plein met betrekking tot oorlog en vrede gepropageerde gedachten. Graag wil len wij hier memoreren, dat wij het met deze gedachten in het algemeen niet eens zijn, maar het ligt niet in je bedoeling van dit artikel om te polemiseren over de fundamentele inhoud daarvan. Neen, deze tweede opmerking richt zich tegen de op pervlakkige en onserieuze manier, waarop dit Plein-nummer de zo ge compliceerde vraagstukken van oor log en vrede in het atoomtijdperk be nadert. Het geheel van de (ongesigneerde) artikelen terzake is niet veel anders dan een aaneenschakeling van ronkende beweringen, die zwaar-emotioneel gela den zijn, maar die de toets van de ra tionele kritiek niet doorstaan. Geeft de redactie van „Plein 1958" zich wel re kenschap van haar verantwoordelijkheid tegenover de niet-deskundigen onder haar lezers? Geeft Plein er zich wel re kenschap van, dat het op deze manier bezig is al dan niet tegen wil en dank vulgaire demagogie te bedrij ven? Als Plein tegen de kernwapens propaganda wil maken, dan is dat zijn goede recht. Maar wij protesteren erte gen niet alleen als onderdaan van een democratisch land, maar ook als pro fessioneel journalist dat het blad niet aan zijn lezers de mogelijkheid laat zelf hun opinie te vormen, vrij te kiezen tus sen serieuze argumenten pro en contra; dat het een „voorlichting" geeft, die strikt eenzijdig en soms zelfs totaal onjuist is. Niet alleen de plaatsruimte, maar ook de lust ontbreekt ons om hier regel voor regel de blote beweringen, de on volledigheden of zelfs aperte onjuisthe den, in één woord: de praktische be- toogfouten van dit. Plein-nummer te gaan signaleren en weerleggen. Daarvoor zal het nog tijd genoeg zijn, wanneer Plein zou willen staande houden, dat het een serieus betoog is. Wij zullen ons hier tot enkele snelle voorbeelden beperken- Op de pagina's 2 en 3 van het bedoel de nummer staat afgedrukt een offi ciële „verklaring" van de Plein-groep, waarin de stelling wordt geponeerd, dat de kernwapens „geen verdedigings wapens meer genoemd kunnen worden., doch., in feite slechts aanvalswapens mogen heten." Waarop, deze voor het verdere betoog fundamentele bewering wordt gebaseerd, staat er niet bij. Is het de Plein-groep ontgaan, dat de vol kenrechtsgeleerden het nog nimmer zijn kunnen eens worden over een definitie van „agressie"? Het is een sofisme om, zoals de verklaring doet, dan maar meteen te concluderen, dat een recht vaardige verdedigingsoorlog derhalve niet meer mogelijk is. En ontgaat het de Plein-groep, dat er kernwapens van de meest verschillende uitwerking zijn, met name kernwapens, die om ons te houden aan de criteria, die de moraaltheologen tenminste van belang achten in hun effect beheers baar (dus beperkbaar) zijn en andere, die onbeheersbaar zijn? Slechts dit zou kunnen verklaren, hoe het komt. dat de Plein-groep plechtstatig verklaart, dat „niet alleen het aanwenden dezer wa pens, maar ook het dreigen ermee, on zinnig en ongeoorloofd" is. Zou het werkelijk zo zijn, dat Plein de aangewezen instantie is om aan de wereld te leren, wat „geoorloofd" en wat „ongeoorloofd" is? Moet Plein ons op gebiedende toon dingen voorhouden, die de Paus nimmer heeft willen zeg gen? En wil Plein die toch wel ietwat exclusieve opinie, dat het enkele bezit van kernwapens „ongeoorloofd" zou zijn, soms tot een soort van dogma procla meren? NOG veel ernstiger dingen zouden te zeggen zijn over hét artikel „Geen chaos", dat op pagina 5 e.v. voorkomt en dat al heel weinig weg heeft van een serieuze stelling neming. Reeds in de tweede zin wordt dea« wonderlijke constatering geuit: „Ener zijds ziet men tenvolle in, hoe absurd en immoreel het gebruik van geweld is voor het bereiken van welk doel ook Bij deze enorme uitspraak lijkt alle commentaar ons overbodig. Even later wordt tussen neus en lippen door opge merkt, dat „de grote meerderheid der christenen