Heel Europa over de vloog per KLM Noordpool Binnen 32 uur van Schiphol aan de thee in Tokio Herderlijk schrijven bij keuze van Paus Joannes XXIII K.R.O.-televisie over hef dode punt heen draad loos contact Pater Werenfried van Straaten pleit voor geestelijke adoptie „Kinderen kinderen lazen, lezen" D Ere-lunch voor Montgomery mm ë.M'ëXaKllt Tachtigjarige dame had geen fietspomp Hoogste waardigheid en zwaarste last Bisschop als gast van KLM naar Tokio Oud-minister Algera grootofficier O.-Nassau Inval in landelijk gokcafé Braziliaanse order voor Friendships? Optreden van „Les Trois Horaces artistiek hoogtepunt Godspenning, symbool van naastenliefde IN STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM Kostelijke expositie van jeugdlectuur door de eeuwen heen Benoemingen in het bisdom Rotterdam Man door trein gedood VB MAANDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 „Bon voyage Op Handeda Vrolijke noot LEIDEKKER MAAKTE DODELIJKE VAL Financiële problemen zijn nog niet geheel opgelost „BRjf er niet voqr thuis" ,Wist u het?" .Toerja-Toernee „Je reinste pracht" Prijsbandjes En een hoek Losprijs ef se!»* ofl1 na" nO,e ar>£5 Nog even wuifde gezagvoerder Snitselaar zaterdag naar de honderden belang stellenden op het platform van Schiphol, waar het geluid van de vier machtige motoren van dc DC-7C, de PH-DSH „Caraibische Zee" nauwelijks boven dat. wat geproduceerd werd door de blazers van de KLM-harmonie uitkwam, en toen taxiede het vliegtuig om 22.36 uur naar de startbaan: de eerste etappe van de officiële openingsvlucht van de .KLM van de nieuwe lijn tussen Amsterdam en Tokio/Biak over de Noordpool was begonnen. En tijdens het rollen naar de startbaan vertelde captain Snitselaar aan zqn passagiers onder wie zich de minister van Verkeer en Waterstaat a.i. mr. H. .1. B Witte bevond, dat de étappe naar Anchorage in Alaska in twee gedeelten moest worden afgelegd in verband met de heersende winden. Een tussenlan ding voor het bijvullen van de brandstoftanks te Stavanger was ingelast. Tot verbazing van de passagiers, die allen vertegenwoordigers waren van liet Europese culturele en maatschappelijke leven, vertelde de KLM-captain deze bijzonderheden via het boord-omroepsysteem ook in het Frans, Duits en Engels, Spaans, Portugees, Italiaans. Noors, Deens, Zweeds en Fins. Na een rustige etappe van precies 15 uur tussen Stavanger en Anchorage in Bij het vertrek waren enkele honder den genodigden aanwezig, die geduren de enkele uren te zamen zijn geweest .in de grote wachtkamer van de inter, continentale hal. Talrijke leden van het corps diploma tique, vertegenwoordigers van rijks diensten, van luchtvaartorganisaties, van de Amsterdamse luchthaven en van de directie van de KLM, vulden de fraaie ICA-hal, waar dr. A. A. L. Rut gers, president-commissaris van de KLM een welkomstwoord richtte tot alle passagiers en alle andere aanwezigen. Zich wendend tot de 35 passagiers van deze openingsvlucht, representanten uit de wereld van de muziek, de handel, de godsdienst, werkgevers- en werkne mersorganisaties, sport, wetenschap. Politie, films, pers en radio, die ui' Oostenrijk, Luxemburg, België, de Alaska zette gezagvoerder Snitselaar zondagmorgen 4.50 uur plaatselijke tijd (dat is 15.50 uur zondagmiddag Neder landse tjjd) de „Caraibische Zee" op de baan van het vliegveld in het hoge noorden neer. B\j het vertrek uit Stavanger was de geschatte vliegtjjd voor deze etappe 15 uur 7 minuten geweest, zodat het KLM- toestel zeven minuten voor schema in Alaska aan de grond kwam. De burgemeester van Anchorage, een comité van ontvangst en een groep Es kimo's waren ter