PeeksCloppenburg w^MARK Kindercoats Openheid eerste kenmerk van apostolaat in de diaspora Photokina 1958 in Keulen Noorden fungeerde te lang als kraamkamer voor Randstad Elke woensdag Kostbaar schilderij gestolen uit klooster te Brugge Camera-festijn aan Minderbroeders 25 jaar in Oost-Friesland FRAAI HERFST- WEER VOORRIJ ae t\i]n Firato had een record- bezoek Er zit muziek in de toekomst Grootmoeder Hulsbos wordt honderd jaar Tehuis voor ongehuwde heren" VOORLOPIG IS Automatic Kleuren In één minuut mmm Attracties Voor miljoenen aan orders genoteerd JUVENAAT VOOR BROEDERS KAPUCIJNEN De dokter komt. alleen voor de gezelligheid ACHT DIAMANTEN JUBILARISSEN Geen „roomse" vlag omhoog in Drachten Geen zieltjes winnen Toewijding en liefde CC NEDERLANDSE KAPUCIJNEN NAAR 1NDIANENMISSIE VBDINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 DEPRESSIES BRENGEN REGEN 1 (Advertentie) J/:..-. KEULEN septenilicr. Gedurende een week kan Keulen zich weer 's werelds hoofdstad van foto en film noemen. De photokina 1958, ingeleid met een persconfe rentie waarvoor 470 journalisten tot uit Japan en de Verenigde Staten naar de Bondsrepubliek gekomen waren, is door Duitslands meest he. kende foto-amateur, Bondspresi dent dr. Heuss, met een gemoede lijke rede geopend. Was er de laatste maal (in 1956) nog enige ruimte over in de uitgestrekte hallen van de Keulse Jaarbeurs, nu is die er beslist niet meer. De photokina is al weer groter geworden. Meer dan vijfhonderd firma's uit zestien landen stellen hun artikelen ten toon. Enkele grote fabrieken, die de vorige maal op het appél ontbraken, geven ook ditmaal acte de préeence, zodat het beeld van wat de wereld op het gebied van film en foto te bieden heeft, vollediger dan ooit. Het hoofdthema van de laatste photo kina was de automatisering der came ra's. Er wordt thans op doorgeborduurd. Achter de „denkende camera" is de mens slechts een onbeduidende dienaar, wiens enige taak bestaat uit het drukken op een knopje, waarmee het volautomatisch werkende mechanisme van het appa raat in werking wordt gesteld. Het woord „automatic" blijkt een veel voor komende toevoeging geworden te zijn aan de namen van bekende camera's. Zo toont Agfa de nieuwe Silette-Auto- matic kleinbeeldcamera, waarbij men de juiste belichting in de zoeker kan af lezen. Voor de instelling is het niet meer nodig de camera van het oog te nemen. Om met de nieuwe Kodak Retina III S kleinbeeldcamera een perfecte opname te maken, behoeft men slechts twee wij zertjes over elkaar te laten schuiven. De Ikonette 24 x 36, een plastic came ra van Zeiss Ikon is voorzien van een „snelschot-toets" en een „stoplicht", dat toont of het toestel gereed is voor een opname, of niet. In de Rolleiflex-T heeft men de instelling van lichtwaarde dia fragma en belichtingstijd in één hand greep weten te combineren. Verdere automatisering is er ook bij de smalfilmcamera's; de Agfa Movema- tic 8 mm camera regelt de belichting, zonder dat de filmer zich er zorgen over behoeft te maken. Bij de nieuwe Bolex B L, die uitgerust is met verwisselbare lenzen, wordt het licht door de lenzen gemeten, een systeem, dat voor elke lens een juiste belichting garandeert. De perfectionering van het kleuren- materiaal is een ander belangrijk thema van photokina 1958. Vooral de kleu- ren-negatieffilm blijkt grote verbeterin gen te hebben ondergaan. Adox demon streert een eenvoudiger en billijker ont- wikkelprocédé, waarvan ook de ama teur naar behoren kon profiteren. Agfa biedt nieuwe mogelijkheden met de CN 14 film, waarvan zowel kleuren-afdruk- ken en dia's gemaakt kunnen worden, als zwart-wit afdrukken of vergrotin gen. Kodak kondigt nieuw kleuren-af- drukpapier aan. Intussen wordt