Dagblad voor Schiedam en omstreken Boeren en tuinders in het geweer KAB tracht moeilijkheden op de landbouw af te schuiven Internationale oplichters in Bern gepakt Ben ik op gevaarlijk terrein IJslanders namen kans waar en enterden Britse trawler Amerika rebellenre weigert ering te Algerijnse erkennen Eerste doel is terugtrekking van Amerikaanse troepen Pand in aanbouw stortte in haven Fregat met patiënt naar Libanese premier Storm vernielde grote tent van ijsballet KONINGIN IN AMSTERDAMSE HAVEN Nederlandse wijk in een Duitse stad VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Katholieke bonden slaags over melkvraagstuk De Friese vierling Twee Nederlandse juweliers onder de slachtoffers Sabotage bij de Havilland Selwyn Lloyd stelt voor geschil aan Inter nationaal Gerechtshof voor te leggen Premier De Gaulle bezoekt begin oktober opnieuw Algerije Zware storm over Britse eilanden Dubbele korting op A.O.W.-uitkeringen Misleidend Afschuiven? Moeder naar huis, kleintjes blijven nog Niet verantwoordelijk Beschuldiging Meningsverschil Als man en vrouw gepensioneerd zijn 'O W/'.? HET WEER VOOR MORGEN .Huiï'A'tLW/l'/ KOUDERE NACHT Levendige monsterkaart nieuwe leaamscne courant Advies (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de heer C. G. A. Mertens, heeft een verklaring afgelegd, naar aanleiding van het advies, dat door de regering aan de SER is gevraagd en van enkele commentaren (met name dat van de KAB), die daarop zijn verschenen. Het heeft de heer Mertens bevreemd, dat de besturen van diverse organisaties nog vóórdat het overleg in de SER geopend is, gemeend hebben openljjk een standpunt ten aanzien van de ter discussie gestelde problemen in te moeten nemen. Het komt hem voor dat dit weinig bevordeljjk geacht rnoet worden voor een goed overleg. Voorts heeft het commentaar van het dagelijks besiiiur van de KAB aanleiding kunnen geven tot ernstige misverstanden over het landbouwprjjsbeleid. Misverstanden, die reeds nu recht gezet dienen te worden- Tereclll I in de aanPassing van de landbouwlonen I aan het voortdurend gestegen algemeen Terecht heeft de regering, volgens de j loonniveau. Voorts is de kostprijs geste-1 ning terugkomen, aldus de heer Mertens. heer Mertens, aan de S. E. R. geen ad vies gevraagd over het rrobleem van de gelden, die uit de schatkist betaald moe ten worden aan de veehouders. Zij heeft zich terecht beperkt tot de mededeling, dat hierover overleg plaats heeft met de organisaties van de betrokken groepen in de landbouw. Het zou voor de S. E. R„ als deze zich met dit onderwerp zou inlaten, onmogelijk zijn binnen enige maanden het door de regering gevraag de advies uit te brengen. gen door een herziening van de uitgangs punten van de kostprijsberekening, welke zowel door de regering als door de volks vertegenwoordiging als gerechtvaardigd is erkend. Overigens is van een stijging met 70 pet. geen sprake, zo stelt de heer Mer tens. Het dagelijks bestuur van de K.A. B. heeft onvergelijkbare grootheden met elkaar vergeleken. Zo is oorspron kelijk de kostprijs berekend van melk met een vp' '"alte van 3,3 procent en thans heeft kostprijsberekening be trekking op jlk van 3,7 procent vet gehalte. De wijze, waarop het dagelijks bestuur van de K. A. B. het melkvraagstuk heeft benaderd, is misleidend en werpt daaren boven een onverdiende blaam op de Ne derlandse landbouw. Een dergelijke bena dering geeft tevens voedsel aan de ge dachte, dat een aanmerkelijke verminde ring van'overheidsgelden ten behoeve van de landbouw mogelijk en verantwoord zou zijn. Daarmee zouden de door regering en parlement verleden jaar aanvaarde eisen van de boeren ongedaan worden gemaakt. En dat op het moment, waarop de her ziening daadwerkelijk betekenis gaat krij gen. Men kan nu moeilijk op de herzie- Bijzonder onaangenaam doen aan, de uitlatingen van het dagelijks bestuur van de K. A. B. over het melkvraag stuk, dat naar het oordeel van dit