BERVOETS Overhemden Textiel detaillisten moeten zich instellen op Euromarkt 1 -tXX* ^aoecLs Stuntsverkoop met prijsbederf Hij was er weer... Zeepindustrie dringend verzocht textielreclame te staken ZWEEDSE VISIE OP DE ZAAK ELISABETH BOL Geen Franse hulp meer voor Guinea Parapsychologie in de (commerciële) prakti jk s Egyptisch katoenen poplin 0 90 CMoorbestentlig no«iron 90 Dag van de grootmach ten der opinievorming Drie pauselijke onderscheidingen Leidse zoölogen morgen in nieuw flatgebouw Produktie van „Thor" en „Jupiter" gaat door Aanpassing heffing op kaas voor W.-Duitsland Duitse feestvierders over de grens gezet dcaadloos contact V B DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 1 Elke week... een ander voordeel t/m Zaterdag a.s. ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS!) - ROTTERDAM-Z BEIJERLANDSELAAN - SCHIEDAM - DELFT - DORDRECHT Bedenkelijk ZUTPHENSE RECHTBANK HEEFT JAARLIJKSE KLANT Stuntverkopen Matiging bij inkoop Ondernemersopleiding Sterrenwacht met „hoogtevrees" „HOLLANDIA" ZWIJGT VOORTAAN Als Brandend opstijgt tot in de keel Eeanies nemen - d© pijn verd In afwachting van uitslag vergelijkend onderzoek TOESTAND VAN DEKEN VAN DER BURG GOED tegen brandend maagzuur EEN POND STERLING VOOR CHARLIE Interland tegen Dene marken op t.v.? „Onvoorziene omstandig heden" (Van onze Amsterdamse redactie) De detailhandel zal rekening moeten houden met prijsverhogende effecten, wannneer de Euromarkt in werking treedt. Allereerst zal het „gezamenlijk uitvoerrecht" voor Nederland een kos- tenstijging van l'A pet met zich mee brengen, dan zal de „equal pay" - de gelijke beloning voor mannen en vrouwen een stijging van ge. middeld 4 pet veroorzaken en voor de detailhandel, waarin veel vrouwe lijk personeel werkt, zelfs aanmerke lijk boven de tien procent komen, terwijl ook het „overurentarief kosten- vermeerderend zal uitwerken. Daarte genover staat echter het belangrijke prijsverlagende element van de ophef fing van de invoerrechten en de contin- gentering. De textielbranche, met haar produktie van ruim 2,6 miljard per jaar haar invoer van bijna 700 mil joen en haar uitvoer van ruim ƒ800 miljoen, zal er goed aan doen voor deze te verwachten kostenstijgingen te gaan reserveren, te meer daar haar een con- irrentieijregieme zal staan te wach- n op de grote Europese markt. Dit betoogde gisteren het Tweede-Ka merlid mr. P. A. Blaisse, toen hij in Am- erdam voor de jubilerende Ned. Kath. akbond voor de Textieldetailhandel „St- "illibrordus" in het feestelijk met bloe~ versierde Marcanti een rede hield "~r „Euromarkt en detailhandel". Spr. }g zich ook af hoe de „Europese over- zal reageren op de onderling ge- i .aa'kte ondernemersafspraken en hoe de twikkeling zal zijn van de inkoopcom- I aaties, die een uitzonderlijk belangrijke I laats in ons economisch leven innemen, /olgens hem zullen de gezonde kartels onder alle omstandigheden, zij het onder f goed toezicht, ook in de Euromarkt, een 'eidende plaats moeten blijven innemen, n een verder verschiet wilde hij zelfs •en samenwerking tussen inkoopcombina- Jes van verschillende landen verdedigen. „Euromarkt gaat ook de middenstand direct aan', aldus beklemtoonde mr. Blaisse en daarom vond hij het hoogst bedenkelijk, dat de middenstandsorgani saties in de Nederlandse vertegenwoor diging van 12 man in het Sociaal-Eco nomisch Comité geen man hebben zit ten. Gelukkig laat de interpretatie van het verdrag toe, dat de technische voor bereiding door deskundige niet-leden geschiedt en hij dronig er daarom bij de middenstand op aan te zorgen, dat uit zijn kringen daarvoor mensen worden genomen. Na ,de herdenkingszitting, diie werd bij gewoond door een groot aantal autoritei ten van SER, Kamer van Koophandel, het parlement, de gemeente (vertegen woordigd door wethouder W. Steinmetz) en zusterorganisaties uit binnen, en bui tenland maakten de St.