verwelkoming aan wezig. Met een hartelijke toespraak zorgde de burgemeester van Anchorage er voor, dat alle passagiers zich onmid dellijk in Alaska thuis voelden. Mgr. dr. Edward J. Kissane van het St. Pa trick'^ College in Maynooth Ierland, die een draagbaar altaar in het toestel had. droeg op de luchthaven van An- een nieuwe bemanning, het commando van captain Snitselaar had overgeno men. Om twee uur 's middags plaatselijke tijd kwam de „Caraibische Zee" in To- Scandinavische landen, Frankrijk. W -1 chorage een H. Mis op. Duitsland, Italië, Spanje, Ierland. Lieoh. Na een tussenlanding van 90 minuten tenstein, 'Andorra, Portugal. Zwitser- werd gestart voor de laatste etappe, land, Finland, Groot Brittannië, de j van Anchorage naar Tokio, waarbij ge- Verenigde Staten, Monaco en San Ma-zag voerder De Haas geassisteerd door rino afkomstig zijn, wenste de presi dent-commissaris hun een goede reis foe, met veel genoegen in het land van de rijzende zon. Een „bon voyage" Wenste ook de Japanse ambassadeur :n ons land de passagiers bij het afscheid toe. Een vrolijke noot vormde het bezoek van een aantal studenten van de Am sterdamse universiteit, leden van het litterarisch dispuutgezelschap Beets Een van hen hield een geestige toe spraak en vroeg aan de KLM-directie de mogelijkheid onder het oog te wil len zien een van de nieuwe vliegtuigen de naam van „Nicolaas Beets" te wil. len geven. Puck Rijpstra, de stewar dess op de eerste etappe van de vlucht, tot Anchorage, kreeg van de studenten een ijsbeertje en aan mevr. Aler werd een uitgave van de Camera Obscura aangeboden. De aanwezigheid van de studentendeputatie viel te verklaren Pit het feit, dat tijdens de ontgroenings- Procedure deze ,,nul-de-jaars" iets hioesten doen, waardoor zij in de krant 2ouden komen. Minister Witte verklaarde tegenover Persvertegenwoordigers voor het ver trek, dat deze nieuwe lijn vdor de pas sagiers belangrijk is, omdat de weers omstandigheden op de poolroute ge woonlijk uitstekend zijn en er meestal slechts één tussenlanding op het traject Wordt gemaakt. „Deze openingsvlucht Is een demonstratie van het heden daagse kunnen in .de luchtvaart", al dus de minister. kio aan. De vliegtjjd tussen Schiphol en Haneda het Japanse vliegveld was 31 uur en 30 minuten. Op de luchthaven waren talrijke autoriteiten ter verwelko ming van bemanning en passagiers aan wezig. Minister Witte hield een toespraak, waarbij hij zei met veel genoegen de uit nodiging te hebben aanvaard om deze eerste officiële poolvlucht van Nederland naar Japan mee te maken. „Tot dusver werd de verbinding tussen uw land en mijn land langs de „klassiek" geworden route via Zuid-Azië uitge voerd", aldus de bewindsman. „Dank zij de snel voortschrijdende techniek in de luchtvaart is het thans mogelijk Tokio ook lang de Poolroute te bereiken en nog wel met een bekorting van een derde van de reistijd. En dit geschiedt dat hebben wij allen die hier zijn aangeko men mogen constateren op conforta- bele wijze onder voortreffelijke weers omstandigheden. „In het begin van de 17e eeuw keeg een Nederlandse maatschappij, die han delsbetrekkingen met Japan had geopend bij een keizerlijke brief van 30 augustus 1611 een vrijbrief, waarin een groot respect en vertrouwen worden uitgespro ken aan het adres onzer voorvaderen. „In welke haven de Nederlanders binnenlopen zullen hun gunst en bijstand worden verleend. Iedere Japanner zorge ervoor, dat aan de vriendschap, dit volk toegezegd, op generlei wijze tekort worde gedaan". Thans bijna drie en een halve eeuw later, opent een andere Nederlandse maatschappij een nieuwe verbinding tus sen