Gromyko beschuldigt Westen vanagressie' in Midden-Oosten Lodge: Een aaneen schakeling van las Eerste (gaullistische) formatie onder leiding van Soustelle Wil Bidault M.R.P. slechts tot wijziging van politiek dwingen? Omdat het vrijdag is spoelen we allemaal de melkfles om In speciaal geconvoceerde V.N.-zitting Moskou bevestigt hervatting Grote familieprijsvraag in vier series met prachtige prijzen Iedereen kan meedoen! KASTEEL VOOR PICASSO NATO-overleg tot maandag uitgesteld Spanning tussen Albanië en J.-Slavie DE HERGROEPERING DER FRANSE PARTIJEN 32 geestelijken gearresteerd 750.000 dollar voor Intern. A toombureau VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 PAGINA 9 Weer nieuive Sovjet- kernroeven WAT U DOEN MOET: Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening1 het beroep is van de lezer, die wij hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart vóór ÏO oktober a.s. naar: Familieprijsvraag Katholieke Illustratie/Bea trijs, Nassaulaan 51 - Haarlem. 1. Prijzen in deze serie fiets ter waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. 2. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3. Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kan U straks nog veel meer opleveren(o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) Ik loop veel en leg iedere dag hele afstanden af. Toch zie ik dagelijks heel veel mensen, die ik het allemaal naar de zin pro- beertemaken Sommigen komen bijna iedere dag bij me en mogen mij bij mijn voornaam noemen. Dikwijls ben ik heel laat thuis maar dan hoef ik de volgende dag pas weer laat te beginnen. De kivestie-Cyprus Dit ia een van de vele lezers van de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hen allen een belangrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hen méér ogen, méér levens en....een onverwachte kijk op de wereld geeft, want de Katho lieke Illustratie en Beatrijs zijn levende bladen, die een prachtige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijven kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Partijcongres der M.R.P'? Geen and verbroken IN OOST-DUITSLAND (Advertentie) In de ochtendvergadering had dr. Nunez Portuondo van Cuba gewaarschuwd, dat een situatie niet kan blijven bestaan, waarbij de meerderheid van de landen de resoluties van de Algemene Vergadering en Veiligheidsraad gehoorzamen, doch en kele staten deze resoluties met de uiterste minachting behandelen. De Joego-Slavische minister van buitan- landse zaken, Popovic, zei. dat de ver ergering van de toestand in het Verre Oosten vooral te wijten is aan het feit, dat comimunistisoh China nog steeds „zijn rechtmatige plaats" in de Verenigde Na ties niet heeft kunnen innemen. Hij merk te voorts op, dat men niet kan ontkennen, dat Formosa en de eilanden in de Straat van Formosa tot het Chinese gebied be horen. Wat de ontwapening betreft was de mi nister van mening, dat de conferentie over de opschorting van kernproeven en di.e van de deskundigen zo nauw mogelijk met de V.N. verbonden moeten worden. Hij 'betreurde het. dat de activiteit van de V.N. in het afgelopen jaar op dit ter rein gering is geweest. Het officiële Sovjet-persbureau Tass maakte gisteravond bekend, dat de Sovjet unie haar kernproeven heeft hervat „om dat de Westelijke mogendheden hun proe ven niet gestaakt hebben". Het Westen heeft niet de herhaaldelijke verzoeken van de Sovjet-regering om de proeven te sta ken, ingewilligd, aldus deze bekendma king. Kort na deze bekendmaking werd in Washington medegedeeld, dat in de Sov jet-Unie weer twee kernwapens tot ont ploffing zjjn gebracht. Evenals de twee ontploffingen, die dins dag werden gesignaleerd, zijn deze explo sies ergens boven de poolcirkel teweegge bracht, aldus een bekendmaking van de Amerikaans? Commissie voor Atoom energie. (Dinsdag maakte de commisie bekend, dat de Sovjet-Unie twee kern proeven had genomen en daarmee de eer der bekendgemaakte opschorting onge daan had gemaakt.) De explosies van dinsdag waren „matig tot zeer krachtig". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde gisteren, dat nu het vermoeden bevestigd schijnt te worden, dat de opschorting van de Sovjet-proeven indertijd niets meer dan een propagandamanoeuvre is geweest. De Verenigde Staten blijven niettemin bereid om op 31 oktober de voorgetselde conferentie met Engeland en de Sovjet- Unie over een controlestelsel voor kern proeven te beginnen en de eigen proeven na 31 oktober van jaar tot jaar op te schorten, mits de Sovjet-Unie dat ook doet. Aldus het Amerikaanse ministerie. Sovjet-minister spreekt d-e verachting, die hij voor de Verenigde Naties koestert. Deze uitlatingen zijn een belediging voor de intelligentie der afgevaardigden. Ik h-eib aan deze gehele toespraak reeds veel meer aandacht geschonken, dan zij ver dient", aldus eindigde de Amerikaanse afgevaardigde, die luid werd toegejuicht, toen hij het spreekgestoelte verliet. De bijeenkomst, die de permanente NATO-raad te Parijs vandaag zon hou den over de kwestie-Cyprus is tot maan dag uitgesteld, zo verneemt men uit be„- trouwbare bron. Men wil de drie betrokken landen Grie kenland, Turkije en Groot-Brittannië, nog enige tijd geven om tot een compromis te komen. Alle mannelijke Griekse Cyprioten tus sen 15 en 26 jaar moesten gisteravond tot nader aankondiging in huis blijven, zo deelden de veiligheidsautoriteiten gis teren mee. Tevoren waren nog in Noordoos t- Cyprus twee benzinebommen naar pa trouillewagens van het Britse leger ge worpen. Zij richtten schade aan, maar er vielen geen slachtoffers. Pablo Picasso is van plan zich te gaan vestigen in het kasteel van Vauvenargues, vijftien kilometer van Aix-en-Provence. Het indrukwekkende gebouw dateert uit de 16e eeuw. In de loop der tijden is het ten minste 20 maal van eigenaar verwis seld. De toestand van het gebouw is er'niet op vooruit gegaan. Picasso ziet echter niet tegen de kosten op; geld speelt blijkbaar bij hem geen rol. Foto: Kasteel- Picassot een geliefd onderwerp voor schilders. De Joegoslavische regering heeft giste ren in een nota aan Albanië geprotesteerd tegen „inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Joego-Slavië en aanval len op zjjn onschendbaarheid". De Albanese diplomatieke vertegenwoor diger weigerde de nota in ontvangst te nemen. De nota beschuldigt de Albanese re gering ervan, dat zij de Albanese minder heid in Joego-Slavië tegen het bewind van Tito opruit. Voorts zegt de nota, dat de aanvallen, die de Albanese regering op het Joegoslavische bewind doet,, bedoeld zijn om de geschillen tussen de socialis tische landen nog te vergroten. De Alba nese pers en communistische partijleiders maken zich schuldig aan „lastertaal", bijv. door te spreken over „Tito's fascistische bende", „sadisten" en „beulen". De artikelen en redevoeringen in deze trant vormen een onderdeel van een bre de, stelselmatige campagne, aldus de Joe goslavische nota. Maar gekheid nu terzij....t een schone melkfles hóórt erbij I zeggende „Republikeinse Volksbewe ging", zeer toenemen. Het schijnt dat daarover in de vereni ging zelf thans nogal strijd wordt ge voerd en dat de linkervleugel in de be weging, en mede een belangrijke stro ming in de christelijke vakbeweging, te gen de term christen-democratie zeer ge kant is, daar de beweging dan teveel het karakter van een hechte partij zou krij» gen, wat altijd de vrees is geweest van het grootste deel der MRP. Men beijvert zich nu een naam te zoeken, die voor beide stromingen aanvaardbaar zou zijn. Nu had de bijeenkomst van de Cen trale Raad