Schiedam heeft een tekort op de ontwerp-begroting voor 1959 „Ombuiging stijgende lijn kan niet worden bereikt" GROOT NIEUWS Excelsior '20 vond een oplossing voor Verdiende het voorhoedeprobleem 5-1 zege op Archipel het resultaat Fortuna (VI.) zegevierde in semi-derby over S.V.V. Opening muziek-seizoen met Museum-concert I Jsballet van Maxi en Ernst Baier presenteerde zich Hermes imponeerde met goed spel tegen H.V.C. (3-1) Geheugen-htdp r SLECHTS 3.95 J Jubileum G. van Marion V.. Burgerlijke Stand SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Tafeltennis Schiedammers misten een goede schutte1* Geza Frid en Luctor Ponse speelden Debussy en Bartók „De vier jaargetijden" zowel artistieke als sportieve prestatie Van der Tuyn weer de grote architect NSC MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 2 BROERSVEST 56 DORSTIG BEZOEK ONDER SCHOT FIETS WEG GEROLD DHS speelde gelijk IÜJP' ÜÜL nieuwe sdiledamsche courant Noad 1Wifra 3 DRZ zegevierde W. S. V. WANDEL- VRIENDEN W. S. V. WANDELLUST Je Voor herenmodes TIMCO GECOMPLICEERDE BOTSING KNVB AFD. ROTTERDAM GELASTTE ALLES AF IN ROTTERDAM: v9'1 De ontwerp-begroting van Schiedam voor het dienstjaar 1959 sluit met een nadelig verschil. Volgens de raming zul len de uitgevap namelijk de inkomsten overtreffen met een bedrag van 397.756.25. Hierbij moet rekening wor den gehouden met het feit, dat onder in vloed van. de bestedingsbeperking de ra mingen zo laag mogelijk zijn gehouden, anders zou de stijging van de uitgaven veel groter zijn geweest. „Het is echter duidelijk, zo staat in de ontwerp-begro ting te lezen, dat allerlei uitgaven, in het bijzonder voor onderhoud, wel tijdelijk kunnen worden uitgesteld, maar dat al te grote beperking verwaarlozing van de gemeentelijke eigendommen zou bete kenen. De ombuiging van de stijgende lijn van de gemeentelijke uitgaven, welke de minister beoogt, kan in Schiedam ln 1959 niet worden bereikt". Daar de nieuwe wet. welke de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen te regelt, nog niet is verschenen, heeft men bij het maken van de ontwerp-be groting, zich gebaseerd op de voor dit jaar geldende wet. De voornaamste posten op de ontwerp-begroting waarvoor meer geld is uitgetrokken dan voor dit jaar zijn Algemeen beheer f 1.112.356.86). Volkshuisvesting 1.662.111.97). Onder wijs l.o.v.g.l.o., u.l.o., b.l.o. en kleu teronderwijs 1.825.758.80) en Maat schappelijke Steun en Voorzorg (f 2.752.765.50). Gelukkig aldus de ontwerp-begroting kan tegenover de stijging van de uit gaven een belangrijke toeneming van de inkomsten worden geraamd. Hierbij wordt namelijk een voordelig verschil ten op zichte van 1958 verwacht van f 1.052.111.29. Het grootste „voordelige verschil" wordt geboekt bij de bedrijven, namelijk van 414.264.79 Uit de overzichten van de verschillen tussen de inkomsten en uit- gavwn in 1958 en die in 1959 blijkt, dat de inkomsten zijn gestegen met rond 1.050.000 en de uitgaven met rond ƒ400.000, hetgeen een voordelig verschil betekent van ongeveer 1.650.000. Evenals in de belde voorgaande jaren zullen in 1959 slechts de strikt nodige RENAULT DEALER De naam Van Marion zal voor vele Schiedammers geen onbekende klank heb ben. In de bijna veertig jaar, dat ,de heer Van Marion aan de Technische School voor Schiedam en omstreken verbonden is, heeft hij niet alleen veel leerlingen zien komen en gaan, maar ook heel wat ouders op bezoek gehad, die over hun zoon wil den spreken. Bijna veertig jaar, want 1 november is de juiste datum van dit jubi leum. Tot aan de wereldoorlog heeft de heer Van Marion tekenles gegeven. Hij vatte zijn taak als leraar niet licht op, stelde eisen aan zijn lesgeving en zocht steeds naar betere wegen. Ook werkte hij mee aan het schrijven van enkele studie boeken. Na de oorlog is de taak van de heer Van Marion veranderd. Hij werd adj.