-Willibrordusle- den een rondvaart door de grachten en bleven ze de avond nog gezellig bijeen. Toen de 23-jarige R. uit Apeldoorn gis teren voor de Zutphense rechtbank -af scheen merkte de officier van justitie op »Hij komt elk jaar een keer". Thans had zich te verantwoorden voor het weg nemen van vier portemonnaies uit een Verenigingsgebouw in zijn woonplaats. Verdachte werd overeenkomstig de eis tot een gevangenisstraf van negen maan den veroordeeld. Het is zijn tiende vonnis. Zondag is in België op initiatief van het Belgische episcopaat de „dag van de grootmachten der opinievorming gehou den. In alle parochiekerken werd gepreekt over betekenis en ihvloed van pers, ra dio, film en televisie. In sommige kerken sloot de preek met. een speciaal gebed, Aan de kerkdeuren werd een speciaal Voor deze gelegenheid uitgegeven blad Verkocht door de interdiocesane cnm- missie der opiniemachten. De „dag 1958" wordt beschouwd als de inzet voor een actie voor de praktische toepassing van de Pauselijke richtlijnen over radio, film, televisie, vervat tn de encycliek „Miran da Prorsus". Aldus meldt K.N.P. Tijdens de ochtendvergadering had de bondsdirecteur drs. H. Grootjans behalve de reeds door ons weergegeven punten als het cadeaustelsel e.d. ook nog andere zaken aangeroerd. Z0 sprak hij over stuntverkopen, welke vóór de opruiming hebben plaats gevonden. „Moeten indus trie en handel passief toezien, dat zich een praktijk ontwikkelt, welke alle mo gelijkheden voor prijsbederf in zich sluit en in haar consequenties voor de gehele branche nadelig kan werken?" zo vroeg dre. Groot.ian« zich af. Aan de staatssecre taris van Economische Zaken is over dit vraagstuk een schrijven gezonden, even als over de ontevredenheid van de bon den met de nieuwe Opruimingswet, waarvan de jurisprudentie ongetwijfeld sanerend zal werken. „St.-Willibrordus" doet een beroep op de rechterlijke macht aan deze vorming haar medewerking te verlenen. Van bun kant hebben zes „St.-Willibrordus"-le- den zich bereid verklaard de schikking van de officier van Justitie niet te ac cepteren teneinde een nadere motivering van het hun opgelegde proces-verbaal te verkrijgen. Bij het eerste geval, in Alkmaar, is na de eerste zitting reeds veertien dagen verdaagd, opdat de rech ter ziioh verder kan oriënteren. Drs. Grootjans. die ook de economische situatie van de textieldetaillisten aan een beschouwing onderwierp, sprak de ver- wachtig uit, dat de door de bestedingsbe perking achteruitgelopen omzet, niet verder zal teruglopen. Hij ried de mid denstand aan zich dus op een stabilise ring in te stellen en niet, zoals tot voor kort, op een voortdurende stijging. Dit zal zijn invloed moeten hebben op de bedrijfsuitbreiding, waarbij, vooral als er geleend Keid aan te pas komt de grootste voorzichtigheid geboden is. Spr. advi seerde matiging bij de inkoop, waarbij men zich voor overdrijving moet hoeden, omdat voorzichtige voorraadvorming ook door de industrie en grossiers wordt toe gepast. De directeur verwachtte, dat dit jaar nog niet het nieuwe vestigingsfeesluit Van links naar rechts de heren W. H. J. van Mansum (voorzitter-. H. J. Horning (penningmeester) en M. F. Kempes vice-voorzitter voor het textielvak tot stand zou komen. Met, de federatie van organisaties in de woninginriohtings. en meubilerings branche kon over het concept geen over eenstemming worden verkregen, zodat nu het ministerie de knoop zal moeten doorhakken. De hoogte van de lonen voor personeel, dat zijn verkopende arbeid ,,'angs de weg" verricht, zoals b.v. oP bet platteland, wordt thans aan een studie onderworpen. De normalisatie van de maten in de herenkleding is gereed ge komen en kan aan het publiek worden aangeboden. Tot slot maakte de directeur melding van de vorming van 45 discussiegroepen door „St.