BEGROTING VAN LANDBOUW EINDELIJK GOEDGEKEURD Maar er resteert nog eer moties-staartje Melkhandelaar wel kruideniers- waren, kruidenier geen melk PHILIPS PHILISHAVE 120 Ernstige ontevredenheid over de jongste salarisregeling Drie moties van Amsterdam, Leiden en Oude IJssel EN NU ZEGT MEN „BETON-HUZAREN"... OVERZICHT TWEEDE KAMER COGNAC QtARD ARKA-congres in Amsterdam Nieuwe accommodatie op de Vlasakkers IftSÉI* H «■Mi Minister-president van Suriname op Schiphol Enige stijging van de criminaliteit Economische politierechter veroordeelde melkfabriek tot levering aan kruidenier Goede strategische positie verspeeld? Nederlandse tanktroepen krijgen 25 km „eigen weg" Project van 5 miljoen Universitair nieuws Werkloosheid gestegen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 PAGINA 's-GRAVENIIAGE, 4 november 1959 oor de vierde maal staan wij nu voor de taak een overzicht te geven J'an de begroting van Landbouw. Het is een gevolg van de nieuwe begrotingsbehandeling, die erin voorziet, dat niet alleen de minister, ®an het woord komt, maar ook de Kamerleden daarna, een behoorlijke kritiek kunnen geven op het beleid van de minister. Vu waren de replieken van de begroting van Landbouw aan de orde, baarbij vier moties waren ingediend, alle over hetzelfde onderwerp tamelijk over het probleem betreffende de overdracht van markt risico. Daarnaast was er nog de afdeling visserij, waar natuurlijk het lot van de IJsselmeervissers een rol speelde en waarover, zoals ieder ■laar, ook nu weer het een en ander te doen was. Er waren dus vier moties over de overdracht van marktrisico aan de veehouder. De melk Vlas en koolzaad Binnenlandse Zaken tot slot TILBURGSE SPIONAGEZAAK VOOR HOGE RAAD Gegolfde scheer- sleuven compleet in etui Openverende scheerhoofd- houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 Keihard protest Leerstoel in auteursrecht in Amsterdam Van onze speciale ver slaggever) AMERSFOORT, dinsdag HUZAREN WAREN eens de stoere soldaten, die op paarden reden. Zij zaten muurvast in het zadel en stormden met ge velde lansen op de vijand in. Een moedig korps vol tradities, doch niet zó conventioneel, dat m.en in deze dagen, nu het paard als „aanvalswapen" ta melijk veel in waarde heeft in geboet, geen begrip toont voor meer efficiënte methoden. De paarjdehoofdstellen werden, na de laatste wereldoorlog voor goed aan de muur gehangen en de huzaren stapten over op de tanks, minder romo.ntisch, maar veel doeltreffender in de strijd. In een huzarenkazerne ziet men in deze dagen dan ook geen paarden meer. Een keer per jaar, met Sint-Nicolaas, wil er nog wel eens eentje de kazerne-poort binnenstappen, doch met de hit van de schil lenboer is dit een uitzonde ringsgeval. In de stallen staan nu tanks. De haverbokken zijn vervangen door brandstofslan- gen. En de jonge huzaar wordt opgeleid in een garage en niet langer in de manege. Besluit Hoffelijkheden II«S: 1 iV** *1 Eindstand 11 Papieren wereld steld. In oktober KAPPERSDUEL TUSSEN GRONINGEN EN BREMEN De heer Engelbertink (K.V.P.) had aan minister gevraagd het risico niet zó op 9e veehouder te leggen, dat deze in het Jeheel niet meer weet waaraan hij is, maar in ieder geval een bodem Ya®t te stellen ten aanzien van het door 9e veehouderij te dragen marktrisico. Hierover zeide minister Vondeling dat die bodem gevaarlijke kanten zaten. Bij geloofde niet, dat men de landbouw darmee een plezier zou doen. Zij zullen ?eggen: „Dit is een nieuwe garantieprijs", 'h antwoord op de vraag van de