Dagblad voor Schiedam en omstreken lot Referendum zware nederlaag voor communisten en opposanten PijP verkeerd in schoorsteen Om lot van Cyprus Spaak streeft naar een ronde tafelconferentie Caritas moet verder louter medelijden gaan dan Geen margarine meer naar Duitsland Minister Suurhoff: Vrijwillige zelf- ordening anders vergunningstelsel Opschorting Brits plan gevraagd MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 LEKEN ALS OPPERLIEDEN; VAN DE CHRISTUS Echtpaar overleed door kolendampvergiftiging Alleen F ra us Guinea zegt ..neen" Generaal Persons volgt Adams op Oud voorschrift maakt de grens dicht IVeinig thuisblijvers Algerije HET WEER VOOR MORGEN ZUIDELIJKE WIND —rik Griekenland akkoord Makariosvoorstel Niet medelijden alleen nieuwe amsche courant voor De Gaulle De IV'estduitse financiële autoriteiten zijn erin geslaagd de door de Duitse mar garine-industrie zo ongewenst geachte particuliere invoer van margarine uit Ne derland op 1 oktober plotseling te doen eindigen. Op het ministerie van Financien te Bonn heeft men zich namelijk een oud voorschrift herinnerd, volgens hetwelk alleen dan maggarinc kan worden inge voerd als op de verpakking staat ver meld, dat zij werkelijk uitsluitend uit plantaardige vetten bestaat. Margarine, die deze vermelding niet heeft, mag voortaan in het kleine grens verkeer in het geheel niet en in het grote grensverkeer slechts nog tot vijf kilogram per persoon uit Nederland worden inge voerd. Op het ogenblik kunnen de douanebe ambten zelf uitmaken hoeveel margari ne reizigers mogen meenemen. In het kleine grensverkeer laat men meestal een pond toe. De invoer van natuur-boter in West- Duitsland een kilogram per persoon valt niet onder deze beperking. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De uitslag van de volksstemming over de nieuwe constitutie in Frankrijk is zelfs voor de nicest optimistische beschouwers een enorme verrassing geworden. Dit geldt zowel de overzeese gebieden, Algerije als Frankrijk zelf. De verklaring daarvan werd nog voor middernacht in enkele woorden ge geven door de leider der on af h ankelijken, oud- premier Pinay, die zei, dat het land iets nieuws wilde. Hij voegde er de verwachting aan toe, dat de op handen zijnde algemene verkiezingen, die gevoelens zullen bevestigen. De radicale en socialistische leiders, die zich tegen de nieuwe grondwet hadden gekeerd hebben een grote nederlaag te slikken gekregen. Maar nog belangrijker is de zware slag, die door de Franse kiezers aan de communisten is toegebracht. Het zeer spectaculaire succes voor De Gaulle, die een massale bevestiging voor zijn constitutie heeft verkregen, zoals hij in zijn laatste oproep van vrijdagavond had ge vraagd, is in de eerste plaats te danken aan de afkeer van liet Franse publiek van het parlement van de Vierde Republiek, dat niet in staat is geweest aan de regering gezag en stabiliteit te geven en vrucht, baar te werken aan de oplossing van de vraagstukken van het naoorlogse tijdperk. Die afkeer is vooral aan de dag ge treden in de streken van Frankrijk zelf, waar de tot dusver de toon aangevende Partijkopstukken, die zich aan de bestrij ding der nieuwe grondwet hadden ge waagd, meenden het rijk alleen te hebben eri erbarmelijk zijn verslagen. Het is wel sensationeel, dat dc radicalen- leider Baylet. die het machtigste provin ciale orgaan de „Depêche de Toulouse' verspreid, in het midden en zuidwesten Van Frankrijk ter beschikking heeft, zó zichbaar geslagen is, dat hij zijn burge meesterschap van Valence en