-di- recteur en belast met de organisatie van de interne dienst van de nijverheidsavond school opgedragen. Ondanks deze drukke werkzaamheden blijft hij tijd vinden voor persoonlijke contacten met de leer krachten. Het behoeft dus geen verwonde ring te wekken, dat de heer Van Marion een centrale figuur is geworden. Bii moeilijkheden, hetzij van persoonlijke aard hetzij in verband met de school, men gaat naar hem toe en zij worden opgelost. Een overduidelijk blijk van collegialiteit was het, toen men hem in de gelegenheid stelde om een reis naar Aruba te laten ma ken, dat zijn collega's spontaan zijn lessen waarnemen. In de crisistijd is hij voor de belangen van zijn collega's opgekomen, wat hem eenmaal zelfs het waarnemend directeurschap heeft gekost. Het zijn voor al de organisatorische en opvoedkundige problemen, waarmee hij de strijd aanbindt, want een school met bijna achthonderd leerlingen en meer dan dertig leerkrachten goed te laten functioneren, komt heel wat kijken. Het jubileum van de heer Van Marion valt dus vrijwel samen met dat van de Technische School voor Schiedam en Omstreken op 29 oktober a.s. volop keus in; MIC-RO TERLENKA-DASSEN KREUKHERSTELLEND WASBAAR - ONVERSLIJTBAAR ALLEEN BIJ: kapitaalswerken kunnen worden uitge voerd. Dit is het gevolg van de schaar ste aan middelen op de kapitaalmarkt. De vlottende schuld der gezamenlijke ge meenten is zo groot, dat deze niet mag worden vermeerderd door uitgaven voor kapitaalswerken, waarmede nog niet is begonnen. Goedkeuring van nieuwe kapi- taalskrëdieten wordt dan ook slechts ver leend, indien de financiering daarvan ver zekerd is. Wel zal eerlang worden'begon nen met de Poldervaartbrug II en de Noordvestbrüg. Ook zal de afrit van de Vlaardingerdijk "bij de Vlaardingerpoort binnenkort worden aangelegd. Omdat wordt aangenomen, dat ook verschillende werken, waarvoor een bedrag pro memo rie is uitgetrokken, zal worden begon nen, doch anderszijds kapitaalswerken, waarvoor een bedrag van kosten en af schrijving is genoemd, niet geheel tot uitvoering zullen komen in 1959, is voor afschrijving in de post onvoorziene uitga ven vooralsnog 150.000 opgenomen. GEBOREN: Johanna M. d. van A. B. Gunnewegh en C. J. Schaareman; Son- ja, d. van A. van Persie en T. Bolk; Arendje I. d. van C. van Eij'k en P. Wouters; Geertruida d. van A. Kupe- rus en T. de Groot; Tilly d. van A. Ku- perus en T. de Groot; Marion R L.. d. van F. M. J. Moonen en M. C. C. C. S. Dufourcq. OVERLEDEN: S. van der Vegt, 92 j., wed. van A. van der Loo. In de distilleerderij C. V. Gatelier in de Van Cleeffstraat is zaterdagnacht in gebroken. Er wordt een doos met vijf fles sen cognac, drie flessen jenever en twee flessen wijn vermist. In het kantoor wer den alle bureaus doorzocht, maar daar werd niets gevonden. De inbrekers kwa men binnen door een ruit aan de voorzij de te vernielen. Ook de ruit van een kan toordeur is vernield. De 39-jarige A.T.K. uit Rotterdam is zaterdag gewond geraakt op een bouw werk van de Muys en De Winter aan de Burg. van Harenlaan. toen een drie me ter lang houten schot van de derde ver dieping viel en op zijn schouder terecht kwam. De G.G.D heeft het slachtoffer naar het Coolsingelziekenhuis gebracht, waar de man is opgenomen met een lich te hersenschudding, een hoofdwond en een schouderfractuur. Van de scholer B.R. is de fiets gesto len, die stond in de stalling van de Tech nische School aan de Burg. Van Haren laan. Van de heer G.C. van G is een porte feuille met 147,50 gestolen. De porte feuille zat in een jasje dat hing in een kast in de klinknagelfabriek. Met het scoren van vijf treffers in de uitwedstrijd tegen Archipel, heeft Ex celsior '20 bewezen een oplossing ge vonden te hebben voor het voorhoede vraagstuk waaraan reeds lang wordt ge dokterd. Er zat nu eindelijk eens schot in de aanvalslinie waarmee de reis naar Den Haag werd ondernomen. Het gehele elftal kan in feite terug zien op een uitstekende wedstrijd. De opstelling van v. Oers op de rechtsbinnenplaats bleek een goede verbetering terwijl de gebruikelijke shorting passes nu eens vergeten werden en vervangen door goed open spel. De beide vleugelspe lers werden hierdoor meer in het spel betrokken wat dan ook uiteindelijk tot dit gunstige resultaat heeft geleid. Met goede open aanvallen belaagde Excelsior van begin af aan de Haagse veste. Reeds in de vijfde minuut wist de naar links afgezwenkte Van Oers met een hard diagonaal schot de bal via de handen van de doelman in het net te jagen. 