heer Engelbertink zeide hij, dat het kan zijn, Bat de regering meer risico's neemt. Wilde Jij dat niet doen, dan zou het geen zin "ebben nog met het Landbouwschap te Saan praten. Maar die meerdere risico's *ou de regering alleen nemen in werkelijk zeer slechte omstandigheden. Zo had hij tegen deze motie geen be- JWaar, maar na de toezegging met het Landbouwschap te willen overleggen, zou folgens de minister de heer Engelbertink z'jn motie beter kunnen intrekken. De heer Vredeling (P.v.d.A.) zou deze Jodem willen bereiken door het vaststel en van een percentage van beloningsnor- ihen voor de melkprodukten. De heer Vredeling ging dus na de motie van de heer Engelbertink dieper in op de Wijze waarop dit zou moeten gebeuren. Maar minister Vondeling zei terecht, dat Je wijze waarop, óók beter bij het over- 'eg met het Landbouwschap zou kunnen Worden behandeld. Aan deze motie had, "ij dus niet de minste behoefte. De heer De Ruiter (C.H.U.) wilde uit eindelijk de garantieprijs voor 5 miljard kjg melk met. 3.7% vet, stellen op f 28.90 de heer Biesheuvel (A.R.) wilde,,deze Drijs ook wel aanhouden, maar met de restrictie dat, indien in 1958/59 dvze bud gettaire bezwaren zich voordoen, de mini mum-prijsgarantie opnieuw door de rege ling in gemeen overleg met de Staten- Heneraal zal moeten worden bezien. Hierop antwoordde minister Vondeling, dat de motie-De Ruiter zeer kostbaar zou zijn. Hij wees erop. dat diens partijgenoot Van de Wetering zich juist nog een week beleden zeer somber had uitgelaten en be zuiniging van de regering had verlangd. Waarschijnlijk daarom had de heer Van de Wetering deze motie niet mede onder tekend. Indien deze motie zou worden aange komen, zou hg deze rustig naast zich keerlcggcn. Het hoofdbezwaar tegen de motie-Bies- •Jeuvel was dit, dat volgens de minister Jet uitgangspunt niet juist was. Wij be hoeven niet te wachten op budgettaire be- Jtvaren. Die zijn er nü al. De consequen te ervan is niet zo, dat de minister aan deze motie geen uitvoering zou kunnen Seven, maar desniettemin meende hij deze motie toch ernstig te moeten ont raden. Voor de verhoging van het vetgehalte van de melk meende de minister dat er ®erst wat meer ruimte moest komen in de prijsvorming van de consumptiemelk. De heer Engelbertink antwoordde hij, dat nu al melk uit magere melkpoeder kon worden bereid. De melkconsumptie •h ons land is hoger dan in het buiten land. Hij zeide te hopen op een oplossing '9 het verband van de Euromarkt, maar dan moet deze meer geharmoniseerd zijn dat zal nog wel veertien dagen duren. Een garantieprijs voor vlas en koolzaad, Waarnaar de heer De Ruiter in zijn motie kveneens had gevraagd, wees de minister van de hand. Het verschil tussen kostprijs ?h wereldprijs van koolzaad is 20, dat Jan de regering niet dragen. De ver douw van koolzaad is zeer verliesgevend. Het tijdstip voor een garantie voor de herbouw van vlas achtte de minister nog diet gekomen. Er is een verwerkingspre- hlie en wel om sociale redenen. Het ver- Schil is 2 per 100 kg. Tenslotte verdedigde hy minister Mans- kult, die volgens de berichten in Stutt- Jart zou hebben verklaard, dat het land bouwbeleid niet dirigistisch mocht zijn. Lijnrecht in strijd dus met de periode van zÜn ministerschap. Minister Vondeling doemde het nu maar een kwestie, van Jjoorden. Hij meende, dat oud-minister 'oansholt zich werkeiyk had uitgesproken v°or een planmatige ppolitick. Het kan JWrgcns zonder regel, zei minister Vondc- l'hg, dus kan minister Mansholt dat in 'uttgart niet hebben gezegd. 