Drempelvrees weggenomen door zelfbediening Waarborg-jassen zijn gemaakt voor.. De aulle waarborgt vrijheid voor alle kandidaten Van LEZER tot LEZER Instructies voor verkiezingen Algerije Militairen moeten uit de politiek INaar toepassing in textielzaken A. H. O. G. kan op eigen benen staan y toont U iets beters 'ff. I^walileil Cp&aiie Service DINSDAG 14 OKTOBER 1958 AANDELEN-EMISSIE BRITISH AMERICAN Geen claimrecht, doch optie PAGINA 6 M ededelin gspli ch t VOOR INVESTERINGEN IN DE EURATOM 36.50 12 jaar Kreymborg offert de kwaliteit niet op aan het leuke model, noch de afwerking aan de vlotte, sportieve snit. Elke Waarborg-jas is precies zoals een jongensjas moet zijn: mooi, modern, maar bovenal degelijk en nog eens degelijk! Een jas waarin Uw jongen groeien en... stoeien kanl Montycoat - een oersterke jas voor jaren. Solide duffel in blauw, RAF en zwart Warm, waterafstotend, kleurecht. Ook uitnemend geschikt voor meisjes - 6 jaar - 27.50 nieuwste 1- en 2-rij modellen in degelijke katoenen gabardine en ribcord. Met de befaamde Waarborg- afwerking. Leuke mo dellen in diverse tinten (ook in de modekleur blauw o.a. met kope ren gespen). Fris geruite voering. 6 jaar - 21.- R.K.S.V. „ALBERTUS MAGNUS" EERVOL ONTSLAG AAN COMMISSARIS POLITIE Generaal De Gaulle heeft enkele belangrijke beslissingen ten aanzien van Algerije genomen. In een op 9 oktober gedateerde en gisteren gepubliceerde brief aan generaal Salan, opperbevelhebber en regeringsgedelegeerde in Alge rije, geeft De Gaulle instructies, dat bij de verkiezingen, die op 23 no vember a.s. zullen plaats vinden, een algehele vrijheid voor alle kandi daten gewaarborgd wordt. Alle secties van de publieke opinie, met inbegrip van kandidaten, die onafhankelijkheid voor Algerije zouden eisen, moeten zich vrijelijk kunnen uitspreken, zo verlangt De Gaulle. MANTELS Steéds het nieuwste binnen- en buitenland Bouclé - Flausch Mohair - Velours en Tweed gebruiken wij voor onze mantels reeds vanaf f 98.- Mantel met Persianer bontkraag f 198.50 Het bazooka-proces THEE-ONDERNEMING KAJOE ARO ONDER BEHEER NETTO WINST PANAMA KANAAL MIJ GEDAALD „Zelfbedieningszafeen elimineren de drempelvrees van het publiek en bevorde ren in sterke mate de verkoop van im pulsartikelen". Dit zei gisteren de heer G. S. Scheltema op de eerste van de drie produktiviteitsdagen. welke het produkti- viteitscentrum voor het midden- en klein bedrijf resp. te Eindhoven. Utrecht en Groningen houdt. HU gaf een uiteenzetting over de vraag of toepassing van zelfkeuze dan wel zelf bediening voor de textieldetailhandel mo gelijkheden biedt voor een rationeler dis tributie. Bij de methode van zelfkeuze gaat het erom de klant zelfstandig zijn keuze te laten bepalen en als hij daarmee gereed is. met behulp van dé verkoopster de ver koop tot stand te brengen, aldus spreker Hiervoor is een aanpassing van de inven taris noodzakelijk: laden en lange toon banken dienen te verdwijnen om plaats ie maken voor toontafels en gondola's Bij toepassing van het zelfkeuzesysteem krijgt het personeel meer tijd beschikbaar om te adviseren en is het in staat de spits uren beter op te vangen. De haastige klant wordt bij dit systeem in staat gesteld niet alleen zelf zijn keuze te bepalen doch ook het artikel naar de kassa te transporteren om daar af te rekenen. Bij zelfbediening is ook de transport functie binnen het bedrijf overgeheveld naar de klant. In een dergelijk bedrijf zijn de toonbanken geheel verdwenen en be vindt de kassa zich bij de uitgang. Alle goederen bevinden zich binnen grijp hoogte. Geschikt voor zelfbediening zijn