alad voor Schiedam en omstreken Patriotten" in Algiers provoceren De Prijzende woorden van Mendès Vernieuwing van een reus 1 'Teek/ets 1 Wm I Zuivelmarkt is afgebroken Tekort van „Landbouw" wordt IN KINDERDIJK GROEIDE MACHTIGE SLEEPVLOOT op veehouders afgewenteld Ook oude mensen hebben nog grote taak Geen K.A.B.-aanval op landbouwbeleid Rijnoverlaat bij Lobitli gaat dicht Per dag 30.000 ton President Eisenhower 68 jaar Elbezuster van „long run" Clyde Bejaardencentra moeten niet als paddestoelen uit de grond rijzen WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 Laatste Roemeense bisschop verliest opnieuw zijn vrijheid 1 ■Bi keukenzout in Rijn r NIEUWE REACTIES OP HET A LANDBOUWBELEID VLIEGTUIGGERONK IN DE NACHT Slechts bij normale wereldmarkt moet producent marktrisico dragen Landbouwschap ging te ver J. A. Middelbuis Ook producentensubsidie moet ter sprake komen in de S.E.R. 25.000 ha. bouwland watervrij „Patriotten" verzetten zich Lof van Mendès en van Ferhat Abbas HET WEER VOOR MORGEN WESTELIJKE WIND Nederland vraagt maatregelen Tijdens oefening „Sunbeam" Dertigste aflevering van J. en K. voor L. Smit De top Ongunstige afzetmogelijkheden Compensatie onvoldoende Half jaar eten Grote taak nieuwe amscne courant Set comité van Openbaar Welzijn voor geheel Algerije en de Sahara heeft Sisteravond een afvaardiging naar generaal De Gaulle gezonden om te protes teren tegen diens bevel, dat het leger zich voortaan, en met name met het oog "P de aanstaande algemene verkiezingen, buiten de politiek moet houden. Het comité verklaarde zich „in staat van nood" en besloot in permanente zit ting bijeen te blijven. «et gevolg van De Gaulles bevelen, zoals wij die in onze edities van gisteren tneldden, was, dat de parachutisten-generaal Massu en twaalf andere officie ren onmiddellijk uit het comité zijn getreden. Generaal Massu was, zoals men ^eet', een van de beide voorzitters. Het comité, dat werd opgericht 11a de revolte in Algiers op 13 mei, gaf gister- av°nd een in krachtige bewoordingen gestelde bekendmaking uit, waarin wordt Sezegd, dat de politieke partijen, die bang zijn voor „de vastbeslotenheid" van "et comité om de „politiek buiten de verkiezingen in Algerije te houden", aan Seneraal De Gaulle hebben „gedicteerd" dit jongste bevel uit te geven. Rechtse leden van het comité riepen op tot een algemene staking en nieuwe Massabetogingen voor het regeringsgebouw. Gematigde Europeanen wezen deze ideeën van de hand. Zjj uitten evenwel de vrees, dat deze rechtse elemen ten zouden kunnen pogen om gewelddaden en incidenten in de verkiezingstijd t® provoceren. Gaulle In het dok van Wilton-Fijenoord, waar de Willem Ruys" op hel ogenblik ligt, staan ook de beide grote schoorstenen, die van boord gehaald zijn. De reuzenpijpen wor den verlengd, terwijl binnenin ver schillende technische voorzieningen getroffen zullen ivorden. Op de foto de neus en een pijp van de reus. (Van onze correspondent) De Rijnoverlaat bij Lobith Tolkamer zal in de naaste toekomst door een ruim 500 meter lange bandijk worden gesloten. Deze overlaat zet tot heden bij hoog water een gebied beoosten Tolkamer tot hij Panner- den blank. Door het buiten werking stel len ervan za] ruim 25.000 ha bouwgrond bij hoog water in de toekomst niet meer kunnen overstromen. Teneinde de waterverdeling in de grote rivieren constant tg houden en een regel matige ijsafvoer te verkrijgen moeten langs het Pannerdens Kanaal verscheidene kunstwerken tot stand komen. Het kanaal zelf bezit nu nog een zomerbed van onge veer 130 meter. Bij de nieuwe toestand zal het geheel tussen de bandijken komen te liggen bij een breedte van pl m. 500 me ter. Voorts zal een betere en kortere vaar weg worden verkregen doordat een aan tal bochten verbeterd zal worden. Twee Mohammedaanse leden van het "omité zijn aangewezen voor het onder houd met generaal De Gaulle. Het zijn Azem