Nobelprijs voor pater Pire o.p. KROESJTSJEF VERSCHEURT AKKOORD VAN POTSDAM Bouw Assoean-dam Anderhalf jaar sneeuw en ijs m Feestvreugde in Amman over s konings behoud Dagblad voor Schiedam en omstreken j Moskou wil Berlijn zien over gedragen aan Pankof-regering Westduits plan voor financiering Wereldbank te verwachten Nederlands ingenieur met opdracht naar de Zuidpool WINNAAR KNVB-TOTO(f 104.501) Schiphol zag prinses Hoessa niet Stichter van Eur Nieuwe wegen voor de mens in techniek.tljd DINSDAG 11 NOVEMBER 1959 „Zes maal aangevallen gevraagd. Melk in halve-liter- flesjes Syrische tegenspraak Flagrante leugen 'i HET WEER VOOR MORGEN MEER WIND ^apen oogst in Beiroet Indien Cairo oni westelijke liulp zou verzoeken Soe Nieuwe „Ploeg -leden van K.A.B. worden genista Verolme richt eigen financieringsmij op n.= Koning Hoessein in de cockpit nieuwe De Jordaanse premier heeft bepaald, dat vandaag voor het gehele land een publieke feestdag zal zijn om de „behouden terugkeer van dc koning te vieren Gisteravond heerste in de hoofdstad Amman een carnaval-achtige atmosfeer, zulks voor het eerst nadat in de afgelopen maand april de staat van beleg werd afgekondigd. Grote mensenmenigten waren in de straten op dc heen terwijl vuurwerk werd afgestoken en in spreekkoren de naam van dc koning werd geroepen Groepen jonge mannen, onder wie ook soldaten, trokken opgewonden door dc stad terwijl zij grote portretten van Koning Hoessein met zich meevoerden. Eerder op de avond had de koning zelf voor dc radio verslag uitgebracht van zijn hachelijke avontuur hoven Syrisoh grondgebied, toen Mig-straal jagers van de VA.R. hem noopten rechtsomkeert te maken, kort nadat hij uit Amman was opgestegen voor een vakantiereis van drie weken naar Europa. v n 1 Iteiten van de V.A.R. toestemming was 1 tij-.verhoging ongedaan gemaakt (Van onze Haagse redactie) Algemene Vereniging voor de Melk- v°orziening, heeft op verzoek van het mi- "bterie van Econ. Zaken de verhoging v»n de prijs van melk in flesjes van een ®'ve liter, zoals deze met ingang van K'steren was bepaald, ingetrokken. be A.V.M. wilde de door de minister ?0edgekeurde margeverhoging voor de stÜters doen doorberekenen in de consu mentenprijs, aangezien het voor de fsbrie- technisch bijzonder moeilijk is voor halve-literflessen de margeverhoging "vQor te schieten", zoals dit voor de an- 'll5re melk gebeurt. Tijdens de woensdag '""ouden vergadering van het produkt- chap voor zuivel is nergens gesproken °Ver halve liters, maar slechts over fles- Seh melk. 'ttdien men dezelfde maatregelen voor r'halve-literflesjes zou gaan toepassen "'s voor de hele literflessen, zou de prijs, aan de consument het volgend jaar Dochter van koning Saoed bleef maar halve minuut öi, moeten worden gerekend, 2 cent per 've liter hoger worden. Aangezien men echter aan twijfelde, of de minister 'er ooit zijn goedkeuring aan zou hech- 6h en het slechts over zeer geringe hoe- gulheden melk gaat, had de A.V.M. de j''iters in het westen des lands geadvi- :°erd de consumentenprijs voor halve 'it, De Super Constellation van de KLM uit Singapore moest volgens schematijd om 21.20 uur maandagavond op Schiphol aankomen, maar door verschillende om standigheden was er onderweg vertraging ontstaan, zodat het toestel pas om 23.30 uur op de Amsterdamse luchthaven werd verwacht. Te laat om een viertal be langrijke passagiers de kans te geven de KLM-Convair te halen, die om 22.25 uur van Amsterdam naar Hamburg zou ver trekken. Die vier