mmf: Gertrud Firknees verschoot haar kruit te vroeg Hoek van Holland Katholiek Rhoon vierde gemeenschapsfeest goed|) smaak Voorbeeld voor het bisdom DRIE WESTDUITSE „GROTEN" VAN LASTER BESCHULDIGD Mirza draagt alle macht over De Rotterdamse badplaats GOUDEN KRUIS VOOR HENK Twee luchtnette# in de maak Honderd jaar eigen kerk Gedeputeerde Croes komt naar Nederland De „laster Halls te hi, Blankenhorn en Van Maltzan: Wraakoefening van Strack tegen zijn vroegere vriend Octave Deconinck Driemaal Yan Hoof Een (/vrouw van zorgt ook^voor een smakelijke maaltijd V B DINSDAG 28 OKTOBER 1958 PAGINA 6 DUR-O-PAC "rookworst in vacuum dubbelpak met Zwart-op-wit GARANTIE voor: plezier in. Gemeenschapsfeest Gezellig festijn Gezwicht voor eis van zijn partij ZWANENBERG'S ROOKWORST TERAARDEBESTELLING PROF. GERRETSON GRONINGSE CONFECTIE OP TEXTIELJAARBEURS DE NOODTOESTAND IN PAKISTAN DE 50.000ste TELEFOON lN DISTRICT ZWOLLE De redding GRENSWIJZIGING IN DE VECHTSTREEK Nigtevecht en Vreeland hij Loenen „Opgelaten" Engeland, België, Duitsland, Scandinavië 0 (fcu>-c.T)£ Cc Hygiënisch beschermde versheid., Absolute smaakbestendigheid. Beveiligd aroma. Langdurige houdbaarheid. De voorzitter van het feestcomité, de heer V. Calon, biedt pastoor Schouten het feestgeschenk van de parochianen aan. Mgr. Jansen had er kennelijk De katholieke gemeenschap van Rhoon heeft zondag stijlvol feest gevierd, om dat zij honderd jaar geleden een eigen kerkgebouw in bezit kreeg. En aan deze feestviering werd een zoveel dieper relief gegeven, doordat de bisschop van Rotter dam ,mgr. M, A. Jansen, in het intieme parochiekerkje een pontificale H. Mis op droeg. een predikatie hield, waarin hij de betekenis van een kerkgebouw voor een parochiegemeenschap belichtte en de gelovigen, die ter H. Tafel naderden per soonlijk de H. Communie uitreikte. Na deze indrukwekkende plechtigheid, die ook werd bijgewoond door de burge meester en wethouders van de gemeente Rhoon, kwam men bijeen in het pas uitge breide parochiehuis, waar de voorzitter van het feestcomité de heer V. Calon. aan pastoor H. J. A. Schouten het parochiege schenk aanbood. Als symbool van de reeks geschenken, die de parochianen bijeen hadden ge bracht: de vernieuwing van het altaar, een gebrandschilderd raam, een expositie- troon. een nieuw tabernakel, een wierook- standaard enz. enz., overhandigde hij de Dastoor een splinternieuwe altaarschel. ,,Door middel van dit geschenk, zo ver klaarde de heer Calon, willen wij onze aanhankelijkheid en liefde voor de kerk tot uiting brengen". Pastoor Schouten prees zich gelukkig, dat juist, hij de pas toor was, die het geschenk aanvaarden mocht. „Ik dank mijn voorgangers, zo zei hij en ik dank de parochie uit naam van die voorgangers". Pastoor Schouten noemde dit eeuwfeest een gemeenschapsfeest. „Wij hebben sa mengewerkt, zo zei hij, om dit feest tot een uniek feest te maken. Als overal de gemeenschapszin zo sterk was als hier. dan zou de bisschop waarschijnlijk heel wat minder zorg hebben". En daarbij doelde pastoor Schouten op de grote nood. die er heerst vooral door het gebrek aan voldoende kerken Mgr. Jansen ging op deze gemeen schapsgedachte voort. „U kunt niet bij een kerk blijven stilstaan" zei hij en hij verklaarde aangenaam verrast te zijn, dat de parochianen van Rhoon door sa menwerking erin geslaagd waren zo'n pa rochiehuis te bouwen. U hebt door deze bouw ook meegewerkt aan de geestelijke structuur, die van ontzaglijk veel waarde is. aldus mgr. Jansen. In de grote steden ontbreekt de ge meenschapszin veelal, daar is men door gaans eenling en eenzaam U voelt u een gemeenschap en daar ben ik blij om. U hebt een voorbeeld gegeven aan het bis dom en wellicht aan het hele land. Zolang die gemeenschapszin blijft, zolang blijft ook uw godsdienstzin, zo besloot, de