zijn voor zitterschap van dc departementale raad nog in dc loop van dc nacht heeft necr- Relegd. Voorts dat ook een oud-premier als Bourgès-Maunoury niet heeft kunnen be letten, dat tachtig procent van zijn depar tement zich vóór de grondwet heeft uit gesproken en dat 00k Mendès-France hetzelfde lot heeft ondergaan. Dit voor Wat de radicalen betreft. Bij de socialisten hebben de leiders, die zich van de partij hebben losgemaakt om het neen te propa geren, nergens de buitengewoon gunstige uitspraak kunnen belemmeren. Maar wat wel een der belangrijkste resultaten van dit referendum moet wor den genoemd, is de ontzaglijke nederlaag, die de kiezers aan de communisten heb ben toegebracht. Bij de fanatieke en om vangrijke, zelfs met gewelddaden gepaard gaande druk, die op dc arbeiders-kiezers werd uitgeoefend, had men zeker geen teruggang van communistische stemmen Verwacht, alhoewel ile aanwijzingen er Waren dat vooral de vrouwen, die het triest van het dure leven hebben te lijden, er toe zouden bijdragen, dat dc aanhang der communisten zeer zou afnemen. Het was overigens zo ongeveer een axioma geworden, dat het communistisaëe blok van een kwart der kiezers van gra niet was. En wat heeft men nu gezien? In de rode banlieu van Parijs, waar zoveel gemeenten sinds jaar en handen van de communisten zijn en waar van gemeentewege zelfs zulk een onbehoorlijke druk op de stemmers wordt uitgeoefend, is slechts inde beide gemeenten waarin T'horez en Duolos de scepter zwaaien, een meerderheid van communistische stemmen uitgebracht. En overal elders in de kleine provmcie- ftmeenten in het algemeen en evenzo in de grote industriecentra moesten de communisten in vergelijking met de al gemene verkiezingen van 1956 20 tot 50 proeent van hun aanhang prijsgeven. Zelfs als men zou kunnen aannemen, dat geen enkele radicaal of socialist of Progressist tegen de grondwet zou heb ben gestemd blfjven allerwegen de cijfers der „necn"-stemmcrs zeer ver beneden de communistische totalen van 1956- Dit verschijnsel is te belangrijk dan dat de communistische cijfers niet nader zouden moeten worden bekeken. Maar hiervoor is genoeg tijd. Want zo de uitslag een harde klap is voor de communisten, voor alle andere partijen is het resultaat een aansporing tot ernstige bezinning. Deze partijen heb ben zich nu op te maken voor de aan staande algemene verkiezingen. Zij ver keren natuurlijk m de hoop, dut nog voor het einde der week vernomen zal worden volgens welk stelsel die verkiezingen zul_ len plaats hebben. Het vooruitzicht van het merendeel der aftredende Kamerleden om herkozen te worden is allesbehalve gunstig. Dat het aantal thuisblijvers-in belang rijke mate is verminderd en van 20.39 pet op 15.1 pet is teruggevallen is. een verblijdend verschijnsel. Maar dat is ook het bewijs, dat bij de kiezers het ver trouwen leeft, dat de schok van 13 mei. die de onmachtige Vierde Republiek heeft neergeveld de weg heeft geopend naar een daadwerkelijke vernieuwing. Het aantal thuisblijvers bij het referendum van 1946. dat 32 pet bedroeg is geen ver gelijking daar de snelopvolgende stem busgangen van toen de kiezers hadden vermoeid. Hoewel de totaal Uitslag voor het ogenblik nog niet bekend is, verdient de uitslag in Algerije bijzondere aandacht. Dat ook de mohammedaanse bevolking, die opgekomen is, over het algemeen zich voor de grondwet, dus tegen de po litieke afscheiding heeft uitgesproken, is zowel èen gevolg van het vertrouwen. dat De Gaulle de mohammedaanse bevol king inboezemt, als van het gevoel van