Goeree-Overflakkee is een achter gebleven gebied „Af en toe vraag je je af of je er nog wel bij hoor A Het belang van West-Europa ol ie voor ■i Mensen beseffen, dat zij het zelf zullen moeten opknappen PRISMA Aanvoer van olie in voldoende hoeveel heden zal blijven doorgaan Spoorwegongeluk in de Eiffel Gemeentesecretaris geschorst Neef (in geldgebrek) doodde bejaarde tante munt Venlose vrouwen hadden huis vol gestolen goederen ii-fm DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 GOEREE-OVERFLAKKEE. september. (Van onze speciale verslaggever) DE MANNETJES ZATEN, wat zielig-verloren te dommelen op een hekje. Zij spraken niet met elkaar, keken slechts naar wat oude dozen, die traag voortdobberden op het stille water van het grachtje. Het flauwe schijnsel van de herfstzon tekende bleke lijnen op de hobbelige keien. De mannetjes keken en zwegen. Zij keken en zwegen, stil, zoals zij altijd stil zijn. Stil, omdat alles om hen heen, hun hele leven, stil is geweest. De mannetjes zaten op een hekje in Goedereede, maar het had ook een hekje kunnen zijn in Nieuwe Tonge, in Den Bommel, in Ooltgensplaat of in Stel lendam. Want overal op het eiland Goeree-Over- flakkee treft men die zelfde stilte aan. Een stilte, dié een rustzoekende, moegewerkte vreemdeling wellicht weldadig aandoet. Maar een stilte, die voor de eilandbewoners zelf, een synoniem is van eindeloze verveling. Want men verveelt zich op het eiland; een dode lijke verveling drukt zwaar, verpletterend op Stel lendam, op Oude Tonge, op Achthuizen.... Het zijn de ouderen, die het minst getroffen worden door deze ledigheid, die nog altijd „des duivels oorkussenis. De alleroudsten wel te verstaan: zij zouden aan niets anders meer kunnen wennen. Maar de jongeren houden het niet langer vol onder de drukkende deken van de slaperige verveling. Zij zijn het, die deze deken van zich af willen gooien. Zij willen léven, zoals het jonge mensen past Maar daarvoor krijgen zij op het geïsoleerde eiland geen kans. Goeree-Overflakkee is werkelijk in de volste betekenis van het woord een „achtergebleven ge bied" Afgesloten Er ivordt wat gedaan Uit het moeras Drieduizend katholieken Gezonde ontspanning „De overkant DE GRACHT AUTOPED DREEF IN Zesjarig jongetje verdronken Om twee rijksdaalders I Er bestaat praktisch geen enkele ont spanningsmogelijkheid op het eiland Alleen de vele cafes bieden een bepaalde mogelijkheid tot enige verstrooiing.... heel goed horloge* REDE VAN JHR. MR. J. H. COUDON Kernenergie geen panacee Van knakworstjes tot radiotoestellen toe leïsoleerd eiland drukt de verveling als dodelijke last Wij hoorden het van drie jonge meis jes uit Stellendam: twee zijn verkoop ster, werken in Middelharnis, een is op de mulo, ook in Middelharnis. „Het is hier verschrikkelijk. Er is niets te beleven. Het enige, dat je hier kunt doen, is werken en 's avonds thuis zitten. Er is praktisch geen ontspan ningsmogelijkheid. Ja, als het goed weer is, kun je een eindje gaan wan delen, maar daar gaat ook vlug de aar digheid van af. Och ja, we gaan natuur lijk wel eens uit, maar dan moeten we naar „de overkant". Eerst met de bus naar Middelharnis, dan met de pont overvaren naar Hellevoetsluis en dan met het trammetje naar Rotterdam. Een lange en dure reis. Maar af en toe wil je er uit dan houd je het niet lan ger vol hier. Maar als je terugbent, valt de verveling je weer eens zo zwaar op het lijf. Dan is er de eerste weken weer helemaal niets.." Wij hoorden het van een jonge land arbeider (28) uit Goedereede: ,,'s Zomers heb ik geen tijd om er gens anders aante denken dan aan Werken. Van 's morgens 5 tot 's avonds 9 uur ben ik bezig op het land. Als je dan thuiskomt «verlang je alleen maar naar je bed. Maar in de winter is het anders: dan valt er op het land niets te doen. Dan lopen wij soms maanden lang in de W.W. Weinig verdiensten dus, maar