18 ';>ch eruit, zodat hij bestaan te V"" een nieuw ft a.ar toen kwam de oorlog. Dr. Hirsch ,s'iin nam zeer actief deel aan het ver- tegen de Duitsers, ook aan de gevaar- ^Jkxte vormen daarvan. Mede daarom jjjkj"d hij reeds spoedig na de oorlog in 3 genaturaliseerd. Maar wij zouden toch de officiële tekst van zijn redevoering wel eens willen lezen. Bij de afdeling visserij kwam er nog een vijfde motie bij en wel van de heer Van der Zaal (A.R.), die daarin de rege ring uitnodigde een behoorlijke afvloei ingsregeling tot stand te brengen. Deze motie werd bij de vier andere moties ge voegd, waarover morgen zal worden ge stemd. De begroting werd intussen z.h.s. aangenomen, evenals die van het Land- bouwegalisatiefonds. Morgen zal dus toch voor de vijfde maal de begroting van Landbouw aan de orde komen. Of zulk een wijze van behandeling zal bijdragen tot een vergrote belangstelling in de politiek, waarom het eigenlijk is begonnen, wagen wij te betwijfelen. Men is daarna in de late avond nog begonnen aan de begroting van Binnen landse Zaken, waarvoor nog enige spre kers in het strijdperk traden. De eerste spreker de heer Franssen (P.v.d.A.) kwam minister Struycken al di rect met een motie aan boord. Het leek wel of men zich wilde wreken op de vijf moties, die de socialistische minister Von deling bij de begroting van Landbouw te slikken had gekregen. De heer Franssen verwees in zijn motie de minister naar de Industrialisatienota van verleden jaar, toen de heer Vermeer (P.v.d.A.) een motie had ingediend inzake de subjectieve ver hoging op gemeente-uitkeringen. De heer Franssen verzocht nu de minister dienaan gaande rekening te houden met de infra structuur in sommige gebieden. Het be hoeft geen betoog, dat hiermee de noor delijke gebieden zijn bedoeld. Morgen zullen deze algemene beschou wingen weer worden voortgezet en dan zullen wij er wéér op moeten terugko men, zodat, willen wij niet opnieuw in MINISTER VONDELING Mansholts schildknaap allerlei herhalingen treden, wij beter doen morgen samen te vatten. Het overgrote deel van de sprekers komt immers mor gen aan bod. Wij wachten nu maar af of deze begroting óók weer in vijf stukken zal worden gehakt. F. S. Toen de minister-president van Suri name, mr. S. D. Emanuels, die vergezeld was van de gevolmachtigd minister in Nederland, mr. dr. R. H. Pos, dinsdagavond met het K.L.M.-toestel uit de West op Schiphol aankwam, werd hij verwelkomd door de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders en door drs. A. Jonkers, directeur chef directie Suriname en de Nederlandse Antillen van het ministerie Mr. Emanuels is als pas opgetreden minister-president naar Nederland ge komen om zijp opwachting te maken bij de Koningin, hoofd van het koninkrijk en hoofd van de regering van Suriname. Hij zal een bezoek afleggen bij de minister president van Nederland en voorts de minister van buitenlandse zaken ont moeten, die zijn chef is geweest, toen de heer Emanuels in diplomatieke dienst (op de ambassade in Washington) werkzaam was. De minister-president van Suriname zal uit de aard der zaak ook van gedachten wisselen met mr. Helders en met de mi nister van financiën (over de ontwikke ling van het tienjarenplan.. Het bezoek aan Nederland zal negen dagen duren. Tijdens de ontvangst in de wachtkamer van de aankomsthal, maakte een kleine delegatie haar opwachting: vier jonge vrouwen, een Javaanse, een Kotamissie, een Chinese en een Hindostaanse, in veel kleurige kledij, boden