Zó was München... H Chrysler start met Simca-assemblage L. T. P I V E R Rotterdamse Graanmarkt 1 oosm contact? Ook de Amsterdamsche Bank verstrekt persoonlijke lening Uitgifte Staatslening f 250 min DE KAT m Lotion Brillantine kwam weer V Jülï M* Jeugdig paar vluchtte naar Schotland Geen staking van het „Zwarte Corps" CRISTALLISEE Oog in oog met top- violisten Via dochtermaatschappij „Mahuko" Koers 98 pet., rente 4¥2 pet. Senembah betaalt op aandelen 40 pet terug KLM vermindert haar belang in Air Ceylon Doodvonnis (bii verstek) in „bazooka-proces Raketproeven op VB ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 PAGINA 6 Eerste Beaulieu „scheurde" er op los t i ■J' Om trouwplan door te zetten Overeenstemming bereikt ILKA FLORAMYE 6.20 - f4.60 - f3.10 flacon f1.80 tube f 1 RÊVE D'OR POMPEIA PARIS Eurovisie-uitzending uit de Salie de Pleyel Van 49 pet. tot 26 pet. te Detective-roman door RICO BULTHUIS zieuy V w°r' y y mzamemmm 1. Dit was München, twintig jaar geleden: het verhaal van een diplomatieke ramp en van een onbegrijpelijke kortzich tigheid, die alles weg had van struisvogelpolitiekMüncheni waar het Westen schipbreuk leed en waar Duitsland, voor de tweede maal in een kwarteeuw, naar de wapens greep. Dit al les was alleen mogelijk door de chaotische verdeeldheid in het Europa van voor 1938. De verhoudingen hadden zich toen al duidelijk afgetekend: Duitsland, eerst met Bismarck en Wil helm II, daarna met de Führer streefde naar een Pan-Germa- nisme, zocht levensruimte en brak uit zijn grenzen. Tot Twee maal toe. Engeland klampte zich vast aan zijn „splendid iso lation" en wenste blind en ongevoelig te zijn, voor wat er aan de overkant groeide. 2. Maar Frankrijk kon niet afwachten en toekijken. Een blik op de landkaart zegt wel waarom; het zit vastgegroeid aan Europa. Daarom zochten de Fransen telkens opnieuw en koortsachtig bondgenoten. En dit systeem van verdragen en contracten sleepte de ene natie na de andere erbij Maar Duitsland kreeg zijn kans. De revolverschoten in Se- rajewo, die Aartshertog Franz-Ferdinand vermoordden, dood den ook miljoenen anderen. Vier jaar lang bloedde Europa, en als dan, tenslotte, op die beruchte 18e november 1918 te Compiègne de Wapenstilstand wordt getekend, dan schud den de Westerse diplomaten elkaar opgelucht de hand. 3. De rol van de Verenigde Staten was eigenlijk maar een toevalstreffer. Tot dusver had de Nieuwe Wereld zich weinig of niet bemoeid met de twisten van een oud en versnipperd Europa. President Monroe leerde „Amerika voor de Ameri kanen" Daar was nu opeens een einde aan gekomen. In 1919, als de Vrede van Versailles, gebaseerd op de befaamde veer tien punten van Wilson, een feit is, dan schijnt de zon aan een onbewolkte politieke hemel te schitteren. De Wereldoorlog is geschiedenis geworden.Duitsland ligt op de knieën en lijdt nog steeds onder de blokkade.Maar nog geen 22 jaar later is de Duitse Adelaar hersteld en krachtiger dan ooit. Hitier heeft het leger tot de tanden bewapend. En het Westen, dat in de trant van „na ons de zondvloed" alles heeft laten betijen, kan de oorlog niet meer stoppen rex-res O -T. 4. Miljoenen doden.. Ruïnes, puinhopen, vernietiging. Een wereld die een hel isTwee oorlogen, van opzet Europees, verschroeien de hele aarde. En nu zijn we al zover dat de ene grote macht zich door de ander bedreigd voelt. Van Pool tot Pool heerst de angst voor een nieuwe oorlog. Maar waar, waar ligt de bakermat voor deze vrees? Gevaarlijke vraag.. In elk geval, de Europese politiek van tussen-twee-wereld- oorlogen draagt mede schuld. Hitier gaf blijk van een doordrin gend psychologisch inzicht, toen hij beweerde: Europa is een verzameling