de zwart-wit rolfilm niet verwaarloosd. Een lucifer geeft al voldoende licht om met de snelste film van thans een geslaagde opname te ma ken! Bijzonder veel aandacht trekt de Pola_ roid-Land amateur-camera, die dit jaar voor het eerst op de photokina gede monstreerd wordt. Deze Amerikaanse camera, waaruit men de zwart-witte kiekjes reeds een minuut na de opname kant en klaar te voorschijn kan halen, is aan de overkant van de oceaan al sinds een jaar of tien bekend. Tot dus ver zagen wij deze kiek-automaten bijna uitsluitend in handen van Amerikaanse (Van onze weerkundige medewerker) De laatste septemberdag heeft het niet kunnen bolwerken om ook voor fraai na jaarsweer te zorgen. Gisteren liep de tem peratuur in het zuiden van ons land tot 23 gr. C op en in een groot deel van Zudd- Frankrijk werd ruim 30 gr C gemeten. In de middag en avond nam de bewolking toe en er passeerde in de laatste 24 uur een storingsfront, dat op de meeste plaat sen regen bracht. Voorlopig is het fraaie herfstweer voor_ bij, want bij Ierland ligt een depressie, die nog regelmatig in de richting van de Noordzee trekt. Hierdoor blijven de re- gen'kansen groot, vooral in het kustgebied en voert de zuidwestenwind minder zach te lucht aan. Door deze ontwikkeling zal oktober morgen met wat minder aan genaam herfstweer zijn entree maken. -.oeris.en. De Polaroid-Land Corpora tion deed of weinig of niets aan de ex port, omdat haar fabriek niet voldoende camera's kon afleveren. Nu Amerika langzamerhand verzadigd blijkt te Fijn en de kwaliteit ddr rolfilms intussen ten zeerste verbeterd is, gaat de firma over enkele maanden een aantal Europese landen bewerken. De eenvoudigste Po laroid Camera zal in Duitsland ongeveer 400 mark kosten. Als onze invoerrechten niet zo hoog waren, zouden wij er in Nederland ongeveer hetzelfde bedrag voor moeten betalen", nu zal de prijs in ons land wel hoger liggen Op aantrekkelijke wijze wordt de .•èèn-minuut-camera" gedemonstreerd in de stand van het Amerikaanse weekblad Life. Bezoekers kunnen daar kosteloos een verkleinde voorpagina van het wereldberoemde blad krijgen, waarop hun eigen, met de Polaroid camera gemaakte portret staat. Men staat er voor in de rij.' Zonder een bijzondere attractie is de photokina ondenkbaar. Twee jaar gele den werd in Keulen de Todd A'Vision voor het eerst in Europa getoond, dit maal vraagt men de aandacht voor een andere nieuwigheid op het gebied van de film, het Cinetarium van de heer Baltes uit Hamburg. Hoewel het er door zijn ronde vorm aan doet denken, is het iets heei anders als het Circarama dat op de Brusselse Expo in de Amerikaanse afdeling te zien is. De beelden op de ronde wand van het Circarama worden door elf projectiemachines geprojec teerd, terwijl de heer Baltes slechts met één projectie-apparaat werkt. Het staat in het midden van het Cinetarium en werpt zijn beelden met hulp van een bolle spiegel in het rond op de wand en op de koepe'.. De bezoeker komt ogen tekort om te zien wat er vóór hem, ach ter hem en naast hem zichtbaar is. In een stukje film van een zwemban ziet men een zwemmer van een plank dui ken, over het publiek heen zweven en aan de andere kant op het beeld in het water terecht komen. Zo zijn er nog meer aardige vondsten, maar de uitvin ding staat nog erg in de kinderschoenen.» Tijdens de demonstratie, die uw verslag gever zag, was het beeld niet scherp. Zolang het Cinetarium nog niet vol" maakt is, valt het moeilijk de mogelijk heden ervan te bekijken; misschien lig gen deze uiteindelijk meer op het gebied van de publiciteit (bijvoorbeeld voor de monstratiezalen of ontvangsthallen van grote fabrieken) dan van de bioscoop theaters. Evenals in de voorgaande jaren is