NederlandJapan, en de KLM heeft bii de totstandkoming van deze lijn nog veel van die oude, zeventiende-eeuwse gastvrijheid en bijstand mogen ontmoe ten Deze kortere en snellere luchtver- binding opent grote perspectieven' voor Japan en zal kunnen bijdragen tot een grotere otnwikkeling van Tokio als „Ga teway" van het te verwachten poolver- keer tussen Europa en Azië", aldus mr. Witte Tenslotte zcide hij: „Op 19 april 1600 opende gezagvoerder Jaco Quaekernaeck met het schip „De Liefde'' onze eerste zeeverbinding met uw land. Thans, 3 no vember 1958, zjjn w\j getuige geweest, hoe dc gezagvoerdere Snitselaar en De Haas met het KLM-vliegtuig luchtver- bindine via de Pooi tot stand hebbcn^_ge- hrachl. Ter herinnering aan de opening van deze nieuwe link tussen Japan en Nederland, moge ik u hierbij een klein model aanbieden van een oud Neder land* schip, dijt drie en een halve eeuw geleden de eerste verbinding tussen Ja pan en Nederland onderhield Aan de vlucht met de D.C. 7c Carribcan Sea" vamen verschillende autoriteiten deel. Op dc foto poseren zij bij de ijsbeer in de vertrekhal. V.l.n.r. mr. F. Bcsangon, dir. KLM. Z. Exc A. Chyeambassadeur van Japan, ir. H. B. Witte, minister van volkshuisvesting en gezagvoerder A. D. Snitselaar. Reden tot mishandeling In dc nacht van zaterdag op zondag heeft de 30-jarige W de H. een 80-jarige weduwe J. de H (geen familiebetrek king tussen de personen) te Otterkoten bij Buitenpost in Friesland ernstig mis handeld. De vrouw werd omstreeks half twee gewekt door een heftig gebons op de voordeur van haar woning Toen zij naar de deur liep vroeg een onbekende man om 'n fietspomp, waarop zij. zonder de deur verder te openen ,de man mee deelde geen pomp in haar bezit te heb ben en hem naaf de buren verwees. Niet tevreden met dit antwoord trapte de man een kelderraampje in waarop de dame de straat opvluchtte. Pe man ging haar echter achterna en vluchtte pas voor de toeschietende buren, toen hij de we duwe had mishandeld. Bij politieonderzoek vond men de over valler onder de bedstede van de vrouw Hij verkeerde kennelijk onder invloed Hij is ingesloten. De vrouw is onder dok tersbehandeling gesteld. Zaterdagmorgen is te Leeuwarden de 40-jarige Leeuwarder leidekker W Bek- ker door een val van een dak om het leven gekomen. Hij sloeg met het hoofd tegen een betonnen regenwaterbak en overleed enkele uren na het ongeval in het Diakonessenhuis. Mgr. Manuel Rodriguez uit Madrid én pater J. Rzitka uit Rome zullen als gasten van de KLM de tweede openings vlucht via de Noordpool naar Tokio Meemaken. Mgr. Rodriguez arriveert borgen op Schiphol en pater Rzitka Woensdag. Beiden vertrekken op 5 no vember om 22.40 uur van Schiphol naar Tokio. Mgr. Rodriguez is secretaris-generaal Van het „Consejo Superior de Missio ns". Hij is doctor in de filosofie en aUteur van verscheidene boeken op het j die"behoren tot Christus' schaapstal, die „Zoals u reeds bekend is, heeft het Col lege van Kardinalen als opvolger van Paus Pius XII eerbiedwaardiger en roemrijker gedachtenis gekozen Zijne Eminentie Angelus Joseph Kardinaal Roncalli, die de naam heeft aangenomen van Johannes XXIII. Het hoog College van Kardinalen heeft bij deze keuze gesteund op het woord van de Goddelijke Hogepriester, Jesus Christus zelf, Die tot Petrus zeide: „Gu zijt de steenrots en op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen". En Hij voegde daarbij: „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen", aldus begon een brief van het Nederlands episcopaat, die gis teren in alle kerken werd voorgelezen. „Is de persoon van de grote Pius van ons heengegaan, het Pausschap zal