regeringen, die het nooit met elkaar eens zijn. En, in dat licht bezien, kunnen Versailles en München wel eens de spil zijn, waarom het lot van Europa en de wereld draaide - (Van onze verslaaggever) De 19-jarige Leidse student P. S., zoon van een hoge functionaris bij de voedsel- en landbouworganisatie der Verenig de Naties, woonachtig in Den Haag, is is dezer dagen met de 19-jarige T. van M., dochter van een Leids journa list, naar Schotland gevlucht om daar met het meisje in het huwelijk te kun nen treden. De vader van P. S. wilde geen toestem ming tot het huwelijk geven, hetgeen begrijpelijk wordt, wanneer men be denkt, dat de jongen pas eerstjaars-stu- dent is. Ook het verschil in godsdienst de jongen is r--k. en het meisje pro testant heeft een rol gespeeld- Het tweetal is donderdag in Bonhéill aangekomen, waar het onderdak heeft gevonden bij een predikant. - De vader van P. S. vertoeft op het ogen blik in Tokio. De Schotse wet vereist, dat een jongen en een meisje minstens veer tien dagen in Schotland moeten wonen, voordat het huwelijk kan worden voltrok ken, zodat de plannen van de vluchtelin gen wellicht nog door één van de vaders kan worden verijdeld. ROTTERDAM, zaterdag MET ENIG feestelijk vertoon rolde gistermiddag in Rotterdam de eerste door Chrysler geassembleerde Simca van de band. De glanzende „Beaulieu" werd terstond ingezet voor intensief „seheurwerk", zfl het dan dat 't dit keer niet het „onder gierend gehuil van de banden bil hoge snelheid nemen van een bocht" betekende, doch het zeer letter lijk kapotscheuren van het papieren gor dijn, dat bij wijze van feestelijke bar rière in de fabriekshal was aangebracht. VOOR DE Amerikaanse Chrysler- fabrieken. die onlangs de Rotterdamse vestiging van de Nederlandse Kaiser Frazer-fabrieken aan de Sluisjesdijk hebben Overgenomen, is dit de start van een uitgebreide Simca-assemblage. Vroe ger assembleerde de Nekaf alleen de „Aronde": de „Beaulieu" werd in Ant werpen uit onderdelen samengesteld. Thans zal Chrysler in Rotterdam niet alleen de „Aronde" en de „Beaulieu", doch ook de „Chambord" en de „Marly" assembleren: de produktle zal voorlopig alleen in de Benelux worden afgezet. DE EERSTKOMENDE weken wordt een produktie van 23 auto's per dag verwacht: tegen het einde van het jaar hoopt men dit aantal te kunnen op voeren tot 45 stuks. De fabriek werkt op het ogenblik met circa 258 arbeids krachten. Wanneer de voorgestelde groei doorgaat, zal dit aantal straks 450 be dragen. Naast Simca hoopt men In de toekomst ook „Plymouth", „Dodge", „De Soto", Dodge-vrachtwagens en „Chrys lers" in de Rotterdamse fabriek te assembleren. DE DIRECTIE van Chrysler Internatio nal S.A. bracht na het van de band komen van deze „eersteling" dank aan het personeel van de fabriek, dat eerst sedert drie weken in dienst van Chrys ler Is getreden en uitte grote waardering voor het werk van de heer Hattink, de directeur van Nekaf, door wiens doel treffende leiding en raad de vlotte over- gapg van het bedrjjf mogelijk is ge maakt. De vakvereniging „Het Zwarte Corps", bond van machinepersoneel in de water-, spoor-, wegen- en utiliteitsbouw, had aanvankelijk voor maandag een een daagse Droteststaking afgekondigd in ver- barl met het verzoek tot algemeen ver bindend verklaring der c.a.o. voor het bouwbedrijf en in het bijzonder de hij- lage voor dit „Corps". In overleg'met de in de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerken de organisatie* van werkgevers in het bouwbedrijf en het college van Rijks-be middelaars heeft echter zo wordt mede gedeeld geleid tot overeenstemming.. Dientengevolge heeft het bestuur be sloten de portests taking vooralsnog geen doorgang te doen vinden