dat is nog niet eens het erg ste. Het ergste is, dat je dan met die eindeloze zee vrije tijd geen raad weet. Want er is hier niets te doen. De mees te mensen zoeken dan hun heil in een café of liggen hele dagen op bed. Ons leven in de winter is een leven van drinken, slapen en eten. Tot je dood ziek en misselijk van jezelf wordt.. Maar wat moet je beginnen? Er is hier niets te doen" En toen kwam de klacht: „Ze denken aan de overkant: „laat die lui maar". Als ze dat tenminste nog denkenMaar gedaan wordt er voor ons niets. We zitten volkomen afgeslo ten van de wereld, niemand trekt zich lets van ons aan. Af en toe vraag je je werkelijk af, of je er nog wel bij hoort". Zo denken en spreken de jongeren. De ouderen, gewend aan het leven van de altijd durende stilte, denken er niet zo over. Voor hen is de vrijetijds besteding geen probleem. Met het con servatisme, hun ras eigen, maken zij zich niet druk over de leegheid van hun leven. Maar zjj zien niet in, dat de- jon gere generatie anders wil, anders moét. „Mijn vader heeft water uit de pomp gedronken; ik drink water uit de pomp, waarom zou jij geen water uit de pomp drinken?" De jonge generatie redeneert niet te gen deze opvatting. Zij wil dolgraag anders, maar zij kan niet. Zij durft ook niet goed. Want jarenlange isole ring, conservatisme, het stug vasthou den aan begrippen van een lang ver vlogen periode, hebben niet nagelaten, een stempel te drukken op de jongeren. Er is moed voor nodig, om 'zelfstandig, zonder hulp van anderen, je los te scheuren van een dergelijke levensin stelling. En velen ontbreekt die moed, omdat zij beseffen, dat er toch geen steun van „de overkant" komt. De overkant, dat is dan volgens het begrip van de eilanders, de rest van Neder land. Een Nederland, dat zich maar heel, heel matig interesseert voor Goeree- Overflakkee. Het achtergebleven gebied. Enkele eilandbewoners hebben be seft, dat, wil er zich iets ten goede ke ren zjj het zelf zullen moeten opknap pen. Maar het is niet zo eenvoudig, om dit aan de totale bevolking duidelijk te maken. Want er is toch altijd die grote groep, vasgeroest in eeuwenoude prin cipes, die niets van „moderne fratsen" wil weten, die het liefst op zichzelf bljjft Maar voor dat andere deel, voorna melijk de jongere mensen, wil men wel iets gaan doen. En die „men" is dan de Federatie van Verenigingsraden Goeree-Overflakkee, het „iets" omvat een interessant programma, om het verenigingsleven en daarmee het publiek te activeren en te stimuleren. Deze Federatie is een overkoepelen de organisatie van de plaatselijke ver enigingsraden. In bijna alle gemeen ten van het eiland bestaat een derge lijke raad, waarin vertegenwoordigers van de diverse verenigingen zitting heb ben. Verschillende soorten verenigingen zijn in deze raden ondergebracht: de voetbalvereniging zo goed als de gym club, de fanfaré zo goed als het zang koor. De taak van deze raden? Het be hartigen van eigen en gemeenschappe lijke belangen in de breedste zin van het woord. Sinds enkele jaren werken deze raden, met wisselend succes. Nu heeft men grote plannen ontwikkeld: de voorzitter van de Federatie, burge meester Van Hofwegen van Nieuwe Tonge, heeft hierover het een en ander uit de doeken gedaan: op de scholen moet meer en betere aandacht worden m Wi besteed aan het muziek- en zangonder- richt Om hierover goede voorlichting te krijgen komt op 28 oktober a.s. het Delfts Madrigaal Koor onder leiding van Pierre van Hauwe haar het eiland voor het geven van een concert met toelichting. Men probeert de jeugd „te grijpen" door buiten het verenigings leven om spelmogelijkheden te cre- eren: handenarbeidclubs, clubs voor bespelers van de blokfluit. De leesbi bliotheken vaak met verouderde lec- tuut zullen kansen krijgen, zich van nieuw en goed „materiaal" te voorzien. Er zullen tentoonstellingen worden ge houden