Oranje-ploeg vond ook nu geen norm voor Europese in de Zwitsers middenklasse Babylonische spraakverwarring rond stopper' en .grendel' Ook in de B-interland een 2-0 zege Vonhoff en Bennaars troffen het Zwitserse doel Ned. Amateurelftal behaalde grote zege op Oranjebroekjes Schwartz Piet Kruiver: weer overmoedig Off-side of niet, hij telt!" INCIDENTEEL MEER SCHOT TWEE GOALS VAN KRUI VER W'i I lü 4* lü m Abe kon ditmaal niét „bundelen" DERDE ZEGE IN SUCCESSIE BESLOOT VOETB AL-INTERLAND JA AR Succes verdiend doch niet bevredigend De Munck de zilveren I inter land-jubilaris Tsjechische invitatie voor 23-jarigen „Voorlichting" op een koopje (35 cent) Frederiks (Gouda) was de architect Old enzaal sluit de rij in de 2 e divisie B Harmonie „Glorieus inderdaad glorieus MAANDAG 3 NOVEMBER 1953 PAGINA Geen „eigen allure" Een groot niemandsland Direct al misverstandeu Geen coördinatie Amateur-elftal H^ar Italië Ontdekking van de eeuw Voor <le statistiek (Van onze sportredacteur) FEIJENOORD-Stadion, zondag ABE LENSTRA zal wel heel gek opgekeken hebben In de krant waarvoor hij een wekelijks voetbal-rubriekje ver zorgt, had hij het j.l. zondag nog braaf over de Zwitserse gren del", waartegen hij al eerder had geopereerd en die hij dus goed kende. Nu. begrijpen wij ook, waar hij in het eerste kwartier zo ijverig naar heeft lopen zoekenNaar die „grendel" natuurlijk. Want die was er helemaal niet. Om de simpele en eenvoudige reden, dat de Zwitsers, zoals wij j.l. vrijdag in ónze voorbeschou wing uit de doeken hadden gedaan, sedert enige tijd het stopper- spil-systeem hebben ingevoerd en er vandaag tegen Nederland hun tweede interland-wedstrijd mee speelden. Het grappige is, dat de krant waarvoor Abe Lenstra die stukjes schrijft, twee jaar geleden uit Lausanne, waar de Zwitsers nog wel „grendelden"voor een extra editie een directe reportage, heet van de tribune, kreeg door getelefoneerd waarin men ge woon maar deed alsof de Zwitsersstopperden! Nu hopen wij wel, dat ze het onderdehand in de gaten hebben gekregen; maar wij gaan die krant er straks toch eventjes op nalezen Overigens verkeerden de dagbladen, die in hun voorbeschouwing kennelijk nog niet van de Zwitserse overgang van grendel naar stopper hadden vernomen het waren er meer dan eentoch wel in „goed" gezelschap. Het „officiële programma" voor Neder landZwitserland bevatte a raison van 35 cent immers ook nog een volle pagina tekst over „het grendel-systeem van vanmid dag". Onder het motto „Het is wel prettig, als men als toeschou wer enigszins op de hoogte is van de finesses ervan, omdat men dan wellicht het spel beter zal kunnen volgen en zeker kan be grijpen" (pag. 10, regel 14-16). Nou, de argelozen, die hun kennis alléén van dat „officiële programma" moesten hebben, zullen het dan waarschijnlijk helemaal niet begrepen hebben.... Och, belangrijk is het natuurlijk niet. Maar wij vinden wel: als je dan tóch „voorlichting" wilt geven, doe het dan goed. Ook al kost het een beetje tijd en moeite om „bij" te blijven Hügi niet, Kruiver wel WINTERTHUR, zondag Op dezelfde tijd als waarop in Rotterdam de A-interland ging, in een Nederlandse zege geëin digd en wel met dezelfde score: 20, door doelpunten van de beide binnenspelers Vonhoff (27e) en Bennaars (30e minuut van de eerste helft). pec ia 11 TC-voorzitter: „Snelle en gevaarlijke Zwitsers Zwitsers ivaren er somber Guigue en het suikerzakje AMATEUR-VOETBAL Hoensbroek bleef ook bij Roermond ongeslagen Kimbria won de derby ZAC zonder zege Van onze sportredacteur GERARD PA L I UN) FEIJENOORD-STADION, zondag 1LHELM TELL, de lcgcridarisolie