Expo-paviljoen demonstreert, dat de mens slechts helper is «Mi Halve dokters' zwermen uit over gehele wereld Fransman doet een boekje open over plannen Naar RTC over Cyprus Dulles naar Formosa 1 De BOAC-staking Vrij koud ondanks opklaringen Ivalt 03 hooglied der naastenliefde Railswijdte van 4,5 m. - m 'servalor •Succesvol slot van Memisa-cursus 1958 Apolitiek avontuur van parachutist in Algiers Legeringskosteu Britse troepen op vasteland ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 PAGINA 3 IndrukwekkendDat is het oordeel, het- ^elk men hoort van schier alle bezoekers ^an de Expo, die het enorme paviljoen van de Sovjet-Unie bezochten. De Expo zelf is eveneens indrukwekkend. Iedereen, die er Asas, zal het onomwonden toegeven. Maar daardoor juist leek ons het merkwaardige ^'presentatieve monument, dat het Kremlin daar in het heuvelachtige park onder Vil voorde liet bouwen, feitelijk minder indruk wekkend. Want wat het kleine België pres teerde, tegenóver de kolossus van Kroesjtsjef f-eeft een idee waartoe het vrije Westen in ^'aat is. Sovjet-Rusland heeft tot dusver het 11 iet aangedurfd en misschien niet aan gekund, om een dergelijke expositie te orga niseren. Zelfs indien het dit had gedaan, zou de prestatie van België toch bewonderens waardig en uiterst leerzaam kunnen worden genoemd. Deze overwegingen gingen door üns hoofd, toen we temidden van een voetje V°or voetje voortschuifelende menigte, het óiderdaad grootse bordes heklommen, dat naar het paviljoen leidt. En toen we, nadat W'e ook in het paviljoen zelf voetje voor Voetje langs de stand waren gegaan, werkten We onze overwegingen nader uit. We zijn 550 vrij ze hier aan onze lezers voor te leggen. Al' zijn het wellicht niet met ons eens, maar 1)11 Kroestjsjef openlijk beweerd heeft, dat het zijn doel is, de Verenigde Staten voorbij te streven en de staat van de arbeiders en hoeren een hoger welvaartspeil te verschaf fen dan de Amerikanen bezitten, is het toch wel eens goed, ietwat kritisch te staan tegen over de nogal brutale bonk propaganda en nogal domme propaganda, welke uit gaat van wat door velen als het interessantste stuk van de onvergetelijke Expo wordt be schouwd. m -jmm. T W WM °'Uc kritische instelling nas misschien enigszins het gevolg van A" 1HesPrpk, dat ive met een Zweed hadden in de trein, waarmede °e naar Brussel reden. Hij had de Expo en het Sovjet-Russische P'tvtijoen gezien. Ook hij stelde vast, dat het de moeite waard was. "nr z'in conclusie bleek toch, dal hij, weer buiten staande, zich "rat bedrogen voelde. Hij sprak Engels en gebruikte het woord •r leated met een intonatie, welke het gelijk stelde met „opgelicht", 'opaganda. zei hij. Ze hadden me eigenlijk moeten betalen want '"'•s nieuws heb ik er niet gezien. Alles, wat er den volke vertoond ofdtis voor bet Westen niets nieuws. Al is de Sovjet,-Unie inder- and zeer vooruitgegaan, vergeleken bij het tsarenrijk, het ligt in ij wel alle opzichten nog verre bij hel Westen ten achter, ondanks 'kele topprestaties. sJiiliÉlili Regeringscommissie stelt onderzoek in Definitieve regeling bereikt DROMEN De kleinste leerlingen der militaire academies leren al Engels. zou vermoedelijk alsdan 'n geheel andere richting ingeslagen zijn, de oorlog zou mis schien ve6l langer geduurd hebben. Maar laten we hier niet in het ongewisse spe culeren en bij de feiten blijven, nl. de inhoud en de strekking van Barniers hoogste actuele boek Laten we beginnen met vast te stel len, dat deze Franse auteur betrekkin- gen onderhoudt met de communistische partij in I rankrijk en daardoor de gele genheid kreeg, in Sovjet Rusland tal van laboratoria, fabrieken etc. te bezoeken en met vele geleerden te spreken. Natuur lijk