het „culturele deelvan de photokina weer bijzonder goed verzorgd. De duizenden bezoekers kijken hun ogen uit op de achttien foto-tentoonstellingen. Dank zij de hulp van de UNESCO kwam een voortreffelijke „Sonderschau'' tot stand van foto's gemaakt door de jeugd van twaalf landen. De student H. M. v.d. Heu vel uit Groningen won in de (overigens zeer kleine) Nederlandse afdeling de eerste prijs met een foto. die ook in het fotoboek „Het Student" opgenomen is. Het valt op deze photokina op, hoe veel in Duitsland aan fotografie door de jeugd wordt gedaan: het „Bundesgre- mium für Schulfotografie" is er met een afzonderlijke stand, waar men o.a. een De Firato in Amsterdam heeft gister avond haar deuren gesloten en mag bogen op een recordbezoek, namelijk 1641)16 tegenover 154.600 in 1957. Naar de orga nisatoren mededeelden, ging de belang stelling van de bezoekende handelaren in hoofdzaak ook deze keer weer uit naar de t.v.-toestellen, al werden ook in de radiosector goede omzetten behaald. Hier was de vraag het grootst naar kleinere toestellen en combinaties met televisie. Er was zeer veel belangstelling voor de stereofonische geluidsweergave. Uitste kende zaken zijn ook gedaan in band recorders en platenspelers, waarbij vooral de sterk gestegen interesse voor het laat ste artikel opviel. In de technische sector was volgens de organisatoren, de minder wordende bestedingsbeperking merkbaar door een gestegen serieuze interesse van overheidszijde. Niet alleen voor de binnenlandse markt werden in de miljoenen lopende orders genoteerd, ook over exportopdrachten waren vele exposanten zeer tevreden. Be stellingen werden o.m. genoteerd voor: de Nederlandse Antillen, België, het Na bije Oosten, de Zuidamerikaanse landen, Thailand, Finland, Italië, Spanje en Trini dad. Opmerkelijk was ook het bezoek uit Oosteuropese landen, waarmee boven dien uitstekende zaken werden gedaan. Aan de enquête over de futuristische t.v.-apparaten namen 15.000 bezoekers deel. Sedert 1 september hebben de Paters Kapucijnen te Oosterhout (N.-Br.) een juvenaat geopend voor de opleiding van hun lekebroeders. Na voleindiging van de lagere school kunnen jongens worden op genomen, die zich geroepen voelen om als lekebroeder in het vaderland of de missie te gaan arbeiden. Zij zijn voorlopig ondergebracht bij het gymnasium der pa ters in Oosterhout en volgen voor hun vorming de daarbij gelegen'ambacht- en tuinbouwscholen. (Van onze correspondent) Met de opening van een expositie van de Leeuwarder industrie en een stijlvolle bijeenkomst in de „Harmonie", waarin o.m.. de minister van Landbouw, dr. ir. A. Vondeling, en de directeur-generaal voor de industrialisatie en de energievoor ziening, dr. E. L. Kramer, het woord voer den, heeft de Friese hoofdstad gisteren een „kernweek" ingeluid, die het begin vormt van een streven op lange termijn om de mogelijkheden, die Leeuwarden heeft als kern van Friesland, te benutten. Juist nu is dit uitermate actueel, nu op grond van de algehele achterstand in het Noorden, de provincies Groningen. Fries land en Drente, met een deel van Over ijssel zijn „verheven" tot ontwikkelings gebieden, die economisch, sociaal en cul tureel dienen te worden opgetrokken tot het niveau van de rest van het land. Hoe groot de achterstand in het Noor den is, en hoezeer men de functie van de Friese hoofdstad in groter verband ziet, bleek wel tijdens de bijeenkomst in de Harmonie, die werd gehouden nadat bur gemeester mr. A. A. M. van der Meulen een grote expositie had geopend, die door de Leeuwarder industrie is georganiseerd. Daarbij verklaarde de burgemeester o.m., dat Leeuwarden werkt aan de aanleg van een industrieterrein van 23 hectare, dat nog met 25 