be stuur primair bij de producent dient te worden aangepakt. Het heeft er veel van weg, meent de heer Mertens, dat de K. A. B. de moeilijkheden, waarvoor zij staat, poogt op te lossen door deze op andere groepen, In casu de land bouw, af te schuiven. De landbouw wordt verweten, dat de kostprijs van de melk sinds 1951 met 70 pet. is gestegen. Daartegenover moge worden gesteld, dat de belangrijkste ooor- zaak van de kostprijsstijging gelegen is Na een hartelijk afscheid in het Dia- conessenhuis te Leeuwarden is de nioe- der van de Friese vierling, de 21-jarige mevrouw J. Lautenbach-Spoelman. giste ren in haar woonplaats Deinum terugge keerd. Op één dag na is zij drie weken in het ziekenhuis verpleegd. De dokters zijn best tevreden over haar gezondheid, even als over die van haar vier kinderen. Het zal echter nog wel enige tijd duren, voor dat ook de vierling in Deinum kan worden verwelkomd. (Van onze Amsterdamse redactie) Interpol, de Internationale politle-orga- nisatie, is er In Zwitserland in geslaagd de hand te leggen op twee internationale zwendelaars, die met gebruikmaking van een gestolen chéque-boekje van een r()ke Amerikaan, tal van banken en diaman tairs in Europa en Amerika hebben opge licht. Ook in ons land zijn twee juweliers het slachtoffer geworden van het geraffineer de oplichters-tweetal, de 43-jarige R. K. en de 48-jarige M. W. uit Engeland. Op 11 maart jl. wist een en hen met een van dé gestolen, ongedekte chèques bij een juwelierszaak op het Rokin te Am sterdam een platina ring, een witgouden j ring en een paar oorclips te „kopen". De sieraden, die bezet waren met vele bril- j jantjes, hadden een waarde van bijna i zestien mille. Alle gegevens bleken te I kloppen. Alleen het feit, of de cheque in Amerika gedekt of ongedekt was, kon de juwelier in de tijd, dat de verkoop zich afspeelde, niet nagaan. Eerst later kwam hij tot de ontdekking, dat hij be drogen was. Een collega in Den Haag liep eveneens in deze val; hij leed een!schade van vijftien mille. De internationale politie heeft lange tijd achter de zwendelaars, die ook ln tal van andere landen, rijke buit vergaarden, aangezeten, totdat ze onlangs in Bern, waar de mannen bij een bank op valse chèques geld probeerden op te nemen, kon ingrijpen. Of de benadeelden iets van hun eigendommen zullen terugzien is niet erg waarschijnlijk, want de beide oplich ters hebben er goed van geleefd. H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de K.N.S.M. gevestigd aan de Surinamekade te Amsterdam. Na een ontvangst en een toespraak bezichtigde H.M.de voor de ontvangstzaal gelegen Oranje Nassau". (Van onze redacteur) Er bestaan plannen om in een Duitse stad een Nederlandse wijk te bouwen, waarvoor Nederlandse aannemers en ar beiders zouden worden ingeschakeld en uitsluitend Nederlandse materialen ge bruikt, terwijl ook de inventaris van een kleine honderd huizen, een schooltje en kerkje uit artikelen van Nederlandse oor sprong zou bestaan. Het initiatief gaat uit van de in Frank furt am Main gevestigde Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel en de be doeling ervan is om bij onze Oosterburen meer bekendheid te geven aan Neder landse produkten, teneinde de export naar West-Duitsland, dat als een van de belangrijkste E.E.G.-landen wordt be schouwd, op te voeren. Zodoende wordt een levende „monsterkaart" gevormd van artikelen, die reeds in Duitsland afzet vinden of waarvoor zeker een markt te vinden is. Tevens wordt een indruk ge geven van de huizenbouw in ons land, die een goede naam heeft. De Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel is bezig voor deze onderneming het Nederlands bedrijfsleven te interesse ren en hoopt daarbij ook op regerings steun, die niet van geldelijke aard be hoeft te zijn. Besprekingen worden reeds gevoerd met een stad, die in principe bereid is een bouwrijp stuk grond ter beschikking te stellen, waarop dan tegen kostprijs ge bouwd zal