Kamer nog niet eens met ver plichting van bedrijfsgenees kundige diensten KVP-motie vraagt vrijwilligheid Duizend gulden voor een kinderKoorspe mm u contact Goese ziekenhuiskwestie voor Raad van Beroep Amsterdamse raad keurt aankoopvoor twee miljoen goed Koudegolf met hagel (sociale WEG WIJZER j ,.De zon gaat onder Kandidaat voor Nobelprijs mmm in het westen Brinkgreve (KVP): „Doe niet mee met tulpen handel van internationale kunstmarkt' Ministers lij den nederlaag bij „Vervreemding landbouwgronden" Overzicht Tweede Kamer Zeeland laat tweede veerboot bouwen Elf tegenstanders vinden bedrag te hoog Vijf gezaghebbende adviseurs VB DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PAGINA 6 Jachtakten worden duurder Preventieve gezondheidszorg Toezeggingen en geruststellingen HERDENKINGSSTENEN VOOR OVERLEDEN PAROCHIANEN rw V. „Ik heb de graaf vermoord" Si Offerte gevraagd aan vier iverven „Luipaard op schoot" GETROUWD MAN GING ZICH WEER VERLOVEN Akte van burgerlijke stand vervalst (Van onze correpondent) Niet de kern? een avontuur „Zoals Appel zeker!" „Jammer!" GECOÖRDINEERD BELEID VOOR OPENLUCHT. RECREATIE Minister installeert commissie BUNNEN HET UUR NAAR MANCHESTER Na 23 veroordelingen DRIE MAANDEN VOOR DRONKEN FIETSER HUURKOOPFIETSEN DOORVERKOCHT DEUR VAN AUTO SCHOOT OPEN Vader, moeder en kind gewon*' A.O.W. Werkster Huishoudster V 3 's-GRAVENHAGE, 15 oktober 1958 Het was vanmiddag b(j de voortzetting van de behandeling Van het ontwerp tot wijziging van de wet vervreemding'land bouwgronden al spoedig duidelijk, dat er geen kans op bestond, dat de Kamer deze week met haar agenda zou klaar komen. Zulks temeer nu de-interpellatie-aanvrage vap mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) over het terugzenden van de '37 versteke lingen gelijk te verwachten was, werd toegestaan en besloten werd deze inter pellatie donderdagmiddag te houden. Waarschijnlijk zal dan echter eerst nog de rest van het eerstgenoemde wetsont werp moeten worden afgedaan, want ook deze middag kwam men daar tenslotte niet uit en moest men het voorstel van minister Samkalden wel aanvaarden om de zaak even uit te stellen teneinde na te gaan of andere amendementen soms ook technische repercussies oP het ont werp zouden meebrengen. Dit laatste wSs namelijk het geval met een amendement van de heer Engelber- tink (K V.P.), die had voorgesteld bij een bod beneden de hoogst toelaatbare prijs de zaak voor te leggen aan de Grondkamer, welke ln dat geval de pachter en de bieder zou kunnen horen. Zou de prijs dan gelijk komen te liggen, dan zou de pachter de voorkeur moeten krijgen. Dit amendement werd met 60 tegen 52 stem men aanvaard Minister Samkalden had het ontraden en gezegd, dat hij dan schorsing van de beraadslagingen zou vragen, niet op poli tieke gronden, maar met het oog op even tuele consequenties. Daarover was even een debatje, waarin o.a. door de heer Oud werd gezegd, dat men terug moest naar de oude methode van tweede lezing, zodat men eerst de andere amendementen zou kunnen afwerken. Dat bleek In de prak tijk echter niet te gaan, omdat bij alle volgende amendementen weer die tech nische consequenties om de hoek kwamen kijken. i De voorzitter schorste toen de zaak maar om de beide ministers Samkalden en Vondeling eerst gelegenheid te geven het wetsontwerp technisch nog eens te proeven. De eis van toestemming van de Grond kamer bij overdracht tussen bloed- en aanverwanten in de eerste lijn werd op aandrang van de heer Engelbertink uit de wet genomen, doordat artikel 3 met 60 tegen 52 stemmen werd verworpen. De overige amendementen zullen dus later worden behandeld en de eindstem ming moest derhalve eveneens worden uitgesteld Een ander wetsontwerp was dat betref fende de verhoging van de bedragen ver schuldigd voor jachtakten. De minister van landbouw stelde voor de prijs van een jachtakte te verhogen van f 25 tot 40 en de bijdrage voor het Jachifonds van 5 op 10 te brengen. Tegen dit laatste had de heer Van Meel (KVP) geen be zwaar, maar wel tegen het eer ste, omdat .bij vond. dat de ja ger principieel niet de admini stratieve kosten van 't verlenen van jachtakten had te betalen. Hij meende ook, dat vele kleine jagers zich dan het genot van Tr VAM MFFT jag€I1 a°U" Ir. VAN MEEL den m.oeten ont- Kampioen der kleine zeggen en dat de jagers stroperij