Wali, die in de plaats van generaal "lassu één van de voorzitters is gewor den, en El Madawi, één van de drie Vice-voorzitters. (De andere voorzitter s de Mohammedaan dr. Sid Cara). .De afvaardiging zal in Parijs uitdruk- Mhg geven aan de „verrassing1' van het c°rnité over de bevelen van De Gaulle ®an het leger en over de organisatie Jpn de op 23 november in Algerije te "°uden verkiezingen. Nadat de militairen gisteren uit het •■Comité van Openbaar Welzijn", waren betreden, gaven de overblijvende burger- 'et'en een communiqué uit, waarin zij verklaren besloten te hebben de strijd voor de verwezenlijking van hun „doeleinden Van de 13e mei" te zullen voortzetten, 'e weten: volledige en definitieve inte gratie van Algerije en de Sahara met frankrijk en nationale hervormingen. -De voormalige premier Mendès-France rentegen, links-radicaal en krachtig tegenstander van de nieuwe grondwet, ."eeft de richtlijnen van De Gaulle met '"stemming begroet. Wfl kennen natuurlijk niet de bijzonder heden van deze richtlijnen en nog min der de omstandigheden, waaronder zjj ter "'aatse zullen worden uitgevoerd. Maar ik °*rzel niet te zeggen, dat de thans ge manifesteerde intenties en de bekendge maakte besluiten in de goede richting pan. Indien deze bedoelingen behoorlijk Praktijk worden gebracht, indien con crete en onaanvechtbare daden volgen, dan •jan de weg naar vrede en een vermin- lering der spanning worden geopend.'' Terhat Abbas, de premier van de „Al gerijnse regering" te Cairo, heeft giste- ren in een interview opnieuw verklaard, dat zijn regering bereid is tot „ieder soort gesprek" met Frankrijk ter regeling van de problemen, die verband houden met de oorlog in Algerije, die hij een „verschrik kelijke tragedie" noemde. Hij ontkende, dat hij onafhankelijkheid voor Algerije als voorwaarde voor besprekingen met Frankrijk stelt. „Ik ken De Gaulle van Algiers, in 1943. Ik weet, dat hij een groot patriot is en een man van goede wil. Hjj moet wel inzien, dat de ontwikkeling in de rich ting van dekolonisering onverbiddelijk is," aldus Ferhat Abbas. Het Joegoslavische blad „Blagovesti" bericht, dat. de laatste overgebleven bis schop in Roemenië, mgr. Aaron Marton, bisschop van Alba Julia, huisarrest heeft. Mgr. Marton werd in 1955 uit de gevan- genis ontslagen na zes jaar hechtenis. I Hij mag nu in de dom van Boekarest de H. Mis lezen deze ligt ver van zijn residentie en ook in de kapel van zijn tegenwoordige verblijf. Alle ve.rdere acti viteiten zijn hem verboden. Hij was de enige van de tien bisschoppen van Roe menië, die zijn ambt nog kon uitoefenen ■t Ai .k lli BINNENVERINGBED het beste bed Hazet»Fabrieken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mei extra versterkte middensector gen het vallen van de avond, LJdens de schemer, liep gisteren de °ceaansleper Elbe van stapel. Af en toe zonneschijn en slechts hier en daar een bui, voornamelijk in het noorden van het land. Weinig ver- j andering in temperatuur. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. Donderdag 16 oktober: zon op 7.05, onder j 17.46 uur; maan op 11.30, onder 20.27 uur. Dagelijks komt meer dan 30.000 ton zout in de Rijn terecht. Ook het gehalte aan phenolen heeft de grens van het toelaat bare overschreden. Van deze verontreini ging van de rivier heeft Nederland het meest te lijden. De Nederlandse delegatie op de vergadering van de internationale commissie tot bescherming van de Rijn tegen verontreiniging, die gisteren in Duis burg is begonnen, heeft dan ook met klem om enkele maatregelen verzocht die erop zijn gericht de verontreiniging van het Rijnwater tegen te gaan. Nederland wenst, dat in de rivier niet meer dan 250 milligram chloor per liter water aanwezig is. Het gehalte aan keu kenzout moet volgens de Nederlandse de legatie ook aanzienlijk worden vermin derd: per seconde moet niet meer dan 250 kg zout door de Rijn