verbondenheid met Frankrijk wat haar economische en sociale welvaart bete kent. Dit maakt, dat het regelen van de toekomstige verhoudingen nu geheel vrij van de druk van de fanatieke opstande- 'ingen kan geschieden. Deze Iaatsten hebben het regelmatig verloop der stemming niet kunnen belet ten cn deze tegenvaller voor hen zal ze ker het volharden in hun streven njet aanmoedigen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de tegenstand niet zal voort duren. Ze verschijnt echter niet langer in De Alpeneens op enkele passen na een onoverkomelijke hindernis tus sen Italië en het noorden, worden op het ogenblik op twee plaatsen tegelijk met, tunnels doorboord. Be halve de tunnel, ivelkc onder dc, Mont Blanc in aanleg is, wordt ook nog een extra.autotunnel onder de grote St .-Bernard doorgegraven. Deze foto, gemaakt vanaf de helling van de grote S-t.-Bernard, toont de werkzaamheden aan de Italiaanse zijde, op de plaats waar eerlang het verkeer de berg zal inrijden. (Van onze verslaggever) Zaterdagnacht omstreeks half één zagen buren van de fanjilie Cqrver. die woont' in de ZwaardemaMM'raat lp Rttésum', dat er nog licht brandde in de woning van dit echtpaar, waarvan <3è man 82 en de vrouw 77 jaar is. Daar de oude mensen nooit zo laat op zijn. ging men een* kij ken. Men zag de man voorover geleund in zijn rolstoel zitten, .terwijl de vrouw op de grond lag. Men waarschuwde de politie, die zich toegang tot de woning verschafte en terstond zware kolendamp waarnam. Het echtpaar werd naar de St.-Gerar- dus Majellastichting overgebracht, maar daar bleek, dat de man reeds was over leden. De vrouw overleed in de loop van de nacht. Het echtpaar had de haard aangesto ken, terwijl de pijp verkeerd in de schoor, steen zat. Het gedeelte dat het roet moet opvangen stak in de schoorsteen. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust aanvankelijk af en toe harde zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 30 september: zon op 6.38, onder 18.22; maan oo 19.22, onder 9.12. dc ogen van het buitenland ais iets dat voor Frankrijk als een onoverkomelijk heid is. Ook voor de overzeese gebiedsdelen, die tot de „territoiren van overzee" behoren, is de uitslag hoewel voOr de meeste gebie den overeenkomstig de verwachtingen, toch een bijzondere meevaller omdat men voor sommige gewesten op de Westkust toch enigszins bezorgd was. In Frans Guinea (een deel van Frans West-Afrika) zijn 1 lijkens dc eerste uit slagen, in tegenstelling tot andere Franse overzeecsc gebieden, veel meer „neen"- dan „ja"-stemmen uitgebracht. Tot dusver zijn 50.493 ncens tegen 551 ja's geteld. Dat Frans Guinea neen zou stemmen werd overigens reeds verwacht. Naar vaa welingelichte zijde is verno men, zal gouverneur Jean Risterucci pre mier Sekoe Toere mededelen, dat Frank rijk zijn functionarissen cn technici bin nen twee maanden wil laten repatriëren, daar de verwerping van dc nieuwe grond wet door Frans Guinea naar Franse op vatting betekent, dat Frans Guinea zich van Franse gemeenschap wil afscheiden. Op deze foto zien we II. M. de Koningin in gesprek met mevrouw Jacquline Royaards- -Sandberg. President Eisenhower heeft zaterdag ge- neraal-majoor Wilton Persons benoemd tot zijn eerste assistent. Generaal Persops volgt in deze functie Sherman Adams op, die onlangs is afgetreden. In de stijlvolle entourage van de grote zaal van „De Vereniging", onlangs ver rijkt met een verrassend goede geluidsinstallatie, besloot men zaterdagmorgen het lustrumcongres van de Vereniging van Kath. Ziekenhuizen. Enigszins