NOORS SCHIP IN NOOD BOTER- EN KAAS PRIJZEN GAAN STIJGEN De Nederlandse bedrijven in Indonesië Politie-agent kreeg anderhalf jaar Sfeer tussen Landbouw schap en minister vertroebeld Nieuwe staatssecretaris van Oorlog Twee Franse priesters beschuldigd Honderdduizendste naar de Expo Straaljager vloog tegen berg DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PAGINA 11 GERINGERE MELK- PRODUKIE Nederlandse slepers snellen zinkende „Gudrun" te hulp Wanner is een bedrijf Nederlands? Betrokken bij oplichting Benoeming oud-burgemeester Van Veen van Enschede verwacht Hulpverlening aan terroristen Per N. S.-extra-trein Het 1174 ton metende Noorse schip „Gudrun'verkeert bij het Engelse lucht schip Smiths Knoll ter hoogte van Suf folk sinds vanochtend kwart voor acht bij stormweer in ernstige moeilijkheden. Het maakte zware slagzij en heeft om hulp van een reddingsboot en sleepboten ver zocht. Te ongeveer tien uur werd de slagzij zo groot, dat de bemanning een sloep streek om daarmee te trachten in de buflrt varende Franse vissersboten te bereiken. De Nederlandse zeeslepers, de „Hol land" van Terschelling, de „Simson" van IJmuiden, de ,.Schelde55 van Hoek v. Hol land en de „Blankenburg" van Dover zijn onderweg naar de Noor, welks positie op 80 mijl ten Westen van IJmuiden geschat wordt. Later weivi bericht, dat alle bemannings leden, behalve drie, van boord waren ge gaan en inmiddels zijn overgenomen door een Engels vaartuig en een reddingboot. De drie aan boord geblevenen willen trachten het schip te behouden tot sleep boten zijn gearriveerd, hetgeen vanmmid- dag te ongeveer vier uur verwacht werd. ;-'!a T.„a' Waalh. Fr. Sw„ erts. Hucug ■veder: Nie rh°lstrup, Esbjerg. Pernis Shell st. i7. e' v. Ommeren; Fictucia, Londen. Merweh, ïiiL lnaasappelen. Ripmeester; Johannes, Huh his iedig. Müller; Violetta, Curdgao, Per- ''-:ooh.r'u st. 3, olie, R.S.B.: Fehmern, Drammen, Öorrt"Men anker, ledig, Furness; Pandora, Oslo- (Van onze Haagse redactie) Door de geringere melkproduktie in dc wintermaanden en de grotere vraag naar Nederlandse zuivelprodukten in het bui tenland is het te verwachten, dat boter en kaas duurder zullen worden. Als men weet, dat in één week tijd de prijs op de botermarkt met 21l/i cent per kg is geste gen, is het duidelijk, dat dit voor de con sument de consequentie heeft, dat een pakje van een half pond 5 a 6 cent duur der zal worden. Door de grotere vraag naar Nederlandse boter in Engeland kon de toeslag op deze boter maandag j.l. met 6 cent worden ver meerderd. Dit betekent per maand een indirect voordeel voor de schatkist van ruim 100.000. Doordat de condensindustrie momenteel meer melk opneemt en vooral de kaasno tering in Duitsland vrij hoog staat, zul len ook de kaasprijzen omhoog lopen. De groothandelsprijzen voor jonge kaas zijn sedert 1 september met 30 cent per kg gestegen. Hoewel men voorzichtig moet zijn te bewqren. dat er van een internationaal herstel van de zuivelmarkt sprake is en men seizoeniverscihillen wel moet onder scheiden van een meer algemene tendenz tot verbetering, ziet het er op het ogen blik, voor de producent althans, bepaald gunstiger uit dan vorig jaar in deze tijd. Van de zijde van het Indonesische mi nisterie van Handel te Djakarta wordt medegedeeld, dat thans voorzieningen zijn getroffen om vast te stellen of een bedrijf al dan niet Nederlands eigendom is. Maat gevend is niet de zetel van het bedrijf, doch de nationaliteit van de aandeelhou ders. Een buitenlandse onderneming zal als niet Nederlands worden beschouwd, als meer dan vijftig procent van de