ieder de nieuwe minister-president een vuurrode anjer aan. De leider van de delegatie, de heer Ramlakhan, hield een korte rede, waarin' hij constateerde, dat de verscheidenheid der bevolkingsgroepen van Suriname in deze groep jonge vrouwen tot uiting komt. maar dat haar gezamenlijke verwel koming de eenheid van Suriname sym boliseert. „Moge de warmte van de trd- pen, die u, mijnheer de minister-president van Suriname hebt meegebracht, een leidraad zijn bij uw besprekingen in Nederland en moge daardoor de eenheid van het koninkrijk worden bevorderd". In antwoord op desbetreffende vragen uit de Tweede Kamer heeft de minister van Justitie geantwoord, dat ten aanzien van het merendeel van de misdrijven de laatste tijd inderdaad een stijging van de criminaliteit te constateren is. Met be trekking tot de misdrijven tegen het le ven schijnt de stijging in het jaar 1957 in dit jaar weer door een daling te wor den gevolgd. De categorieën verduistering en vernieling geven de laatste tijd echter wel enige stijging te zien, doch deze is, mede gelet op het feit, dat de bevol kingsaanwas niet in de beschikbare cij fers is verwerkt, niet verontrustend te noemen. Wel trekt het de aandacht, dat in de sector van het misdrijf diefstal met braak een niet onaanzienlijke stijging plaatsvindt. De Hoge Raad heeft gisteren met ge sloten deuren behandeld het cassatie beroep van C. A. M. D., musicus en agent in textielwaren te Tilburg. De rechtbank te Breda 'heeft hem tot viej- jaren ge vangenisstraf veroordeeld wegens het ver zamelen van gegevens, die in hét belang van de staat geheim moeten blijven. Het hof te 's-Hertogenbos'C'h verlichtte de straf tot drie jaren. Mr. P. van 't Hoff Stolk heeft een vier tal cassatiemiddelen toegelicht. De procureur-generaal zal op 18 novem ber conclusie nemen. Dc economische politierechter te Am sterdam, heeft de Melkfabriek N.V. Stc- rovita, die geweigerd heeft terwijl zij hiertoe krachtens een ministeriële be schikking verplicht was melkprodukten te leveren aan een Amsterdamse kruide nier met vergunning tot mclkvcrkoop, veroordeeld tot een boete van 260. Op verzoek van de raadsman legde de politie rechter een zodanige boete op, dat in deze principiële zaak tot in hoogste instantie kan worden uitgemaakt hoever dc be- De enige cognac gerijpt op fust in de eeuwenoude kelders van het Chateau de Cognac 1/1 lies V.S.O.P. I 21.80 1/1 Hes I 18.75 UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BIJ UW WIJNLEVERANCIER. G«n«tt»l-Agent\jur vooc Nederland: Paul Sorbi N.V. Deo Haag vocgdhcid van de minister van Economi sche Zaken in deze kwestie gaat. Dc raadsman van de directeur der fa- brock voerde aan, dat de jarenlange be- drijfspolitiek van Sterovita is uitsluitend te leveren aan de erkende melkhandel. Gezien de nauwe verbinding die er tus sen Sterovita en N.V. Albert Heijn be staat, is er een sedert augustus 1948 be staande afspraak met de drie Amsterdam se slijtersbonden, dat alleen aan de melk handel geleverd zal worden op straffe van een dwangsom van 100.000. Men is beducht voor de levering aan kruideniers. Er bestaat, zo deelde de advocaat nog mede, t.a.v. de levering aan kruideniers geen afspraak met andere melkbedrijven. Maar in de praktijk, aldus de politierech ter, nemen zij dezelfde houding aan. De politierechter merkte nog op, dat het merkwaardig is, dat men dc melkhande laren tot kruideniers ziet ontwikkelen en dit andersom niet zou mogen. De officier van justitie zeide, dat het gaat om een juridisch