in het algemeen kleine textielgoederen van 'be trekkelijk geringe waarden. Tegenover deze voordelen staan de na delen van de noodzakelijkheid van gro tere winkelruimte, bijzondere indeling van het bedrijf en zeer goede verlich ting. alsmede een speciale 'inventaris. De verkoop-in-zelfbediening van textiel 'be gint zich schoorvoetend te ontwikkelen. In dassenspeciaalzaken ziet men reeds een aantal voorbeelden. Degene, d'ie met' zelfbediening een begin wil maken, wordt aangeraden eerst over te gaan op zelfkeuze. aldus de conclusie van de heer Scheltema. Verwacht mag worden, dat zelfbediening slechts een deel van het textielgebied tot zich zal kunnen trekken. In de openingsrede tot de bijeenkomst had de heer P. F- M. Nettesheim, voorzit ter van het produktiviteitscentrum er de nadruk op gelegd, dat het op de huidige dag voor de eenling in 'het middenstands- bedrijf niet meer mogelijk is zijn branche te overzien, nu wetenschappelijk beraad in de plaats is gekomen van de „fee ling". Dr. H. Gross uit Düsseldorf hield een inleiding over de kansen en de taak van de textieldetailhandel in de toekomst. De heer A. Kayser, vice-ipresident van het Genootschap ter Bevordering van de Etalagekunst, hield een beschouwing over betere verzorging van de winkelé I lages ter stimulering van de omzet. De British American Oil^ Comp. Ltd. gaat over tot de uitgifte van 2 miljoen nieuwe aandelen tegen 40 per stuk. Hier van werden 1.156.200 stuks overgenomen door de Gulf Oil Corp., terwijl op 843.800 aandelen een optie kan worden uitgeoe fend door de overige niet-Amerikaanse aandeelhouders der maatschappij, zonder dat er een claimrecht bestaat. Door het administratiekantoor worden maatregelen genomen ten behoeve van de houders der door dit kantoor uitgegeven certificaten British American Oil Comp., teneinde hun belangen in dit verband te behartigen. Hieruit blijkt, dat aandeelhouders der British American Oil niet op de in Ne derland gebruikelijke wijze een claimrecht kunnen uitoefenen. Het administratiekan toor tracht echter te bereiken, dat een eventueel voordeel, uit deze emissie voort spruitende, de houders der certificaten ten goede komt. Op de alg. vergadering van aandeel houders der N.V. „Algemene Handelsmij van Onroerende goederen", zijn de jaar stukken goedgekeurd. Besloten werd over het verslagjaar geen dividend uit te. ke ren. Van de zijde der In 1957 benoemde com missie van advies werd medegedeeld dat de tijd nog te kort is geweest voor een verantwoorde beoordeling van de onder- houdstoestand der panden en van de on derhoudskosten die in de komende vijf jaar wenselijk zullen zijn. De voorlopige conclusie luidde echter dat het bezit der onderneming bij inspectie zeker niet was tegengevallen, hoewel aanzienlijke uit gaven aan onderhout en verbetering noodzakelijk zullen zijn. Het bestuur verklaarde dat het bedrUf op eigen henen kan staan en waarschijn lijk een betere toekomst tegemoet gaat. Men is er nog niet in geslaagd een nieuwe beheerder aan te stellen doch de kans be staat dat hierin binnen niet al te lange tjjd zal kunnen worden voorzien. Het bestuur doet geen enkele poging om kopers te vinden die een voordelig bod doen op de uitstaande aandelen, doch verklaarde dat een dergelijk bod even tueel zoals vanzelf spreekt aan de aan deelhouders zal worden voorgelegd. Een der commissarissen deelde mede te we ten dat er bij een groot concern nog steed* plannen sluimeren om een aantal bedrij ven waaronder AHOG, over te nemen. Bouwplannen voor nieuwe kernreacto ren. die een investering van meer dan een miljoen EBU rekeneenheden (dollars) ver gen, moeten gedetailleerd aan de com missie van Euratom worden medegedeeld. Deze projecten vormen daarna onderwerp van besprekingen tussen de desbetreffen- de be-flrijven en de commissie. Indien daarentegen de bouwkosten lager zUn dan dit bedrag, behoeven de ontwerpen slechts in hun grote lijnen medegedeeld te wor den, zonder dat daarna noodzakelUkerwijs gedachten wisselingen met de commissie volgen. Dit zijn enkele der belangrijkste punten van het zojuist in het publikatie'blad ver schenen regiement, dat krachtens artikel 41 van het Euratom-verdrag de investe ringsplannen voor kerninstallaties om schrijft, die aan de commissie moeten worden medegedeeld. De gevallen, die in het reglement wor den opgesomd en waarin de kern- industrieën hun plannen mededelen, be treffen in het algemeen nieuwe installa ties. waarvan de bouwkosten een bedrag te boven gaan, dat varieert van 0,5 miljoen EBU-rekeneetiheden (.installaties voor pr-oduktie van reactor moderatoren) tot 20 miljoen EBU-rekeneenheden (instal laties voor verrijking van uranium). Wat betreft plannen voor vervanging en ver bouwing van bestaande installaties moe ten projecten worden overgelegd, waar van de kosten bedragen te boven gaan variërend tussen 0.25 en 10 miljoen EBU- reken eenheden. Voor elk type keminstal- iatie gelden hier minimum-bedragen, die in het reglement worden opgesomd. Bij de gedachten wisselingen over de medegedeelde projecten hebben de ziens wijzen van de commissie een zuiver advi serend karakter. 10 jaar StfcM' BINNENWEG - EENDRACHTSTRAAT ZWARTJANSTRAAT 60-61 BEI.JERLANDSCHELAAN 87-93 NW- BINNENWEG/AELBRECHTSKADE ROTTERDAM Jongensregenjas Het bestuur van de r.-k. Studenten Vereniging „Albertus Magnus" te Gro ningen is voor het verenigingsjaar 1958— 1959 als volgt samengesteld: P. J. M. van der Dugt, praeses. A. J. M. Smeets, ab- actis, J. H. B. Rottinghuis, fiscus, G. W. M. Jacobs, assessor I. P. P. C. J. van Groeningen, assessor II. Bij K.B. is aan G. J, Thijssen. met in gang van 1 november 1958, eervol ontslag verleen^ als commissaris van gemeente politie in de rang van hoofdambtenaar 3e klasse te 's-Graven;hage, met dankbe tuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. Daarnaast beveelt de Gaulle, dat alle militairen zich onmiddellijk terugtrekken uit alle politieke organisaties. Tevens verbiedt hij zowel aan militairen als be stuursambtenaren zich bij de komende verkiezingen kandidaat te stellen. Tenslotte verbiedt de Gaulle om voort aan in Algerije kranten in beslag te laten nemen, behalve in gevallen, dat artike len In deze bladen aanleiding geven tot strafvervolging. Met betrekking tot de aan kandidaten van alle politieke kleur te waarborgen algehele vrijheid, zegt de Gaulle: „Doel hiervan is een Algerijnse poli tieke elite de gelegenheid te geven om op de voorgrond te treden. Ik hecht er de grootste waarde aan. dat er een werkelijke verkiezingsstrijd mogeljik is. d.w.z. dat rivaliserende li.isten kunnen bestaan. Het. ergste gevaar zou zijn de vorming van eenheidslijsten. die be gunstigd worden door de officiële over heid." Inmiddels is gisteren ln Parijs het „ba zooka-proces" voortgezet, echter nog steeds in afwezigheid van de hoofdbe- klaagde, de voortvluchtige dr. René Ko- vacs. Zoals men zich herinnert, had laatst genoemde op 18 januari 1957 met vijf anderen getracht generaal Salan, de op perbevelhebber van de Franse strijd krachten in Algerije, te vermoorden door middel van een bazooka, die opgesteld Rotterdam Lijnbaan 51 Winkel Promenade' De Nederlandse thee-onderneming „Ka- joe Aro" in het regentschap