blij ven, zolang de wereld zal bestaan, zo zeggen de bisschoppen verder. Wij weten het: de zichtbare en allerhoogste Plaats bekleder te zijn op aarde van onze God delijke Zaligmaker is zeker de hoogst denkbare waardigheid, maar ook de aller zwaarst denkbare last. Niemand kan zich daartoe waardig achten en ook is niemand in staat deze wereldlast te dragen met en kel menselijke kracht. Alleen hij is daar toe in staat, die door God is uitverkoren en op bijzondere wijze bezield wordt door het licht en de kracht van de H. Gf®st- Daarom heeft dan ook de gehele katho lieke Kerk met haar eerste vertegenwoor digers, de Kardinalen, maar ook met Ma ria. de Moeder des Heren, met de apos telen en alle heiligen des hemels zich verenigd in een dringend gebed om bij deze gewichtige keuze de voorlichting te vragen van de H. Geest. Nu de keuze is gevallen, nemen wij de nieuwe Paus Johannes XXIII aan als de door God aangewezen Herder over allen. Vol eerbied zullen wij luisteren naar zijn woord en getrouw zullen wij zijn les sen volgen. Dagelijks gedenken wij hem in iedere H. Mis en wij zullen blijven bidden, dat hij door woord en vporbeeld tot heil moge strekken aan allen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Wii schrijven voor, dat op de dag van de Pauskroning in alle kerken en kapellen waar dit mogelijk is, een plechtig Te Deum zal worden gezongen en dat gedurende de maand november van dit jaar in alle H.H. Missen, waarin dit door de rubrie ken is toegestaan, het gebed voor de Paus worde gebeden." Sebied van de filosofie, de Spaanse cul tuur en de Missie. ..Hij is de stichter van de Spaanse me dische missieschool en hij is drager van '"'^schillende hoge Spaanse onderschei dden. Rzitka bekleedt een ^ooraan- pöande post in de Congregatie van de aters van het Goddelijk Woord. geleid zal worden door Gods licht en gesterkt zal worden door Gods liefde en Gods kracht. Advertentie O De minister-president, dr. W. Drees, heeft zaterdag aan de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de versierselen uitgereikt, behorende bij de koninklijke onderscheiding van grootofficier in de orde van Oranje- Nassau. De uitreiking geschiedde ten huize van mr. Algera te 's-Gravenhage. (Van onze correspondent) Volkomen onverwacht deed de politie van Alphen aan den Rijn dezer dagen een inval in café Rijnlust, gelegen aan de Steekterweg op de vrij eenzame straat naar Zwammerdam. Via de ach tertuiningang en het café drongen de politiemannen door tot een afchter het café gelegen schuurtje, waar zij een aantal gokautomaten aantrof, benevens twee mannen, die vol overgave pogin - gen in het werk stelden hun geld kwijt te raken. De eigenaar van het café en de gok kers werden in verzekerde bewaring gesteld en de automaten in beslag ge nomen. Kort daarop werden de spelers weer vrijgelaten; de' eigenaar heeft en kele dagen gevangen gezeten, maar be vindt zich momenteel ook weer op vrije voeten. Reeds enkele maanden koesterde de politie verdenking tegen het café maar het was moeilijk een bevestiging van deze vermoedens te verkrijgen, daar het schuurtje slechts via het café te bereiken was en omdat de achteringang steeds gesloten was, Toen enkele weken geleden een 26-jarige handelsreiziger uit Bodegraven werd gearresteerd, om dat hij dertienhonderd gulden had ver duisterd, sloeg deze tijdens het verhoor door en vertelde de politie, dat hij het geld in café Rijnlust was kwijtgeraakt. Hij vertelde de politie hoe de gokgele- genheid in het schuurtje te bereiken was. Toen de politie dezer dagen de achteringang open vond, deed zij van twee zijden een inval en zorgde voor een complete verrassing. De Braziliaanse luchtvaartmaatschappij de Viacao Aerea Sao Paulo (VASP) heeft in beginsel besloten bij Fokker vijf „Friendships" te bestellen. De aandelen van de VASP zijn voor een belangrijk deel in handen van de staat Sao Paulo, van de stad van die naam en van enkele banken. De financiële problemen, aan de aankoop van vijf Fokkers verbonden, zijn evenwel nog niet geheel opgelost. Ben contract tussen de VASP en de Fokker fabrieken is dan ook nog niet getekend. Wat het zaterdagavond-amusement betreft schijnt de K.R.O.