Daqblad voor Schiedam en omstreke n Ier blijvende herinnering Einde van roemrijk pontificaat Sobere ceremonie in onverlichte St.-Pieter paradisum Stilte na twintig jaar applaus Ontroerende absoute dinsdag 14 oktober 195S i I Nadat de overblijfselen van Paus Pius XII in een kist waren gelegd, werd het deksel verzegeld. (Van onze correspondent) ROME, maandagavond. Op de meest plechtige wijze is hedenmiddag, op de vijfde dag na zijn overlijden, het stoffelijk overschot van Paus Pius XII in de crypte van de Sint-Pieter bijgezet. Het is een ceremonie geworden die ondanks de kleuren van gewa den en uniformen in ieder opzicht de definitie „sober" Het gehele „apparaat" was in werking; letterlijk iedereen, die enigerlei functie vervult aan het pauselijke hot of de Romeinse Curie, was aanwezig, terwijl Zwitsers, Palatijnse Garde, Pauselijke Gendarmerie en de Edelgarde en het vol tallige corps der „sampietrini" dienst hadden. De plechtigheid verliep feilloos van de ene fase naar de an dere, alles tot in de puntjes georganiseerd en geleid door de prefect van de pauselijke ceremoniën, mgr. Enrico Dante, die vanmiddag op zijn eigen wijze afscheid nam van de Paus, die hem de uiterste precisie had opgelegd, al m de dagen, dat de toen nog jonge prelaat kardinaal Pacelli ver gezelde op diens lange officiële reizen als pauselijk legaat. Trouwens, men zou deze plechtigheid het afscheid kunnen noemen van de „intimi" in tegenstelling tot de rumoerige en grandioze overbrenging van Castelgandolfo naar de Sint-Pieter, toen de massa der Romeinen haar laatste groet bracht. Overzicht van de St.-Pieter tijdens de plechtige bijzetting. In het midden van de foto zijn duidelijk de kist en het stoffelijk overschot daarnaast zichtbaar. nieuwe schiea amsche courant PAUS PIUS XII BIJGEZET IN CRYPTE en hieven het stoffelijk overschot omhoog. Het was gekleed in rood kazuifel, met het speciale paus-pallium, terwijl de zilveren mijter het smalle hoofd nog kleiner deed' lijken. Het was een indrukwekkende stoet: de langzaam voort schrijdende dragers, de stramme Edelgardisten, de afzetting van Zwitsers in gala-uniform. Men boog en knielde in stilte waar bijna twintig jaar lang ge juicht en geapplaudisseerd was. Toen de baar vlak naast de in elkaar geplaatste kisten was neergezet, kwamen de kardinalen in lange rij nader om plaats te nemen op de eerste lange bank, die voor hen precies onder de cathedra in de absis was neergezet. Toen daalde er een vreemde rust, terwijl het koor de psalm zong door de onverlichte Sint- Pieter, waar ieder spoor van versiering ontbrak. Hoe het lichaam in de binnenste kist werd gelegd, was voor vrijwel niemand zichtbaar, daar de sediari, die deze droevige taak moesten verrichten, zo dicht naast eikaar stonden, dat zij a.h.w. een muur rond de kist vormden. Maar onmid dellijk daarna klonk het „In Paradisum deducant te Angeli" door de doodstille gewelven en er groeide een ontroering onder de roerloze aanwezigen, terwijl mgr. Dante naderbij kwam en het lichaam met een grote rode zijden sluier bedekte. Op dat ogenblik zong mgr. Van Lierde een oratie, die alleen bij de uitvaart van een paus wordt gebeden. Een ontroerend gebed, dat stamt uit het begin van de vorige eeuw, (toen trouwens in grote lijnen het ceremonieel van deze plech tigheid wordt vastgesteld, hoewel er later wijzigingen in zijn aangebracht. Om dat het hier een zo zeldzame oratie betreft, geven we er de volledige vertaling van: Almachtige God, Gij hebt de wereld gegrondvest Gij hebt de Hemelen gevormd en sterren en planeten hun plaats gewezen Gij hebt de mens die slaaf was van de