vertelt hij niets over de kernproeven in de Sovjet-Unie. Waarschijnlijk heeft men hem verre gehouden van de start plaatsen der Spoetniks. Maar wat hij mededeelt, is toch interessant genoeg. Volgens Barnier is de Sovjet-Unie mo menteel bezig, het enorme verkeerspro bleem in haar uitgestrekte territoir tot oplossing te brengen. Tijdens de oorlog bleek het verkeerssysteem totaal onvol doende te zijn en bovendien volkomen ir- x-ationeel van geen enkel nut en zelfs schadelijk voor de oorlogvoering De gro te yerkeersexpert is generaal Pokrows- Deze vertelde hem, dat er plannen gereed liggen om een gerafionaliseerd we gennet m de Sovjet Un;e met wat hij noemde superspoorwegen te verbinden met de Srote steden van China en India (Het laatste kan zich dit voor gezegd hou den. Indonesië incluis). Generaal Po- krowski behoort niet tot de moderne ver- keersexperts die de spoorweg als ver ouderd beschouwen. Hij ziet hem althans voor de Sovjet Unie als het voornaamste verkeersmiddel van de toekomst. Een voor velen wellicht verbazingwekkende uit spraak. Volgens Pokrowski's plannen zullen er spoorwegen worden aangelegd met een railswi.idte van viereneenhalve meter (de normale railswijdte in het westen bedraagt 1,524 meter). Over deze lijnen zullen wagons rijden, die elk 1000 ton kun nen vervoeren. Zeer snelle atoomlokomo. De Sovjet-gelefirden dromen van trams die voortgedreven worden door zich on der het plaveisel bevindende elektrici teit tot dusver diende de bodem, - slechts, om ze te dragen, diezelfde bo- tieven met machines ter sterkte van I dem moet ze eerlang voortdrijven.... 100.000 pk zullen deze wagons, in langeNiet alleen trams, maar ook autobussen riien aaneengekormniri n -miion nn rio-zoi-Frio tuiiTa (JocóiTTirl urnrrlnr. üC&8$ - Wie als een gewaarschuwd man het ®viljoen van de Sovjet Unie betrad, gaf j,. zich rekenschap van, vooral wanneer jQJ vergelijkingen maakte met hetgeen hij *Oaian-dere Pavi'.ioens kon bewonderen, Vo» in die van Frankrijk. Duitsland, de doi,enigt^e Staten en ook in dat van Ne- hoezeef de mannen, door wie ir, Paviljoen gebouwd werd en ingericht, ji zekere zin zelf het slachtoffer moeten twf.geweest van de uitgekookte, schier b 4 e. ProPaS3nda, waarmede de massa Rusland in de eerste plaats on- Ol wu0rdt gedouden omtrent de toe- s'ana -i U1UUHU ue toe- I 'U in het buitenland en in de tweede "anT'S' hoezeer ze bedrogen wordt ten hetB'len van de werkelijke waarde van ff" door de heersers in het Kremlin kha ,J.aren communisische opperheer- tip PPii gepresteerd is. Zelfs wanneer '«tirt \n aarunerking neemt, dat het Rus- lit der tsaren bij W.-Europa vergeleken Op ai Van opzichten achterlijk was, blijken big orderingen, ten koste van miljoenen 'iiko emevens en *en hoste van persoon lij- vrijheid, alsmede ten koste van vrij- "k kaVan, geweten en geest gemaakt, op hocjfPer beschouwd volstrekt niet indruk te „Uend te zijn. De maquettes van de gro- „p'tuwdammen, 't model van de Spoetnik, aiMp Uwste sovjet-luxe auto en tal van bp technische wonderen, welke men p1Chtigen kan' m°6en dan indruk ma- .^e onIwetend gehouden massa in L6®st»Vfet Unie en op minder kritische in het Westen, van wie dan gezegd .orden, dat ze blind zijn voor het- a'Jlie 'n het Westen wordt gepresteerd, ze Vljup tocd hif velen het vermoeden op- ^arn hier w°rdt gepocht over dingen, over feitelijk niet te pochen valt ?at p Vestigden er reeds de aandacht op, 7Pavn-vergeli;iking met hetgoen in ande re s," loens te zien valt., de indruk, welke ovjet-Russische propagandisten heb- Oeq - Mt.p,.,.,.