van huisvlijtprodukten, waaraan plaatselijke „wedstrijden" zullen voor afgaan. De sport zal men in betere ba nen proberen te leiden, o.a. doo-r het invoeren van een medische sportkeu ring voor alle sportbeoefenaren. Het amateurtoneel zal voorlichting krijgen van vakmensen, hoe er wel en hoe er niet moet worden gespeeld, hoe er ge regisseerd moet worden, wat men moet verstaan onder een decor. In samen werking met de A.N.W.B. zal er» voor lichting worden gegeven over vakantie besteding (kamperen). Een greep uit een omvangrijk pro gramma, waarmee men de mensen hoopt te boeien. „Maar het zal niet eenvoudig zjjn", zucht burgemeester Van Hofwegen. „Er is een groot gebrek aan kader. De moeilijkheid hier op het eiland is dat er volgens de een of andere merk waardige fatsoensnorm bijna nie mand boven de dertig zich actief met het verenigingsleven wil bezighouden. Als je eenmaal dertig bent, zo rede neert men, past het niet, zich met dit soort activiteiten bezig te houden". Conservatisme. Maar men wil het proberen, omdat het moét. „Een belangrijk deel van onze bevol king wil vooruit. Wil weggetrokken worden uit het moeras van de verve ling. Men accepteert het eenvoudig niet te behoren tot een achtergebleven ge bied. Maar het zal langzaam, heel lang zaam gaan, als wij geen medewerking krijgen. Een bevolking, die veertig jaar is achtergebleven, vijzel je niet zo snel omhoog.." Goeree-Overflakkee is een probleem gebied. Problemen óók in de kleine, katho lieke gemeenschap, die „Achthuizen" heet. Vijftienhonderd mensen wonen er in dit kleine plaatsje, dat geen zelfstandi-j ge gemeente is, maar in twee delen isi gesplitst tussen Den Bommel en Ooit-» Stil en zwijgzaam zitten de mannen van Goedereede op een hekjestil, zoals hun hele leven al is geweest en zoals het ook ahijd stil zal blijven... gensplaat. Hier in Achthuizen, woont de helft van het aantal katholieken van Goeree-Overflakkee. Drieduizend ka tholieken, op een totale bevolking van 35000 zielen, voor het merendeel her vormd. Een minderheid Wat dat betekent is pater J. A. Ber kers A.A. die nu sinds een jaar de assistent van pastoor Mulder van Acht huizen is, bepaald wel duidelijk gewor den. „Van medewerking, op welk gebied dan ook, is praktisch geen sprake. Al les moeten we zelf doen. Goed, we heb ben, met ontzettend veel krachtsinspan ning, hier een verenigingsleven op de been weten te brengen. VVe hebben een K.A.B., L.T.B., K.A.V., K.A.J., een gidsenbeweging, een voetbalclub en een toneelclub. Dat klinkt zo wel aardig, maar vraag niet, hoe we de zaak draaiend moeten houden. Een vrflwel geïsoleerde groep op een geïsoleerd eiland Pater Berkers is er van overtuigd, dat de mensen zelf dolgraag vooruit willen, „maar hoe krijgen we dat ge daan als we aan ons zelf worden over gelaten?" Er is nu voor de jongeren een winter- programma in elkaar gezet: er komen' twee dansavonden met echte jazz bands er komt een toneelvoorstel-1 ling, een cabaret-avond en een film vertoning. Dan is de koek alweer op. Maar pater Berkers is al dolgelukkig, dat hij dit voor elkaar heeft weten te boksen. Vijf avonden voor een bevolking, die in het1 komende winterseizoen maan denlang geen werk heeft. En buiten die vijf avonden voor de jonge mensen is er niets in Achthuizen. Totaal niets Maar door radio en televisie weet men op Goeree-Overflakkee wat er „in de rest van Nederland" te koop is. Men wil onder het knellende juk van de verveling uit. Mondaine ontspan- ning, zoals de grote steden die kennen, ooh, daaraan is weinig be- i hoefte. Men beseft, dat Goeree-Over-i flakkee tot het platteland behoort en daarmee heeft men wel vrede. Maar er moet een mogelijkheid bestaan, om een gezonde ontspanning en ontwikke ling op te bouwen. Daarnaar wordt nu op het eiland ge streefd. Maar men heeft ingezien, dat men1 het zélf, zonder hulp van „de over- kant" zal moeten