probleem, nl. of de beslissing door de minister terecht is ge nomen en of zij rechtmatig is. Hij achtte dit wel het geval. De officier vond het een buitengewoon onbevredigende toe stand, dat de melkhandel wél kruideniers waren kan krijgen, maar de kruideniers geen melkprodukten. (Van onze Amsterdamseredactie). Het hoofdbestuur van de ARKA heeft gistermiddag op de eerste dag van liet jaarlijks congres in het Van Nispenhuis in Amsterdam van de zijde van tal van afdelingen harde woorden moeten horen over hel gevoerde beleid inzake de jongste salarisrcgeling. Hoewel er soms ook waardering geuit werd voor het werk van de ARKA overheerste in deze toch de kritiek, zich culminerend in een drietal moties. „Amsterdam" wilde het hoofdbestuur met alle kracht laten ijveren om zo spoedig mogelijk, althans binnen drie maanden, het contact te verkrijgen en verdere samen werking te bewerkstelligen met alle zusterorganisaties van overheids personeel om gezamenlijk de salarisactie te gaan voeren; „Leiden" uitte zijn ernstige ontevredenheid over het uitblijven van doeltreffende salaris maatregelen en „Oude IJssel" bleek diepgaand ongerust over het uit blijven van een redelijk overleg en drong aan op de noodzakelijke reorganisatie van het thans zo slecht functionerende overleg. Vandaag zou voorzitter mr. G. A. A. M. Boot, replicei'en en in zijn verdediging onge twijfeld het zijne over deze moties zeggen. De afdeling Amsterdam vond het resul taat wat tot nu toe bereikt was maar po ver. speciaal voor de middelbare en lage re ambtenaren en meende dat. als de „trijd voortgezet wordt, de sociale recht, vaardigheid wel eens zal zegevieren. en middelbare ambtenaren de slachtof fers waren Het speet hem dat het eni ge hanteerbare wapen, nl. dat van de onrust, door deze verkeerde strategie de ambtenaren uit handen geslagen was. Beloften van „we zullen attent blij ven" kunnen het geschokte vertrouwen niet herstellen; dat is alleen mogelijk wanneer het hoofdbestuur inderdaad kan bewijzen dat de eenzijdige bevoor rechting van de topfunctionarissen be slist noodzakelijk was, zo betoogde hij. ..Maastricht" ging verder en legde als grief op tafel, dat het hoofdbestuur zelf schuldig zou zijn aan de nadelige positie waarin de ambtenaren ten opzichte van hun werkgever zijn geraakt, omdat de ARKA haar goede strategische positie verspeeld had door de salarisverhoging voor de topfunctionarissen te accepteren. De woordvoerder had het over een „Dramatische opera", waarin de lagere Hoor de Kon. Ned. Uitgeversbond is op september jl. ingesteld een bijzondere Jerstoel in het nationale en internationa- auteurs- en uitgeversrecht bij de fa- ?91teit der rechtsgeleerdheid aan de uni versiteit van Amsterdam. Vandaag heeft bond tot bijzonder hoogleraar benoemd f E D Hirsch Ballin tc Amsterdam. Dr. Hirsch Ballin is wetenschappelijk J°oIdambtenaar bii de faculteit der chtsgeleerdheid van de rijksuniversiteit Leiden. Zijn kennis van het betrok ken rechtsgebied is wellicht in Neder- ahd ongeëvenaard. Hij zal zijn colleges ^vangen °b 11 november as. Dj-, Hirsch Ballin. bijna zestig jaar gdc- ^n in Wiesbaden geboren, promoveerde 25-jarige leeftijd cum iaude tot doctor j'Uusque juris te München. Hij was ad- Ucaat. notaris en plaatsvervangend reeh or in ziin geboorteplaats. Bij de komst het Derde Riik, meteen in 1933. werd h daar hij van Joodse afkomst was ge- j Jorst. Vijf jaar later werd hij over- ??hracht naar het concentratiekamp Bu- „enwald In 1939, aan de vooravond van ereldoorlog