Breek de oude wetten voor grote herverdeling van beschikbare krachten Als remedie voor de geestelijke noden De creativiteit van een veelzijdig typograaf Krachtig protest tegen voorstel van Stichting Sigaretten industrie Mr. J. van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat K. R. O. de 'Vliegend figuur' Spaanse mode Leiding van F oto-zonnestraal vb Drie gigantische opgaven voor cle Kerk in Europa Minder arbeiders in Teken aan de wand FRANqOISE SAGAN VEROORDEELD In memoriam Jan van Krimpen Gevaren van industrie voor liet Westland De omzetbelasting op kerftabak Nederlandse koloniale politiek „voor altijd" 4>- WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 PAGINA 3 ute" De opleiding te f ^ESTDUITSE INDUSTRIE Waarom Wenen ^Jlfiitieve standplaats in Den °'cb. Het monument geeft een uit- 'lie van ilu^ustr^ële energie, <>nt ',ee/t bijgedragen tot de grote Wikkeling van de Brabantse hoofdstad. Niet meegegroeid Grenzen moeten vallen Met het overlijden van Jan van Krimpen heeft Nederland een be langrijk en bekend baanbreker van de typografie verloren. In de we reld van de drukkunst is baanbre kend werk zelden opzienbarend voor de buitenstaanders. Het lees- procédé blijft zichzelf door de eeuwen heen voldoende gelijk om slechts een geleidelijke ontwikke ling van de typografische vorm toe te staan. Wie voorgaat in deze evolutie, is dikwijls nog een stille werker, een rustige, geacheveerde en vooral bezonnen en evenwich tige figuur uit wiens handen slechts zorgvuldig overwogen en uitgewerkte resultaten komen. Degelijk Gestadige figuur Regeling getroffen Radio-Djakarta VERDERE STIJGING BRUTO NATIONALE PRODUKT IN DE VER. STATEN VERWACHT Mr. Van Aartsen, die tot de a.r.-par- tij behoort, heeft nog in beraad of hij een eventuele benoeming zal aanvaar den. ïi-M- ol'e# I/O0' Cfi' Nóg is Europa het grote van de Kerk priesterreservoir liere clerus). In dit verband zij nog ver meldt dat kanunnik Fern. Bouiard in zijn periodiek: „Informations Catholiques In ternationales" spreekt van „de mythe van de parochies zonder priesters"! En daarbij aandringt op een wegvallen van grenzen. DE KERK IN EUROPA staat voor een gigantische taak. Ver tegenwoordigers uit de sociaal- Wetenschappelijke en pastorale sector zijn voor een besloten ge brek in Wenen bijeen geweest, "et probleem heet: „Het Pries tervraagstuk in Europa". Dit Waagstuk omvat drie belangrijke Punten: Ongeveer 90 pet. van de Priester missionarissen komt uit Europa. Europa zelf zit met een "Priesternood", die in de naaste bekomst zeker grotere vormen zal aannemen. Europa heeft de dure plicht vele honderden priesters voor te bereiden op een speciale taak t-a.v. de lijdende kerk der stilte achter het IJzeren Gordijn, wan- beer de dag X er zal zijn. Voor de eerste keer is op der- f Selijke schaal en niveau over deze drie punten gesproken, met alle problemen vandien. Het is de algemene verwachting, na het besluiten van dit gesprek, dat biermee de eerste stap is gezet °P de weg, welke zal leiden naar een redelijke oplossing van het Priesterprohleem. Enkele ge dachten, uitgesproken in Wenen, vindt u in bijgaand artikel. In hel oude Schottenstift, niet ver van de rivieroever van de Donau in het centrum van het historische Wenen, is enkele dagen geleden een honderdenzestig-tal prominente figuren bijeengekomen om zich te beraden, in verschillende zittingen, op zeer belangrijke vraagstukken, welke velen in de Kerk bezighouden. Vooraanstaande mannen uit de kring der geestelijkheid en sociale sector in de Heilige Roomse Kerk, gekomen als zij waren uit alle vrije landen van West-Europa, hebben daar in dit legendarische Benedictijnerklooster voor het eerst in de geschiedenis van het Christelijke Europa met elkaar