zou toenemen. In verband hiermee vroeg hij de minister ook de strafsancties op het stropen wat te verminderen, wat minis ter Vondeling met zijn collega van justitie 'beloofde te zullen bespreken. Deze ontkende echter ten stelligste, dat een verhoging van 25 tot 40 vele kleine jagers zou treffen Hij voelde ook niets voor een plafond van pachtprijzen van iachtgronden. waar op de heer Egas (P.v.d.A.) had aangedron gen. Hij achtte het feitelijk niet mogelijk die prijzen effectief te beheersen. Het betrof hier overigens een vrij beperkte groep en er was geen algemeen sociaal belang aan verbonden. Het amendement-Van Meel om de prijs van een jachtakte op 25 te houden werd bij zitten en opstaan verworpen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen. Nog in de middaguren begon de Kamer toen aan de preventieve gezondheidszorg in de bedrijven. Het betreft hier de ver plichte instelling van bedrijfsgeneeskun dige diensten in ondernemingen, die een bepaald aantal arbeiders in dienst hebben en voor fabrieken en werkplaatsen, waar in zicb. ongeacht dit aantal, bijzondere gevaren voor leven en gezondheid van de arbeiders voordoen. Het aantal arbeiders, waarbij een be drijfsgeneeskundige dienst wettelijk' ver plicht 1«, evenals de aard van bedoelde fabrieken en werkplaatsen zullen dan bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Fabrieken en werkplaatsen, die in eikaars nabijheid liggen, zullen een gezamenlijke bedrijfsgeneeskundige dienst kunnen voeren. Eveneens zullen bij A.M v.B. de eisen worden vastgesteld, waaraan een bedrijfs geneeskundige dienst zal moeten voldoen. Deze eisen zullen o.a. betrekking hebben op de aanstelling van geneeskundigen als verplichtendstelling een bezwaar ge noemd. maar zover als de katholieke woordvoerder gingen zij niet. De heer Van Eybergen (A.R.) vroeg op heldering op bepaalde punten, alvorens hij zijn oordeel over dit ontwerp wilde uitspreken. Hoe wil men bedrijven, die weigeren, dwingen? Hoe zullen de be voegdheden moeten zijn van de B.G.D.? de ondernemer moet in de eerste plaats verantwoordelijk blijven. De heer Van Mastrigt (C.HU.) vroeg of het wel juist was de maatschappelijke ontwikkeling met dit wetsontwerp, te doorkruisen. Hij zag liever geen alge mene maar een incidentele verplichting, opgelegd door een orgaan. Voorts vroeg hij nog of het maatschappelijk leven vol doende invloed zou krijgen bij het tot stand komen van de algemene maatrege len van bestuur. Ook mej Ten Broecke Hoekstra (VVD) had wat bezwaren tegen'die verplichtend- stelling. Zij vroeg tenminste of voorlopig niet kon worden volstaan met ..over redingsvoorschriften", zoals men die ook kent bij de ondernemingsraden. Zij voelde dus meer voor een regeling op basis van vrijwilligheid. Het was dus zo, dat men algemeen voel de voor deze bedrijfsgeneeskundige dien sten, maar nie{ voor de verplichtendstel ling. Van de andere kant wenste men om het belang van de zaak dit ontwerp ook niet te torpederen om dat ene bezwaar alleen. Vandaar de motie van de K.V.P Wordt deze aanvaard, dan valt af te wach ten. hoe de staatssecretaris daarop zal reageren. Staatssecretaris Van Rhijn begon nog met zijn antwoordrede, waarin hij een inleiding gaf over ps de noodzaak van ■MM bedrijfsgenees- Pastoor H. J. Bakkers O.P. van de St.-Dominicus-parochie in Nijmegen zal voor iedere gestorven parochiaan een ge denksteen in de kerk laten aanbrengen Naam, geboorte- en sterfjaar van de overledene worden ln de steen gebeiteld benevens een korte tek6t ontleend aan de H. Schrift. De steen komt dan te lig gen in het middenpad van de kerk. De Dastoor heeft dit idee ontleend aan de eerste christentijd, toen In de cata comben de herinnering aan de martela ren fret dergelijke stenen werd levendig gehonden. Hij hoopt hiermee de band tussen de strijdende. de lijdende en zege vierende Kerk t« versterken. Een van de eerste stenen eerst de nagedachtenis van de Pas overleden Paus P>u« XII. De Belg René Struelens uit Wesen- beek-Oppem heeft met z(jn spel „De zon gaat onder in het westen" de eerste prijs gewonnen in de wedstrijd, welke het Nationaal instituut voor de Radio- omroep ln België en de Nederlandse Radio Unie hebben uitgeschreven, voor het schrijven van een luisterspel voor kinderen in de leeftijd van 7 tot 12 jaar. HU won daarmee een bedrag van dui zend