II, werd hij uit Duitsland k6rbannen. Hij kwam in Nederland, ge- zonder middelen en belandde in het "chtelingenkamp aan de Amsterdamse rieeburgerdijk. Nederlandse relaties hiel en hem „ruit zodat hii kon beginnen verwerven. Bij oefeningen in de buitenlucht staat men thans echter voor het grote probleem, dat tanks meer ter rein-accommodatie vragen dan paar den en de rupsbarden veel meer schade kunnen veroorzaken dan het onschuldige hoefgetrappel van vroe ger. Nederland kent maar enkele terreinen, waarop met tarks ge oefend kan worden. Daar zijn de Vlasakkers bij Amersfoort, daar is de Lcusdevheide en daar is Vlieland, waar. met het oog op de gemoedsrust der vakantiegangers, slechts in de wintermaanden mag worden gereden en geschoten. Verdere mogeiykheden liggen er voor de Huzaren niet open, althans niet in het binnenland. De Vlasakkers werden tot dusverre zeer intens gebruikt. Wie er thans rondwandelt, schrikt van het kapot- gereten land vul kuilen, verwoeste struiken en modderplassen Op den duur werd het zelfs voor de goed- getrainde tankbestuurders praktisch onmogelijk in deze woestenij koers te houden. Men keek uit naar andere terreinen. Doëh de Nederlandse ge meenten waken terecht over de recreatiegebieden als kippen over .hun kuikens. Huzaren zijn pracht kerels. maar hun tanks moeten ze op stal houden, zo redeneerden de beheerders van alle terreinen, die in onfi kleine landje nog voor tank oefeningen in aanmerking kwamen En toch moest er iets worden ge daan. De huzaren richtten de blik op Frankrijk. Want daar scheen men voor het probleem een oplossing te hebben gevonden. De Franse legerleiding immers had, in de omgeving van Trier, een oefen terrein uitgerust met een net van 'beton-banen. waarop de tanks, zon der bezwaren, naar hartelust konden oefenen. Aanvankelijk scheen het, alsof een opleiding op deze beton- banen. niet kon wedijveren met een instructie op „natuurlijke" terreinen, doch het resultaat bleek ondanks de nogal sombere verwachtingen, in hoge mate mee te vallen. „Laat ons dat op do Vlasakkers ook proberen", adviseerde de speciale commissie, die in Frankrijk een uit voerig onderzoek had ingesteld. „Het moet kunnen...." Besloten werd. het verwoeste tor- rein van de Vlasakkers te herstellen en er een wegennet van vijfentwintig kilometer betonbaan op te bouwen. De betonbaan moest bestaan uit een groot circuit, dat doorkruist werd door kronkelweggetjes Voorts moest er een „achtbaan'' komen, waarop de tanks konden oefenen in het nemen van bochten, een kronkelbaan en vijf. naast elkaar liggende aanvalsbanen. waarep het „oprukken in formatie" kon worden beoefend. Hel grote circuit is thans voltooid en ook de aanvalsbanen kunnen reeds worden gebruikt. In I960 hoopt men alle werken, die nog op het pro gramma staan te hebben uitgevoerd. In totaal zal dit project vijf miljoen gulden kosten. Op het ogenblik wordt er op dit mooiste stukje weg van Nederland de betonbanen zyn zo voortreffelijk gebouwd dat elke automobilist er bij staat te water tanden reeds druk geoefend: grote en kleine tanks rijden af en aan, bemand met, wat men nu oneerbiedig noemt „beton-huatiren". Best: ,,'beton-ihuzaren" Doch op het ingewikkelde nieuwe wegennet op de Vlasakkers krijgt de tank bemanning een opleiding, die volgens de experts niet behoeft onder te doen voor een „ouderwetse" opleiding. De tracés van de banen zijn zodanig, dat de natuurlijke hellingen worden ge volgd en in alle richtingen het ter rein doorkruisen. Voor de rij-oplei- dingen