Felle branden richtten grote schade aan Vuur in een graanpakhuis met zestien stralen geblust Houten kantine van Van Nelle tot de grond toe afgebrand is Bunnik krijgt een „Moto-Resto:' Honderdduizend veilingkisten brandden als één grote fakkel Yoorzitter Euratom-commissie: bezoek was louter informatief MARGE Uit alle INDEi In dichtbevolkte wijk te Rotterdam: eerst vlammen Eerder op de avond reeds een brandje? Veerboot „Prinses Beatrix" weer stuk Moderne pleisterplaats op route Utrecht-Arnhem Zelfs station Geldermalsen bedreigd Enkele gebouwen van de veiling „Geldermalsen" door het vuur verwoest Zijweg-problemen Onveranderd interim dividend Kon. Olie Over plaats van onderzoekingscentrum zelfs nog niet beraadslaagd VB VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) Een rode gloed, tot kilometers in de omtrek te zien, trok gisteravond duizenden bewoners van de Rotterdamse wijk Kralingen naar de om geving van de Struisenburgstraat, waar een zware brand woedde in het pand van de N.V. Dönszelmann en Co's Graan- en Graanproducten Maatschappij. Bijna een uur lang sloegen grote vlammen uit het ge bouw naar buiten, grillig weerspiegeld in de ruiten van de huizen en bedrijven aan de overkant van de smalle straat. De gehele zolder en de derde verdieping van het pand, alsmede een groot deel van de tweede etage, werden verwoest. Toen de brandweer, na twee uur zwoegen, het vuur onder de knie had, zagen de talrijke toeschouwers in het felle licht van de schijnwerpers alleen nog maar de zwarte muren, met grote gaten op de plaatsen waar de ruiten hadden gezeten, rond deze verdiepingen omhoog steken. Incident Rotterdamse brandiveer stond machteloos Raadselachtig Voor de vierde maal sinds de indienststelling Ook „Krammer" voer niet NIEUWE NEDERLANDSE AMBASSADEURS VERITABLE maar Bonn Leeuwarden Wenen New York Wat er overbleef van de houten kantine. Strenge eisen 1,50 per aandeel ZEVEN JEZUÏETEN IN NIJMEGEN JUBILEREN Trouwen „In gesprek" Veel eisend TUQctplpincvrmiw yaff T|f»t v*n het pand de vlammen plotseling naar iva Sieiemsvr O UW 11LI buiten spoten. Een ware vonkenregen daalde op de brandweermannen neer. Nog meer materiaal liet hoofd-brandmeestcr M. v. d. Blink aanrukken, waaronder een derde ladderwagen. Het „middelalarm" werd veranderd in „grootalarm". Hoewel het er ook toen nog naar uit zag, dat het gehele pand verloren zou gaan de zware rookwolken, die uit de reeds gesprongen ramen van de tweede verdie ping naar buiten kolkten, bewezen, dat het vuur ook daar reeds zijn weg had ge vonden slaagden de tientallen met zuur stofmaskers uitgeruste brandweerlieden er tenslotte in, de vlammen te lokalise ren. Dank zij de blussingstactiek, waarbij er voor werd gezorgd, dat de straffe wind geen vat kreeg op de vlammen en het vuur niet kon overslaan naar de naburi ge huizen en kantoorgebouwen, werd men het vuur tenslotte nog onverwachts snel meester. Schade en oorzaak onbekend gelegen verdiepingen Het moet ongeveer kwart vóór acht ziln geweest, dat de vrouw van een caféhou der, die Zijn zaak heeft recht tegenover het bewuste pand, de eerste vlammen lag achter de ramen op de derde ver dieping. Zii waarschuwde de brandweer, die uitrukte voor „middelalarm". Nog sneller dan de vlammen om zich heen grepen ging door de dichtbevolkte straten tussen Buizengat en Oostzeedijk de kreet, dat er brand was. In een minimum van tfld waren de smalle Struisenburgstraat en Struisenburgdwarsstraat volgestroomd biet nieuwsgierigen. Het duurde enige kostbare ogenblikken Voor politie en brandweer zich een weg door de mensenmenigte, die op het geloei Van de sirenes nog meer aangroeide, had den gebaand. Even kwam het daarbij tot een incident tussen een rechercheur van Politie en een man, die weigerde ruimte te maken. Het