Subsidiëring kerkenbouw, is aan de orde spoedig Leverancier hielp een handje Woordacrobatiek »P tv-scherm OVERZICHT TWEEDE KAMER Overzicht Tweede Kamer Laridbouwmotie-Engelbertink had één stem te kort Uit alle Uitkijken is de boodschap! Knoeiende Harskamp-militairen krijgen gevoelige straffen Uitgeschakelde deelnemer spreekt van misleiding 1U09IVOROL ConRWX Ton Lensink presenteerde Onder het melkwoud' I vb Min. Struijcken: geen aperte achterstand bij salarissen lagere en middelbare ambtenaren Kostganger ging huis genoten te lijf Raad Midden- en Kleinbedrijf Drie motiesverwor pen, twee aanvaard KLM-retourvlucht over Noordpool volbracht 03 Nederland" opent twee nieuwe lijnen DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Zijn bed werd verplaatst Nog geen beslissing over loonrapport Reprise-thealer boorden smart De minister sprak uren achtereen Nieuwe kampeerwet bonden enen °utelande ^°llenhove P«, xtowe Engeland longe meisjes waren met een Uit yaren gegaan, enkele ki Brussel Darwin (Australië) T okio Noodwacht-plicht Twee moties Vier cent voor het vierde kind Een kleine demonstratie van het feit dat 2 van de 3 Nederlanders wèl goed uitkijken als ze een balpen kopen. Ze vragen een BIC en krijgen 'm ook - BIC, de béste balpen Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt maar wat. Erg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk handschrift en... de voordeligste balpen die u kunt kopen! Vraag altijd de echte BIC - en kijk liever twéé keer.' let op: de naam BIC staat op de schacht Nieuwe t.v.-zender bij Aken V m TANDPASTA dan ontvangt U de beste, welke er is r?? Historisch moment" GRATIS ONGEVALLEN. VERZEKERING VOOR VOETGANGERS? 's-GRAVENHAGE, 5 november 1958. De rceih gisteravond aangevangen behandeling van de begroting van ^'nnenlandse Zaken, werd vanmiddag na afhandeling van de landbouw - Moties verder voortgezet. Zeventien sprekers voerden vanmiddag en yanavond het woord en dezelfde avond kwam de minister van Binnenlandse ^aken met een zeer uitvoerig antwoord. In de avondvergadering van gisteren had als eerste katholieke spreker, heer Maenen (KVP) toen het woord gevoerd en aan de regering Bevraagd nu spoedig een beslissing te nemen ten aanzien van het subsidiëren van de kerkenbouw. Ook de kwestie vain de IJmond kwam druk ter sprake en daarbij Ueek dat het ontwerp, dat minister Struycken had ingediend, geen Waardering had gevonden. Wij hebben daarover indertijd reeds geschreven e« toen als onze mening te kennen gegeven, dat men toch beter had Sedaan dit ontwerp te behandelen. Uit die behandeling zouden in i^der Kcval belangrijke suggesties hebben kunnen ontstaan voor een andere °plossing. De lieer Franssen (P. v. d. A.) bleek nu geporteerd te zijn voor samensmelting van de drie gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, daartegenover stelde de heer Maenen (KVP) zich niet op het standpunt van één gemeente. Hij achtte amendering van het wetsontwerp dat nog Van minister Beel afkomstig is niet mogelijk en zei nu, dat zijn fractie bvee gemeenten wenste: een boven en een beneden het Noordzeekanaal of af'lers de gemeente Velsen behouden en Beverwijk en Heemskerk samen- vOegen. De 25-jarige Surinamer E. A. D. is door de politie te Dordrecht gearresteerd we gens poging tot doodslag op zjjn hospes, diens vrouw en diens dochter, de familie K.. wonende in de Tweede Reedwars straat te Dordrecht. De familie K. wilde niet alleen hem, maar ook een andere kostganger gastvrij heid verlenen en daarom moest een slaap gelegenheid worden gecreeërd. Toen ten gevolge daarvan het bed van de Surina mer moest worden verplaatst, ontstak de ze zo in woede, dat hij de familie met een bijl te lijf ging. Hij verwondde de heer. mevrouw en mejuffrouw K. zodanig dat zij naar het gemeenteziekenhuis