dagblad voor Schiedam en omstreken „Laat Holland niet het Pruisen van Nederland worden" Ook Zeeland en West-Brabant bieden grote mogelijkheden Einde van eenj gouddroom Premier Grotewohl uitte g nieuwe dreigementen een Zeven vrouwen onder beton- brokken bedolven Circus Mullens met stille trom üc wil Bolletje i Krokodilmannen" maakten vele slachtoffers Harde FRANKS op onze harde kaas Belgische „zuiveF-heffingen bijzonder teleurstellend r~ De honderdduizend nu gepasseerd Opvallende correctie van pers conferentie werkte verhelderend PRINSES MARIJKE IN ACTIE Meerpaal als Mgr. Alfrink in New York DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 RANDSTAD en BERLiJN hef gesprek van de dag J Blik naar het zuiden Per dag drieduizend nieuwe jeugdspaarders In Duits grensdorp bij Enschede Muziekins trainen ten in beslag genomen Stamvete in Belgisch Kongo Districtsgedachte HET WEER VOOR MORGEN MutfV/r'JW/i PLAATSELIJK REGEN Landbouwgebied I - 9? Geen nieuwe bedreigingen De politie werd m (teze moorden, die nieuwe ieclamscne courant Randstad en Deltaplan (Van onze Haagse redactie). Tienlallen burgemeesters, wethouders en secretarissen van Zuidhollandse en nog verscheidene andere gemeenten waren gisteren de gehele dag in het Kurhaus te Scheveningen bijeen om te praten over de problemen van Randstad en Delta, 's Mor gens werden inleidingen gehouden en de gehele middag was bestemd voor discussies. Toen aan het eind van de dag door de voorzitter van de organiserende Vereniging van Zuidhollandse Gemeenten, de Gorcumse burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard, de „balans" werd opgemaakt, kwam hij niet veel verder dan te con stateren, dat men geen van de sprekers los mag zien van de plaats vanwaar hij komt. Daardoor was er geen „communis opinio" over het onderwerp Randstad en Delta te geven. Deze vergadering wilde hij dan ook maar beschouwen als het begin van een verder gesprek tussen de gemeenten. totstandkoming van een samenwerking op publiekrechtelijke grondslag. Hij ging hierbij uit van de reeds bestaande of groei ende samenwerking in de stedengroepen Den Haag, Delft, Leiden, Dordrecht, Gor- cum en Rotterdam. Hij zag als de beste en vruchtbaarste mogelijkheid van samenwerking de creatie van een supergemeentelijk lichaam, op den duur rechtstreeks door de ingezetenen gekozen, met een voorzitter door de Kroon aangewezen en een bestuursraad, waarin alle burgemeesters zitting hebben. Ook moet bij een ernstige aantasting van ge meentelijke belangen een speciaal beroep op de Kroon mogelijk zijn. Hij constateer de reeds een groeiproces in de richting van een democratisering van een gemeen schappelijke belangenbehartiging. Een wettelijke voorziening ad hoe achtte hij het meest wenselijk. Burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaardingen had vrij veel kritiek op de studie Randstad en Delta, in 1957 door Ged. Staten uitgegeven. Hij meende, dat er tot en met 1961 nog tijd was om ook naar andere oplossingen voor het woon- en werkprobleem van het Randstad- en Del tagebied uit te zien, dan in de studie was voorgesteld. Prognoses zullen aan waar de winnen, indien zij niet op zo lange ter mijn worden uitgebracht. Bovendien had hij bezwaar tegen de grondgedachte van het plan Randstad en Delta, dat de kiem bevat van een metro poolontwikkeling door de verbinding van de Nieuwe Waterweg met het Haringvliet en het Dordtse havencomplex door het Driewegkanaal. liier worden nl. nieuwe mogelijkheden tot industriële nederzettin gen geschapen. In dit verband merkte spreker op, dat het hem niet zou verbazen als er reeds plannen werden ontworpen, waarin de Brielse Maas niet meer voor komt en Voome een belangrijke plaats inneemt. Bijzonder jammer vond hij het, dat „Randstad en Delta" zich voornamelijk tot de provincie Zuid-Holland beperkt had. „Laat Holland oppassen, niet het Pruisen van Nederland te worden", al dus spreker. In een breed opgezette be schouwing wees hij op de mogelijkheden van vestigingen aan het Sloc. Momen teel wordt onderzocht of hier een afslui ting kan plaatsvinden, waardoor de aan leg van een diepzeehaven mogelijk wordt. Rondom het Sloe voorziet men in dit geval een