bleef echter bij een paar flinke tikken, waarop de onwillige toe schouwer een goed heenkomen zocht. Inmiddels had de brandweer aan de Voorzijde van het gebouw, waarvan de derde verdieping over een lengte van on geveer vijfentwintig meter in één vlam menzee was veranderd, de eerste stralen uitgerold. Zowel van de grond als van twee ladderwagens af werd een grote hoe- Veelheid water in de vlammen gewor De lager bleven voor algehele vernieling ge spaard, hoewel de daar door het blus- Balancerend op hc I uiterste puntje van een magyrus-ladder bestreed de Rotterdamse brandweer het vuur. «cr (Van onze verslaggever) Behalve de kantine, die plaats bood aan ongeveer vierhonderd mensen, ging ook de werkplaats van de N.V Handelmaatschap pij „Holdeen", welke tijdelijk in 't gebouw was ondergebracht, verloren, alsmede tien water aangerichte schade zeer aanzien- om ongeveer kwart vóór drie, met groot tallen daarin opgeslagen verkoop-automa. lijk was. Een grote partij embalagema- J materiaal uitrukken naar het terrein van ten De directeur van dit bedrijf, de heer teriaal, alsmede enige verpakkingsma-1 Van Nelle in de Spaanse polder, waar een chines werden onbruikbaar. Over het to- houten gebouw, deels in gebruik als kan- Enige uren, nadat wij was terugge keerd van de grote uitslaande brand in de Struisenburgstraat, moest de Rotter damse brandweer in de afgelopen nacht komst „geen houden meer aan". Het vuur had zich over het gehele gebouw verspreid en straalde een intense hitte af, waardoor het slechts mogelijk was de vlammenzee tot op enkele tientallen meters te naderen. tale schadebedrag is, evenals over de oorzaak van het vuur, nog niets bekend. De haard van de brand bevond zich in een op de derde verdieping opgeslagen hoeveelheid pinda's. De brandweer, die tot diep in de nacht Pen, evenwel zonder zichtbaar resultaat, bezig was met de nablussing, maakte ge bruik van zestien stralen, één gereed- Door het dak Integendeel, met grote kracht sloeg het, Vuur een kwartier na het alarm door het dak heen, terwijl ook aan de achterzijde schapswagen, twee autospuiten en drie ladderwagens. Op het terrein van de brand waren onder meer aanwezig de commissarissen van politie J. P. Bonte bal en J. M. Lems. tine, deels als werkplaats van een auto matenbedrijf, in vlammen opging. Aange wakkerd door de vrij harde wind joeg het vuur in de korst mogelijke tijd van voor naar achter door 't ongeveer honderd me ter lange bouwwerk, dat geheel werd ver nield en letterlijk met de grond gelijk werd gemaakt. Voor de brandweer, die pas een kwar tier na het ontdekken van de brand door een der dienstdoende nachtportiers werd gewaarschuwd, was er reeds bij aan- P. Raadsen. verklaarde, dat toenhij om negen uur gisteravond de werkplaats verliet, in de kantine nog mensen aanwe zig waren. Volgens één der portiers zou dit niet het geval zijn geweest. De recherche stelt een uitgebreid on derzoek in naar de oorzaak van deze raadselachtige brand. Het gerucht ging, dat reeds eerder op de avond, om on geveer elf uur, een kleine brand was uit gebroken in een schakelkast in de kan tine. Het vuur zou toen door personeel van Van Nelle zijn geblust. Ook zou zijn gebleken, dat hoewel het bedrijf over een eigen brandweer be schikt geen goed functionerend alarm systeem bestond. De nachtportiers, die zich op enige honderden meters afstand in hun loge bij de hoofdingang bevonden, ontdekten pas, dat er iets aan de hand was, toen enige in de kantine aanwezige gascilinders door de hitte met een da verende knal tot ontploffing kwamen. Zij hebben toen getracht de brand zelf te blussen, hetgeen niet gelukte, onder an dere, omdat zij niet voldoende overweg konden met het aanwezige blusmateri- aal. Eerst daarna zou de gemeente lijke brandweer zijn