Extremisten in Algiers ca Scheuring in comité WYBERT Kadar: berechting van opstan- :en voltooid deling» Ontzaglijk tekort aan technici Bourguiba: Nassers regering werktuig in handen van Sovjets van de mode op haar best STAKING AFGELAST „Biefstuk" van de toekomst lia Niet-uitgesproken rede postuum gepubliceerd Kuropa en Amerika hebben een ontzaglijk tekort aan ingenieurs maar Arabische Liga moet onze westelijke koers maar aanvaarden V.N.-hulp aan onder ontwikkelde gebieden wat Levert levert is LOVELY 31 ct Bewonderd door kenners. Geprezen door genieters. YB VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PAGINA „Volledige onafhankelijk heid" Invallen bij „Mission de de France COUVE DE MURVILLE IN NOVEMBER NAAR LONDEN Schrijver in vrijheid Paus Pius XII tot clerus van Apuli'è PRESIDENT TITO HEEFT WEER SPIT Twee jaar achterstand op Sovjets OOSTDIHTSE KAPELAAN KREEG 16 MAANDEN een is Westelijke hulp Aanslag Een samenzwering Fonds gaat op 1 jan. werken fojj&tubt v&otlekcje aanluitaten na 59.73 2FESf feéSÈvêé LEVERT CO AMSTERDAM Volgens Abbas hebben tot dusver 14 landen zijn regering erkent. In antwoord op een andere vraag zei Abbas nog, dat zijn regering zich niet met een Oostelijk of Westelijk blok op houdt. „Zij, die ons helpen, zijn onze vrienden", aldus Ferhat Abbas. Hij zei te hopen, dat de Algemene Ver gadering van de V.N. Frankrijk zal ver zoeken met de Algerijnse regering te on derhandelen. „Wij zullen de V.N. vragen het recht van het Algerijnse volk op elf- De extremistische elementen van het „Comité voor Openbaar Welzijn" in Algiers hebben een verpletterende nederlaag geleden. Zij hebben de proteststaking afgelast, die gericht was tegen de Gaulles plannen met het ooS op de verkie zingen in Algerije en tegen zijn bevel aan alle militairen om zich terug te trekken uit de Algerijnse politiek. Een lid van het comité werd gisterenmiddag te Algiers gearresteerd, toen hij op het Forum vlugschriften uitdeelde, waarin opgeroepen werd om alsnog te demonstreren. De man werd later op vrije voeten gesteld. Demonstranten kwamen niet opdagen. Generaal Salan ontving gisterenmiddag een delegatie van het comité en bracht haar aan het verstand, dat de publieke opinie thans tegen het comité is. In een communiqué deelde het comité, althans het restant daarvan, mede. dat de staking voor onbepaalde tijd is „uitgesteld in het belang van het volk, om de eenheid in de organisatie te bewaren en om het leger, dat het volledige vertrouwen van het comité geniet, niet in moeilijkheden te brengen". Alles is gisteren rustig gebleven in Al giers. De winkels waren open en het ver keer ondervond geen belemmering. Wel stonden er gendarmes en brandweerlieden voor het regeringsgebouw en een hef- schroefvliegtulg cirkelde boven het Forum. Intussen is or een formele scheuring ontstaan in de beweging voor openbaar welzijn. Aanvankelijk werd in het comité met 26 tegen 17 stemmen een resoluMe aangenpmen om toch maar te staken. Ver scheidene vooraanstaande leden, onder wie Alain de sérigny, directeur van de „Echo d'Alger", traden daarop uit het co mité. Met 13 tegen 10 stemmen besloot het comité daarop tot „uitstel" van de sta king. In doorgaans welingelichte kringen ver. klaarde men, dat Bernard Lefèvre, de lei der van de uiterste rechtervleugel van de partij van Poujade, en Jean Lagaillarde, een Algerijnse jeugdleider, voornamelijk verantwoordelijk zijn voor de stakingsop- roep. De tien vóórsfemmers gaven gisteravond een verklaring uit, waarin zij als redenen voor' hun vast houden aan de stakingsop- roep vermeldden: 1. Er is geen officiële mededeling gedaan ten aanzien van de integratie van Frankrijk en Algerije. 2. De uittreding van de militaire leden der comités veroorzaakte onrust onder de Mohammedanen. 