hectafe zaUtvórden Uitgebreid, waarmee hij het bewees, dat het Leeuwar- De heer Baltes maakt de opnamen voor zijn Cinetarium met een filmcamera, die naar boven filmt in een halfronde spiegel. school-donkere kamer in werking kan zien. Duizenden onderwijzers en leraren in West-Duitsland kregen een invitatie om op de photokina een „pedagogendag" te komen bijwonen. Bijzonder mooi zijn ook de tentoon stelling van kleurenfoto's, gemaakt door de fotografen van Life, de expositie van oude foto's uit de verzameling van pro fessor Stenger en die van dierenfoto's uit drie werelddelen. Dit verslag is hiermede tenslotte niet volledig. Nog heeft uw verslaggever geen melding gemaakt van het tien me ter lange panorama van de Rotterdamse haven, van de fotograaf Rotgans, dat in de grote stand van Agfa hangt, van het camera-aanzetstuk, waarmee men op een afstand van 180 kilometer kan foto graferen; van nieuwe flitsapparaten; van een nieuwe geperforeerde filmrol, die eigenlijk geen kleinbeeldfilm meer is. omdat zij zeven centimeter breeri zal zijn (zij wordt door Linhof gepropageerd) en van nog zo veel andere interessante dingen op de grootse photokina van 1958! J. v. R. Geen betere gelegenheid om voordelig een goed kinderjasjetekopen dan op de Jonqensmarkt bi j P C De hele winter heerlijk warm en leuk gekleed in deze speciale P C kindercoat. Eskimovoering (zuiver wol) geheel doorgestikt en gewatteerd nieuwe kleuren 8 jaar 25.75 kleine stijging per maat den ernst is de kansen te benutten. Dat is nodig. Een van de sprekers, ir. J. B. Ritzema van Ikema, verklaarde in een rede, dat het noorden weliswaar 25 pet. van liet Nederlandse grondgebied beslaat, ioch dat er slechts 11 pet. van de bevolking leeft en slechts 7 pet. van de industrie wordt gevonden De voorzitter van het kerncomité, de heer J. E. Benes, stelde in het licht, hoe de betekenis van de landbouw ten op zichte van de werkgelegenheid daalde. In 1900 was 38 pet. van de Nederlandse be volking in de landbouw werkzaam, nu slechts 13 pet. De arbeidskrachten die g»en plaats kunnen vinden of afgestoten wor den, zullen werk moeten vinden in de industrie en de kernen, die in het kader van het nieuwe industrialisatiebeleid wor den aangewezen, krijgen een grote aak. „Te lang is onze bevolking afgeroomd en hebben wij gefungeerd als kraamkamer voor de randstad Holland", aldus spreker Dr. ir. Vondeling noemde de stilte :n grote delen van Friesland gevaarlijk. De landbouw stootte in de afgelopen vijf ia- ren 20.000 arbeidskrachten af en zal ;n de komende vijf jaren een even groot antal geen werk meer kunnen bieden. Aanpas sing aan de technische mogelijkheden en vergroting van de bedrijfseenheden is noodzakelijk. De industrie en de landbouw moeten hand in hand gaan, aldus de mi nister, die de industrialisatie van de groot ste betekenis noemde. Dr. E. L. Kramer achtte voorzieningen op verkeerstechnisch, sociaal en cultureel terrein noodzakelijk voor het scheppen van een industrieel klimaat in het Noor den, en hij pleitte voor een selectie van bedrijven in die zin, dat industrieën, die niet noodzakelijk in het westen gevestigd moeten zijn. door het noorden moeten worden aangetrokken De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Frysk Orkest, een symbool van het feit, dat Leeuwarden voor het noorden en voor zichzelf nog altijd vindt, dat er muziek zit in de mogelijkheden voor de toekomst Mevrouw G. Hulsbos-van der Burg is de eeuw niet aan te zien, maar Zoeterwou- de zal haar morgen in dichte drommen ko men feliciteren, omdat zij 1 oktober de eeuw vol maakt. En in stilte geniet me vrouw Hulsbos van de gedachte aan dit feest, want zij wordt door geen hinderlij ke ouderdomskwalen gekweld en kan een