doen. Want die over kant interesseert het niet, wat op dit ver afgelegen, ontzettend moeilijk te bereiken eiland gebeurt. Maar het zou „die overkant", die de mond vol heeft van hulp aan onder- ontwikkelde gebieden wél moeten i interesseren. Hij zou het niet moeten j dulden dat een deel van Zuid-Holland in ontwikkeling veertig jaar is achter- I gebleven. Maar „de overkant" gelooft het wel Goeree-Overflakkee zal zichzelf moe- I ten redden. Vooral voor de jonge mensen, die nu Gisteren bracht de Nederlandse ambas- in het grauwe, ellendige slop van een sadeur in Engeland een vriendschappe mateloze verveling verloren dreigen te lopen Goeree-Overflakkee is een probleem gebied lijk bezoek aan het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. Of de even tuele wapenleveranties aan Indonesië tijdens dit gesprek aan de orde zijn ge weest vermeldde het communiqué niet. Bij een onderzoek, dat door een raads commissie is ingesteld, is vastgesteld dat de gemeentesecretaris van Moer- kapelle, de heer J. van de H„ door claim stelling op particuliere grond zijn eigen belangen heeft doen gelden bij ,de ont wikkeling van uitbreidingsplannen in de gemeente. Van deze plannen was dp sec retaris uit hoofde van zijn functie op de hoogte. De gemeenteraad van Moerkapelle heeft naar aanleiding van het rapport van deze raadscommissie besloten een nieuwe com missie in te stellen, waarin functionaris sen van andere gemeenten zitting zullen hebben; deze commissie zal rapport uit moeten brengen over de vraag welke maatregelen tegen de heer J. C. van de H. dienen te worden genomen. De raad heeft tevens het besluit genomen om in afwach ting van het rapport de heer Van de H. onmiddellijk als_ secretaris te schorsen. Gistermiddag geraakte het 6-jarig zoon tje Dirk, van de familie E. te Bolsward, in het vrij diepe water van de stadsgracht. Aanvankelijk werd dit door niemand op gemerkt. Toen men echter zijn autoped drijvende vond, begaven een. paar man nen zich onmiddellijk te water. Een van hen, de .dierenarts F. van der Veen, slaagde er in het knaapje boven water te halen. Het kind was toen echter reeds dood. (Van onze correspondent) De 24-jarige Haagse expeditieknecht J. M. is in de avond van 23 januari j.l. naar Twijzelerheide bij Buitenpost gegaan, om daar wegens de financiële moeilijkheden Waarin Hij verkeerde, geld los te krijgen bij zijn tante, de 69-jarige weduwe B. V.- M. Hij zag er kans een portemonnee weg te nemen met twee rijksdaalders en v-.«j kleingeld, maar zijn tante merkte de dief stal en toen zij om hulp begon te roepen, heeft hij haar de keel dichtgeknepen, met het gevolg dat de vrouw stierf. Om zelf moord te suggereren heeft hij haar lijk in het achterhuis aan een koord opge hangen, maar de politie heeft toch de juiste toedracht ontdekt. Gisteren stond de dader voor de Leeu warder rechtbank terecht. De officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, eiste een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van acht maanden voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering. Hij hield bij deze eis rekening met de ongeluk kige jeugd van Verdachte, die in het psy chiatrische rapport van dr. J. van der Burg uit Franeker sterk verminderd toe rekeningsvatbaar werd verklaard. Si» - *y. „Er is hier niets te beleven" veroor delen de drie jonge meisjes hi ft dorp Stellendam. „Maar wij zouden zo dolgraag willen, dat het anders was. Ons leven bestaat uit werken en voor de rest.... thuiszitten". Jhr, mr. J. H. Loudon, president-direc teur van de Kon. Ned. Petroleum Mij,, sprak op de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een rede uit over het thema „Het be long van Olie voor West-Europa Nu an in de toekomst". Er bestaat een be grijpelijk verlangen te weten hoe groot is onze onafhankelijkheid van olie in de toekomst? en tevens in hoeverre kun nen wij er in dit