-Willibrordus" in het gehele land, die als eerste onderwerpen reclame, omzetsneltoeid en balans zullen behan delen. Op de vraag van de kring Rotterdam op welke wijze de produktdviteitsverhoging in de textielbranche kan worden bevor derd werd medegedeeld, dat er in ok tober drie produktiviteitsdagen zullen worden gehouden, in Eindhoven, Utrecht en Groningen. In een preadvies op het verzoek van de kring Haarlem om naast d<= opleiding in vakkennis ook een op leiding voor het ondernemerschap op te richten, stelde het hoofdtëestuur dat na het van kracht worden van het Ve6ti- gingsbesluit de plannen, die men tot nu toe heeft'met deze opleiding, kunnen wor den geconcretiseerd. De kring Amster dam wilde uitbreiding van het ledental, vooral in de hoofdstad, met herenmode zaken en confectie-zaken. Deze zouden z.i. eerder tot de organisatie toetreden, wanneer meer aandacht wordt besteed aan hup specifieke belangen, o.a. door het houden van sectievergaderingen. Het hoofdbestuur zegde acties in die geest toe; op de weg van onderverdeling van de bond zal verder worden gegaan. De aftredende bestuursleden H. J. J. Hor ning en G. E. M. Maatman uit Amster dam en G. H. Lukken werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer W. H. Geurts. die zich niet herkiesbaar stelde, de heer J. L. C. Oostvogel uit Almelo werd benoemd. Besloten werd de volgende jaarverga dering in Delft op 31 augustus tijdens de Taptoedagen te houden. (Vap onze Amsterdamse redactie) De textieldetaillisten beschouwen thans de zeepindustrie als hun grootste oppo nent inzake het cadeaustelsel, nu dankzij de besprekingen met de levensmiddelen branche de koffie- en thee-actie van de textielwinkeliers kon worden beëindigd. De zeepbedrjjvcn beroepen zich op de „consumptieverwantheid" van het artikel (zeep en handdoek b.v.) en passen het systeem van bijbetaling toe. Deze situatie heeft de textlelbonden niet onberoerd ge laten. Zij hebben een actie in vergevor derde voorbereiding om eventueel als tegenmaatregel door de textielwinkeliers zeep cadeau te laten geven. Dit is gisteren meegedeeld door de Nederlandse Katholieke Vakbond voor de Textieldetailhandel „St.-Wiilibrordus", die zijn veertigste jaarvergadering in Am sterdam hield. De bondsdirecteur, drs. H. H. M. Grootjans, deed echter in zijn jaarver slag een dringend beroep op de grote zeepindustrieën zo spoedig mogelijk do verstrekking van textiel als reclame- middel te staken en op voorstel van de bondsvoorzitter, de heer W. H. J. van Mansum. zond de vergadering aan een vijftal fabrikanten een telegram met dit verzoek. prs. Grootjans had de koffie- en thee- actie tegen de kruideniers een „indruk wekkende demonstratie van het onge noegen in de textielbranche" genoemd Om technische redenen was er beslist geen reden om deze actie, die heeft geduurd van juli '57 tot 1 september i-1-. te be ëindigen. In totaal is in die periode door de textielwinkeliers het formidabele aantal van ruim 8,6 miljoen pakjes koffie en thee omgezet. De directeur toonde zich tevre den over de met de onderhandelingen be reikte resultaten die hebben bewerkstel ligd, dat tussen de textieldetailhandel en de levensmiddelenbranche nu een posi tieve samenwerking is ontstaan, om te komen tot het verdwijnen van nadelige verschijningsvormen van het cadeau stelsel. Jammer genoeg hebben de commerciële kruideniersorganisaties, 'als Vivo, Végé, SparCentra en