gulden. Dr. A. A. v. RHIJN Overheid niet buiten de deur bedrijfsarts, de werkzaamheden van de dienst en d« medische zelfstandigheid van de bedrijfsarts. Een en ander is vast gelegd in een aanvulling op de Veilig heidswet en de Stuwadoorswet. Voorts moet er dan een college van bijstand en adviep worden ingesteld om de minister te adviseren over alle aangelegenheden, die de bevordering van de bedrijfs geneeskunde betreffen. Het voornaamste bezwaar, dat men tegen dit wetsontwerp had, was de ver plichtstelling van bedrijfsgeneeskundige diensten. Het sterkst gold dit bij de K.V.P., die bij monde van de heer De Vreeze verklaarde, liever de nadruk te willen leggen op de zelfwerkzaamheid van de maatschappelijke kringen Hij wenste de wettelijke regeling beperkt te zien tot de werkelijk grote lijnen en de eisen die beslist en overal moeten worden gesteld. Hij stelde voor liever de be drijfsgeneeskundige diensten, die aan deze eisen zouden voldoen, te erkennen via een of ander te stichten maatschappelijk or gaan. Zo zou men de doorvoering het best bevorderen. Deze erkenning zou dan gepaard kunnen gaan met faciliteiten op het gebied van de sociale verzekering. De heer De Vreeze diende een motie ln. waarin hij de regering uitnodigde een wettelijke regeling te ontwerpen, die op vrijwilligheid is gebaseerd. Hij kon zich namelijk niet verenigen met de argumen ten van de staatssecretaris van sociale zaken, dat zonder verplichtendstelling geen bevredigende vooruitgang kan wor den bereikt. Alleen voor fabrieken en werkplaatsen met bijzondere gevaren zou hij die verplichting kunnen aanvaarden en zelfs dan eerst nog als het overleg met de betrokken maatschappelijke krin gen geen resultaat zou opleveren. De ontwikkeling van de bedrijfsgenees- kundige dienst, zo betoogde hij, heeft zo veel aspecten, dié tot voorzichtigheid mar.en, dat het niet in het belang van dit instituut is de invoering ervan verplicht te stellen. Ook door de overige sprekers werd de kundige diensten In verband met de groeiende in dustriële ontwik keling. Daarmee trapte hij wat het algemene as pect betreft wel een open deur in. Dit was niet het geval wat betreft zijn argumenten voor de verplich tendstelling Te dien aanzien be toogde hij, dat de overheid nu meer een positieve dan een negatieve taak heeft. Men kan haar hier niet buiten houden Hoe groter het nut, des te eerder zal men geneigd zijn een wettelijke verplichting te aanvaarden. De ondernemingen zullen zich moeten voorbereiden: er ontbreken nog voldoen de bedrijfsartsen; de normen moeten nog worden opgesteld, zodat het gevaar voor een directe verplichtendstelling. zo argu menteerde de staatssecretaris, niet bestaat. Tegen inschakeling van het maatschap pelijke leven bij het totstandkomen van de algemene maatregelen van bestuur had de staatssecretaris geen bezwaar. Bij de be paling van het aantal arbeiders wilde hij zonodig de Kamer raadplegen Blijkens al deze toezeggingen en ge ruststeliingen was de staatssecretaris er naar het schijnt alles aan gelegen de verplichtendstelling in het ontwerp te behouden. De beslissing over de motie-De Vreeze zal leren hoe de Kamer daar in eerste instantie over denkt, maar daarop zal men tot de vol gende week moeten wachten. F. S. De jury, welke onder voorzitterschap stond van Annie M. G. Schmidt, kende de tweede prijs, een bedrag van f 500,—1 toe aan Jan Naaykens uit Hilvarenbeek, voor zijn spel „Orgelpopjes". De derde prijs, f 250,verwierf „Paard in de klas" van Cees Pijpers in Den Haag. Frans Demets uit Gent kreeg voor zijn spel „De laatste brief van Sinterklaas" een eervolle vermelding. In totaal waren er 255 manuscripten Ingezonden, waarvan 104 door de Bel gische en 151 door Nederlandse schrij vers. Buiten Annie Schmidt hadden in de jury zitting mej. Leni Verstegen en de heren Marcel Coole, Frits van Tiche len, Frans Roggen, Wim Paauw en Ary van Nierop. Walter van de Kamp heeft Alec Cop- pel's humoristische detectivespel „Ik heb de graaf vermoord", dat jaren ge leden op het Nederlandse toneelreper toire heeft gestaan en dat sindsdien door tal van amateurgezelschappen op de planken is gebracht, voor de televisie bewerkt. Het stuk. dat gisteravond door de AVRO-televisie werd uitgezonden, leent zich daartoe uitstekend, want de auteur heeft bij het samenstellen ervan gebruik gemaakt van een typische