werelddeel zeker van zijn dat de olieaanvoeren zullen blijven doorgaan? Op beide vragen ging de heer Loudon uitvoerig in. De Energie-Commissie van de O.E.E.S. verwacht blijkens haar in 1956 versche nen rapport dat do vraag naar energie in West-Europa gedurende de eerstvol gende vijftien tot twintig jaar met onge veer 2% pet per jaar zal toenemen. Naar mijn mening zou deze schatting wel eens wat voorzichtig kunnen blijken, aldus spreker. Steenkool voorziet tegenwoordig in ruim twee derde van de totale ener giebehoefte van West-Europa, terwijl olie en aardgas ongeveer een vijfde deel leve ren en elektriciteit uit waterkracht de rest vormt met ongeveer een tiende. De toekomst zal dit beeld ingrijpend wijzi gen. Tegen 1975 zal de totale energiebehoef te met de helft zijn toegenomen. De door steenkool geleverde bijdrage zal echter zijn gedaald van 70 tot 50 pet. Het aan deel van elektriciteit uit waterkracht zal ongeveer gelijk zijn gebleven en kern energie is een nieuwe bron die ongeveer 7 pet zal bijdragen. Hieruit volgt dat in het grootste gedeelte van de stijging der behoefte zal moeten worden voorzien door olie. De heer Loudon verklaarde niet te geloven dat dit door de Energie- Commissie van de O.E.E.S. in 1956 gege ven beeld ingrijpend kan worden gewij zigd. De kolenprodukt.ie ziet zich geleidelijk geplaatst tegenover praktische en econo mische beperkingen in haar vermogen om de produktie te vergróten. Bij elek triciteit zijn er evenals bij de steenkool natuurlijke, technische en economische grenzen aan de opvoering van de pro duktie. Ofschoon er verschillende malen groot se plannen z(jn ontworpen, l(jkt het ten slotte toch niet waarschijnlijk, dat kern energie tegen 1975 aanmerkelijk meer tot de energievoorziening van West-Europa zal bijdragen dan de door de Energie- Commissie van de O.E.E.S. geschatte 7 pet. Zelfs wanneer dit cijfer mocht stij gen tot 10 pet, dan zon het wel een merkbaar doch nog geenszins opzienba rend aandeel in de energiemarkt beteke nen. Deze energie zal betrekkelijk kostbaar zijn, tenzij ze wordt geleverd door Instal laties die vrijwel continu in bedrijf zijn. De prijs voor kernenergie wordt meer bepaald door da kaotataluMggtren dan door bedMM, positie verkeert ven voor de bouw van bestaande en ont worpen atoomkrachtinstallaties zijn thans per energie-eenheid ongeveer»twee- tot driemaal zo hoog als die van conventio- nele installaties die met kolen of olie worden gestookt. Men dient ook te bedenken, dat atoom kracht, evenals waterkracht, althans voor zover wij kunnen voorzien, voornamelijk een methode is om elektriciteit op te wekken. Ofschoon elektriciteit een grote verscheidenheid van toepassingsmogelijk heden biedt, blijven er vele doeleinden over waarvoor andere vormen van be weegkracht vereist zijn. Evenzo kan atoomkracht weinig bijdragen om de vraag te verlichten naar brandstoffen voor transportdoeleinden. Volgens de z,g. ..fifty-fifty" overeen komsten delen de regeringen van de pro ducerende landen en de maatschappijen die aldaar werken, geleidelijk in de net to-baten die voortvloeien uit de in deze landen verrichte werkzaamheden. Zij zijn volgens de beer Loudon uitermate fair en redelijk. Het belangrijke punt dat de olie-pro ducerende landen niet uit het oog moe ten verliezen, is dat de uiteindelijke to tale kostprijs van de olie zodanig moet z<jn, dat deze concurrerend blijft, zowel t.a.v. het handhaven van een regelma tige afzet op de werldmarkt als voor het aantrekken van kapitaal voor de zeer grote investeringen die voor dc olie-op sporing en de verdere ontwikkeling no dig zijn. Het zou onjuist zfjn te veronderstellen dat men met een afwijking van het een maal vastgestelde schema zeer ver kan gaan zonder dat dit een nadelige invloed zal hebben op de kosten van de werk zaamheden in het betrokken land en der halve op het concurrentievermogen