t' f? 1 CARL CARAGULY 3 ga maar kijken bij k SU 'J ■w TR0EFPRIJZEN IN ALLE AFDELINGEN! Oorlog rond een tank in Westkapelle .u voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest De kwestie-„Propria Cures" ,K VB VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 PAGINA 4 Bolletongersdei POLITIEMAN NAM EEN BORREL AAN Degradatie ongedaan gemaakt STUDIECONFERENTIE OVER TOERISME LEIDINGWATER VOOR ZEEUWSE BOERDERIJEN Md tëÈÈ I r JÉi jj> a-* Lampe kent uw „kleedgeld" voor de a.s. winter Vanaf zaterdagmorgen 9 uur kiest u natuurlijk Lampe als partner om uw „kleedgeld" voor de a.s. winter op de beste manier te besteden! Want alle prijzen van mantels, japonnen, blouses, vesten en rokken zijn lage TROEFPRIJZEN, omdat wij weten dat u nu voor minder geld méér wilt doen! nu UDEN HEEFT 15.000 INWONERS (f GEZANTSCHAP WORDT AMBASSADE Reeds in het grijze verleden kwamen de boeren uit de wijde omtrek van Bolsward op de eerste donderdag in november met hun vee naar Bolsward om het daar aan de man te brengen, opdat zü op 12 no vember de pacht zouden kunnen betalen. Bovendien vormde deze eerste donderdag, Bolletongersdei (Stierendonderdag), niet slechts de dag waarop men vee verkocht doch ook de dag waarop men nog eens bQ elkaar aan de tafel ging zitten om voor de lange winter over oude en goede tQden te praten. Deze oude traditie kreeg na de oorlog in Bolsward eerherstel en dient nu om de banden tussen stad en platteland wat nau wer aan te halen. De Bolletongersdei heeft echter een geheel ander karakter gekre gen. Op deze dag, die gisteren voor de tiende maal werd gevierd, wordt het ca rillon in de stadhuistoren bespeeld, de lan delijke rijverenigingen demonstreren hun dressuurproeven in de binnenstad en de vetveeshow, die nog iets van de oude markt heeft, vormt slechts een onderge schikt onderdeel. Gisteren was er voorts een pluimveeten toonstelling en als bewijs van het totaal veranderde karakter een wedstrijd voor standwerkers, die door de heer S. Levie uit Hilversum werd gewonnen. (Van onze correspondent) In Westkapelle is een oorlogje ontstaan rond een echte tank. Het gevaarte staat er gens in deze plaats te wachten tot het op gesteld zal worden op een dijk, waar de geallieerden tijdens de wereldoorlog land den. Daar moet het stalen monster niet al leen dienst doen als herinnering aan de oorlog, maar ook als blikvanger voor de toerist. Tot grote schrik van Westkapelles bur gemeester verschenen er plotseling man nen in zijn gemeente met kwade bedoelin gen. Zij gingen de tank een Sherman slopen in opdracht van een bedrijf in Middelburg, dat de kolos indertijd aan de Vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum heeft geschonken. Toen de vereniging geen bestemming voor de tank kon vinden, kocht het be drijf het gevaarte voor f 2.000 terug en stuurde de slopers, die echter door de burgemeester van Westkapelle nog even werden opgehouden. De brief, waarin van de schenking mel ding werd gemaakt was namelijk gezon den aan de heer P. de Vos, bestuurslid van de stichting „Westkapelle Herrijst", die deze stichting vertegenwoordigt in de Vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum. En dus, zo redeneert men in Westkapel le. is de tank aan óns geschonken en kan de milde gever in Middelburg hem niet van het Oorlogsmuseum terugkopen. Wie er in deze kwestie gelijk heeft, zal nu worden uitgezocht en het is niet uit gesloten, dat dit via een kort geding gaat gebeuren. De Centrale raad van beroep te Utrecht heeft de uitspraak van het ambtenaren gerecht bevestigd in de zaak van de ad judant der rijkspolitie P. de B. te Roelof- arendsveen. De adjudant was wegens het aannemen van genotsartikelen van derden en mis bruik van sterke drank veroordeeld tot degradatie tot wachtmeester le klas, maar het ambtenarengerecht had deze maatre gel ongeldig verklaard. Twintig congrestoeristen hebben giste ren de eerste zitting bijgewond van de 3-daagse Europese studieconferentie over toerisme, die in Krasnapolsky te Amster dam wordt gehouden door de raad van het internationale studie-centrum, gevestigd te Rotterdam. Aan deze conferentie verle nen de Ned. r.