bis schop. Het was in de grote zaal van het paro chiehuis een gezellig festijn geworden Bisschop, deken B. G. Henning. pastoor Schouten, het kerkbestuur en enkele gas ten onder wie het gemeentebestuur en de beide dominees vormden daar een mid delpunt van een schare parochianen. Voorop stonden de kleintjes, die het ge zelschap door diverse voordrachtjes een allervermakelijkst half uurtje boden. Na deze bijeenkomst bleef mgr. Jansen nog enige tijd op het voorplein van de kerk en maakte een praatje met deze en De Arubaanse gedeputeerde Porfirio Croes, heeft van het bestuurscollege van Aruba een studie-opdracht gekregen en zal binnenkort naar Nederland vertrek ken. Op een desbetreffende vraag wil de hij niet mededelen, wat zijn opdracht inhoudt cn evenmin, hoe lang zijn ver blijf in Nederland zou duren. Met dit feit heeft de zaak-Croes een nieuwe wending gekregen Zoals gemeld, werd hij enige tijd geleden wegens mal versaties, gepleegd in zijn functie van ge deputeerde van het eilandgebied Aruba, veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf. Hii heeft deze straf echter, in afwachting van een beslissing op zijn gra tieverzoek, in huisarrest doorgebracht. Na afloop van deze periode wilde hii de functie van gedeputeerde weer op zich nemen. Dit werd hem echter belet. Tussen hem en het bestuur van zijn partij, de Partido Patriotico Arubano (PPA) had zich inmiddels een fel conflict ontwikkeld en bij de verkiezingen voor de staten kwam de heer Croes, die op Aruba ja renlang de tweede man in de PPA was geweest, niet meer voor oP de kandidaten lijst. Het partijbestuur schijnt de eis te hebben gesteld, dat hij zich zes maanden van Aruba zou verwijderen. Hierdoor zou zijn eventuele invloed op het verloop van de verkiezingen voor de Eilandsraad, die medio 1959 worden gehouden, zijn uitge schakeld. Aanvankelijk heeft .de heer Croes dit ge weigerd, doch het aanvaarden van een studieopdracht, of althans het maken van een dienstreis, zonder dat hij het doel van deze reis wil onthullen, doet ernstig ver moeden, dat hij tenslotte is gezwicht voor de eis van zijn partij. wekenlang vers ett dubbel zo lekker! Zwanenberg maakt wat smaakt vleeswaren, vlees-, vis-, groente- en vruchtenconserven tafelzuren, jams en DUR-O-TEST vleesconserven In glas Mgr. Jansen preekte over de betekenis van een kerkgebouw voor de parochiegemeenschap. Rond hem heen staan de assistenten o.a. deken B. L,. Uenning, onder wiens dekenaat de parochie Rhoon valt. BONN, oktober. Voor een gerechtshof te Bonn staan drie vooraanstaande Westduitsers terecht, nl. de vroegere staatssecretaris van buitenlandse zaken, professor Walter Hall- stein, die nu president is van een internationaal bureau der Europese Zes, voorts dr. Herbert Blankcnhorn, tot nu toe Westduits ambassadeur bij de NATO en daarnaast ambassadeur bij de Franse regering in Parijs, cn tensiotte de wegens ziekte van zijn post ontheven Paryse ambassadeur dr. Von Maltzan. Zy moeten zich verantwoorden terzake van laster, belediging en kwaadsprekerij. Aanklager is de adviseur voor het Verre Oosten bij het ministerie van handel, dr. Hans Strack, een man van ongeveer 50 jaar oud, die het er op de eerste plaats om te doen schynt te zijn zijn vroegere vriend, ambassadeur Blankenhorn, ten val te brengen. Maar weer deed het ministerie van buitenlandse zaken 'n aanval op Straok. In de winter van 1952—1953 eiste het van het ministerie van handel het ont slag van Strack als onderhandelaar voor handelsovereenkomsten met Tur kije en wel met de motivering, dat de Turkse regering een andere delegatie leider verlangde. Nu werd Strack vrij spoedig overgeplaatst naar de afdeling verre oosten, een maatregel, waar van het straf-karakter duidelijk scheen te zijn. Intussen echter werd er een ge mengde commissie van onderzoek in