zonde, vrijgemaakt en gezuiverd. In het Boek van het Eeuwige Leven hebt gij Abraham, Isaac en Jacob opgetekend als roemrijke vorsten van het mense lijke geslacht. Wij bidden V, wil nu deze baar van Uw dienaar Pius, die paus was, zegenen opdat hij mag rusten in vrede en de vreug de van de Heiligen in de Hemel moge bereiken. Laat Uw Heilige Geest op hem neerdalen en moge hein door Uw wil de eeuwige rust geschonken worden in afwachting van zijn verrijzenissamen met Uw heiligen, op de dag van het Oordeel. Wij vragen U dit om de verdiensten van Uw zoon, Onze Heer Jezus Christus, die met U leeft en heerst in de eeuwen der eeuwen." Onze landgenoot, mgr. Petrus Canisius van Lierde, sacrista van de Paus en vicaris-generaal voor Vaticaanstad, verrichtte de plechtigheid. Voorafgegaan door een lange rtf prelaten en priesters, het kapittel van de basiliek en de voltallige clerus, die aan de Sint-Gieter is verbonden, betrad hp om vier uur de kerk. In speciale loges en op tribunes hadden de familieleden van de Paus plaats genomen, evenals het corps diplomatique, een vertegenwordiging van dc Italiaanse regering, het hoofdbestuur van de Italiaanse Katholieke Actie en een groot aantal genodigden. Het publiek had geen toegang, maar daar de plechtigheid tot aan het sluiten van de eerste der drie kisten via de Italiaanse televisie en de Eurovisie door eenieder kon worden gevolgd, waren opnieuw gedurende vele uren alle cafés en andere plaatsen, waar een apparaat staat, overvol, terwij] ook de radio een urenlange reportage gaf. Toen de lange rij priesters het priesterkoor had bereikt, hief mgr. Van Lierde het Exsultabunt aan en besprenkelde het op een lage baar gelegde lichaam met wijwater. Terwijl de Cappella Giulia het „Miserere" zong, naderden de sediari Onmiddellijk hierna ging mgr Van Lierde over tot de Absoute. waarna alle aanwezige kardinalen, met de kardinaal-deken als eerste, gevolgd door de kardinaal-camer- lengo, het lichaam met wijwater zegenden. Dit was een ontroerend ogenblik. Velen van hen, sommigen al hoogbejaard, konden met moeite slechts hun emotie verbergen. (Er waren twee zeer bekende Cu rie-kardinalen afwezig: kardi naal Micara, vicaris van het bisdom Rome, die de dag van het overlij den van de Paus, ziek werd en kar dinaal Costantini, die nog steeds herstellende is van een operatie). Zie vervolg pag. 5. HET STOFFEL,IJK overschot van Paus Pius XII „mijn povere sterfe lijke overblijfselen", zoals Hij in Zijn testament schreef rust thans in de crypten van de Sint-Pieter bij het graf van de Visser, aan wie de Heer zelf beval de netten uit te werpen om door liefde mensen te vangen. Een van de meest troostrijke ervaringen bij het verlies van onze H. Vader en bij dit einde van een tijdperk is de spontane ontroering, die ver buiten de Catholica tot uiting kwam op het vernemen van dit sterven. De betuigin gen van medeleven, afkomstig uit de gehele wereld, bezaten niet zelden de klank van een persoonlijke genegenheid en oprechte bewondering voor deze Vorst van vrede. Men mag zeggen, dat de wereld heeft gestaan rond de baar van Pius XII. Deze wereld is de-elfde niet meer als in 1939, toen Hij Zijn Pontificaat begon. In de geweldige veranderingen, welke zich sindsdien voltrokken, is Hij een der grootste geestelijke leiders geweest van een mensheid, die geestelijk stuurloos dreigt te geraken door de confrontatie met de krachten, welke zijzelf heeft opgeroepen. Hij is zonder twijfel Degene geweest, die ■net de grootste nadruk en volharding heeft gewezen op de redding, welke de mensheid van de liefde Gods mocht verwachten en door de liefde voor