gesproken en gegevens uitgewisseld over het Europese priesterprobleem, een onderwerp met vele facetten en even- zovele interpretaties als er landen bij deze officiële samenkomst vertegen woordigd waren. Het is mogelijk dat deze internationale conferentie, welke achter gesloten deuren werd gehouden, niet voor niets als plaats van samen komst kreeg toegewezen het historierijke Stift, dat nog maar korte tijd geleden zijn achthonderd-jarig bestaan heeft gevierd, ter gelegenheid van het feit, dat acht eeuwen geleden Ierse monniken naar Wenen kwamen om op dit centrale punt der Europese Christenheid zich voorgoed te vestigen. Historische omgeving dus, waar nu in het jaar 1958, door de nood van de tijd en de pressie der problemen gedwongen, Europeanen elkaar ont moetten om te spreken over het Europese priestervraagstuk. 'n augustus was voor het eerst het ,'abtal arbeiders, dat in de Westduitse itld- vori bstrie werkte, iets kleiner dan het 'Re jaar. Volgens het Duitse Industrie 'bstituut waren er eind augustus 7.324.000 "ergonen in <je industrie werkzaam tegen *en jaar tevoren 7.328.000. s=Vfn, einrl juli tot eind augustus is het ental arbeiders slechts met 5600 toe- tegen een toeneming van 48.000 dezelfde Deriode van het vorige jaar. 8arentegen was het totale loonbedrag '0 augustus 60.4 miljoen mark groter dan vat Van de overeenkomstige maand van ®t vorige jaar. De loonkosten per ge- hrL blei geteerd arbeidsuur stegen daardoor 8 pet. d et. aandeel van lonen en salarissen in e bruto-omzet van de industrie, dat );^ds sedert 1955 een stijgende ontwik- p ''hg te zien geeft, is gestegen van 18.5 a,, in augustus 1957 tot 19.5 pet. in Shstus 1958. standbeeld, „Vliegend figuur", is t opdracht van een groep j. l*triëleri door de Amsterdamse g'hlhouwcr W. Couzijn, vervaar- lSd, Gisteren is het door bur ge- bi NOG STEEDS is Europa het grote priesterreservoir van de Kerk. Haast 90'/» van alle missionarissen in de ge hele wereld komt uit Europa en weder om is 80"/> daarvan afkomstig uit België, Ierland, Nederland. Duitsland en Frank rijk. Hoe trots w(j daarop echter ook mogen zijn, Europa zeif is bij deze gang van zaken niet geheel en ai tot zijn recht gekomen. In wezen kampt het vasteland met een „priesternood", die ogenschijn lijk in onze naaste omgeving niet zo ge vaarlijk is, maar die echter, wanneer wij doordringen in de kern van deze „nood" om een snel en juist Ingrijpen vraagt, hetgeen deels als preventieve maatregel zal gelden, maar zeker ook als een sa nering van de bestaande mogelijkheden. WAAROM, zo zal men zich wellicht afvragen, werd nu in Wenen juist dit in ternationale congres over het Europese priestervraagstuk gehouden? Wenen is eerder in de geschiedenis een teken aan de wand geweest. Hoofdstad van een oer-christelijk land, dat echter zelf he laas te kampen heeft met een nood, die leidt tot een steeds meer vermateriali- seerde maatschappij; Wenen ook echter belangrijke stad in een land, dat het meest geschikt wordt geacht Oost en West met elkaar te verbinden, wij schreven hierover reeds uitvoerig i.v.b. met de Oostpriesterhulp en dat door ligging en historie het meest in aanmer king komt voor deze bespreking. Maar er is nog meer. Het is, zo zouden wij het kunnen noemen, de geest van de tijd, die vaardig werd over de zich ver antwoordelijk voelende personen. En dit zijn er zeer velen, die incidenteel en al leen willen proberen of al hebben ge tracht het bestaande systeem van ziel zorg op eigen wijze en naar eigen in zichten van lokale aard te saneren. Nu echter heeft men In Wenen op een soort academische zitting van een en- quête-achtige aard dit probleem op een niveau geplaatst, waarbij door uitwisse ling van gedachten en bundeling van krachten het