-k> Reisvereniging, het Ned. Bureau voor Buitenlandse Studen tenbetrekkingen, de stichting The Experi ment in International Living in Holland en de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer haar medewerking. Onder de deelnemers bevinden zich enkele bui tenlanders. Burgemeester Van Hall van Amsterdam opende de conferentie. Hij zeide om. dat van 1950 tot 1957 het totaal aantal overnachtingen van buitenlanders in Ne derland bijna is verdrievoudigd en was van mening, dat het internationale toe risme een bijdrage kan leveren tot de tot standkoming van een betere internatio nale verstandhouding. Op de eerste zitting voerden voorts de voorzitter W .K. Petersilka en dr. L. van Egeraat het woord. De laatste sprak over voorbereiding tot en de kunst van het reizen- Op het programma staan voor de vol gende zittingen telkens een inleiding en een daaropvolgende discussie. De N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen die is gevestigd te Terneuzen is begonnen met een pro ject waarin een aantal boerderijen in het zuidelijk deel van West-Zeeuws-Vlaan- deren zullen worden aangesloten op de waterleiding. Daartoe zal van het cen trum Oostburg uit door de polders een leiding worden gelegd naar Sint-Kruis en vandaar naar Eede- Voorlopig zullen op deze leiding 82 boerderijen en 35 woningen worden aan gesloten, die zijn gelegen in het ruilver- kavelingsgebied Eede. Hiervoor wordt een rijksbijdrage verkregen in het geheel van deze ruilverkaveling. Er wordt daardoor ook een mogelijk heid geschapen om een aantal boerderij en en woningen die gelegen zijn tussen Oostburg en Sint-Kruis en tussen Sint- Kruis en Eede later op het waterleiding net aan te sluiten. Bovendien kan de leiding te zijner tijd worden doorgetrok ken naar het dorpje Heille (gemeente Sluis) zodat het gehele zuidelijke deel van West-Zeeuws-Vlaanderen van water leiding kan worden voorzien. Tot nu toe was dit alleen in de dorpen het geval. Zuiver wollen pullover met V-hals. In moderne kleuren troefprijs 3.- 'V, SIP-laH S&iSËI 1 1 K/f. '"'"I -,1*1 2>lf Chique hazenhaar pullover met raglan- mouw. In diverse tinten troefprijs 18>" gBSggg ysÈs&gg Hooggesloten pullover van zinver wol met mouw. In 5 kleuren troefprijs Swagger met jeug dig en sportief accent door de Moderne swagger in flausch-mohair Van nauscn-monair met mouton-kraag met grote shawl* kraag van Toscaans lam TERLENK A plissé- rok in moderne ruitcombinaties Let op het rode etiket troefprijs 24.- troefpnis troefprys Japon met jasje in fantasie jacquard Ook voor de grootste maten Van 42 t/m 50 troefprijs Zuiver wollen wevenit japon in natté-Jtructuur U herkent de nieuwe „empire"-lijn troefprijs 35.— Modieuze japon van wollen Vv structuur-stof. Ook in wit! \y troefprijs 26." Zo'n origineel orlon-vest staat reuze parmantig! Zo'n sportief jasje is de grote mode. Heerlijk warm, vooral door de met teddy gevoerd» capuchon troefprijs 45.- troefprijs 11.50 Wijde TERLENKA plooirok in 3 ver- He 'H' I schillende kleurencombinaties troefprys Troefkoopje! Wollen bouclé-rok in olijf groen, koren en beige troefprijs 16 Sportief kinder- jack van wollen plaid-ruit Doorgestikte voering en Pool-capuchon troefprijs 19.95 Wollen meisjes jurkje in kleine fantasie-ruitjes. Leuke tinneroy kraag troefprijs 13.-*) Modieuze swagger van mohair met opvallende kraag van zeehond. Ook in grotere maten. Van 42 t/m 50 troefprijs 108.- ROTTERDAM Hoogstraat 198 AMSTERDAM EINDHOVEN UTRECHT ARNHEM HILVERSUM LEIDEN HAARLEM lft. 5 jaar, h Het zou bepaald overdreven zijn het entree, dat de dirigent Carl Caraguly gisteravond met zijn eerste van de reeks gastdirecties, welke hij bij het RPh.O. gaat vervullen maakte als joyeus te kwa lificeren. Het verluidt, dat Caraguly bin nenkort in het openbare Nederlandse mu ziekleven een rol gaat spelen, reden waar om dit eerste optreden bij het R.Ph.O. met enige nieuwsgierigheid bezien werd. Wanneer men dan na afloop van dit, con cert de balans opmaakt, dan blijkt het, dat men te doen had met een dirigent, die het metier verstaat en die omtrent een grondige partituurkennis ook geen twijfel heef, doen bestaan. Dit zijn na tuurlijk heel belangrijke dingen en voor een goed dirigent zelfs onmisbaar. Men zou zich verder zelfs kunnen voorstellen, dat Caraguly in een langdurig contact met een orkest dank zij instructieve kwa_ liteiten het ensemble naar zijn hand kan zetten en tot zeer acceptabele om niet te zeggen tot zeer goede reprodukties kan geraken. Over dit punt heeft Garaguly zich gisteravond nog niet duidelijk uit gesproken. Het is namelijk zo. dat hij als gastdirigent niet over dat eigenaardige schijnt te beschikken, waarmede de ge boren gastdirigent een orkest overrom pelt en waarmede hij desnoods