Grosco zich nog niet bij de overeenkomst neergelegd. Zij stimule ren nog de verkoop van hun produkten met textiel, zij het dan geoorloofd volgens de wet met bijbehorende jurisprudentie Alles zal in het werk worden gesteld om deze rechten van het cadeaustelsel te laten verdwijnen, al moet worden gezegd, dat het systeem van uitbetalingen inplaats van cadeau geven van textiel steeds meer voorkomt. Het hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft een brede commissie ingesteld om het cadeaustelsel aan een diepgaand onder zoek te onderwerpen. Binnenkort zal een rapport worden uitgebracht. Mocht dit negatief uitvallen, dan zullen de textiel- bonden zich nader beraden over de te nemer stappen. De bijeenkomst van „St.-Willibrordus" was tevens een jubileumvergadering voor het veertigjarig bestaan. Voorzitter Van Mansum schetste in het kort de geschie denis en herdacht de pioniers. Hij las ge lukwensen voor van mgr. Huiberg, bis schop van Haarlem, van diens coadjutor mgr. Van Dodewaard, van staatssecretaris Veldkamp van Economische Zaken en van de directeur generaal van de middenstand, dr. Groeneveld Meyer. In de pauze reikte moderator B. Schoo- nebeek tot verrassing van de aanwezigen aan drie bestuursleden pauselijke onder scheidingen uit. Voorzitter Van Mansum uit Rotterdam en vice-voorzitter M. F. Kempkes uit Arnhem, die beiden ai meer dan een kwart eeuw bestuursfuncties uit oefenen in de landeiiike bond, waren be noemd tot ridder in de orde van St. Gre- gorius de Grote, terwijl de penningmees ter H. J. Hornink uit Amsterdam het sou. den ere-kruis Pro Ecclesia et Fontifice kreeg. (Van onze correspondent) Na jaren van grote huisvestingsmoei- lijbheden, zal de afdeling zoölogie van de Leidse universiteit morgen in ruimere mate kunnen ademhalen, wanneer het zeven verdiepingen hoge flatgebouw aan de Kaiserstraat officieel zal wordeii ge opend. Gedurende enkele jaren heeft raeu aan de rand van de oude binnenstad ge bouwd en het flatgebouw steekt ver boven de daken van de omliggende straten uit. Het steekt ook bijna boven het gebouw van de beroemde Leidse sterrenwacht uit en dat is een hindernis geworden voor de werkzaamheden van de Sterrenwacht. Daarom heeft men daar ook al bouwplan nen gereed liggen, die binnenkort ver wezenlijkt zullen worden en die aan de Sterrenwacht weer zijn overheersende hoogte moeten geven. Het nieuwe gebouw voor de zoölogie is in scherp gescheiden afdelingen verdeeld en deze departementen zijn uitgerust met de meest moderne apparatuur. Zo bevindt zich in de afdeling Ethologie een röntgen- filmtoestel, dat waterdieren levend op de gevoelige plaat vastlegt. Daar het oen röntgen-foto wordt, ziet men er het ge raamte van de vis of de salamander, zodat de skeletten der beesten tijdens bepaalde levensactiviteiten aan een studie kunnen worden onderworpen. Dit toestel wordt reeds in enkele Amerikaanse en Europese universiteiten aangetroffen; voor Neder land heeft de Leidse universiteit de pri meur van dit toestel. Het gebouw is in hoofdzaak bestemd voor wetenschappelijke onderzoekingen; het biedt plaats aan honderd studenten en tachtig leden van de wetenschappelijke stal. Zondag hebben opsporingsambtenaren van de P.T.T., in samenwerking met de gemeentepolitie te Elim de klandestiene zender „Hollandia" opgespoord en in be slag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 20-jarige landarbeider J. de V. „De zaak Elisabeth Boll zal geen en kele invloed hebben op de eeuwenlange vriendschap tussen Zweden en Neder land". Dit zei gistermiddag de Zweedse ambassadeur te Den Haag. Sven Dahlman aan het begin van de zitting van het in ternationale gerechtshof, dat de behande ling van de kwestie tussen