bevolkingstoeneming van 200.000. Ook West-Brabant biedt grote mogelijk heden zodat „we voorlopig nog vooruit kunnen". Zou men de mogelijkheden van Zeeland en West-Brabant kunnen benut ten, dan kunnen de plannen voor het ge bied ten zuiden van de Brielse Maas in Portefeuille worden gehouden. Ook waarschuwde mr. Heusdens tegen de opvatting als zou er voorlopig geen ruimte meer zijn in het Randstadgebied: hij schatte dat de bevolking van dit ge- West nog met een miljoen kan toenemen, Zonder dat men bang hoeft te zijn dat er geen woon- of werkruimte voor kan wor den gevonden. „Er is dus nog tijd om zich te bezinnen op oplossingen die van bijzon der ingrijpend belang zijn," aldus spreker. Dc oud-burgemeester van* Voorburg, dr. W. Noteboom, pleitte voor de spoedige Zwaarbewolkt met plaatselijk enige re gen en aanvankelijk nog op vele plaat sen mist. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Aanvankelijk veranderlijke hdnd, later matige wind in hoofdzaak Pit zuideljjke richtingen. yfijdag 14 november: zon op 7.57, onder 16.51; waan op ll.il, onder 20.11. Tegen de vrij felle kritiek die zijn in leiding opriep, vooral bjj enkele burge meesters van kleinere gemeenten, ver zette hü zich met de uitroep: „De be zwaren vinden voornamelijk een voe- Blijkens voorlopige gegevens was op 1 november jl. het aantal jeugd- spaarovereenkomsten de honderddui zend gepasseerd. Dit betekent, dat se dert het in werking treden van de jeugdspaarwet op 1 oktober jl. het aantal deelnemers aan het populair genoemde „Ideaal Spaarplan de Zil vervloot" met gemiddeld drie tot vier duizend per dag is toegenomen. dingsbodem in plaatselijk chauvenisme en egoïsme en komen niet voort uit een angst voor het afbrokkelen van dc ge meentelijke autonomie". Dr. Noteboom waarschuwde ook tegen een te hoge waardering van de kwaliteit van de gemeentelijke taken. „De kleine gemeenten zullen toch wel het verlies van enige bevoegdheid prefereren boven dat van de gehele zelfstandigheid." De burgemeester van Middelharnis, de heer P. W. Hordijk, verdedigde de waarde van het bedreigde landbouwgebied in de Randstad en het Deltagebied. Vooral de economische teruggang voor de agrarische gemeenten, indien bijv. het agrarische ge bied van het Haringvliet van 145.000 tot 90.000 ha zou worden verkleind, benauwde hem. Overigens toonde deze spr. zich min der terughoudend ten opzichte van de bouw van een stad in het centrumgebied tussen Den Haag, Rotterdam en Leiden. De discussies hadden ook Wilsveen nog tot onderwerp. Burgemeester James van Gouda bleek opnieuw zeer tegen Wilsveen gekant; „Wilsveen bouwen en de oude kernen laten uitgroeien, is niet mogelijk." Vooral burgemeester Noteboom ging hier tegen in. Wanneer de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in het arrondisse ment Noordzeckanaal het werkplan van de heren J. Schol Cn O. van de Stad uit Zaandam zal goedkeuren en een bij dit plan passende verzekering is afgesloten, zullen zes man volgende week in IJmui- den beginnen met het slopen van de be staande bergingstoren van de in het be gin van dit jaar geliquideerde coöpera tieve bergingsvereniging „Renate Leon- bardt", die daarmede een lading goud uit het wrak van het gelijknamige schip hoopte op te delven. De heren Schol en Van de Stad hebben de toren overgenomen van de firma Cor- nelisse te Amsterdam, die van het sloop- karwe: moest afzien. De firma Cornelisse kocht dc toren indertijd voor f 8000 van de voorzitter der vereniging, de heer P. Visser Uit Wijde Wormer. Mcn hoopt 150 to» 18o ton ijzer van de 600 ton wegende toren over te houden. Het ijzer zal als schroot worden verkocht aan de hoog ovens te IJmuiden. Als het Ijzer en beton van de toren tot bij de waterspiegel is gesloopt zullen er twee drijvende bok- ken aan te Pas komen om het thans nog onder water stekende deel op te heffen en op eniSe dekschuiten te plaatsen. Het I restant wordt vervolgen* naar Zaandam gesleept., waar de slopers dit verder on- I der handen zul]en nemen. llw Zeven vrouwen van 27 tot 59 jaar zijn om het leven gekomen bij een ongeluk, dat zich gistermorgen heeft voorgedaan in het Duitse grensplaatsje Altstattc op ca. 10 km. afstand van