probleem van de priester in de hedendaagse maatschappij In een scherp licht werd gesteld. Daar was allereerst de Aartsbisschop coadjutor dr. Franz Jachym van Oosten rijk, voorzitter van het Katholieke Insti tuut voor Kerkelijk Sociaal Onderzoek in Wenen, die op de Katholiekendag ee«er mr. H. Loeff onthuld op de i voor Oostenrijk in 1952 zich uitliet over een ..Eurcmees Priesternlan" Het iaar |ei. een „Europees Priesterplan". Het jaar daarop werd op het congres: „Kerk in nood", te Königstein in Duitsland gehou den, door pater Werenfried van Straaten het priestervraagstuk in Oost- en West- Europa direct en concreet aangepakt, terwijl prof. G. H. L. Zeegers in deze geest sedert enige jaren een gesprek op Europese grondslag beoogde. In verband met deze gedachten heeft dr. J. J. Delle- poort ondertussen de wetenschappelijke studie op dit punt ondernomen, terwijl overal stemmen opgingen, niet alleen uit de wereld der wetenschap, maar ook uit die van de kerkelijke overheid en de se minarieleiding, dat eerste noodzaak was tot een degelijke bestudering en weten schappelijke belichting van de proble men en snel tot een praktisch gevolg te komen. Toen dan ook van dr. Franz Ja chym de uitnodiging kwam tot een in ternationale bespreking van dit vraag stuk, een initiatief dus dat werd ge boren uit de nood van de tijd, was We nen dé stad bij uitstek om samen te ko men. Het Instituut voor Kerkelijke So ciale Studie te Wenen was hierbij een welkome organisator. Het vergaren van de wetenschappe lijke gegevens, een moeilijke studie omdat het probleem in Nederland weer anders ligt dan b.v. in Duitsland of Oostenrijk, was voor dit congres in handen van dr. J. J. Dellepoort op ver zoek van mgr. Jachym zelf. Deze Ne derlander had reeds in opdracht van het Oostenrijks Episcopaat (na zijn stu die op dit gebied in Nederland) een studie gemaakt van het priesterpro bleem in dat land. Momenteel is hij be zig dit over West-Duitsland te doen. IN WENEN zijn allerlei gegevens uit gewisseld. Er zijn statistische overzich ten en specifieke problemen voor be paalde gebieden van Europa onder de loep genomen. De deelnemers waren in secties verdeeld, waarin men na de al gemene inleidingen van gedachten kon wisselen. Hierbij waren bisschoppen, priesters, geleerden en ordersgeestelij ken aanwezig; ook vertegenwoordigers van de H. Stoel waren uitgenodigd. Men kan het priesterprobleem kwan titatief bekijken en dan komt men tot de conclusie, dat er een tekort in Europa is, een tekort echter, dat in elk gebied weer anders ligt. Zo is Portugal er zeer slecht aan toe! In het Diocees Lissabon bv. komt jaarlijks een 20.000-tal gelo vigen bij het bestaande aantal door be volkingsgroei. Niet lang geleden waren in dit gebied per jaar 70 wijdelingen; momenteel bedraagt dat aantal 12. In Frankrijk is een achteruitgang in roe pingen te bespeuren van een derde deel in verhouding met vijf jaar geleden. Oostenrijk heeft nog priesters, maar er is een schreeuwend tekort en de meeste priesters zijn over de middelbare leef tijd heen. Zuid-Italië staat staat er slech ter voor dan Noord-Italië en ditzelfde geldt voor Spanje, al moet van dit laat ste land worden gezegd dat sinds 1938 (tijdens de Burgeroorlog zijn duizenden priesters vermoord) het aantal roepin gen is verdubbeld. Dezen komen echter vooral uit Noord-Spanje. Gedurende de laatste 10 jaar steeg het aantal semina risten van 23.000 tot 40.000 in Spanje Wat betreft mogelijke actie-plannen die tijdens dit congres zijn geopperd moeten wij Spanje echter zo goed als uitschakelen, omdat dit land een zware verplichting heeft aan Latijns-Zuid' Amerika. Dit alles is in verhouding met de toename der bevolking onrustbarend Dit probleem omvat niet alleen de