-televisie nu eindelijk en laten we hopen defini tief over het lode punt heen te zijn. De variatie, die de beide eerste pro gramma's in dit seizoen kenmerkte en die, zoals we een vorige maal opmerk ten, de kijkers' vrij snel over ue aan vankelijke teleurstelling heen hielp, was zaterdag gehandhaafd, maar de verschillende onderdelen bleken aan merkelijk in kwaliteit te hebben ge wonnen. zodat liet geheel ditmaal aan alle redelijke eisen voldeed, met als artistiek hoogtepunt het optreden van „Les Trois Horaces" en als beste ver- strooiingselement de „Toerja-Toernee"- quiz van Jan Blaaser en Jos van der Valk. „Les Trois Horaces", de zingende mimes uit Parijs, lieten een optreden zien, dat volmaakt was afgestemd op het medium televisie. Met stroken pa pier, opvouwbare duimstokken en in het bed van de amoureuze Marsbewo ner met hun drie tot een eenheid sa mengesmolten lichamen in een veel heid van bewegende ledematen, wisten zij even verrassende als wonderlijke ef fecten te bereiken, die hun chansons op boeiende wijze ondersteunden. Het lijkt ons niet te boud om te veronderstellen, dat hier op het gebied van het „tele visie-chanson" baanbrekend werk werd verricht. Jammer,'dat omroepster Han- nie Lips-, die zich weer feilloos kweet van haar ditmaal ongewoon omvang rijke taak, alleen ir de gelegenheid werd gesteld om het eerste chanson bij de kijkers in te leiden. .twee weken naar Italië voor twee per sonen hadden de kijkers waarschijn lijk liever aan één der beide andere deelnemers gegund, want de gelukkige de heer George de Waart van de KLM die overigens volkomen verdiend won zal uit hoofde van zijn functie wel een- meer voor reisjes in aanmerking ko men. Jan Biaaser, de „quiz-master", heeft thans zijn zelfvertrouwen en daarmee zichzelf herwonnen. Hij leidde de wed strijd vlot en op sympathieke wijze. In de vorm, waarin Efnile Lopez en Jan de Cler ditmaal hun muzikale kol der hadden gegoten, zijn we bereid er desnoods wèl voor thuis te blijven. De zangkwaiiteiten van de medewerkers, met uitzondering van Joekie van der Valk, beantwoordden weliswaar niet aan de kwantiteit van de liedjes, die in 't programma waren opgenomen, maar de humor werd niet meer zo sterk ge zocht in de richting van de platvloerse loi en er werden goed-gel.ke situaties op het scherm gebracht, waarin Jack Bow, die verantwoordelijk was voor de „choreografie", een belar._rijk aandeel had. In elk geval kregen we nu een pro gramma, waarnaar men zonder erger nis en zelfs met genoegen kon kijken en luisteren. De oplossing van het raadsel, dat in „Inspecteur Lund en het vermoorde hondje" werd voorgezet, lag erg voor de hand, maar het spel van Willy Cor- sari bevatte genoeg spannende momen ten om de kijkers gezellig bezig te hou den. De mogelijkheden, die we in eerste aanleg zij het toen nog in nauwelijks herkenbare vorm in „Toerja-Toer nee", het spel van vragen en opdrach ten van Jan Blaaser en Jos van der Valk meenden te kunnen ontdekken, bleken zaterdagavond volledig te zijn gerealiseerd. De keuze van het „materiaal", dit maal een leerlinge van een kunstnij verheidsschool, een K.L.M.