moes ten worden overgebracht. De raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft gisteren beraadslaagd over het rap port, dat de commissie voor de loonpolitiek heeft uitgebracht over het loonbeleid in het midden- en kleinbedrijf. In dit rap port wordt o.m. aanbevolen, dat voor het te voeren loonbeleid in deze groep be paalde statistische gegevens over het midden- en kleinbedrijf beschikbaar zul len zijn. De raad heeft gisteren geen beslissing genomen over het rapport. Dit zal ge schieden op 17 december. In de vergadering is ook het advies in zake vergoeding aan huurders van be drijfspanden aan bespreking onderworpen Dit advies is door de raad aangenomen. Verschillende sprekers drongen, ook anmiddag, weer aan op maatregelen P®*1 de onrust onder het Rijkspersoneel r^g te nemen. De heer Blom (PvdA) jVeigde reeds met een uitspraak van de panier, opdat de minister betere voorstel- h ten behoeve van de middelbare en 'agere ambtenaren in he-t georganiseerd Jwerleg zou brengen. Ook de heer Beer- drong op verbetering aan. De heer Van der Zanden (KVP) zei het 'ets gematigder. Ook hij wenste verbete- fklg voor de middelbare en lagere amb- Jpbaren, maar. zo zeide hg, ook het over heidspersoneel zal een bijdrage moeten 'eieren aan de rust in de loonsector. Hij Peegfle er echter aan toe, dat zo er ruimte de lonen van deze categorieën van *>»btenaren moeten worden opgetrokken. De heer v. d. Zanden bepleitte dan nog spoedige 'invoering van een ziektekos tenregeling voor overheidspersoneel, een aUurcompenSa<tie voor gepensioneerden. ?«en al te grote uniformiteit in de spaar- tBgeüng voor ambtenaren, maar ruimte P0or aanpassing aan plaatselijke omstan- ygheden en een billijker regeling voor - huur van ambtswoningen van burge res tens. Verder waren er de jaarlijkse proble- ï>en als de lerarensalarissen, de B B.. de "ihanciële verhouding tussen Rijk en ge- renten, zodat de heer Van Dijk (VVD) de behandeling al vergeleek met een re- brise-4heater. Over die financiële verhouding vroeg de heer Van Helvoirt (KVP) inlichtingen. Hij 'roeg, of de minister de hoofdlijnen van h«t rapport Oud zou volgen. Hij ver aarde zich ook reed6 tegen de motie ranssen (PvdA) omdat hij bezwaar had '«gen het koppelen van uitgaven voor de "oodgebieden aan het gemeentefonds: Hi) vond, dat dit uit de algemene middelen moe6t worden bekostigd. De heer Smallenbroek (AR) verklaarde zich tegen deze motie, die hij een lap middel noemde. Hij diende zelf een tegen- motie in, waarin hij voor de noodggebie- den vroeg de totstandkoming van het ont wikkelingsfonds te bevorderen. Des avonds kwamen dan al die proble men terug, toen minister Struycken ant woordde. Dit nam de hele avond in beslag. Hij ging op alle aangesneden onderwerpen uitvoerig in. Over de IJ-mond zei hij, dat het niet gemakkelijk is voor zulk een gro_ te agglomeratie een oplossing te vinden. Iedereen is er tegen op andere gronden. Een gesprek met de Kamer zou er toe kunnen leiden uit te vinden waar nu eigenlijk de knooppunten liggen. Voor het gebied van de Nieuwe Water weg was de commissie-Klaasesz bezig te trachten voor ieder geval de geëigende oplossing te vinden. Overigens zal deze zaak bij de nieuwe gemeentewet worden bezien. Een wijziging van de gemeentewet is op komst en daarin zal een vereenvou digde procedure worden voorgesteld bij kleine grenswijzigingen. De situatie in de Noordoost-Polder deed men volgens de minister beter maar te laten zoals deze is. De bevolking zelf voelt niets voor een provincie-indeling Daarom kan men het beter zo laten en wachten tot de toekomst van het gebied vast 6taat. De minister hoopt het volgende jaar met een nieuwe kampeerwet te komen. Wat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten betreft, is het inter departementaal overleg