film- Aanhangers van de Cubaanse opstandelingenleider Fidel Castro, de organisator van de guerilla-porlog tegen de Cubaanse regering, demonstreren hier voor het Britse consulaat in New York. Op de spandoeken, die in grote hoeveelheden vjer- den meegevoerd, staat o.m, te lezen dat Engeland 77 vliegtuigen, jagers uit de tweede wereldoorlog, aan de regering-Batista heeft geleverd, terwijl de V.8. heb ben geweigerd oorlogsmateriaal aan Batista te verkopen. Het, Provinciale bestuur van Zeeland heeft overeenkomstig de wen* van de re gering vier Nederlandse scheepswerven uitgenodigd een offerte te maken voor de bouw van een tweede veerboot van een type als de „Prinses Beatrix" die deze zomer in gebruik werd genomen. De „Prinses Beatrix" werd., zoals be kend, gebouwd door de werf J. en K. Smit te Kinderdijk. De thans aangezochte scheepswerven zijn: de firma J. en K. Smit. t4 Kinderdijk de Kon. Maatschap pij „De Scheld?" te Vlissingen. „Wilton Fijenoord" te Rotterdam en de werf „Merwede" te 'Hardinxveld. Het Provinciale bestuur hoopt, dat de bouw ln december zal kunnen worden gegund en dat de boot In de loop vagi mei 1960 vaarklaar kan worden opgele verd, zodat zij nog kan varen tijdens het drukke -seizoen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren in een uitvoerige zitting de zaak behandeld van ie genees heer-directeur van het gasthuis te Goes, dr. G. J, Scherphuis, die begin 1957 door het college van B. en W. aldaar was ont slagen en wiens ontslag nadien door het Ambtenarengerecht in Den Bosch nietig werd verklaard, B. en W. van Goes wa ren van deze beslissing in tfbger beroep gekomen. Tijdens het getuigenverhoor bleek, dat de tegenstellingen zowel zakelijk als op particulier terrein lagen. In 1947 werd dr. S. aangesteld, omdat het dringend no dig was het economische beheer van het gasthuis ta saneren. Als geneesheer-direc teur genoot hij een grote mate van vrij heid; gedurende de eerste vijf jaren gaf dit geen moeilijkheden met het bestuur, waarmede een goede verstandhouding be stond. Toen evenwel in 1952 een nieuw bestuur was benoemd, hoopten de con flicten zich binnen enkele jaren tijd zo hoog op, dat er een uitbarsting moest volgen. Als beleidsfouten werden dr. S. o.a. aange rekend 't verlenen van extra vakantie aan wachthoofden, het overschrijden van het budget voor een verbouwing van een eet zaal en de aanstelling van een klinisch analiste op eigen gezag. Daarbij kwamen dan nog de persoonlijke kwesties zoals de grief van de voorzitter van het bestuur, de heer C. v. Zweeden, omtrent een te kleine beperking van de specialistenprak tijk van dr. S; de praktijk welke mevrouw Scherphuis als keel-, neus- en oorarts aan het gasthuis uitoefende en de verhouding van de geneesheer-directeur tot de ande re specialisten. Dr. S. had zich verplicht gevoeld in ve le kwesties zelf naar een oplossing te zoe ken, zo verklaarde hij. „Achteraf bekeken was het misschien verstandiger geweest mij bij moeilijkheden tot het bestuur te wenden, maar de laatste jaren was het door de vele conflicten onmogelijk gewor den tot een gesprek te geraken". De aanleiding tot zijn ontslag was een onbelangrijke diefstal, door een dienst meisje begaan. Tijdens een bestuursver gadering op 11 oktober 1956 werd dr. S. verweten, dat het bestuur niet onmiddel lijk van deze diefstal op de hoogte was gesteld. Dit leidde tot een woordenwisse ling, waarbij dr. S. de vergadering ver liet. Op grond van een rapport aan B. en W. volgde toen zijn ontslag. Naar de mening van de getuige-deskun- dlge, dr. P. A. Heeres, directeur van het St.-Elisabethgasthuis te Haarlem, had de ze aangelegenheid door de burgemeester binnenskamers kunnen worden opgelost. Naar zijn mening waren zowel de voor zitter van het bestuur, de heer van Zwee den, als dr. Scherphuis het slachtoffer ge worden van beleidszwakte. Voor het college van B. en W. te Goes trad op mr. B. S. Tigchelaar uit Den Haag. Hij bevestigde, dat B. en W. hem advies hadden gevraagd omtrent het al dan niet voeren van een bespreking met dr. S. Hij had dit afgeraden, omdat hij er niets van verwachtte. Volgens pleiter had het gehele bestuur zich achter zijn voorzitter geschaard en was er geen sprake geweest van een tegenstelling tussen de voorzit ter en de geneesheer-directeur. Dr. S. aldus pleiter heeft het bestuursbeleid