-instructeur en een Amsterdamse bus-chauffeur, wordt steeds beter en hun liefhebbe rijen en liefste wensen w? *en aanlei ding tot bijzonder aardig, sterk afwisse lend t.v.-amusement, vol tempo en be weging. De eerste prijs reis en verblijf van E internationale leider van de Oostpriesterhulp, pater Weren fried van Straaten, Norbertijn, heeft gisteravond voor de Katholieke Radio Omroep het woord gericht tot alle gelovigen in Nederland. In zijn toespraak, die de titel droeg: „De Zwijgende Kerk lijdt voort", legde hij zijn vinger op de zieke plek van onze huidige maatschappij: angst, ge brek aan vertrouwen, en de spanning in de wereld van vandaag. „Laat ons", zo zei hij. „in Gods naam bidden voor de bekering van Rusland, voor Kroesjtsjef en Mikojan, Gomulka en Tito. Ulbricht en Kadar, voor alle communistische leiders en misleiden, die de willoze werktuigen van Satan werden". En hij gaat verder: „Wie kan u verhinderen een Sovjet-minister, het Centraal-co- mitc in Moskou, of kommandant van een Siberisch concentratiekamp met uw (Van onze Amsterdamse redactie) ONDER DE titel „Kinderen lazen, kinderen lezen" is in het Stedelijk Museum in Amsterdam een waarlijk kostelijke en heel interessante expositie ingericht van het kinderboek door de eeuwen heen. Zij geeft de bezoeker naast oprechte vreugde over het aanschouwen van zoveel „druk-schoons" ook een uitvoerige geschiedenis van het kinderboek èn een inzicht in het perspectief van de tijden waarin al deze boeken en prenten in totaal meer dan 1100 stuks! ver schenen zijn. Zij „illustreren" voor een deel de eeuwen, waarvan de eerste AB- boeken, Van Alphens kindergedichten van -Jantje zag eens pruimen hangen" e.d. en de boekjes van „Letterkranske voor lieve en brave kinderen" of andere hoogdravende en vaak zwaarwichtige leesstof voor kinderen een uitvloeisel waren. En in die jaren moet men ze ook bezien; deze uitgaven zijn beslist niet bestemd geweest voor de jeugd van „het atoom en de ruimtevaart". Wanneer men dat overweegt en dus de meewarige glimlach laat varen, zal men vol vernkking door de veie zalen en kabinetten lopen en zijn ogen vergasten op al dat fraais, dat in het Amsterdams museum werd bijeen gegaard, voor namelijk dank zij de medewerking van de hartstochtelijke collectioneur op dit gebied, de heer C. F. van Veen, die zijn verzameling voor dit expositie-juweel afstond. - Verschijning van de memoires van Montgomery die overal ter wereld nogal at °P3chudding teweeg hebben gebracht door de kritiek mi Londen aanleiding geweest tot een literaire lunch, waar de burggraaf van 'nein (je eregast was. We zien hem hier met mevrouw Ohnrchill tijdens de lunch gefotografeerd. DE WEG van het woord naar het beeld begon ook vroeger voor de kin deren met de ABC-boeken. Er is in de tweede helft van de 18e eeuw ene prof Swildens uit Franeker geweest, die -,het kind" meende ontdekt te hebben en ervan uitging dat de lectuur voor dat jonge wezentje ook verantwoord dien de te zijn. Hij maakte studiereizen en stelde zich voor met zijn „Vaderlandscb AB-boek voor de Nederlandsche Jeugd" 't verval in zijn tijd te kunnen stuiten en het volk te kunnen opvoeden tot ern stige en goede vaderlanders Zijn boek, in tal van varianten op de expositie te op generaal Eisenhower werd geen succes; de tekst was blijkbaar toch nog te „zemelig" Meer vreugde zullen de kinderen aan de an dere in alle lithografische technieken fraai verluchte AB-boeken, die er in zeer veel soorten waren, gehad hebben, waaronder „het van ouds gerenommeer de A is een Aapje". Een andere afdeling is'gewijd aan de school- en volksboeken, zoals De