gaan. Vanmorgen tot en met zaterdag a.s. zal de Engelse luchtverdedigingsoefening „Sunbeam" worden gehouden, waaraan ook de Kon. Luchtmacht deelneemt. Tij dens deze oefening zal ook boven ons land een verhoogde vliegactiviteit zijn waar te nemen. Het vliegen tijdens de nachtelijke uren zal op enkele tijdstippen onvermij delijk zijn, aldus deelt de Luchtmacht voorlichtingsdienst mee. President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren, zo te zien in een uitstekende gezondheid, zijn 68ste ver jaardag gevierd Namens de republikein se partij werd hem in een Washingtons hotel een dejeuner aangeboden. Meer dan 500 vooraanstaande partijleden zaten daarbij aa-n. Eisenhower maakte van de gelegenheid gebruik om zijn politieke vrienden aan te sporen al-les o-p alles te zetten bij de Congresverkiezingen, welke dit najaar worden gehouden. Er staan voor de partij grote belangen o-p het spel, omdat zij op het ogenblik in het Congres iets in de minderheid is. Later op de dag heeft de Amerikaanse president een pontificale Requiemmis voor Paus Pi-ug XII bijgewoond in de St.- Mattheuskathedraal in de Amerikaanse hoofdstad. (Van een verslaggever) Voor de dertigste keer liep gisteren bij J. en K. Smit te Kinderdijk een sleepboot van de helling, bestemd voor L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst. Zij heet de Elbe en is een zus terschip van de vorig jaar in dienst ge nomen Clyde. De nieuweling is be stemd voor de lange reis en heeft een actieradius, welke groot genoeg is om in één ruk de halve wereld te omzei len. De 73-jarige mevrouw D. G. Murk Lels- Ebeling. voor wie het dopen van schepen geen geheimen meer heeft, liet de fles champagne tegen de stalen huid zwiepen. Zij moest deze keer tweemaal gooien om de fles stuk te krijgen, maar dat mag ook wel als je de meter bent van een complete vloot zeeslepers. Ook de Zwarte Zee, nog steeds het vlaggeschip van Smit, werd 25 jaar geleden door liaar het water in ge stuurd. De Elbe is, wanneer zij in bet begin van het volgend jaar in dienst wordt gesteld, de 20ste oceaansleper van de maatschap pij. Het grootste gedeelte van deze over de gehele wereld vermaarde en geduchte Vloot werd geboren op de hellingen van Smit te Kinderdijk, temidden van de pol ders en de beroemde 18 molens. „Het is veel moeilijker om aan de top te blijven dan om er te komen", verzucht te de heer Murk Leis na de stapelloop I Hij zei, er zich sterk van bewust te zijn, i dat de concurrentie toeneemt. Vandaar wil L. Smi( de beschikking hebben over - het beste materiaal, dat vervaardigd kan worden, zodat deze sleepdienst met succes j de aanvallen op zijn hegemonie kan af slaan. De Elbe is zo'n stuk materiaal. De rederij kan deze 4000 pk sterke Elbe, cnd'anks de slapte in de scheep vaart. best gebruiken. De tankers en de ertscarriers worden steeds groter cn voor de assistentie van dergelijke oceaanreuzen is deze hoeveelheid goedverwerkte paar- dekra-chten onontbeerlijk. Ook v-oor het slepen van drijvende boortorens, die 4000 tot 0000 t.on zwaar zijn, is dit soort slepers bij uijstek geschikt meenemen. Het bestaat uit sleepkabels, manilla trossen, sleepkettingen, motor- pompen. een drietons bergingsanker en duikapparatuur. Het is tevens u-itgerust met twee sloepen. elk voor 32 personen. In de Elbe, die 58 meter lang is en 820 ton meet, zijn alle wensen, die tijdens de vaartijd van de zuster Clyde nog naar voren kwamen, vervuld. Dat het schip echt wel bestemd is voor de „long run", blijkt wel uit de maatregelen, welke aan boord worden getroffen voor de voedsel voorziening: er kan een hoeveelheid levensmiddelen worden meegenomen, groot genoeg voor een trip van zes maanden. De zuivelmarkt is als gevolg van maatregelen van de regeringen volledig afge broken. Thans wenst de Nederlandse regering de Nederlandse zuivelproducent een deel van het risico van deze afbraakmarkt te laten dragen. Naar