m NOORDPOOL INTERNATIONALE STRIJD OM EEN KIND Wat is het beroep van deze lezeres A de Bijtsen?... Pr c b t b ij t s Ceta-Bever! Tussen hemel en aarde Het gruwelijke ijs van de Grote familieprijsvraag in vier series met prachtige prijzen Iedereen kan meedoen! Kath. Econ. Hogeschool Regeringstoestemming voor bouw van hoofdgebouw Hondewonder in Moskou De zaak M. E. Boll voor het Intem. Hof van Justitie Kikvorsmannen zoeken vermiste broertjes Leiden zet spoor en bus in de knel Mosselvoorraad op Wadden valt tegen iêèSêèsëêêësëéxè VB VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 PAGINA 4 IN NEDERLAND OPGE LEGDE SCHEEPSTONNAGE Lichte stijging in augustus BOERDERIJBRAND IN ALPHEN AAN DEN RIJN Door „assistentflats" MAASTRICHTENAAR DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD METAALAFVAL GESTOLEN MARINIERS-SERGEANT PLEEGDE VERDUISTERING AUDIëNTIES GOUDEN KLOOSTERFEEST PATER JUSTINUS KAP. door OTTO LUDWIG I 21. Zwijgend kijken Tyson £n de bemanningsleden op bet ijs naar het schip. Als een schim lost het op in de nacht en verdwijnt in de duisternis. De laatste schok heeft de Po laris bevrijd.. Snel, stuurloos en onregelmatig zwalkend is de boot verdwenen, richting Zuid-Oost. Maar een schip zon der roer is als een invalide.. Zal de Polaris ver komen? Is ze eigenlijk niet allang gestrand en vergaan? 22. Plotseling springt Tyson naar voren en schreeuwt het schip na.. Een doodse stilte geeft antwoord. Tot overmaat van ramp dwarrelen er sneeuwvlokken naar beneden. Al gauw kunnen ze geen hand voor de ogen meer zien. In deze nacht is het onbegonnen werk om nog langer naar hun schip te zoeken. Enorme ijsgevaarten tuimelen uit duizelingwekken de hoogten op de vlakte enenkele mannen worden verplet terd. Dan pas beseft Tyson de omvang van de catastrofe: Het schip is uitgerekend de laatste zomerdag afgedreven. Morgen zal er geen licht meer zijn. De zon zal niet meer boven de kim komen. Zij zijn de gevangenen van de poolnacht. 23. Verwilderd kijkt Tyson om zich heen, totdat zijn ogen die van Hannah, een Eskimo-vrouw ontmoeten. Hij kruipt over het ijs naar haar toe en ontdekt dan, dat ze heel wat materiaal en bagage bij zich heeft. Lachend vertelt ze, in ge broken zinnetjes, dat Joe en Hans, ,twee andere Eskimo's een touw om hun middelhebben gebonden en zo een ketting ge vormd. Zo hebben ze de overal verspreide voorserpen één voor één opgevist en teruggebracht op gevaar af, meegesleurd te worden in het gat, dat de Polaris gevormd had. De kalme moed van de inboorlingen steekt ook Tyson aan. Hij roept zijn vrienden om de „ketting" nog groter te maken. Maar een donkere massa maakt zich los van de bergwand boven hen, rolt en sleurt de aanhollende blanken in zee 24. Een ogenblik kolkt de wanhoop in Tyson. Dan ziet hij zijn vrienden, die zich aan kleinere ijsschotsen vastgeklampt hebben en met de stroom afdrijven. Als door een wonder ligt een der sloepen vlak voor hem. Hij duwt de jol naar het water, zet af en een golf stuwt hem vanzelf in de goede rich ting. Maar het bootje is log en komt bijna niet vooruit, bo vendien is het zo lek als een zeef en Tyson moet zich met een kattesprong op het ijs in veiligheid stellen. Maar daar ligt al een tweede, grotere sloep. Tyson springt er in. Deze keer gaat het vlugger. De stuurman pikt een halfdode en uitgeputte matroos op, een tweede, een vierde.. Hij redt ze allemaal en peddelt triomfantelijk terug. Maar., was het mis schien niet beter geweest om ze te laten omkomen..? Hoe kon Tyson ook vermoeden, dat nieuwe, verschrikkelijke avon turen hun te wachten stonden en dat het noodlot de strijd nbg lang niet had opgegeven..? (Van onze Haagse redactie) Gisterochtend ig in het Vredespaleis voor het Internationale Hof van Justitie een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tussen Nederland en Zweden betreffende het voogdijschap over Maria E. Boll. In de geheel gevulde rechtszaal waren onder meer aanwezig de vader van het meisje en haar voogdes mevrouw Ide- ma-Postema. Onder de