gesteld. Deze constateerde in juni 1953 dat de Turkse regering nooit de wens te kennen had gegeven een andere de legatie-leider te wensen. De toenmalige directeur van het minis terie, Blankenhorn, verklaarde tijdens het onderzoek, dat het ministerie van bui tenlandse zaken zich kennelijk had vergist. En daarmee werd Strack voor de zo veelste maal ten volle gerehabiliteerd. Maar de laatste was intussen zo ver toornd geraakt op Hallstein, Blanken horn en Maltzan, dat hij op wraak zon, zich tot het gerechtshof te Bonn wend de en een strafvervolging instelde ter zake van laster, belediging en kwaad sprekerij. De vervolging voor het gerechtshof is inmiddels geopend. Maar het kan nog Het begon In 1952. Strack was toen de drukbezette gedelegeerde van het minis- I tcrie van handel, die belast was met on derhandelingen over handelsverdragen met de staten van het nabije oosten. Toen de bondsregering met de staat Israël een verzocningsverdrag afsloot, richtte Strack zich met klem tegen dit verdrag en- verlangde, dat voor de definitieve af sluiting van het verdrag „volgens het A.B C. der diplomatie" de Arabische na buurstaten in de gelegenheid moesten zouden gesteld om hun bezwaren kenbaar te maken. Wanneer men dat niet deed, zou men het risico lopen, dat de Duitse handel zou worden geboycot door de Arabische staten. Het ministerie van buitenlandse zaken was over deze houding echter zo verstoord, dat het van de minister van handel Stracks terugroeping eiste uit de handelsbesprekingen, die reeds met Saoe- di-Arabië aan de gang waren. Daarna greep Hallstein ten tweede ma le in. Hij overhandigde bij het ministe rie van handel een schrijven, afkomstig van de Egyptische persattaché. Galal. waarin werd gezegd, dat Strack door het Egyptische consulaat in FFankfurt van corruptie werd beschuldigd. Het onder zoek in deze echter bracht de onhoud-maanden duren voordat de eerste open baarheid van deze beschuldiging aan het bare zitting plaats vindt, licht. I Volgens ingewijden hebben de drie Prof. dr. F. C. Gerretson, die zoals ge meld, gisterennacht te Utrecht ls over leden, zal donderdag om 2 uur op de algemene begraafplaats „Crooswijk" te Rotterdam ter aarde worden besteld. Het programma van de Duitse pianiste Gertrud Firknees scheen vol beloften. In tegenstelling tot de meeste harer collega's bracht zij de moed op om een programma met een hedendaags stuk in te zetten en na de pauze uitsluitend aan de muziek van onze tijd haar aandacht te wijden en de onze te vragen en wel met een Sona tine van Theo Brand, de „Visions fugiti ves" van Prokofieff en een Toccata, „Joc dobrogean" genaamd, van Paul Constan- tinesco. Maar ook de inzet was eigentijds en wel een Chaconne van Hermann Heiss, waardoor men al direct kennis maakte, zo wel met Gertrud's Firknees niet alledaagse pianistiek, als met een veeleisend stuk waarin naast een klassiek fundament van een ritmische bas-figuur een reeks van variaties zich opstapelden. Deze opeen hoping van klank geschiedt hier d.m.v. een Liszt-achtige vistuositeit en een ver zadigde klankgeving waarbij een o.ver- vloedig gebruik van dubbel-octaafspel ge maakt wordt, zodat men door de bomen moeilijk het bos meer kon onderscheiden Pal daarop vervolgde de concertgeefster haar recital met de zeer veeleisende en zeer omvangrijke Toccata in D van Bach waarin wel het uiterste van uithoudings vermogen gevraagd wordt, om niet to spreken van de sterke dynamische span ningen der muziek zelf. Aan deze techni sche eisen werd voor een groot deel be antwoord. Maar om dan nog eens een cen- tenaarslast als de Sonate opus 110 van Beethoven te gaan torsen, daar schoot Firknees' kracht te kort. Allereerst had zij nimmer deze van diepe sentimenten gelo den muziek moeten kiezen wijl haar algen muzikaliteit hiertoe de gevoeligheid mist en