belangrijke passagiers kwamen uit Saoedi-Arabië en een van hen was de kleine prinses Hoessa, dochter van koning Saoed. Zij werd begeleid door haar verzorgster Fatimah en de heren Abdel Osis Obaid en Barturji. De piloot van de Superconnde heeft echter een uit weg gevonden door de tussenlandingen in Rome en München. welke volgens sche ma beide op een vol uur zijn gesteld, tot de helft te bekorten. En zo arriveerde het toestel in plaats van om half 12. om 6 minuten over half elf. Een bus voerde prinses Hoessa en haar begeleiders van de Superconnie naar de Convair, die op hen had gewacht, de bagage van zes koffers werd op dezelfde snelle wijze van de ene in de andere machine geladen en zonder dat Schiphol iets van het prinsesje had gezien, vertrok het toestel naar Bremen en Hamburg. In een halve minuut hadden de KLM-employés het overstappen moge lijk gemaakt. Naar de koning voor de Jordaanse radio verklaarde, had de piloot van zijn toestel in overeenstemming met de in ternationale vliegreglementen ter hoogte van de Syrische grens contact met het vliegveld van Damascus opgenomen en de tijd opgegeven, waarop hij over de be kende luchtroutes Damascus zou passe ren. Toen men de verkeerstoren van Da mascus op een 20 km van de hoofd stad van de juiste overvliegtijd in kennis stelde, had de verkeerstoren te kennen ge geven, dat het toestel niet mocht over vliegen en op last van hogerhand op het vliegveld moest landen. De piloot vertelde de Syriërs, dat ons toestel dan naar Amman zou terugkeren, maar zij antwoordden, dat zulks niet was toegestaan en dat wij op het vliegveld moesten landen. De piloot besefte, dat men vijandige plannen in de zin had en zwenkte ons toestel. Maar op terugweg naar Amman werden we door twee Mig- jagers onderschept en tot zes keer toe aangevallen. Hun aanval had echter geen resultaat en wij slaagden erin Jor daans gebied te bereiken, maar de beide migs bleven ons desondanks volgen. Nadat ze geruime tijd het Jordaanse luchtruim hadden geschonden keerden de toestellen terug en kwam ik, dank zij Allahs bescherming, ongedeerd in Am man terug. De koning verklaarde, dat zijn regering de nodige maatregelen tegen „deze agressie" zal treffen en dat hij besloten had voorlopig zijn land niet te verlaten. Hoesseins piloot was de Engelse Wing- commander Jack Dalgleish, die ook 's-ko- nings vlieginstructeur is. Deze had zo ge vlogen, dat het toestel geen doel voor een aanvaller bood, waaruit men meent te kunnen opmaken dat liet toestel uiterst laag bij de grond heeft gevlogen, waar de snelle Migs het niet konden volgen. Het toestel waarmee Hoessein reisde was een tweemotorige „Dove", een klein vlieg tuig van Britse makelij, dat geen grotere snelheid dan 300 km kan bereiken. Een Mig-15 heeft daarentegen een snelheid van 1.100 tot 1.200 km per uur en is bewa pend met een kanon van 37 mm en twee kanonnen van 23 mm. Van de zijde van de V.A.R. wordt de Jordaanse lezing van het gebeurde ge heel tegengesproken. Volgens een com muniqué van het eerste legercommando in Syrië, waarvan de tekst door radio- Cairo werd omgeroepen, is de beschul diging, dat jachtvliegtuigen van de V.AR. het vliegtuig van koning Hoessein zouden hebben gevolgd „om het tot dalen te dwingen" onwaar. Hieraan werd ter toelichting toegevoegd, dat „een Jordaans militair toestel" over de Syrische grens was gevlogen op een vlucht van Jeruzalem naar Beiroet, zon der dat tevoren van de bevoegde autori- Volgens dc Syrische lezing had de piloot van dit toestel