Enschede. Zij wer den bedolven onder dc brokstukken van een instortende betonnen zoldering en een lading van ongeveer 10 ton kunstmest, die op deze zoldering waarschijnlijk een te zware druk heeft uitgeoefend. De instor ting vond plaats in een loods van het aard- appclschilbcdrijf van de wed. Hengemiih- Ie, waar voor de klinieken van de univer siteit van Miinster en andere inrichtin gen consumptie-aardappelen worden ge schild. De zeven vrouwen waren nog maar een week bij het bedrijf in dienst. Het ongeluk bracht in het nog geen twee Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft gisteren in Oost-Berlijn ee«> persconferentie gehouden en verklaard, dat de .jongste uïtlat'rcen van de Sovjet premier Kroesjtsjef, over de status van Berljjn, geen „sensationele gedachten" rechtvaardigen Hjj noemde Kroesjtsjcfs rede van zeer groot belang, daar deze z.i. een nieuwe stap op de weg naar de vrede betekende. Volgens Grotewohl was Berlijn evenwel niet het hoofdonderwerp van de rede geweest; waar het om ging was de noodzaak van een vergelijk tussen de Duitsers onderling. Uit de tekst, zoals hij die in de kranten had gezien, trok Grotewohl de conclusie, dat dc Sovjet-Unie bereid is haar strijdkrachten uit Oost-Duitsland terug te trek ken. „Wellicht zal er aan een dergelijke actie de voorwaarde worden ver honden, dat het westen het voorbeeld volgt," zo voegde dc Oostduitsc premier hieraan toe. Enkele uren na Grotewohls persconferentie gaf het Oostduitse pers bureau ADN een „verbetering" op diens woorden uit, waarbij in de hierboven aangehaalde zin het woord „wellicht" veranderd moest worden in „natuurlijk". De aanwezige binnen- en buitenlandse correspondenten hebben Grotewohl echter duidelijk „vielleicht" horen zeggen. Met deze „correctie" lijkt het volgens het VVestduitse nieuwsagentschap DPA uitgesloten, dat de Sovjets uit Oost-Duitsland zullen trekken, voordat de westelijke mogendheden zich bereid verklaren het zelfde Rit West-Duitsland te doen. Grotewohl had tijdens zijn persconferen tie te kennen gegeven, dat er geen gedach- tenwisseling met de Sovjets had plaats gevonden voor Kroesjtsjef zijn rede hield. Volgens de Oostduitse premier bleek hem uit Kroesjtsjefs woorden dat de Sovjet- Unie bereid is met de Oostduitsers te on derhandelen over „een nieuwe regeling betreffende de status van de Sovjet-groe pen op Duitse bodem". Wanneer de Sovjets hun controlebe voegdheden in Berlijn aan Oost-Duitsland zouden overdragen, kon Grotewohl niet zeggen. Volgens hem moesten de weste lijke mogendheden inzien, dat hun aanwe zigheid in West-Berliin niet in het belang van het Duitse volk is. duizend inwoners tellende plaatsje grote verslagenheid teweeg. Er werd in het be drijf een enorme ravage aangericht. Het bergen van de slachtoffers nam vele uren in beslag, waarbij assistentie werd ver leend door de plaatselijke brandweer en u? van omliggende stadjes. Lang bleef boven de plaats van het ongeluk een dichte stofwolk hangen, doordat van de half naar beneden hangende zoldering tel kens nieuwe hoeveelheden kunstmest naar beneden gleden. In verband hiermee moesten bij de bergingswerkzaamheden luchtverversingsapparaten worden ge bruikt. De stoffelijke overschotten zijn in een school in het centrum van het dorp op gebaard. .-.V. VA >e politic van Roosendaal heeft gister avond op last van de officier van Justi-- tie tc Breda beslag gelegd op de muziek instrumenten van het. circus Jos MuTlens- dat in Roosendaal optrad, De beslagleg ging vloeit voort uit de eisen van het Buma (Bureau Muziekauteursrcchten De politie had met de beslaglegging ge wacht tot na dc avondvoorstelling om geen al te groot opzien te baren. Reeds in het begin van dit jaar had een inspec teur van het Buma ontdekt, dat direc teur Jos Mullens het vloeroppervlak van zijn tent verkeerd opgaf, waardoor hij slechts de helft van de Bumarechten be taalde. die hij eigenlijk schuldig was. Er werd toen een keer beslag gelegd op de recette, maar verdere maatregelen kon den op dat ogenblik niet worden geno men, omdat het circus over de grens trok om in België i.v.m. de ,Expovoorstel lingen te geven. Het is onlangs via Zeeuwscli-Vlaanderen naar Nederland