0-1. Hoewel minder technisch begaafd dan hun gastheren speelde Ar chipel niet onverdienstelijk. Zij troffen echter spil De Groot in ongenaakbare vorm waarbij vooral zijn goede kopwerk opviel. Ook de rest van de verdediging was die middag bijzonder goed op dreef. De nog jonge rechtsachter W. Sluiters begint zich aardig aan te passen. Evenals zijn buur man J. van der Kemp wist hij steeds met lange trappen zijn gebied te zuiveren, hierdoor A, Bierhuizen en J. Gudde de ge legenheid gevend zich geheel aan hun opbouwende taak te wijden. Een paar minuten voor rust was het opnieuw raak toen M. van der Ven han dig profiteerde van een misser van de Haagse rechtsachter 0-2. In de tweede helft opnieuw een snel en een aantrekke lijk partijtje voetbal met Excelsior als de betere ploeg. Na vijftien minuten was 't Leo .Tanse die voor een derde treffer zorgde 0-3. Fel kwam nu Archipel opzetten; alles kwam naar voren waardoor de zwart witte verdediging onder zware druk kwam te staan. Doelman Van Veen kreeg han denvol werk terwijl slechts ten koste van enkele hoekschoppen onheil kon worden voorkomen. In de 25e minuut zagen de Hagenaars hun zwoegen beloond toen doel man Van Veen van dichtbij kansloos werd gepasseerd 1-3. Dit was voor de be zoekers het sein de zaken wat steviger aan te pakken waarmee tevens een ein de kwam aan het Haagse overwicht. De bijzondere actieve Kerklaan kogel de hard tegen de deklat maar opnieuw stond v. d. Ven aan de andere kant klaar om de terugspringende bal in het doel te deponeren 1-4. Kort hierop verrichtte hij zelfs de hattrick door ook het vijfde en laatste doelpunt in deze aantrekkelijke wedstrijd voor zijn rekening te nemen. In de derde klasse D. heeft DHS het bij Overmaas niet verder dan een 2-2 gelijk spel weten te brengen. Het is een vlotte en levendige wedstrijd geworden, waarin de geelzwarten gedurende de eer ste helft de toon aangeven. In de 30e mi nuut bezorgde Van Unen zijn club een voorsprong door een goede pass van zijn buitenman Van Hagen feilloos te benut ten. Negen minuten later profiteerden de Rotterdammers van een misverstand in de verdediging van hun gasten en hier mee kwamen de partijen weer op gelijke voet. Nadat midvoor Gouka's harde schot de deklat had gebeukt, deed Krommen hoek het even later beter door uit een Dcjblod vco' Schtedc^ en omstrek 80ste Jaargang No. 23811 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract gpeaLale tardeven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. kampioenen tot 20 woorden f 0.30 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENT EN f 7.40 per kwartaal, 1 ï-at per maand en 1 0.59 per In de overgangsklasse speelde Noad zaterdag in de nieuwe competitie de tweede wedsfriid. De eersteontmoeting met Vrienden schaar in Gouda had' verrassend twee winstpunten opgeleverd, wat voorna melijk te danken was aan het spel van N. Allmendinger, die ongeslagen bleef en H. Abee, die tweemaal zegevierde terwijl het dubbelspel de overwinning tot een feit maakte. De wedstrijd van zaterdag jl. bracht Wifra 3 als tegen stander in de Beurs. De overwinning, die de Rotterdammers behaalden is eigenlijk weinig in gevaar geweest al leen bij een 2—2 stand zag het er voor de Noad-spelers nog hoopvol uit. D. Wories en J. Duimel bleven bij Wifra ongeslagen, terwijl de drie tegenpunten van Noad alle gescoord werden tegen de zwakste Wifra-speler J. van Lieburg. Het vertoonde spel in deze wedstrijd was niet van bijzondere kwaliteit en het was wel duidelijk dat hier twee teams streden die weinig of geen kam pioensperspectieven hébben. De andere Schiedamse tafeltennis verenigingen moeten nog van start en deze start is ook dit jaar weer aan de late kant. Dit is echter een zaak, die meer de NTTB aangaat. De gedetailleerde uitslagen van Noad —Wifra 3 zijn: H. Abenv. Lieburg 2115 213 10; H AbenJ. Duimel 1821 1521 01; h' Aben—D. Wories 21—14 18—21 17— 2i o—l; N. AlmendingerJ. Duimel 17 —21 21—16 16—21 0—1; N. Almendinger v. Lieburg 214 219 10; N. Al mendingerD. Wories 18 21 20 22 0—1; J. Meuldijk—D. Wories 19—21 14 —21 0—1; J. Meuldijk—J. Duimel 18— 21 1321 0—1; J. Duimelv. Lieburg 25—23 21—10 1—0. Uuitslag: 3—7. goede combinatie tussen van Bockom en De Jager voor de tweede maal de Over maas-doelman het nakijken te geven. 