worden. De bouw zal een tra ditioneel karakter hebben. Er komt wel licht een klein pleintje en een plantsoen- aanleg met weer Nederlandse planten en bloemen. De vleugel van een Cornet-vier straal- passagiersvliegtuig de Britse rivaal van de Amerikaanse Boeing 707 blijkt opzettelijk beschadigd te zijn in de fa briek van De Havilland te Hatfield. Dit zou echter de aflevering van het toestel niet vertragen. Een week geleden heeft men ook reeds opzettelijke beschadiging van vleugels aan andere Cornets gecon stateerd. Nadat men enige tijd geleden ont dekt had, dat radarstralen van een zekere intensiteit, schadelijke invloed kunnen uitoefenen op het menselijk lichaam, hebben de technici van de Douglas-fabrieken thans een appa raat uitgedokterd, dat de drager daarvan tijdig waarschuwt, wanneer hij zich op gevaarlijk terrein be vindt. In de buurt van een werkende ra dar-installatie gaat er nl. boven het voedingsbatterijtje, in de borstzak van de drager, een klein lampje branden, terwijl gelijktijdig een fluit toon in de koptelefoon hoorbaar wordt. Naar gelang van de sterkte weet de man, of hij getroffen wordt door sterke of minder sterke stra ling. Koortsachtig graven brandweer lieden in de puinhopen van een in aanbouw zijnd nieuw gebouw in de buitenwijken van Rome op zoek naar drie werklieden, die bedolven wer. den, toen het gebouw plotseling instortte. Zes andere arbeiders wer den ernstig gewond door vallend puin. Volgens de politie zijn er aan wijzingen, dat bij de bouw slechte cement is gebruikt. De bemanning van een Britse trawler is gisteren in gevecht geraakt met acht IJslanders, die aan boord waren gekomen, gebruikmakend van de omstandig heid, dat het Britse fregat Diana een aan blindedarmontsteking lijdend beman ningslid van de trawler naar een IJslandse haven bracht en dus de trawler niet kon bewaken. In kringen te Reykjavik werd gezegd, dat de trawler werd ge- enterd binnen de twaalf mijlszone. Aan beide kanten viel een gewonde. Terwijl de IJslanders de trawier naar een IJslandse haven wilden opbrengen kregen se van het hoofd van de IJslandse kustwacht opdracht het schip weer te verlaten. Deze functionaris handelde op bevel van premier Jonasson, die niet de indruk wilde wekken, dat hij het Britse fregat toestemming had gegeven de zieke aan land te brengen uit louter tactische redenen- Wel werd door het bureay van de pre mier medegedeeld, dat de trawler de enige was, die binnen de twaalf mijlszo ne was blijven varen, toen het Britse fregat koers zette naar een IJslandse haven. Negen andere trawlers hadden dit gebied zo lang verlaten. Inmiddels is de zieke zeeman in het ziekenhuis van Pa- treksfjordus geopereerd. In de Algemene Vergadering van de V.N. heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd omtrent 't Brits-IJslandse visserij geschil verklaard „Wij betreuren dit geschil zeer. Groot- Brittannië en andere landen zijn van me ning. dat het IJslandse optreden onwettig is. Doch IJsland houdt staande, dat het wel het recht aan zijn zijde heeft. Daarom stel. ik voor, dat het vraagstuk betreffende eenzijdige uitbreiding der IJs landse territoriale wateren aan het In ternationale Gerechtshof wordt voorgelegd Indien IJsland inderdaad het recht aan zijn zijde heeft, kan het hiervan geen en kel nadeel hebben. Overigens is het Verenigd Koninkrijk te allen tijde bereid met IJsland over een overeenkomst te onderhandelen, die zijn visserijbelangen zou waarborgen en waar in rekening zou worden gehouden met de afhankelijkheid der IJslandse economie van de resultaten der visserij. In afwachting van het tot stand komen van een dergelijk akkoord is Groot-Brit- tannië ook bereid de onderhandelingen met IJsland voort te zetten, om tot een De V. S. zijn niet voornemens de voorlo pige Algerijnse regering te erkennen, die enkele dagen geleden te Cairo is uitgeroe pen. Dit is gisteren door het „State De partment" bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder van het minis- 'terie van buitenlandse zaken was het Ame. Irikaanse besluit onmiddellijk na de pro clamatie van het Algerijnse bewind ter kennis van de Franse ambassadeur in de V.S., Hervé Alphand, gebracht. De Alge rijnse regering wordt niet erkend, omdat „zij niet voldoet aan de hoedanigheden, die de Amerikaanse regering in het alge meen aanlegt bij een beslissing in een derr gelijke kwestie", aldus de woordvoerder. In een te Tunis gepubliceerde verkla ring heeft de Algerijnse verzetsbeweging F. L. N. het „Nationale Bevrijdingsfront" gezegd niet verantwoordelijk te zijn voor enige gewelddaden in Frankrijk waarvan zij de schuld had gekregen. Zo was de F. L. N. niet verantwoordelijk voor geval len van brandstichting op boerderijen in Noord-Frankrijk, sabotagepogingen tegen de spoorwegen en een bomaanslag op een overheidsgebouw te Marseille op vijftien september. Het Tunesische blad „Al Amal" heeft het Franse leger er woensdag van beschul digd de massamoord op vierhonderd Alge rijnen in Kabylië een deel van Algerije, te hebben gepleegd. „Een nieuwe mis daad, die opnieuw de handen van de Fran se soldaten bezoedelt, die in Algerije het fascisme als stelsel en wreedheid als be ginsel hebben gekozen", aldus het blad. Een ander Tunesisch' blad „Osabah", schreef gisterochtend in een commentaar op het vinden van het massagraf met de vieronderd lijken, dat de Fransen met deze slachting de openbare mening willen beïnvloeden nu er een Algerijnse regering is gevormd en de Algerijnse kwestie in de Verenigde Naties zal worden besproken. Chassin, vice-voorzitter generaal De Ve- sinne-Larue en secretaris-generaal ma joor Lassauzet, zijn uit de beweging ge treden, die de doeleinden van de beweging voor „openbaar welzijn" in Algiers steun de. Tot opvolger van generaal Chassin is een 30-jarige landeigenaar uit Algerije, Ro bert Martel, gekozen. Inmiddels is in Parijs bekendgemaakt, dat premier De Gaulle van twee tot en met vier oktober voor de vierde maal sinds zijn ambtsaanvaarding een bezoek aan Algerije zal brengen. Het zal het eer ste bezoek na de volksstemming zijn, die zondag a. s. wordt gehouden. Op de terugweg tal de minister-presi dent Ajaccio op Corsica en Marseille aaudoen. Generaal Lionel Chassin, die in juni de „volksbeweging van 13 mei" stichtte, is als voorzitter afgetreden wegens ernstig meningsverschil in de leiding van de be weging, aldus een bekendmaking van het Franse ministerie van voorlichting. Ook de voornaamste twee medewerkers van De Britse eilanden hebben gisteren te lijden gehad van een hevige storm, waar in windstoten van 130 km per uur voor kwamen. Op vele plaatsen ging de storm vergezeld van zware regenval. Hier en daar deden zich overstromingen voor. Reddingsboten kwamen een jacht in het Engelse kanaal te hulp en er werd een zieke van een lichtschip in de baai van Morecambe, in Noordwest Engeland, ge haald, aanvaardbare tussentijdse regeling te ko men", aldus de Britse minister De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken. Gudmundsson, zeide dat de militai re activiteit in de IJslandse kustwateren onmiddellijk gestaakt moest worden. Zo'n activiteit was nog nooit ontplooid tegen een land dat eenzijdig zijn zeggenschap over de visserjjzone aan zijn kust had uit gebreid. Toen de Sovjet-Unie haar territoriale wateren tot twaalf mijl uitbreidde, heeft Groot-Brittannië ook geen oorlogsschepen gezonden, aldus Gudmundsson. Hij waarschuwde dat de IJslanders niet voor geweld zullen buigen Gudmundsson meende, dat de juridische commissie van de Assemblée alle nodige bevoegdheden bezit om de kwestie te bestuderen en een tplossing te vergemakkelijken. Als de com. missie en ook de Assemblée er niet in zou slagen, een oplossing te vinden, zou men een speciale conferentie kunnen beleggen, meende hij. Gudmundsson betoogde..dat het een al gemeen aanvaarde handelwijze is. dat een kuststaat eenzijdig' de begrenzing van zijn