gaande. In grote lijnen zullen de conclusies van het rap- Dort-Oud gevolgd worden. Voorlopig kun nen voorschotten worden verleend op ba sis van de begroting van het gemeente fonds en dan is de verlenging van de gel digheidsduur van de huidige financiële verhouding niet nodig. Het is echter nood zakelijk een einde te maken aan de stij gende' lijn van de uitgaven der gemeen ten. WINDSTREKEN Het lijkt ons bepaald een bezigheid voor lieden, die hun leven meer dan moe zijn Maar getrouwelijk vertel len we li toch maar, dat vier Engel sen, onder wie een vrouw, het plan hebben om begin 1959 de Atlantische Oceaan over te steken in 'n vrij drij vende ballon. Om de trip niet al te lang te doen zijn, zijn ze van plan om op de Canarische eilanden het luchtruim te kiezen. Ze denken voor deze ballontocht twee weken nodig te hebben, Steeds worden er pogingen gedaan om de Weense operette nieuw leven in te blazen. Het Bondstheater heeft 2elfs. met behulp van (het geld) van ®en 'oliemaatschappij, een wedstrijd Uitgeschreven voor een moderne Oostenrijkse operette. Liefhebberij Vias er genoeg, maar er waren geen Uitverkorenen Wssrmee we msar Villen zeggen! dat er van 54 inzen dingen niet een waardig gekeurd V'erd om opgevoerd te worden. burgemeester van Zoutelande is de heer D. Kodde, die bovendien lid van de Tweede Kamer is voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. Onlangs nam men in Zoutelande af scheid van de hervormde predi kant aldaar. De burgemeester was daarbij niet aanwezig en de gemeen- teraad heeft er zich nu mee be moeid. Met vier tegen drie stemmen sPrak men zijn afkeuring over die afwezigheid uit. Het aanwezig zijn P'i dergelijke gebeurtenissen vonden ?e voorstemmers een taak, die uit Pat ambt van burgemeester voort- yioeit. De uitspraak van de raad is v'ficieel ter kennis van de beUok- h predikant gebracht. ï'anneer U tijdens de schooluren bij Py leerlingen van de protestants- hristeüjke school moet zijn. zult U j hunnen vinden in de burgemees- erskamer van het raadhuis. De bouw p een nieuwe school laat al enkele t:ren op zich wachten en men vond ,-en deze noodoplossing. De burge- ZniÜSter moet u thans zoeken op de ha van het raadhuis, waar inder- j aast een soort kamertje getimmerd ii""# lometers uit de kust. die hier echter nogal modderig is eh zeer ondiep. Op een gegeven ogenblik liep het bootje aan de grond en de meisjes probeer den toen wadend het land te berei ken. Ook dat lukte niet en steeds ver der zakten ze in de prut weg. Een helikopter bracht tenslotte uitkomst en aan een lijn werden de meisjes een voor een de cabine van het hef- schroefvliegtuig binnengehaald. Een Amerikaan, die voor zaken in Antwerpen moest zijn, had in zijn land het vliegtuig genomen naar Pa rijs. Vandaar zou hij per trein naar Antwerpen gaan. Zijn toestel kon echter wegens de mist niet in Parijs landen en streek te Brussel neer. De Amerikaan sprong in een taxi, liet zich naar het Brusselse Zuid-Sta tion rijden en vroeg een kaartje naar Parijsomdat hij zo spoedig mogelijk naar Antwerpen wilde. Het kostte heel wat moeite hem duide lijk te maken, dat hij beter ineens naar Antwerpen kon gaan en niet eerst een omweg van honderden ki lometers maken. De Amerikaan heeft het maar gedaan, maar hij vond het toch maar vreemd in Europa, want op zijn biljet stond, dat hij zich via Parijs naar Antwerpen moest bege ven, Terwijl wij de winter tegemoet gaan, heerst er in Noord-Australië op het ogenblik een verschrikkelijke droogte. Tienduizenden stuks vee zijn reeds omgekomen, wat te begrijpen is, wanneer men weet, dat er in de omgeving van het Arnhemland al sinds januari geen druppel regen is gevallen. Het vee. dat nog in leven is, lijkt meer op wandelende skelet ten dan op iets anders en de veeboe ren schieten teneinde