desgevraagd geen inlichtingen willen geven over zijn be stemming. Daarop was hem verzocht te landen. Toen de piloot ook dit weigerde, maar meedeelde, dat h(j naar Jordaans gebied zou terugkeren, was, overeenkom stig de instructies die van kracht zijn i.v.m. de mogelijkheid van een luchtaan val, aan patrouillevliegtuigen opgedragen, het toestel tot buiten het Syrische lucht ruim te escorteren. Van een aanval op het Jordaanse toestel was evenwel geen spra ke geweest. De Israëlische radio heeft gisteravond in een commentaar op deze gebeurtenis sen gezegd, dat het incident deel uitmaakt van een zorgvuldig voorbereid plan der Verenigde Arabische Republiek om onder een vals voorwendsel de vorst in handen te krijgen. Het verweer van Cairo noemde de com mentator een „flagrante leugen" omdat Hoessein zich aan boord van een parti culier vliegtuig bevond. 1,1 Aanvankelijk weinig wind, plaatselijk mist en in het binnenland hier en daar lichte vorst. Later toenemende bewol king met plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Dezelfde middagtempera- turen of iets hogere. Woensdag 12 november: zon op 7.53, onder 16.54: maan op 9.07, onder 18.11. De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar toegekend aan de Belgische Domini caner pater Georges Pire voor het ontzaglijke werk, dat hij heeft verricht ten bate van de vluchtelingen in Europa. De Nobelprijs voor de vrede ruim 150 000 gulden wordt verleend aan de persoon of de instelling, die naar het oordeel van de Nobelcommissie van vijf ledeh, aangewezen door het Noorse parlement „het meest of het best geijverd heeft voor de broederschap onder de volken, de afschaffing of vermindering van de staande legers en de bevordering van de vrede". Pater Pire, die zich in liet Dominicanerklooster nabij Namen bevindt, ver klaarde toén hij van de toekenning van de Nobelprijs hoorde: „Ik ben er te jong voor, dat de Nobelprijs voor mij een beloning vormt. Het is geen be loning maar een beroep om het beter te doen Ausburg (Beieren) en in 1958 een dorp bij BerchemSt.-Agatha in België volgden. Dit laatste dorp werd genoemd naar de Noorse ontdekkingsreiziger Fridtjof Nan- De heer Jacques de Vormer uit Rot terdam is waarschijnlijk de winnaar van de KN.V.B.-toto van afgelopen zondag ten bedrage van f 104.501. Grote vreugde in het gezin De Vormer. V.l.n.rzoon Jacques (20 jaar), me vrouw De Vormer, de heer J. de Vor mer met het goed ingevulde formulier en Trudi (12 jaar). Pater Pire werd »p 10 februari 1910 te Dinant geboren. Aan bet Bellevue-colle- ge aldaar studeerde hij klassieke iette ren. In 1928 trad hij toe tot de Orde der Dominicanen. Van 1932 tot 1936 studeerde hij te Rome en behaalde daar zijn doc torstitel in de filosofie en sociologie. In 1938 stichtte hij twee charitatieve instellingen hetgeen de basis legde voor zijn latere werk ten behoeve van de vluchtelingen. In 19(50 stichtte pater Pjre te Hoey in België het eerste vluchtelin- genhuis ter wereld. Later werden ook te Esneux, Aertselaer (bij Antwerpen) en de 's Gravembrakel dergelijke instellingen gevestigd. Zes jaar later begon hij met de stichting van de „Europa dorpen" waar voor hij uit de gehele wereld steun ver kreeg. Het eerste dorp verrees dat jaar bij Aken in Duitsland. In datzelfde jaar werd een dorp bij Bregenz (Oostenrijk) gebouwd, waarna in 1957 een dorp bij Tijdens een bezoek aan Noorwegen, de vorige maand, verklaarde pater Pire. dat hij nog twee dorpen voor vluchtelingen wilde stichten. Een hiervan zou hij