aanwezigen be vond zich tevens mr. Jonkman, de voor zitter van de Eerste Kamer. Nadat het uit zeventien leden bestaan de Hof onder voorzitterschap van de Noorse rechtsgeleerde dr. M. Klaestad, was binnengetreden, werden de beide rechters ad hoc van het Hof, de Zweed F. J. C. Sterzei en prof. M. J. Offerhaus uit Amsterdam geïnstalleerd. Als pleiter voor Nederland trad vervol gens op prof. I. Kisch uit Amsterdam. Deze zette de opvattingen van de Neder- lands^tegering omtrent deze zaak uiteen. Hij gaf een overzicht van de feiten, zoals wij die publiceerden: dat het voogdijschap over het op 7 mei 1945 geboren meisje na de dood van haar moeder op 5 december 1953 met toestemming van de vader werd overgedragen aan mevrouw Idema-Pos- tema. „Deze ontheffing werpt echter geen enkele smet op het karakter van de aan vrager", aldus prof. Kisch. Een pijnlijke en delicate kwestie noem de pleiter de verdachtmakingen, die daar na in 1954, na de dood van de moeder, tegen de vader werden geuit. De heer Bol] werd namelijk beschuldigd van een ern stig zedenmisdrijf, dat hij zijn dochter zou hebben aangedaan. „Als dit waar was, had er een vervolging moeten zijn, een proces en gevangenisstraf. Dit is echter niet ge beurd. De vader is niet door een Zweed se rechter veroordeeld. Alleen wegens het verdacht zijn werd de zg. protective edu- cation aan de Zweedse familie overgedra gen. Wij begrijpen, aldus pleiter, dat de Zweedse autoriteiten het kind willen be schermen gedurende de periode der ver dachtmaking. Toen deze echter niet juist bleek te zijn, had men het kind onder ver ontschuldiging aan de vader of aan haar voogdes moeten teruggeven. Wat toen ge beurd is, is even paradoxaal als wanneer een gevangenbewaarder, nadat het bewijs van onschuld geleverd is, tegen een ge vangene zou zeggen, dat het zonde zou zijn hem frisse lucht te geven en dat daarom in zijn belang de beslissing geno men is hem in de gevangenis te laten". Toen bleek, dat de vader onschuldig was, had de voogd de macht te beslissen, waar het kind zou blijven, een recht dat door de Conventie van 1902 betreffende het voogdijschap gegarandeerd wordt. De beslissing van de Zweedse rechterlijke macht, die het kind onder „projective education" van de Zweedse familieleden bracht, wordt niet door deze Conventie gedekt. Om deze reden vroeg prof. Kisch de maatregelen van de Zweedse autori teiten te doen beëindigen op grond van de verplichtingen, voortvloeiende uit de genoemde Conventie. In de middagzitting heeft prof. Kisch o.a. nog gesteld, dat naar zijn mening de drie hoofdpunten van de Zweedse ar gumentatie verworpen moeten worden, waarna hij er nog op wees, dat zowel het voogdijsohapsrecht van de ouder voogd als van de door de Dordtse recht bank aangewezen voogd gedekt worden door de conventie. Uitvoerig ging hij nog in op het door hem genoemde begrip „ordre publique". dat meestal wordt toegepast in gevallen, dat een wet van een ander land be schouwd wordt als in «trijd zijnde met de wet van het eigen land. ëaar zijn mening heeft Zweden niet bewezen, dat in dit geval een beroep kan worden gedaan op de „ordre publique". Vanochtend heeft prof. Kirsch zijn be toog voortgezet. Volgens de door het C.B.S. samenge stelde gegevens betreffende de opgeleg de schee-pstonnage in Nederland, waren op 1 september jl. 59 schepen met een gezamenlijke inhoud van 336.100 b.r.t. opgelegd. Dit betekende een lichte stij ging van de opgelegde tonnage t.o.v. de stand op .1 augustus 1958, nl. 56 schepen met 317.100 b.r.t. Het cijfer van 1 september jl. omvat 54 schepen voor droge lading met 287.400 b.r.t. en 5 tankers met 48.700 b.r.t. De opgelegde tonnage voor droge lading om vatte 19 Nederlandse schepen met 54.800 b.r.t. en 35 schepen van buitenlandse na tionaliteit met 232.600 b.r.t. Voor de tankers waren deze cijfers resp. 2 schepen met 21.600 b.r.t. en 3 sche pen met 27^100 b.r.t. (Van onze correspondent). Vanmorgen zijn twee kikvorsmannen, de Haarlemse gebroeders Vos, ingescha keld bij het zoeken naar