Z. Eminentie Angelo Kardinaal Roncalli Rome28 oktober. (Van onze correspondent). Hedenmiddag om 17 uur 08 kondigde een licht getinte rookpluim aan dat het Conclaaf op deze derde stemmingsdag een nieuwe Paus van de Heilige Roomse Kerk heeft gekozen. Te 18 uur 03 kondigde Nicola Kardinaal Canali de naam van de gekozene aan. Hij is Angelo Kardinaal Roncalli9 die de imam van Johannes heeft aangenomen. WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 UPNIEUW is ons van de loggia van de Sint-Pieter een grote vreugde verkondigd: wij hebben een Paus. De stoel van Petrus, die verlaten stond sinds het vroege morgenuur van de negende oktober, toen Pius XII van deze wereld heenging, is thans opnieuw bezet. Rome heeft een nieuwe bisschop, en daarmee de Kerk een nieuwe drager van de hoogste jurisdictie opperste wetgever, bestuurder, rechter en onfeilbare leraar het Vaticaan een nieuwe souvereine vorst. De gehele katholieke wereld deelt in het enthousiasme van de Romeinen, die het traditionele voorrecht hebben „extra muros" het volk van de uni versele Kerk te vertegenwoordigen bij de voortgang der verkiezingen binnen het Conclaaf en de eerste getuigen te zijn van de witte rookpluim uit de schoorsteen van de „Sistina". Maar hoe terecht de algemene vreugde ook is over het feit, dat de christenheid een nieuwe gemeenschappelijke Vader heeft, zichtbaar drager en symbool van onze eenheid in Christus, wij kunnen er niet aan ontkomen thans op de eerste plaats te denken aan Hem voor wie dit vreugdevolle uur het aanvaarden van een bovenmense lijke zorg en verantwoordelijkheid betekent. Reeds temidden van deze eerste toejuichingen heeft Hij de eenzaamheid kunnen peilen, die nu Zijn deel is geworden, als gevolg van zijn onvergelijkbaar verheven ambt. En de glorie van Zijn basiliek noch het ceremonieel van Zijn schitterende hofstoet kunnen de last, die als een kruis op Zijn schouders rust, verlichten. AAR het is een erfenis, geplaatst in de stroom van de tijd. Het 1 JL levenswerk van Pius XII, hoe kostbaar ook, is niet iets voltooids. De grote problemen van geestelijke en morele aard blijven zowel theoretische bezinning als voortdurende praktische toewijding in liefde vragen. Het is niet te overzien, hoe de katholieke Kerk haar zending zal vertolken onder de zich zo grondig wijzigende verhoudingen, maar het is duidelijk dat deze nieuwe, dynamische verhoudingen, welke ten zeerste invloed uitoefenen op het denken en handelen, ook voortdurend nieuwe eisen zullen stellen zowel aan de vormen, waarin het Mystieke Lichaam van Christus hier zichtbaar tegenwoordig wil zijn, als aan de bezinning inzake de-geloofsmysteries, welke de Kerk verkondigt. Haar grote missie als „brug van verzoening" tussen de volkeren, als verkondigster van de ware vrede aan alle mensen, die van goede wil zijn, is - eens te meer in de geschiedenis - opnieuw begonnen. Haar ontwikkeling tot wereldomvattende liefdesge meenschap van allen, die naar de stem van de Opperherder luisteren, heeft nimmer stilgestaan, maar de grote uitbouw onder de jonge volkeren, zo krachtig ontwikkeld onder de laatste Pausen, blijft om stoutmoedige initia tieven en voortdurende bezieling vragen. De dialoog met de Oosterse christenheid en met de zonen en dochters der reformatie verlangt meer dan ooit de brandende gedrevenheid, welke aan Christus' smeekbede om een heid beantwoordt UP al deze terreinen, die reeds thans zo diepgaand de pastorale prak tijk en de gewijde wetenschappen beroeren, heeft thans een nieuwe Opperherder leiding te geven. Een gigantische taak, inderdaad, die slechts kan worden aanvaard door de zekerheid dat de kracht en de wijs heid van Gods geest altijd de Stoel van Petrus zal overschaduwen. Het Heilig College van Kardinalen heeft, zo mogen wij uit het verloop van dit Conclaaf concluderen, voor een zeer moeilijke beslissing gestaan. Dat de keuze tenslotte gevallen is op de hoogbejaarde patriarch van Venetië wijst, is men geneigd aan te nemen, in de richting van een compromis. Naar de mens gesproken lijkt voor Johannes XXIII geen lang Pontificaat weggelegd. Dit is eerder een leeftijd om te gaan rusten van de veelom vattende en zeer uiteenlopende taken, die Hij vervuld heeft. Maar God had een ander plan met Hem voor. En het zou niet de eerste keer in de geschiedenis der Kerk zijn, dat Gods Geest, waaiend zo Hij wil, tot andere uitkomsten leidt, dan menselijke verwachtingen veronderstelden. Dié Geest zal de zware last verlichten welke Angelo Giuseppe Roncalli op zich nam. Een nieuwe periode in het bestuur der Kerk is aangebroken De begaafde persoonlijkheid van Johannes XXIII zal er zijn stempel op drukken! Vol vertrouwen blijven wij ons wenden naar het Vaderhuis, waar Petrus woont, gisteren, heden en morgen. En wij bidden voor een Pontificaat, dat gezegend mag zijn met overvloedige genade voor alle mensen, dat als een steenrots blijft staan temidden van angst en kwaadaardigheid en dat de uitdrukking mag zijn van wat Gods liefde is en vermag. - nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1