en alle leden op gewekt maandag hun werkzaamheden op normal*, wijze te verrichten De Eurovisie-uitzending uit de „Salie de Pleyel" in Parijs van het feestconcert t.g.v. de dag der Verenigde Naties, heeft de kijkers gisteren oog in oog gebracht met 2 topfiguren uit de violistenwereld: David Oistrakh en Yehude Menuhin alK de solisten in Bachs dubbelcon cert. De ontmoeting bleek Intussen in teressanter voor het oog dan voor het oor. Het is de vraag, of een verkeerde opstelling van de microfoons debet was aan het feit. dat de klank van de solo violen zich te weinig vermengde, om maar niet te spreken over de venhouding met het orkest. In het beeld zelf bleven nog verschil lende desiderata over, bij het groot beeld b.v. van de solisten afzonderlijk en van het duo als geheel (waarbij man dan al' tijd het gevoel kreeg .dat de solisten elkaar in de weg stonden) wreekt zich steeds bij het gezicht van het rond af lopen van de strijkstokken aan de bo venrand van het scherm. Dat men voorts hier onthaald zou wor den op 'n minutieus afgesteld samenspel wa« wel niet te verwachten bij twee zulke sterke persoonlijkheden. In kleine details bleék nog een ulteenlopendheid van opvatting, die hij alle gaafheid aan het afzonderlijke spel toch nog iets on bevredigends naliet. Het door de NTS gerelayeerde pro gramma vond een door de Nederlandse omroep6ter kennelijk niet verwachte en daarom ook niet aangekondigde uitbrei ding met het optreden van een Indisch gezelschap, dat in boeiende stijl inheemse muziek heeft doen horen. (Bericht van A. Bosman n.v. Graan- makelaars, Rotterdam). Een zeer levendige markt ligt deze week achter ons, waarhij het buitenland door aankopen van spoedig goed een groot aan deel nam. De grootste druk van spoedige platamais is voorbij en nadat België bij de aankopen de leiding had genomen, moest ook hier te lande voor stomende mais meer worden betaald. Op aflading hebben verschillende shippers grote hoe veelheden platamais van het betreffende Argentijnse regeringslichaam tegen hogere prijzen overgenomen. Verder vielen deze week de artikelen gerst, milo en haver op door goede vraag en schaars aanbod van spoedige posities, terwijl de afladingen werden opgetrokken door verlaagde sub sidies van de CCC. Mals. Platamais beter gevraagd en prij zen over de gehele linie vaster. In yellow- mais bleef het aanbod van spoedige posi ties zeer schaars en de aandieningen van oktober-aflading blijven nog steeds uit Op aflading was Amerika graag verkoper van de lagere graveringen. Een enkele zaak gebeurde er in Paraguay mais sto mend en aflading. doch verder schijnt deze soort niet aan de mankt te zijn. Gerst. Voor 2 barley 2 row was de vraag deze week beter en zowel stomend als op aflading moest aanmerkelijk meer worden betaald, terwijlvoor 2 Westerngerst In alle posities België reflectant was In 3 barley spoedige levering bleef het aanbod zeer bescheiden en moesten grote premies worden bewilligd, terwijl de afladingen eveneens veel duurder zijn. Ook voor 5 barley op aflading, die aanvankelijk sterk onder de no 3 was aangeboden, moesten veel hogere prijzen worden betaald. Plata- gerst aanvankelijk wat lager, doch nu weer veel hoger aan de markt, daar het buitenland hiervan flinke posten betrok Een enkele zaak in Russ. gerst nu stomend, die voor de liefhebbers een premie waard was tegenover 2 barley 2 r. Haver. Vooral veel omzetten in 34/3 mixedhaver op diverse afladingen, die" wat betreft prijs gunstig afstak tegenover de gebruikelijke gewichten als 38/2 tot 42/2 lbs. Trouwens de laatstgenoemde soorten waren belangrijk duurder en vonden af zet, waarbij voor stomend goed een be hoorlijke premie te maken Is. Platahaver spoedig