1-2. Na de thee waren de rollen totaal om gekeerd. Nu werden de geelzwarten ge heel op eigen helft teruggedrongen. Vele hachelijke situaties ontstonden voor het Schiedamse doel waar men met veel kunst en vliegwerk echter voorlopig nog onheil wist te voorkomen. In de laatste minuten moest echter doelman Bergman toch nog zichten en was de stand opnieuw gelijk 2-2. Bijna nam DHS wederom een voor sprong maar een der verdedigers van de thuisclub wist, terwijl zijn doelman reeds geslagen was, de bal nog net van de doel lijn weg te trappen. Dertien maal heeft een wel bijzonder productief DRZ bij SFC-Pretoria de roos weten te treffen. Trekt men hier de vijf buitenspeldoelpunten af welke door de scheidsrechter werden geannuleerd, dan wordt het uiteindelijk een 8-1 zege waar mee onze stadgenoten wel zeer duidelijk hun kracht demonstreerden en tevens aantoonden, dit seizoen in de afd. F. een belangrijke rol te willen gaan spelen. Met het benutten van een strafschop luid de Van Meteren dit schuttersfeest in waarbij vooral in de tweede helft de gast heren volkomen door hun bezoekers wer den overspeeld. Martinit wist het op eigen veld tegen P.F.C. niet verder dan een 1-1 gelijk spel te brengen. Ook SFC had bij Rockanje geen beste dag. In een sportieve en aan trekkelijke strijd werden de blauwzwarten met 3-1 geklopt. Het eerste doelpunt ont stond, toen de Schiedamse spil te zacht op zijn doelman terugspeelde hierdoor de midvc.or der zeekanters een niet te mis sen kans biedend 0-1. Bij nummer twee werd de bal op eigen dole gewerkt ter wijl de gastheren ook het derde doelpunt op een presenteerblaadje krgeen aangebo den. Toen nl. de SFC-doelman de bal voor de voeten van de toestormende rechtsbui ten sloeg was het voor deze een kleine moeite de stand op 3—0 te brengen. Uit een strafschop wist Bosman voor onze stadgenoten uiteindelijk de eer te redden. Twee nullen waren de resultaten van de in 4 F gespeelde wedstrijd tussen Nieuwenhoorn en W.F. In de eerste helft was het van weerskanten maar een slap pe vertoning doch na de rust kwam de W.F. voorhoede op het zware veld wat beter op gang. Drie maal wist midvoor Schell de doelman der gastheren te slaan maar met de treffer, geplaatst door Wachtendonk, werden deze alle vier we gens buitenspel door de arbiter afgekeurd. Zaterdag 11 okt. hebben Wandel vrien den deel genomen aan dé wandeltocht uitgeschreven door de „Mussen" te Gouda en behaalde daar de 5e prijs. Op zaterdag 18 oktober namen zij weer met succes deel aan de wandel tocht uitgeschreven door SWS en OV te Schiedam. Hier werd een le prijs be haald. Op zaterdag 25 oktober neemt alleen de senior groep deel aan de wandel tocht van Het Veteranen Legioen Ne derland te Rotterdam. Wandelvrienden heeft voor 13 weken een zaal kunnen huren voor het instu deren van wandelliedjes. Bij de lustrumtochten van SWSGOV slaagde een groep senioren van USV Wandellust er in, om de tweede prijs te behalen. De junioren behaalden 409 punten en de adspiranten 382. De wandelsportverenigingen W. S. V. en O. V. organiseerden zaterdag c' zondag een grote ivandeltocht welke weer heel wat wandelaars op been bracht. dien de uitslag onzeker. Nadat de sc.^'n[l dammers een aanvankelijke achters van 20 hadden weggewerkt en zejjjK de stand 32, leek van alles nog De semi-derby Fortuna-SVV droeg btf- na alle kenmerken van een plaatselijke wedstrijd. Het ontbrekende was: slecht voetbal. Men moet van dergelijke ontmoe tingen vaak zeggen dat zij wel spannend zijn maar dat de kwaliteit van het spel daaronder lijdt. Niet aldus op de ontmoe ting in Vlaardingen, waar de spelers na een wat nerveus begin overscbakelden op een hoger tempo en van dat moment af zevenduizend paar ogen hebben ge boeid Tot kort voor het einde was boven- Zoals steeds hebben de Museum-vrien den voor een aantrekkelijk en interessant concert gezorgd. Mede dank zij de fi nanciële hulp van enkele Schiedamse be drijven is dit eerste concert in het sei zoen 1958-'59 een gebeurtenis geworden die in de muzikale annalen van Schiedam zijn weerga niet gemakkelijk zal vinden. Het programma vermeldde 