gewaarschuwd. De schade bedraagt enige tientallen duizen den guldens. De nieuwe veerboot over de Wester- sehelde op de route VlissingenBreskens, de „Prinses Beatrix", is korte tijd nadat de boot gistermiddag te 14.10 uur Vlissin gen was uitgevaren, weer teruggekeerd wegens een defect aan de kanteldeuren. De deuren weigerden open te gaan. Dit zou de vierde maal zijn sinds de indienst stelling, dat dit defect is opgetreden. Het auto-verkeer ondervond vertraging, want de reparatie nam ongeveer een uur in beslag. De voetgangers konden echter op een andere boot overstappen. Het eiland Schouwen-Duiveland is don derdagmiddag van 1 uur tot half 6 ver stoken geweest van de verbinding met Brabant De veerboot „Krammer", die vaart van Zijpe naar Anna Jacobapolder, moest nl de dienst staken wegens machi- neschade Om half zeven kwam de veer boot „Grevelingen"' uit Hellevoetsluis naar Zijpe om de dienst over te nemen. Het uitvallen van de dienst had tot ge volg, dat honderden automobilisten niét van het eiland konden komen. Bij Zijpe evenals aan de kant van Anna Jacobapol der stond een lange file te wachten. Een ander gevolg was, dat de bootdienst Zie- rikzeeKatseveer ernstig werd overbe last. De oorzaak van het uitvallen van de „Krammer" was het stukgaan van een vlampijp. Men moest de ketel eerst laten afkoelen, voordat tot reparatie kon wor den overgegaan. In verband met het feit, dat Nederland en Honduras hebben besloten hun diplo matieke missies te 's-Gravenhage en Te gucigalpa te verheffen tot ambassade, is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. mr. E. Teixeira de Mattos, tot dusverre gezant, tot buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur in Honduras met standplaats Guatemala. Voorts is binnenkort de benoeming te verwachten tot Nederlands ambassadeur in Monrovia (Liberia) van drs. L. Noe, thans chef der directie Afrika en Midden Oosten ten departemente van Buitenlandse Zaken. van smaak aroma Langs Nederlands prettigste autoweg, de „baan" UtrechtArnhem, zal deze winter een moderne pleisterplaats voor automobilisten worden gebouwd. Dit restaurant, dat later met „motel-accommodatie" zal worden uitgebreid, tal verrijzen naast de Vrumona-fabrieken te Bunnik, vlak langs, doch niet grenzend aan de grote autoweg. Op een akkertje, waar thans nog de kool groeit, heeft de burgemeester van Bunnik, de heer E. Weyer, gisteren de eerste spade voor dit omvangrijke werk in de grond gezet. De nieuwe weldadigheidspostzegels in West-Duitsland zijn uitgekomen en de minister voor de posterijen zond keurig netjes een album met deze zegels aan Bondspresident Heuss. President Heuss, die een liefhebber is van postzegels, keek er met welbe hagen naar, totdat hij op de zegel stuitte, die een voorstelling geeft van een meisje dat druiven oogst. Hij keek nog eens goed en belde onmid dellijk de minister van de posterijen op en hij maakte de toch wel wat blozende excellentie er op attent, dat druiven niet geplukt worden met de hand, zoals de postzegel uitbeeldt, maar met een schaar van de plant moeten worden geknipt, daar anders de wijnstok wordt beschadigd. Bonds president Heuss weet namelijk heel goed, waarover hij spreekt als hij het over de wijnbouw heeft, want in zijn jonge jaren heeft hij een heel boek over de wijnbouw in Duitsland ge schreven. arts zag geen andere mogelijkheden dan het dier met een schot uit zijn lijden te verlossen. De gezagvoerder J. Berkum vertelde later tijdens het taxiën naar de startbaan het tumult gehoord te hebben, waarna hij het toestel terstond stopzette. De schade aan het interieur van de machine die nog vijf andere paarden bevatte,'was zo groot, dat pas elf uur later weer kon worden opgestegen. Ziehier het verhaal van een hond, die etenswaren over de Oostenrijks-Hon