zonder voorafgaande repetities een dwingende greep op het orkest uitoefent. De repro- duktie b.v. van Brams' vierde Symfonie, die zeer vigoreus gesteld was, heeft meer malen getoond, dat de dirigent toch nog dikwijls verrast werd door voor hem ongewilde reacties van de orkestleden, zodat b.v. een afdemping nog net iets te laat, werd aangegeven en door het orkest vertraagd gerealiseerd. In de begeleiding van de soliste (liederen van Mahler en de zeven volksliederen van De Falla) was het overwicht van Caraguly niet ponde rabel genoeg om het orkest voor vele ongelijkheden van Inzetten te behoeden, hetgeen dikwijls catastrofaal bleek voor akkoordvormingen e.d>. Overigens stelt Caraguly de dynamische contrasten uiterst positief, het is meestal het alternatief tussen piano of forte, daartussen ligt voor hem slechts een heel klein gebied, dat hij slechts weinig betreedt. Men zal goed doen Caraguly niet op dit eerste optreden vast te nagelen, het is moge lijk, dat de komende concerten aanlei ding geven om een visie op hem te wij zigen. Vanuit het noorden, waar Caraguly vandaan komt, heeft de dirigent de derde Zweedse Rapsodie van Hugo Alfven mee genomen. Men behoeft niet aan te ne men. dat dit stuk als een representatie gold voor wat er in de noordelijke com ponisten leeft. Zou men dit wel zo op vatten, d^Yi schijnt Scandinavië bevolkt te worden door ontaarde Griegs, die aar dig met een orkest weten om te gaan, maar die hun harmonieleer zo vlijtig be studeerd hebben, dat zij zijn blijven steken in de elementaire hoofdregels. Soliste op deze avond was de zangeres Lois Marshall, die met fraai en zeer ge- egaliseerde stemmiddelen en met leven dige fantasie bovengenoemde leideren van Mahler en De Falla heeft gezongen. Het uitgesproken mezzo-timbre leent zich veel minder gemakkelijk voor de liederen van Mahler dan voor Hie van De Falla, welke laatsten dan ook vooral ln die kleurrijk heid werden weergegeven, althans wat het aandeel van de zangeres betrof, die aan deze muziek inherent is Bij de lie deren van Mahler scheen de belemme rende werking van d« niet vlekkeloze begeleiding zich het meest te wreken en het was in het derde lied (Wer hat dies Liedlein erdacht), dat, in de voordracht een spontaniteit kon worden vrijgemaakt. Het publiek was zeer gul met applaus en kreeg zowaar nog een toegift, de re prise van het laatste lied. Uden heeft gisteren zijn 15.000ste inwo ner gekregen. Veertien jaar geleden tel de deze gemeente nog slechts 10.000 in woners. Het heuglijke feit werd gevierd met het gebruikelijke spaarbankboekje, een stroom van cadeaus van middenstand en in dustrie en het aantreden van plaatselijke muziekverenigingen. De 15.000ste inwoner van Uden is de 5 pond en 3 ons wegende Antonia Cor nelia Maria Caspers. Zij is het vijfde kind van de fam- Caspers. De vader mocht een spaarbankboekje met f 150,— in ontvangst nemen, een cent per inwoner. (Van onze Amsterdamse redactie). Een aantal katholieke studenten, geor ganiseerd in het Amsterdams Studenten Corps, heeft zich met een open brief tot de A.S V.A.-ledenraad gewend, waarin zij zich scharen achter 't standpunt van „St- Thomas", de kath. studentenvereniging, met betrekking tot de kwestie „Propia Cu res". In die brief overwegen de kath. ASC-ers o.m. dat door de inhoud van P.C. thans enerzijds aan de goede naam van de universiteit van Amsterdam en anderzijds aan de aanvankelijk goede naam van P.C. ten zeerste afbreuk wordt gedaan en dat voor de katholiek iedere steun aan dit blad in zijn huidige vorm en strekking princi pieel en in geweten niet meer mogelijk is- Zij constateren dat de huidige verhoudnig tussen de A.S-V.A. en P.C. nog steeds een praktische steun aan dit Mad inhoudt, het. geen voor de kath. A.S.V.A.-leden vaardbaar is. Zij stemmen dus in met het idee het lectief abonnement van de A.S.V.A. P. C. op te heffen doch hopen dat ,j« ASVA als de meest aangewezen instap^t garanties zal weten te vinden waaraf deze principiële onaanvaardbaarheid steun aan P. C- opgeheven wordt en waarlijk onafhankelijk studentenblad .jj' Amsterdam gehandhaafd zal kunnen D ven. .^e :«k Ut' in V Bij K. B. is Hr. Ms. gjza .tsc-.ap ygt« republiek Honduras (met zetel te O'r mala) verheven tot de mg van ai" 'i> sade en is jhr mr E E. Teixeir8 Mattos, tot dusver buitengewoon S® en gevolmachtigd minister benoeflid buitengewoon en gevolmachtigd aIfl sadeur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4