vernieuwde Cyfferinge" van de be roemde mr. Willem 'Bartjens uit 1760 het aloude „Een suurlijck exempel hoe dat Jesus een heydensche maghet een sondaersdochter wech leyde ut haren lande", omstreeks 1560 te Amsterdam verschenen bij Willem Jacobs; „Een schone ende wonderlijcke Historie van de Verhuldighe Helena van Constanti- nopolen", dat in 1640 uitkwam bij Broer Jansz, die ook de eerste vaderlandse courantier was. JE REINSTE PRACHT zijn de schone voorbeelden van „penne- en schrijf- konst", dat een typisch Nederlandse be zigheid is geweest. Wie kent niet Van der Veldes ,-Spieghel der Schrijfkonste' uit 1605, natuurlijk in het Stedelijk Mu seum aanwezig. Calligraferen was een edel ambacht dat helaas later ontaardde in letterkrullerij. Speelboeken zijn er te kust en te keur te bewonderen zoals de Plano-spelen. Bij een hoort zelfs een handboek van 300 pagina's.... De bioscoop had zijn voorloper in de to verschijf en „fantamascope", een schijf met figuren die bij draaiing zo maar be wogen. Er staat er één op de expositie in werking. Hieronymus van Alphen, die de vader der Nederlandse kinderboeken mag worden genoemd, is ruim met zijn mo raliserende werkjes vertegenwoordigd. Zjjn succes was zo groot, dat hij in Duitsland soms- letterlijk nagevolgd !s, terwijl hij over vertalingen niet te kla gen heeft gehad. Uit de 18e eeuw zijn er verder veel emblemata's, sprookjes, (natuurlijk ook van „Moeder de Gans"), fabels en parabelen, een „Kern der Ne derlandsche Historie" met 17 gravures in een boekje van 2.5 bij 4.5 cm, en een aparte vitrine voor „Robinson Crusoë", wiens avonturen het zo goed hebben gedaan, dat er zelfs „robisonades" ont stonden, boeken met Robinson in de ti tel vermeld, terwijl het b.v. ging over een arm zwerversjongetje in Parijs Uit het eind van die eeuw dateren ook de eerste kindertijdschriften, de bont gekleurde kinderalmanakjes cn bewij zen in kinderprenten, dat er voor de toenmalige jeugd ook ander geestelijk voedsel was dan, zoals de catalpgus het zo sprekend zegt, enkel „Zoetekoek, Hiero Pruimenjam en Nutspot". IN HET BEGIN van de 19e eeuw zijn er een menigte kinderboeken over na tuurlijke historie verschenen- sommige behorend tot de best verzorgde vroege jeugdlectuur. Bijzondere uitgaven waren ook de zgn. „prijsbandjes" als beloning voor goed gedrag of vlijt op schooi; boekjes met variërende inhoud maar vaak in leer of perkaftient gebonden met stempels in goud op de bladen. Er is voorts een Amsterdamse afdeling en dan komen de eerste prentenboeken, waarbij heel mooie en vaak beweeg bare, zelfs tot een heel circus uitschuif- bare. Met de „Polymorphoscope" ver maakte de jeugd zich ook. Dat waren' prentjes van volkstypen waarvoor steeds een ander gezicht geschoven kon worden. Via een zaal met buitenlandse kinder boeken, in de jaren van 1900 vaak nog gemeengoed in tal van huisgezinnen, brengt de expositie ons in deze eeuw, waarin de jeugdlectuur meer aan de werkelijkheid werd aangepast en ten gevolge van de vervolmaking van de technieken er meer prenten en kleuren gedrukt worden. Velen zullen hier op bekend terrein zijn gekomen en met een tikkeltje weemoed misschien om verlo ren gegane jeugd zich tal van werkjes weer herinneren. Tot slot is er een uit gebreide serie kinderboeken van nu. waarbij vooral de fraaiste en meest bij zondere werkjes uit aller heren landen zijn tentoongesteld. „Voor ieder kind in huis een boeken een hoek om het te be leven" en daarom zijn er een paar moderne kinderkamers of kinderhoe ken als voorbeelden ingericht. Ook is er een kinderleeszaal, waar de jeugd als ze van het kijken moe is, naar hartelust in lectuur mag gras duinen. De typografisch fraai verzorg de catalogus met een aantal mooie prenten bevat een uitgebreide biblio grafie, zodat hij ook voor kenners van de kinderlectuur van blijvende waar de zal zijn en eveneens voor later zijn nut kan bewijzen. De expositie die pakkend is ingedeeld en nog ..opgeluisterd" wordt met popp?