gaarse grens smokkelde. Deze hond, eigendom van een Hongaar, placht voortdurend de grens te overschrij den, kennelijk omdat hij zeer gesteid was op het gezelschap van een aan de Oostenrijkse zijde van de grens wonend hondje. Een Oostenrijkse caféhouder kwam op het idee een brief voor de Hongaarse eigenaar van het dier aan de halsband te bevesti gen. Deze zond de hond op zijn beurt weer terug met een worst en verzocht om thee en chocolade. Dit smokkel- verkeer duurde enige tijd. totdat de Hongaarse hond op weg naar Oosten rijk op een landmijn trapte, welke ontplofte. Een van de poten van het arme dier werd afgerukt, maar het strompelde door. In Oostenrijk moest de hond echter worden afgemaakt. Het gaat nog altijd goed met het Parijs Friese rundvee-stamboek en men is zeer gelukkig met de verschijning daarin van de zwartbonte stier „Ad- son Koos". Dit op 5 januari 1957 ge boren dier is namelijk de vijftigdui- zendse stier die werd ingeschreven. Voor de deskundigen onder de lezers melden we, dat „Adson Koos" werd opgenomen met 75 punten, dat de vader is de stier „Amarilla Nette's Toekomst", terwijl moeder luistert Southampton naar de naam „Zwammertje A 10". Op a.s. zondag wordt de langste luchtlijn ter wereld, die met één en hetzelfde vliegtuig wordt gevlogen, geopend. Het is namelijk een nieuwe wekelijkse dienst van Parijs naar Bora-Bora dat, zoals u natuurlijk wel zult weten, op het eiland Tahiti gelegen is. De lijn is maar liefst 24.000 kilometer lang en wordt ge vlogen door de Franse luchtvaart maatschappij T.A.I. Een vurige, anderhalfjarige merrie van Prins Ali Khan kreeg dezer da gen van de brullende motoren van een K.L.M.-vrachttoestel, dat op het punt stond van het New Yorkse vlieg veld op te stijgen, zo de schrik in de paardebenen, dat ze wild steige rend de tralies van haar vliegtuig- kooi trachtte te verbreken en daarbij helaas een achterbeen brak. Een vee- Een automatische sorteermachine is door de Engelse posterijen in gebruik genomen, welke robot „Alf" ge naamd, alle brieven op de adreszijde keert, drukwerk van brieven weet te onderscheiden en de postzegels stem pelt. Het is een speciaal soort stem pel, zodat het publiek kan zien wan neer „Alf" de zaken heeft behandeld. Een tweede machine is op komst, die Elsie" heet en welke maar daar is toch enige menselijke hulp bij nodig ook sorteren kan naar dé bestemming. (Van onze correspondent) Een verwoestende brand heeft gisterenmiddag enkele gebouwen van de Coöperatieve Veiling „Geldermalsen" totaal vernield. Vermoedelijk is kort sluiting de aanleiding tot het vernietigende vuur geweest. Om twee uur 's mid dags was de veilingklok al enkele malen uitgevallen en om kwart over twee constateerde men vlammen in oen grote kjstenloods. waarin ongeveer honderd duizend kisten opgeslagen lagen. Deze loods, waarin de kurkdroge fruitkisten al ongeveer twee jaar waren opgetast, brandde al heel gauw als een fakkel. „Moto-Resto" heeft men deze toe komstige pleisterplaats gedoopt Daar zit van alles in. Motor, rust, restaurant en voor de liefhebbers van de vereenvoudig de spelling zelfs oto. Het is de bedoeling, dat de automobilisten hier een goede par keerruimte. een goede keuken en een snelle bediening zullen vinden. Wordt een en ander een succes, dan zal het complex snel worden voorzien van een aantal kamers, waar de reizigers kunnen logeren Autowegen, waarlangs het moderne ver keer voortraast, vragen om dergelijke voorzieningen De Duitse Raststatten wer den niet alleen gebouwd, omdat men het we] een lucratief bedrijf achtte, zij wer den ook met weldoordachte tussenruim ten langs de autobanen geplant, omdat dit noodzakelijk is voor een veilig ver keer. Rust is vooral voor de automobilist, die iange afstanden aflegt, onontbeerlijk Langs de