CHRISSEMEUJE nu werkelijk duizelingwekkend oud Het GELOOF in de Indonesië in Verenigde Naties van repliek gediend Maar ondanks de 109 jaren is zij nog hevig actief Uit alle SINT-SERVATIUS" IN VENRAY KREEG NIEUW „RAADHUIS" Mr. Schürmann: „Onze opvattingen over rechtvaardigheid lopen uiteen CHRISSEMEUJE ff Representatief voor moderne opvattingen over behandeling van geesteszieken Over feiten geen ver- sehil van mening Duitsers kopen te veel Nederlands bier EIBERGEN, donderdag (Van onze speciale verslaggever) ER STOND VANDAAG een kachtmeester van de Rijkspolitie op wacht bij een boerderij in Eibergen. Het was de wachtmeester P. Gorissen, die van zijn commandant een heel bijzondere opdracht had gekregen. De wachtmeester moest er namelijk voor zorgen, dat niet al te veel opdringerige, nieuwsgierige lieden, de rust van de bewoon ster van de boerderij zouden belagen. Voor die vrees van de comman dant bestond echt wel enige grond. Want de bewoonster van de boer derij was de weduwe Christine Karnebeek-Backs, wellicht beter be kend als „Chrissemeuje", En Chrissemeuje vierde vandaag haar 109e verjaardag. Neen, uw ogen bedriegen u niet: het staat er werkelijk: Chrissemeuje werd vandaag 109 jaar oud. Hiermede is zij veruit de oudste vrouw, die ooit in Nederland heeft gewoond. En over enkele maanden zal zij zelfs de oudste Nederlander in onze historie worden, want dan zal Chrissemeuje het record hebben geslagen van de oudste mannelijke Nederlander uit een ver verleden overigens die 109 jaar en 3 maanden is geworden. Verjaarsvisite Wat denkt u? Hevig actief Armzalig feest Neiv Delhi. (India) Moss (Noorwegen) Tromsoe Noorwegen Hollywood Scheerwolde Delden Orissa (India) Karatsji. (Pakistan) Vliedberg (Duitsland) Soort verdoemden TROUWE LEDEN VAN RESERVEPÖL1TIE ONDERSCHEIDEN Nieuwe basis „Zeer onbehoorlijk'' Niet terzake Vriendelijk en opgewekt Brouwers uiten bezorgdheid VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 PAGINA 5 stok gaat aan de kant, als het speelgoed Eibergen gezucht, „het is een armzalig van het tweejarig meisje dochtertje van feest". het bij Chrissemeuje inwonende echtpaar opgeruimd moet worden. Chrissemeuje wil absoluut niet hebben, dat iemand an ders dit doet: elke avond het speelgoed opbergen is haar speciale taak. En toen deze week het kleine melske van haar stoel op de grond tuimelde, was het Chrissemeuje, die zo snel als mogelijk was. uit haar fauteuil bij het raam overeind kwam, om het kind op te tillen. Ziet U, zó Is Chrissemeuje!. En daarom heeft de burgemeester toen maar een rijkspolitie-man op wacht gezet. Een feestmaal op d$ verjaardag smaakt altijd uitstekend. Vooral als het dan een feestdiner met de familie is, op je 109de verjaardag! Hetgeen niet te verwonderen is, want Chrissemeuje is in de afgelopen winter flink ziek geweest en nog maar juist goed en wel hersteld- Maar, o tegenstrijdigheid der tegenstrij digheden. ondanks de politieman kwamen er toch vandaag heel wat mensen naai de boerderij, die echt niet zo moeilijk te vinden was, omdat op verschillende plaatsen bordjes met pijlen net als een A.N.W.B.