vervolgens was het een misgreep om na twee totaal uitputtende klankstukken De Groningse confectie-industrie heeft besloten deel te nemen aan de textiel- jaarbeurs, die van 9 tot 15 maart in het kader van de Internationale voor- .iaarsbeurs te Utrecht zal worden ge houden. t De herenconfectie-industrie. die voor het grootste deel in Groningen is geves tigd, heeft dit besluit genomen in het kader van het streven der gehele Neder landse textielnijverheid cm grotere aan dacht aan de exportmarkt te besteden. Daarnaast ie gebleken, dat Nederland thans het enige Europese land is, waar textielmanifestaties in het verband van een internationale jaarbeurs worden ge houden. nog eens een hoogspanning op te wekken. Na de pauze herstelde de pianiste zich enigszins, ook al werd men door de Sona tine van Brand niet overtuigd dat dit stuk geschreven had moeten worden. Hetzelfde geldt voor Prokofieff's compositie, hoe wel hier het handwerk een speelser be tekenis heeft. Dit alles werd met veel élan en overtuiging doch minder met techni sche zekerheid voorgedragen, zodat de einduitslag twijfelachtig was. M. M. President Iskander Mlrza van Pakistan heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij besloten heeft „zich terug te trekken en alle bevoegdheden aan generaal Ajoeb Chan over te dragen". De aankondiging van Mirza kwam en kele uren nadat hij generaal Ajoeb als hoofd van een nieuwe centrale regering van 12 man had beëdigd Ajoeb blijft de hoofduitvoerder op grond van de staat van beleg. Hij beheert tevens de porte feuille van defensie en van Kasjmir. Maandag is hij bovendien tot opperbevel hebber van de Pakistaanse strijdkrachten benoemd. President Mirza heeft op 7 oktober de staat van beleg in Pakistan afgekon digd. Hij hief tevens de grondwet op en ontbond de centrale en provinciale regeringen en alle politieke partijen. Volgens Mirza was dit gedaan in het belang van het land, dat ernstig werd bedreigd door „verraders en politieke avonturiers" In een verklaring zej Mirza, al zijn be voegdheden aan Ajoeb overgedragen te hebben, „omdat elke schijn van een twee hoofdige leiding de doeltreffende uitvoe ring van de huidige reusachtige taak kan belemmeren, en omdat velen in binnen- en buitenland helaas de indruk hebben, dat generaal Ajoeb en ik niet altijd in overeenstemming met elkaar zouden kun nen bandelen". Generaal Ajoeb zei later, dat president Mirza's besluit was genomen „in het grote belang van het land". De wijziging zou in genen dele de door hem op 8 oktober en later omschreven politiek be- invloeden. Ajoeb wekte zijn landgenoten op zich in „eerlijke, harde arbeid" te wijden aan de uitvoering van de gestelde taken. Toegegeven moet worden, dat de Rot terdamse badplaats lang niet de verge lijking kan doorstaan met de schitterende en flonkerende badplaatsen in het buiten land. Zelfs kan Hoek van Holland niet in een adem genoemd worden met de Ko ningin van ons Nederlandse strand, Sche- veningen. Daarvoor ontbreekt er nog te veel aan accommodatie en gelegenheden van vermaak. Ook treft men hier geen boulevard aan enz. Kortom, het is' duide lijk, dat Hoek van Holland niet behoort tot de coryfeeën van onze badplaatsen. Toch is hier 't Mekka van vele Rotterdam se vakantiegangers. Er is in de jaren veel veranderd en verbeterd aan deze bad plaats in opkomst. De treinverbinding is vrij frequent en soepel. Enige grote auto parkeerplaatsen zijn aangelegd en enige zeer goede restaurants staan daar gereed om de badgasten te laven en te spijzigen. Aan het strand is het bij goed weer een drukte van je welste, hetgeen niet te verwonderen is, als men weet. dat de reis van de Coolsingel naar het strand slechts weinig tijd vergt. De rij bontgeschilderde tenten langs het lange plankier wordt druk bezocht door zonnebaders van alle leeftijd