het oordeel van het Kon. Ned. Landbouw Comité, welks hoofdbestuur zich gisteren in zjjn vergadering heeft beraden over de inhoud van de door minister Vondeling aan de Staten-Generaal aangeboden nota betreffende het landbouwprijsbeleid, is het volkomen onbillijk om de gevolgen van door andere regeringen genomen' maat regelen op één groep producenten, in dit geval de rundveehouders, af te wen telen, temeer daar de consument de voordelen geniet van de afbraakprijzen van kaas en boter. Het doel van het garantiebeleid behoort juist te zijn de binnen landse producent te beschermen tegen de gevolgen van een kunstmatig bedor ven wereldmarkt. Daartoe is in dit geval des te meer reden, omdat de produktie- kosten van de Nederlandse landbouw laag zjjn: in de komende Euromarkt zelfs het laagst van alle. Hoewel het hoofdbestuur van het KNLC de opvatting deelt, dat de producent in beginsel het marktrisico moet dragen, stelt het voorop, dat zulks slechts geldt, zolang er een normaal functionerende wereldmarkt bestaat, hetgeen thans niet het geval is. In de nota van minister Vondeling wordt gesteld, aldus het hoofdbestuur van het KNLC, dat aan een afzetkant alle aandacht o.m. aan een krachtige bevor- dering van het binnenlandde verbruik van zuivelprodukten moet worden gege ven. Tezelfder tijd echter onthoudt de regering het bedrijfsleven de mogelijk heid om op dit terrein iets met kans op succes te ondernemen door enkel op de afgeroomde consumptiemelk een consu menten-subsidie te blijven geven. Voorzover het de andere aspecten van de nieuwe melkprjjsgarantie be treft, was het Landbouwschap naar het oordeel van het KNLC met het oog op de toestand van 's rijks schatkist reeds te ver gegaan, terwijl de regering zich in deze In hoofdzaak wel bij het land bouwschap heeft aangesloten. Dit laatste geldt niet voor de gemid delde grootte van de bedrijven, "welke aan het onderzoek naar "de kostprijs van de melk meedoen. De regering heeft deze grootte eenzijdig verhoogd op grond van, de georganiseerde landbouw niet ter be schikking gestelde, gegevens, die blijkens uitlatingen van minister Vondeling in elk geval onvolledig zijn. De verdere uitholling van de melkprijs garantie kan blijkens de minister leiden tot een aanzienlijke inkomstendaling bij ongunstige afzetmogelijkheden. In de melk- en zuivelnota kwalificeerde de mi nister deze reeds als zeer slecht. Met name voor de lichte gronden en de veen- weidegebieden doet de regering haar toe zeggingen van het voorjaar 1957 lang niet gestand. De regering denkt de feitelijke ver laging van de melkprjjsgarantie gedeel telijk te compenseren met behulp van de voor extra maatregelen ten be hoeve van de voedergraanteelt uitge trokken f 25 miljoen. Het KNLC stelt vast, dat het hier een wel zeer onvolle dige compensatie, uitsluitend in de ak- kerbouwsfeer, betreft. Deze compensatie is daarenboven te enen male onvoldoende om tegemoet te Komen aan de huidige wezenlijke be hoeften van de akkerbouw. Daartoe zou de basis van het garantiebeleid in de ak- Kerbouw moeten worden verbreed door het geven van garanties voor meer pro- dukten, hetgeen niet is geschied, terwijl de garantieprijzen voor de enkele be staande basisprodukten van de akkerbouw evenmin zodanig zijn verhoogd, dat van een enigszins redelijke bestaanszekerheid in de akkerbouw sprake kan zijn. Het KNLC verwacht, dat bij de ko mende behandeling van de landbouwbe groting de volksvertegenwoordiging niet akkoord zal gaan met het afwentelen van een zo groot aandeel in het tekort op de producenten in de landbouw, die nog geen 10 pet. der bevolking uitmaken. De Elbe is een enkelschroefsleepboot met twee roeren om de wendbaarheid te verhogen. Deze roeren, die binnen 20 seconden van boord naar boord kunnen worden bewogen, vormen tevens een be veiliging van de schroef Bij deze con structie bestaat er namelijk minder kans op een tros