-wegwijzer de richting aangeven: „Naar Chrissemeuje Vanmorgen heeft, het wordt echt ai j een traditie, pastoor Kaeters van Eiber- j gen bij Chrissemeuje in de propere huis- kamer de H. Mis opgedragen; vanmid- dag kwamen de commissaris der Koningin en mevrouw Bloemers en de burgemees-1 ter van Eibergen, de heer Van Wensen, een verjaardagsvisite afsteken en in de avonduren kwam de harmonie Chrisse-1 meuje een serenade brengen. De tijden van al deze bezoeken waren overigens nauwkeurig uitgestippeld, want voor geen geld wijkt Chrissemeuje van haar dagpro- grmma af: opstaan om half negen, rusten van half twee tot half vier en om half ne gen weer naar bed.. Natuurlijk was ook de familie vandaag present: vele neven en nichten Chrisse meuje is wel tweemaal getrouwd geweest, maar heeft zelf nooit kinderen gehad kwamen het feest meevieren en meehel pen om het uitgebreide feestmaal te ver orberen. 's Middags kwam er ook nog een deputatie van de schooljeugd, bloe men en fruit brengen en dan waren er nog de vele cadeaus en brieven van Nederlan ders, die hun oudste landgenote met haar verjaardag niet vergeten bleken te zijn. Alles rond deze verjaardag speelde zich af in het kleine huiskamertje, waar aan de muur, keurig ingelijst, een gelukwens van H.M. de Koningin met haar 103e ver jaardag, hangt.. Ja, vandaag stond Chrissemeuje volop in de belangstelling van iedereen. En, het moet worden gezegd, zij heeft er zich keurig doorheen geslagen. Maar morgenavond zal Chrissemeuje weer speelgoed opruimen. En wat zou zij het liefste doen denkt U Maar in ieder geval is Chrissemeuje nu al lang en breed de oudste inwoonster van ons land. Honderdnegen jaar Wie nu zou verwachten, in de boerderij, die weggestopt in het land. pal tegen de Duitse grens aan, een stokoud, mummelend vrouwtje aan te treffen, krijgt gelijk. Want Chrissemeuje is natuurlijk, ook om te zien, stokoud. Maar de bezoeker, die haar voor de eerste maal ziet, zoals bijvoorbeeld wij vandaag, staat toch stomverbaasd te kij ken naar dit, zonder onverdrijving, hevig actieve oude vrouwtje. Want Chrissemeu je mag dan, volgens onze begrippen, een Een totaal NIEUWE mantel mode presenteert zich: be haaglijke omvangrijke, bont kragen en hooggedragen, brede ceintuurs De Empire-lijn zoals Parijs, Rome en Florence, die dit najaar lanceren Zoals altijd staat Voss vóór aan in het presenteren van NIEUWE modelijnen èn.... NIEUWE modekleuren,zóals deze unieke zwart-wit-com- binatie Deze chique mantel van zwarte flaush-velours met imposante kraag van witte mouton 139.— En zo was zij ook vandaag, op haar Verjaardag. Ze had overigens niet veel zin in het vieren van deze dag. Al die drukte om haar heen.. Ze herinnerde zich maal al te goed, wat een vreselijk la waaierige dag het vorig jaar was, toen zij 108 werd: er waren een heleboel mannen gekomen met felle lampen en zacht zoe mende, grote kasten., „televisie" hadden ze tegen haar gezegd... „Neen", heeft Chrissemeuje een paar dagen geleden tegen de burgemeester van i WINDSTREKEN Werk voor de Indiase kindertjes op de Indiase scholen en niet minder voor de volwassenen in India. Men is ge start met een programma, dat beoogt het metrieke stelsel binnen tien jaar in te voeren. Weg dus met het inge wikkelde Engelse stelsel van maten en gewichten, dat echter in India over het algemeen gebruikelijk is. Maar meen niet. dat dit het enige stelsel is: in India kent men nog 142 manieren om lengte, diepte en inhoud te meten en aan te geven. Hij is een gelukkig man, Arthur Kris- tiansen, niettegenstaande zijn nederig ambt. Hij is namelijk oppasser in een keurige openbare toiletinrichting in het stadscentrum van Moss. En omdat hij wel eens een ogenblikje tijd over heeft, vult hij graag een biljet van de voet balpool in. Wel, het kwam zo ver: Arthur won de hoofdprijs van 60.000 kronen. Een verslaggever naar hem toe, benieuwd