Korintji in Midden-Sumatra is door de Indonesische regering overgenomen en onder toezicht gesteld van de door de regering ingestel de commissie voor het beheer over de Nederlandse cultuurondernemingen. Korintji werd eerst kortgeleden door de regeringstroepen op de opstandelingen in Midden-Sumatra heroverd. „Kajoe Aro", de grootste thee-onderne ming in Zuidoost-Azië, is eigendom van de H-V.A. en kan een jaarproduktie leve ren van 5 miljoen halve kg. droge thee. De werkzaamheden op deze 26.000 ha. grote onderneming zullen de volgende week worden hervat, voorlopig met slechts een derde van het normale aantal onder- nemingsarbeiders. was op het dak van een gebouw in de onmiddellijke nabijheid van Salan's hoofdkwartier te Algiers Generaal Sa lan werd niet het slachtoffer, wel echter een officier van zijn staf. Tijdens het vooronderzoek had Ko- vacs verklaard te hebben gehandeld in verstandhouding met een „comité van ze?"- bestaande uit hoge burgerlijke en militaire figuren. Kovacs had zijn hand langers de naam van generaai Cogny, opperbevelhebber van de Franse troe pen in Marokko, genoemd als opvolger voor generaal Salan. Gisteren heeft generaal Cogny voor het permanente tribunaal van de strijdkrach ten, waarvoor de vijf handlangers van Kovacs terechtstaan, alle verklaringen van Kovacs, die hem raken, van de hand gewezen. Ook Pascal Arrighi. een Kamerlid van Corsica, heeft gisteren ge tuigd. Hij sprak eveneens de „belachelij ke en monsterachtige beweringen" van de beklaagde over een „oppercomité van zes" tegen. „Er is een samenzwering ge weest. Dat was die van de mensen van de pers, die met deze affaire de verdedi gers van Frans Algerije hebben willen ont_ eren," zo zei hij. Vandaag zal generaal Salan getuigenis afleggen. EEN GROEN OVER DE GROENTIJD. Aangezien het mij opgevallen is. dat er in de kranten over de ontgroening al leen door buitenstaanders is geschreven, heb ik besloten er als groen iets over te schrijven. Dit voorop gesteld: Het is echt niet leuk!! Men wordt geestelijk en lichame lijk behoorlijk afgetuigd. Nu is de moei lijkheid, dat er onder de ouderejaars nog al eens een verkeerde opvatting over dat aftuigen bestaat, waardoor hun ijver of het sadisme dikwijls leidt tot excessen. En dit is nu juist, wat u goed in de gaten moet houden. Alles wat u van een ont groening hoort zijn de excessen: U moet u hierdoor echter niet laten misleiden. Daarom het volgende. Ik zelf ben dit jaar ontgroend bij de r.-k. S.V. Sanctus Virgilius. Deze vereni ging telt ongeveer 800 leden. Gedurende de ontgroening komt de helft van deze le den niet, omdat ze nog op vakantie zijn of geen zin hebben in ontgroening. Er blij ven er dus 400 over. U kunt gerust van mij aannemen, dat onder deze 400 stu denten er zeker 350 (ik geloof zelfs méér) zijn, die het goede doel van de groentijd voor ogen houden en hiernaar handelen. Ook bij hen zijn voor iedere „foet" de eer ste dagen bijzonder zwaar,omdat de groen niet weet was hij wel of niet moet doen op bevel. Na enkele dagen krijgt hij de regels van het spel door en komt een beet je tot zichzelf. Met enige handigheid kan hij zich uit de meeste situaties redelijk redden, waarmee ik niet wil zeggen dat hij een lui leventje heeft, want hij zal zich vooral geestelijk moeten inspannen. Deze manier van doen wordt door de ouderejaars gewaardeerd. Maar u begrijpt wel, dat als ouderejaars zien dat een be paalde knaap na tien dagen nog niets heeft geleerd, zij de gelegenheid aangrij pen om zich kostelijk te vermaken. Dit doen zij dan ook ijverig. Dit heeft het volgende tot gevolg. Als de. jongen