teruggekeerd en toen werd het circus onmiddellijkk opnieuw gemaand. Woens dag had een deurwaarder voor de mid dagvoorstelling in Roosendaal betaling van dc schuld vóór vijf uur geëist, doch op dat tijdstip was het geld er niet. Directeur Jos Mullens tvas geen getuige van de beslaglegging. Men vraagt zich af of het optreden in Eindhoven, a,s. saterdag wel doorgang kan vinden. Met „stille trom" vertrekt het circus uit Roo sendaal Westelijke waarnemers te West-Berlijn constateerden met tevredenheid, dat Gro tewohl niet nieuwe bedreigingen tegen de aanwezigheid van de westelijke mogendhe den in Berlijn heeft geuit. De opwinding over de verklaring van Kroesjtsjef ver dween snel, toen de Oostduitse premier had gezegd, dat de kwestie-Berlijn niet net enige of het belangrijkste vraagstuk is. Westelijke waarnemers beschouwden deze uitlating als een aanwijzing, dat er niet onmiddellijk van communistische zijde zal worden opgetreden. Een Oostduitse ambassade-woordvoer der m Praag heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat de Sovjet-Unie zijn rechten in Berlijn aan de Oostduitse overheid zal overdoen. Uit. een schriftelij ke verklaring las hij voor „De tijd is ge komen om de overblijfselen van het be zettingsbewind in Berlijn af te schaffen. De Sovjet-Unie zal aan de soevereine Oost duitse overheid die functies overdragen, die zij nog steeds op grond van het ver drag van Potsdam in Berlijn uitoefent". In officiële en diplomatieke kringen te Bonn is men zich de kwetsbaarheid van Berlijns 160 km. lange verkeersslagader naar het westen en vooral ook van de luchtcorridors ze"r bewust. Het luchtver keer met West-Berlijn staat onder auspi ciën van een bureau voor luchtveiligheid in Berlijn, dat een van de nog slechts twee viermogendheden-organen is die nog be staan. Het, andere is het beheersorgaan voor de Spandau-gevangenis. De lucht- corridor is de Oostduitsers een doorn in het oog, omdat zij hierover geen controle kunnen uitoefenen en vluchtelingen, die West-Berlijn wekelijks ten getale van een 2000 binnenstromen, op deze manier West- Duitsland bereiken. De leden van dc Nederlandse Padvindsters Gilde zullen in de komende weken trachten het geld, dat nodig is voor h>et Blatiwe-Vogel-werk van het N.P.G., ten bate van lichamelijk gehandicapte leden, zelf te verdienen. Er zal nl, een werkblad, ontworpen door mej. Hil Bottema. worden verkocht, waarop allerlei voorbeelden voor het maken van kerstversieringen staan afgedrukt. Deze foto laat zien hoe H.K.H. prinses Marijke de actie begon door in Baarn onder haar klassegenootjes werkbladen voor de Blauwe-Vogel-steun-actie van het N.P.G. te verkopen. De Westduitse regering heeft gisteren verklaard, dat de Sovjet-voorstellen be treffende Berljjn op gevaarlijke wijze dc internationale spanning zouden doen ver meerderen. De regeringsperschef, Felix von Eckardt, las op een persconferentie een verklaring voor. waarin wordt ge zegd. dat de Sovjet-Unie alle verantwoor delijkheid voor een dergelijke ontwikkeling zou moeten dragen. De Westduitse regering ziet zich gedwon gen. duidelijk te maken, dat een dergelijke stap de Duits-Sovjetrussische betrekkin gen moet beïnvloeden, aldus de verkla ring van de Bondsregring. Zij Is van oor deel, dat Kroesjtsjefs verklaring er op wijst, dat de Sovjet-regering een eenzijdige opzegging van internationale akkoorden overweegt. Dit zou de waarde van de Sov- jetrussische aanvaarding van verdragen ernstig in twijfel doen trekken. Een oude houten meerpaal aan de Lingedijk bij Leerdam lieefl dinsdag naar alle waarschijnlijkheid mensen levens gered. Door de mist misleid reed een autobus met 26 inzittenden van de dijk en sloeg om. De rollende wagen zou ongetwijfeld in dc Lingc beland zijn, had niet de meerpaal, die men eigenlijk allang had willen weghalen, als buffer gefungeerd. Passagiers en chauffeur konden vrij- tvel ongedeerd naar buiten komen. De politie van Ponthierstad (Belgisch Ivongo) heeft een tiental negers gearres- teerd die zich. vermomd als krokodil, in deze streek hebben schuldig gemaakt aan het vermoorden van niet minder dan 32 personen. Uit het vooronderzoek is gebleken, dat de moordenaars gewapend