vrijheidsstrijder, die een eeuw of at geleden de toeli al tamelijk opwindende Zwitserse folklore mit^ of meer nolens-volens met het hen! aparte genre „appel-van-hoofd-scliieten uitbreidde, is beslist een betere schutter geweest dan de vijf lieden, die vanmiddag in het Eeijcnoord-Stadion in het aanvalsgehd van de Zwitserse nationale voetbalploeg liepen. Wat dat waren zonder meer scbutters-van- niks. En daar beeft het Nederlands Elftal dan ietwat fortuinlijk van ge profiteerd om een 2—0 overwinning op bet scorebord te brengen: de derde overwinning in succssie in dit nu afgesloten herfst-piogiamma, tie derde overwinning in successie ook op de Zwitsers, een tegenstander die zijn interlandvoetbal op liet niveau van de Europese midden-klasse pleegt te spelen. liet was een verdiende overwinning bovendien. Maar als dit Zwitserse voetbal van vandaag tot de Europese midden-klasse behoort, dan is het reserve-elftal van pakweg de eerste de beste Neder landse ere-divisieclub goed genoeg 0111 dc Mitropa-Cup te winnen Laten wij u echter gauw uit de droom helpen: al mogen de Zwitsers hun interland-voetbal dan (nog) spelen tegen ploegen (Tsjechen, Oosten rijkers Duitsers, Italianen, Zuidslaven), die wèl tot die klasse behoren, zelf hangen zij er zomaar wat bij en behoren zij tot die klasse stellig niet.Vandaar ook, dat dit bun tiende achtereenvolgende wedstrijd zonder overwinning was (acht nederlagen, twee gelijke spelen), dat zij nu in 88 wedstrijden 11a de oorlog al 48 nederlagen (tegen 23 overwin ningen en 17 draws) hebben geleden en dat zij ook vandaag vergeefs hebben gewacht op de man die in deze 292ste wedstrijd van hun inter land-historie eindelijk eens het 500ste doelpunt zou scoren.... Tenzij Voornoemde Wilhelm Teil uit zijn al even legendarische graf opslaat, kunnen de Zwitsers nog wel een tijdje vergeefs blijven wachten. Ennewaar het Nederlands Elftal, na deze verdiende doch toch niaar weinig bevredigende 20 zege, dan op zijn beurt eigenlijk wel bij zou horen, is nog altijd meer een vraag dan een weet! Want de Oranje- ploeg van vandaag speelde eigenlijk ook nu weer nauwelijks beter voetbal dan baar gasten, wier klassering op de Europese ranglijst opnieuw 7.0 uiterst bedenkelijk is gebleken HET ENIGE ONDERDEEL, waarin onze ploeg een klein plus-puntje kon ver krijgen, was een incidentelele schot vaardigheid, die weliswaar ook al niet de moeite waard mocht heten om er een ju bellied op te dichten, maar die dan toch in ieder geval nog voor die twee doelpun ten heett gezorgd. Het eerste van die twee hing overigens van buitenspel aan elkaar! Sinds wij niet meer in de onfeilbaarheid van voetbal-scheidsrechters geloven, mo gen wij wel zeggen dat wij de eerste vol treffer van Piet Kruiver, in de 30ste mi nuut van de eerste helft, slechts hoofds chudden hebben genoteerd. En dat wij tenslotte heel blij waren, dat diezelfde ■Piet Kruiver er in de 29e minuut van de twééde helft nog een treffer aan toevoeg de, die wél zo zuiver als goud was (al be kochten keeper Elsener en stopper W. Leuenberger dat met een blessure, die hen luidkeels om een natte spons, een paar stevige schouders mitsgaders twee mval- hrs deed roepen). Tot dat soort incidentele schotvaardig heid bleken de Zwitsers nóóit in staat; het duurde al een onzalige tijd eer zij einde- hik eens een schietkans uit hun combina ties hadden getoverd, maar bovendien wisten zij dan met zo'n kans ook nog geen raad. In de mooist denkbare positie, die zij in heel de wedstrijd één keer voor het Nederlandse doel kregen, vonden midden voor Hügi en linksbuiten Riva nóg niets heters te doen dan in overvalste