™»»:,, B„- daaq yi!len wekken, tamelijk te niet ge wordt. De technische prestaties wor den elders geëvenaard en dit geldt ook voor de paviljoens zelf. Het Franse is een wonderwerk van techniek, een nieuwe Eilteltoren, een weergaloze constructie vbn staal en glas. Wanneer men daar de produktie van stoffen en de afdeling mode bekeken heeft, glimlacht men toch meewa rig om de expositie van boerse chique" door de Sovjet-Russen. Ditzelfde geldt voor de kunst. Sovjet-Rusland laat o.a. schilde rijen zien. waarvan de kunstwaarde vrij wel op nihil gesteld kan worden. Inzake de muziek en de literatuur domineren Rus sische kunstenaars van vóór de Sov jet-overheersing. Op schier afschrikwek kende wijze wordt gedemonstreerd, hoe zeer het communisme met onderdruk king van de geestesvrijheid tot gees telijke verstarring leidt. Het zijn de technische prestaties, die domineren De mens speelt hier slechts de rol van hel per der techniek. Hij is er als het ware aan vastgeketend, beheerst haar niet, doch wordt er door beheerst Het enige warm-menselijke. bekoorlijke in t Sovjet-paviljoen is de volkskunst der Aziatische volken. Daar blijkt het alles verstarrende communisme nog niet door- gediongen te zijn En., laten we niet ver geten, dat deze Aziatische volken in de Sovjet-Unie onderdrukte minderheden zijn Trouwens, van andere onderdrukte min derheden, zoals de bewoners van de poli tieke gevangenenkampen in Siberië en van de onder de Russische knoet staande Bal- kanlanden ontwaart men in het Sovjetpa viljoen niets. Wanneer men, tóch onwillekeurig gei'm neerd door de massaliteit van het ge bouw, hetwelk door het Kremlin als een bewijs van zijn vooruitstrevendheid en regeercapaciteiten daar op de Expo is neergezet, zich afvraagt, of men de Sov jet Unie dan maar zonder meer als een quantité négligeable kan beschouwen, luidt het antwoord hierop beslist ontken nend. Ook indien men het totaal van het door 't Westen geëxposeerde op de Expo bij elkaar neemt en daarvan werkelijk diep onder de indruk komt, blijft het. feit, dat de Sovjet Unie een macht van bete kenis is, welke men niet moet overschat ten hetgeen een groot gevaar is doch evenmin dient te onderschatten; wat een nóg groter gevaar kan zijn. Het Sovjet-paviljoen op de Expo vervult werkelijk de functie van het Franse ge zegde; Un homme averti en vaut deux" ofwel, een gewaarschuwd man telt voor twee.. Deze waarschuwing zich eveneens voor ogen stellend, is men geneigd, eens na te gaan, wat de leiders van de Sov jet Unie bezielt, wat hun doelstellingen zijn, kortom, wat er zoal leeft in de hoof den en harten van een volk van honder den miljoenen, dat dagelijks te horen krijgt, overal en in alles aan de spits te staan, dus waarvan de Sovjets dromen. Een welkome voorlichter is te dien aan zien het. kortelings verschenen boek van de schri.jver-iournalist Lucien Barnier „A quoi rêvent les savants Soviétiques?" (Waarvan dromen de Sovjetgeleerden?) In belangrijke mate worden de leiders door de dromen van hun eigen geleer den geïnspireerd. Ook in Sovjet Rus land zijn het de geleerden, speciaal de genen. wier fantasie en scheppende geest hen boven het dagelijkse wetenschappelijk werk doet uitstijgen, die in menig op zicht aan de leidende polititeke persoon lijkheden de weg wijzen, waarin ze moe ten gaan. Hadden westerse geleerden niet reeds tijdens de tweede wereldoorlog de wijze ontdekt, waarop atoombommen kon den worden gemaakt, Trumans politiek «v"v- wuguuc. in lange rijen aaneengekoppeld, in recordtijden van de ene uithoek der Sovjet Unie naar de andere kunnen brengen, van Leningrad naar Wladiwostok. van Odessa naar Ar changel Er zouden reeds talrijke atoomlokomotieven in constructie zijn Voor een reis van Moskou naar Peking zouden ze slechts enkele grammen ura nium als brandstof gebruiken. Voor een dergelijke prestatie zou een moderne die- selfu t°n brandstof nodig