secu liere clerus, maar ook de reguliere en contemplatieve geestelijkheid. WANNEER WIJ het echter niet abso luut zien, maar relatief, dan is het pries terprobleem vooral een vraagstuk, dat door de verstedelijking, industrialisatie en sterke bevolkingsaanwas is gescha pen. De priesters zijn niet met de struc turele groei van de bevolking meege groeid. Ierland, België en Nederland zijn in dit geval misschien wel het best er van afgekomen, al is het voor ons goed te bedenkfn dat in dit verband Neder land op de laatste plaats komt, en van deze drie het meest bedreigde gebied is. Als zeer belangrijk punt is nu de stel ling geponeerd, dat het vraagstuk van de structurele aard een kwestie is van HERVERDELING. De priesters hebben in Europa de tred van de bevolking van dorp naar stad niet op de voet gevolgd. Het is vaak een kwestie van cüfcren. Een middelgrote parochie in Parijs van 30.000 zielen heeft in vele gevallen maar enkele geestelijken tot haar beschikking, terwijl op het platte land of in de pro vincie er in Frankrijk zo'n 15.000 paro chies zijn met minder dan vijfhonderd en zelfs minder dan 300 zielen, die alle een geestelijke tot hun beschikking heb ben. In de stad Wenen is het geen uni cum dat 1 priester voor plm. 5500 men sen beschikbaar is. Het is duidelijk dus, dat de verdeling van de priesters over de parochies, maar ook over de bisdom men in vele gebieden van Europa vol komen uit elk reëel verband is getrok ken. De kerkelijke strategie zal er een moeten zijn van 'n noodzakelijke her verdeling, waarbij de nood van de uni versele Kerk voorop moet staan. Er zal over de grenzen van bisdommen en van landen heengekeken moeten worden. De „Mission de France" zat er niet ver naast, toen men aan dit soort experi menten dacht. Er zal bv. een mobiliteit van beschikbare krachten nodig zijn, in de- geest zoals pater Werenfried van Straaten, die op dit congres niet ont brak, reeds heeft voorgesteld, omdat de missionaire taak van priesterrijkc gebie den tegenover priesterarmc een vanzelf sprekende plicht is. Zo zal er in Italië en Spanje zeer veel door een rigoreuze EEN ANDER aspect van het Pries terprobleem in Europa is de ontwikke ling van de civilisatie in het avondland, welke de traditionele recrutering en vor ming van de toekomstige priesters on gunstig beïnvloedt. Er is in Wenen na tuurlijk gesproken over de seminarie- opleiding. Over het algemeen is men van het dalend rendement erg geschrokken. Van de andere kant echter lagen de pro blemen zo verschillend dat men niet tot concrete conclusies is gekomen. De cul turele achtergronden van deze tijd ble ken echter in geheel West-Europa ob stakels. Het is niet meer zó dat het ambt van priester een stap hoger op de so ciale ladder betekent, omdat de demo cratisering en de vlucht van het onder wijs heden ten dagen de betekenis van het seminarie als onderrichtsinstituut relatief heeft doen dalen. Daar komt nog bij dat het seminarie in elk der deel nemende landen anders van opzet en karakter is. Ook is er, nog maar in prin cipe gesproken over Europese colleges en uitwisseling van studenten. Naar aanleiding van het feit, dat over al in Europa het aantal late roepingen stijgende is, hebben de deelnemers aan het congres zich beraden over de oplei ding van deze aspirant-priesters. Men is voor een opleiding met vrije keus aan het einde van de studie; bovendien strekt het tot aanbeveling meer sociologie en psychologie te doceren en het gevaar van een starre opleiding te vermijden, en meer aan persoonlijke vorming tege moet te komen door de studie te diffe rentiëren, omdat bij de late roepingen de bases niet gelijk kunnen zijn. DE EENHEID VAN EUROPA zal een christelijke eenheid moeten zijn. Belan- genpolitiek zal