houthak- kersstijl elkaar tegen de scheenbenen te trappen. En daar wint men zelfs tegen een slecht op dreef zijnde Oranje-ploeg geen Wedstrijden mee Er bestaat eigenlijk geen aanleiding om nu links en rechts een paar zonde bokken aan de oren te gaan trekken. He was een slechte wedstrijd, van weers kanten; en daarmee basta. Maar wel is opnieuw gebleken, dat onze Oranje- Ploeg nog altijd de „persoonlijkheid mist. de „eigen allure" en vooral de „eigen klase van stijl", om een stempel op een wedstrijd te drukken. Doorgaans gaat het zo: speelt de tegen stander goed dan speelt onze ploeg ook goed; en speelt de tegenstander siecht, dan lijdt onze ploeg daaraan mee. Maar bat is al zo dikwijls gebleken (en gezegd bovendien), dat wij er niet meer over gaan Uitweiden. De Zwitsers speelden slecht. En „dus" Oranje ook. Omdat onze ploeg Seen eigen cachet aan een wedstrijd kan geven. Maarspeelden de Zwitsers dan zo siecht? Ook dat is betrekkelijk. Hun ver dediging. een was- en kleurechte stopper- Verdediging in perfecte formatie, sloot heel behoorlijk. In ieder geval behoorlijk genoeg om de Nederlandse voorhoede siechts weinig kansen toe te staan. Tot d'e verdediging behoorden, vrijwel per manent ook de twee halfspelers, die zich maar hoogst zelden buiten de middenlijn daagden. En waar ook de beide Nederlandse half- sPelers Van Wissen en Klaassens eigenlijk vdél meer defensief dan aanvallend ope- Cerden (wat zij wel gedwongen waren, °mdat onze stopper Van der Hart het tegen het centrum van de Zwitserse vier- mans-voorhoede ongezellig moeilijk nad), °°Od het middenveld over een uitge- ROTTERDAM, zondag. Het Nederlands Elftal gaat nu de winter in. Pas op 19 april volgt weer een interland: tegen de Bel gen; en wij hebben dus voorlopig de tijd om af te wachten, hoe Elek Schwartz met zijn opbouw van een sterkere Oranje-ploeg vordert. Intussen had de Oranje-ploeg vandaag weer een jubilaris in haar midden: doelman Frans de Munck, die zijn 25ste interland-wedstrijd speelde. Zelf sierde hij dit zilver op met een uitstekende partij, al had hij het niet vaak moeilijk. De spelers, die het jaar 1953 in het Oranje-shirt afsloten, kwamen daarmee op de volgende aantallen „caps" (tussen haakjes de leeftij den): De Munck 25 (36), Wiersma 30 (20), Kuys 27 (27). Van Wissen 9 (25), Van der Hart 2» (30). Klaassens 36 (27) Van der Kuil 22 (25), Lenstra 46 (deze maand 38 jaar!), Kruiver 4 (20), Van der Linden 4 (bijna 26) en Moulijn 11 (21 jaar). De Zwitsers, wier formatie pas zaterdagavond werd gepubliceerd doch zondag nog werd gewijzigd, kwamen ongeveer in het veld als wij in onze voorbeschouwing had den verondersteld: Elsener (laatste kwartier Pariier); Grobety en Big- ler; Burger, stopper Leuenberger (laatste kwartier Weber) en Schnei- ter; Pottier, Allemann, Hügi II, Meier en Riva. strektheid van tientallen vierkante meters doorgaans het aantrekkelijke panorama van een niemandsland, waarin de Zwitserse aanvoerder Meier vrijwel moeiteloos de bal kon oppikken. Meier speelde de rol van de Zwitserse „Abc", zij het wel iets actiever. Van hém kwam steeds weer de opzet van de Zwitserse aanvalspogingen, veelal een goede opzet. En vandaar ook zo vaak de schijn van een Zwitserse meer derheid. Maar waren de roodhemden eenmaal ons strafschopgebied genaderd en binnen schootsafstand, dan bleken zij op slag al hun voetbal-wijsheid te zijn vergeten, liepen al hun fraaie switches onherroe pelijk vast en scharrelden zij net zo lang rond tot er weer een Oranje-verdediger kwam om er een eind aan te maken. Soms duurde dat nog een tijdje, want Van der Hart had vaak wel de assisten tie van zijn