naar zijn „systeem". Dat systeem was de moeite waard. Arthur zat maar op zijn stoeltje aan de in gang van de inrichting en wierp al leen maar een blik op de binnenko mende cliëntèle: een man, thuisclub wint, dus een 1; een dame, bezoeken de club wint, dus een 2. Een kind: ge lijkspel, dus een 3. En dèt systeem Werkte nu eens perfect. Geen rumoerige of baldadige kinderen meer in de avondstraten van deze stad aan de Poolcirkel. Om vijf minuten voor acht 's avonds zal een kerkklok luiden, die over héél Tromsoe duide lijk te horen is. Dat is het teken, dat -- tot 31 maart de kinderen beneden de leeftijd van twaalf jaar in Tromsoe van de straten verdwijnen moeten. 2ijn ze er om acht uur nog, dan heeft de politie opdracht ze mee te nemen haar het politiebureau en wordt er ®ens bij de ouders geïnformeerd of ze "et niet beter vinden hun kinderen uit de avondstraten te houden. Jane Mansfield, de filmster en haar Echtgenoot (deze volgorde is juist) "ebben nu de' plannen klaar voor hun bescheiden woning. Enkele details: de banden zullen alle bedekt zijn met 6en lila bekleding; de haard is hart vormig aangebracht in de huiskamer, "et overdekte zwembad is ook al hart vormig. in de salon heeft men een eyensgrote fontein aangebracht, ter- V'ij' in (je kamers verder televisietoe- htelieu in de muren zijn Ingebouwd. dan is het ogenblik aangebroken, Jvaarop we werkelijk even zullen wachten) te blozen. Met roodaangelo- Peh koontjes moeten we u op gezag ïan niemand minder dan een lector in he geografie melden, dat we ons gru- y'E'ijk vergist hebben, wanneer we dals nu enkele dagen geleden zo maar heden beweerden, dat u op geen ?hkele atlas het dorp Scheerwolde in .Ei Land van Vollenhoven zou vinden, niet op de atlas van uw lievelin- «to „O nee?", staat er in die brief. J„ei. mogen we u er op wijzen, dat - plaats reeds in 1956 stond aange geven op kaart No. 8 van de zesde druk van de Kingatlas Nederland. Men mag ons daarop wijzen en we erkennen het graag: De firma Tonnema van de Kingfabrieken in Sneek was ons met die atlas véél te vlug af. Laten we ons snel van Scheerwolde verwijderen en ons naar het schone Delden begeven. Willem Straver 42 jaar lang koster aldaar, nam afscheid als zodanig en kreeg zelfs een pause lijke onderscheiding. In een ernstiger gedeelte van onze krant is dat al uit. de doeken gedaan. Die koster nu „bezorgt" ook de begrafenissen en talloze malen was hij het. die namens de familieleden dankte „voor de laat ste eer aan de overledene bewezen". Goed, de heer Straver, na zijn onder scheiding ten zeerste geroerd, nam ook even het woord en de geachte aanwezigen stonden tóch we] even te kijken, toen de vertrekkende koster iedereen bedankte „voor de laatste eer aan hem bewezen". Hij leve nog lang en met veel ere! Waar is de tijger, pas op de tijgerl Dat is een kreet, die hier in de om geving dodelijke ontsteltenis veroor zaakt en zeker niet doet denken aan een jazzfestijn. Officiële cijfers, ver strekt door een minister van de staat Orissa, wijzen uit, dat er alleen in het district Kalalhandi in 1957 700 men sen door tijgers zijn gedood. Of de schoolkinderen er kapot van zijn, wagen we eerlijk gezegd te betwijfelen. Niet minder dan 36.000 leerkrachten in West-Pakistan zijn voor onbepaalde tijd in staking ge gaan. Vierduizend scholen hebben 200.000 leerlingen de straat opge stuurd.. Reden van de onderwijzers- verbolgenheid: de centrale regering had geweigerd de scholen onder toe zicht van de provinciale