2 werken de sonate „En blanc et noir" voor 2 pi ano's van Debussy en de sonate voor 2 piano's en slagwerk van Béla Bartók. Nu is de sonate van Debussy zonder enige twijfel een groots werk en een voor aanstaand specimen uit de litteratuur voor 2 piano's. Het is een werk waarin de stille tere Debussynse kleuren en de unieke nobele taal van deze eenzame ver nieuwer en groter figuur in de muziek geschiedenis op hun schoonst spreken. Het vormt dan ook, terecht, het hoogte punt van menig kamermuziek-concert. Het was evenwei zaterdagavond geen hoogtepunt, de overgegeven en voorbeel dige vertolking van Geza Frid en Luctor Ponse ten spijt. Naast Bartók's overweldigende vitali teit verloor het alle kleur, zonk het schijn baar weg tot een bijna deerniswekkende vertoning van onmachtige, bloed-armoe- dige gemanierdheid. Natuurlijk weten wij, en iedereen met ons, wel beter maar na het ondergaan van Bartoók's manifesta tie van oerkracht kon men zich maar moeilijk aan deze indruk onttrekken. BARTOKS SONATE Dit werk is de schepping van een geriipt genie Bartók schreef het in 1937, toen hij 56 jaar oud was en hij na de verwerking van velerlei muzikale invloeden reeds lang gegroeid was tot een expressie van volstrekt eigen en individueel karakter. De indruk van primitiviteit, van barbaars- (Advertentte) Door storm en regen verwelkomd is de eerste kennismaking met Schiedam voor het gezelschap Maxi en Ernst Baier vermoedelijk geen onverdeeld genoegen geworden. Er is heel wat komen kijken eer zaterdagavond de tent voor het gro te publiek open gesteld kon worden. Met karrevrachten vol rivierzand is men de door cle grote regenval ontstane modder poel te lijf gegaan, maar er dan ook in geslaagd, zij het dan een dag later dan gepland, de boel te klaren, al moet men het gezelschap maar liever niet vertel len, dat wij hier vroeger spraken van „de Officierentuin" en erger nog „de Laan ons genoegen"!. Dit alles was echter spoedig vergeten toen zaterdagavond de eerste voorstelling een aanvang na® en zich op de 400 m2 grote ijsvloer een waar sprookje ontrolde van waarlijk grote allure. Het naar het idee van Maxi Baier samengestelde IJsballet in vier taferelen „De Vier Jaargetijden" is dan ook een waar sprookje met grote artistieke waarde, waarin tevens op het gebied van het kunstschaatsen sportieve prestaties worden geleverd van een ge halte als op onze Nederlandse ijsbanen zeiden te genieten valt. Bovendien werd hier ijsballet vertoond in de meest per fecte vorm voor zover tenminste bij het dansen op de schaats van waarlijfe ballet gesproken kan worden. „De Vier Jaarge tijden" bleek tevens een kijkspel te zijn waarover ook weer niet van een show in de ware zin van het woord gesproken mag worden. Mgt gratie en gehuld in een weelde van de meest kostbare kostuums, waarvan de meeste werden ontworpen door inevx. Maxi Baier persoonlijk, be wogen de medewerkenden zich over de spiegelgladde ijsvloer en bleef elke over dadige opsmuk, welke de revue in het al gemeen vaak kenmerkt, achterwege. Stuk voor stuk waren hier mensen aan het werk. dia zich 't schaatsrijden eigen heb ben gemaakt terwijl hier tevens een uit negen landen afkomstig gezelschap kam pioenen en kunstrljders(sters) bijeen is gebracht van faam en wereldnaam. Geheel afgestemd op de muziek was het een ritmisch bewegen op grote schaal met tal van soli, waarbij de ballerina's ziéh in de talrijke pirouettes zioh wel bij zonder onderscheidden. Op dit alles drukte distinctie op nadruk kelijke wijze een stempel, welke bij de instudering door een strakke hand, maar tevens met veel goede smaak werd aan gebracht. De afwisseling in dit zo bonte kijk spel wordt gébracht, door 'n paar ras echte ijskomieken Op zichzelf ook weer aan de schaats vergroeide temporijders, gedurfd in hun rijden, maar voor alles l weer beschaafd. Het eerste tafereel „Lente" voert de toeschouwers naar het Berlijn anno 1900, waarin de klederdracht uit die jaren te bewonderen viel. „Zor»er" een tuinfeest, in het jaar, waarin wij le ven waarin de jeugd zich uitleeft in de dans. „Herfst" en „Winter" waarvoor de muzikale bewerker Berd Kampka aparte muziek componeerde, op zichzelf al sprookjes vol