mede-verdedigers nodig. Misverstanden in onze verdediging rie pen in de eerste minuten al ongezellige situaties op: een spetter van rechtsbuiten Pottier, over de lat; een doorbraak van rechtsbinnen Allemann in volkomen vrije positie, waarin Wiersma slechts op het laatste nippertje met een prachtige sliding- van-achteren een doelpunt wist te voor komen; nóg een paar doorbraken van de steeds scherp opgestelde Allemann, die echter te slordig schoot om succes te kun nen hebben. De Munck kroop weer door het oog van de naald, toen rechtsbuiten Pottier, wéér op links, langs Van der Hart glipte, een perfecte trekbal voor ons doel plaatste, doch midvoor Hügi de bal in de richting van de Oranjeboomstraat kan- jerde. Toch kreeg Zwitserland in die periode de bal in ons doel, maar toen Meier zijn vrjje trap plaatste, had scheidsrechter Guigue al lang en breed afgefloten orn aat dc Zwitserse „Abc" een meter of tien had gesmokkeld en keek onze verdedi ging niet eens meer naar die bal om. Het bleek echter wel duidelijk, dat onze ploeg het roer om moest gooien. Maar voorlopig bleek de Zwitserse verdediging heel wat hechter dan de onze. Dat nam niet weg, dat Lenstra een keiharde vrije trap slechts via de lat niet op het score bord zag komen en dat Van der Linden met een prachtige lange solo-rush keeper Elsener tot een van zijn beste saves ver plichtte. De enige zwakke plek in de Zwitserse afweer school op rechts, waar Grobety meer dan eens voor Moulijns trucjes moest capituleren. Maar tot goed gecoördineerd werk van enige betekenis kwam onze aanval niet. Het bleef bij individuele acties van Kruiver en Van der Kuil, weinig indruk wekkend afgewerkt bovendien. Heel zel den zag men een goede Nederlandse combinatie en ook Abe Lenstra kon dit maal geen samenhang in de acties bren gen. Er gaapte trouwens achter onze voorhoede steeds een enorme leegte: dc verbinding tussen half- en binncnspclers was volkomen zoek. Zoals wij al zeiden: het doelpunt, waar mee middenvoor Kruiver in de 30ste mi nuut een afgemeten voorzet van Moulijn afwerkte, werd slechts hoofdschuddend genoteerd. Maar de man aan het score bord hhd zich uiteraard alleen aan de overigens zéér goed leidende Marseiilaan- se gendarme Guigue te storen: 1—0. De Zwitsers raakten kennelijk een beetje van slag af, onze ploeg daarentegen vond een stimulans. En dat laatste kwartier van de eerste helft werd gekenmerkt door een onvervalst hoewel vergeefs Neder lands offensief. Kruiver juichte reeds met de armen in de lucht, toen hij op een geraffineerde diepte-pass van Lenstra als een meeuw door de rode linies was gezeild, doch El sener dook onbewust precies in de baan van het schot. Kruiver was ook de man, die een eindelijk eens soepel lopende com binatie tussen Van der Linden en Van der Kuil afwerkte met een bom van een Zilveren interland-jubilaris Frans dc Munck in een fraaie actie bij een van de weinige keren dat hij liet moeilijk kreeg. De K.N.V.B. heeft van de Tsjechische bond een uitnodiging ontvangen voor het spelen van een wedstrijd tussen de ploe gen, samengesteld uit spelers beneden dc 23 jaar. Hoewel het bestuur van de KNVB deze uitnodiging nog niet heeft aanvaard, is het vrijwel zeker, dat volgend voor jaar een Nederlands team naar Tsjecho- Slowaklje zal gaan. Vast staat intussen al, dat het Neder landse Amateur-elftal zondag 19 maart in Italië zal uitkomen tegen de Italiaanse amateurs. De onderhandelingen lussen de Neder landse en Westduitsc voetbalbond over een amateur-interland zijn ook met succes bekroond, zodat het Westduitse elftal in 1959 naar Nederland zal komen. kopbal: op de lat! De