de naaste moest bewerken. Hij heeft Zich daarbij niet tot Zijn kudde in strikte zin beperkt doch Zich gericht tot alle mensen van goede wil, ongeacht ras of geestelijke overtuiging. Maar Hij zou nimmer die eerbied voor Zijn vaderlijke bezorgdheid die tenslotte ook een getuigenis over de waarheid inhield, welke niet door iedereen gedeeld wordt hebben verworven, als Hij niet door Zijn daden en door wat van Zijn wezen uitstraalde zo volmaakt had beantwoord aan Zijn titel van „dienaar der dienaren Gods". Zijn grote menselijke begaafdheden Zijn groot verstand, Zijn formidabele wilskracht, Zijn ontwapenende charme in het persoonlijk contact zijn vervolmaakt door Zijn dienstbaarheid. En juist door die voorbeeldige trouw aan de opdracht, welke aan de Opperher der is gegeven, is Hij erin geslaagd „mensen te vangen" door liefde. De macht der liefde is bij Zijn dood opnieuw gebleken. MEER IN HET BIJZONDER zijn wij getroffen door de talrijke bewijzen van sympathie voor de persoon van de H. Vader, welke in ons eigen land gegeven zijn door niet-katholieke landgenoten. Het besef, dat een groot geestelijk leidsman en een verdediger van ons aller geestelijk erfgoed is heengegaan, is vrijwél algemeen, ook al blijven uiteraard de verschillen in overtuiging en inzicht bestaan. Zijn brandende bezorgdheid voor het be dreigde 'welzijn" Van de wereld, Zijn overtuigde beklemtoning van Europa's eenheid, Zijn bewijzen van bovenpartijdige integriteit en, niet het minst, Zijn blijken van medeleven in tijden van nood voor ons land, hebben hier meer weerklank gevonden, dan enkele decennia geleden mogelijk was. Hoezeer hier de persoon van Pius XII van invloed was, bleek uit de vele artikelen, welke over Hem werden geschreven. TJit één artikel in het dagblad „Trouw" van de hand van de protestantse theoloog, prof. dr. G C. Berkouwer, die zich in zijn leven zo diepgaand met het „conflict tussen Rome en de Reformatie" heeft bezig gehouden, kunnen we niet nalaten te citeren: „Maar bij de wisseling (der Pausen), die wij beleven, worden wij er opnieuw van doordrongen met het oog op Pius XII dat de strijd in de kerk van Jezus Christus op aarde nimmer zal kunnen bestaan en opgaan in een wederzijds aanwijzen van eikaars fouten en van een blijven „beneden het ideaal". Veel meer verstaan we, dat de strijd om zich heen grijpt tot in de diepte van de ernst, de ernst van autoriteit en Zeggenschap, van gebed en vermaan. Het valt niet te loochenen, dat we niet het minst in het primaat van Pius XIX met zulk een overtuigde ernst en met een diepe bewogenheid in aanraking zijn gekomen. De worsteling om de zin en het recht van het „Urbi et Orbi" staat ons hier in bijzondere duidelijkheid voor de aandacht. En juist zij, die anders denken over de „vicaris Christi" op aarde en vandaar uit alles zien verschuiven, zullen bij dit leven van Pius XII eraan herinnerd worden, dat niet vanuit persoonswaardering of per soonskritiek de strijd kan worden beslist, maar dat dit slechts mogelijk is op een ander en hoger niveau. Op een hoger niveau, waarop het mogelijk is zich niet het minst door de e r n s t ervan af te vragen, waar de beslissingen vallen en of het o n s in die beslissingen nog volkomen ernst is." Deze indrukwekkende hulde, bij de baar van Pius XII uitgesproken, houdt op haar beurt voor ons allen een vermaan in: niet te blijven „beneden het ideaal", dat wij belijden. De nagedachtenis aan Pius XII moge ertoe bij dragen, dat het besef van de kracht der innerlijke, ernstige overtuiging en een grote bewogenheid in ons levend blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1