kleurenpracht en roman tiek. Dit alles werd besloten met „Een on sterfelijke wals", wdaraan heel de troep medewerking verleende. De reflecterende bol en de regen van zeepbellen verhoog den hoewel niet nieuw meer op be paalde momenten het effect en ook het optreden van het dierengroepje waarin vooral de aap zich onderscheidde, vorm de een vrolijke noot in dit programma van klasse wat wij jong en oud willen aanbevelen als iets waarvoor een tweede gelegenheid om te zien, niet gauw meer zal worden geboden. Alleen al de kennis making met stars uit de ijswereld als de Engelse ijsballerina, Joy Aston; de kampioene van Duitsland. Irene Brauwn; en Hedy Palinkas —twee maal kampioe ne van Hongarije en de mannelijke kunstrijders en kampioenen Lothar Mul ler en de Deen Sonke Jensen, met de ve le anderen, is op zich zelf al een gang naar het Ijsballet waard. Da prijzen zijn inderdaad gepeperd, maar men krijgt waar voor zijn geld, en bovendien is de voorstelling zelfs op de goedkoopste plaat sen uitstekend te volgen. heid zelfs, die bf? oppervlakkig toeho ren wellicht kan worden gewekt, is slechts schijn. In een bepaalde zin zou men van primitiviteit kunnen spreken inzoverre zijn muzikale taal de meest directe, zeer onomwonden verklanking is van de grond slagen van 's mensen wezen, zonder ver troebeling door sentiment of emotie. Deze grondslagen, bodem waarop alles is geënt wat des mensen is, zou men de primiti viteit zelve kunnen noemen, maar slechts een zeer gecompliceerd, zeer universeel en zeer geniaal intellect kan het bestaan, dat „primitiviteit" te vangen binnen een stelsel van klanken en ritmen, zoals Bar tók dat gedaan heeft met zijn sonate voor 2 piano's en slagwerk. De thema's waarop hij dit werk heeft gebouwd zijn allesbehalve primitief, maar zeer diepzinnige, conciese en wei-afgeron de muzikale gedachten, waarop met grote helderheid van lijn en diepte het gebouw van deze sonate is opgetrokken. Evenmin is de bouwwijze primitief; integendeel, maakt zij gebruik van alle verworvenhe den die 12 eeuwen meerstemmigheid heb ben opgeleverd. Een van de grote verdiensten van de vertolkers Geza Frid en Luctor Ponse, piano. F. van der Kraan en W. Heesen, slagwerk is. dat zij bij alle enorme klank expansie die 2 vleugels en een batterij slag-instrumenten geven, geen ogenblik zijn bezweken aan het voor de hand lig gende gevaar, zich ten nadele van de helderheid der muzikale gedachtengang te verliezen in de klank en het ritme zonder meer. Zij gaven de partituur op eminente wijze gestalte: de meest onge breidelde verovering bleek op het kritieke ogenblik te gehoorzamen aan de rede; geen enkel ogenblik leidde het verlangen de zo noodzakelijke transparantie te be' waren, tot verdorring en ver-accademise- ring der expressie. Dat zij er inderdaad in geslaagd zijn hun gehoor te boeien bleek niet op de eerste plaats uit het ovationele applaus wij van Schiedam klappen toch wel maar nog overtuigender uit de spanning waarmee werd geluisterd De proef op de som was het feit dat na de pauze nage noeg iedereen zijn plaats had ingenomen om een herhaling van de volledige sonate aan te horen. Deze herhaling was op zichzelf al een voortreffelijke gedachte die bewees, dat de executanten hun pu bliek noch over- noch onderschat hebben. De enige aanmerking die we met enige mogelijkheid zouden kunnen maken is, dat Geza Frids toelichting voor de herhaling niet zeer verduidelijkend werkte omtrent vorm en inhoud van de sonate zelf. Dit echter was niet zeer storend daar hij en zijn genoten de partituur met grote wel sprekendheid verklaarden op de enige ma nier waarop partituren tenslotte het best worden verklaard, metterdaad, in muziek En dat hebben zij gedaan op een wijze die onze volle bewondering en erkente lijkheid heeft. Zeer terecht kon de Hermes-aanhang met tevreden gezichten huiswaarts gaan, want de wederom zeer goed spelende blauwwitten versloegen kansloos 't Amers- foortse H.V.C., dat in geen enkel opzicht zijn toppositie in de eerste divisie waar kon maken. Gerenomeerde figuren als Heinen, Marcus en Maarschalkerweerd konden de sterke Schiedamse defensie met de aalvlugge Rijke en De Groot als uitblinkers niet imponeren. Van Dlest behoefde maar zelden in actie te komen en had een uitzonderlijk gemakkelijke middag. In het middenveld excelleerde, zowel verdedigend als aanvallend, de jeugdige Eikenbroek, terwijl de aanval, een uitstekend, zeer goed geheel met Van der Tuyn ais kundig dirigent, de H.V.C.