later snel afzakken de Van der Linden probeerde het nog met een paar schoten. Lenstra nog met een kopbal, maar bij de rust hadden wij nog altijd niet meer dan dat éne buiterispel- doelpuntje (al was het dan wel geldig). Dc Zwitsers konden na de rust hun snelheid van het eerste halve uur niet meer opbrengen. En nu begrepen wij ook de opmerking van een Bernse collega: „Een snelle Zwitser zou ccn van de grootste ontdekkingen van deze eeuw op voetbal-gebied zijn.Onder de grau we, natte, donkere, koude herfstlucht werd het in die tweede helft van weers kanten ccn uiterst matige vertoning, waarin de Nederlandse verdediging in het centrum onzeker blééf, doch de. Zwitserse voorhoede nooit bij machte bleek om daarvan te profiteren, waarin anderzijds de Oranje-aanval nu wel vaker in het rode strafschopgebied door drong doch zelden kans zag om daar werkelijk gevaar te stichten. Kruiver was daarbij nog de man, met wie de gasten het meest te stellen hadden: nadat hij spil Leuenberger in een kop-duel verslagen had. wipte hij met een heel hoog in de lucht gestoken been het leer ook over de springende Elsener heen, maar de inmiddels herstelde Leuenberger kreeg met een prachtige omhaal op de doellijn het applaus van de dag; en even later was het weer Kruiver, wiens kopbal uit een combinatie met Van der Kuil maar rakelings over zeilde. De jonge blonde stormram opereerde echter doorgaans in volstrekte eenzaamheid en illustreerde al dus het gebrek aan samenhang, dat van daag .zijn domper op onze aanvalslinie zet te (en nu was architect-strateeg Lenstra er toch ook bij men vrij veld en wij zaten het doelpunt al te tellen! Maar de precies op tijd uit gelopen De Munck stortte zich manmoe dig op de bal die Hügi te ver voor zich uit dreef. En omdat de Zwitsers het dan blijkbaar helemaal niet konden, deed Kruiver het maar weer. Op een lange diepte-pass van Van Wis sen schudde onze stormram eerst stopper Leuenberger van zich af en kanjerde ver volgens in de botsing met de uitlopende keeper Elsener hard en zonder compli menten in: 2—0. Het was een harde, doch strikt sportieve charge. Scheidsrechter Guigue twijfelde dan ook geen moment, al moesten Leuenberger en Elsener zich dan ook door Pariier resp. Weber laten vervangen! De galante Franse arbiter kreeg vervolgens het publiek op zijn hand door in het laatste kwartier een witte bal in de snel vallende schemering te bren gen; maar menigeen heeft dat laatste kwartier niet eens meer uitgezeten en in een voortijdig vertrek zijn teleurstelling geuit. Toch leverde die witte bal nog bijna drie doelpunten op! Kruiver verlangde met een nieuwe solo-doorstoot van Par iier het bewijs, dat hij zich de evenknie van Elsener mag noemen. Aan de over kant onderstreepte Kees Kuys zijn solide backpartij (Wiersma was zijn gelijke), door op de doellijn een schot van de langs De Munck geglipte Pottier weg te koppen. En tenslotte nam Abe Lenstra met een enorme kogel van zeker 25 meter het laatste woord: een dreun op de lat waar de verblufte Zwitserse verdediging niets van wist! Het eindsignaal heeft niemand gespeten. Maar de 20 zege is mooi voor de statis tiek. Of dc Oranje-ploeg echter nu wél een stapje dichter bij dc „Europese mid den-klasse" is gekomen, weet nóg nie mand. Terwijl de Zwitserse keeper en stopper elkaar in hun botsing als blokken geveld hebben, juicht Piet Kruiver om zijn tweede doelpunt. En toen. werd het bijna gelijk! Na een onbedaarlijke mistrap van Van der Hart kreeg plotseling Hügi een volko- is ook de wedstrijd tussen de B-iBrizzj tegen de paal werd het 3 minuten elftallen van 'Zwitserland en na de eerste