raad de lijden de dieren maar dood. Bij haar thuiskomst bemerkte een huisvrouw, dat niet minder dan vijf inbrekers haar woning waren binnen gedrongen. Gillend de straat op? Nee, zij niet. Zij greep een oud samoeraai- zwaard. dat als versiering aan de wand hing en wist daar zo voortref felijk mee om te gaan, dat een van de indringers zich snelbesloten over gaf. terwijl een ander buiten gevecht gesteld werd. De drie overigen wis ten te ontkomen, maar op een van hen had de vaardigheid van deze Japanse dame een dergelijke indruk gemaakt, dat hij onmiddellijk naar de politie snelde en om bescherming yroeg tegen zó"» yrouw. MINISTER STRUIJCKEN Avond-lang antwoord Minister Struycken deelde mee, dat htf zich een oordeel had gevormd over de kwestie van de subsidiëring van de ker kenbouw. H(j had dienaangaande reeds een nota bjj de ministerraad ingediend, maar er was nog geen beslissing genomen. Deze zal echter niet lang meer op zich laten wachten. Het is de bedoeling, zo zei de minister met de noodwachit-pliciht voor 14 A-ge meenten op 1 februari 1959 een aanvang te maken. Het is echter niet de bedoeling deze noodwaohtplicht uit te breiden over de B-gebieden. De salarissen der lagere en middelbare ambtenaren waren volgens de minister per 1 januari 1958 geconcretiseerd. Dit resultaat was het maximaal bereikbare. In het georganiseerd overleg was hier over overeenstemming bereikt, dus was het niet juist hier verder over deze zaak te spreken. In het kader van de huidige loonpo litiek kan een verhoging alleen worden toegestaan, als er sprake is van een aperte achterstand en daarvan is vol gens de minister geen sprake. Er waren in eerste aanleg reeds twee motiés ingediend. Een van de heer Smal lenbroek (A.R.) en een van de heer Franssen (P.v.d.A.) De heer Smallenbroek zei liever eerst het antwoord van de minister te hebben afgewacht, voordat hij zijn motie indien de. Door de motie van de heer Franssen echter was hij hiertoe gedwongen. De heer Franssen vroeg, zoals reeds gezegd om bij de beoordeling van de aanvragen om subjectieve verhoging van de gemeente-uitkeringen rekening te houden met de uitgaven, welke in het kader van de verbetering van de zoge naamde infra-structuur noodzakelijk zijn. Met andere woorden: de noodlijdende ge meenten in het noorden van het land moeten meer uit het gemeentefonds krij gen dan de overige. Minister Struijcken achtte dit. terecht onjuist. De heer Smallenlbroek vroeg in zijn motie een ontwikkelingsfonds te stich ten voor deze gemeenten. In de tegen woordige verhoudingen, zo zei de minis ter echter, zijn er mogelijkheden om die gemeenten te helpen. Wat de heer Frans sen in zijn motie aanraadt, doet de re gering reeds, zo zei de minister. Maar het was juist de heer Smallenbroek, die het daarmee niet eens was. De motie-Smallenbroek achtte de mi nister echter niet beter dan de huidige regeling, want ook bij een ontwikkelings fonds, zoals de heer Smallenbroek wil, blijft er een subjectieve beoordeling. Men kan, zo zei minister Struijcken. deze zaak beter aan de orde stellen bij de nieuwe wet over de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. En dat was een wijs woord. De heer Helvoirt (KVP) had de minis ter nog geattaqueerd over de progres sieve gemeentelijke kinderbijslag, welke door verschillende gemeenten was inge voerd en door de minister weer ongedaan was gemaakt. Daarop antwoordde de minister, dat het tolereren van gunstiger bepalingen 's-Gravenhage, 5 november 1958, Voor de vijfde maal moest minister Vondeling komen opdraven voor het ver dedigen van zijn begroting van Landbouw. Vandaag ging het om de staart, namelijk over het lot van de vijf moties, die men de minister had gepresenteerd. Vier van deze moties hadden betrekking op de verdeling van het marktrisico