om er even een hartversterking of een ver snapering te verorberen. En nog steeds neemt de drukte toe en eerlang zal ook de weg naar verfraaiing en verbetering worden ingeslagen en van „de Hoek" een zeebadplaats maken, die er zijn mag. de zgn. randstad Holland heeft behoefte aan recreatieoorden en het is niet aan twijfel onderhevig dat ook Hoek van Hol land zijn deel zal krijgen van de stroom stedelingen die vermaak en verpozing zoe ken. Wij hoeven maar even in de geschiede nis terug te zien, om gewaar te worden hoe hier alles veranderd is. De eigenlijke Hoek lag vroeger zuidelijker, maar is door de doorgraving, noodzakelijk voor de aanleg van de Nieuwe Waterweg, feite lijk bij Rozenburg gekomen. De oor spronkelijke vaargeul is daarbij dichtge slibd en maakte van'het eiland Rozenburg een geheel, waar nu de Beer ligt. Het is nauwelijks een eeuw geleden, dat de Hoek slechts enkele boerenwoningen testant moesten langs een vaak onbegaan baar pad naar 's-Gravenzande om er ter kerke te gaan. Ook voor een bezoek aan de dokter, de winkels, en de school was men op 's-Gravenzande aangewezen. Op 24 januari 1863 werd de „Wet tot verbe tering van de waterweg van Rotterdam naar zee" afgekondigd en tot Rijksop zichter benoemd de heer J. Lokker Sr. aan wie werd opgedragen de plannen te doen uitvoeren. Er werd 'n huis voor hem gebouwd en in 1864 door hem betrokken. Pieter Caland was de bekwame en voor uitziende ingenieur, die dit grote plan had ontworpen. Allengs kwam er door de werkzaamheden 'n groot tal vestigingen, wat weer tot gevolg had, dat ook betere wegen werden aangelegd. In 1872 voer reeds het eerste stoomschip de Nieuwe Waterweg uit. Het was de „Richard Young" met bestemming Harwich, Met het oog op de opkomende scheepvaart na men ook de vestigingen toe. Men bouwde toen huizen meer landwaarts en deze plaats was de zgn, „Nieuwe Hoek". Deze huisjes waren grotendeels opgetrokken van hout. ijzer en blik en kregen in de volksmond de bijnaam van de „Blikken- buurt". Van lieverlede groeiden de Oude en Nieuwe Hoek naar elkaar toe en werd een geheel. De spoorlijn die van Rotter dam al tot Maassluis liep, werd in 1890 tot Hoek van Holland doorgetrokken. Aanvan- keljk was Hoek van Holland geen zelf standige gemeente maar ressorteerde on der 's-Gravenzande. De belangen der be woners van beide plaatsen liepen echter te ver uiteen, zodat men een scheiding wen selijk achtte. Er kwam echter een nieuwe annexatie in het verschiet. De Tweede Kamer behandelde op 4 no vember 1913 „Het wetsontwerp tot an nexatie van Hoek van Holland bij Rot terdam". Dit wetsontwerp werd door de Tweede Kamer op 13 nov. 1913 aangeno men met 52 tegen 5 stemmen. Dit besluit werd in de eerste kamer goedgekeurd en verscheen als „Wet van 39 december 1913" in het staatsblad no. 469. Hierdoor was Hoek van Holland bij Rotterdam ingelijfd. Wie zal zeggen, wat de invloed zal zijn van de grote Rotterdamse plannen bezat. De bewoners, voor 't merendeel pro-1 met Rozenburg. Het laat zich vermoeden dat deze invloed zich zal uitstrekken over Hoek van Holland. Vele houten huisjes zijn er nog gebouwd, omdat die binnen het schootsveld lagen van de forten en dus bij eventuele opruiming snel en met zo min mogelijk schade konden worden op geruimd. Een toestand zoals er b.v. ook te Antwerpen was buiten de wallen- en fortengordel. Als men vroeger van 't stati on naar 't strand liep, ik bedoel dan in de jaren van mijn jeugd, was er wat bebou wing betreft niet veel meer dan een paar langgerekte rij huisjes en dicht bij de toenmalige semafoor een paar houten ca feetjes. De „Blikken buurt" werd in 1923 grotendeels afgebroken en er kwamen naar de eisen des tijds ingerichte hui zen. Toen in het begin van deze eeuw de forten werden verbeterd en gemoderni seerd, ontmoette men veel kritiek van En