nog het „traditionele" stand punt inneemt, dat een verdedigingsoor log rechtvaardig zijn kan". Gelukkig voor de overgrote meerderheid der christenen" maar ongelukkig voor de schrijver behoort ook de Paus tot deze traditionalisten, over wie de schrij ver, in één adem, nog even dit merk waardige vonnis toevoegt: „Of eigen lijk is hier geen sprake van een standpunt kiezen, omdat men veilig kan aannemen dat de meeste (sic) van deze christenen nooit ernstig over het probleem van oorlog en vrede hebben nagedacht". Ziezo, steekt U dat maar in Uw zak, U Heilige Vader, en voorts U allen, politici, geleerden, militaire leiders, journalisten, ^staatslieden, die dag en nacht uw geest afpijnigt om wille van de wereldvrede, maar die niet temin gelooft in de mogelijkheid van een rechtvaardige verdedigingsoorlog Op pag. 7 worden vervolgens al diege nen, die niet zonder meer en ongenuan ceerd het gebruik of het bezit van kern wapens veroordelen, verklaard tot „voor standers van de kernbewapening", het geen wel een erge simplificatie is. En aan deze „voorstanders van de kern bewapening" wordt dan in de schoenen geschoven, dat zij de leus „liever dood dan slaaf" (slaaf n.l. van het communis me) aanhangen en dat zij onder deze leuze een „beslissing tot zelfmoord' zouden willen nemen voor „al die mil joenen mensen, die partijloos en stemloos zijn in het grote wereldcon flict en die niets anders vragen dan een kans om te leven". Hoe nu: gelóóf* Plein in wat men „democratie" noem* of niet? Want is een eerste implicate van deze uitspraak niet, dat aan d® „voorstanders van de kernbewapening"' ofwel aan de „grote meerderheid def christenen", het zwijgen zou moeten wor den opgelegd, en dat Plein en alleen Plein, maar het recht zou hebben oh* zijn exclusieve opinies over oorlog en vrede en coëxistentie op te dringen aan al diegenen, die daarvan niet gediend zijn? HET heeft er een beetje de schijn van, dat Plein bezig is dezelf de weg op te gaan, die al zoveel idealistische vernieuwmgsbewegin' gen zijngegaan. We vrezen dat Plein moeite heeft om niet te bezwii' ken voor de radicaliserende tenden' ties, die zich in soortgelijke bew«' gingen, juist door het idealisme, da1 éraan ten grondslag ligt, met zekere wetmatigheid plegen te ope°' baren. Met opzet hebben wij hef vermeden met etiketten te gooien, hoewel Ple'O' met zijn ideeën van „openheid", het n"sü schien niet eens als een belediging 2° hebben beschouwd, wanneer wij had^de gewerkt met zinspelingen op „Dei"? - ZV' De „Delta"-lijn voor her d'n de eerste modellen toom! tijd ine icfcrd' En wel in Londen, waar de voetballer Cliff Jones en de mannequin Penny Springs in heeft dezelfde slanlc makende tendens, die ook in de kostuums van de laatste .oaar is da randen jvan de hoeden bijvoorbeeldzijn omhooggeslagen. Joegoalavië heeft de Sovjetrussische am bassade te Belgrado verzocht dc filmver toningen voor Joegoslavische burgers te staken, zo wordt van welingelichte zijde te Belgrado vernomen. De films van de Sovjetrussische am bassade werden vrij druk bezocht, daar de toegang grata is. Buitenlandse waar nemers geloven, dat Joegoslavië bang is voor schadelijke propaganda. weg" en pacifisme en wat dies meer s Dat weigeren wij te doen. Trouwe?' hoe demagogisch en hoe onwaardig 211 vaak zulke verwijten- ;t Neen, wij willen hier nogmaals en de grond van ons hart verklaren, dat diep respect hebben voor het ideali5!?, en de moed en de energie, die de P'®j r Ma»r lief beweging vaak aan de dag legt. onzerzijds zouden wij aan Plein w'"gV vragen eenvoudig te erkennen, dat e] óók onder degenen, die de tn°men'jet in Plein overheersende opvattingen i delen, nog wel mensen van goede kunnen zijn. Opdat, in één woord: V een werkelijk plein zij. en niet een j(j weging, die uit naam van de °Pe e(t- een geborneerde intolerantie propal?' jj, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6