zijn, aangepast aan dit nieuwe systeem, verschillende circuits ont worpen, die naarmate de opleiding vordert, doorjopen moeten worden. De beginneling komt eerst op d« achtbaan „manege" gedoopt waar hij leert rijden en halthouden. Enige lossen op een home-trainer met behulp van een instructiefilm zijn hieraan voorafgegaan. Daarna volgl een parcours op de vlakke weg, waarop hij leert schakelen in alle versnellingen. In een volgende fa-s-e leert de aanstaande tankbestuurder verschillende hindernissen nemen op de,speciale circuits, die naar beken de Nederlandse springruiters zijn ge noemd. Deze hindernissen omvatten dijkjes, sloten en doorwaadbare plaatsen. Ook leert hij op een imi- tati^-station-laadplaats, hoe hij de tank op een trein moet laden. Boven, dien is aan de noordrand van hel terrein een stuk grond geprojecteerd van ongeveer twee kilometer, waar op de leerling gedurende de laatste twee weken van zijn opleiding er varing kan opdoen in het terrein- rijden. Voor de sohietopleiding zijn ver schillende betonnen plateautjes ont worpen. Vanaf deze plateautjes heeft men een ruim uitzicht op de om geving en kunnen de leerling doelen worden opgegeven De regelmatig passerende treinen zijn bijvoorbeeld prachibige bewegende doelen (Ter geruststelling van de gasten van mijnheer Den Hollander: et wordt niet geschoten: men oefent slechts in het. richten. U kunt. zit tend :n uw coupé, dus rustig verder lezen). Voor schietoefeningen wordt op het terrein 'n miniatuur schietbaan aan. gelegd, waarop niet met d€ kanonnen wordt geschoten, doch slechts met aan de loop van het kanon bevestig de K.S.O.-karabijnen Werkelijk kanonschieten doet men in Vlieland. buiten het vakantie-seizoen. Het gehele project kan ook worden gebruikt voor het oefenen van ver- zorgings- en tactische verplaatsingen overdag en hij duisternis. Dit is van grote waarde, omdat Centurion, en Shermantanks in Nederland nergens op de weg mogen komen. De bezoeker aan dit nieuwe „tank circuit" ervaart, dat de huzaren er erg mee in hun schik zgn. De Franse ervaringen hebben geleerd, dat de kwaliteit van de „beton-huzaren" be slist niet minder is dan die van de „ouderwets" opgeleide tankbeman ningen en men heeft de stukgereden Vlasakkers een nieuwe bestemming kunnen geven. De officieren hebben thans veel meer overzicht bij de oefeningen dan vroeger en, mocht het eenmaal zo ver komen, dat de „defi nitieve vrede" uitbreekt, dan zal Amersfoort zich gelukkig kunnen prjjzen met de mooiste rolschaats- baan van Europa, want daarop lijkt dit gave stukje wegennet, waarop thans de grote, gevaarlijke monsters dag-in-dag-uit zonder gevaar voor de vaderlandse bodem heen en weer kunnen daveren I „Breda" sprak zich ook uit tegen het „ovoerde beleid; „ARKA had zich in maart jl. niet met de besprekingen in het Georganiseerd Overleg akkoord moeten verklaren". Zij verweet het h. b. „gebrek aan zorgvuldigheid" omdat het zonder meer grote groepen overheidsper soneel had uitgesloten van directe verbe teringen. Wat zou er gebeurd zijn ^ils de ARKA néén had gezegd?, zo vroeg deze spr zich af, er dreigend aan toevoegend, dat als de ARKA moet buigen voor de meerderheid in de R.