pretje nog best op prijs stellen. Ondanks b.aar iaren is zij jong gebleven, omdat zij altijd tussen kleine kinderen heeft ge leefd. Toen zij vijfentwintig was trouwde ze met Cornells Hulsbos en trok van Lei- muiden naar Zoeterwoude, waar het jon ge paar ging wonen in een huisje bij de vroegere zaagmolen „De Post" Hier wer den acht kinderen geboren en hier stierf veertig jaar geleden Cornelis Hulsbos De thans honderdjarige bleef echter op dezelf de nUats wonen, hoewel de molen pr niet meer stond, daar deze in 1892 tijdens een koude winternacht afbrandde Dit vormt een van de sterverhalen die mevrouw Hulsbos sindsdien aan haar veertien klein kinderen heeft verteld Zij woont thans bij een getrouwde dochter in, die een paar honderd meter van het vroegere huisje woont. Iederp dag schilt zij voor het gro te gezin de aardappels en maakt zij de groente schoon En tussen deze arbeid door vertelt grootmoeder Hulsbos over de vele avonturen, die zij In haar lange leven be'.eefd beeft Een speciaal grapje is hel antwoord op de vraag, of de dokter veel bij haar over de vloer komt: Nou en of. zegt zij glimlachend, de laatste jaren komt hij steevast op mijn verjaardag en soms komt hij zo-maar binnenwippen om een praatje te maken voor de gezelligheid, Op 3 oktober vieren acht paters Kapu cijnen hun diamanten kloosterjubilee. Te Tilburg de pater Salesius. Romanus en Rumoldust t» Handel de pater Macarus, Josapihat en Samuel. De paters Joseph en Bavo vieren hun feest in het Kapucijnen klooster te Den Bosch en Babberich. (Van onze Brusselse correspondent) Op een werkelijk brutale wijze is zater dag in een der zaaltjes van het klooster der zwarte zusters te Brugge een waar devol schilderjj gestolen. Deze zusters besturen daar de St-Fran- ciscus Xaveriuskliniek, waarvan de hoofd ingang aan het Memlincplein staat, doch die nog over twee andere uitgangen be schikt. Vroeg in de morgen werd aan de in gang van het Oosterlingenplein aangebeld door een dertigjarige man, die beweerde grote belangstelling te hebben voor de aan deze instelling toebehorende oude schil derijen, meer speciaal voor een veelluik die scènes uit het leven van de H. Ur sula voorstelt. Om een of andere reden werd hem daar geen toegang verschaft en verwees de zuster-portierster hem naar het St-Jansmuseum, waar zoals men weet. sedert eeuwen de beroemdste werken van Memlinc worden bewaard en meer spe ciaal diens meesterwerk, het reliekschrijn van de H. Ursula. De bezoeker ging weg, doch kwam een (Van °nze verslaggever). Het Franciscanenklooster in Drachten is niet als een gesloten vierkant ge bouwd; de binnenhof is aan een zijde opengelaten, zodat men op elk punt van de kruisgang kan kijker naar de im mense Friese polders, die tot in de on eindigheid schijnen door te lopen. Deze openheid is kenmerkend voor het werk van de Minderbroeders in het noorden van ons land, voor het apostolaatswerk in de diaspora. Openheid naar de bui tenkerkelijken, ontstaan uit een sociale bewogenheid met een ontkerstend volk; openheid ook naar de -eformatie, ont staan uit de zorg om de verscheurde christenheid weer tot de eenheid der Kerk terug te brengen. Met dit spiegel-objectief kan men van elke camera (ook van uw Leica of Rollei- flex) een fantastisch tele-camera maken. Met h.nlp van deze Shortygon kan men foto's maken op een afstand van niet minder dan 180 km! Natuurlijk moet men infra-rood materiaal gebruiken. Het is een ideaal apparaat om raketten in het heelal te fotograferen. Indien U dit toestel aanschaft, zal niemand ontkennen, dat V werkelijk iets ongewoons heeft. De prijs bedraagt ongeveer tienduizend gul den. Het apparaat wordt op de photokina getoond. Toen in 1933 de toenmalige provinciaal van