opge lucht en tevreden na de zeer inspannende maar uitermate geslaagde Sectie vergaderingen van daags tevoren, zetten de honderden congressisten met een wat opvallend wriemelig beweeg van heel verschillende nonnenkappen, zich meer in opgewekte afwachting voor de slotacte van het congres, niet vermoe dend, dat de laatste inleider, prof. dr. E. C. F- A. Schillebeekcx, hen meedogen loos zou onderdompelen-in een even doorwrocht theologische als waarlijk op zienbarende beschouwing over „Het Katholieke ziekenhuis en de Katholieke gezondheidszorg." lijke Caritas niet blijft hangen in de sfeer van het loutere medelijden alleen. Daarna deelde mgr. Bekkers mee, dat de Paus aan twee bestuursleden, om in hen de waardering voor het werk van allen van de Vereniging van Kath. Zie_ kenhuizen tot uitdrukking te brengen een hoge onderscheiding heeft ver leend. De voorzitter, de heer Jos Maenen, was bevorderd tot commandeur in de Orde van St.-Silvester en de heer F.J. van Aalst, penningmeester van de Ver- benoemd tot ridder in dezelfde Orde. Minister Suurhoff voerde na de uit reiking van deze onderscheidingen het woord. Teruggaand in het verleden, constateerde hij, dat vóór de laatste eeuwwisseling bijna de gehele zieken zorg plaatselijk en regionaal was gesi tueerd, inderdaad hoofdzakelijk door particulier christelijk initiatief tot stand gebracht. Na 1900 zette het proces van bunde ling grondig in. En het werk van de Vereniging van Kath. Ziekenhuizen heeft bewezen, hoe het is en hoe nood zakelijk om vele allen rakende pro blemen gezamenlijk te benaderen. Ingaande op een van die problemen, waarover ook de regering zich beraadt, de noodzaak tot effective bundeling, op het terrein van de gezondheidszorg, achtte de minister het nog meer wen selijk, dat dc particuliere gezondheids instellingen tot vrijwillige zeïfordening overgaan, omdat ahders de regering met een vergunningstelsel zal moeten ingrijpen. Tot geruststelling van Zijne Excel lentie kon de voorzitter, in zijn dank woord aan de minister verwijzen naar zijn openingsrede, waarin hij reeds het zelfde aan het congres had voorgehou den. Griekse diplomaten hebben gisteren onthuld, dat de secretaris-generaal der NATO, Paul-Hcnri Spaak, heeft voorgesteld de toepassing van het Britse „deelgenootschapsplan" voor Cyprus op te schorten, om een ronde tafelconferentie tussen de betrokken partijen mogelijk te maken. Spaak heeft, volgens deze diplomaten, aan de NATO-raad de volgend" drie aan bevelingen gedaan: 1- Opschorting van het Britse plan, dat a.s. woensdag zou moeten ingaan. 2. Het houden van een ronde-tafelcon ferentie door vertegenwoordigers van G-root-Brittannië, Griekenland, Turkije en afgevaardigden der Griekse en Turk se Cyprioten om de standpunten der par tijen met betrekking tot een voorlopige regeling nader tot elkander te brengen. 3. Aanvulling van het Britse plan op de iwee punten, waar Griekenland het meest bezwaar tegen had, en wel als volgt: a. Het Britse plan voorzag in het aan stellen van Griekse en Turkse regerings commissarissen Spaak stelt voor in plaats hiervan de Britse gouverneur te doen bij staan door Cyprische raadgevers, die door de Griekse en Turkse Cyprioten zouden moeten worden gekozen. b. Spaak stelt voor dc bevoegdheden van de Griekse en de Turkse wetgevende vergadering op Cyprus, in welker insti ling het Britse plan voorziet, te beperken tot louter aangelegenheden dezer twee Cyprische gemeenschappen. Hij stelt verder voor één enkele kamer, die beide gemeenschappen vertegenwoor digt