gelse zijde. Menigeen meesmuilde in die dagen, dat men beter de oostgrens kon versterken. We blven buiten de Eerste Wereldoorlog, al hadden wij het dan ook magertjes tengevolge van de eenzijdige export van levensmiddelen naar het oos ten. De Tweede Wereldoorlog heeft inder daad aangetoond dat de forten in de Hoek verkeerd lagen. De „visite" kwam uit het oosten. Op de tekening ziet gij enige huis jes in de trant van de „Blikken buurt". De huisjes zijn gezien van de Koning Wil lem III-weg af. In mijn jeugd ging ik met een treintje met een achterstevoren gekeerde tender locomotief ervoor naar de Hoek, waar ik dan met een handjevol mensen de geneug ten van het strand smaakte. Thans snelt men in de moderne elektrische treinen naar het strand om zich te laten opne men in de grote massa. Nu heerst weer de herfst over het land, hetgeen tot dusverre een milde heerschappij was, en als wij weer heelhuids de winter zijn doorgekomen wacht ons weer de opwaart se lijn naar het zenith van het jaar. En vergeet dan niet onze eigen badplaats de Hoek. Het lijkt nu wat voorbarig, maar de tijd vliedt met meteoorvaart. Onthoudt bet! Van de Coolsingel naar de Hoek Het is maar een stapje. De technische en historische gegevens van dit artikeltje werden mij verstrekt door de heer L. A. Abma van het ge meente-archief te Schiedam. aangeklaagden (Von Matzan, als toen malig leider van de handelsafdeling van het ministerie van buitenlandse zaken) zich tegenover Strack allen schuldig ge maakt aan een verzwarend trouweloos optreden tegen Strack. Het proces zal daarover opzienbarende bijzonderheden onthullen. In ieder geval gevoelt men het overal als een sensatie, dat er drie grote figu ren van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken voor de strafrechter moeten verschijnen om zich te verant woorden terzake van (eigenlijk beroeps halve) gepleegde laster. Strack, die op het ogenblik ambassa deur eerste klas had kunnen zijn, zal na het strafproces een aanzienlijke civiele vordering indienen. (Van onze correspondent) Het telefoondistrict Zwolle heeft f?»s'e' ren zijn 50.000ste abonnee aangeslote»1. Het is do heer J. B. ten Velde te Eefde' De directeur van het district, ir. E. W- O bood hem een taart aan en deelde n»ee' dat de aansluiting op het net gratis word' verzorgd. Het personeel van het telefoondistric' vierde het heuglijke feit hierna tijdeOs een feestelijke bijeenkomst in Zutfen. De leiders op deze foto zijn hop man en vaandrig van de Jan van Hoofgroep van de V.K.J.B. te Rotterdam. De dame is mevrouw R. E. van Hoof, moeder van Jan van Hoof, die bij de bevrijding van- Nederland de Waalbrug wist te be houden. Zij decoreert een verkenner met bet gouden Jan van Hoofkruis, een door de Nationale Padvinders- raad ingestelde onderscheiding, waarmede bijzondere daden van moed worden erkend. Maar de hoofdpersoon van de foto is de dertienjarige Henk van Someren, patrouilleleider van de Zwaluwen van genoemde groep. Henk liep op 25 juli van dit jaar aan de waterkant aan het Bolwerk te Rotter- dam, toen de negenjarige Henk Giezen, wonende Zwarte Paardenstraat 52. te wa ter raakte. Kleine Henk is „jagertje" in de jeugdclub van het Jeugd- en Gezins- werk van de Van Vollenhovenstraat, waar ook de verkennersgroep van grote Henk gevestigd is. De kleine Henk scheen aanvankelijk on- (Van onze correspondent) Ged. Staten van Utrecht hebben tot de gemeenteraden van Vreeland, Nigtevecht eü Boenen een schrijven gericht, waarin zij vóór 20 december a.s. hun mening vra gen inzake samenvoeging van deze ge meenten. Gedeputeerden zijn voorstanders van krachtige, bestuurbare gemeenten van ongeveer 5000 zielen in dit deel van de Vechtstreek, maar met een uitgespro ken landelijk karakter. Industrievesti ging moet dan ook worden geweerd. Samenvoeging van Nigtevecht en