-defensie een bijzonder ongezel lige middag bezorgde. De eerste minuten waren al bijzonder spectaculair. Brand, de H.V.C.-linksbin nen, onderbrak de Schiedamse aftrap. Via Heinen kwam de bal bij de geheel vrij staande Maas, doch deze mist- de kans en schoot naast. Meteen was daarna de Schiedamse aanval in volle actie en reeds in de derde munuut scoorde dit kwintet op volmaakte wijze. Uit een snelle, fraaie combinatie bood een pass van Van den Burg Van der Tuyn een schietkans. Oer- hard schoot good-old Cock buiten bereik van Brits, 1.-0. Meteen liet Mijnsbergen de kans om een grotere voorsprong te nemen voorbij gaan. Op een verre trap van De Groot was hij Van den Biezenbos te snel af, maar zijn schot faalde. H.V.C.'s aanval, hoewel te langzaam en te slordig opererend, kwam in deze periode nog wel tot zwakke bedreigingen. Rijke voorkwam een schot van Maar- schalkerwaard an redde ook de sitoatie bij een volgende gevaarlijke combinatie. Technisch bleken de rood-witten echter een stuk minder. Nadat Van Diest zijn enige safe van de middag had moeten plegen op 'n schot van Brand, ging Eikenbroeck ee.n steeds grotere rol in het middenveld spelen. De aanval echter, wat afgezwakt in tempo, liet kansen voorbij gaan. Van den Burg boekte met verre schoten geen succes en bij een plotselinge vrije kans gaf hij Brits nog gelegenheid corner te werken. Fraai redde deze doelman bij een keihard schot van Van der Tuyn na goed werk van Groenewegen, waarna Van den Biezenbos een inzet van Ten Braak onschadelijk maakte. Slordig opgezette tegenbezoeken, waarbij Heinen geen enkele kans had tegen de felle Rijke, maar waarbij Brand zich een goede middenvelder en Maas een gevaarlijke rechtsbuiten toonde staken wel schril tegen het imponerende Schie damse aanvalsspel. Na de hervatting ging het nog beter want toen werd plots het snelheidswapen weer gegrepen. Binnen twee minuten kwam de meer de verhoudingen weerge- gevende 2-0. stand op het bord. Brits sloeg een voorzet van Mijnbergen uit zijn kooi. Ten Braak ving attent de knikker op en knalde meteen in, 2-0. Hermes bleef hameren en de H.V.C.- defensie kreeg het zeer moeilijk. Brits, onzeker, had twee acties nodig om een schot van Ten Braak te overmeesteren en veel geluk, toen hij over een kogel van Mijnsbergen heen dook, maar de bal net langs de buitenkant van de paal vloog- v Een pal onder de lat ingeschoten ba, van Van den Burg wist hij echter te stoppen, waarna op listige wijze in de 20e minuut Hermes aan zijn derde doel punt kwam. Van den Biezenbos maakte hands in het strafschopgebied bij een Hermes-combinatie, waarna Schings een vrije trap op de rand toewees. Na enig geharrewar jn het muurtje liep Van der Tuyn snel over de bal heen, waarna Van den Burg keihard in de hoek knal de- 3"°- v 4 HVC probeerde nog heil te vinden in verandering van formatie: Van Basten ging in de voorhoede, Marcus toog naar binnen, maar verder dan een geforceerde hoekschop kon Heinen niet komen. Het tegenpunt in de 35e minuut was dan ook nauwelijks verdiend. Na te fors aanvallen van De Groot en Rijke schoot Maarschalkerweerd vanaf de linkerwing ineens verrassend langs Van Diest. Tot verdere imponerende acties kon men echter niet komen in tegenstelling met de thuisclub, die nog een Mijnsbergen- goal zag afgekeurd wegens duwen met de arm. Taf reel uit het ijsballet „De vier jaargetijden" tot een minuut of zeven voor het ei""® $e toen doelman Tap van S.V.V. v°°r it vierde maal moest capituleren v0("jj5< energieke binnenspelers van de Vla»r° gers- ter Na het beginsignaal van scheidsrec" A. Boogaerdts uit Dordrecht gaf ^'cctii geruime tijd de toon aan, althans de 9), dammers waren veel meer in de aanotld maar in de omgeving van de doeltf bleken zij niet gevaarlijk en boven^j. lukte de Schiedammers ook niet v „n Langzaam ontworstelde Fortuna zich w - de druk, vooral door het voortreff®"'p, werk van Van