tref£er 2~0 door e«n Soed eiltaiien van Z,wnseriana cn doelpunt van Rijvers' vervanger Bennaars; Nederland, in het moderne voet- met de bal aan zijn voet omspeelde hij bal-stadionnetje van Winterthur, doelman Schneider op de doellijn Deze verdiende zege van de B-ploeg werd behaald in een vooral voor rust levendige en aantrekkelijke wedstrijd Al in de eerste minuten kregen beide ploegen goede doelkansen, maar de juiste richting was voorlopig nog zoeik. Een schuiver van Bennaars en een diagonale kogel van Brizzi leverden voor resp. doelman Schneider en de Nederlandse goalie Rof fel nog het meeste gevaar op. Na een kwartier begon zich een Neder lands overwicht af te tekenen. Onze land genoten demonstreerden een betere tech niek en in het spel van middenvoor Cor van der Gijp met zijn beide kleine secon danten Vonhoff en Bennaars zat duidelijk meer vaart en stootkracht. Het eerste resultaat van dit betere aan- valsspel kwam na 27 minuten. Een schot van Van der Gijp werd door het houtwerk gekeerd, maar onmiddellijk maakte Ben naars zich meester van de bal om met een haarzuiver passje Vonhoff in de ge legenheid te stellen het eerste doelpunt te scoren. Na een schot van rechtsbinnen Na rust bleef Nederland sterker, maar ■het tempo zakte aanmerkelijk. De Zwit serse ploeg speelde een zeer matige partij en vooral de voorhoede kon tegen de fysiek sterkere tegenstanders niet veel uitrichten. Zonder moeite bleven spil Walhout en de beide backs Brull en Veld hoen meester van de situatie. Nederland bleef in de aanval, maar het schieten was slecht verzorgd; en naar mate de tijd vorderde verloor de wed strijd elke attractie. Elsetier duikt vergeefs: de verre voorzet van Moulijn heeft precies op maat Piet Kruiver bereikt en de PS.V.-er scoort zijn eerste goal. TWEEDE DIVISIE B: Yc'ocitas—Tubantia 6—8 HartemeerOldenzaal 21 De twee enige wedstrijden in het Be- j a'óe voetbal hebben Tubantia op de ge bolde 2e—3e plaats in de 2e divisie B ??óraeht. al kwamen de Twentenaren bh elocitas niet verder dan een „bril". Ol- en*aal werd door Zwartemeer verslagen en bleef hekkesluiter. Ne stand luidt: a Ahead T^uick" ÜMM temeer Nosterparkers y^endam •Pschedese Boys Ni eerenveen 7 13 19— 6 7 9 22—13 7 9 12—10 7 8 14— 9 7 8 9— 6 7 8 12—12 8 8 13—10 7 7 11—11 R 7 12—12 7 6 10—18 7 6 9—15 7 4 11—13 7 4 6—16 7 3 9—18 ROTTERDAM, zondag In een op het sportcomplex „Varken- oord" te Rotterdam gespeelde oefen wedstrijd heeft het voorlopig Neder lands Amateurelftal een 61 overwin ning behaald op een Nederlands jeugd- team bestaande uit spelers van 1619 jaar. Bij de rust hadden de Amateurs reeds een 40 voorsprong. Vooral de jeugd speelde een teleurstel lende, slechte partij. Behalve dat alle verband zoek was, bleven ook de persoon lijke prestaties ver beneden de verwach tingen door gebrek aan balcontrole en lichaamstechniek. De Amateurs daaren tegen voldeden als ploeg vaak uitstekend en beschikten over een binnentrio (Fre deriks, Ravenstein en Allard) dat herhaal delijk de grootste verwarring kon stich ten. Van hen viel in het bijzonder Frede riks op. Zijn techniek, positiespel en prima passes aan zijn medespelers maak ten hem tot de beste speler van het. veld. In de achterhoede was het Van Pelt, die steeds kundig en beheerst de onsamen hangende aanvallen der jeugd een halt toeriep. Reeds voor de rust konden Frederiks, Allard en Ravenstein (2x) zonder bijzon dere krachtsinspanning de Amateurs een 40 voorsprong bezorgen. Nadat vervol gens Allard en De Kreek de stand op 60 hadden gebracht werden de teugels wat gevierd en kreeg het jeugdelftal enig te genspel. Er was echter een