schaars en duur, terwijl de latere afladingen als december/januari 1 en januari/februari naar verhouding laag te koop zijn en dan ook opneming vonden. Russische haver wordt niet meer zo over vloedig aangeboden, nu reeds diverse pos ten van de oude contracten zijn afgeladen. De kwaliteit van deze 90ort viel zeer mee Milo. Millet en Granifero. Door veel vraag voor transshipment is er een aan merkelijke premie ontstaan voor enige stomende posten milo, waaraan slechts ten koste van grote premies kon worden voldaan. De afladingen liggen ook vast in de markt doch hiervoor gaan de ver hogingen met enige dollarcents per 100 kg tegelijk, waarbij vooral België voor januari tot maart aflevering premies be gint te betalen. In millet enige omzetten in stomend goed, waarbij de prijzen weinig veranderden, terwijl granifero stil In de markt lag. Rogge is nog niet ontwaakt uit zijn lethargie en het tweedehands-aanbod bleef overheersend. U.S.A.-rogge bleef stabiel aan de markt, doch het huidige invoerrecht verhinderde een ontplooiing van de vraag, daar de molens voorlopig voldoende spoedige rogge in koop hebben en voor voerdoedeinden rogge te duur uitkomt. Platarogge geheel onveranderd. Pac;ficrogge momenteel vrijwel niet aan de markt. Inlandse granen. Haver was deze week in Groningen beduidend vaster, voor namelijk op zaken naar Duitsland, waarbij voor latere leveringen hoge premies wer den betaald. In rogge en gerst merkt men weinig van druk en het aanbod wordt regelmatig geruisloos opgenomen. De koekenmarkt. Goede vraag voor vrij wel alle artikelen stimuleerde een leven dige handel en in het algemeen gesproken waren de omzetten bevredigend. Het tweedehands aanbod vermindert ziender ogen en steeds meer benadert enen de prijzen van de origine. Lijn- en katoen- zaadschilfers werden aanvankelijk door Duitsland sterk gezocht en naderhand volgde de Nederlandse consumptie even eens. Zonnepitschilfers stomend op Ant werpen werden vlot uit de markt ge nomen, aangezien het prijsverschil met offertes op Rotterdam vrij aanzienlijk was Zonnepitschroot was het enige arti kel dat minder snel aantrok; enige ge schikte offertes uit Chili vonden enkele kopers en blijven nog in de markt. Sesam-, negerzaad- en raapzaadschilfers waren zeer vast en het uitermate schaarse aanbod werd vlot opgenomen. De handel in Duits tarwevoerbloem was zeer wild en de markt had een buitengewoon vast verloop. Binnen een week zag men een prijsstijging van anderhalve gulden per 100 kos en tevens een evengrote verlaging van importheffing. Roggevoerbloem voor november en december aflading lag sterk gedrukt in de markt en werd zeer laag afgedaan; de laatste dagen konden de lage prijzen wat meer kopers animerèn en gingen er noemenswaardige hoeveelheden om. Voor de verdere leveringen bestond wat meer animo, maar het grote prijs verschil was moeilijk te overbruggen. De laatste dagen passen de prijzen zich een beetje aan, waardoor de handel enigs zins actiever wordt Molen-afvallen prijs houdend en goed gevraagd zonder schok kende wijzigingen in het prlj-sbeeld. worden verlangd van het contractu®?^ nog opens-taande bedrag. Bij l vervroeg aflossing wordt een deel van de ren gerestitueerd. De voorwaarden van de A.B. komen grote lijnen overeen met die van Twentschp Bank Een der verschillen dat de Twentsche Bank verlangt dat ei aanvrager minsten 25 en hoogstens Nu een van de grote banken ln Ne derland (De Twentsche Bank) de moge lijkheid tot het aangaan van persoonlijke leningen heeft geopend, meent de Am sterdamse Bank da# het, gezien de alge mene ontwikkeling en de daaraan ten grondslag liggende oorzaken, niet juist zou zijn Indien zij zich van het betreden van dit nieuwe