in Noorwegen willen zien gebouwd dat dan de naam zou krijgen van Anne Frank, het Joodse meisje, dat in het concentra tiekamp Belsen de dood heeft gevonden. Pater Pire verklaarde, dat hij het geld van de Nobelprijs wilde besteden vo^r het Anne Frank-dorp. De Belgische Dominicaner pater was tijdens de tweede wereldoorlog aalmoe zenier bij de verzetsbeweging. Voor zijn activiteit in die jaren werd hij onder scheiden niet de verzetsmedaille met ge kruiste zwaarden. ets met 1 cent te verhogen om de slij- ^stnargeverhoging op te vangen. Op (SrZoek van de minister, is dit advies 9ös ingetrokken. 'li; I regering van Libanon heeft be- j""d gemaakt, dat burgers, de in 't zijnde wapens moeten inleve- i Een groot aantal inwoners van 'and heeft aan dit bevel gehoor %''ven. Bijgaande foto iverd ge- op een „ivapeninleverings- Het blijkt, dat men zelfs ""aht Uns in het gangkastje had staan Nadat de Sovjct-TJnie de regering te Cairo ccn crediet van 400 miljoen roebel voor dc bouw van de Assoean-dam had verschaft, is de discussie over de West- Duitse deelneming aan de financiering van de dam opnieuw opgeleefd. Het Sovjetrussische crediet ,is slechts voldoende voor de allereerste noodzake lijke benodigdheden en in verhouding tot de totale kosten van de dam, die 5.4 mil jard Mark bedragen, betekent het bedrag van 400 roebel (1 roebel is 1,05 Mark) dus zeer weinig. De Westduitse bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft zelf destijds reeds, toen er ccn Westelijk financieringsprogramma werd overwogen, het standpunt ingeno men, dat een dergelijk plan toe te jui chen zou zijn, omdat het de tussen Egyp te en het Westen bestaande spanningen zou verminderen en wellicht aanleiding zoirkunnen zijn tot een normalisering der betrekkingen. Sedertdien is er aan het Westduitse standpunt niets veranderd. m De ongelukkige Brits-Franse actie, die de springstof plaatste in het Westelijk bondgenootschap, versterkte de bonds kanselier in zijn povatting in deze_, en ook de daarna gevolgde gebeurtenissen brachten hem daar niet van af. De bondsrepubliek heeft financieel en technisch deel aan een groot aantal on dernemingen op Egyptische bodem en klaarblijkelijk heeft ook het ergerlijke geval-Eisele (een Nazi-misdadiger, die tot nu toe niet door Caïro is uitgeleverd) hier niets aan veranderd. Men moet er echter niet op rekenen, dat de bondsrepubliek ook aan het stuw damproject zal gaan deelnemen, wanneer er niet een gezamenlijk Westelijk finaneïe- ringsproject tot stand komt, dat via d e Wereldbank loopt. De bondsrepubliek heeft immers alle be- lang bij een dergelijke gemeenschappe- lijke actie en het is niet uitgesloten, dat Bonn een aantrekkelijk initiatief zal ontvouwen, indien Caïro de wens te kennen zou geven bij de bouw van de As soean-dam door het Westen te worden ge holpen. Zaterdag 22 november a.s. zullen hon derd propagandisten van de KAB plech tig geïnstalleerd worden tot lid van „De Ploeg" het bekende instituut van dc KAB, waarin propagandisten worden op genomen, die een bepaald aantal leden voor de KAB hebben verworven. Het ligt in de bedoeling van verbonds voorzitter Middelhuis om tijdens deze bijeenkomst, welke plaats vindt in de Jaarbeurs te Utrecht, de propagandisten toe te spreken en een viertal van hen te onderscheiden met de gouden speld, om dat zij sindc 1 januari van dit jaar meer dan honderd nieuwe leden hebben weten in te schrijven. Premier JCroesjtsjef van de Sovjet-Unie heeft gisteren tijdens een rede voering in liet