voor de veehouders. En het begon al met een verschil van mening, welke motie nu het verst en welke het minst ver ging, om de vraag te kunnen beantwoorden, in wel ke volgorde over de moties zou worden gestemd. Nadat hierover wat was geharreward, stelde de voorzitter voor de moties in deze volgorde aan de orde te stellen: De Ruiter, Biesheuvel, Engelbertink, Vrede- ling. De motie van de heer de Ruiter (C.H.) ging in ieder geval het verste, daarover behoefde geen twijfel te bestaan- Deze wenste, dat de regering een garantie prijs voor 1 miljard kg. melk vast zou stellen op 28-90 per 100 kg. melk van 3.7 pet. vet. Daarnaast wenste hij nog de garantiebasis voor de akkerbouw te ver breden door ook voor vlas en koolzaad een garantieprijs vast te stellen. Deze motie werd bij zitten en opstaan verworpen. Vooraf verklaarde de heer Engelber tink (K.V.P.) dat hij wel sympathiek te genover deze motie stond, maar wegens de verklaring van de regering te gaan praten met het Landbouwschap en het feit, dat deze motie niet voor uitvoe ring vatbaar was, zou zijn fractie tegen stemmen. Tegen stemden K.V.P-, A.R., en Pv d.A. De motie van de heer Biesheuvel (A.R onderging hetzelfde lot. Deze wenste dit marktrisico, indien zich in '58'59 budge- taire bezwaren zouden voordoen, opnieuw in overweging nemen. Hier stemden K.V.P en P.v-d.A. tegen. De motie-Engelbertink wenste in ieder geval een bodem vast te stellen ten aan zien van het door de veehouderij te dra gen marktrisico. Hier werd hoofdelijke stemming ge vraagd en het scheelde maar één stem voor de heer Engelbertink. Het werd 60 stemmen voor en 61 tegen- Voor stem den K.V.P., V.V.D., s.G.P. en de com munisten. De combinatie van P-v.d.A, A.R- en CHU was dus juist één stem sterker De motie-Vredeling tenslotte wilde de ze bodem bereiken door in overleg met het Landbouwschap, wat de minister voor andere gemeenten aanleiding kan zijn van andere bezoldigingsbesluiten af te wijken. AU ik dit toesta, zo zei de minister, kan ik het andere niet weige ren. Er zou zodoende een onoverzichte lijke lappendeken ontstaan, die zijn sa- larisbeleid onmogelijk zou maken. Men kan het algemeen beleid van de lonen niet, doorkruisen. Overigens had de minister, naar hij meedeelde, de vier cent voor het vierde kind later weer gehandhaafd. De minis ter zette echter niét uiteen of déze af wijking van de bezoldigingsbesluiten nu wèl tolerabel was. Dat waren zo de belangrijkste punten van de vele die, als ieder jaar. ook nu weer aan de orde kwamen. Over de PBO werd maar heel kort ge sproken en daarop zal morgen door staatssecretars Schmelzer worden geant woord. Dan zullen tevens de replieken worden gehouden. En dat zal dan de eerste begroting zijn. die weer eens ordentelijk wordt af gewerkt. F. S. reeds had toegezegd een percentage van beloningsnormen voor de melkprodukten vast te stellen. Deze motie werd bij zit ten en opstaan aangenomen. Voor stem den nu K.V.P., P.v.d.A en de communis ten. De fracties van V.V.D- en C.H-U. waren verdeeld, enige van hen stemden voor, anderen tegen. Tenslotte werd nog een motie van der Zaal aangenomen, die aandrong met spoed een regeling te maken voor het afvloeien van IJselmeervissers. Deze motie werd z.h.st. aangenomen. Hiermee was de behandeling van de be groting van Landbouw tenslotte ten-einde. F. S Ongeveer drie uur later dan het vast gestelde tijdschema is het K.L.M.