Nederland en Zweden over de voogdjj van het dertien jarige Nederlandse meisje voortzette. Vlak voordat de zitting was begonnen, was Prinses Beatrix met een vriendin de zaai binnen gekomen. Zjj is tot het einde toe gebleven, maar verzocht geen foto's te maken. Het woord werd gisteren gevoerd door prof. Henri Rolin van de vrije universiteit van Brussel, die voor Zweden optreedt. Hij betoogde, dat het van zijn Nederlandse opponent, prof. Kisch, niet juist was, te stellen, dat mevrouw Idema-Postema, de officieel over Elisabeth aangestelde (Ne derlandse) voogdes, de wens te kennen had gegeven, dat het meisje uit Zweden naar Nederland zou worden overgebracht. Zij had zich integendeel voor ogen ge steld, dat een verandering van omgeving en land niet in het voordeel van het kind zou zijn en daarom had zij ermee inge stemd, dat Elisabeth in een ander gezin in Norrköping zou worden opgenomen. Tegenover het betoog, dat Elisabeth, toen de Zweedse rechtbank haar in Zwe den onder voogdij stelde, haar wettelijke woonplaats in Nederland had en slechts „in Zweden vertoefde", wees prof. Rolin het hof erop, dat het meisje in Zweden is geboren, daar haar hele leven heeft gewoond en er haar wettelijke woonplaats had, evenals haar vader. Volgens de Nederlandse wet is haar wettelijke woonplaats feitelijk ten huize van mevrouw Idema-Postema te Dor drecht, maar volgens de Zweedse wet, aldus pleiter, wordt haar domicilie door dat van haar ouders bepaald en dat is Zweden. Op verzoek van prof. Rolin gaf het hoofd van de afdeling juridische aange legenheden van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, Sture Petren. Rennies nemen en altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een oi twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies en ze smaken nog lekker óók. hierna een uiteenzetting van het in de Zweedse wet bepaalde over de voogdij schap over kinderen. In het geval van Elisabeh Boll, zo verklaarde hij, is de uiteindelijke beslissing genomen door de hoogste twee Zweedse gerechtshoven en zij werd in goed vertrouwen, en met vol ledig bewustzijn van de ermede gepaard gaande verantwoordelijkheid, getroffen. Na deze verklaring werd de zitting tot vandaag verdaagd. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft besloten tot nader order de pro duktie van de ballistische raketten met middelgrote reikwijdte „Thor" en „Jupi ter" voort te laten zetten. De „Thor" is een wapen van de luchtmacht en de „Ju piter" een raket, die door het leger is geconstrueerd. Wanneer de vergelijkende onderzoekin gen zullen zijn voltooid, zal aan een der raketten de voorkeur worden gegeven. Dit is gisteren door het ministerie van defensie te Washington bekend gemaakt. De „New York Times" had gemeld, dat de „Thor" al was uitverkoren voor mas- saproduktie. De onlangs te Bonn gehouden bespre kingen tussen regeringsdelegaties van de drie daarbij betrokken landen, hebben tot aanpassing van de in juli van dit jaar getroffen regeling geleid, die bij in voer van Nederlandse en Deense kaas in Duitsland voorziet in het nastreven van een bepaald prijspeil op de Duitse markt. Overeenstemming is bereikt nopens de reguleringen, die aan Nederlandse en Deense zijden zullen worden aangebracht over de periode tot half november a.s„ die gerekend wordt te zijn ingegaan op 26 september j.l. Het produktschap voor zuivel zal daartoe de heffing op kaas bij invoer in Duitsland tot nader order ver laten, daar anders de Duitse kaasprijs onnodig boven het gedachte prijspeil zou stijgen. De heffing op volvette kaas is thans van 0,275 op 0,20 en die op 40 kaas van 0,23 op 0,17 per kg. terug gebracht. In principe is afgesproken, dat aan het einde van de volgende