in de schroef. Meer dan 60 ton aan sleep- en bergings materiaal zal het schip op zijn reizen ,.De ouder wordende mens dient zo lang mogelijk zelfstandig te blijven. Wanneer de mogelijkheden daartoe ont breken, kan een bejaardentehuis uitkomst bieden. Ik heb echter ten aanzien van de bouw van bejaardentehuizen wel eens de indruk dat men deze overal in het land zo groot mogelijk wil hebben. Er zijn nu al gemeenten, die met de financiële na righeden van een te groot opgezet cen trum worstelen. Wanneer men tot een verantwoorde planning van de bouw van een bejaardencentrum wil komen, moet er vooraf overleg zijn tussen burgerij, pro vincie, gemeente en rijk. Het zou niet ver antwoord zijn. wanneer de centra als pad destoelen uit de grond zouden rijzen". Dit zei gisterenmiddag mej. dr. M. Klom- pé, minister van Maatschappelijk Werk, toen zij in Oosterwolde in het ontwikke lingsgebied Oostelijk Friesland het zeer moderne bejaardencentrum „Rikkings- hof" opende. Ten aanzien van de positie van de be jaarden in de samenleving en met na me over de gedachte van vele bejaarden dat zij geen nut meer zouden hebben in de ze maatschappij, verklaarde de minis ter, dat juist zijmet hun levenswijsheid en ervaring, een grote taak hebben ook ten opzichte van de jongeren, die geloven in werkkracht en prestatie en die moeten weten, dat er ook nog andere dan mate riële waarden zijn. Burgemeester mr. G A. Bontekoe gaf een indruk van de wijzigingen, die zich in enkele tientallen jaren in zijn ge meente hebben voltrokken. Van deze ont wikkeling getuigt ook dit centrum, maar men is er nog lang niet. Spreker ver klaarde. dat het een ramp zou betekenen, wanneer Oost-Friesland bij het industria lisatiebeleid niet de volle aandacht zou krijgen, Tijdens een persconferentie is vervol gens de maatschappelijke sociale en cultu. rele begeleiding van de industriële en agrarische reconstructie en de ruimtelijke! ordening door minister Klompé aan de or de gesteld Zij zei ervan overtuigd te zijn. dat het toekomstige beleid van de rege ring gericht moet zijn op het tijdig tref fen van de nodige maatregelen. Het vraagstuk van de mens in de ver anderende samenleving zal op moderne basis moeten worden benaderd en de be volking zal zich van de ontwikkeling L - wust moeten zijn. Het is waarschijn.jk, dat in dit verband de ministers ön derwijs. Sociale Zaken en MaatscLrrre'.qk Werk, binnenkort naar Frieslanrt zullen reizen om de vraagstukken op dit terrein nader te bezien. (Van onze correspondent) De heer J. A. Middelhuis, verbondsvoor zitter van de K.A.B., heeft tijdens een gisterenavond in het St.-Josephgebouw te Haaksbergen gehouden rede de opvatting van de hand gewezen, als zou de K.A.B. in verband met de adviesaanvraag inzake de consumentensubsidies welke de rege ring tot de S-E.R. heeft gericht, een aan val hebben gedaan op het landbouwbeleid. De K.A.B. heeft slechts te kennen gege ven, aldus spreker, dat zij het niet juist achtte, dat deze adviesaanvraag uitslui tend betrekking had op de consumenten subsidie en dat de producentensubsidie buiten beschouwing werd gelaten. De af schaffing van de consumentensubsidie dient te worden bekeken in het kader van het tptale sociaal-economische beleid, waaibij dus ook de producentensubsidie ter sprake moet komen. De kostprijs is hier m het geding en daarom zijn alle zaken, welke daarop betrekking hebben, van belang. Er is dus geen sprake van het werpen van enige blaam op de boerenstand, aldus dhr Middelhuis, die overigens van me ning was, dat er geen reden tot enige on gerustheid behoeft te bestaan, nu deze kwestie in het verband van de S.E.R. wordt bestudeerd. Deze zaak zal thans van alle kanten op deskundige wijze worden bekeken, zodat kan worden aangenomen, dat met de grootst mogelijke objectiviteit naar een goede oplossing voor alle partijen wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1