-K Centrale er toch nog wel andere mogelijkheden zijn. De afdelingen Wagcningen cn Leiden onderschreven dc kritiek. „Leiden" zou een keihard protest tegen het kruideniers- gedoe van de regering meer gewaardeerd hebben dan aanvaarding van deze „joden- fooi" voor de lagere en middelbare amb tenaren. In haar motie stelde zij o. m. dat de juistheid van de diagnose over de aan wijsbare achterstand nog steeds niet ge motiveerd betwist was. terwijl zij daar naast overwoog, dat een aantal Kamerle den die tegen de verhoging van de sala rissen voor de topfunctionarissen ge stemd hadden, wel voor verhoging van de vergoeding aan de Kamerleden waren ge weest. „Zutfen" sprak voorts over een „dom per op de verwachtingen". aVn de zijde van Bussum, Den Bosch, Nieuw-Guinea, Eindhoven, Friesland en Oude IJssel kwamen ook huldebetuigingen aan het hoofdbestuur voor zijn onvermoeid ijveren. De vergadering besprak voorts uitvoe rig het redactiebeleid van het ARKA- weekblad, waarbij aan de scheidende hoofdredacteur, burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, vriendelijke woorden van waardering werden geuit. De redacteur, de heer A. Conijn. kreeg het met de afde ling Rotterdam aan de stok over het ge bruik van vreemde woorden, maar hij redde zich daaruit in een geestig toe spraakje. waardoor de eindstand 11 werd. In de ochtendzitting had de bisschop coadjutor van Haarlem. Z. H. Exc. mgr. dr J. A E. van Dodewaard tot de con gressisten een herderlijk, evangelisch en op Bijbelteksten afgestemd apostolisch woord gericht, waarin hij de ambtenaren voorhield, dat zij allen samen min of meer de „longa manus" van de burger lijke overheid vormt, maar evenzeer Gods vertegenwoordigers waren. „Daarom moet ge u elk voor zich en bij elk concreet geval dat zich voor doet afvragen hoe onze Heer hier gehandeld zou hebben". Hij besloot: „Niet alleen wordt zo uw verhouding tot de Heer veel persoonlijker maar ook zal daardoor uw houding ten opzichte van de mens aan de andere zijde van de ta fel of van het loket persoonlijker wor den". Met oen variant op een woord van St.-Paulus riep de bisschop-coadjutor uit en hij ontlokte daarom een har telijk gelach „Wie zal ons ver lossen van die zakelijke, onpersoonlijke papieren wereld? En het antwoord zal hetzelfde zijn: God zij dank. het ge schiedt door Jesus Christus, onze Heer. (Rom. 7,24)". Woorden van welkom werden o. m. nog gesproken door wethouder W. Steinmetz namens B. en W. van Amsterdam. Tele grammen van aanhankelijkheid en hulde werden gestuurd naar Z.H. Paus Johannes XXIII en naar H. M de Koningin. In de namiddag ontving het hoofdstedelijk ge meentebestuur het ARKA-congres in het Stedelijk Museum, waarbij burgemeester mr G. van Hall als een joviaal gastheer optrad. Dc Vlasakkers bij Amersfoort, die sinds 1950 intensief worden gebruikt voor tankocfeningen, zijn in dr, loop der jaren zo danig beschadigddat zij voor deze oefeningen minder geschikt werden. Men heeft nu een net van betonbanen aangelegd waarop de oefeningen worden gehouden. Het terrein cn de beplantingen zullen in dc oorspronkelijke toestand worden lier. Het aantal mannelijke werklozen is in oktober met rond 5000 gestegen. De ge registreerde arbeidsreserve bedroeg eind oktober 68.798 mannen tegen 63.648 eind september. Het aantal werkloze vrouwen dosJóe van 7250 eind september tot 7165 eind oktober. Aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. Op de eerstvolgende NOKADA, noor delijke kappersdag, die telkenjare in de Harmonie te Groningen plaats vindt, zal op maandag 10 november een ste den-ontmoeting worden gehouden tussen Bremer en Groninger kappers. Een derge lijke steden-kapwedstrijd is tot dusver nog niet in ons land gehouden. Ook zullen leerlingen van de kappersvakschool uit Bremen demonstraties geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5