- kamers en kinderspelen, blijft tot 7 ja nuari te bezichtigen. Ze is het waard vele duizenden bezoekers te trekken en sluit mooi aan op de verschijning van Leonard de Vries' boekwerk over kin derlectuur tussen 1712 en 1898, dat „Bloempjes der Vreugd' voor de Lieve Jeugd" heet. gebed te omsingelen, totdat j3e muren van hoogmoed, boosheid, haat en ver blinding bezwijken voor dit heilig of fensief van de liefde? Sla uw atlas open of neem een kaart van Rusland. Denk met zorg aan de 200 miljoen mensen, die er wonen. Streel met Uw vingertoppen over het wijde land: de Wolga. de Dnjeper, Kiev, Mos kou Leningrad de Oeral. Kazakstan, Workuta, Stalingrad. Siberië, Het hei lig Rusland van weleer. Land van ka thedralen en ikonen. Land van Maria. Land, dat aan Gol ontroofd werd. Want overal, waar uw vinger de kaart aan raakt, zijn duizenden zielen in nood. Misschien is er een gevangenis, een concentratiekamp, een kazerne, een kolchose, een fabriek, een atoomcen trum, God weet het maar in ieder geval raakt uw vinger een gebied, waar onderdrukt, geterroriseerd, geslagen, gehongerd gevreesd, geleden en gestor ven wordt. Ge hebt het bloedende Rus land met uw vinger betast. Wees een Samaritaan. Giet de olie van uw goedheid en de wijn van uw gebed in de gapende wonden. Sla uw atlas niet onverschillig dicht. Laat die kaart u voor ogen blijven. Bid en offer voortaan ten minste voor één verdool de ziel. om bekering en voor ééén mar telaar. om kracht". Als concrete mogelijkheid om zowel door gebed als offer de gekruisigde Kerk bij te staan, bieden Oostpriester hulp en de Middagklok katholiek Ne derland de Godspenning aan. Wie zich deze penning verschaft, en deze gebruikt geeft een losprijs voor onze broeders, die de gevangenen zijn geworden van het Godloze bolsjewisme. Oostpriester hulp 's-Hertogenbosch stuurt pp verzoek alle informaties. In talrijke parochies en organisaties zal dit actuele teken van de nood, dit christelijke vredes- symbool, worden verspreid. Z.H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. B. M. Timp. pastoor van de pa rochie van de H. Liduina te Den Haag. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeer eerw. heer J- Staadegaard; tot pastoor van de parochie Onbevlekt Hart van Ma ria te Lisse is benoemd de zeereerw. heer G. J. W. van Dijk; tot pastoor van de parochie van de H Victor te Wad- dinxveen de zeereerw. heer H. C. A. van Drunen kapelaan in-de parochie van Chrisutus Koning te Rotterdam (Hilie- gersberg); tot kapelaan te Dordrecht (H. Bonifatius) de weleerw. heer C. L. M. van Ruyven: tot kapelaan te Voorhout (H. Bartholomeus) de weleerw. heer J. N. Tenniglo. majoor-aalmoezenier bij de Kon. Landmacht. In verband met zijn benoeming tot majoor-aalmoezenier bij de Kon. Landmacht is de weleerw. heer A. J. Hubers eervol ontslag verleend als kapelaan te Dordrecht (H. Bonifatius). Op het Haagse spoorwegemplacement aan de Waldorpstraat op het traject 's-GravenhageDelft is zaterdagavond de 44-jarig^ Dordrechtenaar A. Fok on der een rijdende trein terecht gekomen en aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Het slachtoffer werd in een psychiatrische inrichting te 's-Graven hage verpleegd. De politie onderzoekt op welke wijze de man op het baanvak terecht is gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3