hebben, een gewone,, kolenlokomotief een hele goederentrein kolen I rouwen oefenen met mitarillcurs in Sovjet-Rusland zullen op dezelfde wijze gestuwd worden. Barnier weet nog veel meer te vertel len, maar daarover een volgende keer. De kritische lezer zal opmerken, dat het hier weder om technische prestaties gaat. In derdaad. Maar het westen zal er reke ning mede moeten houden. Doch de prestaties van de Amerikanen, na het eer ste hoerageroep der Sovjet-Russen over de Spoetniks, met hun maanraketten, leren ons toch weer, dat men in 't wes ten niet bepaald achterlijk is, alleen wat minder hoera roept. Men behoeft daar een in slechte materiële omstandigheden levende massa niet zoet te houden De pogingen van de NATO om een ron detafelconferentie over Cyprus tot stand te brengen, hebben volgens een NATO- woordvoerder „verder voortgang ge maakt". Hij zei dit gisteren na een bijeen komst van de permanente raad op vrjj- dag. „Wij komen nu dicht bij een overeen komst en de afgevaardigden plegen over leg met hun regeringen" zo zei hij. Volgens de woordvoerder zijn de opvat tingen over de taak van de voorgestelde conferentie elkaar reeds „veel dichter ge naderd". Desgevraagd zei hij dat de Griekse wens om ook de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië aan de conferentie tussen Engeland Griekenland en Turkije te laten deelne men. één van de punten van bespreking is. Hij acht overeenstemming over een compromis mogelijk. Naar men meent te weten is Turkije ge kant tegen rechtstreekse deelneming van de V.S., Frankrijk en Italië aan de confe rentie. Het denkbeeld zou lauw ontvangen zijn door de Britse regering. Het compro mis zou naar verluidt gezocht worden in een status van de drie „buitenstaanders", die het midden houdt tussen volwaardige deelnemers aan de conferentie en waarne mers. Marx heeft, Christus, ondanks veer tig jaren sovjet-heer schappij en geloofsvervolging, niet van Zijn plaats kunnen dringen. Nog steeds worden de kerken hoog in ere gehouden door het volk In Washington is bekendgemaakt, dat minister Dulles de volgende week naar Formosa zal gaan voor besprekingen met generalissimo Tsjang Kai-sjek. Dulles zal waarschijnlijk van Rome, waar hij de rouwplechtigheden voor wij len Paus Pius XII zal bijwonen doorvlie gen naar Formosa. Vraagt Uw stoffeerder bij reparatie van Uw zitmeubelen Russen trekken op naar èen oud pelgrimsoord, de kerk van de H. Sergius in Zagorbsk. Elk jaar komen vele tientallen naar Rotterdam om er in een stevig aange-- pakte cursus de eerste beginselen van medische hulpverlening op te doen. En jaarlijks zwermen die cursisten, gewa pend met 't internationale Roode-Kruis- diploma en het Memisa-diploma. over heel de wereld uit om, waar nodig, zie ken te verzorgen en pijnen te lenigen. r m Gisterenavond zijn in het St.-Francis- cus Gasthuis aan alle cursisten de di plomas uitgereikt. Het was een goede cursus, zei dr. J. A. G. ten Berg die een inleidend woord sprak. Hij wees er o m. op, dat het diploma slechts getuigt van elementaire medische kennis en dat, terwille van zijn verantwoordelijkheid, de missionaris ook de eigen gezondheid in acht dient te nemen. Verbandtrommels. pakken verbandmid delen, kiezetangen en andere zaken la- gen klaar voor hen, die de beste resul taten hadden geboekt. Dat waren van de oud-missionarissen, tevens verpleegster of verpleger Br. Gabriel Roes O.F.M. en Zr. Hilarius, witte zuster (beiden eerste prijs) an Zr- Francesco, witte zuster (tweede). ,Ya". verpleegsters werd eerste Zr. Philippina, witte zuster en tweede Zr. Stephanie, med. missiezuster. Van de oud- missionafissen werd eerste pater J. M. Brockhus W.P. Tweede werden Zr. St.