afge mat thuiskomt, zal hij grote brieven naar huis schrijven waarin hij alles stevig aandikt. Moeder wordt vreselijk ongerust, en vertelt allerlei gruwelverhalen aan vrienden en kennissen, en misschien ook aan u. U zult echter met mij eens zijn, dat aangenomen da* de groentijd nuttig is. dit alles nog zeer reëel is. Ter gelegenheid van het Britse vlootbezoek aan Rotterdam maakte de Engelse admiraal Davis maandagmiddag zijn opwachting bij de minister van Marine op de Lange Vijverberg te Den Haag. V.l.n.r.: De bevelhebber der Zeestrijdkrachten Pröpper, admiraal Davis en ir. C. Staf. Nu de 50 of minder die overbleven van de 400. Dit zijn dan de sadisten. De men sen die ergens een tik van een molen wiek hebben gehad, die tegen iemand of iets haat dragen of iets van die aard. (Dit komt nl. ook allemaal onder studenten voor). Deze veroorzaken de ellende, zelfs al zijn bet er maar 10. Wordt hier dan niets tegen gedaan? Natuurlijk. Juist daarom mag er op straat en op kast niet worden gegroend. Daarom heeft iedere vereniging een „kennismakings-commis- sie" of iets wat hiermee gelijk staat. Deze commissies moeten excessen tegen gaan- Dat dit succes heeft blijkt uit het feit. dat ei bij ons dit jaar niets ernstigs is voor gevallen. Bovendien letten de oudere stu denten op hun jongere collega's. Als laatste: het zo omstreden nut van de groentijd. Uiteraard weet ik hier niet veel van. Het hoofddoel is volgens mij dat men het kandidaat-lid iets wil laten doen om in de vereniging opgenomen te wor den, met het gevolg dat deze óf geen lid wordt óf in de meeste gevallen actief lid wordt. Hierbij komen dan naar men zeg' enige opvoedkundige voordelen en uiter aard ook enkele nadelen. Een feit is wel dat men de ouderejaars en zijn eigen col lega's sneller leert kennen. Ik hoop dat dit alles u de groentijd ook eens van de andere kant heeft laten zien. A. LE LARGE. PRIJSBELEID De mededeling van de minister van economische zaken, dat in het vervolg geen voorafgaand verlof nodig zal zijn voor prijsverhogingen, heeft voor de con sument een bittere bijsmaak, nu hem dit vergulde pilletje te verteren wordt ge geven. Nu blijft wel de brood-, melk-, vlees- en brandstof „zetting" gehandhaafd, en met deze uitdrukking zitten we in de gilden-tijd. De taak van de S.E.R. is zeer zeker: „Een in het belang van het Nederlands® volk dienende werkzaamheid van het be drijfsleven te bevorderen". Maar de vraag blijft toch of de „schappen" niet te vee1 én te eenzijdig gerichte economische macht krijgen. Daarom bescherme het departement van economische zaken ook die producenten, die hun produkten ln prijs willen verlagen, tegen maatregelen (als bijv. boycot door hun eigen schappen). Als de kleinhandel of een deel van de kleinhandel goedkoper wil en kan leve ren, laat ze dan hun gang gaan. Het woord is misschien wat sterk maar er mag toch door de schappen geen soort terreur worden uitgeoefend. Op besluiten van de schappen dien® toch zeker door het betrokken departe ment repressief toezicht (en met scrupu les) te worden uitgeoefend ter meerdere bescherming van CONSUMENT- De netto winst van de Panama-kanaal Mij is over het afgelopen fiscale jaar ruim 1 miljoen lager geweest dan in het voor afgaande jaar, ondanks hogere ontvang sten i.v.m. de verhoging van de toltarie ven. De netto winst, beliep ln het fiscale jaar per 30 juni 1958 2.656.382 tegenover 3.821.456 in het voorafgaande jaar. Deze daling wordt toegeschreven aan een ster ke stijging van de kostene voornamelijk als gevolg van loonsverhogingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6