3. De vrees, dat binnenkort zal worden bepaald, dat officieren geen bestuurs functies mogen bekleden. 4. Verkiezingen, die onder de huidige om. standigheden worden gehouden, zouden aanhangers van het oude bewind en voorstanders van afscheiding van Al gerije van Frankrijk aan de macht brengen. Ferhat Abbas, de „premier" van de „AI. gerijnse regering" te Cairo, heeft gisteren In een vraaggesprek met het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten ge zegd, dat de Algerijnse oorlog niet zal eindigen voordat „volledige onafhanke lijkheid" is verkregen. Hij zeide, dat er kenning van de Algerijnse onafhankelijk heid als voornaamste voorwaarde voor onderhandelingen met Frankrijk niet was opgegeven. In deze verklaring schijnt Abbas terug te komen op uitspraken, die hij onlangs deed. Hij zei gisteren, dat er altijd de mo gelijkheid is v.e. vreedzame oplossing voor Algerije, doch dat de militaire operaties niet gestaakt zouden worden, voordat een grondslag voor onderhandelingen met Frankrijk was gevonden. beschikking te erkennen," zo verklaarde hij. De Franse veiligheidspolitie ïjeeft gis teren invallen gedaan in zeven centra van de „Mission de France". De invallé,0 volg den op de arrestatie van Abbé Bernard Bourdouresques, die ervan beschuldigd wordt, dat hij een ontsnappingsweg voor Algerijnse verzetsstrijders in Frankrijk heeft georganiseerd. Een functionaris van de Parijse poültie heeft verklaard, dat bij een inval in 'h,et centrum van de Mission te La Seyne tri Zuid-Frankrijk onder de eigendommen van een geestelijke twee pamfletten van het verboden Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront zijn gevonden. De vicaris-generaal van de Mission heeft gisteren verklaard, dat de geestelijken van de missie gewaarschuwd zijn zich niet te laten gebruiken voor tendentieuze doel einden. Inmiddels is de politie nog op zoek naar een tweede geestelijke, die, geholpen door zijn broer en zuster, Algerijnse verzets lieden in de Oostparijse voorstad Vincen- nes verborgen zou hebben gehouden. Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, zal vermoede lijk begin november een officieel bezoek brengen aan Londen voor besprekingen met zijn Britse collega. Selwyn Lloyd. Dit is gisteren in Parijs vernomen De juiste datum voor het bezoek moet nog worden vastgesteld De besprekingen zullen gaan over beiangrijke internationale kwesties, doch vooral over de kwestie van de vrij handelszone. Maaltijden In de toekomst zullen noch de ..consument", noch de huisvrouw veel tijd kosten; we zullen in de toekomst nl. enige gekleurde gillen van verschillende vorm tot ons kunnen nemen en daarmee onze honger kunnen stillen. Deze foto, gemaakt op een tentoonstelling in Dusseldorp, laat zien hoe dat allemaal zal gaanWij houden het voorlopig maar op biefstuk met bijbehorende smakelijke omlijstingIn 2000 zien we wel weer. De Hongaarse communistische leider, Janos Kadar, heeft woensdag in een ver kiezingsvergadering gezegd, dat de be rechting van „contra-revolutionaire mis dadigers" in hoofdzaak voltooid is. Kadar sprak in de Boedapester voor stad Angyafoeld, een centrum van ver zet tijdens de opstand van 1956. In zijn rede tot fabrieksarbeiders voegde Kadar eraan toe: „Wij hebben hen, die misleid waren, vergeven en het grootste deel is op het rechte pad teruggekeerd". Volgens Kédér heeft Hongarije een schade van 22 miljard forint geleden door de opstand. Ons land wil, aldus Kadér, goede betrekkingen onderhouden met de V.S., Joego-Slavië en Oostenrijk. Maar de Joegoslavische betrekkingen met Hon garije zouden niet verbeteren, zolang de pers van dat land de Sovjet-Unie, China, Bulgarije en Albanië blijft aanvallen. Het Hongaarse persbureau M.T.I. maak te donderdag bekend, dat