- Gérard. witte zuster en Zr. Katriené, missiezuster Kostb. Bloed. Voor de jonge missionarissen ging de eerste prijs naar pater Maurinus ofm Cap. de tweede naar de paters Emmanuel ofm. Cap., Raynerius ofm. Cap. en P. Overheijden C. M. en de derde prijs naar de paters L. J. M. Broos W.P., J. Q. Schrama S.M.M. G m" Schrama S.M.M. en J. G. Sijm S.M.M! Na de prijsuitreiking was verder het woord aan de cursisten, die een verba zend goed verzorgd variété-programma in elkaar hadden gezet. Bestuur, staf en cursisten hebben er zich kostelijk mee ver maakt en niemand werd gespaard. Dp cursisten wilden hun dank verstof felijken en ze deden dat in de vorm van een schenking aan het altijd nauwge zette, ijverige en opgewekte hoofd van de administratie, mej. Tony van der Lugt. Deze mocht een mooie sculptuur in ontvangst nemen. De Memisa-voorzitter, deken B. G. Ren ning. sprak in zijn slotwoord zijn dank uit aan de medewerkende ziekenhuizen (in het bijzonder aan het St.-Franciscus Gasthuis), aan de artsen-docenten, aan cursusleider dokter G. M. j. c. Klop en aan de gastvrouwen, en gastheren van de cursisten. Tot de cursisten zeide hij: blijft u ervan overtuigd dat, waar u zich ook ter wereld bevindt, de Memisa ach ter u staat. Daarentegen verwacht de Me misa een schriftelijk aanhouden van het contact. Medische informatie uit verre ge bieden zal belangrijk zijn voor de ver dere ontwikkeling van hulpverlening. De Britse minister MacLeod heeft hedenochtend besloten een regeringscom missie vair onderzoek in te stellen voor de nu reeds zes dagen durende staking van de 4000 man technisch personeel van de B.O A.C. op L/ondon Airport, welke nage noeg de gehele B.O.A.C.-vloot heeft stil gelegd en de maatschappij een miljoen gulden per dag kost. MacLeod besloot hiertoe nadat de be sprekingen tussen vakbondsleiders en directie in een impasse waren geraakt. Bij Algiers is gisterochtend een vliegtuig geland, terwijl aan de staart een parachutist bengelde, die met zijn parachute was blijven hangen toen hij tijdens een oefe ning uit het toestel was gesprongen. Aanvankelijk had men nog ge probeerd de parachutist met een hefschroefvliegtüig uit zijn benar de positie te bevrijden, doch toen dat niet gelukte besloot de piloot van het vliegtuig te landen. Zodra zijn toestel de baan raakte zette hij de remmen aan en wel zo krachtig, dat een band van de wielen sprong. Het vliegtuig kwam binnen 350 meter tot stilstand. De onfortuinlijke parachutist, die over de landingsbaan was mee gesleurd. kwam er met betrekkelijk lichte verwondingen af. Dit verzekert U een behaaglijk comfort en blijvende veerkracht Zend ons deze advertentie in envelop en U ontvangt gratis folders GOODWILL SCHUIMRUBBER N.V. Schiedamseweg 204-210 Rotterdam - Tel. 01800-54835 Weet U dat het GOODWILL-JUNIORBED 70 cm. slechts II. 115.- kost? De netelige kwestie van de kosten der 55.000 man Britse troepen op het Euro pese vasteland, schijnt nu definitief gere geld te zijn. Uit gewoonlijk goed inge lichte kringen in Londen is gisteren ver nomen. dat Groot-Brittannië de directe kosten van deze troepen tot eind decem ber 1959 zelf zal dragen. Dit is mogelijk door de onvoorziene verbetering van de Britse betalingsba lans en als gevolg van een nieuwe over eenkomst voor Amerikaanse hulp op het gebied van onderzoek en ontwikkeling van wapens, waarover deze week in de NATO-raad overeenstemming tussen Amerika en Groot-Brittannië zou zijn be reikt. Engeland heeft, zoals bekend, zich ver plicht tot eind 1959 55.000 man troepen op het vasteland te houden en daarna tot april 1961, 45.000 man. (Van onze weerkundige medewerker) Met de noordelijke luchtstroming dreven ook vanmorgen nog enkele buien van de Noordzee ons land binnen. Bij Zuid-Ierland ligt een