autoriteiten te stellen. Nog even gaan we het over u aller Elvis Presley, 's werelds bekendste kreun-zanger, hebben. U weet het: hij is soldaat in het Amerikaanse leger, ingedeeld bij een tankafdeling en zit nu in zijn garnizoen. Het Amerikaanse leger vond het echter wel nodig, dat soldaat Presley onmiddellijk na aan komst aldaar een persconferentie weggaf, waarvoor meer dan honderd verslaggevers en vele verslaggeefsters een onmatige belangstelling koester den. Wijs woord van Elvis tijdens zijn monoloog: „Het leger maakt je wat volwassener". Verder onthulde hij nog dat zijn vader en grootmoeder gedu rende zijn soldatentijd ook maar naar Duitsland kwamen, zolang hij in dienst moest blijven (tot 1960). Elvis die vertelde dat hij graag eens naar Parijs wilde (kennismaken met Bri gitte Bardot. Frankrijke top-filmjuf) was helemaal van de kook, toen hij hoorde, dat B. B. van plan was te gaan trouwen, met zomaar een Frans man. „I am kind of shot off the saddle", zei hij in kernachtig Ameri kaans en dat. gaan we lekker niet ver talen. De weg naar de boerderij van Chrissemeuje was echt wel duidelijk aangegeven duizelingwekkend hoge leeftijd hebben be reikt, dit weerhoudt haar er toch nog niet van, elke dag met veel belangstelling haar krant te lezen. Het ;eiliusireerde rijd schrift, waarop zij is geabonneerd, heeft ook elke week haar bijzondere belang stelling. Breien cn praten doet zij altijd nog even graag. Vooral als er gespro ken wordt over die „goeie ouwe tijd", komt Chrissemeuje eerst recht op haar praatstoel te zitten.. Overigens, hel begrip „goeie oude tijd: ligt voor Chrissemeuje echt wel even an-1 ders dan voor ons: als de 109-jarige over haar tijd begint bedoelt ze zo ongeveer de jaren van de Frans-Duitse oorlog. Ell I in diezelfde nog altijd even goede en ook altijd nog even oude tijd. werden er griezelige dingen uitgevonden: petroleum, een spul zeg, waarmee je een kamp kon laten branden, en.... een razend snel ver voermiddel op twee wielen, waarmee al leen brute waaghalzen zich maar op de weg konden vertonen: een fiets Ja, dat waren nog eens tijden!. Nu gieren de straaljagers bijna elke dag laag over de boerderij van Chrisse meuje.. in haar krant leest zij verha- AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM - ARNHEM - ENSCHEDE - EINDHOVEN - HEERLEN - VENLO (Van onze correspondent) Dat de opvattingen over geesteszieken en hun behandeling nogal grondig zijn gewijzigd sinds aan het begin van deze len over atoom-explosies en raketten naar eeuw de Broeders van Liefde in Venray de maanin haar geïllustreerde tijdschrift de psychiatrische inrichting „St.-Serva- ziet zij foto's van onderzeeërs, die onder, tius" stichtten, wordt even verheugend de Noordpool doorvaren.. j als duidelijk gedemonstreerd in het c 1 i nieuwe hoofdgebouw van deze inrichting, speelgoed opruimen waar thans elfhonderd mensen onderdak vinden. Er is in de afgelopen twee jaar En toch heeft. Chrissemeuje bij al diei voor anderhalf miljoen gulden een fleu- razend snelle ontwikkelingen met haarj rig gebouwencomplex tot stand gekomen, verstand verloren, ze is werkelijk nog ge-dat nl-e^ aneen vcej groter is, maar ook heel, zoals dit dan heet, bij de pinken in meni ander icht sterk afwö, van en zij is bijzonder goed op de hoogte van het in o0rl verw0este administratie- alles, wat er om haar heen gebeurt. Maar (.