volkomen doorkruist en heeft getoond niet de vereiste kwaliteiten te bezitten voor geneesheer-directeur. Het was van het be stuur niet te verlangen, dat men hem zou handhaven. Hij verzocht dan ook het be sluit van het Ambtenarenrecht te vernieti gen en de primaire klacht ongegrond te verklaren. Voor dr. S. trad op mr. F. W. Adri- aanse te Middelburg, die de gejele zaak door de tegenpartij opgeblazen noemde. Hij had de indruk, dat de voorzitter zich te veel over de zaak had opgewonden en bovepdien op de bestuursvergadering van tl oktober 1956 geprikkeld was geweest en daarom weinig geschikt de zaak tot een ,goed einde te brengen. Pleiter noemde het verbazingwekkend, dat B. en W. zijn afgegaan op het advies van mr. Tigchelaar, die niets verwachtte van een gesprek met dr. S. Naar zijn me ning was er een misleidende voorstelling van zaken gegeven en zou het aan B. en W. uitgebrachte rapport zeer tendentieus zijn geweest. Hij betreurde het, dat iede re mogelijkheid om tot een gesprek te ko men was afgesneden en achtte het onbil lijk iemand op dergelijke gronden uit zijn ambt te stoten. Uitspraak op 4 november a.s. en ook tv-middel: de „flashback" (de terugblik), door middel waarvan feiten uit het verleden opnieuw beleefde wer kelijkheid worden. Een bezwaar van de tv-bewerking was echter, dat Walter v.d. Kamp, met ver waarlozing van de luchtige toets, die dit originele, maar in de grond hoogst im morele stuk eist als „helden" heeft het drie mannen, die in koele bloede de onvolmaakt-volmaakte moord beramen speculerend op een bepaling in de Britse wetgeving, dat geen drie verdachten mogen worden gearresteerd als de daad maar door één persoon kan zijn ge pleegd het accent wel wat al te sterk op de ernst van het geval heeft gelegd Daardoor wordt de toeschouwer ver plicht, zich meer te bezinnen op de per soonlijke schuldvraag van de drie sa menzweerders, die zo handig door de mazen van de menselijke wet heenglip pen, dan zich alleen maar te amuseren met de wanhoop van de politiemannen die tenslotte met vier bekentenissen zitten. Aan spanning ontbrak het intussen niet, waartoe de knappe regie van Wal ter v.d. Kamp, de sfeervolle decors van Fokke Duete en niet in het minst hét spel van de toneelgroep Ensemble, die haar hele tableau de la troupe voor deze uitzending beschikbaar had gesteld, een belangrijk aandeel leverden Van der Kamp had door bekorting en hergroepering van verschillende sce nes bewerkt, dat de handeling onafge broken kon doorlopen, hoewel het vrij lang duurde eer het tempo er goed in kwam. Door deze bewerking kwam ech ter de humoristische tegenstelling tus sen inspecteur Davidson, de prakticus. die de ervaring tot leermeesteres heeft gehad en detective Raines, de theoreti cus, die zijn wijsheid uit de boekjes van de politiecursus heeft, in het gedrang, zodat de detective Raines van Ab Ab- spoel weinig kans had om uit de grond verf te komen. In tegenstelling tot de inspecteur Davidson van Lo van Hens- bergen, die met zijn vertraagde wan- hoops- en woedeuitbarstingen het hele stuk beheerste. Jan Retèl speelde uitstekend de louche graaf Mattoni, die men zonder veel hart zeer de hele avond door kon zien ver moorden. In Ferd. Sterneberg, Ton Kuyl en Henk van Ulzen had Van de Kamp een» ideaal trio heterogene samen zweerders gevonden, terwijl de uitbeel ding van de ondergeschikte figuren be wees. welk een belangrijk aandeel een juiste bezetting van de bijrollen in het succes van een opvoering heeft. Vooraf werd een als steeds voortref felijk gefotografeerd en boeiend gemon teerd filmpje vertoond uit de serie „Lui paard op schoot" van Armand en Miv- haela Denis. Ditmaal waren er prach tige opnamen van maraboe's, op jacht naar pas geboren krokodillen en een „raid" van Nijl-varanen op een nest kro- kodilleneieren. De Apeldoornee politie heeft de 31- jarige gewezen ambtenaar van het bureau Huisvesting aldaar gearresteerd, o-m-dat hij een vale uittreksel van de burgerlijke stand had opgesteld en dit met de nage maakte handtekening van de chef van die afdeling had bekrachtigd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd, P® man wordt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen. De gewezen ambtenaar had ondanks het feit. dat hij reeds voor de tweede maal was gehuwd, connecties aange knoopt met een 17-jarig meisje. Hii ver