van de daar gewonnen olie op de wereld markt. Elke verhoging in de koster van de olie zal het lastiger maken er een af zetgebied voor te vinden. Evenzo zal het voor een maatschappij die 'in een minder current, moeilijker zijn haar installaties en afzetgebieden tot ontwikkeling te brengen. In hoeverre kunnen w(j er zeker van ztin dat de olie-aanvoer zal blijven door gaan? Er is nu voldoende aardolie be schikbaar en er is weinig twijfel aan dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Het is waarschijnlijk dat op grond van de naar verhouding lage produktiekosten een aanzienlijk deel van deze invoer uit het Midden-Oosten zal worden betrok ken, tenzjj de omstandigheden zouden verslechteren in een r_:ate die mij on waarschijnlijk voorkomt. Maar er worden in een zeer groot aan tal landen van de wereld opsporings werkzaamheden verricht. Met de geolo gische en technische kennis die ons te genwoordig ten dienste staat, zou het met reëel zijn te verwachten dat, gecon centreerd in een beperkt gebied, reserves zullen worden aangetroffen zo groot- als die in het Midden-Oosten. Toch geloven wij dat belangrijke ontdekkingen zullen worden gedaan die het ons mogelijk zul len maken aardolie in vele nieuwe pro- duktiegebieden te winnen. Dit zal er toe bijdragen, aan de groeiende energiebe hoefte te voldoen. Met-betrekking tot de olie uit het Midden-Oosten is het van belang te bedenken, dat de verschillende olie-producerende landen aldaar zeer af hankelijk zijn van hun inkomsten uitraard- olie. In kan daarom niet geloven dat wij ooit tegenover het feit zullen komen te staan dat de olie uit het Midden-Oosten ons voor 100 zou zijn ontzegd, tenzij er zich daar een internationale politieke catastrofe zou voltrekken. Mjjn antwoord op de tweede vraag is dan ook, dat, voor zover er iets zeker kan zyn in deze onzekere wereld, de aan voer van olie in voldoende hoeveelheden zal blyven doorgaan. Ik geloof dan ook, dat aardolie, voorzover wjj in de toe komst kunnen zien, in toenemende mate Zes personen werden gedood, toen woensdagochtend een personentrein bij JJrft in de Eiffel, op een alleen- rijdende locomotief liep. De locomo. tief werd uit de rails geslingerd en twee wagons van de personentrein werden versplinterd. Nadat een winkelier te Blerick aan gifte had gedaan van de diefstal van enige levensmiddelen en het signalement van enkele koopster® had beschreven, is de Venlose politie op het spoor gekomen van een opzienbarende reeks winkeldief stallen In verband daarmede zijn twee vrouwen, de 26-jarige M. T G. en de 38- jarige A. E.—P. aangehouden, die reeds een jaar lang haar slag hebben geslagen te Venlo. Blerick, Tegelen, Roermond en Eindhoven Bij huizoeking werden goe deren ter waarde van 2.30q in beslag genomen. Het waren artikelen van de meest uiteenlopende aard. zoals blikjes v.ees.^ vis en knakworst, flessen wijn, kristallen kandelaars, schemerlampjes, elektrische strijkijzers, bij elk van de vrouwen een gaskomfoor, elektrische klokken, onderkleding. lappen stof. tafel kleden vloermatten regenmantels, ny- lonKousen, een elektrisch scheer apparaat ®n zeif« enkele schilderijtjes met de af- zowel een concurrerende vorm van ener- heel ding van heiligen gie voor de industriële expansie van West Europa kan, moet en zal zyn als ook een waardevol uitvoerartikel voor de vele olie-producerende landen. Voor deze lan den is olie van even vitaal belang ais voor West-Europa en de vrije wereld, al- dan een con- dus jhr. Loudon. De twee vrouwen opereerden nu eens samen, dan weer alleen. Toen een van haar een elektrisch scheerapparaat had weten te bemachtigen, rustte de andere niet voordat ook zij hierin was geslaagd. an al de in beslag genomen goede ren was, slechts in twee gevallen aan gifte gedaan. Het betrof hier twee draag bare radiotoestellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7