„pmjw of ze het allemaal vatten kan, is natuur lijk een tweede.. Maar zij is nog wel in staat, door haar huisje heen en weer te scharrelen, zij het dan, dat een stok haar bij het«en soort verdoemden scheen te beschou- lopen behulpzaam moet zijn. Maar die; wen. en men, wanneer men „Servatius" Waar men vroeger de geesteszieken als passeerde slechts een glimn kon Qpvan- Sen van kleine doffp vensters onder ge metselde rondbogen achter hoog geboom te en muren verborgen daar valt nu de blik vrij en onbelemmerd op dit vrien delijke moderne gebouwencomplex, dat zich uitstrekt aan een drieduizend vier kante meter groot plein met een fris ga zon. speels onderbroken door een zeven tal grote vakken met rozen. Nadrukkelijk hebben de broeders en de Rotterdamse architecten de afzonde ring en beslotenheid van het verleden willen doorbreken. De ontwerpers heb ben gezocht naar een soort „raadhuis'', modern en representatief voor de inrich ting. Dat ..raadhuis" bestaat uit een midden bouw en twee zijvleugels, die gedeelte lijk de oleinwanden vormen. Om de sym metrie haar strakke karakter te ontne men, is een nergola aangebracht van de Een exclusieve foto van Chrisse meuje, zoals die maar heel zelden te maken is: de oudste inwoonster van Nederland, wandelend door haar huis. „Het Is naar het oordeel van de heer All Sastroamidjojo kennelijk volkomen in de haak als de Indonesische regering van een in Indonesië wonende Neder lander zjjn huis, zijn meubilair, zjjn kantoor, zjjn boeken, zijn voorraden en alles wat met zjjn zaken verband houdt, afneemt, doch als die Nederlander, na van alles wat hjj bezat en van alle middelen van bestaan te zijn beroofd, het land, dat hem op die manier heeft behandeld, verlaat, is dit volgens hem te laken." Dit zeide gisterenmiddag de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bjj de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, in de algemene vergadering in antwoord op de opmerkingen, die zijn Indonesische ambtgenoot Sastroamidjojo maandag had gemaakt over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Negentien stadgenoten van de reserve- politie hebben gisteren uit handen van burgemeester mr. dr. K. F. O. James een onderscheidingsteken met diploma ont vangen voor tien jaar trouwe dienst. De namen van deze mannen zijn: brigadier L. Timmermans, de hoofdagenten W. Hoonhout, H. Mikkers, B. van Veen, L. Slager; de agenten H. Goudkade, G. Groe nendijk, P. v. d. Heeft, A. C. van Jaars veld, T. H. de Jong, G. H. Luiken, L. Mollema, B. J. Nieuwveld, F. A. Noor- lander, C. Schenk, G. Uitenbroek. de ge broeders C. P. en A. de Waard en A. W1U* „De geachte vertegenwoordiger van In donesië heeft aanstoot genomen aan het feit, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken in zijn rede tijdens de algemene debatten de aandacht heeft gevestigd op enige door de regering van Indonesië tegen Nederland en Nederlandse onderdanen genomen maatregelen. Mr. Luns verklaarde toen. dat deze maatrege len het onze landgenoten onmogelijk had den gemaakt in Indonesië te blijven wo nen en werken. Waar de heer Sastroamid jojo deze verklaring een „onrechtvaar dige aanval" en een „grove verdraaiing" van de door zijn land genomen stappen heeft genoemd, acht ik het mijn plicht hem te antwoorden", zo begon mr. Schür mann zijn rede. „In de eerste plaats", zo vervolgde hij, „wil ik erop wijzen, dat mijn Indonesische collega niet heeft ontkend, dat de door minister Luns genoemde maatregelen in derdaad zijn genomen. Hij erkende tevens, dat Indonsië alle schulden en verplich tingen tegenover Nederland heeft ver loochend; dat het