in 't leven te roepen en dit orgaan te belasten met de wetgevende arbeid voor Cyprus. Volgens Griekse diplomatieke kringen zal de Griekse regering instemmen met het houden van de door Spaak voorge stelde ronde-tafelconferentie, indien de andere betrokken partijen de door hem aanbevolen wijzigingen van het Britse plan in beginsel als basis van bespreking aanvaarden. Inmiddels heeft de aartsbisstbop van Cyprus, mgr. Makarios, zaterdag officieel de Britse regering voorgesteld, dat Cyprus na een periode van zelfbestuur onafhan kelijk wordt. Deze onafhankelijkheid zou door de Verenigde Naties gewaarborgd moeten worden. Het voorstel is vervat in een brief, die zaterdag werd overhandigd aan de Britse ambassadeur te Athene. Eerder had rn.gr. Makarios dit voorstel reeds uiteengezet aan mevrouw Castle, vice-voorzitster van de Britse socialisti sche partij. De machtige linkse vakbeweging op Cyprus heeft zich zaterdag uitgesproken vóór het voorstel van Makarios. Ook de Griekse regering heeft aan mgr. Ma- kaïéios' voorstel haar goedkeuring ver leend- De erkenning van de mundane wer kelijkheid mag in een wereldw als de onze wel als een centraal tijdsgebeu ren worden beschouwd, in een wereid- namelijk waarin de mens als nooit tevoren naar een menswaardiger, éco nomische, sociale en politieke orde op zoek is vanuit de vaste levenswil om van deze wereld een woonplaats te ma- kern, die beter beantwoordt aan de stof felijke en geestelijke aspiraties van het mensdom. Het is onvermijdelijk, dat in tulk een wereld al de katholieke instel_ lingen, welke van ver of nabij recht streeks te maken hebben met deze mundane werkelijkheid „in Fra'ge" worden gesteld. Het Katholieke zieken huiswezen maakt daarop geen uitzon dering Deze problematiek dient men aan een loyale ontleding te onderwerpen. Spreker behandelde allereerst bet hedendaagse gegeven van de laïcisering, vervolgens de vraag naar de betekenis var het predicaat „Katholiek" bij de moderne menselijke werkelijkheid, die wij „ziekenhuis" noemen, om tenslot te de kwestie van het ziekenhuis in ei gen katholiek verband aan een theo logische bezinning te onderwerpen. Wegens het veel wijdere belang van de van de kerk in de 'moderne wereld in uitgesproken visies, die de verschijning een van zijn kenrachtigste punten ra ken, komen wij op deze rede nog af- zenderiijk terug. Vervolgens sprak mgr. W. M Bekkers het ccngres toe. Namens het Episcopaat wilde hij met nadruk getuigen van Zaterdagavond icoonden Koningin en Prins in de Stadsschouwburg te Amsterdam een galavoorstelling bij van „Oom JVanjadoor de Neder landse Comcdie. In de pauze onder, hield het Koninklijk Paar zich met de hoofdrolspelers Guus Oster en Ank van der Moer. het belang van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen. Ziekenzorg is nog altijd uiting en beleving van de caritas, vandaag echter in de sociale sfeer terecht gekomen. De Vereniging van Kath. Ziekenhuizen heeft dreigen de concurrentiestrijd weten op te van gen, echter w.el ruimte gelaten voor ge zonde wedijver tussen ziekenhuizen van verschillende omvang en structuur- Vervolgens zag mgr. een groot belang ook hierin, dat de veeleisende research op medisch-technisch "niveau gevolgd wordt door een niet minder nodige re search op de diepste structuur van de ziekenzorg in haar relaties van natuur en bovennatuur. Omdat de caritas oorsprong .en doel van alle katholieke ziekenzorg is, meende mgr. wel te moeten waarschu wen tegen het gevaar, dat de werke-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1