de sinds woens dagmiddag vermiste broertjes Tom en Theo Verzijlbergh. De jongens zijn woensdagmiddag bij het spelen op een kolenschuit in het Spaarne voor het laatst gezien. Het dreggen heeft ook gis teren geen resultaat opgeleverd. Daarom heeft de politie de medewerking van de twee kikvorsmannen ingeroepen. Dezen zijn vanmorgen in het Spaarne gaan dui ken. Gisteren is voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag het proces begonnen, dat de Nederlandse regering aanhangig heeft gemaakt tegen de regering van Zwe den, inzake de voogdij over de 13-jarige Maria Elizabeth Boll. Foto: v.l.n.r. mevr. Dolly Boll, tweede vrouw van de heer Hans Boll (midden) en rechts notaris Idema. (Van onze correspondent) Doordat vonken uit de schoorsteen van een stookhuis waren overgewaaid is gisteren brand ontstaan in de schuur van de, heer A. Kranenburg aan de Land- lustweg te Alphen aan den Rijn. De storm wakkerde het vuur hevig aan en weldra stond niet alleen de schuur maar ook het nabije woonhuis in lichterlaaie. Beide werden geheel verwoest, terwijl van de hooiberg ook niet veel over bleefVan het huisraad kon een gedeelte worden gered maar twaalf kippen kwamen in de vlam men om. (Van onze correspondent) Gisteren bleek op de openbare zitting van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, dat zowel de Nederlandse Spoorwe gen als de Noord Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij ernstig bezwaar hebben te gen de plaats, die de gemeente Leiden heeft aangewezen voor de bouw van de zogenaamde „assistentflats" - 105 wonin gen westelijk van het Leidse station en te genover het academisch ziekenhuis, waar gezinnen van de wetenschappelijke wer kers in het ziekenhuis gehuisvest zullen worden. De spoorwegen verklaarden via hun ver tegenwoordiger, dat zij bedoelde grond no dig hebben voor noodzakelijke uitbreiding van het Leidse stationsemplacement. Het feit, dat deze grond, die reeds jaren als uitbreidingsmogelijkheid voor de spoor wegen wordt gezien, tot nu toe geen be stemming heeft gekregen, achtte de woord voerder geen argument om hem nu vol te bouwen. De vertegenwoordiger van de N.Z.H. V.M. vertelde, dat de garages, die deze vervoersmaatschappij momenteel precies naast het bouwterrein heeft, in de toe komst een grote uitbreiding behoeven, wanneer de tram in Leiden verdwenen zal zijn en het autopark van de maatschap pij met ruim veertig wagens zal toenemen. De vertegenwoordiger van de gemeente Leiden betoogde, dat de spoorwegen tussen bouwterrein en spoordijk nog ruim te genoeg overhouden voor uitbreiding en dat de N.Z.H.V.M. elders in Leiden grond kan krijgen voor garagebouw. De N.Z.H.V.M. was over dit aanbod niet geestdriftig, want wanneer het eindpunt van haar lijnen van het stationsplein wordt verlegd naar een punt elders in de stad, brengt dit benzineverlies met zich. Gedeputeerde Staten zullen schriftelijk uitspraak doen, Omstreeks half vijf gistermiddag is de 38-jarige vertegenwoordiger J. B. te Maas tricht in de kelder onder de winkel, wel ke door zijn echtgenote wordt gedreven, door elektrische stroom gedood- De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. (Advertentie) "WAT U DOEN MOET: Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening het beroep is van de lezeres, die wij hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart voor 3 oktober a.s. naar: Familieprijsvraag Katholieke Illustratie/Bea trijs, Nassaulaan 51 - Haarlem. L Prijzen in. deze seriefiets tér waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. S. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3. Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kanU straks nog veel meer opleveren! (o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) Ik heb in mijnwerk een witte jas aan eh het doel vanmijnberoep is iemand terzijde te staan, die lang heeft gestudeerd en dia mensen helpt. Ik vind het mooi en afwisselend werk alhoewel het soms wel eens hard kan zijn. Dit is een van de vele lezers van de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hen allen een belangrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hen méér ogen, méér levens en....een onverwachte kijk op de wereld geeft, want de Katho lieke Illustratie en Beatrijs zijn levende bladen, die een prachtige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijven kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illustratie en Beatrijs. De politie te Langerak heeft de 33- jarige magazijnmeester K. T. M.. werk zaam od een fabriek van wasmachines aldaar, aangehouden. Dé man was cr op betrapt, dat hij metaalafval. waarin ko- perdelen zaten, meenam en ten eigen bate verkocht. Vermoedelijk heeft dit on geveer een half jaar geduurd. Het afval verkocht hij aan een opkoper te Schoon hoven. De mosselexport toont nu dé „R" weer ih de rttaand is, een "levendig beeld. Zowel naar Frankrijk als naar België gaan be langrijke hoeveelheden. De berichten, die van de percelen in de Waddenzee komen, zijn echter, wat de voorraden betreft, niet bemoedigend. Vele kwekers blijken minder voor raad te hebben, dan zij redelijkerwijze op grond van hun uitzaai hadden ge meend te mogen verwachten. Funest was de enige maanden geleden geconstateerde mosselzaadval. Mosselzaad „viel" en ging groeien op de percelen consumptie- mosselen, waardoor deze mosselen of stik ken, of niet meer voor de consumptie ge schikt zijn, wegens het daarmee vermeng de zaad. De regering heeft in beginsel toestem ming gegeven voor de bouw van het hoofdgebouw van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg. Dit heeft gisteroch tend mr. M. P L. Steenberghe, president curator v. d. Hogeschool meegedeeld. Ver wacht wordt, dat dit jaar de onderbouw zal kunnen worden aanbesteed. Vermoe delijk eind dit jaar of begin volgend jaar de bovenbouw. De kosten voor de bouw van het eigen tehuis van de Kath. Econ. Hogeschool, die tot dusverre dertig jaar heeft ingewoond bij de Katholieke Leer gangen te Tilburg worden geschat op 6,1 miljoen aan zuivere bouwkosten en op 1.6 miljoen voor grond en inrichting, zodat het totaal 7,7 miljoen bedraagt. Hiervoor zal 90 pet. subsidie worden ver leend resp. door het Rijk, provincie en gemeente Tilburg. Dat is een bedrag aan subsidie van 6.900.000. De resterende 800.000 zal uit eigen middelen worden gefinancierd, waarschijnlijk door lenin gen. Het hoofdgebouw is geprojecteerd In Tilburg-West en maakt deel uit van het gemeentelijke Tilburgse uitbreidingsplan. Ingenieurs van de bouw zijn Jos. Be- daux uit Tilburg en ir. J. van der Laan uit Oegstgeest. Men hoopt, dat het hoofd gebouw gereed zal zijn in 1960-61. Het za dan plaatsbieden aan 900 studenten. Er rekening mee gehouden, dat het in 197( plaats zal bieden aan de verwachte groe tot 1400 studenten. Dit zal dan mogelijk zijn, omdat voorlopig de wetenschappelijke instituten ondergebracht zijn in het hoofd gebouw en daarna eigen gebouwen zullen krijgen. (KNP) De Zeekrijgsraad heeft de 41-jarige ser geant van de mariniers F. Z. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Sergeant Z. werd ervan beschuldigd in de periode van 1956 tot 1958 van de opbrengst van bioscoop voorstellingen, die voor het marineper soneel werden gegeven, een bedrag van 609 te hebben achtergehouden. Bij de 'ehandeling voor de Zeekrijgsraad bleek lat sergeant Z. tot zijn daad was gekomen loordat hij als gevolg van moeilijkheden huis schulden had moeten maken. Raadsman van beklaagde, majoor A. v. d. Bork, wees erop dat onvoldoende con trole werd uitgeoefend en de gelegenheid hier de dief heeft gemaakt. Mgr. M. A. Jansen. Bisschop van Rot terdam, zal volgende week woensdag 1 ok tober geen audiëntie verlenen. Op 3 oktober a.s; viert in het Kapu- cijnenkloóster te Breda de als volks prediker bekende pater Justinus zijn gouden kloosterfeest. Hij trad 3 oktober 1909 te Babberieh in het klooster en be gint dus volgens gebruik van de Kapu cijnen zijn „gouden jubeljaar 1958-1959". Het wordt op 3 oktober feestelijk inge luid. Na zijn priesterwijding