hogedrukgebied met een uitloper boven de Noordzee. Hierdoor neemt de wind verder af en ook de buien zullen dit weekend van weinig of geen betekenis meer zijn. Overdag mogen wij flinke opklaringen verwachten, maar toch zal het vrij koud blijven De temperatuur komt in de middag niet hoger dan ongeveer 12 graden Celsius De komende nacht kan helder blijven met in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst. Een nieuwe depressie, die bij IJsland is verschenen, dringt in de richting van de Noordzee op, maar zal ons vóór zondagavond niet opnieuw neerslag kunnen brengen. Ondanks de wat lage temperatuur mo?"" wij daarom I de weekend-vooruitzichten niet ongunstig noemen. Zonder ook maar enige verdien ste onzerzijds werden we bjj onze geboorte benoemd tot lid van de wereldkerk. Is dat lidmaatschap ons aan te zien? Zjjn we fier op die uitverkiezing? Leven en han delen we naar de voorschriften? Proberen we ook door voor beeld en offers van verschillende aard anderen aan dat geluk deelachtig te doen worden? Of interesseren ons in dit op zicht de medemensen niet, van wie er zovelen moeizaam en ten koste van veel liefs tot het geloof zijn gekomen, terwijl anderen met tienduizenden de Kerk de rug hebben toegekeerd. Hoe dan ook, morgen is het offi cie een hooglied van naastenlief de, hetzij ge kiest het officie van missiezondag of van de gewone zondag. Veel ernstige rampen houden ons nog even vast, we doen mee aan acties. Maar wat te denken en te doen naar aanleiding van het schrikbarende feit, dat nog vele honderden miljoenen in de duis ternis van ongeloof ronddolen zon der uitweg vaak, moedeloos, tot wanhoop gedreven, zonder het ste vig houvast van zielevrede, zon der het anker der hoop op eeuwig geluk. De „Introïtus" van het missie zondag-officie begint dan ook maar direct met: God ontferme Zich over ons, opdat we op aarde Zijn weg mo gen kennen. Dat de volken u prij zen, dat alle volken u prijzen! En voorts in de „Collecte" een zelfde aandrang met: God, Die wil dat alle mensen zalig worden, zend, smeken wij, werklieden in Uw oogst, opdat alle volken U erkennen. Het „Epistel" is al wederom één smeking om ontfermen, ver lichten, getuigen. Opdat het God delijk werk worde gezien. Tenslotte wordt in het „Evan gelie" de Heer zelf van de oogst aan het woord gelaten. Hij zag de scharen, had er medelijden mee. TT ant zij waren in kwelling en als schapen zonder herder. En Hij sprak alsdan: „De oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn weinig in ge tal. Bidt dus de Heer van de oogst dat Hij arbeiders zende". Een duidelijke wenk tot ons al len dat we mede verantwoorde lijk gesteld worden ten opzichte van de zaligheid van de mede mens. Stoffelijke hulp jegens de naas te is prachtig, maar diens ziel blijft primair. Kijnnen we dus onverschillig blijv/n en die meer dan honderdduizend priestermis sionarissen maar laten tobben? Van morgen af moeten we het hooglied der naastenliefde mee zingen. Met gebed, voorbeeld van liefde in alle vormen en finan ciële offers. Aan de liefde zal men ons moeten herkennen. Trouwens het „Evangelie" van de 21e zondag na Pinksteren heeft geen andere tendens. De Heer schold zijn dienaar 10.000 talenten kwijt. Deze op zijn beurt bracht om een schuld van 100 tieniingen de medeknecht in de ge vangenis. Omgerekend was de schuld van de dienaar aan de heer 60.000 maal groter dan die van de medeknecht aan de die naar. De knecht werd afgestraft. En zo zal aldus de moraal de hemelse va der met u handelen, als ge uw broeder niet van harte vergeeft. Ook een daad van liefde. Liefde blijft het eerste gebod. Met het heil der ziel van de me demens als voornaamste doel!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3