met een kap mes en gehuld in een soort mantel van krokodillenhuid des avonds in de sche mering dan wel bij het krieken van de dag verscholen in het oeverriet van de rivier of achter 'n rots hun slachtoffer afwachtten. Dit werd dan aangevallen als 't in een prauw kwam aanvaren of een pad langs de rivier volgde. Uit de ri viernevel zag het slachtoffer dan plotse ling een monster opdoemen met een kro- kodillenkop en -lijf, doch met armen en benen van een mens. Verlamd van schrik vormde het dan een gemakkelijke prooi voor de krokodilman. herinneringen oproepen aan de praktij ken van de luipaardmannen der Kitawa- lasekte in hetzelfde gebied, attent ge maakt doordat bij de rotsen, stroomaf waarts van Ponthierstad. een aantal ver minkte lijken aanspoelde. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat aan de moorden een oude stamhaat ten grond slag ligt, die de in dit gebied levende Pa- namoli's voor de Basua's koesteren. Nie mand kan zeggen hoever deze oude vete teruggaat noch hoe deze plotseling zulk een bloedige vorm heeft kunnen aanne men De verdachten, allen Panamoli's heb ben hun misdaden spoedig bekend en ver klaard, dat zij de Basua's wilden uitroei en. Zij ontkenden evenwel zich aan men- seneterspraktijken te hebben schuldig ge maakt. De treurige zekerheid bestaat ech ter. dat dit wel het geval is geweest aan gezien de verminkingen der slachtoffers hierop duidelijk wijzeü» De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, brengt thans, op weg naar Nederland van zijn bezoek aan de Antillen en Suriname, enkele dagen in New York door. Hij heeft er gisteren, naar Reuter I meldt, het gebouw van de Verenigde Na ties bezocht. Hij werd daarbij vergezeld door prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., lid van de Eerste Kamer en afgevaar digde bij de algemene vergadering van de V.N. De bisschop heeft ook een tentoonstel ling van Nederlandse tekeningen in de Pierpont Morgan-bibliot'heek bezichtigd. „Het door de nieuwe Belgische rege ring genomen besluit om op een aantal zuivelprodukten maximumheffingen te 'eggen en reeds thans bij een redelijk boog zuivelpryspeil heffingen op te leg gen van vijf franks op halfharde en harde kaa* en van twee franks op zachte kaas cn eondcnsmelk met suiker is voor Ne derland bijzonder teleurstellend. Hoewel België formeel de bevoegdheid hiertoe had. is het feit, dat dit zonder overleg is doorgevoerd en dat Nederland hierdoor ernstig gedupeerd wordt, zeer verontrus tend voor de verdere samenwerking in de Benelux op agrarisch terrein". Dit zei gisteren minister Vondeling op een con tactdag voor het Nederlandse zuivelwe- zen, die te 's-Hertogenbosch werd ge houden. Hij besprak in zijn rede actuele proble men van het Nederlandse zuivelbedrijf. Inzake het zuivelprijspeil zag hij, in ver gelijking met dat van andere agrarische produkten en ook met dat in het buiten land. geen reden tot bezorgdheid. Door grotere rationalisatie zal zeker nog een betere kostprijs voor de melk kunnen worden verkregen aldus de bewindsman. In de E.E.G. zag hij voor de Nederlandse zuivelindustrie nog verscheidene moge lijkheden. Naast de grote belangstelling, die be staat voor het vetgehalte in de melk, vroeg de minister toch ook aandacht voor de voedingswaarde van de melk als eiwit bron. Het Tw7eetle-Kamerlid Engelbertink wijdde een beschouwing aan de moge lijkheden van het hoger agrarisch on derwijs om de huidige agrarische ont wikkeling op de voet te volgen. Hij kwam tot de conclusie, dat er niet al leen in de zuivelindustrie, maar ook bijv. voor de vleeswaren- en conser- venindustrie en tal van andere onder delen van agrarische industrie en han del een groot tekort aan deskundigen bestaat. Op dit terrein blijft Nederland bij België ver ten achter. Spreker bepleitte een variërend aantal opleidingen aan een instituut, waardoor meer leerlingen gemakkelijker docenten keuze mogelijk zullen maken en nog tal van andere voordelen ontstaan. Gezien de in Den Bosch aanwezige verscheiden heid van middelbare en hogere scholen achtte spreker deze stad voor de stichting van een dergelijk instituut bijzonder gun stig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1