zaken, bedrijven en eigendommen van Nederlanders in Indo nesië in beslag heeft genomen en dat het geen schadevergoeding aan de eigenaren heeft betaald en nog steeds niet bereid is zulks te doen." „Het zijn derhalve niet de feiten, waar over verschil van mening bestaat. Waar wij het niet over eens zijn, is de waar dering daarvan. In de rede van mr. Luns werden zij „onrechtmatige daden" ge noemd, de vertegenwoordiger van In donesië zei, dat zij „ten doel hadden de betrekkingen tussen Indonesië en Neder land op een nieuwe basis van gelijkheid en rechtvaardigheid te plaatsen". „Als tleze maatregelen uitdrukkingen van gelijkheid en rechtvaardigheid zijn. dan is dit wel een geheel nieuw soort van gelijkheid en rechtvaardigheid", al dus mr. Schürmann. „Zover ik weet, heeft nog nooit een jurist durven beweren, dat het in over eenstemming is met de regels van gelijk heid en rechtvaardigheid, wanneer èen regering van een minderheidsgroep van buitenlandse onderdanen, die wettig in haar land verblijven, alles wat zij bezitten afneemt, zonder te betalen of hun ook maar de minste compensatie aan te bie den." „De heer Sastroamidjojo maakt bezwaar tegen de verklaring dat „in het afgelopen jaar bijna 40.000 Nederlandse onderdanen verplicht werden huis en. haard in Indo nesië te verlaten". Er werd slechts, zo zei hij, aan negenduizend werklozen aange zegd uit Indonesië te vertrekken: de overigen gingen uit vrije wil en het was zeer onbehoorlijk van hen om te vertrekken, omdat dat de „economische, technische en administratieve diensten van Indonesië verstoorde en verlamde". „Ik ben echter bang", aldus mr. Schür mann, „dat onze opvattingen van recht vaardigheid en fatsoen in hoge mate uit eenlopen en dit zo zijnde, zal ik dit debat niet voortzetten. Waar de feiten zijn toe gegeven, kan elk lid van de V.N. wat be treft hun betekenis zijn eigen conclusies trekken." „Er is nog slechts één ander punt, waar over ik enkele woorden zou willen zeg gen. De heer Ali Sastroamidjojo heeft verklaard, dat „de kern van het probleem is het nog steeds voortdurende geschil over westelijk Nieuw-Guinea" en inder daad heeft de. Indonesische minister van buitenlandse zaken verleden jaar gezegd, dat als de V.N. de Indonesische aanspra ken op Ned Nieuw-Guinea niet zouden erkennen, zijn land ..andere maatregelen zou treffen, welke de Nederlandse belan gen schade zouden kunnen berokkenen". De bovengenoemde tegen de Nederlan ders genomen maatregelen zouden volgens de Indonesische premier Djoeanda in elk j geval zijn genomen. Andere Indonesische woordvoerders hebben evenwel erkend, dat zij waren bedoeld om Nederland te dwingen Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen." „Indien de lezing van premier Djoeanda juist is", aldus mr. Schürmann verder, 1 „dan is het vraagstuk Nederlands Nieuw- - Guinea in dit verband niet terzake doen de. Als. aan de andere kant, de verklaring van mijn Indonesische collega juist is, dan heeft zijn regering deze daden begaan met het vooropgezette voornemen om Ne derland te dwingen toe te stemmen in de overdracht van gebied; in een geschil, dat Indonesië geweigerd heeft te onderwer pen aan de rechtspraak van het Inter nationale Hof van Justitie en waarin de Algemene Vergadering herhaaldelijk de Indonesische argumenten en foorstellen heeft verworpen". ,,Het komt mij voor, dat de geachte In donesische afgevaardigde zijn zaak geen goed heeft gedaan door een dergelijke uit daging aan de Verenigde Naties, ter recht