der Borden, die overal dook waar zijn komst nodig was en r^ipn nnlr nno Irono >rorr flo oonnol Ifl dien ook nog kans zag de aanval te pot' den. Betrekkelijk onverwacht nam -f tuna in de 22ste minuut de leiding Van den Berg Jr. na een voortreft1el'L- combinatie met Bouman in een uit de aj, terhoede van Fortuna opgebouwde aan t„t Dit doelpunt vormde tevens het seih e een algehele opleving. S.V.V. wild® achterstand wegwerken, terwijl de ljgp. dingers hier uiteraard niets voor voe ,-u- Nadat De Leeuw een voortreffelijk ve, gelschot van de bij S.V.V. opnieuw op*.L stelde Van Pelt uit de lucht had geP1 sprintte bij een volgende Vlaardingse s val Van den Berg Jr. op de verre P3.,, van Hiwat en hij had succes met z" schot, 20. Van de weelde een v? sprong van 2—0 heeft Fortuna niet18 kunnen genieten, want twee minuten la g na precies een half uur spelen. „0r S.V.V. een strafschop toegewezen Y®je een handsbal. Van Kampen verklei»^ daardoor de achterstand tot 2—1. hadden wij de sensatie van een derde t7® fer binnen drie minuten beleefd, maar n doelpunt van Bouman werd terecht zij" gens buitenspel afgekeurd. Het lukte Fortuna tot aan de rust voorsprong te bewaren, en ook in het e® ste kwartier daarna. S.V.V. drong Se\e( dig op, waaruit tenslotte de gelijkmak van de voet van Valk na een kwartier t sulteerde. Fortuna liet de moed niet ZaL ken. Het toog opnieuw ten aanval en t0e in de 18de minuut Hoek juist v. d. B®V jr. de bal kon serveren, gaf de laatste 6 gemeten voor aan Bouman, wiens kops*0 Tap kansloos maakte. Al naarmate de tijd vorderde wer^ de pogingen van S.V.V. om de achtersta' weg te werken intensiever en gevaarlijk Zeven minuten voor het einde gaf je man een pass aan van den Berg de score op 4—2 bracht. Wel gaf s'.flz de moed nog niet op, maar de verdedig' van Fortuna gaf geen krimp. Op het rijwielpad van de VlaardinS^, dijk is mevr. J. M. v, W.-H. gewond jv, raakt bij een kettingbotsing, waarbij eD.{et' le voetgangers en een tweetal bron" sers betrokken waren. Mevr v W. 1{ vermoedelijk een hersenschudding. G.D. heeft haar naar de dr. Noletsticn' gebracht. In verband met de gesteldheid v3"^' terreinen zijn alle wedstrijden, weïke„p(i terdag en zondag voor de competitie .g, de afdeling Rotterdam van de K.N- -j) (de voormalige Rotterdamse Voetbal"" zouden worden gespeeld, uitgesteld- Passage-theater: Circusheid (a.U- lijks 2 en 8 uur, op zondag 1.15. 4 ,Yjpg 8 uur. Donderdagavond geen voors'® Ld® Monopole-theater: Quantez, de stad (14 j), werkdagen 2, 7, 9 uur; z®' en zondag 3. 5, 7 en 9 uur. „„ef0 Stedelijk Museum: dagelijks g?2 ut"!' van 10 tot 17 uur,' zondags van 12\\0C Tentoonstelling „De gesel van de IJsrevue in tent bij Vlaardinger APOTHEKEN C Deze week: Apotheek Gouka Groenelaan 127. .p R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZ'* SINT-LIDUINA ef Hoofdgebouw Dam 8: Volwas j e® maandag 7—8 30: dinsdag 1012 f8 30: woensdag 5 en 78 30 dcj^ jP' dag 10—12 en 25; vrijdag 2—8 eB 1 zaterdag 10—12 en 2—8. Jeugd: woensdag 2—4; donder^8' zaterdag 1—3. Boven 14 Jaar ook: woensdag 5—yfii' Jeugdleeszaal: dinsdag, donderda» dag van 4—5.30 uur. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag vrijdag 7—3, 8.30 Rotterdamse Schouwburg, A®rL v3*1 Nesstraat 120. De Misantroop SP, 0,t^' Molière, door het Rotterdams Tone®' Ton Lutz, 20.15 uur. jid' De Lantaarn: Gouvernestraat l33' jjjJ dische liederen door Chanah Mil"® uur. BIOSCOPEN Programma's van 17 t/m 23 oktoV". Arena: De schrik van het bataljon Capitol: De vlucht uit het vreemdeling® j.) i (18 j.) Centraal: Vrijgevochten Lj, (i8 Cineac-AD: *s Nachts kwam de duly® v,,o!fV Cineac-NRC: Actualiteiten <do°ri. jo (a. 1.) Colosseum: Weduwnaar met vt ters (a. 1.): donderdag: Een vrouw ac e fljg lies (strikt volw.) Harmonie: Laat ,e] alleen (18 j.) Lumière: Stella's si ,0\ L) Lutusca: Van liefde bezeten p* ..uxor: Als een verre glimlach (18 ,.\e De dictator (14 j.) Passage <Schien circusheid ca. I.Prinses: Liane,F uit het oerwoud (volw.) Rex: De o0|i Jager (1); j i - Thalia: Een nacht o"? ni.e vergeten (14 j.) 't Venster: Bekem t liefde (18 j.) Victoria: Weduwnaar dochters U.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2