aan deelhouders niet-Nederlanders zijn. Deze voorschriften, aldus bedoelde zegs man, dragen nog slechts een voorlopig karakter. De regering zal later definitie ve voorschriften vaststellen. Ter zake van medeplichtigheid aan op lichting en aan poging tot oplichting, heeft het gerechtshof te Arnhem heden morgen de 36-jarige J. B., gewezen agent van politie te Arnhem, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek. Oc eis was één jaar en acht maanden. De politieman had zich mede verwikkeld in een oplichtersaffaire om een wankele autoverhuurinrichting van de Arnhemmer H. van de ondergang te redden. H. zelf heeft intussen berust in het vonnis van twee jaar gevangeisstraf, hem door de rechtbang opgelegd. B. zou misbruik heb ben gemaakt van zijn positie om vertrou wen te wekken bij geldschieters. Twee tot driehonderdduizend gulden was in to- taal in het insolvente bedrijf verspild. B. zelf ontkend te hebben geweten, dat dat zaken van H. er zo slecht voor ston den. De gewezen agent was in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank, dat twintig maanden gevangenisstraf met af trek luidde. a,.ni€i', ledig, Furness; Pandora. Oslo- Maaesh. Meelfabr,, Invotra; Geeststroom, n> Maassluis, ledig. Dirkzwager; Mecklen- Harwich, Hoek van Holland, pass., Mij. ad; Caltex Rotterdam, Sldon, Pernis Cal- 2. olie, Ruys; Richard Kaselowsky, ^ybaai, 2e Petr.h. N. M„ olie, Esso Neder- Island Marines, terug van proeftocht, h. pier 2, Rottm Steam; H-ada, Goole, Pier 6, stg., Spliethoff; Panu, Hamburg. st- 20, ledig, v. Ommeren; Hispania, terug '^shaven (wegens slecht weert, Müller Sc Arendsdyk. Antw., Rijnh. N.Z., stg.. "■1 Sommeldsyk, Néw York, Wiïhelmiua- stg., H.A.L.; Usedom, Grangemouth, rand, Boompjes, olie, v. Ommeren; Alster- Ceuta, Merweh. S.S.M., kurk, Schellen; K^tburgh Castle, Londen, Maash. 11, stg. „li r' v' Dam Sc Smeer; "ktobcr: Leo, Amstm, Lekh. 0«„ stg. Birchfield. Zandvoorde, Maash. Siio Cste™ark 14, 570 mijl W van Valentia A^telveen passeerde 15 Dover Ai'Syk 14 van Havana naar Vera Cruz A ibdsrtvk 15 van Antwerpen te Botterdam Van bevoegde zijde wordt ons meege deeld, dat het in het voornemen ligt de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede en thans waarnemend bur gemeester van Doetinchem, te benoemen tot staatssecretaris van Oorlog. De heer M. van Veen is op 18 februari 1893 te Blankenheim (Overijssel) gebo ren. Hij volgde aan de rijkskweekschool te Deventer de opleiding voor onderwij zer en was daarna bij het onderwijs te Neede werkzaam. Gedurende de mobi lisatie was hij als officier onder de wa penen. Van 1919 tot 1931 was de heer Van Veen als leraar m.o. werkzaam achtereen volgens aan hogere burgerscholen te Am sterdam, Heerenveen en Velsen. Van 1931 af was hij achtereenvolgens directeur van de rijks h.b.s. te Hoorn en te Zwolle en van de gemeente h.b.s.-A te Groningen. De heer Van Veen is voor de Tweede Wereldoorlog lid geweest van de SDAP, hij is thans lid van de Partij van de Ar beid. De heer Van Veen werd in 1946 be noemd tot burgemeester van de ge meente Enschede, dit is hij gebleven tot enkele maanden geleden toen hij wegens het bereikt hebben van .,de pensioenge rechtigde leeftijd zijn ambt neerlegde. Toen, kort nadat de heer Van Veen als burgemeester van Enschede afscheid had genomen, de burgemeester van Doetin chem, de heer Boddens Hosang overleed, werd de heer Van Veen waarnemend burgemeester van Doetinchem. Het is nog niet bekend wanneer de be noeming van de heer Van Veen tot staats secretaris van Oorlog van kracht zal wor den. Twee Franse priesters, leden