dus de vergadering van het algemeen bestuur en de vertegenwoor digers der afdelingen van de MRP in het land, een maand geleden besloten, dat voor het vaststellen van de houding bij de verkiezingen in de loop van deze maand een nieuwe bijeenkomst zou plaats hebben. Het hoofdbestuur meent thans echter, dat door de actie van de heer Bidault, die men aanvankelijk met de bekende verklaring van ccn aantal zeer gereno nceerde geestverwanten had gemeend te kunnen afwijzen, de MRP in een toe stand heeft gebraeht, waarop slechts een partijcongres het beslissende woord kan uitspreken. Vandaar dat heden besloten zal worden, of, inplaats van de grote par tijraad, een partijcongres bijeen geroe pen zal worden. Het is te verwachten, dat ingeval een congres plaats zal hebben, zich daar een belangrijke stroming zal doen gevoelen, die van mening is, dat als het maar slechts om een zo breed mogelijk verkie zingsakkoord van rechts en centrum zou gaan, en de socialistische partij alleen zou worden gelaten, het gevaar zich kan voordoen dat de socialisten in een oppo sitie zouden worden gedrongen, die slechts het blok der „neen"-stemmers zou versterken. De progressisten manoeuvre ren reeds om de tegenstelling tussen het. linkse blok van „Republikeinse Verdedi ging". dus Mendes-France en Depreux en de communisten minder s-herp te ma ken. Intussen is de oude radicale partij voornemens het lid zijn van twee par tijen te verbieden om de heer Mendès- France te dwingen tussen de radicale partij en het linkse blok te kiezen. Men heeft de heer Bidault dan ook ge vraagd, wat zijn verhouding nu moet worden tot de MRP en hij haastte zich te zeggen, dat hij geen enkele band met de MRP had verbroken. Hij hoopte ook op ontmoetingen met de MRP om bij de verkiezingen tot een national" meerder heid te komen. Gaat men het bezoek ter persconferen tie na, dan kan men opmerken, dat de beweging, die de heer Bidault in het ie- ven wil roepen, en blijkbaar niet in de vorm van een nieuwe partij, meer en meer aanhang verkrijgt in MRP-kringen. Bij de kamerleden en oud-kamerleden, die bij vroegere persconferenties reeds werden gezien, hadden nu zich nog ge voegd oud-ministers of kamerleden zoals Louvel, Tinguy. Mercier en zelfs een Hutin-Desgrées, wiens zeer machtig dag blad het gehele westen van het land be strijkt („Ouest-France", verschijnende te Rennes). Ook was de aanwezigheid van bepaalde figuren, zoals de voorzitter van de Poujadistische Kamerfractie, Demar- quet. en de ex-secretaris der radicale partij, de door Mendès-France verleden jaar uit de partij gedreven Martinaut- Deplat een verrassing. Men zal niet ver naast de. waarheid zijn, wanneer per slot van rekening de heer Bidault niet anders wil doen, dan de MRP tot een nieuwe gedragslijn dwingen en haar de naam wil doen voeren van „Christen-democratische Partij". Het is goed merkbaar, dat in de MRP de voorstanders van 'n naams verandering, waardoor beter het prin cipiële standpunt der partij tot uiting komt, dan in het in dat opzicht niets Do Verenigde Staten hebben op de twee de algemene conferentie van het Inter nationaal Atoombureau in Wenen bekend gemaakt, dat zij bereid zijn 750.000 dollar beschikbaar te stellen voor het fonds van het bureau. Dit is de helft van het be- drag, dat bet bureau volgend jaar door vrijwillige bijdragen bijeen hoopt te krij gen. Van die 750.000 dollar willen de Verenig de Staten er 500.000 (een derde van het benodigde bedrag) zonder meer schenken, de rest zal worden betaald naarmate ook de andere landen vrijwillige bijdragen le- veren- Het administratieve fonds van het bu reau voor 1959, waarin verplichte bijdra gen door de leden worden gestort, is door de algemene conferentie op 6.725.000 dollar vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9