Vree land, die reeds één burgemeester en se cretaris hebben, ligt voor de hand. zeg gen Gedeputeerden, maar een dergelij'le beperkte samenvoeging zou beslist niet tot een verbetering van betekenis leiden. Daarom stellen zij voor deze beide ge meenten in hun geheel bij Loenen te voe gen. waarbij dan ook nog een deei van Abcoude ten oosten van het Amsterdam- Rijnkanaal zou komen, waarvan de bewo ners geheel op Vreeland z:jgeoriënteerd. Ook Loenersloot met het gelijknamige slot en aangrenzende landerijen willen Ged. Staten bij Loenen voegen. Daar de verbindingen van Nigtevecht met Loenen thas nog slecht zijn, willen Ged. Staten de vestiging van een hulpse cretarie in eerstgenoemde plaats overwe gen. bereikbaar. Hij kon niet zwemmen en andere jongens zagen radeloos van 0 kant, hoe hij vergeefs poogde, boven 1 komen. Telkens zonk hij weg. Grote ontdekte een vlondertje, van hetwelk misschien de kleine Henk kon bereik®aJ Hij deed wat hij kon en greep de drenk® ling bij de haren, juist toen hij voor d« vierde maal aan de wateroppervlakte vel scheen. En zo dankt dan kleine Henk n® leven aan grote Henk. Het verhaal werd gisteren temidden v®9 ouders, verkenners en welpen door tpe vrouw Van Hoof verteld. Henk van meren stond er lichtelijk „opgelaten" te kijken, want hij is helemaal geen gen, die van veel drukte houdt. Maar „Zwaluwen" glunderden, want ze deelde min of meer in de eer, toen hun leid het gouden kruis kreeg opgespeld. man J. Marsé leidde de plechtigheid 1 geheimzinnig in, dat eindelijk en ten 1®" genieste doordrong, wat er ging gebeur®*1' want de staf van de Jan van Hoofg^ï had de toekenning van de onderscheid1™ tot het moment van de plechtigheid ais de de ifl' een „waterdicht" geheim weten te be'*'3 ren. Henk van Someren, wonende Van Br® kelslraat 43. zit nu weer rustig op Technische School „St.-Joseph" aan Baljuwstraat, waar hij zich bekwa®, voor elektrotechnisch bankwerker. jongen als alle andere. Maar als hij f°n verkennersuniform draagt kan men z*e dat er „iets" met hem is gebeurd. De op het vliegveld Southend gevestik' Britse luchtvaartmaatschappij „Tri Ltd" heeft, naar wij vernemen, bil de Britse burgerluchtvaartautoritelten ee"I, aanvraag ingediend over het uitvo®®', van een vrachtdienst met „Viking"-*"6* tuigen, op het traject Southend-Rotter'19 j cn of Hamburg en of Kopenhagen e0 Malmoe en of Gothenburg en of St°c holm. Het ls de bedoeling van de maatschaP^ aanvankelijk met acht retourvluchten Pop maand te beginnen en dit aantal letet te voeren tot dertig retourvluchten maand. De maatschappij vraagt de gunning aan voor een periode van ze jaar, te beginnen op 1 januari 1959. Verder heeft, naar wij voorts heb vernomen, de op het vliegveld BI» t„ bushe gevestigde Britse luchtvaartff*® 0 schappij Orion Airways Ltd bij de luchtvaartautoriteiten een verzoek a,glJ hanglg gemaakt voor het onderhouo van een vrachtdienst. tussen Covent" Rotterdam en of Antwerpen en of dorf. De maatschappij wil deze dl eerst uitvoeren met Viking-vliegtui- later ook met Bristol-170 toestellen. A vankelijk zal één retourvlucht per w 1 worden gemaakt. Later wil zij dit a3'et uitbreiden tot zeven retourvluchten v j week De vergunning wordt £eVTanci> voor de duur van zeven jaar, te begin» met 1 januari 1959. gene. zegende kinderen „Ik heb net zo lang gewurmd tot ze allemaal een beurt kregen", zo zuchtte een vader van vier voldaan kortom hij was één met de feestvierende parochianen van een geluk kig dorp, dat honderd jaar een eigen Godshuis bezit. De feestviering had overigens nog een staartje. Zondagavond bood de toneel club in de grote zaal van het parochiehuis een feestavond aan, waarvan vanavond een herhaling wordt gegeven om alle pa rochianen in staat te stellen ook dit te be leven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6