daarom tegenover het oude avontuur van een missionerend ideaal staan. De universele Kerk gaan in allereerste instantie de problemen rond de priester aan en die universele Kerk zijn wu, of wij nu wonen in Duitsland, Italië, Spanje of Ierland, óf wij nu be horen tot het bisdom Rotterdam of het diocees Lissabon. Du. Een rechtbank te Corbeil. bij Parijs, heeft dinsdag de 23-jarige Franse schrijf ster Francoise Sagan veroordeeld tot een boete van 50.000 frank wegens roe keloos rijden. Vorig jaar sloeg haar auto op een ver keersweg ten zuiden van Parijs om. Sa- San en drie vrienden van haar. die mee reden liepen verwondingen op. De recht bank heeft de journalist Bernard rranck een schadevergoeding van 950.000 frank toegekend. Franck zat naast Sagan in de auto. PHILIPS Ook Jan van Krimpen was van deze „school" van typisch degelijke typogra fen. Hij acheveerde niet alleen de letter typen, die onder zijn handen tot een no bel eigen bestaan kwamen, het geduldig polijsten en schaven was bij hem tot een persoonlijke cultuur geworden, die al zijn activiteiten, tot zelfs zijn gesprekken, markeerde. Gesprekpartners moesten bij hem telkens ervaren, dat hij met zijn ge dachten diep en fijn wist te snijden en voor elke uitloper ervan een passende uitdrukking wist te vinden. Geen i waar hij niet het puntje op wist te zetten en geen gedachtebeeld, dat hij niet harmo nisch wist af te ronden, wanneer hij eenmaal uit zijn kritische gereserveerd heid was getreden. Deze kalme kunste naar van de drukletter kon uren over journalistiek praten, er wat elementen uit de muziek en de literatuur aan toe voegen, om daarna tot een afgerond ge heel te komen, dat de gaafheid had van een door hem ontworpen stof-omslag. Een vlot cocktailjurkje van de Spaanse modekoningen Herrera en Ollero uit Madrid Hij was niet de ontvanger van hevige en. ogenblikkelijke inspiraties, geen wes terse uitloper van een zenitische levens stijl, maar een gestadige figuur die wist te proeven en te wegen alvorens hij be sloot tot wat naderhand zou blijken het mooiste te zijn. Zijn eerste lettertype werd, nog voor het schema geheel gereed was, bekroond op de Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industrials Modemes en se dertdien heeft Van Krimpen de typogra fie nog met vele sierlijke letters verrijkt; Romulus, Antigone, Sheldon, Spectrum, Cancelleresca Bastarda. Romanée en Lutetia zijn zijn meest bekende geestes kinderen. En bij de lettertypen hield zijn belangstelling geen halt. Hij verzorgde bijzondere boekuitgaven van de fa. Joh. Enschedé en Zonen, beoefende zelf de calligrafie. schreef in buitenlandse tijd schriften over typografische onderwer pen en werd zo een trefpunt van vakge noten binnen en buiten onze grenspalen. Vooral het in alle bescheidenheid, met volkomen afstemming op inhoud en geest verzorgen van bijzondere boek-uitgaven, nam een belangrijke plaats in onder de veelzijdige bezigheden van de erudiet, waartoe deze leerling van de Haagse Kunstakademie was uitgegroeid. Het is nu nog niet mogelijk te zeggen, welke gevaren er dreigen voor het West- land in verband met de eventuele vesti ging van een hoogovenbedrijf. Naar aan leiding van de plannen tot de vestiging van zware industrieën op hef westelijk deel van Rozenburg heeft interdeparte mentaal overleg plaats gevonden over de vraag, op welke wijze het vraagstuk van de luchtverontreiniging kan worden opgelost met het oog op de land- en tuinbouwbelangen in een ruime omgeving van dit gebied, met name ook in het Westland. Dit heeft de minister voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijn M.v.A. aan de Tweede Kamer over zijn Begroting voor 1958 medegedeeld. Hij zegt daarbij, dat genoemd overleg alles zins bevredigend is geweest en heeft ge leid tot 't treffen van een bijzondere re geling ter afweging van de in het ge ding zijnde belangen op basis van d» Hinderwet. De resultaten van de oesterproeven te Wemeldinge zijn volgens minister Von deling bemoedigend. Het ziet er naar uit, dat een zekere regelmaat in de produk- tie van oesterbroed kan worden bereikt. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid nu reeds te ko men tot taxaties voor die bedrijven, wel ke schade zullen lijden als gevolg van de uitvoering van de Deltawerken. Over de maatregelen, welke van over- heidszijde zullen moeten worden geno men, in verband met de noodzakelijke aanpassing van het aantal vissers en schepen aan het tengevolge van de inpol deringen van het IJsselmeer beperkte vis water, zullen binnenkort mededelingen kunnen worden gedaan. i ?C Vereniging Nederlandse Kerftabak- industrie heeft een adres gezonden aan de leden van de Staten Generaal inzake de omzetbelasting op kerftabak (rook-, shag- en pruimtabak). In dit adres gaat de vereniging nader in op de brief, wel- ii Stichting Sigarettenindustrie op 7 oktober aan de leden van de Staten-Ge neraal heeft gezonden en waarin deze stichting voorstelt de kerftabakindnstrie een procent meer omzetbelasting te doen betalen ten bate van de sigaretten industrie. J?e Vereniging Nederlandse KerftSbak- ïndustne acht zich verplicht tegen dit Plan met kracht stelling te nemen. Ten einde een juist oordeel over de positie van de beide industrietakken mogelijk te maken stelt zij enig cijfermateriaal in het adres beschikbaar. Deze cijfers, die ontleend zijn aan het C.B.S., laten zien aldus het adres, dat de banderolleprij- zen van kerftabak belangrijk méér zijn ge stegen dan die van de sigaretten. Ook blijkt, dat het accijnspercentage van kerf tabak thans tweemaal zo hoog is als vóór de laatste wereldoorlog. Het accijnsbedrag per eenheid voor kerftabak is t hans zelfs nagenoeg twintig maal zo groot als vóór de oorlog, terwijl dit voor sigaret ten het 6,3-voud bedraagt. Kerftabakprodukten, zo vervolgde het adres, voorzien in de behoefte van de man met de kleine beurs. De taxatie van de sigarettenindustrie, dat zij dit jaar een omzet van 900 miljoen stuks moet missen met een kleinhandelswaarde van f 43 miljoen, mist volgens het adres elke reële grondslag. Om al deze redenen doet de Vereniging Nederlandse Kerftabakindustrie een drin. gend beroep op de Staten-Generaal het verzoek van de sigarettenindustrie om de fiscale lasten van de kerftabakindustrie te verzwaren door een verhoging van de om zetbelasting op kerftabakprodukten als irreëel van de hand te wijzen. Nederland wil Nederlands Nieuw Guinea voor altijd onder koloniaal bewind houden en heeft de verdediging van dit gebied versterkt, zo luidt een verklaring van het nationale front ter bevrijding van West-Irian, die dinsdagavond door radio Djakarta werd uitgezonden. De rol, die Nederland heeft gespeeld bü de bespre kingen met Australië in Canberra doet de Indonesiërs overhellen tot de mening, dat de Nederlandse koloniale politiek „voor altijd" is bedoeld. Mr. J. van Aartsen, de Haagse wethou der van Economische Zaken, die wordt genoemd als mogelijke opvolger van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, is o.p 15 september 1909 te Am sterdam geboren. Hij legde met goed ge volg het eindexamen gymnasium af en behaalde in 1934 het doctoraal examen rechten aan de Vrije Universiteit. Mr. Van Aartsen is tot 1 januari 1948 hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geweest en daarna tot september 1949 secretaris van het Chr. Werkgeversverbond. Na de oorlog had hij zitting In de Haagse gemeenteraad voor de A. R. partij. Van 1949 af is hij wet houder van Economische Zaken. Het^ bruto nationale produkt van de Ver. Staten is in het derde kwartaal op jaarbasis met 11 miljard gestegen tot 440 miljard. Als gevolg hiervan is thans reeds 72 pet goed gemaakt van het ver lies dat gedurende de recessie werd ge- --- leden. Verwacht wordt, dat het vierde herverdeling tot stand kunnen komen, kwartaal een verdere stijging te zien zal (Dit geldt zowel voor seculiere als regu-1 geven. Hij is voorts commissaris van het Elec- triciteitsbedrijf Zuid-Holland, lid van het college van beheer van de Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland, voorzitter van het Industrieschap Plaspoelpolder, voorzitter van de Ver. van Exploitanten van Waterleidingbedrijven, lid van het be stuur der Ver. van Exploitanten van Eiec- triciteitsbedrijven, juridisch adviseur van het Chr. Werkgeversverbond, lid van het Centraal Comité der A.R. Partij, voorzit ter van de A.R. Kieskringcentrale te 's-Gravenhage, lid van het tuchtcollege, bedoeld in artikel 48 van het uitvoerings besluit autovervoer goederen. Van de hand van mr. Van Aartsen zijn publikaties over het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ver schenen, o.a. in „A.R. Staatkunde". Het is een publiek geheim, dat zeer binnenkort een beslissing moet worden genomen over de bezetting van de voor zitterszetel van de K.R.O., die door het aftreden van prof. Kors vacant komt. Deze voorzitterswisseling is uiteraard een gerede aanleiding om zich nog eens bijzonder te bezinnen over de bestuurs vorm van de Katholieke Omroep. Dat is dan ook in sommige kringen gebeurd en hier en daar is 't vraagstuk reeds in de pers aangeroerd. De K.R.O. is van een kleine organisa tie uitgegroeid tot een machtig instituut. Door^de komst van de televisie is hij bo vendien een nieuw tijdperk ingetreden, waarin zijn invloed en verantwoordelijk heid ten zeerste zijn vergroot. Bij deze zeer dynamische ontwikkeling rijst voor eerst de vraag, of de huidige samenstel ling van het bestuur nog wel beant woordt aan de veranderde eisen. De ver tegenwoordiging in dat bestuur van o.a. de standsorganisaties, zoals tot dusver plaats vindt laat, naar het ons voorkomt, de bezetting door de juiste mensen te veel aan het toeval over. Voor deze functies dient op de eerste plaats te worden gelet op en gezocht naar personen die. behalve dat ze als waardige representanten voor de katho lieke bevolking mogen gelden, tevens op grond van hun bekwaamheid geacht mo gen worden een zekere deskundigheid en vooral een visie op de taak en het eigen karakter van een invloedrijk communi catiemiddel als de K.R.O. is, te bezitten. In dit verband rijst de vraag, of het niet wenselijk is te komen tot een be stuur van meer beperkte omvang, dat zich effectiever en diepergaand met de te volgen gedragslijn zal kunnen bezig houden, al dan niet ook «at valt te overwegen bijgestaan door deskundi ge adviseurs. Een tweede punt dat thans meer di rect de aandacht eist is de vraag of het voorzitterschap in handen moet wor den gesteld van een priester of van een leek. Voorop staat, dat de K.R.O. het met zijn priester-voorzitters pastoor Perquin, pater Dito en prof. Kors uitstekend getroffen heeft. De Orde der Predikheren heeft zich voor de Katho lieke Omroep zeer grote en blijvende verdiensten verworven. En in prof. Kors verliest men een man, wiens gezag in de radio- en t.v.