in 1917 begon pa ter Justinus een zeer vruchtbaar aposto lisch leven, want sindsdien heeft hij let terlijk heel het land doorkruist, van Gro ningen tot Maastricht en van Den Haag tot Enschede. Begaafd met een zeer hel der verstand en een verbazingwekkend gemak van spreken vol humor, heeft hij zijn talenten ten dienste gesteld van het volk in talloze missies, paroehieretrg/es en geestelijke oefeningen, garde, die op het ogenblik in Roosendaal wordt gerepareerd. Ryzhyi, een Duitse herdershond van de politie, drinkt hier uit een kommetje water op de tweede dag, nadat de Russische chirurg professor Demikhof er i11 net medisch instituut van Moskou in was geslaagd de kop en de twee voor' poten van een straathondje in leven te houden en op de nek van de herder over te plantenDe operatie werd bijgewoond door dr. David Gurewitsch, een neuroloog van de Amerikaanse Columbia-universiteit, en een Noorse chirurg Christian Kappelen. Dr. Gurewitsch verklaarde dat de nieuwe kop van Ryzhyi speels reageerde, terwijl de oude kop een beetje slaperig scheen. De hond is niettemin gezond en eet en blaft met beide koppen; hij leeft op een hart en heeft zes poten. Volgens Gurewitsch is Demikhof er ook in geslaagd een hond op twee harten te laten leven, alsmede een kat op een hond en een geit op een kalf over te planten. Uit het Duits vertaald door JAN H. P. JACOBS 41). Er kwam iemand de trap op; was dat de politie al? Neen. Niemand wist immers, wat hij gedaan had. Hij vertrok zijn ge zicht in een trotse plooi en vroeg: Wie wil er wat van mij? Dan hoorde hij stemmen en de klank van één daarvan viel als een hamerslag op zijn gepijnigd hart. Dat was de eni ge stem, die hij niet verwacht had. hier te zullen horen. Zou die hem vragen: Waar is je broeder Abel gebleven? Neen, natuurlijk. Hij zou zijn zoon ka men vertellen, dat de ander verongelukt was. En vroeg hij het toch, dan was het antwoord duidelijk, want het-was al zo oud als de mensheid: Ben ik de behoeder van mijn broe der?. Hij onderging bijna als een op luchting de gedachte, dat zijn vader blind was. Want hij wist, dat hij zijn scherpe ogen nu niet zou kunnen verdragen. Hij hamerde en spijkerde hoe langer hoe vlugger. Hij had zijn vader eigenlijk wel willen ontlopen, als hij kon, maar de dakstoel was smal en bovendien klonk de stem van de oude heer al van bij het gat, waardoor men het dak opkwam. Hij wilde hem niet eerder gezien hebben dan nodig was. Zo is het goed, hoorde hij de oude man zeggen. Doe je meester mijn groe ten; en hier is wat voor jou. Drink daarvoor maar op mijn gezondheid!. Fritz Nettenmair hoorde, dat de oude heer zich in de dakopening zette en wist, dat de oude heer die hele opening met zijn ge stalte vulde. Hij hoorde de knecht bedan ken en dan zijn voetstappen die zich hoe langer hoe verder verwijderden. Mooi weertje, zegde meneer Netten mair. Zijn zoon raadde, dat de oude heer zou weten, of er nog iemand in de buurt was. Niemand gaf antwoord; Fritz Nettenmair kreeg geen stom woord over zijn lippen; hij hamerde hoe langer hoe sneller en luidruchtiger. Hij wilde wel, dat dit uur, deze dag, ja dat het leven ten einde was. Fritz!, riep de oude man. Hij riep andermaal en nog eens. Fritz Nettenmair moest eindelijk toch antwoordt geven. Hij dacht aan de roep:. Kaïn waar zijt gij? Hier vader, antwoordde hij en ha merde door. Dat is goede lei, zei de oude man onverschillig; ik hoor het aan de klank, schilfert niet. Ja, antwoordde Fritz met klappe rende tanden, ze neemt geen water op. Ze is beter geworden dan vroeger, ging de oude man verder; ze zijn die per in de groeve doorgedrongen tegen woordig. Het schijnt dat je alléén bent. Een „ja" bestierf de zoon in de mond. Hoe dieper ze ligt, des te steviger is dat spui. Is er geen andere stellage in de buurt? Nee... Goed. Kom hier. Hier voor me!. Wat moet ik? Hier komen. Wat ik te zeggen heb, moet zacht gezegd, worden! Fritz Nettenmair kwam met knikkende knieën over alle leden bevend tot voor zijn vader. Hij wist, dat zijn vader