vaardiging van zijn gedrag van zijn land", aldus besloot de Nederlandse afgevaar digde. lingervleugel naar het wachthuis aan de straat. Als geschenk van de Venrayse be volking zal in de gevel van deze vleuge'. een geornamenteerde sproeier worden aangebracht, waaruit water via verschil lende onder elkaar geplaatste schalen omlaag zal vallen. Een monumentale poort met reliëf, waarin de kunstschilder Hugo Brouwer het geloof in de genezing heeft verzin nebeeld, markeert de terzijde geplaatste hoofdingang. Deze poort is een geschenk van de aannemers en de technische en elektrische installateurs. Nadat in de afgelopen twaalf jaren de verschillende oaviljoens het ketel huis, de kleermakerij, de wasserij, de keuken en het ziekenhuis waren her steld. verbouwd, vernieuwd of uitge breid is er nu dus in <jit laatste gebouw ook een nieuw onderdak geschapen voor de administratie, de doktoren en andere leden van de staf de broeders en de leerling-verplegers. De midden-bouw bevat o.m. een grote ontvang6fchal. bezoekerszaal en spreek kamers en via een zwevende trap komt men oo de eerste etage, waar zich de kapittelzaal, zieken- en logeerkamers be vinden. In de linkerzijvleugels zijn de werkkamers van de staf, de bibliotheek, de chapelle-ardente en de kamers voor het verplegend personeel. In de rechter zijvleugel zetelt o.m. de administratie en in het souterrain vindt men het „dorps café"; een gezellige restauratieruimte met een buffet voor niet-alcoholische dranken en een groot-beeld t.v. Hier kunnen de patiënten, waarvan er achthonderd dage lijks werken in de verschillende „be drijven van St.-Servatius". hun yrije tijd doorbrengen. Deze recreatiezaal is door decoratief bewerkte linoleum intar- sias verdeeld in kleinere en daardoor in tieme ruimten, maar kan ook als gehee' voor film of toneelvoorstellingen worden gebruikt. Door een functioneel gebruik van kleu ren door een fleurig exterieur met grote ramen en een modern en smaakvolle meubilering, kortom door de vriendelijke en opgewekte sfeer die hier wordt ge- j schapen, is dit „raadhuis" van „St.-Ser- valius' representatief geworden voor do I nieuwe zienswijzen over de behandelirf j van psychisch gestoorde patiënten, j Volgende week donderdag zal het ge- bouw officieel worden geopend en dan zal behalve de bekroning van de twaalf- iarige bouwperiode tevens het feit wor den gevierd dat de Broeders van Liefde zich 30 jaar geleden in Venray vestigden en dat hun congregatie thans 150 jaar bestaat. Het Nederlandse aandeel in de bieraf- zet in West-Duilsiand wordt steeds gro ter. Het aantal Nederlandse brouwerijen, dat op de Westduiste markt verkoopt, blijft toenemen. De Duitse brouwersbond slaat dan ook met zorg deze toenemende Nederlandse concurrentie gade. De Nederlandse bierprijs bedraagt thans 39 mark per hectoliter vrij-grens. In ver gelijking met ongeveer 6 weken geleden betekent dit een prijsdaling van 4 a 5 mark. Het verschil tussen de Nederlandse netto-prijs per hectoliter en de Duitse bedraagt daardoor 12 a 15 gulden. De Duitse brouwersbond heeft op grond van deze ontwikkeling aangedrongen op het samenstellen van een memorandum over de kostprijs van bet Nederlandse bier. Na zorgvuldig onderzoek van een dergelijk memorandum zouden de Duitse brouwerijen overwegen wat hun te doen staat. Hierbij wordt gedacht aan het aan vragen van beschermende maatregelen tegen dumping-invoer onder artikel 9x van het Euromarktverdrag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5