de 51-jarige dichter Zoltan Zeik, die verleden jaar november wegens „contra-revolutionaire activiteit" tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is vrijgelaten wegens goed gedrag. Ook de journalist Domokos Varga en een derde gevangene, een zeke re Bela Nemeth, zijn vrijgelaten, voor zij hun straf geheel hebben uitgezeten. Zeik is vorig jaar gelijk met de bekende Hongaarse schrijver Tibor Dery veroor deeld. Dery kreeg een straf van negen De „Osservatore Romano" heeft giste ren de toespraak gepubliceerd, die Paus Pius XII zondag a.s. had willen houden tot het episcopaat, de geestelijkheid en de seminaristen van Apulië ter gelegenheid van het feit, dat het seminarie van Apuixe 50 jaar geleden werd gesticht. De tekst van de rede werd tussen de stukken van de overleden Paus gevonden. De Paus legt in zijn toespraak er nog maals de nadruk op, dat de priester zich zelf niet mag toebehoren- „De universele naastenliefde zal zijn ademhaling zijn Hij waarschuwt vervolgens de priester, die uitwendige activiteit, hoe nobel ook, zoals de beoefening van de wetenschap en arbeid op sociaal en liefdadig terrein, de eerste plaats in zijn leven toekent en bij wie dus de uitoefening van het pries terlijk ambt pas op de tweede plaats komt. De Paus merkt hierbij echter op dat hij arbeid op sociaal en liefdadig gebied als een heden ten dage noodzakelijk aposto laat van grote waarde beschouwt. Hij wijst dan op de noodzakelijkheid, dat priesters volmaakte, doeltreffende en gewillige instrumenten van Christus zijn en dat zij een cultuur bezitten die in over eenstemming Is met de behoeften van hun tijd. Tenslotte waarschuwt hij de se minaristen tegen .de gevaren yan da ont moediging. jaar. Zeik zou een boezemvriend van de terechtgestelde oud-premier Imre Nagy zijn geweest. Hij heeft een voorname rol gespeeld in de intellectuele beroering, die aan de opstand van 1956 voorafging. President Tito van Joego-Slavië lijdt weer aan een aanval van spit en ischias, zo deelde het Joegoslavische nieuwsagent schap „Tandjug" vandaag mede. De president ontvangt op het ogenblik medische behandeling op het eiland Brioni aan de Adriatisohe Zee. Er bestaat >een indrukwekkend tekort aan ingenieurs en technici in Europa en zelfs in de Ver. Staten, en de technische vooruitgang van de westelijke wereld wordt door; deze schaarste aan weten schapsmensen en technici ten zeerste ge remd. Dit heeft het Luxemburgse parle mentslid Pierre Gregoire, rapporteur van de culturejie commissie gisteren in de Raadgevende Assemblee verklaard in de toelichting, die hij gaf op zijn rapport over de crisis in het wetenschappelijk onderzoek, in Europa. Gregoine memoreerde dat, waar de Sov jet-Unie, thans over meer dan 700.000 in genieurs beschikt, de V. S. er slechts 500.000 tellen. De toeneming in de Sovjet- Unie btidraagt 70.000 per jaar en in de V. S. 22 0001 Het aantal studenten in de tech nische wetenschappen bedraagt in de Sov jet-Unie 320 per miljoen inwoners, in de V. S. 156' en in West-Europa niet meer dan 67. Teneinde het aantal ingenieurs te ver groten stelde de rapporteur o.m. voor er varen tedhnici ook aan te houden na de pensioengerechtigde leeftijd en geleerden op techniacih gebied, ingenieurs en ander technisch personeel vrij te stellen van mi litaire dienst Verder beval hij aan de wetenschappelijke activiteit van vrouwen aan te moedigen en begaafde arbeiders in staat te stellen hun intellectueel en technisch niveau te verhogen door aan vullend ondierwijs. Jongelieden die zelf niet over de nodige middelen beschikken mioeten door het verlenen van beurzen en leningen in staat gesteld worden zich aan teuhnisdhe studiën te wijden. De arbeid van de wetenschappelijke werker zal be ter beloond dienen te worden, zodat