de Minderbroeders, pater Caminada, zwaar als burger vermomd, naar Drach ten kwam en daar van twee broers, bei den dominee, een villa kocht onder het voorwendsel er een „tehuis voor onge huwde heren" van te willen maken, was dje openheid naar de reformatie nog zeer latent. Bij de volkstelling van 1930 •was gebleken, dat in Friesland de bui tenkerkelijkheid uitermate groot was. Uit de bekommernis hierover ontstond de Friese commissie van de „Apologetische Vereniging Petrus Canisius" onder lei ding van pastoor W. A. Overeem. Vooral aan diens bemoeienissen is het te dan ken geweest, dat de Minderbroeders zich thans vijfentwintig jaar geleden -r in Drachten hebben gevestigd. Het doel van de paters was, naar het woord van kardinaal Suhard „La pre sence de l'Eglise elle-mëme". In een streek waar men de Katholieke Kerk slechts ..kende" door een aantal zeer dubieuze fabeltjes en legenden, wilde men de Kerk zoals zjj werkelijk is. En juist in Friesland was dit zeer be langrijk. Ten gevolge van het maat schappelijke achterblijven van het plat teland en een groot gebrek aan geeste lijke verzorging, zowel van rooms-katho- lieke als van reformatorische zijde, had den velen daar niet alleen het contact met de Kerk van Rome, maar ook met elke vorm van christendom verloren. En in vele gevallen was dit reeds eeuwen lang het geval. In brieven van Minder broeders die rond 1750 ah missionarissen in Friesland werkten, wordt al van „neutrales" gesproken. doelwit van de Franciscanen in Drach ten, reeds een vluchtig contact met hen confronteerde de Minderbroeders met de reformatie. De buitenkerkelijkheid in Friesland droeg en draagt nl. vele refor matorische kenmerken. Misschien is deze ontmoeting een van de belangrijkste winstpunten van het diaspora-werk der Minderbroeders. ,,Wij kwamen hier met de bedoefing veel te brengen; wij hebben daarente gen ook veel gewonnen" zei ons een van de paters. Men ging de reforma tie bestuderen, men trachtte de ander wezenlijk te ontmoeten en men ontdek te bij hem zeer vele positieve waarden Vandaar dat het contact met de refor matie in Drachten niet verdedigend of wervend is, maar een bewuste poging om naar elkaar toe te groeien, zonder dat men daarbij tot een „compromis- kerk" wil geraken. Men is er beslist niet op uit om „zieltjes" te winnen. Het komt vele malen voor, dat een onker kelijke, die van huis uit bijv. hervormd is, door het contact met de paters weer terugkeert naar zijn eigen kerk. Men kan zich daar bij de Minderbroeders alleen maar over erhe' gen. Een sprekend bewijs voor het feit. dat de Franciscanen niet naar Drachten zijn gekomen om daar een uitgebreide wer vingsactie op touw te zetten is wei, dat Waren deze „neutrales het eerstel men niet eens weet, hoeveel bekeerlin gen men in de afgelopen 25 jaar heeft gemaakt. De waarde van het diasporaverk blijkt dan ook uit andere dingen. Zo bijv. uit het feit, dat men thans ook van reforma torische zijde zich intensief bezighoudt met de buitenkerkelijkheid in Friesland. Een ander winstpunt is dat men, door het „aanwezig zijn" van de Minderbroe ders, de katholieke gelovigen heeft leren waarderen. Enkele jaren geleden schreef Fedde Schurer, de bekendi voorman van de Friese Beweging: „Er is van pro testantse zijde wel met een schuin oog gekeken naar het werk. dat de rooms- katholieke missie in Friesland verrich' Persoonlijk heb ik dat nooit kunnen be grijpen. Immers, de arbeid die de Fran ciscanen vanuit Drachten en de Augus tijnen met Witmarsum als middelpunt verrichten, is gekenmerkt door toewij ding en liefde en maakt geen gebruik van afkeurenswaardige middelen Ik heb onder deze geestelijken meer dan een oprecht vriend er ik zal. wat er ook later moge gebeuren, altijd de pret tigste ^n dankbaarste herinneringen aan hen bewaren". Toch za) er zaterdag aanstaande, wan neer de paters officieel het feest van het 25-jarigè bestaan vieren, o.m. met een pontificale Hoogmis. opgedragen door mgr. Nierman. bisschop van Gro ningen. geen Roomse vlag omhoog gaan i„ Drachten. Een kwart eeuw con tact met de buitenkerkelijken en refor matorische christenen heeft de paters daar nederig gemaakt en heeft hen de waarde van de ander en de fouten van zichzelf doen inzien. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het diaspora-werk in Oost-Friesland heeft het orgaan der St.-Willibrords vereniging „Binnen lands Apostolaat" een feest.uit.gave verzorgd onder de titel; „Diaspora en zielzorg" Wij hopen op deze weten schappelijke bundel nog nader terug te komen. uur later met hetzelfde verzoek aan de in gang bij het Memlincplein. Daar liet men hem binnen. Vermoedelijk om vertrou wen in hem te scheppen, drukte hij de wens uit eerst in de kloosterkapel te gaan bidden en er wat te offeren. De zuster, die hem tot daar had ver gezeld. werd afgeleid door een andere bezoeker (een medeplichtige?) die inmid dels aanbelde. Terwjjl zij zich met die per soon onderhield, had de eerste zich naar het kleine museum begeven Toc-i de zus ter zich naar de r*an wild begeven be merkte zij, dat hjj verdwenen was en een paneel van het veelluik bad meegenomen. Dit veelluik heeft betrekking op het leven van de H. Ursula en men noemt zijn maker „de meester der Ursulalegende" Anderen zijn van mening dat het een werk van de hand van Rogier van der Weijden zou kunnen zijn. Het is een oeuvre uit de tweede helft van de XVe eeuw. Sommigen beweren, dat „de meester der Ursulalegende" ei genlijk de Brugse schildei Pieter Ca- sembroot zou zijn. die in 1459 het ..vrij meesterschap" in deze stad ontving Het werk kan tussen 1475 en 1480 gemaakt zijn Het neemt in de' Vlaamse schilderschool een markante plaats in en zo. ontstaan zijn tien jaar voor Memlincs wereldbe roemd Ursulaschrijn. Het gestolen pa neel meet 47,5x50 cm en stelt een ge blinddoekte vrouwenfiguur voor gehuld in een met edelstenen bezette mantel en in de hand een gebroken lans met wimpel. Op de achterzijde is in „grisaille" een engelfiguur geschilderd Het gehele veelluik wordt op een waar de van twintig miljoen frank geschat. Het werk werd eeuwen geleden geschilderd voor het klooster waar het zich nu nog be- vindt en dat het maar drie maal in die tijdspanne heeft verlaten om geduren de korte tijd in Brugge zelf op exposities van Vlaamse primitieven te figureren. Onmiddellijk heeft, zodra de diefstal be kend werd, het gerecht een grate opspo ringsactie ingezet: alle grensposten, ha vens en luchthavens worden gecMtroleerd De dief sprak gebrekkig Naterlands, doch het is niet uitgesloten dat hfl het op zettelijk deed. Met de „Marco Polo" van de maat schappij „Italia" (Genua) vertrokken maandag van Genua en Napels twee Ne derlandse Kapucijnen naar de Indianen- missie in het bisdom Osorno (Chili), nl. pater dr. Auxentius Wijnhoven uit Rot terdam en pater Winfried van den Berg uit Breda. Pater Auxentius was sedert 1950 lector aan het theologicum der Ka pucijnen te Udenhout. Hij was lid van de juridische sectie van het secretariaat der Ned. Priesterreligieuzen, van de studie commissie voor de missionaire inbouw in de theologie, notarius in het zaligver klaringsproces van pater Berthier en rechter in eenzelfde proces voor pater Titus Brandsma. Pater Winfried sedert 1956 priester, werkte een jaar in de dias pora in Duitsland. Aan het hoofd van het bisdom Osorno staat de Chileense Kapu cijn mgr. F. J, M, yaldês .Subereaseaus,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3