terrein zou onthouden. Van a.s. maandag 27 oktober af, zal de Amsterdamse Bank haar loketten ope nen voor het verstrekken van persoon lijke leningen door haar dochtermaat schappij „Mahuko". Reeds een aantal jaren was de A.B. In de gelegenheid via haar dochterinstelling „Mahuko" waardevolle ervaringen oo te doen door verstrekking van consumptief krediet in de vorm van huurkoopfinan ciering aldus zegt de A.B. In een com muniqué. Dg voornaamste voorwaarden welke de bank aan de persoonlijke kredietverle ning verbindt zij-n de volgende: De lening dient bestemd te zijn voor gezinsbehoef ten en andere privé-doeleinden. In aan merking komen zij die meerderjarig ztjn doch niet ouder dan 62 jaar De aanvra ger van een persoonlijke lening moet kunnen aantonen, dat hij een vaste brem van zodanig Inkomen heeft, da+ krediet verlening zonder verdere zakelijke ze kerheid verantwoord is. Persoonlijke le ningen beneden een minimum-bedrag van f 500 worden niet door haar verstrekt. De grootte van de lening en het aantal maandelijkse termïlnen van aflossing die nen in redelijke verhouding te staan tot het regelmatig inkomen van de aanvra ger. De aflossing geschiedt in gelijke maandelijkse termijnen. Het aantal ter- tpijnen dient ten minste 6 te zijn en zal ten hoogste 24 mogen bedragen. De rente bedraagt 5 pet. per jaar over het te lenen bedrag. Rente en zegelkosten (ad f2- zullen bij vooruitbetaling moeten worden voldaan. Voor hen, die de lening aangaan vóór hun 56ste levensjaar geldt de bijzondere bepaling, dat bij eventueel overlijden vah de kredietnemer geen terugbetaling zal 55 meer- chik- ctitet voor Blijkens mededelingen van het minis terie van financiën is de minister van financiën voornemens over te gaan tot de uitgifte van een V/2 pet lening groot 250 miljoen tegen een koers van 98 pet. Bfl de vaststelling van voornoemd bedroeg Is rekening gehouden met de wenselijkheid ruimte te laten voor de emissie van ren- tespaarbrieven van de bank voor Neder- landsche Gemeenten. De lening zal, te beginnen op 1 decem ber 1959, worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of alge hele delging ls de eerste tien Jaren niet toegestaan. De rente gaa# in op 1 december 1958. De coupons zullen verschijnen jaarlijks op 1 december. De storting o.p de toege wezen schuldbewijzen zal moeten ge schieden op 1 december 1958. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven In stukken van 1000 en 100, terwijl deelnëming in de lening in de vprm van schuldregister- inschrijvingen zal kunnen geschieden tet bedragen van ten minste 100.000. Het ligt in de bedeeling de Inschrijving epen te stellen op 10 november a.s. van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. De opneming van deze lening in de no tering ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worden bevorderd. Het prospectus van deze lening zal bin nenkort, vermoedelijk op 3 november a.s., verschijnen. jaar oua is terwijl de A.B voor derjarigen tot 62 jaar leningen bes baar stelt Beide banken nemen e' de leeflljri van 55 jaar als maximum de faciliteit, dat bij eventueel over'1U geen verdere terugbetalingen be!?0UeP te worden gedaan De A.B. vermeldt absoluut bedrag als maximale som. De Twent6c,hp Bank gaat tot J Wij vernemen van de directie der N-Yj Senambah Mij. dat hét in de bedoe ligt op 10 november a.s. een buitens wone algemene vergadering van aana houders bijeen te roepen. Op deze verg dering zal aan de orde komen een vo stel tot statutenwijziging, inhoudende terugbetaling van 40 pet. op het gepiaat aandelenkapitaal. De K.L.M. heeft zich akkoord v^. klaard met een verlaging van haar lang in de Air Ceylon International t 49 pet tot 26 pet en verhoging