deze niet zoals thans weelal gebeurt, ieder ogenblik naar een particulier bedrijf over gaat. De Europese 'universiteit, die men voornemens is op te richten, zal, aldus Gregoire, op het gebied van de weten schappelijke technische vorming een be langrijke taak te vervullen krijaen. De Oostenrijker Karl Lugmayer (kath.) vroeg zich af wast de consequenties zullen Kapelaan Hugo Hermes uit Bad Kösen (Oost-Duitsland) is tot 16 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij werd in de nacht van 22 op 23 juni gevangen geno men wegens wederrechtelijk bezit van boeken uit West-Duitsland. Hiervoor kreeg hij vijf maanden. Thans is zijn straf met elf maanden verlengd omdat hij zidh uitgesproken had tegen de deelneming aan de communistische „jeugdwijdingen" Naar wordt gemeld was de openbare aanklager ontevreden over de behandeling van de zaak door de recht bank. Een poging van de openbare aan klager om door demonstraties tijdens het proces het verloop ervan te beïnvloeden mislukte omdat de demonstranten de zaal bij hun aankomst reeds vol vonden. Aldus meldt het K.N.P. zijn van de voorsprong die de Russen heb ben op het Westen ten aanzien van de vorming van ingenieurs. Hij was van oor deel dat men de Sovjet-regering bijna een wetenschappelijke regering kan noemen en dat de Russische samenleving haar huidige vorm ongetwijfeld zal verliezen. Het Westen heeft thans reeds een achter stand van twee jaar op wetenschappelijk gebied bij de Russen, zo zei hij. De wereldmarkt loopt gevaar door deze stand van zaken door de Sovjets veroverd te worden en de Gemeenschappelijke Markt der zes kan er door vernietigd wor den. Het Duitse lid Louise Rehling (C.D-U.) was van oordeel, dat de uitslag van de dubbele strijd tussen het Oosten en het Westen op het terrein van het levens niveau en dat van de moderne bewape ning. beslist zal worden op de school banken van de technische onderwijs instellingen. In een interview, dat gisteren is ge publiceerd in het Parijse blad „Paris- Presse", heeft president Bourguiba van Tunesië de Arabische landen ervoor ge waarschuwd, dat „de droom van de he gemonie van Nasser in werkelijkheid he gemonie van de Sovjets betekent". Volgens het blad zou Bourguiba aan de correspondent van „Paris-Presse" te Tu nis hebben verklaard, flat de Arabische Liga „het feit dient te erkennen, dat het nu eenmaal het belang van sommige Ara bische landen kan zijn om samen te wer ken met het Westen juist zoals zij het aanvaardt, dat andere zich verplicht zien hulp bij de Sovjet-Unie te zoeken". Tunesië zal volgens Bourguiba In d,e Liga blijven ondanks het conflict met de Verenigde Arabische Republiek, dat za terdag jl. op de bijeenkomst van de Liga te Caïro opnieuw is uitgebarsten. Met betrekking tot Algerije zei Bour guiba nog, dat niemand ter wereld Frank rijk ervan zal kunnen weerhouden de oorlog daar voort te zetten. „Het zal de hopeloze strijd dan volhouden tot de dag, waarop het zich realiseert, dat het zich op een doodlopende weg bevindt. Het ontwaken zal verschrikkelijk zijn". De president van Tunesië heeft gisteren in de loop van de dag voor de grondwet gevende vergadering van Tunesië de re denen uiteengezet van de breuk met Caïro. „Er kunnen tussen ons geen offi ciële betrekkingen meer bestaan". De re gering te Caïro is een werktuig in han den van de Sovjet-Unie, die haar macht over de gehele Arabische wereld wil uitbreiden. Tunesië wenst het communis me niet en daarom blijft het verbonden met het Westen. Tunesië heeft de hulp van de grote mo gendheden nodig. Het verzoekt bij alle westelijke landen om deze hulp. „Wij zul len echter vermijden .bij een van de lan den in het bijzonder aan te kloppen'1. Bourguiba beschuldigde Caïro er verder van in het begin van dit jaar