-toestel, de „Caraïbische Zee", woensdag van de eerste retourvlucht van de geregelde dienst over de Noordpool naar Tokio, op Schiphol teruggekeerd. Op het laatste stuk van de etappe van Anchorage naar Europa heeft men met sterke tegenwind te kampen gehad, waardoor een tussen landing in Stavanger nodig werd. Om 4.45 uur Nederlandse tijd woensdag morgen vloog het toestel boven de geogra fische Noordpool. De bemanning had de passagiers, een groot aantal Japanse auto riteiten. die door de K.L.M. waren uitge nodigd deze vlucht mede te maken, wak ker gemaakt. De speciale pool-cocktail werd geserveerd, het bleke maantje, de sterrenlucht en het witte poolijs bewonderd en daarna hervatte het gezelschap de nachtrust. De zuivere vliegtijd tussen Tokio en Amsterdam, dus met aftrek van het op onthoud te Anchorage en Stavanger. be droeg 28 uur en 59 minuten. De meer dan 40 Japanse gasten werden op Schiphol o.a. verwelkomd door de Ja panse ambassadeur in Nederland. i De krijgsraad te velde west, die zit ting hield in de oude Alexandcrkazerne te 's-Gravenhage, heeft gisteren bijna zijn gehele zitting besteed aan de berechting van zeven militairen uit De Harskamp, die zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering, oplichting, valsheid in ge schrifte en omkoping. In al deze zaken speelde de grossier in levensmiddelen G. J. L„ die de militairen geld of levens middelen had gegeven, een belangrijke rol. De 34-jarige beroepssergeant le klasse hofmeester W. van 't S. wonende te Ede, had zich schuldig gemaakt aan verduis tering van 2600.ten nadele van de officiersmess van het schietkamp, oplich ting van de administrateur voor f 220,— en voor 880,ten gunste van de gros sier L. en zichzelf en valsheid in geschrif te. De krijgsraad veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. Ook Britse tv heeft quiz-schandaal Na het schandaal rond de quiz programma's van de Amerikaanse tele visie dreigen er thans ook moeilijkheden met een dergelijke vraagwedstrijd in Groot-Brittannië. Een kelner, die heeft deelgenomen aan de „Twenty-One"-quiz van de commer ciële televisie de hoogste hierbij ge wonnen prijs bedroeg tot nog toe 55.800 heeft aan Sir Robert Fraser, de directeur-generaal van de Indepen dent Television Authority, het officiële orgaan, dat is belast met het toezicht op de commerciële t.v., een brief geschre ven, waarin hij spreekt van „onregel matigheden in de wijze, waarop het Pro gramma wordt geleid". De kelner, die drie weken geleden van de wedstrijd werd uitgeschakeld met een winst van driehonderd gulden, heeft afhangen van de gesprekken, die vóór de uitzending worden gevoerd. Zelf heb ik negen maanden lang mijn algemene kennis uitgebreid, voordat ik me voor de wedstrijd liet inschrijven". De „Twenty-One" is een variant op een Amerikaans televisiespel, dat is stopgezet, omdat er fraude bij zou zijn gepleegd. Het is een wedstrijd in al gemene kennis, waarbij twee personen, die ieder in een geluiddicht hokje wor den opgesloten, gelijktijdig strijden om 21 punten. Voor elke wedstrijd, die on beslist, eindigt, krijgen de deelnemers tien pond 100), tot één hunner wordt uitgeschakeld en de winnaar een nieu we tegenstander krijgt. De Westduitse radio heeft de eerste televisiezender op band IV in gebruik genomen ter verbetering van de ont vangst in het gebied van Aken. waarvan ook Limburg profiteert. De zender staat op de Donnerberg bij Stolberg en heeft tot nog toe slechts proefgedraaid. Van volgende week maandag af zal de zender, die met een vermogen van twee kW op kanaal 14 werkt, het volledige programma van de WDER uitzenden. Voor t.v.-toeetellen met een kanaal- bereik van 2 tot 11 heeft men voor de ontvangst een voorzetapparaat nodig. De 33-jarige beroepssergeant J. J. S. uit Oosterbeek had als president van de onderofficiersmess valse facturen van de grossier voor goedkeuring getekend. De grossier kreeg dan betaling van de be dragen op de facturen. Dit geld diende om particuliere schulden te betalen. Voorts had deze sergeant 200,ver duisterd ten nadele van de mess. Het von nis dat de krijgsraad over hem velde luidde: zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst zonder ontzetting. De 