zweeg echter opzettelijk, dat hij gehuwd was. Teheinde het wantrouwen bii de ouders van het meisje weg te nemen maakte hij een zogenaamd uittreksel ui' de burgerlijke stand. Toch Üep hii tesen de lamp. maar toen was het meisje reeds het slachtoffer geworden van zijn prak tijken. Volgens onofficiële berichten uit Stock holm is de Russische schrijver Boris Pasternak kandidaat voor de Nobelprijs voor de literatuur. toe. (Van onze Amsterdamse redactie) Met 28 tegen 11 stemmen heeft de Amsterdamse raad zich gistermiddag achter het voorstel van B. en W. geschaard om voor twee miljoen gulden twintig moderne kunstwerken uit de beroemde collectie-Regnault aan te kopen. Daardoor kan het Stedelijk Museum er van verzekerd zijn, aldus wethouder mr. A. de Roos (P.v.d.A.) dat het tot de voornaamste musea van moderne kunst in de wereld blijft behoren, ook al nu tal van andere werken uit de grote verzameling, die aan het Rijk ge schonken zijn, voor dertig jaar in bruikleen aan het Amsterdamse kunstinstituut zijn gegeven. Teg over het standpunt van de heer O. Brinkgeve (K.V.P.die vooral fulmineerde tegen het z.i. te hoge bedrag, dat betaald moet worden. „Amsterdam voert daardoor de dwaze tulpenhandel van de internationale kunst markt nog verder op!" plaatste de wethouder de veelzeggende eerste reactie van de veilinghouder, nadat de hoofdstad haar keus had bepaald: ,,Nu heeft de veiling eigenlijk geen zin meer, want het beste is er uit". Mr. De Roos vond dit een heel mooi bewijs, dat Amsterdam het toch wel aardig goed geschoten had. Overigens was dat volgens hem hele maal niet zo opmerkelijk, want het stads bestuur had zich van een vijftal zeer des kundige en gezaghebbende adviseurs voorzien. Dat waren de directeur en on derdirecteur van het Stedelijk Museum, de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, de directeur van het Paleis des Beaux Arts te Brussel en een vooraanstaand man van hét Boymans-Van Beuningenmuseum uit Rotterdam. Ja maar. bracht de heer Brinkgreve er tegen in. museummensen zijn nu juist niet de figuren, wie he^ taxeren van kunstwerken op hun gelds waarde zou moeten worden toevertrouwd. (Van onze weerkundige medewerker) Dal het vandaag een zeer gure dag zou worden, was gisteren nog niet te ver wachten. Na middernacht is de luchtdruk boven het gehele Noordzeegebied sterk gaan dalen, terwijl boven de Golf van Biskaye een hogedrukgebied aanwezig bleef. Hierdoor werden de luchtdrukverschillen vandaag zo groot, dat er langs de kust een Noordwesterstorm opstak. Doordat er ook in de hogere luchtlagen zeer koude lucht wordt aangevoerd, kwa men er tal van gure buien tot ontwikkeling, welke van hagel en onweer vergezeld gingen. Dit is de eerste koudegolf van betekenis, die de herfst naar ons land heeft gestuurd. Ook de komende dagen ztil het koud blijven, met^morgen nog buien. Wan neer de. atmosfeer weer wat tot rust komt, neemt de kans op lichte nachtvorst snel Zij werken niet met eigen centen en heb ben minder feeling voor het schatten dan. kunsthandelaren. De opposant ging het rijtje van aan te kopen schilderijen, gouaches, pastels en tekeningen stuk voor stuk na en kwam tot de slotsom, dat een bedrag van l'i miljoen meer dan genoeg zou zijn ge weest voor al deze werken, die hij be slist niet als de kern van de collectie /kon beschouwen en die ten dele de be trokken schilders Changall, Rouault, Picasso, Leger, Kadinsky, Dufy, Ensor, Pascin. Redon, Soutine en Kruyder slecht representeerden. Welke mooie stukken zouden we voor zo'n boel geld al niet hebben künnen kopen, zo riep hij uit. Een van de beide Picasso's had hij in zijn berekening op drie ton „gewaar deerd", hoewel hij het weggegooid geld voor dat „afschuwelijke ding" vond. De wethouder vertelde dat deze „compositie" door de experts onafhankelijk van elkaar op ongeveer IV2 ton was geschat en hij haalde dit als voorbeeld aan van de wijze waarop de ramingen van de deskundigen met elkaar in overeenstemming waren geweest. Het te betalen bedrag van twee miljoen was ook beïnvloed door andere factoren, welke de KVP-er in zijn becijfering niet had meegeteld, zoals de reeds door de veilinghouder gemaakte onkosten en de kosten, welke de verwerving van de vrije keus met zich meebracht. De schilder moet ook in zijn middel matigheid gekend worden, wil men een overzicht van zijn kunnen