sportpaleis van Moskou bij gelegenheid van het bezoek van de Poolso communisten-leider Gomulka aan de Sovjetrussische hoofd stad verklaard, dat het „juist" van de Sovjet-Unie zou zijn om haar deel van de controle over Berlijn over te dragen aan de Oostduitse regering en hij deed een beroep op de drie westelijke mogendheden hetzelfde te doen. Kroesjtsjef zei, dat alles wat van de toestand, zoals die in het leven van geroepen bij de overeenkomst van Potsdam in 1945 was over gebleven, de viermogendheden-controle over Berlijn was. Deze maakte het de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk mogelijk zich te bemoeien met de interne aangelegenheden van de Oostduitse hoofdstad en spoorwegen en lucht routes over Oostduits gebied te hebben. Maar deze grote drie wilden nog steeds niet liet bestaan van de Oostduitse democratische republiek erken nen, zo verklaarde de Sovjet-premier. Hij beschuldigde het Westen ervan het Duitse vraagstuk te handhaven als een permanente oorzaak van span ning iri de wereld. Kroesjtsjef herhaalde, dat de Duitse kwestie slechts door de Duitsers zelf kan worden opgelost. „Is het geen tijd, dat wij de overeenkomst van Potsdam anders gaan bekijken en er ons van terug trekken?" zo vroeg Kroesjtsjef temidden van luid applaus. ren verrast door het nieuws. Zij wilden nog geen commentaar geven. De sociaal democratische burgemeester van West- Berlijn. Karl Brandt, zei: „Er is voor de Berlijners geen reden tot ongerustheid. Wij vertrouwen op de garanties die ons door de geallieerden zijn verstrekt". In Bonn wordt de verklaring van Kroesjtsjef algemeen beschouwd als 'n in timidatie van de Westberlijnse bevolking en een drijven naar erkenning van Oost- Duitsland door het Westen. Een Britse woordvoerder in Londen heeft gezegd, dat het Westen noch de Sov jet-Unie zich eenzijdig kunnen losmaken van de diverse internationale overeen komsten. De positie van het Westen in Berlijn, aldus deze woordvoerder, hangt niet af van de overeenkomst van Potsdam, maar van het bezettingsrecht, voortvloei end uit de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland in 1945. Dit is een archieffoto van de Belgische pater Georges Pire, aan wie de Nobel prijs voor de vrede is toegekend. De groei van het Verolme-concern blijft alleen mogelijk indien er een oplossing wordt gevonden voor het vraagstuk van de financiering van de opdrach ten, maar in het bijzonder van de exportorders van het concern. Men heeft daarom het plan opgevat een spe ciale financieringsmaatschappij op te rich ten die Verolme door een beroep op de kapitaalmarkt te doen waarbij natuur lijk gedacht wordt aan de uitgifte van obligaties aan de nodige middelen zou moeten helpen. Volgens drs. Posthuma, die bovenstaan de mededeling tegenover het Fin. Dag blad aflegde, wordt gedacht aan de op richting van een financieringsmaatschap pij met een maatschappelijk kapitaal van f 25 miljoen, met een eerste storting van 5 miljoen. Wanneer Verolme op de kapi taalmarkt komt, hangt behalve van het nodige overleg, dat nog moet plaatsvin den, ook af van de situatie op de vrach- tenmarkt. De Sovjet-leider waarschuwde de leiders van de Westduitse bondsrepubliek, die volgens hem bezig waren een gevaarlijke koers te varen door er naar te streven hun strijdkrachten uit te rusten met atoomwapens. In West-Duitsland werd, volgens Kroesjtsjef, 'n leger op de been gebracht, dat sterker zou worden dan de legers van Frankrijk en Groot-Brittannië. Hierna be paalde de Sovjet-premier