38-jarige beroepssergeant-hofmees ter G. F. van R uit Ede had hetzelfde als S. gedaan, namelijk valse facturen voor goedkeuring getekend en geld van de mess verduisterd. Hij werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontslag uit de dienst zonder ontzetting. De krijgsraad veroordeelde de 33-jari- ge beroepssergeant 2e klasse-kok E. Th. B. uit Ede tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit >de dienst zonder ontzetting, omdat deze militair, toen hij werkzaam was op het bureau van de verplegingsof- ficier, van de grossier in levensmiddelen in totaal ruim 700,— had aangenomen. 'Ook de 33-jarige reserve le luitenant C. A- M. van E. had giften aangenomen van L, zij het dan geen geld, maar le vensmiddelen. Luitenant van E. werd veroordeeld tot 100,— boete subsidiair 20 dagen hechtenis. In zijn functie van korpsadministrateur, tevens verplegingsofficier van het depot cavalerie te Amersfoort had de 46-jarige reserve-majoor J. D. uit Utrecht levens middelen van de grossier gekregen. Het vonnis over hem luidde twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd en ontslag uit de dienst zonder ontzetting. De laatste van de zeven was de 39- jarige sergeant-hofmeester S. W.. hof meester van het officiershotel te "Erme- lo. Hij kreeg ook geld van de gros sier. Deze sergeant en de luitenant Van E. zijn de enigen, die niet van de dienst werden geschorst toen de malversaties aan het licht kwamen. De sergeant-hof meester werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand en voorwaardelijke verlaging tot soldaat laagste klasse met een proeftijd van een jaar. (Advertentie) thans verklaard, dat hij duidelijke aan wijzingen had gekregen met betrekking to> de vragen, die hij kon verwachten en dat men hem met sommige antwoor den heeft geholpen. „Ik heb me weken lang afgevraagd^ aldus zei hij, „of ik mijn ervaring met de quiz al dan niet bekend zou maken. Ik beschouw het a's een misleiding van het publiek en als een onrechtvaardigheid jegens de deel nemers, die zich vaak maanden lang op het programma voorbereiden. Tenslotte besloot ik te schrijven, omdat ik het niet juist vind,, dat hoopvolle deelne mers hun hersens volstoppen met feiten en data, als hun kans om te winnen kan Hoewel het spreekwoord zegt, dat geen enkele ezel zich tweemaal aan dezelfde steen stoot, gaan met redelijk verstand begaafde mensen alom ter wereld dag in dag uit voort met het ondernemen van bij voorbaat tot, mislukking gedoemde pogingen om de onverbiddelijk tussen de verschillende expressiemiddelen getrok ken grenslijnen te overschrijden. Lite raire meesterwerken worden verfilmd, filmscenario's worden In boekvorm uit gegeven en luisterspelen zoals „Onder het Melkwoud", dat Dylon Thomas in opdracht van de BBC als hoorspel schreef worden op het toneel gezet en vervolgens op het televisiescherm ge bracht. Met alle noodlottige gevolgen van zulk een onberaden stap. Want zonder Ton Lensink, wienK t.v.-prestaties verdiend werden gebonoreerdi door middel van een altijd scheef gaande vergelijking voor ezel te willen verslijten, dient toch te worden vastgesteld, dat de opvoering, die de Nederlandse Comedie gisteravond onder zijn leiding voor de AVRO-tele- visie gaf van dit surrealistisch-poëtische spel in de meesterlijke vertaling van Hugo Claus, als televisiespel een fla grante mislukking was. De taal in dit. „spel" is, zoals het een zich respecterend hoorspel betaamt, ko ning. Van een intrigue of zelfs maar van tot nadenken stemmende gedachten is in dit „hooglied van de anti-burgerlijk heid", zoals het wel eens is gekwalifi ceerd, geen sprake. Misschien had men met de regie van Ton Lensink nog vrede kunnen hebben, als hij op dit punt wezen Peter Zwart met zijn décors en Jos Cleber en Arie Brandon met hun elektronische