-wereld niet snel vervan gen kan worden. Maar hoe begrijpelijk het ook is, dat indertijd een geestelijke ^e.j"10"ier moest zijn, het is eveneens duidelijk, dat het door deze voorgangers bevorderde emancipatie-proces het ogen blik naderbij bracht, dat leken hun taak bij deze maatschappelijke en culturele instelling komen overnemen, zoals dat op menig ander terrein is geschied. Dit kan, lijkt ons, i.e. te gemakkelijker gebeuren, nu de K.R.O. reeds de figuur van de bisschoppelijke commissaris kent, die uiteraard een geestelijke is. ^Het zou intussen niet bevreemden, in dien het niet gemakkelijk zou vallen de ideale leek-voorzitter te vinden. Het zou een man moeten zijn van gezag en van gebleken bekwaamheden en aan wie bo vendien concrete denkbeelden over de religieus-culturele vormgeving van de K.R.O.-werkzaamheden voor ogen moe ten staan. Het is duidelijk, dat de keuze niet eenvoudig is en ook, dat de aan vaarding van een eventuele uitnodiging - welke een risico inhoudt - op aarzelin gen kan stuiten. Vandaar dat we tot de conclusie neigen, dat in deze zaak niet overhaast moet worden opgetreden en dat het be ter is eerst nog eens goed naar kandi daten uit te zien dan te snel een be slissing te nemen. Door de donkere wolken, welke zich' boven de K.N.V.B.-voetbaltoto samen pakten, is dus nu plotseling de zonne straal gebroken van het rapport, dat de Staatscommissie voor het Loterijwezen heeft uitgebracht en waarin een wijzi ging van de Loterijwet wordt geadvi seerd in die zin dat een instituut ais de K.N.V.B.-pool behouden kan blijven. Na de herhaalde en uitvoerige plei dooien, die wij voor de K.N.V.B.-toto hebben gehouden, behoeft het nauwe lijks betoog hoe verheugd wij over deze kentering zjjn. En ook kan er bjjna geen twijfel meer aan bestaan, of de Staten- Generaal zullen binnenkort de Neder landse sport een grote dienst gaan be wijzen door het te verwachten voorstel van de minister van justitie inzake wij ziging van de Loterijwet aan te nemen en dc thans nog vigerende wettelijke hinderpalen voor de K.N.V.B.-pool weg te nemen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat inderdaad, in plaats van een geheel nieuw toto-systeem te creëren, de lega lisering van de in feite bestaande situa tie zal neerkomen op het uitbreiden van de organisatorische entourage van de K.N.V.B.-pool. Voor het leiden van de legale toto is inderdaad de K.N.V.B. de aangewezen instantie. De Voetbalbond heeft, afgezie -. van de efficiënte apparatuur (snel, goedkoop, betrouwbaar) die hij reeds heeft opge bouwd, ook ai meermalen blijk gegeven niet enghartig tegenover andere sporten te staan. Uit zijn eigen aandeel van de toto-opbrengsten (een zeer klein aan deel, nadat 40 procent naar de cluhs. 40 procent naar de prijswinnaars, 6 procent naar de belastingen. 4 proeent aan ad ministratiekosten ziin weggegaan) heeft hij alleen in bet afgelopen jaar reeds hij- dragen gefourneerd aan dc uitzending van Nederlandse schaatsers naar Scan dinavië. de deelneming van onze zwem mers en zwemsters aan de Europese kampioenschappen in Boedapest cn de organisatie van het Europese honkbal kampioenschap te Amsterdam maar bovendien is de verdeling der toto-baten over andere sporten dan de voetballerij ook nog. zelfs wettelijk, te regelen. De K.N.V.B. heef) uiteraard zijn eigen clubs bet meest geholpen. Menige ama- eur-club krijgt op 't igenhlilt de finan ciële touwtjes alleen nog maar aan el kaar dank zij de toto. En het is vóóral de jeugd, die daarvan profiteert. De jeugd om wie tenslotte heel het sport- bedrqf in eerste aanleg begonnen is en aan wier lichamelijke opvoeding buiten de sport-organisaties vrijwel geen zorg wordt besteed. Bij een legalisering van de K.N V B.- pool is het niet langer alleen de voetbal- jeugd, maar ook de jeugd in allerlei andere takken van sport: zwemmen, at letiek. handhal, turnen, noem-maar-op, die uiteindelijk de kans krijgt op een betere verzorging dan zij in ons land ooit heeft gekend. En vooral omdat onze jeugd dat zó nodig heeft, zijn wij over die zonne straal door de toto-wolken zo verheugd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3