maand nieuw overleg tussen de handelspartners zal worden gepleegd. De Franse regering heeft de premier van Frans-Guinea, Sekoe Toere, er offi cieel van in kennis gesteld, dat door „neen" te stemmen bij het referendum over de nieuwe constitutie Guinea zich heeft afgescheiden van de andere Franse territoirs in West-Afrika, die alle de con stitutie hebben aanvaard. De officiële mededeling is te Conakry overhandigd. Er wordt voorts in gezegd, dat Guinea niet langer financiële en administratieve hulp van Frankrijk zal ontvangen en dat maatregelen zullen worden genomen tot terugtrekking van Franse ambtenaren en technici. Premier Sekoe Toere, die met succes bij zijn bevolking gepleit heeft voor een uitspraak tegen de grondwet van De Gaulle, wenst door een losse band met Frankrijk geassocieerd te blijven. Op deze wijze wil hij, zo wordt in het com mentaar uit Parijs op de uitslag in Guinea gezegd, de held van de Afrikaanse onaf hankelijkheidsbeweging worden en tezelf dertijd in het genot blijven van de tech nische en financiële hulp van Frankrijk. (Van onze correspondent) Met de Duitse jongelui, die de laatste tijd te Enschede, nadat zij in de stad zijn uitgeweest, herhaaldelijk de nacht in de open lucht plegen door te brengen, wor den nu door de politie korte metten ge maakt. In de nacht van zondag op maan dag omstreeks 3 uur werd weer een aan tal jongens aangetroffen op een bank op het stationsplein. Zij konden de rest van de nacht op het politiebureau doorbren gen. Maandag werden zij te Glanerbrug over de grens gezet. In Glanerbrug hebben zich in de afge lopen week enkele schermutselingen voor gedaan tussen Nederlandse en Duitse jon gelui. Twee Duitse jongens bleken in het bezit te zijn van een mes, dat hun uit vei ligheidsoverwegingen door de politie werd afgenomen. De twee knapen werden inge sloten en zijn tijdens het afgelopen week end eveneens over de grens gezet. (Van onze Amsterdamse redactie) De toestand van de deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, is zeer goed. nadat hjj zaterdag j.l. een knie-operatie heeft ondergaan. Verwacht wordt, dat de deken over drie weken weer naar huis kan gaan. Hij wordt ver pleegd in hel Maria Paviljoen. De eerste dagen mag hij geen bezoek ontvangen. Koninklijke onderscheiding De heer A. Graafland, oud-voorzitter van de Ned. Chr. Ver. van Handelsreizigers, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. HIJ krijgt een pond sterling per trimes ter, prins Charles. Daarmee mo»t hij het op de kostschool van Oheam d-oen Kleinigheden, een reep chocolade en der gelijke moet hij er mee kopen, een extra potlood of een vlieger Engelands toekomstige koning gaat zo als bekend naar een doodgewone kost school. Koningin Elisabeth en Prins Phi lip braken met de oude traditie, om de koninklijke kinderen thuis te laten onder wijzen. Ze wensten, dat de kleine prins Charles zo spoedig mogelijk met het „ge wone leven" kennis zou maken. Tot hij naar school ging, werd hij in alle een voud opgevoed, maar aan het hof be handelde Iedereen hem toch met een ze kere reverentie. Teneinde te voorkomen, dat hij zich een buitenbeentje zou gaan voelen en te veel airs zou krijgen, namen ze een besluit, dat verleden jaar nogal op zien baarde. Want ze stuurden Charles niet naar een exclusieve school voor louter kinderen uit de hoogste aristocratie, maar Handige trucjes en een gladde tong Wie weet, met hoeveel reserve men in kath. kring staat tegenover occulte ver schijnselen in het algemeen en de ver richtingen van helderzienden en para psychologen in het bijzonder, zal zich reeds bij voorbaat met enige verbazing hebben afgevraagd, wat de K.R.O.