grote autoweg UtrechtArnhem die bovendien een onderdeel gaat worden van de verbinding Randstad Holland DiisseldorfUlm, heeft de reiziger tot op dit ogenblik we hebben daar reeds eerder op gewezen weinig gelegenheid daartoe, tenzij hij zijn wagen langs de kant van de weg zet en daar even gaat. uitpuffen. Waarom niet méér „restaurateurs" langs de grote autowegen gaan bouwen Wel een autoweg is geen wandelpaadje en rijkswaterstaat heeft er bezwaar tegen op de autobanen te vee! zijwegen te laten uit monden. waarlangs de auto's de restau rants kunnen bereiken. Ook de directie van de Vrumona-fabrieken. die het initia tief tot dit nieuwe Moto-Resto-project heeft genomen, heeft mogen kennismaken met de bijzonder Strenge bepalingen, die er in dit opzicht bestaan. De oplossing werd gevonden in een bestaande afbuiging en een bestaande randweg. Langs deze wegen zal het rijdende publiek het restaurant kunnen bereiken en verlaten. Het verkeer, dat doorrijdt, zal dus niet. zoals dat in Duitsland op sommige plaatsen wei het geval is. door de motel-bezoekers worden „lastig ge vallen". Het nieuwe Moto-Resto in Bunnik zal, eenmaal voltooid, plaats kunnen bieden aan 220 personen. Bovendien is er op de terrassen ruimte voor ongeveer 150 men sen. Hei complex, inclusief de later nog te bouwen slaapkamers, kost circa twee miljoen In de directe omgeving van het restaurant zal een benzine-station wor den gevestigd, waar de reiziger zijn auto kan laten verzorgen Omstreeks april, als de grote stroom toeristen weer begint te trekken, hoopt men dit Moto-Resto te kun nen openen De raad van commissarissen en de di recteuren van de N.V. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interim- dividend over het boekjaar 1958 van 1.50 (onverminderd) per aandeel. Helaas kon er niet snel worden inge grepen, omdat de brandweer van Gel dermalsen aanvankelijk niet in staat bleek water te geven. Daardoor sloeg het vuur over naar een timmerwerk plaats, een sorteerloods en een niet meer als zodanig gebruikte kantine. Ook het aan de overzijde van de spoorlijn gelegen station Geldermalsen moest nat gespoten worden, omdat zelfs de dwarsliggers van de spoorbaan begonnen te branden. Het treinverkeer op dit drukke station ondervond dan ook nogal enige vertraging. De brand werd tenslotte bestreden door de brandweren van het station Geldermalsen, van de gemeenten Deil, Waardenburg en Waddenoyen, terwijl ook een wagen met manschappen van de Alkmaarse brandweer, die toevallig passeerde, assistentie verleende. Schade in honderdduizenden Eerst toen de brandweer van Tiel met groot materieel arriveerde slaagde men erin het vuur te bedwingen Be halve de kisten en de loodsen, gingen ook drie sorteermachines en een hoe veelheid fruit verloren. De schade, die men in ieder geval wel op enkele hon derdduizenden guldens mag schatten, wordt door verzekering gedekt. Het veilingbestuur had juist enkele maan den terug het verzekerde bedrag aan zienlijk verhoogd. „Het bezoek, dat wij de afgelopen da gen in Nederland hebben gebracht, was van informatieve aard. Het ging er ons om te zien wat Nederland kan bijdragen aan de internationale samenwerking in Euratom. Het is een bezoek geweest op hoog niveau, waarvoor wij zeer dank baar zijn." Aldus heeft de voorzitter van de com missie van Euratom, de Fransman Louis Armand, gisteravond in Eindhoven tegen over de pers verklaard aan het einde van het tweedaagse bezoek, dat de commis sie aan ons land heeft gebracht op uit nodiging van de regering- De heer Armand zette het doel van Euratom nog eens uiteen en verklaarde, dat de commissie het als een van haar belangrijkste taken ziet een Europese atoomindustrie te scheppen, die niet door nationale grenzen wordt gehinderd. Het bezoek heeft ook verband gehouden