van de Mission de France, zijn beschuldigd van hulpverlening aan Algerijnse terroristen. Pater Bernard Boudouresques (45 jaar) is gearresteerd en pater Davezies wordt nog door de politie gezocht. Beide pries ters hebben volgens de beschuldiging een schuilplaats verleend aan Algerijnse ter roristen. Ook familieleden van pater Da vezies zouden aan Algerijnen onderdak hebben verleend. Pater Boudouresques, een briljant inge nieur, is werkzaam geweest op het atoom centrum van Saclay, terwijl pater Dave zies fysica en chemie doceert te Parijs. Een derde priester, pater Bourreau, eveneens van de Mission de France, en pastoor van de arbeidersparochie te Tou lon, is langdurig ondervraagd, doch niet gearresteerd. De pastorie van de Seine-parochie, toe vertrouwd aan de Mission de France, is doorzocht. De beschuldigingen schijnen verband te houden met het onderzoek, dat de poli tie heeft ingesteld naar de aanslag op de minister van Voorlichting, Jacques Sous- telle op 15 september. In verband met de beschuldiging, uit gebracht tegen priesters van de Mission de France, heeft de vicaris-generaal van de Mission een verklaring uitgegeven, waarin hij erop wijst, dat de Mission de France zich streng houdt aan de richt lijnen van het Episcopaat, t.a.v. de strijd tussen Fransen en Algerijnen. De Mission de France eist deze zelfde houding van haar leden. De vicaris-generaal waar schuwt echter voor tendentieuze uitbui ting van de beschuldiging van enkelen ha- rer leden. Hij verklaart tenslotte, dat de Mission de France verwacht, dat de be schuldigingen onpartijdig op waarheid worden onderzocht. Aldus meldt het K.N.P. Tussen Haarlem en Leiden hebben spoorwegautoriteiten vanmorgen de hon derdduizendste extra-treinreiziger naar de Expo te Brussel aangewezen. Het was de Zwolse houtvester C. Tutein Nolthenius uit de Wiegelingstraat van de Overijssel se hoofdstad. De Nederlandse spoorwegen hebben sinds de opening van de wereldtentoon stelling ruim tweehonderd extra treinen naar Brussel gezonden. Hiervan werd door ruim honderdduizend reizigers gebruik ge maakt. De heer en mevrouw Tutein Noltheni us hadden via de geluidsinstallatie van het Centraal Station te Amsterdam wel gehoord, dat de honderdduizendste reizi ger zich in deze extra-Expotrein bevond, maar zagen aan hun plaatsbewijs niets bij zonders. Anderd werd het. toen de con ducteur boven de zitplaats van de Zwol se familie een bord aanbracht waarop met keurige letters stond, dat daar de hon- derdduizenste reiziger was gezeten. Di rect hierop werd het Zwolse echtihpaar in het restauratierijtuig ontboden, waar drs J. v. Strien namens de N.S. voor het seizoen 1959 zesentwintig eerste klasse dagtochten in Nederland aanbood. Na mens de Belgische spoorwegen ontving het echtpaar een abonnement voor vijf dagen op de lijnen van de Belgische spoorwegen. In Duitsland wordt aangenomen, dat de bestuurder van de gisteren bij Siegen verongelukte straaljager in het regenach tige weer 't zicht heeft verloren en tegen de 653 meter hoge Gellerberg is gevlo gen. Het toestel schoof over een lengte van ongeveer driehonderd meter door hef ter plaatse liggende bos; vele minuten na het ongeluk ontplofte nog de alle kanten uit gevlogen boordmunitie van het toestel. Het verongelukte toestel werd bestuurd door de dinsdag juist 22 jaar geworden ongehuwde sergeant-vlieger J. A. P. F. Heesmans uit Rotterdam. P "liJi u 1") xv HGJ v I? van Stamboul. naar Iskenderun wfcvW van Rotterdam' haar Londen 16 van Londen te Rotterdam ttl 16 te Kalamaki

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 11