-tele- visie kon hebben bezield om dit gebied vol venijnige angels en bedrieglijke voet klemmen te betreden. Het zag er overigens allemaal heel erg echt en „wetenschappelijk verantwoord" uit. dat optreden van de paragnost Urkas gisteravond in de Singel-gehoorzaal te Laren, waar de NTS-camera's weer eens stonden opgesteld. Maar toen de telepatische en paragnos- tische experimenten in hoofdzaak bleken te bestaan uit een reeks toeren, die we al eens eerder en met evenveel succes door een bona fide goochelaar hadden zien verrichten, begonnen we toch aan de ernst van het geval te twijfelen en toen we bij het vallen van het ons bekende woord „parapsychokopisch" naar onze encyclo pedie waren gesneld en daarin hadden ontdekt, dat dit woord helemaal niet be stond, kregen we zekerheid, die nog eens extra werd bevestigd, toen de televisie waar iedere vorm van reclame taboe is. bereid bleek om als bemiddelaarster op te tredpn tussen de kijkers en een hel derziende, die zich bereid verklaarde om „tegen gebruikelijke betaling" de meest duistere zaken van heden, verleden en toe komst te ontsluieren. De „ontmaskering" van de paragnost Urkas als een handige amateur-goochelaar door zijn „inleider", een politieman uit Arnhem, kwam daardoor niet meer als een verrassing. Wat intussen niet weg neemt, dat we de experimenten van de heer Urkas met belangstelling hebben ge volgd èn met bewondering yoor de sug gestieve wijze, waarop hij zijn paranor male begaafdheden etaleerde. In elk geval hebben de kijkers er zich nu eens met eigen ogen van kunnen over tuigen, hoe gemakkelijk het is om het meestal goedwillende en goedgelovige publiek in een zaal met behulp van handige trucjes, die iedere goochelaar kent en een gladde tong, die niet over een indrukwekkend woord van eigen fa brikaat struikelt, een occult rad voor de ogen te draaien. Jan Cottaar, de sportredacteur van de KRO-televisie, bleek bij zijn tweede optre den ai helemaal thuis in de Bussumse studio. Het embargo, door de internatio nale voetbalorganisatie gelegd op de tv- uitzending van de interland België-Neder- land, was voor hem aanleiding om de heer L. Brunt. secretaris-nenninempester van de K.N.V.B., eens aan de tand te voelen over de mogelijkheid, dat de interland Denemarken-Nederland wél op het tv- scherm komt. Die mogelijkheid is er inderdaad.maar alleen als het Amsterdamse stadion tijdig is uitverkocht. Veel hoop, dat de thans bestaande internationale afspraken in het voordeel van de tv-kijkers zullen worden herzien kon de heer Brunt, die heel spor tief de uitnodiging tot een gesprek voor de camera's had aangenomen, echter niet geven. Eerder het tegendeel. Zelfs filmfragmenten van de wedstrijd van zondag kregen de kijkers niet te zien. Wel enkele flitsen van de strijd tussen de jeugdelftallen van beide landen. Tot slot had de heer Cottaar die zijn overzicht van diverse sporten als hockey-, motor- en wielrennen illustreerde met filmfragmenten nog een gesprekje met mevrouw Fanny Blankers-Koen, die een uit de kring van kijkers gekomen vraag over de zgn. „Duitse start" bij het hard lopen beantwoordde. Een gevarieerd, vlot gepresenteerd programma, waarnaar ook de kijker, die zich niet bepaald een sportenthousiast kan noemen, met belangstelling en genoegen heeft kunnen kijken. Jan Willem Hofstra moest hel gister avond weer alieen doen. „Door onvoorzie ne omstandigheden" had men, zoals om- roepster Hannie Lips later laconiek en zonder verdere opgaaf van redenen me dedeelde, de laatste helft van de rubriek „Voetlicht en Camera" moeten laten vervallen. Veel van de levendigheid, die de eerste gemeenschappelijke uitzending van de he ren Hofstra en A. van Domburg ken merkte, ging daardoor verloren. Maar de heer Hofstra beschikte