muziek hem de weg zijn stijl meer had aan gepast aan die van Thomas' surrealisti sche poëzie. Thans echter hadden de televisiebeelden op enkele uitzonde ringen na, zoals bijvoorbeeld bij de voorlezing van de door de vrouw van de postbode opengestoomde brief en bij de herinneringen van de blinde kapi tein geen andere dan een zuiver il lustratieve en in elk geval geen drama tische functie bij deze als vuurwerk flit sende en schitterende, maar even wei nig substantiële woordacrobatiek. Heeft men niettemin deze dichterlijke schets van een lentedag in een denkbeel dige havenstad met belangstelling ge volgd, dan is dat op de eerste plaats te danken aan de uitzonderlijke prestatie van Han Bewtz van den Berg, die niet alleen de toneelregie heeft gevoerd, maar die als verteller nagenoeg de hele tijd zonder enige hapering de 6nel wis selende scènes inleidde en toelichtte, slechts even afgelost door Johan Fiolet als de blinde kapitein en vervolgens omdat men in de gelegenheid was, vrij wel het hele tableau de la troupe van de Nederlandse Comedie de revue te zien passeren. Vooraf een altijd even interessante aflevering in de serie „Luipaard op schoot" van het bewonderenswaardige film(echt)paar Armand en Michaela De. nis. De heer P. de Josselin de Jong, direc teur van de N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland", sprak van een „histo risch moment", toen hij gisteren te Am sterdam voor het vertrek van de „Oran je" een persconferentie hield. Een his torisch moment, omdat gisteren de nieu we passagiersdienst door de „Oranje" op Australië is geopend. Binnenkort zal voorts met de „Johan van Oldenbarne- velt" een nieuwe passagiersdienst „rond de wereld" worden begonnen. Spreker vertelde, dat in overleg met de Rotterdamsche Lloyd de „Johan van Oldenbarnevelt", tezamen met de „Willem Ruys", zodanig zal varen, dat een zekere frequentie in de „wereldrei zen" wordt gewaarborgd- „Het hangt van de resultaten van de Australiëvaart af, of in de toekomst een niéuw passagiersschip wordt gebouwd. Met die bouw zou echter wel tien jaar gemoeid zijn. Eventueel zou deze samen met de Lloyd worden bekeken, hetgeen echter niet-wil zeggen, dat beide maat schappijen In de bouwsom zouden bijdra gen. Zowel de Lloyd als de „Nederland" willen graag een eigen stempel op hun schip drukken. Over de verwachtingen van de Aus traliëvaart was de heer De Josselin de Jong optimistisch gestemd. „De Neder landse maatschappijen hebben een goe de naam in het buitenland, vooral wat de verzorging betreft. En de vreemdeling weet dat te waarderen". Tenslotte zei spreker dat de boekin gen voor de „Oranje" van de „andere kant" d.w.z. uit Australië moeten komen Men rekent op de Australische toeristen, maar ook het „tussenvervoer" uit het Verre Oosten naar Australië en om gekeerd is reeds belangrijk gebleken. „Het is vrijwel zeker, dat alle leden van de Nederlandse vereniging tot be scherming van voetgangers met ingang van 1 januari 1959 gratis verzekerd zullen zijn tegen de geldelijke gevolgen van ver keersongelukken. die hun als voetgangers overkomen Voor deze nieuwe regeling zal vermoedelijk slechts een geringe contri butieverhoging noodzakelijk zijn." Deze woorden sprak de Amsterdamse commissaris van politie, de heer L Co- hen, op een vergadering van de afdeling Amsterdam van de Vereniging bescher ming voetgangers, waarvan hij voorzit ter is- Er zal binnenkort ook een propa- ganda-actie in de hoofdstad worden ge voerd, waarvan men een ledenwinst van duizend personen verwacht. Bij K.B. is met ingang van 16 septem ber 1958 aan prof. W. Brui" op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als buiten gewoon hoogleraar in vaste dienst aan de Landbouwhogeschool te Wageningen..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3