zich meer tot Polen. Hij zei, dat in Polen fouten waren gemaakt, maar dat die waren verbeterd. Pogingen van de „inperialisten" om Po len van „het socialistische kamp" af te scheiden, waren mislukt. „Er zijn geen vraagstukken tussen onze beide landen, die niet op een vriendschappelijke ma nier kunnen worden opgelost", aldus Kroesjtsjef. De Sovjet-premier prees Gomulka's redevoeringen, waarin deze zich keerde tegen de Joegoslavische po gingen een scheuring in het socialistische kamp te weeg te brengen. „Wij steunen krachtig het oordeel van Gomulka betref fende het Joegoslavisch revisionisme". Niettemin verklaarde Kroesjtsjef, dat de Sovjet-Unie alles in het werk zal stellen om de betrekkingen op staatsniveau tus sen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië te verstevigen. „We zullen hen verkopen, wat ze willen hebben, mits wij het te koop hebben en wij zullen van hen kopen, wat we nodig hebben, als zij het wensen te verkopen", aldus Kroesjtsjef. Gomulka beantwoordde Kroesjtsjefs toespraak in het Russisch en zei, dat de verwachtingen van dc Poolse delegatie volledig in vervulling waren gegaan. Hij nodigde de Sovjet-premier uit voor een bezoek aan Polen. Later ondertekenden Kroesjtsjef en Gomulka in het Kremlin een gemeenschappelijke Sovjet-Poolse verklaring, waarvan de' tekst woensdag zal worden bekend gemaakt. Westduitse en geallieerde woordvoer ders in West-Berlijn noemden Kroesjtsjefs rede „een zaak van het hoogste politieke belang, waarop slechts commentaar kan worden gegeven door de regeringen van de V.S., Frankrijk en Groot-Brittannië". Zij zeiden, dat de grote vier indertijd heb ben afgesproken, dat Berlijn als één stad zou worden beschouwd. Het oosten noch het westen van de stad stond onder direct toezicht van de Oost- of de Westduitse regering. De Westberlijnse stadsautoriteiten vva- Ir. F. G. van der Hoeven uit Hilver sum. die deel heeft uitgemaakt van dc Amerikaanse expeditie „Ice Skate" naar dc Noordpool, zal zaterdag a.s. van Schiphol naar New York vertrekken en vandaar via Nieuw Zeeland doorreizen naar de McMurdo-basis in het Zuidpool- gebied om in opdracht van een Ameri kaans instituut voor Poolonderzoek een wetenschanpelijke expeditie te leiden door het Zuidpoolgebied. Van maart- tot oktober van het volgend jaar zal hij in de van de rest van de we reld afgesloten McMurdo-ba6is overwin teren en de expeditie terdege voorberei den. De tocht door het Zuidpoolgebied zal enkele maanden duren. In totaal zal iï naar verwacht wordt bijna 1 2 n ijs en sneeuw leven voor hij in hij 1960 naar Nederland terug komt. Ir Van der Hoeven was de enige Ne derlander. die deel uitmaakte van de ex peditie „Ice Skate", uitgevoerd door de Amerikaanse luchtmacht en enkele we tenschappelijke instellingen. Gedurende de vorige wintermaanden had hij er de leiding van do wetenschappelijke ploeg, die uit Amerikanen en een Oostenrijker bestond. Het Ice Skate kamp (tevens ra diostation) wa« in april en mei van het vorige iaa.- op een drijvende ijsschots op gebouwd. Ir. Van der Hoeven arriveerde er in september, bleef er bijna 8_maanden en keerde in de lente van dit jaar naar de bewoonde wereld terug. Verleden week moest, zoals gemeld, als het perso neel tilings ner vliegtuig worden geëva cueerd omda* het ijs begon te scheuren en te kruien. Het kamp (als het er thans nog staat) is nu dus leeg. schiedamsche courant C IEiauuia umnon UAAf fis MP11C Hoessein klaagt V.A.R. aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1