ditmaal weer over een paar interessante filmopnamen uit toneelstukken, die de afgelopen weken in première zijn gegaan, o.a. uit „Een moordverhaai" van de toneelgroep Thea ter, terwijl Guus Hermus bereid bleek 'ot een discussie over zijn spelopvatting in „De misantroop" van Molière, zodat de rubriek toch de nodige afwisseling en in teresse had. naar Cheam. Deze kostschool is welis waar niet bepaald goedkoop (honderd pond sterling per trimester) maar er gaan jon gens naar toe van de rijke bourgeoisie. Men trèft er geen dragers van beroemde adellijke titels aan. Leraren en leerlingen kregen het uit drukkelijke verzoek, Charles als een dood gewone leerling te behandelen. Hij kwam er als jongen onder de jongens van zijn leeftijd en werkte er het gewone lesroos ter door. Opstaan 's morgens om zeven uur. Na een half uur gezamenlijk bidden. Om acht uur ontbijt. Van negen tot enen in de klas. Een uur rusten, om tevens te eten en van 2 tot 5 uur weer in de klas. om de dag te besluiten met voetballen of cricket. Sport is verplicht. Geen leer ling mag er zich afzijdig van houden. Charles ontpopte zich als een goed voet ballertje, dat niet bang was, om een duw tje uit te delen. WAT zijn vriendschappelijke verhou ding tot de andere jongens betreft, het bleek, dat enkele klasgenootjes de nodige bravoure opbrachten om te to nen er helemaal niet onder de indruk van te zijn, dat Charles de zoon van de koningin was. Ze maakten hem tot het mikpunt van stiekeme plagerijen. De stevige, gemoedelijke prins liet het aanvankelijk over zich heen gaan, maar toen hij er genoeg van kreeg, sloeg hij van zich af. In de letterlijke zin van het woord. Dat gebeurde een keer in de gemeenschap pelijke waszaal. Daar stond Charles over de wasbak gebogen, toen hij plotseling met zijn hoofd onder water werd geduwd. Hij wist de dader te grijpen. Deze was reeds geheel gekleed, maar Charles pakte hem bij zijn lurven en slaagde er in, hem in de wasbak te wurmen, waaruit hij na een korte worsteling wist te ontsnap pen. doornat Charles maakt nu mee, wat een Eduard VIII en George VI en zijn vader nas als zeventien-, achttienjarigen meemaakten. Die kwamen toen bij de marine en wer den daar „ontgroend", om een momenteel nogal actuele term te gebruiken. ZE waren er misschien beter op voor bereid, maar de robuste Charles, alhoewel enigszins timide van aard blijkt bij zijn nadere kennismaking met de buitenwereld niet bepaald geestelijke schokken ondergaan te hebben. Hij rea geerde volkomen normaal en is na de va kantie weer gewoon naar dezelfde 6Choo) terug gegaan. Met een pond sterling op zak zoals gezegd. Charlie, zoals de andere jongens prins Charles noemen, behoort niet tot de beste leerlingen, maar zijn cijfers zijn alleszins voldoende en het is wel vrij zeker, dat hij over enkele jaren naar Eton zal kunnen gaan, om daar de middelbare schoolop leiding te volgen. Bij het onderwijs in de geschiedenis ervoer prins Charles tot zijn grote verba zing, dat zijn oom Eddie, de hertog van Windsor, ook koning is geweest. Men had hem dit nooit verteld Uiteraard zal men hem voorlopig evenmin vertellen, waarom Edward VIII afstand van de troon heeft moeten doen Er zijn mensen, die vrezen, dat prins Charles, nu hij het gewone, onbezorgde le ven van andere jongens meemaakt, in de toekomst er weinig voor zal voelen, zich aan de strenge gebondenheid van het ko ningschap te onderwerpen. De tijd zal zulks moeten leren. Anderen mennen, dat hij er de meest democratische vorst door zal worden, die Engeland ooit gekend heeft. Hij zelf maakt er zich nog niet druk over, want hij vindt voetballen belangrij ker, als goed Engelsman...

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5