met de oprichting van een onderzoekings centrum van Euratom, waartoe het Eura- tomverdrag de commissie verplicht. Over aan te pakken. Van andere regeringen heeft zij nog geen uitnodigingen ontvan gen, doch zij hoeft daar bij haai onder zoek ook niet op te wachten. Het Nederlandse lid der commissie, mr. E. Sassen, voegde hieraan toe, dat de commissie met grote belangstelling heeft kennis genomen van hetgeen de minister-president dr. W. Drees haar tijdens het diner in het Muiderslot heeft gezegd. De mededelingen van dr. Drees zuilen een van de factoren zijn, die bij de beslissing over het centrum zullen meetellen, maar er zijn nog vele andere factoren, aldus mr. Sassen. Zeven paters Jezuieten vieren van daag hun orde-jubileum in Nijme gen. Het zijn de paters Fr. Berghegge, pastorie Stijn Buysstraat, 60 jaar Je- zuiet; pater E Hoogeveen van het Cani de plaats waar dit centrum zal komen is I siuscollege, 60 jaar Jezuiet; pater B van niet alleen nog niet beslist, maar zelfs nog niet beraadslaagd, aldus Armand. De commissie wenst zich eerst volledig omtrent alle mogelijkheden en wenselijk heden te oriënteren, alvorens deze zaak Meurs van het Berchmanianum. 43 jaar Jezuiet. Verder zijn 40 jaar Jezuiet de pa ters J. Bak, J. Heintjes, M. Kimman en J. van Moors, allen van het Canisitts- college. BEST, nu het Contact Bureau, dat huwelijksbemiddeling voor katholie ken nastreeft, dezer dagen tien jaar bestond, wil ik graag ook over dit onderwerp een Marge-notitie maken, maar dan moet U beloven, dat het onder ons blijft. Bemiddelen tussen twee mensen, die graag willen trou wen, maar die in het dagelijkse leven er niet in slaagden tegen een goede partner op te botsen, is een teer werkje. Te veel publieke belangstel ling is niet goed voor de kleine plan tjes, die op de akkers van zo'n be middelingsbureau tot wasdom komen. De mensen, die deze akkers verzor gen, praten trouwens ook in de meest voorzichtige termen over hun werk. Zij leggen contacten, zij selecteren, verzamelen gegevens, sturen brieven door en controleren de- oprechtheid van de gegadigden. Voor de rest zwijgen zij Wie het woord moeten doen. wel, dat zijn de abonnees van het bureau, die uit de lange lijsten van huwelijkspartners hun keuze hebben gem.aakt en die, in de veilige schoot van blanco enveloppen, met de ander tot nader begrip trachten te komen. En dat is dan strikte privé- corresvondentie, waar de buiten staander niets mee te maken heeft. Het Contact Bureau in De Bilt „het enige in Nederland, dat het Ni hil Obstat van het Hoogwaardig epis copaat heeft verkregen", zo wordt erbij gezegd verwerkt op het ogen blik ruim vierduizend van zulke brieven per week. Vierduizend af zenders, die niet weten aan wie zij schrijven, want al staan in het regis ter, dat. alle ingeschrevenen op ge zette tijden krijgen toegestuurd, wel een korte levensbeschrijving, de ante cedenten alsmede de verwachtingen van de correspondentiepartner ver meld, de naam. zowel van de afzen der als van de „aangeschrevene", blijft geheim. Men correspondeert onder code nummer. Van 3 85967 aan 24689: alleen het 'niveau weet, wie dat zijn. Die controle is noodzakelijk. Want af en toe schrijft een broer tan 'zijn zusje. En dan moet even worden inge grepen. ZIJN twee nummers met elkaar „in gesprek", dan kunnen zij zich laten „blokkeren". Een aardig contact is tot stand gebracht. Brieven van even tuele andere geïnteresseerden worden niet doorgezonden. Je maakt zo gauw iets kapot, vooral bij besluitloze mensen, die men onder de abonnees van het bemiddelingsbureau wel aan treft. Leidt het contact niet tot re sultaten, die men zich ervan had voorgesteld, dan kan de blokkade worden opgeheven. Nummer 185967 zal nooit weten hoe de naam luidde van 24689. En dat is heel