verdedig'ngs- fout voor nodig om Tony van der Weert kort voor het einde de gelegenheid te verschaffen het enige tegenpunt te scoren. De elftallen waren als volgt opgesteld: Amateurs: doel: Koers (Hengelo); ach ter: Van Pelt (Emma) en Werdens (Sit- tardia); midden: Van Ham (Be Quick Gr.), Van Ierland (Willem II) en Dekker (VFC); voor: Van der Hurk (PSV). Al lard (Sparta), Ravenstein en Frederiks (beiden Gouda) en De Kreek (Feijenoord). Jeugdt.eam: doel: Van Hilten (Ajax); achter: Krommert. (DOS), en Faf'e (Feij enoord); midden: Eimers (Be Quick Gr.), Mul (NAC) en Van der Meijde (Eindho ven); voor: Bosma (Heerenveen), Damen (Excelsior), Van der Weert (Wageningen), Klunder (GVAV) en Westenbrink (PEC). It ROTTERDAM, zondag. Meer bewondering dan alle 22 acteurs in deze NederlandZwit serland ontmoeting oogstte bij het publiek de harmonie „Glorieus" uit Den Bosch, die niet alleen voor een perfecte muzikale entourage zorgde (inclusief het Zwitserse volkslied, dat zoals bekend de melodie van het „God Save The Queen" heeft), maar in haar mooie uniformen ook een nummertje „show-excercitie" weggaf, waarvoor een militair ge schoold collega naast ons zonder meer „de eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid" had willen geven. FEIJENOORD-STADION, zondagavond ER HEERSTE weer volop overmoed in de Nederlandse kleedkamer, waar coach Elek Schwartz en aanvoerder Cor van der Hart elkaar omhelsden en Piet Kruiver temidden van de algemene feestvreugde allerlei handen moest drukken. De overmoed sprak, wéér, uit de woorden van Elek Schwartz in zijn commentaar: ^Natuurlijk ben ik tevreden. Zwitserland is toch zeker een land dat tèlt op de internationale voetbalmarkt. Deze overwinning, op een ploeg die tactisc h zeer sterk speelde, heeft voor mij grotere waarde dan die van enkele weken geleden tegen de Deense amateurs. Ik beweer, wat ik trouwens al eerder beweerde", aldus Schwartz en dat is juist zijn overmoed, „dat ons team voor elke Europese ploeg een waardige tegenstander is en dat wij tegen vrijwel tik Europees elftal tenminste een kans hebben Piet Kruiver, de goalgetter van van daag, liet er zich niet over uit, of hij bij zijn eerste doelpunt buitenspel stond. „Ik weet het niet. Maar off-side of niet: hij telt Over het gezamenlijk gebles seerd raken van de Zwitserse keeper en stopper bij Kruivers tweede doelpunt zei hij: „Ik raakte hen ge«n van beiden aan. Ze liepen wel keihard tegen elkaar op „Ik heb een plezierige wedstrijd ge speeld". aldus Kees Kuys, die zijn come back oP de linfestoackplaats met een goede partij bevestigd had (gelukkig dat onze ■beide backs, ook Wiersma. tegenover het matige spel van epil Van der Hart zo goed op dreef waren). „Plezierig" vond ook Van der Linden het; „natuurlijk gaat het bij DOS gemakkelijker en daar durf ik oo!k meer. maar ik begin mij nu toch ook internationaal wel op m'n gemak te voelen". T.C.-voorzitter G. Kruiver vond de Zwitsers een „snelle" en ..gevaarlijke ploeg"; maar dat moet dan wel een andere ploeg zijn geweest dan wij vanmid dag he'bben gezienOverigens vond ook de heer Kruyver wel, dat het nóg beter kan. al was hij wel zeer tevreden. De stemming in de Zwitserse kleed kamer was uiteraard niet zo opgewekt Bondscoach Willy Hahn stak nerveus de ene sigaret na de andere aan en- onder de douches spraken de spelers alleen maar gedempt met elkaar. „Kijk eens", begon Hahn zich te ver ontschuldigen. „ik wil niet zeggen, dat. we onverdiend hebben verloren, maar de Nederlanders waren toch ec'ht ook niet sterk. Onze ploeg is nog te jong voor een dergelijke wedstrijd, vooral de voorhoede spelers missen