van e belang der regering an Ceylor, 'n, jot luchtvaartmaatschappij van thans 51 74 pet. Van de zijde van de K.L.M. wordt jo degedeeld, dat indertijd reeds met Ion was overeengekomen het helang (e de K.L.M. in de Air Ceylon geleideUj* verminderen. De thans getroffen xftt ling past geheel in het kader van gemaakte afspraak. i i Dr. Rene Kovacs, die de leider zou zijn van een samenzwering om gf raai Salan, dP Franse opperbevel'" ber in Algerije in januari 1957 uit de y5e te ruimen is gisteren door een militaire rechtbank bij verstek ter veroordeeld. De lancering van een weerraket- U gisteren nabij De Cocksdorp op T plaats vond, is ten dele gelukt. E>e n h®e ket ging wel omhoog, doch men de afgeworpen parachute met de 'nS menten niet kunnen terugvinden. EEQSTE HOOFDSTUK 5). Dat vergat ik bijna, lachte ze. De dochters zijn dood. Ik heb me er zelden in verdiept, maar mijn man vertelde, dat de beide dochters van zijn oom Willem ook waren vergiftigd. Het zal wel niet waar zijn, maar hij zag overal rattekruid. Het was om dol van te worden. Het oude tes tament van de Cattenborghen was volko men feodaal en sterk verouderd, maar juist door de stichtingen schijnt dat zo lang in stand te zijn gehouden. De Catten borghen zijn zo'n beetje het hoofd van een Naamloze Vennootschap geworden. De eerste mannelijke afstammeling van de oude Otto wordt nog altijd beschouwd als de voornaamste aandeelhouder en bij ont stentenis daarvan volgt de oudste vrouwe lijke afstammeling. Let wel: ze moeten de naam Cattenborgh dragen. Is dat geheel volgens de wet? De notaris zegt, dat er geen speld tussen is te krijgen, want nu de erfenis een maal zo ls verdeeld, is de wet nooit van i terugwerkende kracht. Er zijn ook geen eisers meer. Mijn kind is erfgename. Een achterneef of achternicht of een nog ver der liggende tak zou pas rechten krijgen, als het kind niet meer in aanmerking zou komen. Kent u een dergelijke kandidaat? Nee- Maar wat is het dan voor onzin? Hersenschimmen, zei het jonge vrouwtje allervriendelijkst en ze vroeg: Wilt u nog een glas wijn? Misschien is het dienstmeisje Anny een achterachter nichtje van .mijn man en natuurlijk zal ze dat pas komen vertellen, als er geen an dere Cattenborgh meer op de wereld rond loopt. Tot zolang noemt ze zich misschien Van Hondenstein en gooit nét zo lang müi- zentarwe in onze glaasjes, tot de weg vrij is. We kunnen iedereen verdenken. Oude mensen hebben voorrang. Gelooft u het nu? Nee, antwoordde Piquet. Dan zijn we het eens. Ik geloof er ook geen woord van. De Cattenborghen waren allemaal 'n beetje vreemd, dat is bekend. Ze hebben zich zeetig jaar lang aan gesteld en een vergiftigingscomplex ge kweekt. We zullen maar aannemen, dat ze daaraan zijn gestorven. Gelooft u dat soms? Wilt u nog een glas wijn? Paul Piquet gaf geen antwoord- Hij keek naar het kleine meisje op de divan, dat in slaap was gevallen tussen haar poppen, Dat duurde een paar minuten. Me vrouw zei niets meer, het kind haalde rus tig adem en Piquet keek eens rond. De hal was antiek gemeubeld, rustig en be schaafd. Het gepoetste koper glom in het zilveren najaarslicht. De oude kasten van donker eikenhout stonden breed aan 4e muren, tussen de poortvormige openin gen, waarvoor zware gordijnen hingen. Boven de hoge schouw was een even voor overhellend schilderij geplaatst. Het stel de een jong meisje voor met een mooi, hooghartig gezichtje. Ze droeg een zilve ren beugeltas in de hand en haar ouder wetse hoedje met de neergeslagen voor kant leek op een herenhoed, getooid met een pauw-blauwe veer. Haar kanten kraag met een gouden speld was even impres sionistisch aangezet als de virtuoos ge schilderde achtergrond, een vage aan duiding