belangrijk. Gemiddeld blijven de gegadigden een jaar lid van het bureau. Na die tijd komt, heel tevreden, de opzegging, enige tijd later de huwelijksaankon diging en meestal weer enige tijd later het geboortekaartje. Zeker, er zijn uitzonderingen, die drie jaar lid blijven. En er is er één, die de groei van het bureau „vanaf het begin heeft meegemaakt". De „opzeggers" vor men de grootste trots van het bureau. In totaal 1500 huwelijken werden in de afgelopen tien jaar door het bu reau tot stand gebracht. En de post bracht, in diezelfde periode, ruim drieduizend geboortekaartjes naar De Bilt, waar men als abonnementsgeld 37,50 rekent, doch waar, volgens de statuten van het bureau, geen winst mag worden gemaakt. Eventuele overschotten gaan naar charitatieve instellingen. De enige winst die men hoopt te boeken bestaat uit gelukkige huwelijken tussen mensen, die in het dagelijkse leven niet met elkaar in contact konden komen. „OUDE vrijsters en vrijers", zegt nu de man in de straat, die het stom me geluk had in diezelfde straat een lief buurmeisje te vinden, waarmee hij trouwde. Jongelui doen daar toch niet aan. Men zou ervan opkijken. De statistieken van het bureau spreken andere taal. Veel jongelui, die van het platteland naar de grote steden trokken, leerden daar de een zaamheid van de grote stad kennen. Waar een miljoen mensen bij elkaar wonen, kan men eenzamer zijn dan op een dorp. Intellectuelen, die jaren lang zich aan hun studie hebben ge wijd artsen, ingenieurs etc. be- seffen plotseling, dat hun kennissen kring in feite i maar heel beperkt is. Werkers, die veel nachtdienst moeten verrichten en dus zelden in de ge legenheid zijn om „uit te gaan", ont dekken, dat zij hun vleugels verder zullen moeten uitslaan om een goede huwelijkspartner te vinden. Dan gaan zij nadenken. De mannen zullen zich over het algemeen niet bij een bemidde lingsbureau laten inschrijven, tenzij zij een duwtje krijgen, van een gees telijke, van een personeelschef of van een vriend. De meisjes besluiten wel zelf. meestal na een lange „nadenkperiode" van een jaarof twee. De mannen zijn over het algemeen zeer orthodox in hun verlangens; zij willen een meisje dat degelijk is, niet te modieus, goed voor het huishou den, goed voor kinderen, dat eerlijk is en werkzaam en dat bereid is door hard werken samen een bestaan op te bouwen. De moderne meisjes zijn anders. Vaak stellen zij hun eisen veel te hoog. Zij werken zelf. zij hebben een goed salaris. Hun aanstaande man moet haar 'n goed leven kunnen bie den. Vierhonderd gulden per maand verdiende een secretaresse van 24 jaar. Als ik trouw, wil ik een man hebben die tenminste vijftien mille ver jaar verdient, zegt zij. Natuurlijk, niet alle meisjes zijn zo. Maar velen begrijpen niet, dat de man geen belang stelt in een veel eisend hippie. „Je snapt de mannen van tegen woordig niet", zeggen ze dan be droefd. Opmerkelijk: op de lijsten van het jubilerende Contact Bureau vindt men veel meer meisjes dan mannen. Het succes, dat door bemiddeling werd geboekt, wordt uiteraard in stil te gevierd Soms zijn het merkwaar dige successen. Een jongeman huw de.zijn buurmeisje, na door het bureau met haar in contact te zijn ge komen. Zij woonden in een hoekhuis met twee uitgangen in twee verschil lende straten Na enige corresponden tie zijn ze voor het eerst eens in de andere straat gaan kijken Een heer trouwde met zijn huishoudster toen hij ontdekte dal ook zij de bekende blanco enveloppen kreeg toegestuurd. Verdere voorbeelden mag ik u niet geven: de drieduizend mensen die door het bureau met elkaar in con tact zijn gekomen, zouden het mij kwalijk kunnen nemen. En denk erom, zoals bij de aanvang gezegd: dit blijft allemaal onder ons.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3