en kunst krij gen, zo betoogde mr. De Roos. Natuurlijk probeert men zoveel mogalijk werken uit zijn „opgang"-periode te Verkrijgen, maar ook de „neergang" dient vertegenwoor digd te zijn, wil q>en inderdaad de kun stenaar ln zijn totaliteit ln het museum „vereeuwigd" hebben. Het advies van dè experts, die in overleg met de regering zijn aangesteld, heeft ons de beste waar borg gegeven. Bovendien mocht Amster dam niet langer aarzelen op het moment, dat het nog juist kon ingrijpen om een deel van de collectie-Regnault voor de stad te behouden. Met motierne kunst is het moeilijk vast te stellen of men ook voor het nageslacht een goede greep heeft gedaan. In dit genre blijft aankoop altijd een avontuur, aldus de wethouder, die inhaakte op een exempel, dat de heer Brinkgreve zelf had aangehaald, toen hij voor drie Chagalls uit diens vroegere tijd nu drie ton wilde neertellen, terwijl ze in 1914 gekocht wa ren voor samen 450, De heren Le Cavelier (VVD) en Seegsrs (CPN), die wel met de voordracht konden meegaan, maar toch liever hadden gezien, dat Amsterdam meer werken van levende hoofdstedelijke kunstenaars voor het Ste delijk Museum zou verwerven burge meester Van Hall interrumpeerde: „Zoals Appel zeker!" kregen van de wethou der te horen, dat telkenjare 60 mille voor dergelijke aankopen wordt uitgegeven. Het liberale verwijt, dat Amsterdam in de zaak van de collectie-Regnault, „weer te laat heeft gereageerd", meende mr. De Roos naast zich te kunnen neerleggen. Hij bracht dank en hulde aan de heer Reg- nault en diens erfgenamen, die de hoofd stad in staat hadden gesteld haar verza meling moderne kunst op peil te houden en voegde daaraan toe, dat de regering de financiering van de aankoop voorlopig verzekerd heeft. Toch smaakte hij niet het genoegen, dat met algemene stemmen de voor dracht werd aanvaard. Behalve de heer Brinkgreve verklaarden mevr. Koersen en de heer Delsing zich ook tegen, even als zeven van de acht aanwezige VVD- ers (alleen de heer Le Cavelier ging ak koord) en de „sport"-eenling, de heer Du Buy. De twee PSP-ers vonden net bedrag eveneens te hoog. doch stemden voor. Het resultaat: 2811, ontlokte directieleden van het Stedelijk Museum, die de debatten met spanning hadden gevolgd, de verzuchting: „Wat jammer., en dat voor kunstminnend Amster dam!"..^, Morgen zal de staatssecretaris van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen de interdepartementale coördinatiecommis sie voor de Openluchtrecreatie installe ren. Met deze coördinatie zal een wens Worden verwezenlijkt, welke reeds ge ruime tijd in diverse hierbij betrokken kringen leeft. Tegelijkertijd wordt tegemoet gekomen aan een verzoek, dat de ANWB in een brief tot de minister-president heeft ge richt en waarin de bond zijn ernstige be zorgdheid uitte over het ontbreken van een gecoördineerd overheidsbeleid op het gebied van de recreatie in de vrije na tuur. Als iedende rcommissie zijn aangewe zen ambtenaren van de departementen van Binnenlandse Zaken Onderwijs, Fi nanciën. Volkshuisvesting. Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken.. Land bouw en Sociale Zaken. Alg voorzitter is benoemd de heer E. A. Schilttenhelm. directeur-afdelingschef bij het ministerie van O., K. en W. Het secretariaat berust bij de heer Ph. P. J. M. Daniels hoofdcommies bij dit minis terie. (Van onze Amsterdamse redactie) Een toestel van de British European Airways heeft gisteren een recordvlucht van Amsterdam naar Manchester uitge voerd In 56 minuten vloog captain Wil liams zijn Viscount over het Kanaal met aan boord 15 passagiers, op 21.500 voet hoogte. De recordvlucht was mede te danken aan de sterke gtaartwind. (Van onze correspondent) Een ingezetene van Finsterwolde, v, d. L. kreeg gisteren voor. het rijden op de fiets onder invloed van alcohol de maximumstraf opgelegd door de Groning se politierechter. Hij werd nl. conform de eis. veroordeeld tot drie maanden %e~ vangenisetraf. Verdachte heeft reeds 23 veroordelingen op zijn naam staan en is bij politie en justitie dus „kind aan huis''. (Van onze correpondent) DP 26-jarige fabrieksarbeider D. D. te Apeldoorn werd door de politie aangf houden. De man1 maakte zich echuldiS aan verduistering van vier rijwielen en aan flessentrekkerij. D. kocht fietsen i0 huurkoop en verkocht ze dan weer door- Ook betaalde hij zijn pension niet eI1 kocht hij rookartikelen zonder deze t® betalen. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd en zal worden voorg-e' leid voor de officier van justitie te phen. (Van onze correspondent) Toen de 35-jarige Tilburgse politie-age® J. de Zeeuw zich met vrouw en kind 1 zijn auto op de rijksweg bij Quatre-BP^ bevond, schoot plotseling op onverklso' bare wijze He deur van de wagen oPe Eerst werd net tweejarig kindje en daa£' na mevrouw De Zeeuw naar buiten slingerd, waarna de agent de macht °v het stuur kwijt raakte en aan de linker kant van de weg tegen een boom bots' Hij werd ernstig aan het hoofd verwon voor zijn leven wordt gevreesd. Mevr"1' De Zeeuw en het kind liepen een zWa' hersenschudding op. De heer J. S. te R. wordt volgend jaar 65. Zijn echtgenote heeft die leeftijd kort geleden al bereikt. Hij vraagt nu, of het waar is, dat zijn vrouw nu AOW-pensioen zal ontvangen totdat hij 65 jaar is gewor den en of van dat ogenblik af het gehuw denpensioen wordt uitgekeerd. In het algemeen heeft de gehuwde vrouw geen zelfstandig recht op pensioen. Zij moet wachten tot haar man 65 jaar Is. Van dat moment af ontvangt de man het gehuwdenpensioen. Op die grondregel zijn 3 uitzonderingen. In de volgende 3 geval len heeft de gehuwde vrouw dus wel zelfstandig recht op pensioen: a wanneer de man niet verzekerd is (geweest) krach tens de AOW; b. indien een man, die in het genot is van het ongehuwdenpen- sioen, in 't huwelijk treedt met 'n vrouw die eveneens het ongehuwdenpensioen ont vangt; in dat geval behouden beiden, dus ook de vrouw het ongehuwdenpensioen; c. wanneer de man invalide is en nog geen 65 jaar en de vrouw als kostwinster van haar man beschouwd kan worden. De heer H. J. W. S. te S. heeft een werk ster in dienst, die iedere week twee hele en twee halve dagen werkt. „Welke socia le verzekeringswetten zijn hier van toe passing?", zo luidt de vraag. Deze werkster is alleen verplicht verze kerd krachtens de AOW en de Invalidi teitswet. De premie AOW moet u (tege lijk met de loonbelasting) maandelijks op het loon inhouden. U moet u bij de be lastingdienst latén iftschrijven als werk gever van huispersoneel. U ontvangt dan instructies op welke wijze de ingehouden bedragen moeten worden afgedragen aan de belastingdienst. De premie Invaliditeitswet voldoet u door wekelijks een rentezegel van 50 cent (de werkster is ouder dan 20 jaar) op de rentekaart van de werkster te plak ken. De heer J. J. V te G, wil een huisho® v tc yjwu ceu nui"*- g delijke hulp in dienst nemen, die op ieder dag van de week komt werken. Er zijn B briefschrijver een aantal vragen gerez®p' die hieronder beantwoord worden. In ieder geval moet u loonbelasting het loon inhouden en premie AOW dien de huishoudster althans nog gefjj 65 jaar is) en u moet u als werkgever de belastingdienst melden (zie bov®' Ongeacht haar leeftijd valt een huisho delijke hulp, die op iedere dag van de w®e bij u werkt, inderdaad onder de Ziekte^' en het Ziekenfondsenbesluit. U moet de premie voor die wetten op het 1°,,, inhouden en aan uw hulp een ziekenfon"- coupon verstrekken. De-door u aan -e bedrijfsvereniging af te dragen priori Ziektewet bedraagt momenteel 4 pet v het loon, waarvan u 1 pet op de werknee ster mag verhalen. De premie Ziekenfo®. bedraagt momenteel 4,4 pet van het ^°ter waarvan u 2,2 pet. op de werkneernS' moet verhalen (per 1 januari a.s. is en) verhoging van deze premie te verwach'e„ Voorts moet u iedere week een rente? gel plakken, als uw hulp tenminste e rentekaart heeft of, indien zij er nooit e gehad heeft, nog een rentekaart kan K' gen met het oog op haar leeftijd en Ons is niet bekend, welk loon in r geval billijk en redelijk, is. De norm de beloning van huispersoneel is nam® afhankelijk van plaatselijke en pers"®, lijke omstandigheden. Wendt u zich j, deze vraag maar eens tot het Geweste' Arbeidsbureau. e De geldswaarde van kost en inwon' etc. voor de berekening van de !oonbP''-ji ting en de verschillende premiën 1® j ais volgt: kost en inwoning f 65,- volle K q f 46,80, een broodmaaltijd t 11.70 en warme maaltijd 23,40 per maand. e- Vragen omtrent de sociale verzeë ringswetten kunnen schriftelijk worden gediend bij onze sociaal-economische 1 dacte, Kortenaerstraat 1 te Rotterda O" Oli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6