territoriale wateren mag vast stellen. in welk verband hij op daden en plannen van andere landen wees. De Ijslandse minister kantte zich tegen het optreden van Groot-Brittannië, dat zijn vissersschepen binnen de twaalfmijlszone onder bescherming van oorlogsschepen liet vissen. Zijns inziens bestaan er geen vaste regels in het internationale recht over de begrenzing van territoriale wa teren. Hij wees erop. dat IJsland zonder de visserij langs zijn kusten nauwelijks bewoonbaar zou zijn en dat het bijna geen andere natuurlijke hulpbronnen heeft. „Het is voor ons een zaak van leven of dood of wij onze kustvisserij behouden of niet", aldus Gudmundsson. „Mijn eerste doel is er voor te zorgen, dat de Amerikaanse strijdkrachten zo spoedig mogelijk uit Libanon worden teruggetrokken", zo heeft, volgens Radio- Cairo, Rasjid Karami, de_ nieuwe pre mier van Libanon na zijn ambtsaan vaarding verklaard. Volgens welingelichte kringen in Washington verwacht men, dat de Ame rikaanse troepen tegen eind oktober vol ledig uit Libanon teruggetrokken zullen z(jn. In Beiroet heerste gisteren rust, nadat er zich de dag te voren bloedige inciden ten hadden voorgedaan, die aan tien men sen het leven kostten. De opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Libanon, admiraal Hol- loway, en de Amerikaanse ambassadeur. McLintock hebben gisteren met presi dent Sjehab over de terugtrekking der Amerikaanse militairen gesproken. Naar van betrouwbare zijde te Beiroet werd vernomen heeft premier Karami op de eerste bijeenkomst van zijn kabinet meegedeeld, dat Libanon zich niet bij Het Tweede-Kamerlid Beernink heeft aan de ministers van Binnenlandse en van Sociale Zaken gevraagd of zij n'iet van oordeel zijn dat het in strijd met het be ginsel van de Algemene Ouderdomswet is, wanneer op het pensioen van een ge pensioneerde onderwijzeres op grond van artikel 3, lid 4 van de wet van 20 decem ber 1956, een korting wordt toegepast, ter wijl reeds het pensioen van haar echtge noot, gepensioneerd bankbeambte, een korting heeft ondergaan van 80 pet van het algemeen ouderdomspensioen. Zo ja, dan vraagt hij of de ministers bereid zijn te bevorderen, dat de beper king van de uitbetaling van de pensioenen van een zodanig echtpaar blijft binnen de in artikel 60, sub 2, van de Algemene Ouderdomswet bedoelde grens, desnoods 'door wetswijziging, maar dan met terug werkende kracht tot 1 januari 1957. enig buitenlands militair verdrag zal aan sluiten- De betrekkingen met de grote mogendheden zouden op vriendschap zijn gebaseerd, die met de Arabische landen op vriendschap en broederschap. „Een katastrofe", noemde directeur Ernst Baier van het IJsballet Maxi und Ernst Baier de ramp, die zijn ballet gis teren in Drachten trof. De grote tent van dit gezelschap, die aan 3000 personen plaats biedt, werd door een zware zuid westerstorm voor een groot deel ver woest. Met gevaar voor eigen leven heeft het personeel getracht te redden wat te redden viel. Hulpkrachten van het Rode Kruis hielden een oogje „in 't zeil", maar behoefden gelukkig niet in actie te ko men. De schade, die de grote tent opliep, wordt op ruim drie ton geschat. En nu is deze wel tegen storm verzekerd, maar het ontberen van de recettes bij de voorstel lingen. die nog op het programma stonden in Drachten betekent een strop. Er was in deze plaats pas één voorstelling gegeven. Men hoopt volgende week zover te zijn, dat de aangekondigde uitvoeringen in Sneek (daarna gaat het ballet naar Alk maar en Den Haag) kunnen doorgaan. Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog hier en daar enkele buien in hoofdzaak in de kuststroken. Koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Ma tige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, maar later uit uiteen lopende richtingen. Zaterdag 27 september: zon op 6.33, onder 18,29; maan op 18.09, onder 6.03. van de SER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1