voldoende routine en daar door gingen enkele kansen verloi-en. Som migen hebben dat pech genoemd, ik niet" en fel voegde hij eraan toe: „Zoiets is geen pech, dat is onvermogen". „De grootste fout van mijn ploeg is geweest dat de halfspelers in de tweede helft mee ten aanval wilden. Daardoor verdween de druk op de Nederlandse voorhoede en kreeg Kruiver de kans om onze verdediging te desorganiseren. Een flinke knaap, die Kruiver". voegde hij er aan toe. En toen opeens weer fel; „Hügi stel ik niet meer op, die is te oud". En daarmee konden wij (en Hügi) het doen. Aanvoerder Meier was al even spraak zaam: „Verdedigend hebben wij goed ge speeld, aanvallend niet. Nederland had vandaag verslagen kunnen worden, maar wij hebben geen geluk gehad". De Franse gendarme Maurice Guigue had wel plezier gehad in deze wedstrijd. Vrolijk lachend stond hij de pers te woord, vol lof over het stadion, de toeschouwers en de sportiviteit der spelers. „Neen. ik heb het beslist niet moeilijk gehad, de wedstrijd was gemakkelijk te leiden. Wel een beetje hard. maar fair en daar gaat het om. In de eerste -helft vond ik het krachtsverschil gering, de constructie der Zwitserse aanvallen was misschien iets beter; daarna was Nederland onbetwist beter". De heer Guigue glimlachte vriendelijk bij deze woorden. Maar zijn gelaatstrek ken werden scherper, toen hij naar zijn mening over het eerste Nederlandse doel punt werd gevraagd. „Ik ga bij dergelijke situaties altijd op het advies van de grens rechter af. die man staat, er nu eenmaal beter voor dan ik en hij weet heus wel wat buitenspel is of niet". Het was een afdoend antwoord, maar Guigue wilde zich nog meer rechtvaardi gen en legde daarom enkele stukjes citroenschil op de tafel (de Zwitserse ver dedigers), greep een leeg suikerzakje (Piet Kruiver) en reconstrueerde de situatie. „Kijk zo ging het, uw landgenoot stond niet buitenspel toen die kleine buiten speler de bal schoot....". En toen. met een forse veeg, belandden de imitatie- spelers oP de vloer. De kwestie was voor Guigue afgedaan. Hoensbroek heeft zich kranig ge houden De debutanten telden, als gewaarschuwd door de nederlaag van Sportclub Irene, weliswaar voor twee, doch dat neemt niet weg, dat de bil „record-breker" Roermond behaalde zege (waar de mede-debu tant een week geleden was gesneu veld) opnieuw bewondering af-, dwingt. Mede door de tweede nederlaag in successie, die Sportclub Irene ditmaal bij Sportclub Emma leed, heeft Hoensbroek zijn leidende po sitie in de le klas C van het Ama teur-voetbal aanmerkelijk ver sterkt Het gelijke spel tussen MOC en Boxtel droeg daar ook toe bij. In de staart bleven Heer en Bra bantia ook nu zonder overwinning: Heer sneuvelde bij Kimbria in derby-sfeer en Brabantia ondervond dat Alliance weer naar kampioens- vorm groeit. Niet alleen in Maastricht, maar ook in Amsterdam een derby, met een fraaie zege van debutant De Spartaan op DWV. En in 1B bleef ZAC zonder zege, nu WVC ineens zijn tweede succes achtereen binnen sleepte. Zwaag- westeinde wiste de „nul" wèl weg en daartoe' moest Borne de volle buit achterlaten. De standen luiden: EERSTE KLAS B: Hengelo 6 10 133 Be Quick (Z.) 6 9 159 WW 6 8 1515 Quick '20 6 7 108 ESCA 6 7 17—15 Sneek 6 6 1311 Alcides' 6 6 1417 Borne 6 4 99 WVC 6 4 8—10 Quick (N.) 6 4 10—15 Zwaagwesteinde ..5 3 815 ZAC 5 2 6—11 EERSTE KLAS C: Hoensbroek 6 11 135 Spel. Irene 6 3 126 Spc], Emma 6 8 158 Boxtel 6 8 85 Alliance 6 7 1411 De Spechten 5 6 78 MOC '17 6 5 9—9 Kimbria 6 5 712 Roermond 8 4 812 Heer 4 2 5 9 Vlissingen 5 2 813 Brabantia 6 2 816

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5