betrokken te zijn geweest bij een poging hem te vermoorden. De deelneming aan de aan slag zou hebben bestaan uit het ver lenen van bescherming aan de man, die de aanslag zou plegen en uit het ver strekken van paspoort en wapens. Over het Incident, van jl. zaterdag ln de vergadering van de Arabische Liga zei hij, dat het voordeel van het gebeurde is, dat nu het goede van het slechte Is ge scheiden. Het incident kan zijn nut heb ben voor alle Arabische landen „met in begrip van Egypte". „De Arabieren zijn onze broeders, maar wij hebben geen en kel vertrouwen in degenen, die onze re gering omver wilen werpen". rijnse Nationale Beweging. Bourguiba w1' verhinderen, dat de Verenigde Arabi sche Republiek de Algerijnse opstande lingen helpt, omdat hij de rebellen w'' dwingen een compromis te aanvaarden' dat de Fransen toestaat hun leger in Al gerije te houden, aldus dit commentaar. Nu de betrekkingen tussen Tunes'® en Caïro verbroken zijn, zal naar 'h Tunis is meegedeeld Libië de Tunes' eche belangen behartigen in de Ver enigde Arabische Republiek. Het officiële Egyptische persbureau heeft gisteren in een commentaar op het verbreken der betrekkingen gezegd, dat dit een onderdeel is van „een samen zwering" van Bourguiba tegen de Alge- De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren medegedeeld, dat het door oe Algemene Vergadering ingestelde nieuw® fonds voor speciale economische hulp verlening aan onderontwikkelde gebieden op 1 januari a.s. met zijn werkzaamheden zal beginnen. Hii deelde dit mede. toen verschillens® staten de bedragen bekend maakten, die zij willen bijdragen aan dit fonds en aan het uitgebreide V.N.-programma voor technische bijstand, waarvan het een ver lengstuk vormt. Nederland zegde bij monde van zi1n Dermanente vertegenwoordiger. C. W. A. Schürmann een bedrag van 4.567.000 gulden toe voor het uitgebreide programma van technische bijstand en 9.272.400 gulden voor het nieuwe speciale foods. De Verenigde Staten zullen 38.000.000 dollar voor beide vormen van hulpver' lening bijdragen, mits dit bedrag ni«* hoger is dan veertig procent van het to taal dat zal worden bijgedragen. .Italië draagt tweemaal een miljoen dol lar bij Frankrijk zal omstreeks 6.500.00" gulden bijdragen voor technische hulp verlening en ongeveer 4.500.000 gulden voor het speciale fonds en de Sovjet-Un'8 verklaarde zich bereid iweemaal een tnii- joen dollar te schenken. 4 nieuwe voorbeelden MODEL-AFDELING C&A Zoekt U een mantel van uiterst verfijnde confectie, afkomstig van eerste klas mode ateliers, bezoekt U dan eens onze Model-afdeling. De prijzen bewijzen ook hier de enorme voordelen van C A Onze zéér gevarieerde en zéér voordelige collectie bontmantels Is thans op z'n best. Bij C&A vindt U de bontmantel van Uw dromen voor de prijs- die U wenst. De nieuwste lijn op verfijnde wijze toegepast in edele leder velours. Mantel met de nieuwe volumineuze kraag en deco ratieve stiksels, die 't Empire- accent verhogen. Royalblue, coffee, beige, olijfgroen, zand of y 050 'n Rijk bezit, deze mantel in super ledervelours, waarvan de kraag met waardevol per- sianer werd ingelegd. Zeer slankkledend, hoogge sloten model, met heel aparte knopen. Bleu-nuit, noisette, rood, groen, GQ75 marine of grêge OïJ Mantel in volmaakt gesneden mohair, gecombineerd met persianer. Feilloos van coupe en buitengewoon ge distingeerd van kleur, aa. in marengo, grijs melange en royalblue. Voor de minder slanke, moderne vrouw! 'n Grote moderne kraag, twee hooggeplaatste sïer-zakklep- pen, prachtige ledervelours in de nieuwste najaarstinten: marine, noisette, mosgroen of zand; details die dit model tot 'n hypermodieuze winter mantel maken I RQ75 En dat voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6