blind was en toch probeerde hij zijn blik te ontwijken. De oude man vocht om zich te beheer sen, maar er was geen spiertje in zijn gezicht, dat dit verried. Uit de voorbereidingen vermoedde Fritz al, wat er komen ging. Ook hij begon te vechten om beheersing, om trots te ver zamelen. Laat hij het in zijn argwaan raden, wie wil mij iets bewijzen? En al kon hij het bewijzen, aangeven doet hij me toch niet; daar ben ik zeker van. Waar om zou hij anders ook zachtjes willen praten? Laat hem maar zeggen, wat hij wil, ik weet van niets, ik ben het niet ge weest ik heb niets gedaan. Hij wist het trillen van al zijn spieren te beheer sen en een uitdrukking van de grootste trots aan zijn gezicht te geven. De oude heer zweeg nog steeds. Ge dempt klonk het gerucht van de mensen in de straten naar boven. Beneden lagen er al violette schaduwen en om de hang- stoel van Paul tegen de toren speelde de laatste straal van de zon. Iets verder ruis te eeii vlucht duiven voorbij, die van het veld naar huis keerden. Het was een avond vol goddelijke vrede. Benden in de diepte en tot in grote ver te uitgestrekt de groene aarde. Hoog boven de hemel, als een stolp van blauw kristal daaromheen. Kleine rose wolkjes waren hier en daar in de ruimte verstrooid. Het lawaai bene den deinde hoe langer hoe meer weg. Men kon aparte geluiden beginnen te onder scheiden. De klank van een klok in de verte, teruggekaatst tegen het dak. Ginds achter de eerste groene heuvel, waar da klanken vandaan kwamen, ligt Brambach. Het moest bepaald de klok van Bam- bach geweest zijn, die luidde. Hoog in de lucht en diep daaronder op de aarde, overal die goddelijke vrede en een zoet. vermoeid verlangen naar rust. Alleen tussen hemel en aarde voelden de twee mensen op het kerkdak van de Sint- Georg er zich niet door aangeraakt. In de een brandde de waanzin van een over prikkeld eergevoel, in de ander brandden alle vlammen, alle pijnigingen van de hel. Waar is je broer?. Het kwam onverwachts tussen de tan den van de oude man doorgesist. Dat weet ik niet. Hoe zou ik? begon in de ander de trots zich steil op te rich ten. Je weet het niet? De oude heer fluisterde, maar elk van zijn woorden sloeg als een donderslag in de ziel van zijn zoon. Ik zal het je zeggen. Daarginds in Brambach ligt hij dood. Het touw is bo ven hem afgeknapt en jij hebt het met bijl steken doorgesneden. De buurman heeft je de loods zien binnensluipen, Je hebt je vrouw ermee gedreigd dat te zullen doen De hele stad weet het. Men zal er nu mee bij de rechter zijn. De eerste, die nu de trappen opkomt, is iemand van de politie, om jou voor de rechter te brengen. Frits Nettenmair stortte ineen. De stel ling kraakte onder hem. De oude man luis terde. Als de ellendeling aan de rand van de stelling viel, dan suisde hij naar bene den, de diepte in en dan was alles voor bij. Alles, wat er gebeuren moest, was dan gedaan. Een leeuwerik was uit een naburige tuin hoog de lucht ingeschoten en strooide zij*1 uitgelaten getril over bomen en huize11 heen. Mensen, die zich gelukkiger voelen dan zij die hier op het dak zaten, hoorden dat gezang uit de verte. Arbeiders lieten de spade rusten, kinderen hun zweep en tol en zochten de hemel af om het zwe vende, trillende punt te kunnen einden, tef wijl zij met ingehouden adem luisterden- De oude heer Nettenmair hoorde de leeuwerik niet. Toch hield ook hij zUn adem in, maar hij luisterde naar beneden, niet naar boven. En wat hij wilde horen, had helemaal niets van het lied van de leeuwerik. Het was een lawaai op het dak beneden hem en een afgebroken angst' schreeuw. Hij luisterde eerst vol hoop, toen vol angst. Niets klonk er naar boven. Voor hem. op de planken van de stellen, rochel de een zware adem. Hij hoorde het »1: het toeval, dat hem in erbarmen een hel pend» hand had kunnen verlenen, had da- niet gedaan Hij moest het zelf doen. want gedaan worden moest het Anders wezen d' mensen met hun vingers naar de kinde- rer (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4