van twee soorten boomblad: links het groén van een spar en rechts het goud kleurige rood van een beuk. Tegenover de schouw, boven een kast met balpoten en met door beeldhouwwerk omlijste panelen hing de geschilderde afbeelding van een deftige heer. Piquet wist wel zoveel van schilderijen af, dat hij het laatste doek minstens een halve eeuw ouder schatte dan het eerste. De verf was glad, bijna zoetig aangebracht en met de daskwast gladgeaaid. In de linker bovenhoek be vond zich het familiewapen van de Catten borghen: een kasteel met een zittende kat. De jonge vrouw, die hem zag kijken, legde ongevraagd uit: Dat is Lodewijk Cattenborgh de rijk ste en meest belangrijke van het geslacht. Achter u, boven de kleine tuindeur ziet u het portret van zijn zoon Hendrik en aan de andere kant.u kunt het hier bijna niet onderscheiden, hangt het portret van zijn kleinzoon Otto, een zoon van Hendrik- En dat meisjesportret, mevrouw, wie is dat?. Dat is Johanna Cattenborgh, de vrouw van Lodewijk. Ze is jong gestorven. Het huis hangt vol portretten. Al deze mensen hebben hier gewoond, de meeste zijn er geboren en ze zijn er allemaal ge storven. Het is nét een grafkelder. Ik haat die portretten! Waarom gaat u hier niet weg? Ze keek hem verbaasd aan. Ze vroeg: Het is geen huisspook, dat ons op de hielen zit! Zou er buiten dit huis geen ge vaar zijn? Binnen deze muren kunnen we uiteindelijk de zaak overzien. Hier in de ze villa moet een moordenaar rondsluipen. Al zestig jaar lang, mevrouw? Denkt u, dat Ik gek ben? Het feit, dat er jaren lang een duistere sluier over de familie ligt, wil nog niet zeggen, dat één en dezelfde persoon onder die sluier zijn misdaden volvoert. Ik ben niet eens ze ker van een moordenaar of een reeks van moordenaars, maar ik wens alleen maar een verklaring voor de feiten. Ze wachtte even, keek aandachtig door de hal en zei: Ik ga niet weg, omdat de feiten hier liggen en nergens anders. Hier in huis is „iets". Dat iets is vergif. Laten we ons bij de werkelijkheid houden. Zonder vergif gaat er geen reeks mensen dood, die allen erfgenamen waren van hetzelfde bezit. Zijn de vroegere gevallen dan alle gelogen of verzonnen, de beide laatste vergiftigingen heb ikzelf geconstateerd- Daar bent u zeker van? Reken maar! U kunt nog wel een glas wijn krijgen.,. Dank u. Weet het personeel, dat dochtertje. Ik weet wat u wilt zeggen Ze wis zijn stroef. Je moet hard duwen .g open te kunnen krijgen. Het krui j lang stuk en 's nachts zet ik er een y v-,i Piquet dacht: Dat is dus een aan buiten af. Hij stond op. Kan ik die kamer even gaan Ga uw gang. Anny, weg- Ik blijf bij het kind zitten. (Wordt vervol Vanmiddag zou een nieuwe poging den ondernomen. Het is een proefn®"1^, van het Nationaal Luchtvaart ratorlum te Amsterdam in same0 king met de Hollandse Signaal ApP tenfabrlek. te" het niet, voordat die meneer Sardejn st de zaak bedierf. Als hij slim was ge dan had hij het bericht rondgestroo' ^egt- het meisje was gestorven en met ee» pit' je minder domme notaris en een me ,ep' geslapen dokter, hadden we dan de js stem door de telefoon al in handen- ^i) het te laat en ik heb u laten komen r een goede raad te geven en., wat ,H> Anny? „ei> Piquet wendde zich om. Achter gr' stond het dienstmeisje, dat hem eepbracl' tier tevoren een glas wijn had ge Ze Ze': «i rient-i®5 Mevrouw, het raam op F'or kamer 6taat open. Ik kwam zo acK nen en zag, dat het kleine zi)ven® ter het bedje was opengeduwd en het een uur geleden nog dichtge De jonge mevrouw Cattenborg bleek. Piquet vroeg: hinnefl' Heeft u dat raam toen aan de kant gesloten? „„v,arniere, Nee meneer, maar de «m fa*'# «•a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6